wijfels hangend strand groter Satelliet bewijst goede diensten dikant Horjus laat Goes met ijn en moeite' Probleem stijgende huren voor ouderen aangekaart bij PvdA Spelen Minder fietsers bij mooi molenweer die Rijkswaterstaat naar oplossing Cadzand afgerond dA Middelburg wil erlaatste poging or museum 13/IX zeeuwse almanak MAANDAG 15 MEI 1995 - De aanleg van een nd strand voor een ge- van de West-Zeeuws- se kust hangt aan een zij- aad. Een hangend strand permanentere oplossing et afkalven van de kust - dertig jaar slechts een gulden minder dan lassieke' opspuiten van and. Het één vergt ineens gulden, zand opspui- j miljoen gulden. Onder door Rijkswaterstaat lit uitgewezen, jndsuppletie is inmiddels ti ervaring opgedaan, ter- strand zich nog Vooral de pro- jen het waterschap Het Sluis zijn voorstander et experiment met een id strand. Zij hebben het vaar gekregen dat er nog idie is verricht, hoewel de minister van Verkeer en itaatH. Maij-Weggen wei- de alternatieve oplos- Zij vond de finan- te groot vanwege karakter van oplossing, maar oor de Tweede Kamer te- iolen. 'oedragen die in een ont- nderzoeksrapport wor- enoemd, valt overigens af te dingen. Vooral ten van het hangend strand, een betoog van A. R. Rijkswaterstaat Zee- studie is niet meege- dat er de laatste jaren al p de West-Zeeuws-Vlaam- t wordt gespoten. De af- van de kust vindt nu hijnlijk in een minder plaats, waardoor de komende beperkt kunnen blij- kan de zandprijs omdat veel bagger- ïijkomt door de verdie- jndeWesterschelde. ïoost, hoofd afdeling wa ngen bij het waterschap ije van Sluis, erkent dat weinig verschil jofer een hangend strand aangelegd dan wel vaker opgespoten. „Maar strand is wel goed- 1 Daai' komt bij, volgens btdoor de aanleg van een lid strand beter tegemoet kan worden gekomen aan de wensen van Cadzand-Bad en de stichting Het Zeeuwse Land schap. Cadzand-Bad wil brede stran den voor de recreatie en de stich ting Het Zeeuws Landschap wil de inham, de slufter, in het na tuurgebied Verdronken Zwarte- polder vrij houden van zand. Met de bouw van een hangend strand kan aan die verlangens goed worden voldaan, aldus Pro voost. Een hangend strand be staat namelijk uit een stenen dam voor de kust, waardoor het (opgespoten) zand daarachter blijft liggen en zich minder kan verspreiden tot voor de Verdron ken Zwartepolder. Dat houdt - De Pvd A-frac- gemeenteraad van Mid- g wil dat burgemeester houders gaan praten met jecretaris Nuis over de le rond het Museum 13/ uraanleiding van al die en inspanningen op landelijk niveau -moet zijn gegroeid dat een atste poging moet wor- de ontluiste- besluitvorming van 20 terug te draaien", I de fractie in een brief •college. cp landelijk als lokaal ni- Rfr het afblazen van het een flinke schok Het imago van hoofdstad heeft vol- -tie een forse deuk op- Om de begroting sluitend te krij gen hoeft volgens de PvdA-frac- tie het museum niet te worden opgeofferd. Door aanvullende bezuinigingsopties kan zowel het Museum 13/IX als een nieuw zwembad worden gerealiseerd. Hiervoor draagt de fractie en kele mogelijkheden aan, zoals bezuinigingen in de sfeer van ge meenschappelijke regelingen en extra inkomsten uit het grond bedrijf vanwege snellere grond- uitgifte na verbetering van de in frastructuur. Een voorwaarde is wel dat Nuis extra toezeggingen doet. „Daarbij kan niet geope reerd worden vanuit de gedach te dat de staatssecretaris dan maar op de proppen komt met 7,5 miljoen, zoals we op Omroep Zeeland van wethouder Van Dijk hebben begrepen. Op een dergelijke manier plaats je jezelf buiten de realiteit", waarschuwt de PvdA. -öeGoese predikant ds verhuist naar de sjds-hervormde kerkge- |Dfemt en Oldekeppel in fpd.Hij maakte dat zón- Neen dienst in de Gro- Goes in een paar zin- „De beslissing yeel moeite en pijn *e'hij, „maar het ver- permijdelijk." *eek werd hij beroepen «perse kerkgemeente. '°n°g onduidelijk of hij r Horjus maakte half 1 overleden ■ongeluk Wemeldi linge ÜJNGE - De 25-jarige perkei uit Wemeldinge lacht van zaterdag op nadat hij op met zijn een boom reed. Het geheel vernield. gebeurde om 03.00 |.M\reed in de richting peidmge. De oorzaak ngeluk is nog onbe- oktober vorig jaar al bekend dat hij niet langer wilde werken als predikant voor de wijkgemeente rondom de Grote of Maria Mag- dalenakerk. Achtergrond voor zijn dispensatieverzoek was een conflict met organist K. van Eer- sel. Hoijus weigerde gisteren desgevraagd commentaar op het besluit te geven. Zo is nog onduidelijk hoe het met een eventuele opvolger moet wor den geregeld. Scriba ds A. J. Bijl van de pro vinciale kerkvergadering zei vo rige week al dat het vinden van een opvolger wel eens heel moei lijk zou kunnen worden. „Er spe len ook andere problemen in de Grote kerk. De wijkgemeente heft ernstig geldgebrek en daar komt nog eens bij dat het ge bouw hoognodig moet worden opgeknapt." Horjus en organist Van Eersel hadden onenigheid over de mu zikale invulling van de diensten. De wijkgemeente raakte ernstig verdeeld door de kwestie. Een en ander leidde vorig jaar tot een vraag van de kerkeraad aan de Goese kerkvoogdij om het ar beidscontract met Van Eersel te ontbinden. De vraag of met het eventuele vertrek van Horjus het conflict met Van Eersel is op gelost, is nog onbeantwoord. I het sluftertje van Het Zeeuwse Landschap open en de stranden van Cadzand-Bad breed. Het Zeeuws Overleg Waterke ringen (ZOW) - waarin provin cie, waterschappen en Rijk zit ten - moet binnen afzienbare tijd met een advies komen naar aanleiding van het onderzoek van Rijkswaterstaat. Voor het Rijk is van belang dat de regio een deel van de eventuele finan ciële risico's wil dragen, omdat het om een nieuw waterstaat kundig werk gaat. Chinees schip ramt zeesluis Terneuzen van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Het Chinese zeeschip Taihua Hai 3 is in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de ketting gelegd nadat het bij het verlaten van de West- sluis in Terneuzen de rem- mingswerken had geramd. De schade aan de sluis wordt ge schat op acht ton. Het schip zelf liep nauwelijks schade op. Het Chinese schip - 189 meter lang en 32 meter breed - was op weg van Gent, waar het kolen had gelost, naar New Orleans. Door onbekende oorzaak sloeg de bulkcarrier, die begeleid werd door twee sleepboten, rond half één tegen de remmingswerken van de Westsluis. Enkele duk dalven en een drijfbalk werden flink beschadigd. Daarbij raakte niemand gewond. Door de aanvaring lag het schut ten van de zeesluis korte tijd stil. Rijkswaterstaat heeft bij de re derij een claim van acht ton voor de schade ingediend. De dienst eiste twee miljoen gulden borg stelling door de verzekerings maatschappij en de bank. De Taihua Hai 3 werd tot zondag vastgehouden. Toen de bank garanties in orde werden bevon den, kon het schip vanaf de Westsluis zijn reis vervolgen. De waterpolitie doet onderzoek naar de toedracht. De politie sluit niet uit dat communicatie problemen de oorzaak zijn. Aan boord werd geen - of in elk geval zeer slecht - Engels gesproken. Rampenlijn Nederland-B elgië beproefd in Sluiskil van onze verslaggeefster SLUISKIL - Als Nederland massaal naar de telefoon grijpt, kan het gebeuren dat het telefoonnet overbelast raakt. De hulpverleningsin stanties kunnen dan gebruik maken van een noodnet. Maar wat als er in de grensstreek een ramp gebeurt? De collega hulpverleners in België zijn niet aangesloten op dit Neder landse noodnetwerk. Geen paniek. De alarmcen trale en de Centrale Post Am bulancevervoer (CPA) in Mid delburg en de 100-centrale in Gent zijn sinds kort via een sa telliettelefoon met elkaar ver bonden. Een satelliet boven Afrika zorgt ervoor dat nood signalen vanuit Middelburg via de satelliet Gent kunnen bereiken. En vice versa na tuurlijk. Een hele geruststel ling. En het systeem blijkt ook goed te werken. Dat bleek za terdag op het terrein van Hy dro Agri in Sluiskil. Daar rijdt door een nog onbe kende oorzaak een personen- busje tegen spoorwegketelwa- gons aan. Het busje wordt door de klap meegesleurd en komt klem te zitten tussen een wagon en een steunpilaar van de pijpenbrug. De stelling, met daarop werknemers, slaat om. Twintig licht- en zwaarge wonden en een ketelwagon die ammoniak lekt, zijn het trieste resultaat. Groot alarm Onmiddellijk wordt groot alarm gegeven. De hulpverle ning van Hydro Agri is snel ter plaatse. In mum van tijd vol gen de ambulances van zie kenhuis De Honte in Terneu zen, de brandweer, de GGD Zeeland en de politie. Maar zij niet alleen. De ramp is van zo'n grote omvang dat een be roep moet worden gedaan op de Belgische instanties. Hierbij komt de pas aange schafte satellietverbinding- goed van pas. De helikopter van de Medische Urgentie Groep - een team van medisch specialisten - uit Brugge is binnen twaalf minuten ter plekke. De interventiewagen van MUG uit Gent is onder weg. En ook het Snelle Inter ventie Team (SIT) van het Ro de Kruis Vlaanderen is snel paraat om de slachtoffers van het rampterrein te verwijde ren, ze op te vangen, te verzor gen en af te voeren naar het ziekenhuis. De GGD Zeeland zorgt voor de operationele lei ding van de geneeskundige hulpverlening. Het is de eerste keer dat een oefening van een dergelijke omvang wordt gehouden, ver telt projectleider en comman dant van de regionale brand weer Zeeland, J. Boeije. De grensoverschrijdende oefe ning gebeurt in het kader van en met geld van de Euregio Scheldemond. Doel is een re geling op te zetten en de no dige infrastructuur te realise ren om bij calamiteiten effec tief en snel te kunnen hande len over de grens heen. Boeije is 'niet ontevreden' over het verloop van de oefe ning. „Natuurlijk kun je zeg gen dat het op een aantal pun ten wat sneller had gekund. Maar over het algemeen ver liep de oefening prima. Ieder een reageerde adequaat op de noodsituatie. Ook het bedrijfs noodplan van Hydro Agri heeft goed gewerkt. We gaan binnenkort om de tafel zitten om het zaakje te evalueren." Volgens Boeije heeft deze oefe ning vooral nut om de Belgi sche collega's te leren kennen. „Als zich in de praktijk dan iets voordoet, weet je in ieder geval al met wie je te maken krijgt." Ook in Zeeland worden op dit moment mensen van het Rode Kruis opgeleid om bij calami teiten te assisteren. De groep krijgt de naam Snelle Inter ventie Groepen Medische Aangelegenheden (SIGMA). Volgend jaar moeten de eerste cursisten hun opleiding heb ben afgerond. Geen wereldtitel speurhonden VLISSINGEN - Nederland is wederom buiten de prijzen geval len bij het Wereldkampioenschap Speurhond dat het afgelo pen weekeinde in Murska-Sobota in Slovenië werd gehouden. Het Nederlandse team, met de Vlissinger Daan Hardenberg en zijn herdershond Amy. eindigde op de eenentwintigste plaats. Vorig jaar deed Hardenberg ook een gooi naar de wereldtitel Speurhond. Volgens de Vlissinger had het Nederlandse team pech met de weersomstandigheden. Toen de Nederlanders en hun honden vrijdag moesten optreden regende het. waardoor het spoor dood sloeg. Het Franse team sleepte de titel in de wacht. Politie haalt snelheidsduivel in GOES - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 21-jarige Tholenaar aangehouden na een achtervolging op de Deltaweg in Goes. Hij reed met zijn Mercedes rond half één binnen de bebouwde kom zo'n 120 kilometer per uur. Boven dien haalde de Tholenaar een andere auto rechts in. De maxi mum snelheid op de Deltaweg is vijftig kilometer per uur. De politie zette de achtervolging in nadat de 21-jarige eerder met te hoge snelheid op de Middelburgsestraat en de 's-Heer Hendrikskinderendijk was gesignaleerd. De Mercedes is in be slag genomen. Duikuitrusting van 5 mille gestolen SCHARENDIJKE - Een duikuitrusting ter waarde van 5.000 gulden is zaterdag gestolen uit het duikhotel van de haven Kloosternol in Scharendijke. De eigenaar van de uitrusting is een 40-jarige man uit Wuppertal. Vermoedelijk kon de dader binnenkomen doordat gasten enkele deuren van het hotel niet goed hadden afgesloten. Diefstal uit kleedruimte opgelost SINT MAARTENSDIJK - Tijdens een voetbaltoernooi op het sportterein van SV Smerdiek zijn een 14-jarige en een 17-jarige kledingdief in de kraag gevat. Enkele spelers misten kleding. Leden van SV Smerdiek stelden vervolgens een onderzoek in, waarbij de gestolen kleding in een tas van één van de dieven werd gevonden. De politie nam hem en zijn medeplichtige mee voor verhoor. Daaruit bleek dat de oudste al eerder kleding had gestolen, tijdens een voetbaltoernooi in Roosendaal. Waar de twee vandaan komen, kon de politie gisteren nog niet mee delen. Flessendief in hotel betrapt MIDDELBURG - Personeel van een hotel aan de Buitenrust- straat in Middelburg heeft zaterdagavond een man betrapt die er met zes flessen sterke drank vandoor wilde gaan. De dief had de flessen verstopt tussen zijn broekrand en onder zijn jas. De politie heeft de dader aangehouden en in verzekering gesteld Echtelijke ruzie loopt uit de hand BIERVLIET - Een man uit Biervliet is zaterdagavond ingeslo ten voor onderzoek en verhoor omdat hij ervan verdacht wordt zijn vrouw zodanig te hebben toegetakeld dat zij voor onder zoek naar het ziekenhuis moest. Om negen uur werd melding gemaakt van de uit de hand gelopen echtelijke ruzie in de Ja- coba van Beierenstraat in Biervliet. Ook de man liep daarbij verwondingen op. Relationele problemen vormden de achter grond van de vechtpartij. Mis-attributen uit kerk gestolen MIDDELBURG - Inbrekers hebben vrijdagnacht hostiescha len, kelken, kandelaars en een kruis gestolen uit de kluis van een kerk aan de Roozenburglaan in Middelburg. De daders for ceerden het sleutelkastje waarin de sleutel van de kluis lag op- géborgen. Uit de keuken van de pastorie namen ze een koe koeksklok mee. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De voorzie ningen voor ouderen moeten ge waarborgd blijven voor ieder een. De hoogte van de inkomens mag geen barrière vormen voor de toegankelijkheid van de voorzieningen. Deze uitspraak deed het Tweede-Kamerlid Margo Vliegenthart zaterdag tijdens de gewestelijke leden vergadering van de PvdA in Middelburg. Een van de PvdA- leden stelde een vraag over de hoge huren van het onlangs tot woonzorgcentrum omgebouw de Ter Veste in Middelburg. Zij vroeg zich af hoe mensen met een laag pensioen een huur van 675 gulden kunnen opbrengen, exclusief de kosten voor het zorgpakket en de servicekosten, terwijl de huursubsidie maxi maal 300 gulden bedraagt. Vliegenthart erkende het pro bleem van de stijgende huren. In de Kamer wordt gediscussieerd over het overeind houden van een goed systeem voor de huur subsidies. In de toekomst moe ten er betere regelingen komen voor ouderen. Volgens het Twee de-Kamerlid kan het niet de be doeling zijn dat ouderen met la gere inkomens gedwongen wor den te verhuizen omdat ze de stijgende huren niet meer kun nen betalen. Het ombouwen van verzorgings tehuizen tot woonzorgcentra was een belangrijk punt tijdens de discussie. Vliegenthart vindt dat de kosten voor het omvor men kunnen worden betaald uit de provinciale reserves en de re serves die woningbouwcorpora ties hebben opgebouwd. Ook zouden er veel meer seniorenwo ningen in plaats van eengezins woningen moeten worden ge bouwd. Rol bonden In een nieuwe nota Ouderenzorg van de provincie Zeeland zal een antwoord moeten komen op de vraag welke verzorgingshuizen moeten worden gesaneerd of omgevormd. Ook moet duidelijk worden wat er met de WBO-gel- den gaat gebeuren. Bij de voor bereidingen krijgen de ouderen bonden en verenigingen volgens gedeputeerde G. de Kok een be langrijke rol. De PvdA-politici pleiten voor een regionaal loket voor de ou derenzorg. Een hechte samen werking tussen de provincie, zorgverzekeraars en zorginstel lingen in de regio is nodig voor het creëren van zorg op maat en zorgvernieuwing. Vliegenthart betreurt het dat er nog geen re geringsstandpunt is over het rapport van de commissie Wel- schen. De PvdA steunt het plan van Welschen. Hierin wordt on der meer gepleit voor één finan cieringsstroom voor alle voorzie ningen en een zware stem van de ouderen in het driehoeksoverleg met de ziektekostenverzeke raars en de overheid. Nu worden de bejaardenhuizen via de WBO gefinancierd en verpleeghuizen via de AWBZ. Floortje is enig kind. Dat be tekent veel verwennerij maar - helaas - ook veel al leen spelen. Met enige regel maat spoort zij haar ouders dan ook aan tot gezinsuit breiding. Laatst ivas het weer zover. „Het zou best leuk zijn om een zusje te hebben", begon ze. ..Dan kon ik daar altijd mee spelen„Maar je bent al zeven", wierp moeder te gen. „Je zou er wel voor kun nen zorgen, maar ermee spelen, daar zou het veel te klein voor zijn." Floortje zuchtte eens. ..Zou je het net zo leuk vin den om een broertje te krij gen?", vroeg moeder. „O nee. Jongens zijn gemeen. Dan zou hij me altijd pes ten", reageerde ze. „Welnee, die zou toch óók zeven jaar jonger zijn dan jij? Veel te klein om jou te pesten", leg de moeder uit. Maar ze liet zich niet voor de gek houden. „Mam, je zegt zelf altijd dat de tijd zo snel gaat. Voor je het weet is 'ie drie en dan zeven en dan tien, en dan ben ik nog steeds zeven - en dan gaat 'ie me heel hard knijpen." van onze verslaggever RILLAND - „Voor de molens is het mooi weer, voor de fietsers is het minder." Zo vatte molenaar Marco van Weele van de Witte Molen in Rilland zaterdag de si tuatie samen tijdens de landelij ke fiets- en molendag. Veel wind, nu en dan een bui en af en toe zon, zo was de toestand zaterdag. Van Weele: „Maar met de drukte valt het me nog alles mee. Echt waar." In het hele land, dus ook in Zee land, konden mensen zaterdag fietstochten maken en molens be kijken. Ondanks het sombere weer deden zaterdag in Rilland bijvoorbeeld toch veel mensen - zo'n honderd tot tweehonderd - de Witte Molen aan. Daar kregen zij tekst en uitleg van Van Weele, evenals koffie en een bolus en de liefhebbers ontvingen bovendien nog een gratis molenbrood. „Het zijn wel minder fietsers dan vorig jaar", zei Van Weele, „maar er blij ven er toch nog veel over. Vooral de echte spor tie velingen, met de trainingspakjes." Anderen lieten de fiets staan en reden per auto de molens af. Zoals de man in Rilland zaterdagoch tend, die zijn vol 'molendag-stic kers' beplakte bestelbusje voor de Witte Molen parkeerde, uitstapte, een foto maakte en weer verder reed. „Ja, het loopt toch best lek ker", concludeerde molenaar Van Weele tevreden. Landelijk heeft de fiets- en molen dag naai- schatting 200.000 deel nemers getrokken. Bijna de helft van de meer dan duizend Neder landse wind- en watermolens was voor het publiek opgengesteld. Ondanks het sombere weer tij dens de landelijke fiets- en mo lendag had de Witte Molen in Ril land zaterdag niet over bezoek te klagen. foto Willem Mieras Hulpverleners in actie op het 'rampterrein' van Hydro Agri in Sluiskil. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 23