Ajax zet kroon op werk IMI Y Zeventigduizend fans juichen kampioen toe De eenzame strijd van Peter van Vossen Verstappen twaalfde in GP van Barcelona PSV bijna zeker van plaats in UEFA-Cup Van Gaal: het verwachtingspatroon wordt ook steeds hoger ank jkaard: ig twee dstrijden PZC MAANDAG 15 MEI 1995 sport „STERDAM (GPD) - Ge- je mensen van vlees en ed nemen welhaast mythi- ie vormen aan: Voetballers kampioen worden. Neem Rijkaard, de donkere etballer van Ajax die in zijn al zoveel succes mee ste. Daar staat hij met zijn rasta-krullen op het kon van de Amsterdamse 4sschouwburg en ziet vele jduizenden voor zijn ogen nnnig van vreugde wor- Daar staat Frenkie!' nfijl Edgar Davids nog om nek van de rappe links-voor j over het veld hob- Ide. waren al duizenden ver meld op het Leidseplein. Cox i, directrice van de louwburg, is blij -dat zij in- ddels ervaring heeft met tjes. „We kunnen het ieds beter controleren, maar [blijft het, zoveel mensen." ihet kampioenschap van vo- jaar was het niet de bedoe- it de spelers op haar bal- i zouden staan, maar de aker in het stadion maakte iblunder die Habbema en ir toneelmeester aanvan- Ijk de enige aanwezige - in Be paniek door het gebouw ten rennen. De stadionspea- r presteerde het na de wed- ijd te zeggen: „We zien el- rzometeen op het Leidse- ein." Foutje. ibbema heeft een technisch derzoekje naar de draag- acht van haar balkon laten hoeren, teneinde te voorko- En dat de gehele Ajax-selec- doorbetomot geen wedsrijd eer wint. „Honderd man kan j, is me verzekerd. En dat raden we nu in de gaten." Al met al is het een groot feest. Sjawls worden in de lucht ge houden, alsof er hele waslijnen mee zijn volgehangen, zo ver als het oog reikt. Tienduizen den gingen in een lange stoet dwars door de stad van het sta dion naar het Leidsplein, om ook daar nog een glimp van de kampioenen op te vangen. En dan te bedenken dat het kam pioenschap van Nederland ei genlijk de voorproef is van mis schien iets nog mooiers, want op 24 mei zweten Amsterdams helden in het Weense Ernst Happelstadion voor de Euro pacup. En wel voor de cup nummer één, de cup der cups voor clubteams voor alle dui delijkheid. Feest Voor die gelegenheid heeft Am sterdam het eventuele feest op het grotere Museumplein ge pland. Vermoedelijk zou het Leidseplein dan een te beschei den lokatie zijn, een wat huive ringwekkende stelling voor wie zich realiseert dat er gisteren zo'n 70.000 mensen aanwezig waren. De politieleiding vond het na een uurtje dan ook wel letjes en wilde de aftocht van Ajax. Maar Kluivert en compa- nen bleven zingen, bleven de microfoon pakken. „Als jullie dat ding niet dichtdraaien krijg ik ze hier nooit weg," be klaagde de politiechef zich te gen technici. Pas daarna ver trokken Louis van Gaal en zijn jongens. 1ERDAM (GPD) - Nog twee wed- ra en dan zit de voetballoop- tanFrank Rijkaard er op. De 32- tAjacied komt nog in actie in de tvan de Champions League te- ijnoude club Milan en drie dagen ül Rijkaard afscheid van het landse publiek nemen in het t competitieduel, tegen Twen- Bi liet gistermiddag de kam- fïedstrijd tegen Volendam lo- Bï]had een week geleden tijdens lining zijn kniebanden licht ver liet 'zijn' finale tegen Milan voor ie wilde de dertiger geen risico's lOok de klassieker tegen Feye- donderdag in de Kuip, laat hij komst ird is, zegt hij, nog niet be id zijn toekomst-zonder-voetbal, ooit nog zal voetballen? „Ach, tien nog bij de Vondelpark Ran- voegde hij er voor de lol lê...er zijn nog meer gegadigden, ibevoorbeeld. Maar we zijn het «eens over de onkostenvergoe- Kijkaard gaat na dit seizoen in ode. Hij heeft een eigen kle- 5n in ondergoed. Ajax poseert voor de gebruikelijke kampioensprent. van onze verslaggever Ype Minkema AMSTERDAM (GPD) - Ajax kampioen van Nederland. Dat was voor niemand een verrassing. Louis van Gaal wist het al maanden. De Ajacieden. zagen het ook al tijden aankomen. De concurren tie was er bij het begin van de competi tie al bang voor. De technisch directeur voelde zich zelfs wat gewoontjes toen het feest gistermiddag, na de 4-1-winst op Volendam, moest losbarsten. Maar hij zag zijn vrolijke voetballers spon taan de armen om eikaars schouders slaan en raakte weer een tikkeltje ont roerd. Dat waren nou 'zijn' jongens. „Dat deed me weer wat." Gewoon en toch heel bijzonder. Het was al weer de 25e in de geschiedenis van Ajax, de tweede op rij. Zonder één en kele nederlaag. Dat is bijzonder in Ne derland: een record. „We willen nu alle records breken", voorspelde Louis van Gaal. Zonder verlies het einde van de competitie halen - er zijn nog twee wed strijden (Feyenoord en FC Twente) te gaan -. de minste goals tegen, de meeste voor. Het was een prachtig jaar. Dat willen ze allemaal even kwijt. Van topscorer tot trainer, van clubarts tot materiaalman. Ajax maakte van iedereen een kam pioen. Tot en met Sjaak Wolfs - Sjakie -, die overal en altijd voor alles en ieder een zorgt bij de club. Zij zorgden voor het mooiste seizoen sinds vorig jaar. „Een absoluut tópjaar", vond voorzitter Michael van Praag zelfs. Nog nooit verdiende Ajax zó veel geld, nog nooit was de club in Nederland en in Europa zó oppermachtig. Maar het is nog niet af. „Er komt eind mei nóg een wedstrijdje, geloof ik", zei doelman Ed win van der Sar in zijn opvallend komi sche rol. Hij bedoelde de finale van de Champions League, op 24 mei tegen AC Milan. Ajax speelde gistermiddag tegen Volen dam geen kampioenswèdstrijd, het was een kampioensjaar. Want wanneer wist Louis van Gaal al dat zijn Ajax de schaal mocht ophalen? „Na de wed strijd tegen PSV thuis", zei de technisch directeur. Dat was op 22 januari, bijna vier maanden geleden. „Daarom was er ook geen sprake van een ontlading. Dat kan pas als er spanning is." Daarom speelde Ajax de laatste weken al mindere wedstrijden. Van Gaal: „Wij spelen nu zo slecht omdat we tegen Mi lan goed willen spelen. Bovendien wa ren we al officieus kampioen." Een kampioensduel als voorwedstrijd, wat gaf het? In de Nederlandse competi tie kan ook een matig, slecht of zelfs 'su- perzwak' Ajax niet verliezen. Het heeft te maken met de veranderende wetten in De Meer. waar leuk voetbal niet altijd meer hetzelfde betekent als goed voet bal. En natuurlijk zal de weerstand in Nederland er ook iets mee vandoen heb ben. Ronald de Boer: „Ik ben vooral blij met het héle seizoen. Zoals wij tot nu toe hebben gespeeld, zonder een enkele ne derlaag. Heel constant. Dat is heel knap. Daar ben ik best trots op." Het was eigenlijk verbazingwekkend hoe de voetballers van Ajax, grossiers in prijzen, na het bijna verplichte kam pioensnummer tegen Volendam ineens een spontaan feest aanhieven. Doelman Edwin van der Sar voorop. Met het nieuwe, flitsende tenue van volgend sei zoen heeft de keeper blijkbaar ook een nieuw imago aangetrokken. Het leken eerstejaars prijswinnaars, nog niet aan geraakt door het succes. Er werd een strandbal over het hek gegooid. Claren- 1 heb mezelf nooit beschouwd als een basisspeler van Ajax van onze verslaggever Taco van den Velde AMSTERDAM - Het was een opmerkelijke maar eerlijke bekentenis van Peter van Vos sen. „Ik heb mezelf nooit be schouwd als een basisspeler van Ajax. Nee, ook zelfs niet toen ik de voorkeur kreeg bo ven Mare Overmars. Zelfs toen had ik niet het idee dat ik ein delijk bij de eerste elf zat. Waarom? Gewoon om teleur stellingen te voorkomen." De Zeeuw sprak zijn woorden uit voor de gesloten kleedka merdeur van Ajax. Binnen vierden zijn ploeggenoten het kampioenschap. Daarbuiten verwerkte Peter van Vossen zijn teleurstelling. Zijn mond was strak, de ogen hol. Een glimlach kwam moeizaam op zijn gelaat. „Ik had het echt moeilijk toen Louis van Gaal Kanu en Kluivert de dug-out uitstuurde om warm te lopen. Toen wist ik dat ik niet meer in actie zou komen. Daar ben ik even st.uk van geweest." Bij de huldiging na afloop wist de aanvaller zich moeilijk een houding te geven. Eerst trok hij aarzelend zijn trainingsjack uit om het idee in stand te houden Peter van Vossen als wissel speler: „Deze situatie ligt voor negentig procent aan mezelf." foto Lex de Meester dat hij er ook bij hoorde. Even later trok hij jack toch maar weer over zijn shirt toen hij zag dat de andere wisselspelers zijn voorbeeld niet volgden. „Ik heb op een bepaald mo ment toch de teleurstelling maar van me af gegooid. Ik heb toch ook een aandeel gehad in dit kampioenschap. Meer nog dan vorig seizoen. En ik moet ook aan de groep denken. Ik kan hier niet in mijn eentje gaan zitten kniezen. Dat is niet in het teambelang." Media-training Teambelang. Het is een woord dat er bij Peter van Vossen de laatste twee jaar is ingepompt. Trainer Louis van Gaal predikt rust in de groep en accepteert het niet wanneer spelers in de media hun onvrede spuien. Het is funest voor de totale presta tie, meent Van Gaal. De media training, die dit jaar in het le ven is geroepen, is er dan ook een voortvloeisel van. „Je wordt hier geleerd het belang van Ajax voorop te stellen. Dat mag je niet in gevaar brengen", beseft Van Vossen. Er was ooit een tijd dat Peter van Vossen nog met zijn vuist op tafel sloeg wanneer hij ge passeerd werd. Dat was bij An- derlecht en daardoor forceerde hij meteen een vertrek bij de Belgische landskampioen. „Maai' toen was de situatie an ders. Ik had het niet naar mijn zin bij die club en als het voet bal dan ook wegvalt, dan wil je wel wat zeggen." „Bij Ajax is dat niet het geval. Ik heb het hier fantastisch naar mijn zin. De groep hangt aan el kaar. de sfeer is goed en Louis van Gaal is gewoon een goede trainer. Als ik ernaast sta, dan heeft hij daarvoor altijd een eerlijke uitleg. Ik heb dit sei zoen daarom ook de pers geme den op de momenten dat ik er niet in stond. Ik werd vaak ge vraagd, omdat er verwacht werd dat ik als international wel zou gaan klagen. Maar ik heb niets te klagen. Ik moet ook geen oorzaken bij anderen zoeken. Deze situatie ligt voor negentig procent aan mezelf." Toch maakt dat het er allemaal niet makkelijker op. Van Vos sen stond bij de laatste inter land van het Nederlands elftal tegen Tjechië nog in de basis. En ook vorige week begon hij nog in de basis in de wedstrijd tegen Utrecht. Maar gisteren mocht hij zelfs niet invallen op het moment dat zijn grote con current Mare Overmars naai de kant werd gehaald. En mor genavond idinsdagi speelt de voormalige redder van Oranje, gewoon een wedstrijd in het tweede team van Ajax. Peter van Vossen valt voortdurend van het ene in het andere uiter ste. „Het moeilijkste voor mij zijn die wedstrijden met het tweede elftal op de dinsdagavond voor een handjevol toeschouwers. Het is enorm moeilijk om me daarvoor op te laden. Het is op deze manier ook heel moeilijk om terug te komen. Als je in vorm bent. lukt het allemaal nog wel. Dan zijn je invalbeur ten ook goed. Maar als je uit vorm bent, gaat dat ook niet meer. Je hebt toch spelritme nodig om je vorm terug te krij gen. Ik houd mezelf voor, dat ik niet de enige ben. Vandaag zat ik op de bank met Patrick Klui vert. Kanu en Winston Bogar- de. Dat zijn ook jongens die hetzelfde hebben meege maakt. Het ene moment een ster. het andere moment een reserve. Voor hen is dat net zo moeilijk." Met een vertrek bij Ajax wil Van Vossen vooralsnog geen rekening houden. Vooral van uit de Duitse Bundesliga wordt geïnformeerd naar Peter van Vossen. „Er wordt me voortdu rend verteld dat er belangstel ling zou zijn van andere clubs. Ik houd me daar absoluut niet mee bezig. Ik wil eerst dit sei zoen afmaken. Daarna zie ik wel wat er op me af komt. Ik moet niet weg en in principe loopt mijn contract nog een jaar door. En op een dag als vandaag besefik ook, dat ik blij moet zijn dat ik bij Ajax speel. Ajax heeft een unieke verzame ling spelers bij elkaar die aan de top staat in Nederland en in Europa." Tweede zege Michael Schumacher BARCELONA (GPD) - In zijn vierde race voor Simtek-Ford is Jos Verstappen er eindelijk in geslaagd de finish te halen. De 23-jarige formule 1-coureur uit Montfort werd tijdens de Grand Prix van Spanje voor het eerst dit seizoen niet in de steek gela ten door zijn bolide. Meer dan een twaalfde plaats zat er ech ter niet in. De overwinning ging met grote overmacht naar Mi chael Schumacher in de Benet ton-Renault. De Duitser nam te vens de leiding in het tussen- klassement van het WK over van Damon Hill. Dat Verstappen de zwart-wit ge blokte vlag zag. wil niet zeggen dat hij een probleemloze race kende. „De koppeling haperde de hele tijd," vertelde Verstap pen na afloop. „Daardoor kreeg ik opnieuw veel problemen met de versnellingsbak. Tijdens de laatste twintig rondjes had ik geen tweede versnelling meer. Het was vanaf de start moeilijk om goed te schakelen. Daardoor heb ik ook een zeer behoudende race moeten rijden." Optreden de Limburger erin een zestiende startplaats te veroveren, waar mee hij opnieuw verreweg de snelste was van de rijders die het met de relatiefzwakke klanten versie van de Ford-motor moe ten doen. Verstappen: „Dat is ook het uitgangspunt. Ik wil aantonen dat. ik beter ben dan de coureurs die het met verge lijkbaar materiaal moeten doen." Daar slaagde Verstappen ook tijdens de race in. Alleen Frentzen, maar dan met een fa- brieksmotor, eindigde van de Ford-rijders voor hem. Schumacher De race in Spanje werd met over macht gewonnen door Michael Schumacher. De Duitser leidde van start tot. finish. Johnny Her- bert. die voor het eerst in zijn loopbaan op het erepodium stond. Een dubbel succes der halve voor Benetton. In de tus senstand van het. wereldkam pioenschap leidt Schumacher nu met 24 punten, één meer dan Damon Hill. Jean Alesi is derde met 14 punten en Berger vierde met 13 punten. Het optreden van Verstappen op het fraaie, nabij Barcelona gele gen, circuit was minder specta culair dan in de vorige drie races. Waar hij in Brazilië, Argentinië en San Marino steeds voor het nodige vuurwerk zorgde door menig concurrent in te halen, beperkte de Montforter zich dit keer vooral tot het consolideren van zijn positie. „Meer zat er niet in. Ik ben in elk geval content dat ik de race heb uitgereden. We zijn weer een stapje verder, al zijn de problemen nog lang niet opgelost." Uitslagen Trainingen Vooral tijdens de trainingen werd Verstappen geconfron teerd met problemen aan de ver snellingsbak. „Geen enkele trai ning liep het echt vlotjes," was zijn commentaar. Toch slaagde Barcelona. GP Spanje Formule I. vierde race wk. 1. Schumacher (Dui) Benetton 65 ronden (307,255 km) 1.34.20,507 (gem. snelheid 195,320 km/ui, 2 Herbert (Eng) Benetton 51,988, 3. Berger (Oos) Ferrari 1.05,237, 4. Hill (Eng) Williams 2.01,749. op één ronde: 5. Ir vine (Ier) Jordan. 6. Panis (Fra) Li- gier, 7. Barrichello (Bra) Jordan. 8. Frentzen (Dui) Sauber. 9 Brundle (Engi Ligier. 10. Salo (Fin) Tyrrell, op twee ronden: 11. Morbidelli (Ita) Footwork, 12. Verstappen (Nedi Sim- tek. 13. Wendlinger (Oosi Sauber, 14. op drie ronden: 14. Martini (Itai Mi nardi, op vier ronden: 15. Schiattarel- la (Ita) Simtek. Stand wk: lSchumacher 24 punten, 2 Hill 23. 3. Alesi (Frai Ferrari 14. 4 Berger 15, 5. Herbert. Coullhard lEngi Williams 9. 7. Hakkinen (Fin) McLaren 5, 8. Frentzen 3, 9. Irvine 2. 10. Panis. Blundell (Eng) McLafen 1. Stand constructeurs: 1. Ferrari 27, 2 Williams 26.3 Benetton 23. Volgende race 28 mei: Grand Prix Monaco. foto ANP ce Seedorf, international, pikte de diep tepass op en scoorde na een prachtige solo. De Ajacieden doken er bovenop. Frank de Boer deed het nog eens dun netjes over. Voor veertigduizend fans. met. een strandbal. Edgar Davids wilde na de lange ereronde nog niet naar huis. Hij pakte de schaal en sprong in het hek. De rest feestte weer mee. terwijl de tijd tikte. Ronald de Boer: „Voor sommigen is het de eerste of de tweede keer. Dat is natuurlijk iets speciaals." Na de huldiging van Ajax op het Leidse plein heeft de mobiele eenheid van de politie enkele charges uitgevoerd tegen een groep die zich agressief gedroeg. De ME moest optreden tegen een groep die de politie uitlokte door met stenen te gooien. Op het Max Euweplein voerde de ME een aantal charges uit. De ruiten van een sportwinkel werden door de vandalen ingegooid, waarna de winkel deels werd geplunderd. Tien mensen zijn gearresteerd, aldus politiewoord voerder K. Wilting. De politie had circa 450 man op de been. Ajax - Volendam 4-1 (1-1). 19. Frank de Boer 1- 0. 27. Stefanovie 1-1. 48. Blind 2-1. 67. Ronald de Boer 3-1,82. Litinanen 4-1. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers; 40.000. EINDHOVEN (GPD) - Dick Ad vocaat heeft het op een puntje na voor elkaar: PSV speelt ook volgend seizoen Europa Cup. In Eindhoven wordt dat succesje voor kennisgeving aangeno men. Men lacht, maar is niet blij. PSV speelt immers weer ouderwets 'Aad de Mos-voet bal'. Dat is heel slecht voetbal. Gisteren won de ploeg niette min de cruciale wedstrijd tegen FC Twente: 3-1. Daarmee is PSV er bijna. De voorsprong op FC Twente is - met nog twee duels te gaan - op gelopen tot drie punten (plus een veel beter doelsaldo, ook een punt waard), die op Feyenoord bedraagt twee punten. Niemand die gelooft dat de Rotterdam mers - met de bekerfinale in het. hoofd - PSV nog uit de UEFA Cup kunnen houden. De simpelste reden waarom PSV er dus alsnog in slaagt- bij de beste drie te eindigen, is Ro- naldo. Ook gistermiddag tegen FC Twente scoorde hij weer, de zeer belangrijke 3-0. De treffer kwam bovenop een tweetal doelpunten dat even eerder tot verbazing van een bij na vol stadion was gescoord. Het waren immers goals van PSV, terwijl FC Twente toch echt de veel betere ploeg had en het veel betere spel speelde. Zenden (na een actie van Ronaldo en een voor Twente ongelukkige inter ventie van Hoogma) en Nilis (na een blunder van diezelfde Hoog ma) waren de doelpuntenma kers, die de wedstrijd al voor rust op hun kop zetten. Na rust scoorde Boerebach uit* een vrije trap snel tegen, maar verder kwam FC Twente niet. Was er derhalve niets dan lof voor de Braziliaan? Integendeel! Jan Wouters, pissig als altijd na een slechte prestatie, had geen zin in een uitvoerige analyse. De oud-international, gisteren weer libero en aan de basis van twee doelpunten, vatte de aanleiding van het slechte voetbal van PSV in enkele woorden samen. „Ons probleem is nummer negen." Ronaldo! Dick Advocaat is het eigenlijk wel met Wouters eens. „Inderdaad, je kunt zeggen dat ons sterkste punt tegelijk ons zwakste punt is. Door Ronaldo spelen we een zeer opportunis tisch spelletje, met lange halen. Het enige wat je kunt doen is niet alle ballen diep te spelen. Hou die bal eens vast, speel eens breed. Maar ja, dat gebeurt niet." FSV - FC Twente 3-1 (3-0). 20. Zenden 1-0. 40. Nilis 2-0, 44. Ronaldo 3-0, 49. Boerebach 3-1. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers 26.600 Gele kaart: Van der Doelen <PSVi. Boerebach (FC Twente). Tottenham aast op Bergkamp MILAAN (ANP) - Tottenham Hotspur heeft een bod uitge bracht op Dennis Bergkamp. Allan Sugar, de grote man bij de Spurs, ziet in de Nederlander van Inter Milan de ideale ver vanger van Jürgen Klinsmann die terugkeert naar Duitsland (Bayern München). Hij heeft voor de aanvaller van Oranje 7 miljoen pond over (19 miljoen gulden), evenveel als Manches ter United in Engeland betaalde voor Andy Cole. Bergkamp, die volgens Sugar al eens heeft laten doorschemeren dat hij graag in de Engelse com petitie zou spelen, kan bij de Londense club een jaarsalaris tegemoet zien van 2,5 miljoen gulden, een miljoen minder dan hij in Milan vangt. Daar heeft de oud-ajacied, die zich inmiddels gescheiden weet van zijn aange ver Wim Jonk (naar PSV). nog een contract voor een jaar. Paul Bosvelt van FC Twente in duel met PSV'er Arthur Numan (rechts). foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11