Verbod prijsafspraken mist doel PZC Makelaars, geneesmiddelen en bijbels werden niet goedkoper Architectenbureau Koolhaas in grote financiële problemen Mango's voor de export in Bombay Hollandse Nieuw komt weekje late financiën en economie Makelaars werken nog steeds met (hoge) oude tarieven "6 Melk in Zeeland voor 97 ct per liter Strukton wil vleugels naar Duitsland en België uitslaai Ook onregelmatighedei Borsumij op optiebeurs ZATERDAG 6 MEI 1995 door Raymond Peil en Margreet Vermeulen DEN HAAG - Het doorbreken van prijsafspraken is een taaie klus. Als je ze verbiedt, duurt het toch gauw een paar jaar voordat de zaak in beweging komt. De klanten, of ze nu voor kerkkaarsen, bijbels, make- laarsbemiddeling of een para chutecursus betalen, zullen de kar moeten trekken. Zo reageert het ministerie van economische zaken op de uitge breide steekproef van GPD-dag- bladen (waartoe ook deze krant behoort) naar prijsafspraken in het land. De woordvoerder schroomt niet om de makelaars als 'zorgenkindje' te betitelen. ..Daar wordt onderzoek naar ge daan. Wij krijgen ook klachten, maar het is moeilijk om zo'n zaak strafrechtelijk rond te krij- gen."' Een rondgang bij makelaars wekt de indruk dat zij zich daar van ook wel bewust zijn. ..De ta rieven zijn niet veranderd sinds het kabinet de prijsafspraken verboden heeft." En: „De make laars werken nog steeds volgens de oude tarieven." Zegt een Utrechtse makelaar: „Onder de adviesprijzen werken, daar be ginnen we niet aan." In het economenblad ESB becij fert drs. H.P. van Dalen van de Erasmusuniversiteit in Rotter dam deze week dat het make laarskartel in 1992 minstens 107 miljoen gulden aan courtage (overwinst) te veel opstreek. Iets royaler gerekend komt hij zelfs op een bedrag tussen de 257 en 291 miljoen gulden. Dit laatste bedrag komt aardig in de buurt bij wat eerder werd becijferd voor de notarissen. Van Dalen raadt de consument dan ook aan stevig te onderhan delen met de makelaar over diens vergoeding. Datzelfde ad vies is te horen op de burelen van Economische Zaken. „We krij gen wel meldingen van overtre dingen. maar niet genoeg. We zouden er graag meer hebben." Consumenten die hun beklag doen kunnen zich beschermd weten door de geheimhoudings plicht die de wet ambtenaren in dit soort gevallen oplegt. Volgens Economische Zaken komt er echter geleidelijk bewe ging in het makelaarskartel. „Je ziet incidenteel wel eens make laars adverteren met de mede deling dat zij onder de NVM-ta- rieven werken. Er gloort hier en daar een lichtpuntje." Ook de klanten van de drogisten kunnen zo'n lichtpuntje tege moet zien. Binnenkort beslist staatssecretaris Van Dok van economische zaken over het be roep dat de drogisten hebben aangetekend tegen het verbod op hun prijskartel. Het heeft er alle schijn van dat hun bezwaar wordt verworpen. Laten de drogisten hun kans voorbij gaan om bij de rechter in beroep te gaan (in dit geval het College van Beroep voor het Be drijfsleven) dan kunnen de prij zen van pijnstillers, laxeermid delen en wat dies meer zij om laag. Als de klanten en de drogis ten er zelf tenminste werk van maken. De steekproef geeft namelijk aan dat de geneesmiddelen al leen maar duurder worden. De laatste prijsdaling dateert vol- DEN HAAG (GPD) - Het verbod op prijsafspraken voor onder anderen makelaars, producenten en verkopers van bijbels, kerkkaarsen en (binnen kort) medicijnen en de aanbieders van cursussen parachutespringen heeft er nog niet toe geleid dat de prijzen omlaag zijn gegaan. Dit blijkt uit een steekproef van een aantal dagbladen van de Geas socieerde Pers Diensten (GPD), waartoe ook deze krant behoort. Met ingang van 1 juli 1993 vaardigde de toenmalige staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) een verbod uit op een groot aantal minimum- en maximumprijzen en afspraken over kortingen, zo genaamde 'horizontale' prijsafspraken. In totaal 49 organisaties, variërend van verhuizers tot nota rissen. vroegen daarop toestemming om hun prijs afspraken overeind te houden. Vrijwel iedereen kreeg nul op het rekest. In de onderzochte sectoren blijkt het verbod ech ter meestal niet tot de door Van Rooy beoogde fel lere concurrentie en lagere prijzen te hebben ge leid. De prijs van zogeheten zelfzorgmedicijnen - te koop zonder recept, bij de drogist - is de afgelo pen jaren niet gezakt maar veelal gestegen. Slechts een enkele drogist meldt een prijsverla ging. Zolang de bezwaarprocedure tegen het ver bod loopt, mogen de drogisten overigens hun prijs afspraken handhaven. De prijzen van de makelaars staan ook nog steeds als een huis. Velen houden zich aan de adviestarie- Personeel krijgt al maanden geen salaris meer door Cees van der Laan ROTTERDAM - Het architec tenbureau van Rem Koolhaas verkeert in financiële moeilijk heden. Medewerkers beschuldi gen Koolhaas en directeur Jo Schippers van financieel wan beleid. Het personeel van Kool haas' vermaarde architecten bureau Office for Metropolitan Architecture (OMA) in Rotter dam heeft sinds januari geen sa laris meer ontvangen. Volgens medewerkers, die ano niem willen blijven, heeft het personeel zo'n vier a vijf ton aan achterstallige salarissen te goed. Vorige week vrijdag kwamen de circa twintig vaste werknemers van OMA in 'crisisvergadering' bijeen om over de financiële si tuatie te praten. Maandag is aan Koolhaas een lijst met negen ei sen overhandigd, alsmede een ultimatum om deze week een harde toezegging te krijgen dat orde op zaken wordt gesteld. Directeur Jo Schippers beves tigt dat er problemen zijn rond de uitbetaling van salarissen. „We hebben een aantal vorde ringen in het buitenland en dat verloopt zeer moeizaam. Als ar chitectenbureau met veel op drachten over de grens, loop je nu eenmaal meer risico's". Ver der wil hij niet ingaan op deze „interne aangelegenheid We zijn in gesprek met het personeel en we komen er wel uit". Schip pers ontkent dat het bestaan van OMA op het spel staat. Christophe Cornübert, woord voerder namens het personeel, stelt dat OMA zich in een „chro nische financiële crisis" bevindt. „Er zijn problemen op organisa torisch en financieel terrein. De uitbetaling van salarissen is fors vertraagd". Ook hij wil verder WELK PENSIOEN BIEDT ZOWEL WERKGEVER ALS WERKNEMER FINANCIËLE RUIMTE? de PI .\SI()Ë.\ DESK niet op de kwestie ingaan. De werknemers hebben te horen ge kregen dat deze week het salaris van januari grotendeels zal wor den overgemaakt. Een bank is Koolhaas met een lening te hulp geschoten. Eind mei zal het sala ris van februari worden overge maakt. Geen leiding Koolhaas, die momenteel in Amerika verblijft, wordt door medewerkers verweten geen lei ding te geven. „Hij trekt de hele wereld over om prestigieuze op drachten binnen te halen. We zien hem nauwelijks op kan toor". vertelt een medewerker. De financiële leiding is in han den van directeur en mede-eige naar Jo Schippers die door zijn ondergeschikten wordt om schreven als een zwakke organi sator. „Hij heeft er een puinhoop van gemaakt", luidt een van de reacties. Personeelsleden beschuldigen Koolhaas er vooral van alleen geïnteresseerd te zijn in spraak makende projecten en niet in de continuïteit van zijn bedrijf. Op drachten die niet spectaculair zijn, laat hij lopen, zo luidt de kritiek. De inkomsten zijn daar door zeer onregelmatig. Het architectenbureau OMA zit al enkele jaren in een neerwaart se spiraal. Telde het beginjaren negentig nog zo'n 70 mensen, nu schommelt het personeelsbe stand tussen de twintig a dertig mensen. Verschillende mede werkers hebben vanwege de be stuurlijke en financiële chaos OMA verlaten en eigen bureaus opgericht. Dure Maserati Koolhaas wordt door velen, ook door zijn medewekers, omschre ven als een briljante, inspireren de maar ook arrogante archi tect, die zich te goed zou achten om zich bezig te houden met het financiële beheer van zijn be drijf. Ook zouden er geen afspra ken met hem te maken zijn. „Hij stelt de zaken mooier voor dan ze in werkelijkheid zijn", zegt de medewerker. Kwaad bloed zette de door Kool haas aangeschafte Maserati van 1,5 ton. terwijl zijn personeel geen salaris krijgt. De afgelopen jaren hield het per soneel van Office for Metropoli tan Architecture zeker vijf keer een crisisvergadering. Keiharde maatregelen zoals een staking of het aanvragen van het faillisse ment worden echter niet over wogen uit loyaliteit met Kool haas. Jonge, aangekomende ar- gens een Noordhollandse dro gist van januari 1989, toen het btw-tarief voor een aantal pro- dukten werd verlaagd van 18 naar 6 procent. „Het prijsniveau steeg sindsdien voortdurend." Bovendien werken veel drogis terijen in landelijke ketens. „Die volgen de landelijke prijzen." Voor geneesmiddelen die bij de apotheek over de toonbank gaan bestaat ook een kartel, dat van het ministerie van EZ nog tot 31 mei 1996 mag blijven be staan. Daarna treden de maatre gelen in werking die minister Borst van volksgezondheid heeft aangekondigd om de prij zen van deze medicijnen omlaag te krijgen. Hoewel de prijsregelingen voor bijbels en kerkkaarsen - in de wandeling aangeduid als 'troe telkartels' - vorig jaar zijn verbo den. is er van prijsdalingen op dit front ook nog weinig te mer ken. „Bijbels zijn niet goedkoper geworden. Maai- ze zijn evenmin in prijs gestegen en dalen doet de prijs volgens mij nooit." zegt deken L. Kleinen van de Grego- riuskerk in Brunssum. Leveran cier van kerkkaarsen, Coop- mans Kaarsen uit Hoeven, be vestigt dat de prijs van een kilo kaarsen ook nauwelijks is veran derd. Van de verboden kartels, die dankzij een lopende bezwaar procedure nog even intact kun nen blijven, hebben er vier be trekking op creditcardmaat schappijen. Deze hebben afspra ken over doorberekening van kosten van kaarten van de colle ga's. Verder lopen er nog twee beroepsprocedures van zand- en grindbedrijven. De prijsafspra ken van bloemenbezorgers Fleu- rop en Interflora heeft EZ inmid dels toegestaan. ven van de landelijk makelaarsvereniging NVM. Dat mag van Economische Zaken, zolang degenen die eronder duiken niet worden bedreigd met roye ment of andere sancties. EZ raadt de consument aan om daarnaar te informeren en, als zich dat voordoet, dat te melden. Voor de cursussen parachutespringen geldt onge veer hetzelfde. De instructeurs hebben een vereni ging KNVVL die adviesprijzen vaststelt. Volgens de Hilversumse paraclub heeft de KNWL wel eens gedreigd leden uit de organisatie te zetten als zij onder de prijs duiken. Als zij dat nu volhoudt is dat strafbaar. Een basisopleiding parachute-springen kost momenteel tussen de 820 en 920 gulden. Melk Opheffing van het kerkkaarsen-kartel heeft even min tot goedkopere, gewijde verlichting geleid. Zuster Hermien Swarts uit Almere ritselt, desge vraagd. wat met haar kaarsenrekeningen over de afgelopen jaren. Zij bevestigt de slotsom die ook elders in het land werd genoteerd, dat de kerkkaar sen iets duurder zijn geworden. Voor bijbels geldt hetzelfde. Alleen op het zuivelfront blijkt iets merkbaar van toegenomen concurrentie. Vrijwel in het hele land is een liter melk te koop voor minder dan een gul den. Sommige prijsboksers nemen, tijdens kortlo pende acties, zelfs al genoegen met 79 cent. Het verbod op prijsafspraken heeft er niet toe geleid dat kerkkaarsen goedkoper zijn geworden. foto GPD chitecten willen graag bij hem werken, omdat een werkstage bij een prestigieus architecten bureau een belangrijke stap voorwaarts is in de carrière van een architect. Iets minder dan de helft van Koolhaas' medewer kers komt uit het buitenland. Koolhaas geldt als een van de belangrijkste architecten van Nederland Zijn ontwerpen zijn internatio naal befaamd en hij haalde tal van belangrijke opdrachten bin nen. Hij woont in Londen, ont werpt te Rotterdam en doceert aan Harvard University in Ame rika. Tot zijn belangrijkste ge bouwen behoren het Nationaal Dans Theater in Den Haag, de Rotterdamse Kunsthal, de ste- debouwkundige opzet van Eura- lille in Lille en het daar gelegen conferentiecentrum, alsmede de universiteitsbibliotheek van Pa rijs. Hij voert momenteel op drachten uit in Den Haag en Utrecht. van onze verslaggever VLISSINGEN - Ook in Zee land is melk voor minder dan een gulden verkrijgbaar. De goedkoopste liter halfvolle melk kost 0,97 cent. Bij Al- bert Heijn in Vlissingen krijg je dan het merk inza (lang houdbare melk in plastic fles). In Burgh-Haamstede krijg je voor die prijs een fles van het eigen merk, witgeel, van de keten 4 is 6. In beide gevallen gaat het dus om lang houdbare melk. Voor verse melk moet 1,05 be taald worden. Bij A&P (voor malige Jac Hermans) in Vlis singen krijg je dan het eigen merk. Master Product. In Burgh-Haamstede kost een li- terpak van de Melkunie 1.05. Voor de Melkunie-melk moet in Vlissingen bij Albert Heijn 1.17 betaald worden. Zich presenterend als ,.'s lands beste" kost het eigen- merk van C1000 0,99 cent bij de supermarkt van Cl000 in Domburg. Bijbels. Volgens boekhandels in Mid delburg en Vlissingen is er geen sprake van prijsafspra ken voor bijbels. Wel is er een landelijke richtprijs, net zoals dat voor alle boeken geldt. Het is dus ook niet zo dat de prijzen gedaald zijn. Parachutistencentrum Mid den-Zeeland heeft twee soor ten cursussen. Eén met een ronde bol, de ouderwetse pa rachute, die kost 720 gulden voor de opleiding en 8 spron gen. Dan de square (vierkante parachute), die kost 900 gul den voor de opleiding met 8 sprongen. De prijs is de laatste jaren niet veranderd en landelijk liggen die prijzen ongeveer gelijk. Daar staan de verschillende parachutistenopleidingen in Nederland met elkaar over in contact. De contacten verlo pen via de Koninklijke Neder landse Vereniging Voor Luchtverkeer (KNVVL). Er worden afspraken gemaakt om de prijzen onderling te re gelen. Onverwacht meer werklozen VS WASHINGTON (KRF/ANP) - De werkloosheid in de Vi de Staten is in april tegen de verwachting in flink ge doordat het aantal banen voor het eerst in meer dan twi verminderde. Het percentage werklozen onder de bero volking schoot omhoog van 5,5 tot 5,8. Het aantal arbeidsplaatsen, exclusief de landbouw, v derde in april met 9000. Analisten hadden erop gerekend circa 200.000 arbeidsplaatsen waren bijgekomen. De cijfers lijken te bevestigen dat de groei van de Ameril economie vermindert, maar dat mag volgens het min van arbeid niet te snel worden geconcludeerd. Door eer bruikelijke combinatie van factoren is het beeld voo „waarschijnlijk" veel te slecht uitgevallen, aldus een ring. Privatisering Britse kerncentrales LONDEN (ANP/KRF) - Het Britse kabinet heeft beslot merendeel van de kerncentrales te privatiseren voor de volgende parlementsverkiezingen. Dat moet de stai ruim drie miljard pond 7.5 miljard) opleveren, zo meldi kranten The Times en Financial Times vrijdag. Volgens de kranten komen de staatsbedrijven Nuclear E en Scottish Nuclear, die de meeste centrales bezitten, te onder een houdstermaatschappij die halverwege 19S beursnotering krijgt. De regering vond Scottish Nucl klein voor een afzonderlijke privatisering. De verkoop omvat zes moderne kerncentrales in Engel; Wales en twee in Schotland. De zes overige, oudere eer van het Magnox-type. blijven in handen van de staat. Griekse inflatie onder 10 procent ATHENE (RTR) - De inflatie in Griekenland is voor hei sinds 1973 onder de 10 procent gekomen. Minister vani mische zaken Yannos Papandoniou heeftdat vrijdag n nodige trots bekendgemaakt. Het bereiken van deze nu neemt niet weg dat de inflatie in Griekenland nog steec hoger is dan het gemiddelde van 3.3 procent in de Eui Unie. De Griekse consumentenprijzen lagen in april 9,9 proce ven het niveau van dezelfde maand van 1994. In maart b( het verschil nog 10,3 procent. Volgens minister Papandoi het succes te danken aan het gedisciplineerde en stabiel nomische beleid van de socialistische regering en aanh dat de Griekse economie steeds concurrerende!- wordt. MAARSSEN (ANP) - Strukton, het bouwbedrijf van de NS wacht de komende jaren een gematigde omzetgroei in de ot ringende landen te bereiken. Dit wordt enerzijds gedaan viad gische dochter Strukton De Meyer, anderzijds via het aanga; strategische allianties, onder andere in Duitsland. Dit blijkti jaarverslag. Volgens de directie is het uitdrukkelijk niet de bedoeling omi eigen bedrijven op te richten. „We denken er aan bij speciale dentele projecten samen te werken met andere bedrijven e vooralsnog alleen in België en Duitsland", aldus een woordvo Als voorbeeld noemde hij samenwerking met een lokale aar: bij de aanleg van de hogesnelheidslijn in België. Vorig jaar is al een stap naar het buitenland gezet door de er ming van het Belgische bedrijf De Meyer. In Duitsland vers Strukton in de loop van dit jaar. Strukton Prefab Beton heeft: lijk STF Fertigbau in Xanten overgenomen en zal de produkü tie van Maarssen naar die Duitse plaats overbrengen. Strukton wist zich vorig jaar te herstellen. De nettowinst stee 73 procent tot 8,8 miljoen nadat in 1993 een miljoen gulden c werd verdiend dan in 1992. De omzet groeide met 32 procent tol miljoen. Het gemiddeld aantal werknemers bedroeg eind von 1720 tegen 1417 een jaar eerder. IJMUIDEN (GPD) - De promotie rond de Hollandse Nieuwe be gint dit jaar later dan in 1994. De Nederlandse haringhandel hoopt zo het risico te omzeilen dat de eerste haring klein van stuk is. Vorig jaar was de maatjesharing vlak voor het be- Spaanse boeren willen boycot Franse handel MADRID (RTR/ANP) - Spaanse boeren treffen voorbereidingen voor een nationale boycot van Franse produkten. De boycot moet een reactie zijn op de voortdurende agressie van Franse kant tegen Spaanse landbouw- en tuinbouwpro- dukten. De boerenorganisatie Asaja gaf vrijdag een verklaring uit waar in Franse boeren en agrarische organisaties wordt verweten een chantage-campagne te voeren tegen Franse fruitwinkels en su permarkten, die om die reden sinds kort nauwelijks meer pro dukten kopen van Spaanse boe ren. „De druk van de Galliërs wordt elk jaar sterker", aldus de organisatie. Asaja wil eerst een boycot van Franse landbouwprodukten die geleidelijk moet worden uitge breid tot alle in Frankrijk gepro duceerde artikelen. gin van het seizoen - 25 nu de magere kant. Uiteini bleken de eerste exemf een voldoende vetgeha! hebben, maar bij de handt zat de schrik er toen al gtr Na overleg met het Rijt tuut voor Visserij-onde (Rivo) in IJmuiden is afe ken om het haringseizoen; 31 mei aanstaande van sc laten gaan. De daarbij bet de promotiecampagne het titel '600 jaar haringet meegekregen. Dit jaar isfc- melijk precies zes eeuwer den dat Willem Beukelszw haringkaken uitvond, hei, wij deren van de ingewand:: de vis. Door dit procédé isc ring langer houdbaar. Hf dige is dat sindsdien aar.' techniek nagenoeg niets 5 anderd. Op 30 mei zal in de visafslsj Scheveningen de officiële ling van het eerste vaatje haring plaatsvinden. R] brengst is dit keer bestemd de stichting Colombine, i pas in het leven geroepen nisatie wil bij Biddinghui; de Noordoostpolder een pleeghuis bouwen voori ren. In Volendam wordt mei een ouderwetse hart gehouden. Het is de l dat botters zo snel mogeL; vaatje bij de afslag va) dam afleveren. Ook dit wc veild. De opbrengst UNICEF. BOMBAY - Duizenden mango's van topkwaliteit worden gesorteerd op geschiktheid voor de export op de fruitmarkt va mango is het belangrijkste exportprodukt van de Indiase fruitsector. DEN HAAG (ANP) - De EOE Op tiebeurs heeft de Stichting Toe zicht Effectenverkeer (STE) in gelicht over onregelmatighe den bij de handel in Borsumij Wehry. Dat heeft een woord voerder van de optiebeurs vrij dag bevestigd. Tot nu toe was alleen bekend dat het controlebureau van de effectenbeurs een onderzoek had gedaan naar de handel in aandelen Borsumij Wehry door twee bestuursleden van dit Haagse handelshuis. De STE stelde vervolgens een eigen on derzoek in en deed aangifte bij justitie. De Economische Con troledienst (ECD) onderzoekt momenteel of bestuursvoorzit ter J. Noordam en bestuurslid A. van der Graaf zich schuldig heb ben gemaakt aan handel met voorkennis. Dat is een strafbaar feit. Naai* nu blijkt heeft ook het con trolerend orgaan van de optie beurs aanleiding gezien de STE te waarschuwen. Dit cc bureau houdt toezicht i handel in opties en andert vaten (afgeleide financië strumenten). De woordvoerder wil niets of de onregelmatigheden optiehandel of bij andereë ten zijn geconstateerd. Ev: wil hij kwijt wanneer deltë ring van de handel plaa' Hij wil het officiële onm van de ECD afwachten:- nog een lang traject te gas-' duidelijk is of wat. wij hebt constateerd ook echt onj. den waren." Het onderzoek van de ECI zich op ten minste vier waarin Borsumij-besb zouden hebben gehandö voorkennis. De bestir» Noordam en Van der Gn vestigen te hebben gehaï aandelen in financiële menten. Handel met voos ontkennen zij echter ten» ste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 6