Boer zoekt nieuwe wegen )iil V'ïflfi PZC GERANIUMMARKT J Profetische woorden van Herzberg Wie luistert naar de ouders van een drugsverslaafde? Wereldwinkels houden open dag Competence zeeland 15 Regiodebat over 'plattelandsvernieuwing in Zeeuws-Vlaanderen' Momenten van diepte »aan over in kolder ZATERDAG 6 MEI 1995 fog steeds te ceinig aandacht oor positie an de vrouw »n onze verslaggever LISSINGEN - Nog te weinig gdrijven en organisaties beste en specifiek aandacht aan de jsitie van de vrouw. Om zo- Bel mogelijk knelpunten in de nancipatie weg te nemen eeft het Platform Zeeuwse ampagne VN-YVereldvrouwen- mferentie vrijdag een actie- lan gepresenteerd onder de ti ll 'Vrouwen investeren in de lekomst'. Het actieplan zou loeten leiden tot een betere ivaliteit van wonen, leven en erken voor vrouwen, door een [tere afstemming van en sa- ienhang tussen voorzieningen. fet actieplan is ook bedoeld als lorbereiding op de Wereld- ouwenconferentie die in sep- mber in Peking wordt gehou- >n. Zo'n 30.000 vrouwen uit de lie wereld zullen daar de posi- van de vrouw bespreken. Het jeuwse platform geeft de Ne- irlandse VN-delegatie als iodschap mee dat duidelijk Oet worden gemaakt dat vrou- sn door economische en poli- Bke oorzaken in een afhankelij- en ondergeschikte positie ijven zitten. Ook, zo vindt het atform, moeten vrouwen be uster worden gemaakt van in mogelijkheden. Verder prdt aangegeven dat verbete- ng van de positie van de vrouw joral 'een zaak van lange lem' is. uggesties ihet actieplan wordt een groot mtal suggesties gedaan die In bijdrage kunnen leveren aan i emancipatie in Zeeland. Een in de belangrijkste aandaeht- unten is meer aandacht voor de touwenhulpverlening. Ook ordt ernaar gestreefd in Zee- nd meer vrouwelijke huis- rtsen en vooral meer vrouwelij- B gynaecologen (op dit moment jn die er zelfs niet in de provin- e) te krijgen. et is de bedoeling dat de actie- anten zoveel mogelijk onder de indacht worden gebracht bij rovincie en gemeenten. Of de iiancipatie op provinciaal ni- sau de komende tijd meer kan- in krijgt durft verantwoorde- jk gedeputeerde L. Coppoolse, ie het actieplan in ontvangst am, niet te garanderen. „Als èt mogelijk is om te komen tot sn nieuw, geïntegreerd wel- jjnsbeleid, dan denk ik dat het iogelijk is dat ik iets heb be ukt aan het eind van de rit." kunst van onze verslaggever Conny van Gremberghe SCHOONDIJKE - De landbouw verliest terrein. In letterlijke en figuurlijke zin. Het aantal ak kerbouwbedrijven in Neder land daalt gestaag. Waren er in 1990 nog zo'n 64.000, vandaag de dag zijn het er ruim 4000 min der. Van die zestigduizend be drijven blijft eenderde draaien omdat de boer er naast zijn agrarische zaken ook nog wat bijdoet, in de agrarische sector, seizoenarbeid of in de industrie. De werkgelegenheid in de sector keldert in vergelijkbare groothe den. Ook in Zeeland. Werkten er in 1993 nog 10.055 mensen in de landbouwsector, vorig jaar wa ren dat er ruim 300 minder. Het ziet er naar uit dat deze neer waartse tendenzen zich de ko mende jaren zullen voortzetten. De landbouwsector staat, na de mechanisering in de eerste de cennia na de Tweede Wereldoor log, voor ingrijpende verande ringen. 'Waar gaan we met de sector heen?' is een veelgeopperde vraag in landbouworganisaties en politieke partijen, maar ook aan de basis, in boerenkring. De stichting Ter Zake in Den Haag is dit voorjaar begonnen met het organiseren van bijeenkomsten waar gezocht wordt naar ant woorden. Antwoorden, die met name door de mensen uit de sec tor zelve gegeven moeten wor den. Bijeenkomsten in Zuid- Holland en op de Veluwe trok ken veel belangstellenden en dinsdag 9 mei is de regio Zeeuws- Vlaanderen aan de beurt. In de voormalige landbouw- praktijkschool in Schoondijke (IPC-plant) mag Commissaris van de Koningin drs W. T. van Gelder dinsdag als eerste spre ker zijn kijk op de toekomst van het Zeeuws-Vlaamse platteland en de landbouwsector geven. Na hem volgen nog recreatie-onder nemer K. van de Velde, secreta ris P. Geertman van de Zeeuws- Vlaamse Kamer van Koophan del, biologische landbouwer R. van de Winckel en landbouw- voorman J. IJsebaert. Na de inleidingen wordt er in groepjes gediscussieerd over marktontwikkelingen en de mo gelijkheden voor agrariërs in de toeristisch-recreatieve sector en als natuurbeheerders. De bijeen komst wordt afgesloten met een forumdiscussie aan de hand van een reeks stellingen. DDDELBURG, tadsschouwburg rel Verdrag', cabaret van NUHR Het Uit Het Raami. met Joep van eudekom, Peter Heerschop en Vig- Waas. Decor van Wim Conradi en any de Dood. Regie van Genio de root. Oor Willem Nijssen )rie eerdere programma's heeft NUHR op zijn kerf- ok, en wat je zelden.ziet in ca- iret gebeurt hier: de groep lijft groeien. Gemakkelijker ordt het er niet op, want waar an cabaret over gaat is steeds loeïlijker in woorden te vat- Ja, dat het knap in elkaar t, flitsende overgangen heeft, in lekker tempo kent. Dat het ngens zonder kapsones zijn. n dat er geen politiek, geen laatschappijkritiek, geen suc- is over de rug van het publiek in te pas komt. r zitten wel terugkerende the m's in het snelle, pauze-loze togrpima, ook losse zinsne- ïndie zo ineens weer opduiken, laar het draadje is dun (een ko- (ng die maar één zwakzinnige lannelijke nakomeling heeft) wordt naar willekeur maai- af 1 toe opgepakt. Tussendoor ïn het ineens over héél iets an- &rs gaan. Het doet er ook niet iel toe. lke scène (en die kan heel ver- issend ontstaan uit een detail in het voorgaande) heeft maar rn bedoeling: het patroon van jj dominante persoon tegen- »er de underdog te laten zien. aak is het Peter Heerschop die Mankbare rol van underdog 'ag spelen - hij is daar met zijn Pen vraag - gezicht en zijn hul- t Advertentie) maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 13.00-18.00 uur zaterdag 8.30-12.00 13.00-16.00 uur VANDAAG natuurlijke zaak RUIME GRATIS PARKEERGELEGENHEID Wilgenhoekweg 13a, Postbus 21 4553 ZG Serooskerke (W) Telefoon 01189-2820 Deze stellingen vormden tevens de basis voor een enquête die Ter Zake onder geïnteresseerde Zeeuws-Vlamingen verspreid heeft. Mevouw E. Moens van Ter Zake kon nog niet vertellen hoe veel mensen er gereageerd heb ben. „Ik heb daar momenteel geen inzicht in. Het is overigens wel de bedoeling dat de enquête over Zeeuws-Vlaanderen ver werkt wordt in de verslagen van de bijeenkomsten. Deze gaan vervolgens naai- het ministerie van landbouw. Wij hopen dat de minister op zijn beurt in die ver slagen van al die bijeenkomsten in den lande opmerkingen, aan bevelingen en plannetjes vindt die op hun beurt beleidsmatig weer vertaald worden. Op die manier kan de vernieuwing in de sector vanaf de basis gestalte krijgen", aldus Moens. Of aan de hand van de door Ter zake geformuleerde stellingen een verfrissende discussie ge voerd kan worden valt te betwij felen. De stellingen zijn zodanig geformuleerd dat de geënquê teerde eigenlijk alleen maar met 'eens' kan antwoorden. Gesteld wordt dat zonder een tweede tak de akkerbouwsector in Zeeuws- Vlaanderen niet kan overleven. Gelet op het simpele gegeven dat van de 60.000 boerenbedrij ven er landelijk zo'n 20.000 ge rund worden door parttime-boe ren is het logisch dat ook in het perifere Zeeuws-Vlaanderen de noodzaak tot het hebben van ne venbetrekkingen groter wordt. Voorts wordt er gesteld dat con sumenten bereid zijn om meer voor Zeeuwse produkten te be talen. Ook die stelling moet - ge let op het succes van de Zeeuwse Vlegel - met 'eens' worden beantwoord, hoewel niet onver meld mag blijven dat volgens se cretaris A. Zabel van de Terneu- zense Kamer van Koophandel 'die meerprijs voor Zeeuwse waar alleen betaald zal worden als het produkt goed is en een bepaalde meerwaarde (milieu vriendelijke teelt) te bieden heeft.' Vlas Dat de vlasteelt, bezig aan een revival, mogelijk de redding vormt voor de grootschalige landbouw in de regio is ook een open deur. De linnenprijzen zijn na het rampjaar 1993 fors aange trokken, de Zeeuws-Vlaamse vlassector werd in dat jaar gesa neerd, met als gevolg dat de sec tor nu op de weg terug is. Van de 711 bedrijven met vlasgewassen in Nederland liggen er 560 in Zeeland, waarvan driekwart weer in Zeeuws-Vlaanderen. Die bedrijven hebben een paar aar dige jaren achter de rug, maar om nu te pleiten voor een ver snelde overschakeling van bij voorbeeld graan op vlas, zou kunnen ontaarden in een regel rechte bedreiging voor de vlas sector zelf. Het regiodebat dat in Schoon dijke gevoerd wordt onder het motto 'plattelandsvernieuwing in Zeeuws-Vlaanderen' gaat in feite niet over de toekomst van het platteland van d'Ee tot Hon- tenisse, maar over de overle vingskansen van de akkerbouw sector. De toekomst van de regio Zeeuws-Vlaanderen is - in te genstelling tot in vooroorlogse jaren - lang niet meer zo afhan kelijk van ontwikkelingen in de ooit zo belangrijke bedrijfstak, de landbouw. Vlasteelt zou een oplossing kunnen zijn voor de problemen in de landbouw in Zeeuws-Vlaanderen. foto Ruben Oreel peloze gebaren precies geknipt voor. Joep van Deudekom en Viggo Waas excelleren dan in macht en macho. (En dat is al een oud patroon in het werk van deze groep.) De scherpe dialogen over wie rechten heeft en wie plichten, eindigen - net als in de werke lijkheid, denk ik dan maar - vaak in het bizarre. Uiterst ge raffineerd weet dit fantastische lol-trio daar al niet ver vandaan te beginnen, en middenin de chaotische nonsense uit te ko men. Met woordspelingen, springerige associaties, ver doorgedreven situaties. En die laatste spelen zich dit keer vaak af op het spreekuur van een dok ter. Dat is toch wel de opperste heerser, over leven en dood. Zo af en toe - en eigenlijk net zo onvoorspelbaar - is er ineens een lied. Karakteristiek gebracht, met één akoestische gitaar, een luisterlied met stekeltjes, in tempo of in tekst. Goede tek sten, waarin ironie niet meer is te scheiden van welgemeend. „Wij vrouwen willen meer wij zijn dieper dan een man want een man is wat je ziet en een vrouw is wat ze kan.Ja toch? Of juist omgekeerd? Hoe was het ook al weer. Kris kras spurtend door zin en onzin zijn er tientallen momen ten van diepte en helemaal-raak die razendsnel weer overgaan in kolder. Daarbij is het decor - drie kisten/kasten die voor van alles worden gebruikt - een prachtige ondersteuning. 'Het Verdrag' is geweldig cabaret, in telligent en scherpzinnig, heer lijk komisch en soms vreselijk wijs. De nazistudenten in 'Vaderland'. foto PieterHonhoff 'Vaderland' tekent de opkomst van het nazisme in Duitsland van onze verslaggever GOES - Het toneelstuk is in middels zestig jaar oud, maar pas afgelopen donderdag be leefde het zijn première in de Rotterdamse schouwburg. De datum, 4 mei, was niet toeval lig gekozen, want Vaderland van Abel Herzberg gaat over de opkomst van het nazisme in Duitsland en de noodlottige gevolgen daarvan voor een joodse professor. Het stuk wordt niet echt gespeeld, maar theatraal voorgelezen door het Gezelschap van de Zee uit Kats. Komende vrij dag en zaterdag staan ze er mee in 't Beest in Goes en het Dorpshuis in Dreischor. Herzberg publiceerde Vader land in 1934 in het literaire tijdschrift De Vrije Bladen. Het toneelstuk speelt zich af in het Duitsland van die tijd. De joodse professor en psycho loog Ignaz Levie wordt het werken aan de universiteit en in zijn kliniek onmogelijk ge maakt door zijn eigen studen ten en assistenten die sympa thiseren met de nazibeweging. In een poging de rust tijdens de colleges te herstellen, dwingt het zwakke en hypo criete universiteitsbestuur hem zijn hoogleraarschap neer te leggen. Levie wordt uit eindelijk door twee van zijn studenten vermoord. Voor de oorlog is Vaderland nooit opgevoerd, omdat Herz berg er zelf niet zo tevreden over was en ongetwijfeld ook vanwege de gevoelige thema tiek. Het stuk raakte vergeten en dook pas een jaar geleden weer op in het Verzameld Werk van Herzberg. Even daarvoor had ook coördinator Jan Schuurman Hess van het Gezelschap van de Zee het uit de archieven opgediept. Het gezelschap besteedt aandacht aan nieuwe en oude Neder landstalige toneelliteratuur in de vorm van theatrale lezin gen; de spelers voeren het stuk op met de tekst in de hand. Intimiteit In Vaderland spelen gerenom meerde acteurs als Kees Coo- len, Chaim Levano en Sacco van der Made mee. regisseur is Kees Scholten. ..Ik wil bij het publiek hetzelfde gevoel ver oorzaken als ik had toen ik het las", zegt hij „De intimiteit van de leeslamp hangt erom en die wil ik in de zaal tastbaar maken. Bij het schrijven had Herzberg voor alle figuren een mild oor. Het is alsof je de men sen gewoon hoort praten. Met toneelspel zou er misschien te veel aan worden toegevoegd. Dus heb ik me de vraag ge steld: 'Hoe krijg je het zo dat het publiek die tijd hoort Er moet een sfeer, een stemming ontstaan. Dat ze niet denken: 'Wanneer gebeurt er nu eens iets', maar dat ze er meteen in zitten." Scholten spreekt van een tus senvorm van toneel en voorle zen. „Eigenlijk worden er al leen opties gegeven voor even tuele toneelopvoeringen. Zo is het verhaal te volgen en kan het publiek de rest erbij ver zinnen. Herzberg heeft dit ooit geschreven en wij laten het klinken. Klaar." De regisseur beschouwt Va derland in de eerste plaats als een pamflet, geschreven in een tijd dat Herzberg zich voelde aangesproken door het zionis me. „Hoe wordt men een jood se jood Daar gaat het eigen lijk over. Israel bestond toen nog niet. Duitsland is het va derland van de joden, maar ze mogen er niet wonen en wat moeten ze in een ander land waar ze zich niet kunnen voe len zoals ze zijn „Levie is in het begin heel libe raal. maar elke grond onder zijn gezonde verstand, zijn we tenschap en zijn menselijk heid wordt weggeslagen. Dan kun je of zelfmoord plegen of op zoek gaan naar wat er over blijft. Het wonderlijke is dat de mensen in dit stuk uiteindelijk worden wat men ze noemt. Het is niet zo dat je geen jood mag zijn, nee, je moet het juist zijn." Profetisch Herzberg schreef zijn stuk in 1934 en het is verbluffend dat hij zo vroeg en zo scherp de dreiging voor het joodse volk signaleerde en er stelling te gen nam. Ik weet het nu. De ne gentiende eeuw is voorbij. De Middeleeuwen beginnen, zegt Levie ergens. En de nazisti sche studenten: En wee U, Jood. wee U gansche wereld, de Duitsche mensch stormt aan Stuk voor stuk profeti sche woorden. Scholten: „In de dertiger jaren had het publiek nog kunnen zeggen: 'Zo erg was het alle maal niet.' Ze hadden het mis schien wel eens kunnen zijn met de rector van de universi teit die Levie zijn ontslag laat nemen. Voor ons is dat nu niet meer voor te stellen, wij weten wie de goeden en de kwaden waren. Het is dus een profe tisch stuk gebleken." Vaderland van Abel Herzberg door Het gezelschap van de Zee, 12 mei in 't Beest in Goes <20.30 uur) en 13 mei in Dorpshuis Dreischor (20 uur) van onze verslaggever VLISSINGEN - Een voorbeeld is snel gevonden; het gedoogbe leid rond de verkoop van soft drugs. Wie praten daarover? Gemeentebestuurders, politie, justitie. En waarover spreken zij vooral? Over bestrijding van overlast en criminaliteit. Maar wie maakt zich druk over de échte ellende die het gebruik van drugs teweeg brengt? Dat zijn de ouders van drugsver slaafden. Zij zijn tot dusver ech ter niet of nauwelijks betrok ken geweest bij de discussie die in Zeeland wordt gevoerd over de (beperkte) legalisering van de verkoop van soft-drugs. Zo als ze zo vaak door beleidsma kers en hulpverleners over het hoofd worden gezien. Zegt Tini Stechwey, zelf moeder van een zoon die vele jaren zwaar was verslaafd. Ouders van (ex-)drugsverslaaf- den laten zich niet langer nege ren. Half mei vindt in Goes de in stallatie plaats van een werk groep. gevormd door vaders en moeders van drugsgebruikers. Eén van de doelstellingen van die werkgroep: meer invloed op het gemeentelijke en provin ciale drugsbeleid Tini Stechwey uit Kamperland: „Overheden en hulpverlenings instanties hebben nauwelijks weet van de emotionele proble men die het gebruik van drugs kan veroorzaken. Zij baseren zich vaak op theorieën die ze uit de boekjes hebben. Maar wij kennen de dagelijkse praktijk. Wij hebben aan den lijve onder vonden wat de gevolgen kunnen zijn van overmatig drugsge bruik." In slaap sussen Haar zoon was een jaar of vijftien toen hij aan de drugs raakte. Het duurde drie jaar voor zij ontdek te dat zijn weerspannig gedrag voorvloeide uit drugsgebruik. „Eerst laatje je in slaap sussen - zeggen ze: ik aan de drugs, kom nou mam, zó achterlijk ben ik toch niet? Maar het enige waar mee ze intussen bezig zijn is pro beren te scoren." De grote strijd, zoals Tini Stech wey dat noemt, vergde een paar jaar. ..Je wereld stort compleet in. Je herkent je eigen kind niet meer. Het hele gezin raakt ont wricht." Met de zoon van Tini Stechwey is het na een lange lijdensweg die was geplaveid met paniek, wanhoop, wantrouwen en ge voelens van diepe machteloos heid, uiteindelijk goed geko men. En haar verhaal is een ver haal zoals zoveel ouders dat zou den kunnen vertellen. Maar tot dusver zijn slechts weinigen daarin geïnteresseerd. Ervaring Dat dient te veranderen, vindt Tini Stechwey. „De hulpverle ningsinstanties maken te weinig gebruik van de ervaring van ou ders van drugsverslaafden. Wan neer komen hulpverleners in aanraking met verslaafden? Dat is pas op het moment dat de ge bruikers met hun rug tegen de muur staan, alles kwijt zijn ge raakt: hun vrienden, werk, school, zelfrespect. Maar wij we ten wat daar allemaal aan vooraf is gegaan. Wij weten uit eigen ondervinding wat de eerste symptomen zijn, hoe ze zich ge dragen. hoe daarmee om te gaan en: waar je je grenzen moet leg gen." Ouders van drugsverslaafden kunnen, zegt Stechwey resoluut, een belangrijke rol spelen in de voorlichting over drugsgebruik en de gevaren die daaraan ver bonden kunnen zijn. Zij kunnen, via gespreksgroepen, ook an dere ouders helpen die met de zelfde problemen zitten. „Er wordt vaak gedacht dat drugs verslaafden alleen maar uit aso ciale gezinnen komen. Maar niets is minder waar. Het kan ie dereen overkomen." De Zeeuwse werkgroep Ouders van Drugsgebruikers wordt dinsdagavond 16 mei officieel geïnstalleerd tijdens een bijeen komst in hotel Terminus in Goes. Daar worden inleidingen gehouden door voorzitter A. Ka- tan van de Landelijke Stichting Ouders Van Drugverslaafden (LSOVD) en rector R. Soesman van de scholengemeenschap Professor Zeeman te Zierikzee. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. van onze verslaggeefster GOES - Exotische artikelen in een authentiek Hollands pand je. In de Wereldwinkel aan de Joachimikade in Goes liggen kleurige sjaals, aardewerken potten en sieraden uit allerlei verre oorden. De Wereldwinkel verkoopt allerlei artikelen die in ontwikkelingslanden wor den gemaakt door kleine produ- centengroepen. De komende twee jaar ligt de nadruk vooral op kleding, sieraden en acces soires in de campagne Mode met Motief. De Wereldwinkel houdt in Goes op zaterdag 13 mei een open dag met een kleine tentoonstelling. Ook de Wereld winkel in Kapelle heeft een open dag. De organisatie wil een verande ring in de wereldhandel tot stand brengen. De verkoop van kleding uit ontwikkelingslan den is gebonden aan beperkte hoeveelheden. Door het aanbie den van een wandkleed aan het ministerie van Economische Za ken willen de Wereldwinkels de overheid vragen een meer rechtvaardige wereldhandel tot stand te brengen. Wandkleed Op de open dag kunnen bezoe kers een stukje originele stof uit Guatemala of Tanzania op een paneel bevestigen. Dat paneel vormt een onderdeel van het wandkleed, of pleitdoek, dat door alle filialen in Nederland wordt samengesteld. Op het mi nisterie is al een plekje gereser veerd voor het doek. De Wereldwinkel drijft handel met kleinere producenten uit de Derde Wereld met een beperkt aantal tussenpersonen. Het voordeel daarvan is dat prijzen die voor de produkten worden betaald ook de prijzen zijn die er voor staan. Bovendien krijgen de kleine ondernemers bij voor baat al een bedrag om investe ringen te doen, zodat ze zich niet in de schulden hoeven te steken. Eigenwaarde Voorzitter van de Wereldwinkel in Goes. Marie-Ange Bruijnes- Neve, vindt het belangrijk dat mensen eigenwaarde behouden: „Wij willen mensen helpen een menswaardig bestaan op te bou wen zonder dat ze daar hun hand voor hoeven ophouden. Ze krij gen een eerlijke prijs voor artike len die ze zelf maken." Als een ar tikel niet goed verkoopt, wordt het ook gewoon uit de handel ge haald. Marie-Ange: „We helpen ze dan om een ander produkt te verbouwen of maken." Marie-Ange hoopt dat de open dag mensen wat meer bewust maakt van het bestaan van de Wereldwinkel. „We willen duide lijk maken dat we hier zitten en waarom. Als de mensen uit de derde wereld voor zichzelf kun nen zorgen, kunnen ze ook poli tieke problemen beter aan." De winkel is 13 mei geopend van 9.30 uur tot 16.00 uur. Iedere vijf entwintigste klant krijgt een leuk sieraad en kinderen mogen zelf een broche maken. Kinde ren kunnen ook hun kleurplaat inleveren. De kleurprenten lig gen vanaf woensdag 3 mei bij de balie in de bibliotheek. Marie-Ange Bruijnes-Neve. DE BESTE FUNCTIONARISSEN VOOR UW ORGANISATIE' WIJ VINDEN ZE!!! Tel. 01180-40142/Fax 01180-12209

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 43