Chimay bestaat nog dankzij de vrouwen High-tech sensatiebanen in een exotisch decor Prinses ontvangt toeristen in kasteel Port Aventura vrije tijd toertips ZATERDAG 6 MEI 1995 33 De Nederlandse toerist trekt massaal naar de Ardennen, maar Henegouwen, even bezijden het gebaande pad, trekt nauwelijks belangstelling. Ten onrechte, want juist in Henegouwen kan een toerist zich nog een beetje ontdekkingsreiziger wanen. Zeker voor mensen met enige historische belangstelling is deze Waalse provincie een schatkamer. Veel geschiedenis ligt opgeslagen in kastelen en Henegouwen heeft er nogal wat. Beloeil, vaak het Belgische Versailles genoemd, is nog redelijk bekend, voor de rest is het voor de vaderlandse toerist bijna onontgonnen terrein. Chimay is een voorbeeld van een onbe kend terrein voor de Nederlandse toe rist. Dê naam staat op de kaart voor een alleraardigst plaatsje in een uitloper van de provincie die, geklemd tussen Frank rijk en de provincie Namen, bekend staat als de laars van Henegouwen. Het kasteel Chimay laat al direct zien hoe de sociale verhoudingen hier eeuwenlang zijn geweest. Slechts een smal, schilder achtig straatje scheidt het robuuste bouwwerk van het intieme marktpleintje. Weinig in het dorp zal aan de aandacht van de kasteelbewoners, de prinsen en prinsessen van Chimay, zijn ontgaan. Zij zagen het echter ook als hun plicht de be volking te helpen met allerlei maatschap pelijke voorzieningen en haar in benarde tijden met levende have en al een veilige schuilplaats te bieden in gangen en kel ders onder het kasteel. Aan onrust was er geen gebrek in dit stukje Europa en dat bepaalt ook veel van de roerige geschiede nis die tot in onze eeuw reikt. Over woelige tijden en schuilplekken ge sproken: op weg naai- Chimay leidt een omweg naar het dorpje Brüly-de-Pesche. Daar werd in 1940 een hoofdkwartier voor Hitier gebouwd in verband met de veld tocht tegen Frankrijk. Liefst 28 dorpjes werden ervoor ontruimd. De nazi-baas verbleef er maar een paar weken, toen ging Frankrijk op z'n knieën. De veilige schuilplaats, een bunker, is er nog en kan bezichtigd worden. Krijgshandelingen De prinsen van Chimay verblijven al heel wat langer in de streek en hun kasteel is vaak de dupe geweest van zijn strategi- De prinses van Chimay wacht haar gas ten al op. een theater bouwen, voorloper van het huidige theater in fraaie neo-klassieke stijl. Als copie van de schouwburg van Fontainebleau moet het de vroege glorie tijd van 'madame Tallien' levendig hou den. Twee keer per maand is er een con cert dat bijgewoond kan worden en eens in de twee jaar is Chimay het podium van een internationaal muziekconcours voor talentvolle jonge musici. In oktober is er weer een concours. Ook Liszt is nog opgetreden in het thea tertje. In het kasteel worden voorwerpen van hem bewaard, evenals van de koning van Rome, Napoleons zoon (zijn doop jurk), van de componist Luigi Cherubini (spinet) en van Joséphine de Beauharnais. Zo kent Chimay veel verhalen en histori sche herinneringen. Schilderachtig Maar een ontdekkingsreiziger in het He negouwse wil toch wat meer dan de bele gen glorie van kastelen. Ook dat kan. Het landschap, zeker in de 'laars', is afwisse lend en heel aantrekkelijk. Uitgestrekte bossen, stille, schilderachtige valleien, grotten en leuke, kleine dorpen, stadjes met historie. Rance bijvoorbeeld, aan de N53, temidden van bossen met veel wan delpaden. is beroemd om zijn rode mar mer dat onder meer in de St. Pieter. in Ver sailles en het Louvre, maar ook in het graf monument van Napoleon is gebruikt. Wat de ontdekkingsreiziger in spe verder kan ervaren is dat Henegouwen ook wa tersport biedt. l'Eau d'Heure is een uitge strekt gebied van meren en stuwdammen waarvoor spectaculaire toeristische plan nen zijn gemaakt waarvan de ontwikke ling echter danig wordt vertraagd door het geharrewar van de verschillende be stuurslagen. Toch zijn er al vele takken van watersport mogelijk en groeit er een mooi recreatiegebied, waar, belangrijk te weten voor de Nederlander, royaal plaats is voor de caravan. Ontdekkingsreiziger worden vanuit je eigen vakantiehuisje op wielen kan dus ook. Chris van Twisk sche ligging en de daardoor voortvloeien de krijgshandelingen. Acht keer ging het in brand. De laatste keer in 1935, maar dat was te wijten aan vogelnest in een schoor steen. De prinses van Chimay zelf verwelkomt ons op het bordes van het kasteel. Geen bijzonderheid want als het even kan ont vangt ze bezoekers en vertelt bij de rond leiding persoonlijk de geschiedenis van de burcht en zijn bewoners. Het begin ligt bij de graven van De Croy. Aanzienlijke lieden waren dat, van wie er één Karei de Stoute boven het doopvont mocht houdén. Maximiliaan van Oosten rijk zorgde er in 1486 voor dat Chimay een prinsdom werd. In vijf eeuwen tijds zijn heel wat gekroonde hoofden te gast ge weest in het kasteel. Dat het prinsdom nog altijd bestaat, is, zo laat de huidige prinses met enige nadruk weten, vooral aan de vrouwen van Chimay te danken. Over een heeft ze zelfs en boek geschre ven: Thérésia Cabarrus. Thérésia Toen de Franse revolutie uitbarstte, stond ook de jonge en beeldschone Théré sia op de nominatie het knappe hoofdje te verliezen onder de guillotine. Maar wie hield er het revolutionaire hoofd niet bij? Dat was haar executeur Tallien, lid van de Franse Nationale Conventie. De man werd hopeloos verliefd op Thérésia en stelde haar voor de keus: of in mijn armen of op het schavot. Dus werd ze madame Tallien. Dank zij haar man kon ze ook vele vrienden van de valbijl redden. Zelfs kreeg ze manlief zover dat hij tegen de beruchte asteel biedt een podium aan jonge musici. foto GPD revolutionair Robespierre optrok en deze op het schavot wist te brengen. Een zoon van madame Tallien werd de eerste am bassadeur van België in Nederland. Thérésia trouwde later met de 16e prins van Chimay en verruilde het wufte Parijs voor de stilte van het Henegouwse land. Ze hield van muziek en liet bij het kasteel Deze week is vlakbij Salou aan de Spaanse Costa Dorada het nieuwe, bijna 700 miljoende kostende thema- en attractiepark Port Aventura geopend. Het neemt de bezoekers op in zorgvuldig nagebouwde dorpen van vijf landen en het toont iets van hun cultuur, maar je kunt ook bloedstollend rondsuizen in een achtbaan of wildwaterstroom. Met snelheden die oplopen tot 110 km per uur raast de verpozing zoekende mens over een achtbaan en gaat daarbij acht keer over de kop. Als hij op een hoog te van 45 meter hemelwaarts lijkt te sui zen. is daar even een adembenemend uit zicht: links de blauwe Middellandse zee en de stranden van Salou aan de Costa Do rada, rechts in de verte een ruig en donker berglandschap. In het nieuwe, bijna zeven miljoen gulden kostende attractiepark Port. Aventura is deze 'Dragon Kahn' gedoopte achtbaan een van de blikvangers. Maar zeker zo sen sationeel is de Tutuki Splash' die de be zoekers vanaf een vervaarlijk grommende en rook producerende vulkaan in bootjes met een snelheid van 55 km per uur naar beneden laat suizen. Aan het einde van die waterval duiken de passagiers onder in een baaierd van water, maar ze hebben zich tevoren wel kunnen voorzien van plastic kleding, zodat ze de rest van de dag niet doornat rond hoeven te lopen in het liefst 115 ha grote park. Port Aventura, maandag jl. officieel ge opend, maar al enige weken proef draai end, is een mengeling van thema- en at tractiepark. Themapark is het, omdat vijf exotische landen levensecht zijn uitge beeld, met dorpen, winkeltjes, restau rants, muziek, bomen en planten (100.000) die de bezoeker in de sfeer van het land moeten brengen. Je waant je in Polynesië. de Mediterranee. China, Mexico of het Wilde Westen en om dat te bereiken zijn gedurende drie jaar enorme inspanningen verricht. Tweehonderd vaste krachten en tweeduizend seizoenwerkers staan klaar om de dit jaar verwachte stroom van 2 mil joen bezoekers, onder wie zo'n 100.000 Ne derlanders, op te vangen. Listig Pretpark wordt Aventura als je kijkt naar wat zich tussen de serieuze themadorpen bevindt om de naar actie, voedsel en dran ken dorstende bezoeker ter wille te zijn. Met 110 kilometer per uur acht keer over kop in de achtbaan van Port Avetura. Een ouderwets stoomtreintje rijdt het he le park rond, je kunt in allerlei fraaie, uit hout geconstruceerde boten varen, rodeo shows volgen en in zweefmolens plaatsne men. Al die attracties vertolken de sfeer van de landen waarin zij zijn geplaatst. Uit listig in houten palen en bomen verborgen luidsprekers klinkt de bijpassende mu ziek. Je loopt door Mexico, bewondert de fraaie, in steen uitgehakte recplica's van bestaande Mexicaanse kunstwerken en belandt dan opeens in een airconditioned buffetrestaurant dat plaats heeft voor 5000 gasten die aan lange tafels kunnen plaatsnemen en tijdens het eten wordt vermaakt met Mexicaanse shows op een groot podium. In Mexicaanse winkels wordt handwerk verkocht dat in kwaliteit uitstijgt boven het niveau van de gebrui kelijke souvenirs. In de verschillende dorpen van Port Aven tura is enorm veel hout verwerkt. Dat is goed te zien in het uit planken en balken opgetrokken goudzoekersstadje anno 1876 'Penitence'. Je waant je echt in zo'n aardig oud dorpje met een saloon die een 35 meter lange bar bezit, hutjes, een galg waaronder een doodskist klaar staat, en zelfs een kerkhof waar de stenen grappige opschriften hebben gekregen om het niet al te echt te laten lijken. Schiettenten, een cowboy-show en een Boarding House met waranda, winkeltjes - het ziet er allemaal authentiek uit. maar ook in het Wilde Westen wordt rekening gehouden met lie den die moderne opwinding willen. Een wildwaterbaan, wilde paarden, rodeo show en schiettent zijn enkele van de vele attracties voor deze categorie. Polynesië is een van de pronkstukken. Al le bouwsels zijn van bamboe en riet, er is geen spijker aan te pas gekomen. De hui zen zijn gebouwd in de stijl van Fidji, Ta hiti, Hawaï, Tonga, Samoa en de Marke zen. Bruggetjes verbinden allerlei eilan den, opmerkelijk koele dampen stijgen op uit heetwaterbronnen en op het strand van Polynesië treden dansgroepen op. Met een exotische vogelshow, de brullen de vulkaan en de wildwaterbaan Tuki foto GPD Splash is Polynesië royaal met actie be deeld, maar je kunt er ook op je gemak het werk van ambachtslieden bezien of een even bijkomen in het restaurant dat exoti sche specialiteiten biedt voor prijzen die overkomelijk zijn: een drie gangenmenu komt op nog geen vijftien gulden. Kolkend Vanaf een brug kunnen de bezoekers voor wie de waterbaan vanaf de vulkaan wat al te woest is, op hun gemak bezien hoe an deren gillend in hun bootje rondsuizen om ten slotte even in een kolkende massa te verdwijnen. Natte haren en bleke gezich ten als de durfals voet aan wal zetten. De Dragon Kahn van China staat er niet ver van af. De achtbaan, waarin voor rolstoe lers een aparte plaats is gemaakt, slaat in omvang, aantal omwentelingen en snel heid alle records en zal dan ook in het Guinness Book of Records worden opge nomen. De Chinese muur is het grootste monument van Aventura: een legertje bouwers heeft er ruim een jaar aan ge werkt. In een van de twee 'Keizerlijke theaters' geven echte Chinese dansgroe pen en acrobaten shows, op een luidruch tige markt worden allerlei Chinese pro ducten te koop aangeboden. Aventura beschikt over 30 attracties, 9 shows, 15 restaurants voor ieder budget. 15 cafetaria's, 15 eetkraampjes en 22 win kels. Je zou het park een mix van De Efte- ling. Madurodam, Archeon en Duinrell of Walibi kunnen noemen. Je raakt er in een dag niet uitgekeken. En dat is precies de bedoeling van de investeerders die 86 mil joen voor de grond, 360 miljoen voor de bouw en 244 miljoen voor voorstudies en ontwikkelkosten neertelden. In het eerste jaar wordt gerekend op een omzet van 172 miljoen gulden. Het opti misme is gebaseerd op de zuigkracht van de Costa Dorada en het 100 km noordelij ker gelegen Barcelona. Bovendien be staat wereldwijd een groot vertrouwen in de toekomst van de attractieparken. Dit jaar wordt mondiaal liefst negen miljard gulden (1 gulden per wereldbewoner) ge stoken in verbeteringen en nieuwbouw. Warner Brothers in Duitsland investeert 300 miljoen gulden in de bouw van het nieuwe park Movieworld, dat volgend jaar open gaat. Disneyland pompt 150 miljoen in een nieuwe attractie, de Space Moun tain en in Belgie staat Metrosportis in de steigers, een overdekt pret-oord dat een slordige 85 miljoen gaat kosten. Vijf Ne derlandse parken steken dit jaar tezamen 45 miljoen in vernieuwing, uitbreiding en verbeteringen. Geknipt Port Aventura is volgens de Nederlandse marketing-manager Maggie Bergsma, die dagelijks in het park is te vinden, een at tractie die geknipt is voor de Nederlandse toerist. Ze verwacht ondanks de optimis tische prognoses geen problemen met in de zomerse hitte naar adem snakkende bezoekerstromen. „Het is zo groot, er is zo veel zit- en loopruimte, dat iedereen vrij kan ademhalen. Ik denk dat het voor de Nederlanders aan de kust een mooie aan vulling op hun mogelijkheden is. Je bent toch een keer op het strand uitgekeken". De entreeprijs bedraagt, afhankelijk van de koers, ongeveer f 50 voor volwassenen. Senioren en kinderen f 40. Entreebewijs voor twee dagen respektievelijk f 70 en f 55. Honden mogen niet mee. Er is wel een speciaal dagverblijf voor huisdieren naast het parkeerterrein. Het park beschikt over een eigen politiebureau en postkan toor. Toiletten en geldautomaten zijn overal te vinden. Aventura is open van april tot oktober. In de zomermaanden kun je er van tien uur 's morgens tot mid dernacht terecht. Buiten het hoogseizoen tot 20 uur. Dirk de Moor Enkhuizen Een eigen museum voor de vermaarde Enkhuizer Almanak opent aan de voet van de Drommedaris te Enkhuizen. Het kleine mu seum ondergebracht in een verbouwde koelcel - toont aan de hand van bij zondere archiefstukken de eeuwenoude vaste rubrie ken van de Enkhuizer Almanak, zoals de tijdreke ning, de stand van de he mellichamen en de water getijden. Dat gebeurt door middel van moderne tech nische snufjes. Die maken het mogelijk om ook in zeer kwetsbare, eeuwenoude ex emplaren te 'bladeren'. Het museum aan de Haven weg 3a te Enkhuizen is da gelijks geopend vanaf 11 uur tot zonsondergang. Dierenpark In het Noorder Dierenpark te Emmen gaat woensdag 17 mei het Zuid-Amerika- huis open; een groot over dekt oerwoud, waai- gouda- gouti's samenleven met klauwaapjes. piranha's, luiaards en tal van andere tropische dieren. Vogels vliegen er vrij rond. Met de nieuwe afdeling is het zogeheten werelddelen- concept van de Emmer die rentuin voltooid. Volgens die opzet zitten de dieren niet meer kris kras door el kaar. maar heeft iedere soort een plekje in het juiste continent. Op 17 mei gaat ook een be langrijk deel van het ver nieuwde Biochron open. De exposities in dit museum vertellen de geschedenis van het leven op aarde. Daarnaast introduceert het park enkele speelse educa tie-middelen; bijvoorbeeld de Afrikar. een handkar boordevol informatie over Afrikaanse dieren. Op Hemelvaartsdag be staat het park zestig jaar. Tegelijkertijd is het 25 jaar geleden dat het echtpaar Rensen de directie over nam. In die kwart eeuw steeg het aantal bezoekers van 200.000 naar 1.8 miljoen per jaar; de omzet van één miljoen gulden naar f. 30 miljoen. Hortus De Hortus Botanicus Am sterdam houdt op zaterdag 13 en zondag 14 mei haar jaarlijkse Groenmarkt. Kwekers uit het hele land bieden bijzondere planten te koop aan. Imkers geven demonstraties. Het kopen van plantmate- riaal kan worden gecombi neerd met een bezoek aan de nieuwe attractie van de Hortus: een 33 meter lange loopbrug door de grote drie- klimatenkas. Via het vijf meter hoge pad kunnen be zoekers door de kruinen van de (sub)tropische bo men wandelen. De Hortus Botanicus aan de Plantage Middenlaan 2a te Amster dam is op werkdagen open van 9 tot 17 uur, in het weekeinde van 11 tot 17 uur. Fiatjes Italiaanse weken verande ren de oer-Nederlandse ves tingstad Rhenen van don derdag 18 mei tot en met 3 juni in een Italiaanse citta, compleet met bijpassende etalages, hapjes en muziek. Een van de hoogtepunten is de viering van het derde lustrum van de Fiat 500 Club. Naai- verwachting parkeren zo'n vierhonderd 'vijfhonderdjes' op vrijdag 26 mei in het centrum van Rhenen voor een Concours d'Elegance. De stoet maakt ook een rondrit door de Gel derse Vallei. De chauffeurs zijn uitgedost in de stijl van de jaren vijftig, zestig en ze ventig. Blijdorp Onder het motto 'Extra ex tra large: walvissen in Rot terdam'. duikt diergaarde Blijdorp in de boeiende we reld van 's werelds grootste zoogdieren. Een 28 meter lange blauwe vinvis vormt het hart van de tentoonstel ling. In een onderwaterde cor zijn bewegende model len te zien van een basilo- saurus, een prehistorische achterneef van de huidige walvissen en een reuze- ninktvis. De tentoonstelling biedt verder onder meer skele tonderdelen. honderd rea listische schilderijen van al le soorten walvissen en tal van leuke en leerzame doe- dingen voor kinderen. Ook de Nederlandse walvis vaart in de jaren vijftig en zestig komt aan bod. Bo vendien gaat de expositie in op gevaren die de walvis sen bedreigen, zoals moder ne vangstmethoden en ver vuiling van de oceanen. 'Extra extra large: walvis sen in Rotterdam' duurt tot en met 31 oktober. Het robuuste kasteel van Chimay.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 33