Canadezen stil van 5 mei-onthaal Show marine in Scheveningen trekt 300.000 toeschouwers PZC Dwangarbeiders keren terug naar V olks wagen-fabriek Vechtpartijen tussen groepen etnische jongeren in Tiel Satellietgegev ens zeespiegel sneller hoger dan verwacht 1— binnenland leteraan over Amsterdams welkom: 'ik geloof mijn ogen niet' BElf- PHONE lurinaamse ud-strijders isen een itkering ZATERDAG 6 MEI 1995 Botsing op Amsterdam-Rijnkanaal UTRECHT (ANP) - Twee olietankers zijn vrijdag met elkaar in botsing gekomen op het Amsterdam-Rijnkanaal ten noorden van Nigtevecht. Volgens de regionale brandweer raakte één van de schepen onbestuurbaar na een motorstoring. De tanker boorde zich daardoor in een tegemoetkomend schip. Bij de botsing onstond een scheur van twee meter in één van de sche pen. Daardoor stroomde 300 ton gasolie in het kanaal. Bij de aanvaring raakte niemand gewond. De lekkende tanker was geladen gasolie. Nadat het lek provisorisch was gedicht, is de resterende inhoud overgepompt in een andere tanker. Rijkswaterstaat is ingeschakeld om de olieplas op te ruimen. Volgens de brandweer is er geen gevaar geweest voor de bevol king. Filmjournaliste Waller overleden AMSTERDAM (ANP) - De filmjournaliste Ellen Waller is woensdag in Amsterdam plotseling overleden. Waller, die werd geboren in 1911. schreef onder meer van 1970 tot 1981 over film voor NRC/Handelsblad. In 1979 ontving zij de Cinemagiaprijs voor de deskundigheid die zij in haar filmkritieken tentoon spreidde en de uitzonderlijke plaats die zij innam in de Neder landse filmj ournalistiek Bijennest onder fietszadel UTRECHT (GPD) - Om een hinderlijk bijennest onder het za del van een fiets aan de Sint Jacobsstraat in Utrecht te laten verwijderen, schakelde de politie donderdagavond een imker in. De bijen zorgden al enige tijd voor overlast. Met name spe lende kinderen werden door de beestjes lastiggevallen. De im ker schudde de fiets flink door elkaar waarna een zwerm van zeker 10.000 bijen door de straat zoemde. Toen de koningin eenmaal was gelokaliseerd en gevangen, was de overlast in de straat voorbij en de imker een paar duizend bijen rijker, aldus gisteren de politie. WOLFSBURG/LONDEN (AFP/ RTR) - Voormalige dwangarbei ders uit Nederland. België, Frankrijk, Israël en Polen zijn vrijdag teruggekeerd in de Duitse stad Wolfsburg, waar zij gedurende de Tweede Wereld oorlog waren gedwongen te werken in de fabrieken van Volkswagen. Ongeveer vijftig overlevenden kwamen bijeen ter nagedachte nis aan hun bevrijding vijftig jaar geleden. Volkswagen, nu de grootste autoproducent van Eu ropa, maakte tijdens de oorlog gebruik van ongeveer 12.000 dwangarbeiders. De autofabriek schakelde toentertijd over op de fabricage van wapens, waaron der de VI-raketten. De dwangarbeiders leden onder de honger en de zware arbeid somstandigheden. Een recente historische studie beschrijft dat tussen de 300 en 400 kinderen omkwamen van honger en ziek te in kinderbarakken bij de Volkswagen-vestiging. Tijdens een bombardement door de geallieerden kwamen 73 dwang arbeiders om het leven en raak ten er 160 gewond. Tweederde van het fabriekscomplex werd vernield, maar de produktie ging door. In verschillende Europese ste den is vrijdag stilgestaan bij het einde van de oorlog. In Kopen hagen werd twee minuten stilte in acht genomen. Koningin Mar- garetha sprak tijdens een cere monie op het grote plein van de Deense hoofdstad. In Londen sprak koningin Eliza beth de beide huizen van het parlement toe in Westminster Hall. Het einde van de Tweede Wereldoorlog in Europa wordt formeel maandag 8 mei, de dag van de Duitse capitulatie in Ber lijn, gevierd in Parijs en Berlijn. In de Europese hoofdsteden ko men staatshoofden en regerings leiders uit bijna zestig landen bijeen. Dinsdag is er nog een grootscheepse plechtigheid in de Russische hoofdstad Mos kou. TIEL (ANP) - De politie in Tiel is een onderzoek begonnen naar twee vechtpartijen donderdag tussen groepen Molukkers, Ma rokkanen en Nederlanders. Bij de conflicten raakte een 31-ja- rige man gewond en werd zijn auto vernield. De politie noemt het een geluk dat er niet meer gewonden vielen, gezien de aard van de wapens. De politie vermoedt dat span ning tussen etnische jongeren heeft geleid tot de ongeregeldhe den. Vooral de laatste drie maanden zijn er aanwijzingen voor vijandigheid tussen jonge ren van Molukse afkomst ener zijds en Marokkaanse jongeren anderzijds, terwijl zijdelings Turken en Nederlanders betrok ken zijn. Het gaat om jongeren tussen de 16 en 30 jaar, die regelmatig sa menscholen op diverse plekken in Tiel. Volgens de politiewoord voerder lijken bepaalde groepen zich te willen manifesteren. In Tiel grenst de Molukse wijk aan een wijk waar veel Marokkanen en Turken wonen. Donderdag ontstond irritatie tussen Molukkers en Marokka nen door beledigende opmerkin gen en bedreigingen. Ruim twee uur later volgde een echte con frontatie, waarbij boksbeugels, ploertendoders, Indische sabels en lederen riemen met ringen zouden zijn gebruikt. In de avond escaleerde het con flict opnieuw toen een groep van ongeveer 25 Molukse jongeren bewapend met knuppels, mes sen en klewangs het interieur van een koffieshop vernielden. Tegelijkertijd had een groep Ma rokkaanse jongeren zich bij een andere koffieshop verzameld. Voortdurende politiesurveillan- ce kon voorkomen dat de situa tie hier ook uit de hand liep. Om de zaak niet verder te laten escaleren besloot de politie nie mand aan te houden. Wel wer den delegaties van de etnische groepen donderdagavond uitge nodigd voor een gesprek op het politiebureau. NEW YORK (DPA) - De zeespie gel is de afgelopen twee jaar volgens nieuwe satellietgege- vens veel sneller gestegen dan tot nu toe gedacht. Amerikaan se wetenschappers constateer den dat het water in de hele we reld in die periode elk jaar met 3,9 millimeter steeg. Dat is twee keer zoveel als tot nu toe was berekend als jaarlijks gemiddelde over de afgelopen honderd jaar. Steven Nerem van het Amerikaanse ruimtevaart bureau NASA heeft de gegevens vrijdag in het wetenschappelij ke tijdschrift Science gepubli ceerd. De wetenschappers vrezen dat door de stijging van de zeespie gel op den duur de veiligheid van eilanden en kuststreken in de wereld in gevaar komt. Het is echter niet zeker dat de nieuwe meetgegevens een tendens op lange termijn aangeven, bij voorbeeld ten gevolge van het broeikaseffect. Het kan ook gaan om de tijdelijke invloed van andere factoren. Mogelijk speelt El Nino een rol, een tot nu toe niet goed te verklaren verschijnsel in de Stil le Oceaan dat door een warme zeestroming het weer in de we reld beïnvloedt. Het uitzetten van het water in de oceanen ten gevolge van El Nino kan vol gens de publikatie een globale stijging van de zeespiegel van enkele millimeters veroorzaken. Advertentiej 16 MEI BELANGRIJKE KUNST- ANTIEKVEILING LN DE SCHOUWBURG IN MIDDELBURG AANVANG 14.00 UUR KIJKDAGEN: 15 MEI - VAN 15.00 TOT 20.00 16 MEI - 10.00 TOT 11.30 UUR VEILINGMEESTER: A. I. VERHAGE TEL. 01180-27639 Tcl'tó dfrtra zf/c a tit Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 01100-21293 Fax 31273 voorjaar, voorjaar, voorjaar, voorjaar, voorjaar, voorjaar, voorjaar, voorjaar, voorjaar, voorjaar, voorjaar, voorjaar, voorjaar, voorjaar, voorjaar, voorjaar, pp>rrn voorjaar, AKTIEPRIJZEN NU OF NOOIT!! Motorola 2200 8 watt 999 00 Motorola 5200 2 watt 769,00 Siemens S3 2 watt 859.00 Nokia 2010 2 watt 969.00 Alle prijzen in comb, met nieuw abonnement/excl. btw. Een jeep met Canadese veteranen loopt vast in de menigte zwaaidende en applaudiserende Amsterdammers. foto Marcel Antonisse/ANP öldaat van iranje: Eén evrijdingsdag oor Europa" tVERSUM (ANP) - Er moet t bevrijdingsdag komen voor ropa, vindt Soldaat van anje Erik Hazelhoff Roelf- na. De nu 78-jarige Engeland- arder en vroegere adjudant 'n koningin Wilhelmina zei t tijdens de tv-uitzending nuit de bevrijdingstrein die pr Nederland rijdt, izelhoff Roelfzema denkt dat i tweede maandag in mei het schiktst is, omdat een ver- auivende datum niet kan lei- p, tot claims van verschillende aden. V1STERDAM (ANP) - Kort na !t middaguur kookt de Dam i beetje onder de warme len- zon, net als het Rokin en het imrak. Het publiek is massaal egestroomd om de stoet oude van de stich- jg Keep them Rolling en de uzikale activiteiten te bewon- iren. Gretig poseren mensen j de groene jeeps, vrachtau- »s en rups- en amfibivoertui- in, of ze laten zich vereeuwi- n met Canadese veteranen, irkenbaar aan hun karakteris- •ke hoofddeksels en reeksen édailles op de borst. 'akbij het Monument op de jm staat een veteraan voor ;h uit te kijken, naar de massa, de big band die Happy Are Here Again ten gehore Hij wordt er stil van, zegt van zoveel vreugde en gezel- jheid. „Het is héél anders dan ftig jaar geleden. Ik geloof jjnogen niet." Ictor DesRoches is jarig op 5 Precies vijftig jaar geleden ird hij 22. Hij is voor het eerst ;ug in Nederland, terug in Am- ji'dam. Samen met zijn zoon ploot hij op eigen gelegenheid reis naar Europa te aanvaar- ;n om het vijftigste Bevrij- igsfeestmee te maken. In WO liende hij in het Canadese le- bij de First Division. In die 'edanigheid maakte hij de in- feie op Sicilië mee. 5-Nederland bezocht hij mili- je begraafplaatsen, om eer te wijzen aan gesneuvelde strijd- ikkers van weleer. Na Amster- 'm wil hij nog naar Nijmegen, at zijn de meest emotionele dagen van mijn leven", zegt hij. Zijn zoon knikt instemmend. Heavy Metal Als de rij voertuigen de motoren start en zich langzaam richting Centraal Station begeeft, han gen er dikke blauwe dampen bo ven het Damrak. Voorbij het Beursplein staat een podium te trillen onder de oorverdovende, beukende klanken van een heavy metal band. Het klinkt alsof er zich een nieuwe invasie voltrekt. Een groepje Canadese veteranen kijkt onthutst in de richting waar de herrie vandaan komt en loopt hoofdschuddend terug naar de Dam. Het Rokin ligt bezaaid met wc- papier en snippers. Aan weers zijden hebben tal van verenigin gen en actiegroepen, strijdend! voor hun eigen goede zaak, kraampjes ingericht. Ergens halverwege staat een tent, de Li- I Advertentie) berators Corner, waar bevrijders Amsterdammers kunnen ont moeten. Druk is het niet, want het is er te heet. De 78-jarige Ca nadese veteraan Stuart McKim peuzelt er een broodje op. Hij is diep onder de indruk van de festiviteiten. McKim behoort tot de groep die bij een gastgezin onderdak heeft gekregen. „Ik heb een fantastische gastheer getroffen"; vertelt hij enthou siast, „die me overal mee naar toe heeft genomen." Hij heeft zijn baret afgezet en zijn met me dailles behangen colbert uitge trokken. Stuart McKim diende in de tweede brigade van de Canadian First Division. ,,Ik zat bij de in fanterie. Dat gaat je niet in je kouwe kleren zitten. Ik denk er elke dag aan, elke dag. In dat licht bezien doet het me veel goed om dit mee te maken." De vijftigste Bevrijdingsdag is niet de eerste die McKim in Am sterdam meemaakt. In 1.980 en 1985 was hij eveneens present. In 1964 bezocht hij Amsterdam voor het eerst na de oorlog. „Een receptionist van het hotel waar ik verbleef herkende me toen als Canadees, al zou ik niet weten hoe. Toen realiseerde ik me plot seling hoe buitengewoon onze inspanningen zijn geweest. De dankbaarheid die de mensen hier tonen is heel bijzonder." Na Amsterdam maakt McKim nog een rondreis door Europa. „Venetië, Leipzig, Munchen. Berlijn... Ha! Ik ben ooit in het leger gegaan omdat ik Berlijn dolgraag wilde zien!" Hij staat op en maakt zich op om zich opnieuw in het feestgedruis te storten. Hij geeft, een hand en zegt met een knipoog: „Till we meet again". (Advertentie) Marinier terug in Rotterdam oud-marinier rijdt een tegertruck mee in veteranenparade op Rotterdamse Cool- foto Paul Stolk/ANP SCHEVENINGEN (ANP) - De vloot- en luehtshow van de Koninklijke Marine voor de kust van Scheveningen heeft vrijdag naar schatting van de politie 300.000 mensen op de been gebracht. Tot ver in de middag stond het verkeer in Den Haag vast. De organisatie, die op hooguit 200.000 belangstellenden had gerekend, schrijft de enorme belangstelling vooral toe aan het warme weer. De festivitei ten ter gelegenheid van vijftig jaar vrijheid verliepen zonder incidenten, aldus de politie. Voor het samengepakte pu bliek op de kilometerslange boulevard voerde het Korps Mariniers in de middag twee keer een landingsdemonstra tie uit met landingsvaartuigen en helikopters. Nepbommen en vuurwerk op het strand zorgden voor een beperkt rook gordijn. De organisatie had af gezien van het droppen van pa rachutisten omdat dat gevaar lijke situaties kon opleveren als zij in het publiek terecht zouden komen. Later volgde nog een vliegshow met histori sche en moderne toestellen. In de verte lag een vloot- schouw van dertig schepen, waaronder het Russische oor logsschip BDK-130 van de Bal- tische vloot. Dit 113 meter lan ge schip kan vandaag en mor gen in de haven van Rotter dam worden bezichtigd. De marine had bij het festijn na drukkelijk ook de koopvaardij betrokken. De feestelijkheden begonnen in de ochtend met een ceremo niële vlaggenparade, waarna bevelhebber der zeestrijd krachten vice-admiraal N. Buis een krans legde bij het monument op de boulevard. „De marine heeft het goed ge daan", staat daarop. Dat zijn woorden van koningin Wilhel mina. De krans was echter ook j voor koopvaardij en visserij. Daarop volgde een parade van j ongeveer vierhonderd vetera- j nen van marine en koopvaardij j en 750 actieve militairen. Zij defileerden over de boulevard naar hun speciale tribune, ter wijl vliegtuigen van marine en luchtmacht overvlogen. De dag werd afgesloten met een groot vuurwerk, aangebo- den door de gemeente Den 1 Haag. Toeschouwers verdringen zich op de Scheveningse boulevard om de landende mariniers te kunnen zien. foto Paul Stolk/ANP •ierlandse dienstplichtigen /tijdens de oorlog hebben ge lid, krijgen een eenmalige uit ing van 7.500 gulden. Suri- imse oud-strijders lopen die tering mis, omdat zij hun Ne- landerschap hebben verlo- ambassade heeft een petitie i de oud-strijders naar Den gestuurd. Ambassadeur Heemstra liet gisteren door- emeren dat hij rekent op een ledigende oplossing. De Ster in Nederland heeft een n uit Indonesië, die eveneens ispraak maakte op de uitke- i inmiddels in het gelijk ge- ;d. Volgens een grove schat- kunnen enkele tientallen inaamse ex-dienstplichtigen Aanmerking komen voor de Ping. RAMARIBO - President Ve- ïiaan van Suriname wil dat Serland ook Surinaamse oud- iders een eenmalige uitke- geeft. „Nederland heeft de racht de mannen te geven hun toekomt", zei hij giste- in Paramaribo bij de her- iking van Surinamers die tij- is de Tweede Wereldoorlog 1 gesneuveld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3