Twee economen, twee visies pzc Hennepkleding, hennepshampoo en hennepburgers Heertje reportage Mi %%1 De economie leeft op en dat vertaalt zich in hoge winstcijfers. Gek genoeg ook in het aassaal schrappen van banen, nvesteren in werkgelegenheid, wie elooft daar in? Bedrijven zijn toch een maatschappelijk werkers! Hoe omen de werklozen dan aan de slag, at is de vraag. En is er wel voor werk? Moet de overheid z'n eld steken in werklozenprojecten? schept minister Zalm van nanciën hanen door vooral uperstreng het financieringstekort /eg te werken? 'wee economen, twee visies op deze weerbarstige problematiek. Prof. .rnold Heertje gelooft heilig dat een financieel beleid uiteindelijk schept. Mohammed Rabbae, de binnen de Tweede- van GroenLinks, is „Het is gevaarlijk te blijven in volledige 'erkgelegenheid. Ik doe dat al tien lar niet meer." De motor van de Nederlandse econo mie draait op volle toeren. Toch is er geen reden achterover te leunen. Vooral de hoge werkloosheid baart grote zorgen. Ondanks de loonmatiging, de fraaie be drijfsresultaten en de inspanningen van het paarse kabinet is het uitkeringsleger nauwelijks uitgedund. Bijna één miljoen mensen vallen buiten het arbeidsproces. Financieel gaat het ons voor de wind. Bij minister Zalm stromen de miljarden bin nen. De komende maanden zal het kabi net de knoop moeten doorhakken: wat moet er met de meevallers gebeuren? Stoppen we het geld in het financierings tekort of proberen we door middel van ex tra lastenverlichting de koopkracht aan te zwengelen? Als het aan de Naardense econoom prof. Arnold Heertje ligt, valt er niets te verde len en wordt het financieringstekort met rasse schreden teruggebracht. Het liefst tot nul. Het Tweede-Kamerlid Moham med Rabbae, ook econoom en voormalig lijsttrekker van GroenLinks, wil echter de portemonnee trekken om de mensen aan de onderkant van de samenleving een be ter perspectief te kunnen bieden. Het zou een debat kunnen zijn tussen leer ling en meester. Rabbae studeerde in het begin van de jaren '70 economie aan de Universiteit van Amsterdam. Heertje was op dat moment aan dezelfde universiteit hoogleraar staathuishoudkunde. Niet op de economische, maar op de juridische fa culteit. Rabbae's leermeester was in dit geval Duisenberg, de huidige president van De Nederlandsche Bank. Raakvlakken Aan het begin van het gesprek tasten de mannen de raakvlakken af. De linkse poli tiek, de bekering van Heertje tot DS'70 en diens omstreden terugkeer op het PvdA- nest, de contacten binnen het economi sche wereldje. Met elkaar in de clinch gele gen hebben ze nog niet. Kennen doen ze elkaar natuurlijk wel. Rabbae schetst Heertje vooraf als iemand die 'provoce rend' is. „Hij is soms populistisch. Niet bang." Heertje spreekt na afloop zijn aan gename verrassing over de openheid van Rabbae uit. Dat er een dialoog 'op niveau' is tussen Rabbae en hem, ervaart de Heer tje als heel bijzonder. De partijen zijn rond de dis gebracht om argumenten te wisselen over Heertjes op vatting, dat - overdreven gezegd - de werk loosheid wordt opgelost door het financie ringstekort weg te werken. Drie uur zij aan zij zitten, maakt de aanvankelijke kloof tussen beider opvattingen nauwer. Maar hij blijft bestaan. Sinterklaas zit in Spanje en daar mag hij van Heertje voorlopig ook blijven. Het uit delen van douceurtjes vindt hij pure ver spilling en dus onaanvaardbaar-. In het de bat met Rabbae diept hij een voorbeeld uit het verleden op. Het was na de oliecri sis in 1973. Den Uyl was premier en Wim Duisenberg beheerde in die tijd de schat kist. Alle landen waren in rep en roer. Den Uyl rekende zich echter rijk, want wij had den een gasbel. „Om de enorme werkloosheid aan te pak ken kwam het kabinet met een extra be stedingsimpuls van twee miljard. Ik heb dat toen veroordeeld", legt Heertje uit. „De werkloosheid was namelijk structu reel en dat los je niet op door wat geld in de economie te pompen. Ik zei dan ook tegen Wim: die twee miljard helpt volgens mij voor geen klap. Je mag raden wat Duisen berg zei'Dat weet ik wel, maai- we moeten wat doen'. Dat respecteer ik. Maai- in feite was het een stukje verspilling en bedrog. Geld stoppen in werk dat er niet is, is im moreel. Als er geen werk is, moet dat ook duidelijk zijn." Mee eens, knikt Rabbae. De overheid moet, wat hem betreft, geen hypocrisie be drijven in de communicatie met de bevol king. „We moeten de mensen geen dooie mus geven, maar ze een eerlijk verhaal vertellen, zelfs als dat ten koste gaat van onze eigen positie." Heertje vindt dat minister Zalm van fi nanciën zijn knip stevig moet dichthou den. De PvdA-hoogleraar pleit ervoor het financieringstekort terug te brengen tot nul. „Het vertrouwen in het Nederlandse financiële en monetaire beleid zal daar door groeien. Dat is goed voor de positie van de gulden, het tempert de inflatie en het zorgt ervoor dat de lange rente kan da len, misschien zelfs naar 5,4 procent." Voor Heertje is een stabiele, lage rente een essentiële voorwaarde voor het doen van investeringen en het aanzwengelen van de economie. „De koopkracht kan dan ook verbeteren zonder dat de lonen stijgen. Er zijn immers een heleboel mensen afhanke lijk van de rente bij het aanschaffen van duurzame consumptiegoederen. Het werkgelegenheidsaspect ervan is naar mijn gevoel veel groter dan alle andere maatregelen." Heertje fronst als Rabbae z'n hoofd schudt. „Ik moet u tegenspreken", klinkt het resoluut. „De gulden is al jaren zeer stabiel. Hij is zelfs te hard geworden. Een extra verharding kan alleen maai- negatief werken voor de export en de economische bedrijvigheid hier. Ondernemers kopen met die harde gulden graag machines in het buitenland." De econoom binnen de fractie van Groen Links wijst in dit kader op de schamele in vesteringen in ons eigen land. In het bui tenland worden de guldens grif uitgege ven. Daar breiden de Nederlandse bedrij ven fors uit. Globalisering heet dat met een mooi woord. „De winsten stijgen gi gantisch, maai- het werkloosheidspro bleem blijft. Het is mooi hoor als we straks monetair de eerste van de klas worden. Een harde gulden, een begrotingstekort van nul, een lage rente, een kleine inflatie. Maar sociaal staan we helemaal achter aan in de rij. Wat schieten we daar mee op?" Heertjes antwoord is duidelijk. „Niets, dat zou heel slecht zijn. Ook ik wil niet dat het een sociale puinhoop wordt. Integendeel. Mijn visie is juist ingegeven door een grote zorg met name over de werkgelegenheid en alle ellende die dat - maatschappelijk en individueel - teweegbrengt." „Precies", kaatst Rabbae de bal terug. „Daarom moeten we de meevallers ge bruiken om de werkgelegenheid te sti muleren. Vooral voor de mensen die kans loos zijn, die uitgesloten dreigen te wor den in de samenleving. Die mensen krij gen wij met een renteverlaging niet terug op de markt. Als je te veel op de mechanis men vertrouwt, kom je van een koude ker mis thuis." Eventjes nipt Heertje aan zijn tomaten sap en doceert vervolgens onverdroten verder. „Wij hebben dezelfde doelstelling. We willen beiden dat zo snel mogelijk zo veel mogelijk mensen aan de bak komen. Want dat zoveel mensen zijn uitgescha keld, is het grootste maatschappelijke kwaad dat we hebben. De vraag is over welke weg." „Men denkt dat als de gulden harder wordt dit slecht is voor de export. Er zijn aanwijzingen - dat noemen we in de litera tuur wel het Zijlstra-effect - dat het wel eens omgekeerd kan zijn. Landen met een sterke valuta doen het op de internatio nale markt beter dan landen met een zwakke munt. Ze moeten harder knokken voor hun exportpositie. Ze moeten met produktverbeteringen komen, betere dienstverlening. In landen met een zwak ke munt zie je ondernemers maar al te vaak achterover leunen omdat ze denken dat de orders vanzelf binnenkomen. Je moet dus voorzichtig zijn met de gedachte dat een harde gulden slecht is voor de ex port", maant Heertje. Hij onderschrijft de stelling van Rabbae dat de mooie bedrijfswinsten nog onvol doende geleid hebben tot investeringen en helemaal niet tot meer werkgelegen heid. Zegt: ,Het gaat te langzaam. Van be lang in dit kader is niet de hoogte van de winsten maar de kwaliteit. Ik denk dat als de rente stabiel omlaag gaat, de investe ringen zullen toenemen." Hij ziet een mager zonnetje gloren aan de horizon. „Er zijn al wat bewegingen op de arbeidsmarkt. De ondernemers vullen de gaten op met uitzendkrachten. Dat willen we uiteindelijk niet. Maai- het is niet erg als het begint met lossere verbanden." Automatische piloot Rabbae zegt 'bang' te zijn voor Heertjes benadering. De automatische piloot van de economie werkt niet meer. „U gelooft daar nog in, ik niet." De bekende mecha nismen zijn uitgewerkt. „In theorie is wat u zegt sluitend. Het merkwaardige is dat in Nederland de groei op dit moment meer te verklaren is door de export, terwijl de interne koopkracht zwakker wordt. Dat komt door de loonmatiging, maar ook door een grote populatie aan uitkerings gerechtigden die de eindjes aan elkaar moeten knopen. Ik vind het een oneven wichtige ontwikkeling wanneer onze eco nomie steeds meer gaat steunen op het buitenland en de interne stabiliteit van de koopkracht verwaarloosd wordt." Heertje reageert verbaasd. „Ik waag toch te betwijfelen dat de koopkracht af zwakt." Rabbae: „Dat zegt het Centraal Planbu reau". Heertje: „Ja dat kan wel zo zijn. Maar als er meer export is en wij groeien dan moet je dat toch ook merken aan de inkomens en de koopkracht?" Rabbae: „Ja, aan de winsten." Heertje: „Maar toch ook aan de koop kracht..." Rabbae: „Als wij de lonen matigen dan komen er daardoor toch geen extra ba nen?" Heertje: „Nee." Rabbae: „Dus gaat het naar de winsten!" Heertje geeft zich gewonnen. Althans, heel even. „Akkoord. In eerste instantie komt dat de winsten ten goede. Dat is een grote vrucht van de loonmatiging. Op dat punt is er alleen maar grote waardering voor de vakbeweging. Je mag echter niet verwachten dat de vakbeweging dat on beperkt lang doet. Helemaal niet als de werkgevers zich niet veel meer inzetten om die matiging voor een deel om te zet ten in werkgelegenheid. Het kan niet zo zijn dat dat zo blijft. Dat leidt op een be paald moment tot explosies, maatschap pelijk maar ook in de lonen." Rabbae is er niet gerust op. „Onderne mers maken hun keus steeds meer bij een rendementsberekening. Ze zijn niet ge trouwd met Nederland. Het zijn ook geen maatschappelijk werkers. Je gaat geen werkgelegenheid creëren omdat het land dat van je wenst. Er wordt gewoon een kosten-batenanalyse gemaakt. Wat krijg ik terug voor mijn gulden?" Eigen bord Heertje knikt. „De ondernemers moeten tot het inzicht worden gebracht dat de maatschappelijke kosten van grote werk loosheid zodanig zijn dat die op een be paald moment op hun eigen bord terecht komen." Hij refereert aan de crisisjaren voorafgaande aan de Tweede Wereldoor log. „Ik weet wat onder invloed van mas- ZATERDAG 6 MEI 1995 27 sale werkloosheid voor verschrikkelijke processen zich kunnen afspelen. De on dernemers moeten beseffen dat die maat schappelijke effecten ook binnen hun ei gen onderneming komen en dat ze er dan beter aan doen om inderdaad mee te hel pen meer mensen aan de slag te krijgen." Rabbae onderschrijft dat volledig. „De werkgevers leven niet op een platform in de Noordzee, die hebben ook hun verant woordelijkheid te dragen. We moeten des noods met zachte dwang werken aan een betere arbeidsverdeling, Zo zou je de be lasting op arbeid kunnen verlagen en de belasting op kapitaal kunnen verhogen. Dan moeten de machines onze aow maar financieren als er toch minder mensen aan de slag kunnen." Zo ver wil Heertje niet gaan. „Ik geloof niet in het automatisme: de overheid moet wetten maken en dan regelen we dat wel even. Ik laat het veel liever over aan de bonden. Die zijn veel inventiever. Kijk bij voorbeeld naar de banken-cao. De vak bonden zijn daar vier jaar op de nul-lijn gaan zitten om de werkgelegenheid in stand te houden." Er klinkt bewondering in zijn stem. Hij is ervan overtuigd dat de vakbeweging het veel beter kan dan Melkert, de minister van sociale zaken. De arbeid zal beter moeten worden verdeeld en dat moet op de vloer tot stand worden gebracht. De overheid kan en mag dat in zijn ogen niet dwingend opleggen. „Je kunt bij een ope ratie niet zeggen tegen de chirurg, jij doet de eerste helft en ik doe de tweede helft. Dat gaat niet." Lastenverlichting Maar wat dan wel? En zo keren we terug naar de door velen gewenste lastenver lichting. Heertje haalt zijn paard weer van stal. „Ik vrees dat als we van mijn sugges tie afwijken en de meevallers nu verdelen, we straks weer een oplopend financie ringstekort krijgen. Zeker als de dingen weer wat gaan tegenvallen. Ik zie al wat er gaat gebeuren. Grote meevallers; ieder een zit op het randje van zijn stoel om te zeggen: onderwijs, sociale zaken, defensie. Ze zitten allemaal klaar. Geef mij maar honderd miljoen." Rabbae: „Helemaal mee eens. Maar uw benadering is niet te volgen, en waar schijnlijk ook niet te accepteren, door al die mensen (bijna één miljoen) die op dit moment aangewezen zijn op een uitke ring. Die mensen hebben niets aan uw be nadering. Men wil graag brood op de plank zien." Het GroenLinks-kamerlid wordt er een beetje moedeloos van. In de afgelopen twintig jaar is de werkloosheid en het aan tal uitkeringen alleen maar opgelopen. Heertje springt daarop in, door te zeggen dat de politiek mede-verantwoordelijk heid draagt voor het hoge aantal werklo zen. „Het minimumloon is uit oogpunt van werkgelegenheid een grote fout ge weest. En het ontslagrecht werkt belem merend op het aannemen van mensen. We hebben met de sociale zekerheden op te grote voet geleefd. Er is enorm veel geld verspild. Als we meer naar doelmatigheid hadden gekeken, als het geld naar de men sen was gegaan die het écht nodig hebben, dan hadden de uitkeringen twintig, dertig procent hoger gelegen en waren we alles bij elkaar toch goedkoper uit." Rabbae denkt dat het tijd is eerlijk te zeg gen dat het tij niet meer valt te keren. Dat er geen werk is voor iedereen. „Waarom zouden we daar dan nog naar streven. Het is nu eenmaal de prijs van de moderne economie. Je kunt er alleen geen last van hebben als we bereid zijn de hoeveelheid werk die er is met elkaar te delen. We kun nen de discussie over het terugdringen van de werkloosheid ook sluiten en gaan praten over een basisinkomen." Uitwaaieren Heertje veert op. „Dat kunnen we niet ma ken. Misschien geldt dat voor een deel van de werklozen van nu, maar toch zeker niet voor de jeugd. We moeten blijven streven naar volledige werkgelegenheid, anders heb je de dood in de pot. Trouwens, ik ben niet verbaasd als er over vijf jaar een te kort aan arbeidskrachten is door de ver grijzing. We moeten de jongeren voorhou den dat ze zich goed laten opleiden. Dat ze hun talen ontwikkelen, culturen bestude ren. Zorg dat je kunt uitwaaieren. Waar om zou je allemaal hier aan de slag moe ten? Er is genoeg werk in de wereld te doen. Ontmoedigen werkt desastreus." Rabbae: „Het is gevaarlijk te blijven gelo ven in volledige werkgelegenheid. Ik doe dat al tien jaar niet meer." Heertje: „Ik wel. Dat is het verschil tussen ons." Ed Brouwer en Joan Haan Boer A. Dun uit Oude Pekela staat op het punt zijn hennepvelden in te zaaien. Met hem produceren ruim 70 boeren uit de Groninger Veenkoloniën komende zomer een oogst van zo'n 800 hectare hennep. Nee, op de akkers van boer Dun en zijn collega's wordt geen hennep gekweekt voor het verkrijgen van Nederwietsoorten als 'Northern Light', 'Skunk' of anderszins roeshoudende cannabis-achtigen. Het gaat hier om de zogeheten vezelhennepteelt, goedgekeurd en gesubsidieerd door de Europese Unie. Hiervoor worden henneprassen gebruikt met namen als Fibrimon en Felina. Wil je van deze rassen stoned worden, dan dient er minstens een joint van 20 kilo te worden gedraaid. De Groningse hennepboeren zijn de pioniers in de speurtocht naar een 'nieuw' multifunctioneel gewas. Vezel hennep is een nieuwe trend aan het wor den, want je kunt er veel meer mee doen dan touw, canvas en papier maken zoals al sinds jaar en dag" gebeurt. De hennepplant is wereldwijd in opmars. Frankrijk geldt in Europa als grootste producent van vezelhennep. Er wordt momenteel druk geëxperimenteerd met tal van toepassingen. In Duitsland wor den regelmatig hennepbeurzen georga niseerd. In Berlijn en München bestaan inmiddels diverse winkels die zich volle dig hebben toegelegd op de verkoop van hennepprodukten. De Verenigde Staten gelden als grootste afnemer van deze produkten. In Amsterdam opende vorige zomer de hennepwinkel Eco Hemp Store Green- lands. „Wiet is slechts een variant, daar houden wjj ons niet mee bezig", zegt ei genaar Erik Stofferis. Naast hennep- touw, henneppapier, hennephoutplaten en hennepkattebakvulling zijn in de hen- aiepwinkel truien, blouses en broeken ge maakt van hennepgaren en hennepolies- hampoo verkrijgbaar. Geroosterde hen nepzaadjes schijnen zeer goed te smaken en bovenal zeer gezond te zijn. Maar de hennepburger, die sinds kort wordt ge produceerd als 'smakelijke vlees vervan ger' heeft de weg naar de supermarkt schappen nog niet gevonden. Nederland kent inmiddels ook twee hen nepgroothandels die gespecialiseerd zijn in hennepkleding. Ruderalis in Maas tricht en The Hemptribe in Rotterdam. Beide zaken overwegen op korte termijn ook een winkel te openen gezien de vraag naar hennepprodukten in het algemeen en kleding in het bijzonder. De groothan dels betrekken hun hennep uit Honga rije maar voor het overgrote deel uit Chi na. China's hennepvelden worden mo menteel ook geplunderd door de Ver enigde Staten, omdat de vraag naar hen nep gigantisch is. „Hennep gaat het het helemaal maken", zegt Stofferis, „want hennep is de toekomst van het milieu." Schrijfblok tv, Augustus 1994: de hennep staat hoog op het Groningse land. Dat hennep aan een opmars bezig is. staat voor de 'hennepboer' Dun buiten kijf. Dat de aanbouw van vezelhennep lu cratief kan worden en op enthousiasme bij de noordelijke akkerbouwer kan re kenen, weet hij met cijfers te staven. Tij dens het vraaggesprek moet hij zich tot twee keer toe verontschuldigen omdat collega's uit de regio zijn hennepdeskun digheid opeisen. Wanneer Dun weer plaatsneemt om de verslaggever te woord te staan, overhandigt hij een schrijfblok. „Als jullie journalisten nu eens op dit papier zouden gaan schrij ven, dan is dat al een goed begin". Het papier - hoe kan het anders - is vervaar digd uit 100 procent henneppulp. De eerste officiële experimenten met ve zelhennepteelt begonnen begin jaren tachtig op de Landbouwuniversiteit van Wageningen. De overheid subsidieerde het hennepexperiment met miljoenen guldens. Tegelijkertijd werd in Gronin gen en Drenthe de Werkgroep Veenkolo niën opgericht om alternatieven te zoe ken voor de stagnerend akkerbouw in Noord-Nederland. Gesteund door de Wa- geningse rapporten was de conclusie dat hennepteelt een perspectiefrijk alterna tief is voor de Veenkoloniale agrariër. Het pulp van de vezelhennep kon name lijk dienen als grondstof voor de papier industrie. Zo zou hennep de import van hout kunnen vervangen, waardoor de wereldwijde boomkap kan worden te gengegaan. Maar mede omdat de papier industrie niet rijp leek voor de vezelhen nep - de papierprijs lag op een zeer laag niveau - en hennepverwerkingsfabrieken niet voorhanden waren, bleef een actieve hennepaanbouw in de Veenkoloniën voorlopig achterwege. De impasse werd vorig jaar doorbroken door initiatiefnemer Ben Dronkers. Hij richtte zijn eigen bedrijf Hempflex op en ging zijn eigen vezelhennep verbouwen in de Noordoostpolder. Ook kocht hij de failliete boedel op van een vlasverwer kingsfabriek in Nagele. Dronkers initia tief werd met argusogen gevolgd, omdat hij een bekende is in het softdrugscircuit, eigenaar van het Amsterdamse hasj mu seum en directeur van het hennepzaden- bedrijf Sensi Seed Bank. „Dronkers kon twee dingen doen", zegt Dun. „Hij heeft goed geld verdient, waarmee hij de rest van zijn leven op zijn rug op de Canari- sche eilanden door had kunnen brengen, maar omdat de hennepplant hem fasci neert, zet hij zich in voor de vezelhennep. En daar is de landbouwer bij gebaat." Hempflex richtte zijn vizier op het Gro ninger platteland en vond vorig jaar tien boeren bereid te experimenteren met ve zelhennep. A. Dun, nu zelf betrokken bij Hempflex, weet het nog goed. „Hempflex was grond aan het zoeken voor toegepas te vezelhennepteelt. Ik zag wel wat in het initiatief en had ook land beschikbaar. Na een succesvolle proefoogst ben ik met Hempflex de regio ingetrokken en heb ben we voorlichting gegeven om andere boeren voor het idee te winnen. Nu heb ben al ruim 70 boeren hier vezelhennep op hun akkers staan. Bij elkaar zo'n 800 hectare. Het moeilijkste was het vertrou wen van de boeren te winnen. Pas toen Hempflex onlangs de voormalige stro kartonfabriek in Oude Pekela kocht om de verwerking van hennep mogeljk te maken, werd vezelhennep voor veel boe ren een reële optie", zegt Dun. Het. Landbouwschap deelt de opvattin gen van Dun. B. Vergoossen, beleidsme dewerker van het Landbouwschap: ,We zien steeds meer toepassingen van de ve zelhennep. Niet alleen als grondstof voor de papierindustrie, maar bijvoorbeeld ook voor de textielindustrie. De autoin- dustrie toont ook belangstelling voor een vervanger van de moeilijk afbreek bare plastics. In Duitsland bijvoorbeeld verplicht de autobranche zich om oude auto's voor 100 procent te recyclen, maar met al die huidige plastics is dat onmo gelijk. De zogenaamde composieten (plastics die voor een deel uit plantaar dig materiaal zijn vervaardigd) zouden uitkomst kunnen bieden. In Nederland zie je ook een trend naar natuurlijke af breekbare materialen. Dus waarom geen bumpers en dashboards van hennepve zels?" De neuzen van telers, pleitbezorgers en overheidsdienaren lijken allemaal de zelfde kant op te wijzen. Alles duidt op een uitdijende trend die, zoals het nu lijkt, uitgroeit tot een internationale her waardering van het botanische buiten beentje dat hennep heet. Volgende maand zal de eerste officiële (vezel)hen- nepstichting worden opgericht. Daar ne men. naast Erik Stofferis van de hennep winkel Greenlands, tal van overheidsin stanties. wetenschappelijke bureaus en andere officiële belanghebbenden aan deel. „Om de krachten te bundelen en het onderzoek naar vezelhennep te sti muleren", zegt Stofferis, „Mijn grootst wens is binnenkort de eerste Nederland sejeansbroek van hennep op de markt te brengen, met ecolabel wel te verstaan." Remco in 't Hof Tweegesprek tussen Arnold Heertje(links) en Mohammed Rabbae.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 27