Dorp op zoek naar geluk PZC Neoedatsjino reportage ZATERDAG 6 MEN995 2^\ de van alle voormalige staatsboerderijen in de obi ast Novosibirsk en maakte von? jaar 250 miljoen roebel winst. Maar in te loonsector staat het dorp op de twee na laagste plaats. Enns legt in het blauw geschilderde kleine houten gebouwtje waar de administrate is gehuisvest uit, dat het niet anders kan Er moet nu eenmaal worden geherinves teerd. En dat is niet zijn enige zorg. Ooi Enns vindt dat Neoedatsjino door moei gaan met wat de Duitse mennonieten o|> bouwden met niet-roken, niet-drinken es hard werken. De eerste twee mogen nu. liefst met mate, maar hard werken moei En daarom dient Neoedatsjino Duits If blijven. Alweer dankzij de mennoniet-en en hiE Duitse achtergrond is Neoedatsjino geze gend boven de omringende dorpen. Enni krijgt hulp van de Gesellschaft für Techni: sche Zusammenarbeit (GTZ), een Duits:! overheidsinstelling die een soort ontwik kelingshulp bedrijft die de naar Duitslanïj terugkerende stroom etnische Duitser:! uit de voormalige Sovjetunie moet indamI men. In de praktijk betekent dit dat de vrijge-j komen huizen van naar Duitsland ver] trokken dorpelingen door Enns worden) toegewezen aan etnische Duitsers die w gevolg van het opgekomen nationalism: in Kazachstan hun toevlucht in Rusland zoeken. Die nieuwelingen, nakomelingen van Wolga-Duitsers die in de oorlog doo: Stalin naar Kazachstan werden gedepor teerd. spreken weliswaar nauwelijks) Duits en zeker niet het mennonietiscti: plat-Duits, maar het blijven Duitsers. E: zolang hun aantal op een redelijk nivea; blijft, zorgt de GTZ voor hulp. „We moeten natuurlijk wel in de gate: houden dat belastinggeld wordt besteed voor de bestemde doelen", zegt de Duits landbouwdeskundige Hermann, die toe vallig net op 'inspectiebezoek' komt. ft hoogblonde Duitser, met zonnebril ft trendy rap-capuchon aan het trainings jack, zegt dat Neoedatsjino van alle dor pen die hij in de provincie Novosibirsk on der zijn hoede heeft, de meeste perspectie ven biedt. Hiërarchie „Er is hier kennis, een goed management, en harde werkers", stelt hij tevreden vast In vijfjaar tijd is er een worstfabriek gekc- men, een nieuwe graanopslagplaats, na dert een klein hotel met sauna en zwem bad voor al het buitenlands bezoek zij: voltooiing, en zal straks de eerste zonne bloemolie uit een pers komen. Maar veel lijkt onveranderbaar. .Zevente procent van de gezichten in de lokale be-' sturen zijn nog hetzelfde. Zij houden vee tegen, bepalen in feite hoe er wordt ge leefd", zegt Enns. De produktie van de worstfabriek gaat dus behalve naar de dorpelingen voornamelijk naar allerlei soorten chefs uit het district. 'Blat' (con tacten) moetje namelijk houden, en voor wat hoort wat. De 'Duitsers' van Neoedatsjino zijn in da' opzicht meer 'gerussificeerd' dan ze den ken. „Je moet nooit tegen de wind in spu gen," zegt Gerhard Neufelds ten antwoord op de vraag hoe het kan dat een slechte sovchoz-voorzitter als Proskoerin noj steeds op zijn stoel zit, ook al blijft zijn be drijf verlies lijden. Met andere woorden tegen de macht valt niet op te tornen. Misschien sluit het Duitse gevoel voor hiërarchie goed aan bij de Russische on derworpenheid aan 'de leider'. Enns word' 'aanbeden', zijn energie geprezen, te' neemt alle beslissingen, hij bepaalt de te nen, hij maakt uit wie zich als certificaat houder mag aansluiten bij de AO Neoe datsjino. Zoals het ook volstrekt normaal wordt ge vonden dat de vader in het gezin bepaal!) wat er gebeurt. Sara Neufeld werd twee jaar geleden door pa en zoons weggehaald uit Omsk, waai1 ze een bakkersopleidin? volgde en een eigen woninkje had gevon den. „Te gevaarlijk voor haar in die stad "- zo werd geoordeeld. Sara legde zich mok kend neer maai- weigert, vooralsnog toe K geven aan de aandrang van vooral pa ft broers om pu eindelijk eens te trouwen. Voor vrouwen en zeker echtgenotes dwin gen de omstandigheden en de traditie in Neoedatsjino tot slaafsheid aan de mat Als hij moe van het werk komt, dient hei eten op tafel te staan, de kinderen ver zorgd. de koe gemolken. Maar ook hte' wordt voorzichtig aan zekerheden ge tornd. „Wij hebben te weinig te zeggen' roept Neufelds spontane dochter Helena „Die mannen, dan zitten ze in zo'n verga dering van de AO, luisteren naar directe® Enns en zeggen niets. Pas als ze naar bui ten komen beginnen ze onder elkaar K discussiëren. Dan denk ik, zat ik daal maar." Hans Geleijnse In West-Siberië tussen de steden Omsk en Novosibirsk ligt het gehucht Neoedatsjino. Neoedatsjino betekent letterlijk vertaald Geen Geluk. Maar dat is in september 1990 voor PZC-correspondent Hans Geleijnse niet de reden om het dorp te bezoeken. Neoedatsjino wordt in meerderheid bewoond door mennonieten, doopsgezinden die afstammen van drie eeuwen geleden uit Nederland en Duitsland verdreven volgelingen van de prediker Menno Simonsz. Ze spreken nog steeds een aan het Nederlands verwant dialect, plat Duits. Vijf jaar later, aan het einde van zijn correspondentschap in Moskou, trekt Geleijnse nogmaals naar Neoedsatsjino. Een reportage over het lot van een dorp in een wereldmacht in verval. De 'skyline' van Neoedatsjino blijkt ge wijzigd. Naderend over de modderige landweg van Ivanovko, twintig kilometer westelijker, steken drie, vlak bij elkaar staande watertorens af tegen de blauwe voorjaarshemel. Vijf jaar geleden was Neoedatsjino aan de horizon herkenbaar aan twee van die even hoge torens. De derde kwam er nadat Michail Sergeje- vitsj Gorbatsjov eind december 1990 de wereld liet weten dat aan zijn bewind een einde was gekomen. De Sovjetunie hield op met bestaan, het communistische we reldrijk werd een legpuzzel van onafhan kelijke staten. Boris Nikolajevitsj Jeltsïn beloofde het nieuwe Rusland een gouden toekomst. In Neoedatsjino hadden ze belangrijker zaken aan het hoofd. Op 23 december 1990, drie dagen voordat Gorbatsjov zijn strijd tegen Jeltsin definitief opgaf, werd de 35-jarige Andrej Ivanovitsj Enns daar met gejuich ontvangen. Hij, zoon van de voormalige voorzitter van de sovchoz (staatsboerderij), voormalig tractorbe stuurder en voormalig partijsecretaris, keerde op verzoek van wijze mannen te rug naar zijn geboortedorp om een nieuw tijdperk in te luiden. In 1995 is Enns de ongekroonde koning van Neoedatsjino. Dank zij hem, zeggen de dorpelingen, staat Neoedatsjino nu op eigen benen. In augustus 1991, toen het GKchP van de dronkelap Janajev de we reld verraste met een operette-achtige staatsgreep, was Neoedatsjino in staat van oorlog met 'keizer' Aleksandr Pros koerin, de almachtige voorzitter van de sovchoz Pervomajsk (Eerste Mei). Connecties Proskoerin had sinds zijn aantreden in 1975 vanuit zijn thuisbasis in het 1900 in woners tellende Pervomajsk de gelijkna mige Sovchoz weten uit te breiden tot vier dorpen, waarvan Neoedatsjino als 'Een heid nummer drie' door het leven ging. Pervomajsk leed echter al jaren verlies. En drie kilometer verder waren zij van Neoedatsjino het zat om jaar in jaar uit veertig procent van alle sovchoz-verdien- sten in te brengen, zonder er van Proskoe rin veel voor terug te krijgen. Enns wist dankzij zijn connecties (pa had een invloedrijke baan in Moskou) de strijd in het voordeel van Neoedatsjino te be slechten. Nedoetsjino werd een zelfstan dige sovchoz, en kreeg 5300 hectare weide en bouwgrond, landbouwmachines, tien vrachtwagens en twee koeiestallen toege wezen uit het bezit van Pervomajsk. Het nieuwe tijdperk leek aangebroken. Enns vormde tijdens de privatiseringsgolf in 1992 de sovchoz om tot een Aktsionjer- noje Obtsjtsjestvo (aandeelhoudersmaat schappij). Maai- de geschiedenis met de derde watertoren was een teken aan de wand. Bij de bouw van de tweede, zo'n vijftien jaar geleden, was het al goedkoper om de oude, in slechte staat verkerende toren te laten staan. Het grootste nadeel ervan was dat de hoogte niet toereikend was voor voldoende druk op het water. Dit euvel is echter met de twee nieuwere niet verholpen. De oorzaak: voor de bouw van de torens is steeds dezelfde hijskraan beschikbaar. Die moet uit Omsk, 120 km westelijker, komen en is niet hoog genoeg. „Bij de bouw van de tweede was het pro bleem om die kraan los te krijgen van de partijbazen in Omsk. Dat lukte Proskoe rin dankzij zijn contacten. Nu hebben we die niet meer nodig, maar er is onvoldoen de geld om een hogere, uit Novosibirsk te laten komen. Dus moesten we dezelfde uit Omsk huren", vertelt Sergej Nazarov, ver antwoordelijk voor de veestapel - 400 koeien en 700 varkens - van Neoedatsjino. Zo kan er veel en tegelijk weinig verande ren. Vervoermiddel Neoedatsjino bestaat uit vier straten, waarlangs zo'n tweehonderd lage boeren woningen. opgetrokken uit steen en hout. De overheersende geluiden zijn die van de natuur: gekras van kraaien, blaffende honden, kraaiende hanen en loeiende koeien. De Tsentralnaja Oelitsa (hoofd straat) is een kilometer lang, wordt aan weerszijden omgeven door wegens over vloedig smelt- en grondwater buiten hun oevers getreden sloten en is ter voorberei ding op toekomstige asfaltering bedekt met een steenlaag. Hinderlijk voor de onbeslagen paarden, nog steeds een belangrijk vervoermiddel, en voor de auto die, crisis ten spijt, ook Magriitogorsk^f-Tsjeljabinsk RUSLAND 400 km 'UralsK|P^====/^ l cWReJropavlovsk\ pA Jp^O.n^ 'Astrakhan^ Aktyu^hsiv^^orsk^lJStanay^ O %^^/nuryev (Kokchetav KASP. KI, l Atbasar0^ PavloBar' Kulsary Neoedatsjino Novosibirsk^ BamatiP^ - A i Atbasar1 J\ ZEE- TselinograX/-^ L ai.' rif Semipalatinsk f Shevchenko/ Aral- ^Novokazalinsk jT\ w KAZACHSTAN Balchasj OAyaguz. Kzyl-Orday /Balchasjmeer OEZB Alma Ata CHINA' RUSLAN Bisjkek KIRGIZIË Voormalig partijsecretaris Vladimir Michailovitsj Ledenjov tussen zijn bijenkorven. i foto GPD hier terrein wint. „Het is hier nu nog lasti ger rijden dan vijf jaar geleden, toen de straat nog van platgewalste aarde was", zegt Gerhard Neufeld (57) en Oudste van een almaar slinkende kudde van gelovige Mennonieten. Dat slinken heeft niet alleen te maken met de ook hier voortschrijdende secularise ring. De afgelopen vijf jaar hebben zo'n vijfhonderd mensen de wijk genomen naar het land van hun voorvaderen, Duitsland. Daar zijn nieuwe mensen voor teruggekomen, maar ten opzichte van 1990, toen Neoedatsjino 702 inwoners tel de. van wie 690 etnisch Duits, is de bevol king teruggelopen tot 572 mensen, van wie er nog maai- 400 etnische banden met de Heimat hebben. Gerhard mag de Here prijzen wanneer er zondags bij het 'Aandagt' buiten zijn ei gen familie om nog twintig anderen met hem bijbel en liederenbundel openslaan. Vijfjaar geleden waren dat er nog veertig. En het einde is nog niet in zicht. Als een liefhebbende, maai- autoritaire kloek houdt hij het eigen gezin, vrouw, vijf doch ters, vier zoons in Neoedatsjino bijeen. Gerhard jr., met 32 jaar de oudste, wil zich bevrijden uit de al twee jaar durende cir kel van beslissen, dan twijfelen, piekeren, beslissing uitstellen en opnieuw twijfelen. Het signaal staat nu op aft-eis met vrouw en drie kinderen naar Duitsland. Als Gerhard jr. gaat, vertrekt ook de 25-ja- rige ongehuwde Sara. En haar 28-jarige zuster Helena twijfelt eveneens, maar is afhankelijk van de beslissing van echtge noot Sasja. een oorspronkelijk uit Ka zachstan alkomstige Wolga-Duitser die de moedertaal en het plat-Duits dat de mennonieten spreken nog onvoldoende onder de knie heeft. Perspectieven Vader Neufeld prijst Gorbatsjovs pere strojka. die in 1985 een definitief einde maakte aan de communistische vervol ging van alles wat anders was. Maar het was ook perestrojka dat de planeconomie in een chaos veranderde, de deuren naar Duitsland opentrok, en het sein gaf voor het nationalisme in Rusland zelf en de voormalige Sovjet-republieken. „Ja, de vrijheid kwam, maar bracht in Neoedatsjino weinig goeds", zegt Neufeld. Voor hem is het belangrijkste dat het dorpsleven is gebroken nu zijn eigen fami lie uiteen dreigt te vallen. Neufeld is daar om een vat vol tegenstrijdigheden. Hij roemt de natuur, de grootsheid van Sibe rië, dat je met een koe op stal, varkens en kippen met heel weinig toe kunt. Allemaal redenen om te blijven. Tegelijk sombert hij over de chaos in het land, de slechte economische perspektie- ven, over de komst van de Russen naar Neoedatsjino en die andere Duitsers, uit Kazachstan, die geen plat-Duits praten en waarmee het dus moeilijker is gemeen schapszin te kweken. Allemaal redenen om weg te gaan. In 1990 trokken de Neufelds nog iedere vrijdag naar de dorpsbanja voor de weke lijkse wasbeurt. Nu gaan ze naar de eigen banja die Gerhard jr. in zijn huis heeft ge bouwd. Meer onder ons. want met al die nieuwe gezichten was het in het badhuis niet meer zo gezellig als voorheen. Is het een wonder dat Konstantin Len- gart, 17 jaar rij instructeur in het achthon derd kilometer zuidelijker gelegen Semi palatinsk zich ook na een jaar in Neoe datsjino nog steeds 'te gast' voelt. Len- gart, afstammeling van Wolga-Duitsers, heeft Kazachstan verlaten omdat hij niet meer op kon tegen geschreeuw in de rij van Kazachen: „Je hebt lang genoeg de baas gespeeld, donder maar op naar je ei gen land." Dus kwam Lengart dankzij fa milierelaties naar Neoedatsjino en werkt nu als landarbeider. „We hebben het hier naar ons zin, het is een rustig dorp. maar we trekken toch het meest op met Duitse en Russische gezin nen die ook uit Semipalatinsk naar hier zijn gekomen", zegt hij. Sergej Nazarov, zelf een Rus en getrouwd met een mennonitische, vindt dat de Duit sers meer zouden moeten samenwerken: „Die gelovigen zouden wat minder op elke hoek hun anders-zijn moeten uitdragen. Hun invloed in ons dorp zou veel groter zijn. Je hebt hier doopsgezinden en bap tisten die nauwelijks met elkaar om gaan. Sergej Nazarov is verantwoordelijk voor de veestapel van Neoedatsjino. foto GPD. En wat is het verschil nu helemaal: doop door onderdompeling of door een paar druppels water op het voorhoofd." Bijen De niet-gelovigen lijken zich gemakkelij ker door de woelingen van de geschiede nis te worstelen. Partijsecretaris Vladimir Ledenjov van sovchoz Pervomajsk schroefde in september 1991, toen Jeltsin de communistische partij buiten de wet verklaarde, het bordje Partkom van het partijgebouw, deed de brandkast met be langwekkende documenten op slot. wan delde het dorp uit, stak de Transsiberi- sche spoorweg over en begon bijen te hou den op het veldje bij zijn datsja. Ledenjov liet niet alleen dertig jaar partij verleden achter zich, maar ook zijn baan als directeur en leraar aan de school van Pervomajsk. Zijn vrouw verklaarde hem voor gek, dreigde hem te verlaten, maar Ledenjov zette door. „Mijn ziel opende zich bij de bijen", zegt hij plechtstatig tij dens een wandeling langs de korven van 35 bijenfamilies. Helemaal vergeten is het verleden echter niet. „In augustus 1991 dacht ik al meteen, dit is het einde van een wereldrijk, van een macht die respect afdwong. En zo is het gegaan. Voor de arbeiders is het alleen maar slechter geworden. Twintig jaar ge leden, toen ik uit liefhebberij bijen hield, verkocht ik de honing en kon van die bij verdienste een auto kopen. Daar staat-ie", zegt hij, wijzend op een verroeste Mosk- vitsj. „Ik produceer nu drie keer zoveel ho ning. maar een nieuwe auto kopen kan niet." Twee dorpelingen die hem assisteren blij ken ook nog gezegend met geloof in het communistische heil. Alles wat slecht gaat in Rusland is te wijten aan 'die ene meneer GorbaJeltsev', die het goede van het land uitverkocht aan het begerige ka pitalistische buitenland. Ledenjov zegt ook 'met vrijwillig pen sioen' te zijn gegaan omdat de kwaliteit van het onderwijs achteruit holde. „Min der aandacht voor de mens, meer voor wat er aan de muur moest hangen", verduide lijkt hij. Maar Ledenjovs voormalige on dergeschikte en thans directrice, de der tigjarige blonde Natalja Levtsjenko. is het daar niet mee eens. Eind 1991 rolde ze met een zucht van opluchting alle posters van Lenin en belangrijke politbureauleden op en borg ze met alle 'ideologische boeken' in de kast. Soms haalt ze er eentje tevoor schijn, gewoon, om nog eens hartelijk te kunnen lachen om die onzin. Volgens Natalja is de kwaliteit van het on derwijs in Neoedatsjino alleen maar voor uit gegaan, ook al zijn de programma's moeilijker geworden. Maar de reden voor haai- tevredenheid wordt snel duidelijk. De staatsschool van Neoedatsjino, met tien klassen voor de leeftijdsgroep van zes tot zestien, geeft bijna privé-onderwijs. Voor honderdachttien leerlingen heeft ze liefst 21 leraren in dienst. Dit privilege is te danken aan de moeilijk uitlegbare kronkels van de onverander bare Russische bureaucratie. In 1990 had de school al zeventien leraren en waren er volgens 'het plan' vier vacatures. Die zijn alsnog vervuld. Ten koste van wat? Levtsjenko vertelt dat een leraar zo'n driehonderdduizend roe bel verdient met 16 uur lesgeven per week. Dat is bijna het dubbele van het maand loon van de meeste arbeiders/aandeelhou ders bij de AO 'Neoedatsjino'. Voorzitter Enns zet namelijk de tering naar de ne ring. Neoedatsjino draait goed. is de twee- Schooldirectrice Natalja Levtsjenko. foto GPD -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 24