Overheid moet terugtreden Doodsteek nadert voor de malariamug PZC Bureaucratie kost de zorg jaarlijks miljoenen reportage ZATERDAG 6 MEI 1995 2; Als ik de totale kosten voor een nieuw ziekenhuis omsla over de bedden, kost één ziekenhuisbed bijna 500.000 gulden. Reken maar uit, voor een nieuw ziekenhuis met een gemiddeld aantal van 500 bedden ben je dus 250 miljoen gulden kwijt." Algemeen directeur L.A. van Eijk van het Schielandziekenhuis in Schie dam somt de cijfers op om aan te geven dat wanneer je praat over de gezondheids zorg, je praat over grote getallen. Wil de bedrijfstak gezond blijven, dan moet er meer dan ooit kritisch naar de kosten ge keken worden, vindt hij. En er kunnen et telijke miljoenen guldens bespaard wor den, meent Van Eijk. „Als de overheid drastisch gaat snoeien in het oerwoud van voorschriften." Van het initiatief tot nieuwbouw tot en met de ingebruikname van een nieuw zie kenhuis duurt gemiddeld tien tot twaalf jaar. „De meeste tijd gaat zitten in bu reaucratische rompslomp. Voordat de overheid toestemming geeft aan een di rectie om geld te lenen voor de nieuw bouw, ben je jaren verder. Het echte bou wen duurt hoogstens 2 tot 2.5 jaar." „Er wordt in de gezondheidszorg zo ont zettend veel tijd verspild. De overheid moet zich eens gaan realiseren wat ze te zeggen wil hebben en zich wat mij betreft bescheidener opstellen. Den Haag zou zich alleen bezig moeten houden met kwa liteitscontrole en een beetje met de plan ning. Dat werkt enorm kostenbespa rend." Van Eijk spreekt uit ervaring. Hij heeft net een verbouwing achter de rug die 38 mil joen gulden heeft gekost. Inmiddels zijn, samen met fusiepartner Holyziekenhuis in Vlaardingen de eerste stappen gezet voor nieuwbouw, te realiseren in 2002. Lange voorbereiding Een voorbeeld van de traagheid van Den Haag is het Rijnstateziekenhuis in Arn hem, dat op 12 mei officieel wordt ge opend. Het is dan al tien jaar oud, want de voorbereiding duurde zeven jaar, de bouw drie. Volgens directeur D. J. Kras van PRC Management Consultants in Bodegraven, een adviesbureau dat onder meer de bouw van ziekenhuizen begeleidt, duurt de voorbereiding voor een nieuw ziekenhuis gemiddeld vijf jaar te lang. En dan ont staat er ook nog niet eens een mooi ge bouw. aldus Kras. „Er zijn in Nederland geen mooie zieken huizen. Het zijn ingewikkelde gebouwen waarbij het geld besteed wordt aan het functioneel zijn en niet aan het uiterlijk. Toch zou er best wat meer uitgegeven mo gen worden aan de buitenkant, dat ver dient zich wel weer terug. Kijk maar eens naar een privékliniek. Daar ligt vloerbe dekking, staan overal planten, klinkt een muziekje, kortom een warm welkom voor een toekomstige patiënt. En geen lange wachttijden." Wachtkamer schrappen De wachtkamer in poliklinieken kan wat Kras betreft, afgeschaft worden. Dat levert per vierkante meter 3200 gulden op. Op jaarbasis een dikke 30.000 gulden voor tien vierkante meter. „In de poli moet wachten helemaal niet nodig zijn. Het spreekuur is immers precies te plannen. Al die superdure voorzieningen, zoals bij voorbeeld een niersteenvergruizer, zijn ook continu volgepland. Daar kan het wel. Een wachtkamer neemt alleen maar ruim te in beslag. En dat kost geld." Volgens Kras kunnen ziekenhuizen 5 tot 10 pro cent besparen op hun poli's, als ze die be ter organiseren. Directeur Van Eijk ziet een ziekenhuis zonder wachtkamers niet zitten. „Wacht kamers schrappen kan niet. Je kunt de wachttijden wel verkorten door efficiënter te organiseren, dat ben ik met Kras eens. Maar die wachtkamers kun je juist weer gebruiken als wisselruimte bij verbouwin gen." Nederlandse ziekenhuizen zijn voortdu rend aan het verbouwen. Dat komt vooral door de enorme verschuivingen die zich de laatste tien jaar hebben voorgedaan binnen de muren. Er zijn steeds minder bedden nodig, omdat patiënten er minder lang in liggen. Maar er is wel veel meer ap paratuur ontwikkeld en daarvoor is ook ruimte nodig. 2,8 bed De nieuwste norm is 2,8 bed per duizend inwoners. Dat was vijftien jaar geleden nog 4,1 Toch zijn er volgens Kras in Ne derland nog steeds te veel ziekenhuisbed den, die bovendien te veel toeters en bel len hebben. „Ieder ziekenhuisbed heeft lachgas, perslucht en noodhulp. Dat heeft, niet iedere patiënt nodig. In sommige ge vallen kan worden volstaan met een hotel bed." Van Eijk zegt daarop: „De vraag is of je wel een hotelbed in het ziekenhuis wil aanbieden?" Financieel belang De afnemende verpleegduur en minder zwaar belastende operaties zorgen ervoor dat een patiënt al snel weer buiten staat. Daar heeft een ziekenhuis, dat gebonden is aan een door de overheid opgelegd bud get, financieel belang bij. Van Eijk: „We hebben meer aan kortdu rende opnamen met weinig diagnostiek. Waarbij er dus niet veel aan de patiënt hoeft te gebeuren. Een kort bezoek aan de polikliniek - hallo dokter, hallo patiënt, een warme hand en einde gesprek - dat is voor ons financieel interessant. „Aan de andere kant, binnen een maand hebben we hier twee mensen gehad die 140.000 gulden extra aan medicatie kost ten. Dat moet toch uit het budget betaald worden. Alleen maar heel zware patiën ten, dat is niet op te hoesten. Maar dat is de werkelijkheid ook niet. Het patiënten bestand is altijd een mix. En, wij zijn er natuurlijk niet op uit. om alleen goedkope patiënten te trekken. Iedereen is welkom, alleen, die financiële schommelingen, daar moeten we rekening mee houden." Het variabele deel van een ziekenhuis budget wordt berekend op basis van het aantal opnames, de bezoeken aan de po likliniek en de bezette bedden. Het. vaste budget betreft de rente en aflossing voor Adviseur D.J. Kras: de vvachtkamer kan w orden afgeschaft. het gebouw en bijvoorbeeld technisch on derhoud. Een ziekenhuisorganisatie die de laagste rente voor zijn leningen weet te bedingen, wordt hier niks beter van. De 'winst' wordt zelfs van het budget voor volgend jaar afgetrokken. Van Eijk heeft onlangs 5 miljoen bespaard door goed koop te lenen. „Zuinig werken zet in dit geval geen zoden aan de dijk voor het zie kenhuis." „Een ziekenhuisdirecteur zou meer ruim- De gezondheidszorg is een wirwar van tarieven, richtlij nen, eigen bijdragen en risico's. In de bedrijfstak gaal jaarlijks zo'n 60 miljard gulden om. Mensen weten precies hoe duur hun huis, televisie, caravan of boot is. Maar wat ze nou moeten betalen voor de genezing van hun ziekte, daar staan ze niet bij stil. Dat maakt ook niet uit, want de verzekering betaalt wél. In vier afleveringen gaat deze krant in op een aantal aspec ten in de Nederlandse gezondheidszorg. Deze week het laat ste deel: roaar valt er te besparen binnen de ziekenhuizen. In de gezondheidszorg geldt de wet van de grote getallen. De miljoenen vliegen de lezer om de oren. Directeur L.A. van Eyk van het Schielandziekenhuis: het oerwoud van voorschriften moet worden uitgedund. foto GPD te moeten krijgen voor vrij ondernemer schap. Als ik ons parkeerterrein verhuur, gaat de opbrengst nu af van het budget. Terwijl ik dat extra geld heel goed voor het ziekenhuis kan gebruiken. Ik voel me meer burgemeester dan directeur. Vooral anderen zijn de baas, ik niet." Het budget wordt ieder jaar opnieuw vast gesteld. „Meestal heb je 3 of 4 procent meer behandelingen gedaan en stuur je aan op hetzelfde bedrag of ietsje meer. Maar stel je voor datje een planning hebt voor dertig heupoperaties en je krijgt er veertig. Daar heb je dus geen extra geld voor en kunnen er financiële problemen ontstaan en wellicht wachtlijsten." „Je loopt ook binnen het ziekenhuis tegen de regeltjes van de overheid op. Wanneer iemand zijn been heeft gebroken, heeft hij recht op gips. Maar plastic is lichter, al leen tien keer zo duur. Toch mag je de pa tiënt niet laten kiezen of hij tegen bijbeta ling niet liever plastic heeft. Neem nou een pacemaker. Stel je hebt een verbeterd mo del waarmee de patiënt bij wijze van spre ken de 100 meter in 10 seconden kan lo pen. Zelf laten bijbetalen mag niet." Bijna de helft van alle verbouwingskosten gaat bij ziekenhuizen op aan technische installaties. Nieuwe apparatuur vergt nieuwe afdelingen en de operatiekamers moeten ook steeds voldoen aan de laatste eisen. De technische ontwikkelingen ga; razendsnel en dat kost de ziekenhuis handenvol geld. Een MRI-scan bijvoc beeld, een apparaat waarmee je de bi nenkant van een mens kunt bekijken d& middel van magnetische stralen, kost drie jaar geleden nog zo'n 6 miljoen, i middels is dat plus minus 2 miljoen. In paar jaar tijd moet een ziekenhuis dus miljoen 'afschrijven'. Intussen staat er in ziekenhuizen ook a paratuur te verstoffen. Zo bleek uit onderzoek dat voor 6,5 ton aangeschai apparatuur in een maand maar 18 ui werd gebruikt. Van Eijk: „Dat lijkt niet te veel. Maar je moet er natuurlijk wel p tiënten voor hebben. Daarbij is het ook; dat een directie vaak niet weet of bepas de apparatuur veel of weinig wordt g bruikt. Ze heeft er ook niet altijd belar bij als iets veel wordt gebruikt, omdat; dan extra personeel moet inschakelen.'1 Theo Tobé ontwikkelde in Europees ve band een onderzoeksmethode naar bezu nigingen in ziekenhuizen. Hij lichtte z kenhuizen door in Nederland, Duitsla: en Noorwegen. Daarbij stuitte hij ook t apparatuur die niet benut werd. Zo ha: den drie ziekenhuizen, elk binnen ee straal van 35 kilometer, de beschikkk over een CT-scan. Kostbare röntgenapp; ratuur die dagelijks maar voor een kwa gebruikt werd. Terwijl speciaal opgele: personeel de hele dag en ook buiten normale werktijden standby was. Tobe ontdekte ook een psychotherapeu: sche afdeling waar veertig procent vanc beschikbare technische uitrusting n« werd gebruikt omdat ze verouderd ws Verspilling dus van ruimte en onde houdsgelden, zo stelt hij vast. Toch zjj deze voorbeelden niet echt spannend, i dus Tobé. Het gaat om relatief kleine bi dragen. Veel interessanter, vindt hij, ishf om te kijken hoe een ziekenhuisbudgf tot stand komt. „Het vastleggen van het jaarlijkse budgs is een pure papieren aangelegenheid. Ee; ziekenhuis bestaat uit 'cellen' die all; maal hun belangen verdedigen en wille: investeren ter meerdere eer en glorie va hun eigen medische discipline". Korton iedereen praat voor zijn eigen winkel, Te bé constateert dat er sprake is van bu; getteren en niet van calculeren, oma; een kosten-batenanalyse ontbreekt. Dat geeft ook directeur Van Eijk toe. „Hf is heel moeilijk een kostprijsberekening!' maken. We zijn het niet gewend, maarh; zou wel moeten. Neem nu bijvoorbeeld6 kosten van een MRI-scan. Volgens q norm is dat 924 gulden. Dat schrijft h; COTG, het Centraal Overheidsorgaan T: rieven Gezondheidszorg, voor. Maar zo: bedrag is gewoon een schijnzekerheid, ee aantal jaren geleden vastgesteld. Tere de omstandigheden zijn gewijzigd. Eenu rief heeft vaak weinig te maken rr.r werkelijke kosten." Specialisten Veruit de meeste specialisten werken ze: standig. Over hen heeft de ziekenhuis: recteur betrekkelijk weinig te zeggen. Ve tevoren kan hij afspreken hoeveel heup operaties er binnen een jaar gedaan wt den en achteraf kan hij overschrij dingt: constateren. Van Eijk: „Zolang je speel; listen per verrichting betaalt, blijft deve denking bestaan dat ze hun eigen zal spekken door meer te doen." Volgens Theo Tobé bemoeit een special!: zich uitsluitend met zijn vak en br| schouwt hij de hele organisatie er omhet: als bedoeld om hem te dienen. „Hij gat alleen akkoord met een verbetering in zij: werkomstandigheden als het hem nlei stoort. Algemene en/of economische afrc! gingen spelen daarbij nauwelijks een ré Dat is ook de reden waarom er zoveel d produktieve uren, middelen en facility ten zijn in ziekenhuizen. Maar bij kome: de reorganisaties in de zorg zullen ooké specialisten er aan moeten geloven. A leen dan kun je van een ziekenhuis een 'gr zondheidsonderneming' maken." Van de 60 miljard gulden die de gezon: heidszorg jaarlijks kost, gaat 20 milja.-. gulden naar ziekenhuizen en verpleeg!: richtingen. Dat is een heleboel, maar toe: niet altijd genoeg. Zestig procent van c Nederlandse ziekenhuizen staat rood, si- dus Van Eijk. „De vraag is niet of we met minder gei: toe kunnen, maar of we meer kunnen doe met hetzelfde geld. De Nederlandse gf zondheidszorg is heel toegankelijk. Dat een verworvenheid van jewelste en moet blijven. Daarvoor kan iedereen be iets meer betalen. Maar 'over bezuinigir gen moet je wel iemand met verstand L: ten beslissen. Dus niet een heupoperai:. wel vergoeden maar de daarna noodzak: lijke fysiotherapie uit het ziekenfond' pakket halen." Mar ja BoonstrJ en Ed Blaauvl De malariamug. Ondanks zijn nietig heid een killer van bloedstollend formaat. Als verspreider van malaria on gebreideld dood en verderf zaaiend in tropische landen. En dan^met name in Afrika. Maar ook in Azië én Zuid-Ame- rika. Zoals in het Amazonegebied. Tot dusverre is de mug de wetenschap on danks koortsachtig onderzoek telkens te slim af geweest. Zijn toekomst ziet er echter tamelijk somber uit. Want er is sprake van een kentering. De Nijmeegse onderzoeker dr Robert Sauerwein ver wacht over vijf tot tien jaar zelfs een spraakmakende doorbraak in de strijd tegen malaria. „In elk geval zijn we we reldwijd hoopvoller gestemd dan ooit te voren." Niet alleen onder de verzengende tropi sche zon, maar tot in Nijmegen toe be staat de kans door de malariamug te worden gestoken. Dat laatste overkwam tenminste twee universitaire medewer kers in het muggenlaboratorium, onder gebracht in het Centraal Dierenlab van de universiteit van Nijmegen. Daar be vindt zich onder nagebootste klimatolo gische omstandigheden een irritant hoog-zoemende populatie malariamug gen als proefkonijn. Het lab geldt er als een soort van tropische verrassing in Hollandse nuchterheid waar achter de schermen een even verbeten als heroï sche strijd op de vierkante millimeter wordt geleverd. Overal ter wereld breken onderzoekers zich het wetenschappelijke hoofd om de malariamug klein te krijgen. Zo ook sinds 1981 in Nijmegen. Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking heeft kort geleden een dikke vier miljoen gul den beschikbaar gesteld om dat Nij meegs malaria-onderzoekprogramma in elk geval tot 1998 voort te kunnen zetten. Dat richt zich op de ontwikkeling van een vaccin, waarmee de overdracht van malaria moet worden geblokkeerd. Daarbij is sprake van nauwe samenwer king met de universiteiten in Londen en Edinburgh en met het National Health Institute in Bethesda in de Verenigde Staten. Geducht Dr Robert Sauerwein, een van de pro jectleiders. noemt het een fictie dat de malariamug ooit zal worden uitgeroeid. „Dat zullen we moeten accepteren. Daarom moeten we via een omweg het onheil stoppen dat zij aanricht." En dat onheil is enorm. Het insect, klei ner dan de ordinaire steekmug zoals die in Nederland voorkomt, is een sluip moordenaar van het zuiverste water. Per jaar ontstaan maai- liefst 200 miljoen nieuwe gevallen van malaria en daarmee is zij gezondheidsprobleem nummer één in de ontwikkelingslanden. Elk uur van de dag overlijden alleen al 250 kinderen onder de vijf jaar aan de infectieziekte. Dat zijn zo'n twee miljoen kinderen jaar lijks. Negentig procent van die sterfge vallen doet zich in Afrika voor. waar ma laria een kwart van de kindersterfte uit maakt. Het zijn slechts kille cijfers en we schrik ken er al lang niet meer van. „Als we er al collectief ooit van zijn geschrokken", vraagt Sauerwein zich af met verwijzing naar 'de ver-van-mijn-bedshow.' „Mala ria spreekt bovendien niet zo tot de ver beelding, omdat zij niet verminkend is als bijvoorbeeld lepra. Zij maakt 'alleen maar' ernstig tot - letterlijk - doodziek." Desondanks is malaria een complex ziektebeeld. Als de malariamug steekt. neemt hij niet uitsluitend een 'bloed- maal', maar brengt hij in twee tot tien procent van de gevallen tevens parasie ten over naar de mens. Procentueel is de kans op een dergelijke besmetting dus tamelijk gering, maar gelet op de enorme zwermen steekgrage muggen is er altijd een meer dan reëel infectiegevaar. Die parasieten nestelen zich in de lever en komen vervolgens in de bloedbaan in de rode bloedlichaampjes. Met als ge volg de alom bekende hoge koorts, die na verloop van tijd weer verdwijnt en op ge zette tijden terugkeert. In feite is dus de parasiet de boosdoener en de mug slechts de transporteur van dood en ver derf. Sauerwein: „Die parasiet vermenigvul digt zich buitengewoon ingewikkeld. Bij het nuttigen van zo'n bloedmaal neemt de mug ook weer parasieten mee terug. Enkele, zowel mannelijke als vrouwelij ke, kiezen vervolgens de muggemaag tot huwelijksnest. Via het speeksel van de mug kan bij een muggesteek de malaria cyclus opnieuw beginnen." Vaccin Miljoenen mensen dragen de parasiet bij zich en worden geregeld ziek als ze niet een natuurlijke afweer hebben opge bouwd. Dat vooral kleine kinderen aan malaria sterven, komt omdat zij nog niet aan de - volledige - opbouw van die af weer zijn toegekomen. Het Nijmeegs onderzoek voor de komen de jaren spitst zich toe op de ontwikke ling van een vaccin dat de overdracht van de parasiet moet blokkeren. Volgens Sauerwein behoort een dergelijke ont wikkeling tot de kanshebbende moge lijkheden. „We richten ons op zogenaamde doelwit- eiwitten, die van functionele betekenis zijn voor de onderbreking van de cyclus. Het vaccin zal de malarialijder van nu zelf niet helpen, maar kan malaria bij an dere mensen in de toekomst voorko men." Schijn-bescherming Inmiddels zijn er wel in Tanzania en Ka- i meroen in samenwerking met de Wereld gezondheidsorganisatie en de Europese Unie centra opgericht, waar hoofdzake lijk uit het land zelf afkomstige onder zoekers actief zijn op het gebied van epi demiologie en veldonderzoek. Sauerwein: „Het is de bedoeling dat die I onderzoekers de komende jaren regel matig naar Nijmegen komen, zoals wij voor de uitvoering van veldonderzoek daar te gast zijn." En dan is er nog de grote misvatting. Dat is de (schijn)bescherming van de anti- malariapillen, die reizigers naai- tropi sche landen wordt geadviseerd te slik ken. „Omdat de malaria-parasiet onge voelig is geworden voor allerlei mogelij ke middelen, bieden die pillen geen hon derd procent garantie. Mensen die ziek terugkeren uit de tropen, willen de moge lijkheid nog wel eens verwerpen malaria te hebben opgelopen. Onder het mom van: 'Ik heb mijn pillen toch geslikt' Maar ook in Nederland zijn er jaarlijks een paar doden te betreuren als gevolg van malaria. Dus zo ver van ons bed is malaria niet meer. Het komt als importr ziekte steeds vaker voor in ons land. Op gelopen door ontwikkelingswerkers, toe risten en als jongste categorie militairen, uitgezonden in VN-verband." Rob Hirdes Een ziekenhuisbed kost bijna 500.000 gulden. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 22