CDA gruwt van vrij drugsbeleid PZC De Krim: kruitvat in Oekraïne Nederlaag Omstreden Duitse: rechter bindt in opinie 'Veel Nederwiet is bedreigender dan Marokkaanse hasj WIT-RUSLAN POLEN Charko' Cernqycy .Dnepropetrovsk,^ MOLD, DonecR ROEMENIE MjiTiupol Sevastopol RUSLAND ZATERDAG 6 MEI 1995 door Harm Harkema Minimaal een maand duurt het nog voordat het kabi net de met enige tam-tam aan gekondigde drugsnota af scheidt. Menigeen verwacht dat in die nota voorzichtige stapjes worden gezet naar verdergaan de liberalisering van het drugs beleid. Verschillende stadsbe sturen oefenen druk uit op het kabinet om gereguleerde ver strekking van harddrugs moge lijk te maken, en er is een ste vige lobby uit vooral justitie- en politiehoek om softdrugs min of meer te legaliseren. Ook PvdA en D66 staan op dat standpunt. Eerder dit jaar liet minister van justitie Sorgdrager (D66) door schemeren dat ook zij in die rich ting denkt. Of die lijn door het kabinet wordt opgepikt, moet nog blijken uit de drugsnota. Het CDA heeft die nota, waar voor nogal wat onderzoek wordt verricht, niet nodig om tot een standpunt te komen. De chris ten-democraten wijzen op voor hand elke vorm van verdergaan de liberalisering af. Het CDA openbaarde deze week een eigen drugsnotitie, waarin krachtig op de rem wordt ge trapt. „Uit onze christelijk-hu- manistische visie komt voort dat drugverslaving slecht is voor de mens en dus bestreden moet worden. Alcoholverslaving vormt een groter probleem dan softdrugsverslaving, jazeker. Maar dat drank meer ellende veroorzaakt dan softdrugs, bete kent niet datje dus ook de soft drugs moet vrijgeven. Dat is de omgekeerde redenering", zegt CDA-woordvoerder Wim van de Camp. Wat het CDA betreft moet dan ook niet, zoals Sorgdrager en haar liberale medestanders op peren, de „achterdeur" van de koffieshops worden opengezet voor de gecontroleerde teelt en groothandel in softdrugs. Maar moet juist de voordeur, waar de verkoop aan de consument van kleine hoeveelheden wordt ge doogd, verder dicht. Terug naar nul „Einddoel is het terugdringen van het aantal koffieshops naar nul. Maar omdat het CDA met beide benen in de werkelijkheid staat, weten wij ook dat dat niet haalbaar is zolang er vraag is naar softdrugs. Ook wij willen geen heksenjacht op de kleine softdrugsgebruiker. Het zou een ramp zijn als de scholieren voor hun hasj of weed weer naar de duistere achterkamertjes moe ten. In feite hebben we het over een onoplosbaar probleem. In ie der geval moet het huidige aan tal koffieshops sterk worden in geperkt door betere controle op overtreding van de regels. Ge lukkig gebeurt dat ook steeds meer". De liberale route - het gedeelte lijk vrijgeven van teelt en groot handel van softdrugs - is voor het CDA „principieel fout en on uitvoerbaar". Van de Camp: „Mevrouw Sorgdrager denkt dan aan een soort vergunnin genstelsel voor nederwiet en het verbieden van buitenlandse softdrugs. Bovendien zou de ne derwiet niet geëxporteerd mo gen worden. Ik weet niet welke naïveteit hier heeft toegeslagen, maar het is natuurlijk een illusie te denken dat organisaties uit Lille of Keulen hier dan niet meer komen inkopen. Of dat je buitenlandse hasj en marihuana zou kunnen weren". „Je kunt het politiek nooit ver kopen. En bovendien is juist de kwaliteit van veel nederwiet zo beangstigend dat je het gewoon als harddrug kunt bestempelen. De Jellinek-kliniek kreeg vroe ger drie of vier softdrugsver- slaafden per jaar over de vloer, nu zijn het er al drie tot vier per week. En dat is slechts het topje van de ijsberg". Mafia in vuilnis Ligt het dan niet meer in de CDA- lijn om nederwiet aan te merken als harddrug en dus de verkoop van kleine hoeveelheden aan de kleine gebruiker geheel te ver bieden? Van de Camp: „Ik denk dat we die kant inderdaad opmoeten. Je bent natuurlijk absurd bezig als je de criteria voor wat je on der softdrugs verstaat verder op rekt. Veel nederwiet is bedrei gender voor de gezondheid dan bijvoorbeeld Libanese of Marok kaanse hasj". Belangrijk argument voor ver dergaande liberalisering van het drugsbeleid is ook het hopeloze karakter van de „war on drugs". Zelfs in Singapore waar de dood straf staat op handel in drugs, stijgt het aantal gebruikers. Li beralisering zou overlast en cri minaliteit bovendien geweldig doen afnemen. Van der Camp: „Geloof ik niet in. Misschien dat de criminali teit tijdelijk zou afnemen. Maar criminelen zoeken zeer zeker naai- nieuwe wegen. De New- yorkse mafia zit ook in het huis vuil". Maar wat heeft u de wetshand- havers dan te bieden? Wat het CDA betreft komen er geen vergunningen voor gecontroleerde hennepkwekerijen. fotoarchief PZC „Dat we vooralsnog willen door gaan met het huidige scala aan maatregelen. En verder houden we een fundamenteel verschil van inzicht". Gratis heroïne Een ander gevoeüg punt betreft de plannen van verschillende steden om heroïne te gaan ver strekken aan groepen problema tische junks. Verschillende ge meenten gebruiken hiervoor (mede) het argument dat zo de overlast van junks teruggedron gen kan worden. Maar Van der Camp wijst die re denering faliekant af: „We heb ben met gemeentebestuurders gesproken en begrijpen hun pro blemen. Maai- wij vinden het im moreel een dertigjarige junk als hopeloos te kwalificeren door zijn verslaving te gaan onder houden. Het is weliswaar de goedkoopste maar ook de meest inhumane manier om overlast te beperken. Het is ook een illusie om te denken dat dan de over last belangrijk terug zou worden gedrongen. Kijk maar naar de vrije verstrekking in Zürich". Minister Borst van volksgezond heid heeft overigens al gezegd dat dergelijke projecten nooit uit oogpunt van overlastbestrij- ding mogen worden opgezet, maar alleen uit volksgezond heidsoverwegingen. Dus nooit en te nimmer vrije verstrekking aan nog fitte twintigjarige junks om het aantal autokraken terug te dringen. Hooguit aan de 45-ja- rige junk die lichamelijk zo ver loederd is, dat hij niet eens meer in staat is kraakjes te zetten. Cold-turkey Van der Camp: „Ook tegen die 45-jarige zeggen wij: Geen gratis heroïne, maar dwangopname. En proberen hem psychisch en lichamelijk toch weer op de been te krijgen. Vrije verstrekking be vestigt alleen de verslaving. Neem het evangelisch versla vingscentrum De Hoop in Dor drecht. Daar wordt gezegd: Cold- turkey, zonder hulpmiddelen af kicken, is het beste". Onder geen enkele voorwaarde vrije verstrekking dus? Van de Camp: „Er zijn slechts zeer be perkte uitzonderingen denk baar. Zoals verslaafden in de stervensfase. Bijvoorbeeld aids- patiënten, hoe triest het ook klinkt. Iedereen heeft recht op een fatsoenlijk levenseinde". De Britse Conservatieven hebben het zwaar het eerst in de geschiedenis van Wales en Eng: verloren de Tories drie verkiezingen op rij. Bij de! verkiezingen van deze week leden de Conservai een nederlaag, groter dan door de grootste pest kon voorspellen. Vóór de verkiezingen hadden de Tories zelf al gei schuwd voor een fors verlies. Door op die nede vooruit te lopen, probeerden ze de partij in een i dog-positie te brengen om zo nog wat afvalligen q dere gedachten te brengen. Het mocht niet baten Labour kon - zoals verwacht - het vreugdevuur o; ken. Onder leiding van Tony Blair zag deze partij] de winst naar zich toe te trekken. Engeland heefti zen voor het vernieuwende geluid van Labour. Een geldig excuus hebben de Conservatieven niet] de slechte stembusuitslag. Het gaat niet goed in{ land. De kiezers wijten dat voor een deel aan de lai rige regeerperiode onder de Tories. Al onder 1 voorganger Thatcher liepen de kiezers weg. Die' heeft zich alleen maar doorgezet. Hoewel het deze week om lokale verkiezingen] klonk in de campagnes vooral een nationaal gelui] Conservatieven kunnen dus hun lokale leidersi verwijten. De partij is in rep en roer. Zelfs hier er.i gaan binnen de partij stemmen op dat Major zijtj mierschap maar moet opgeven. Ook dat zal del niet helpen. Opiniepeilingen wijzen uit dat eenij ling van de macht de partij niet kan redden. In 1997 zijn er nationale verkiezingen in Engelai die bijna twee jaar tijd zullen de Tories een uiters ging doen de kiezers weer aan zich te binden. Een onmogelijke klus. Met een intern verdeelde part; machtige oppositie en een matig draaiende econc het tij voor de partij niet meer te keren. Voor premier Major staat een moeilijke tijd vo deur. Aan hem de taak de partij bij elkaar te houd; het vasteland kan hij lering trekken uit de ellenci het CDA in Nederland heeft doorgemaakt. Bij dez, tij hebben vooral interne stubbelingen de stemt, slag negatief beinvloed. Voor Major rest slecht] ding: het drama beperken. Dat betekent twee b eieren lopen. Als de economie aantrekt - en daar heeft het n schijn van - liggen er toch nog kansen voor de Ir Maar dan moet de kiezer er wel van worden over! dat die opleving te danken is aan Majors beleid. 0 Major is die deze boodschap geloofwaardig vod voetlicht kan brengen? Misschien moeten de voor die klus toch een nieuwe leider op het schild tl van onze correspondent in Bonn, Peter van Nuijsenburg De omstreden Duitse rechter Rainer Orlet, die verleden jaar een storm van verontwaar diging veroorzaakte door zijn positieve oordeel over de neo nazi-leider Deckert, heeft zich van dit oordeel gedistantieerd. Orlet moest in opdracht van het parlement van de deelstaat Ba den Wuerttemberg, waarin de sociaal-democratische SPD en de liberale FDP hem als rechter willen afzetten, een toelichting op dit oordeel geven. Orlet had Deckert in de motivering van een vonnis waarin de neo-nazi tot een jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf werd veroordeeld, een 'persoonlijkheid met sterk karakter' genoemd. Deckert ontkent dat de nazi's tijdens de oorlog miljoenen jo- den hebben vermoord. Ir.: beroep is hij vorige maa: gens deze 'Auschwitz-I door het gerechtshof in ruhe tot twee jaar onvon delijke gevangenisstraf i deeld. In zijn vijf pagina's teilent] lichting schrijft Orlet nu 4 omstreden oordeel 'ij haald' is. Hij onderstreep der zijn trouw aan de gros Of dit voldoende is omt zijn ambt in Mannheim tij is zeer de vraag. Woordvcj van de SPD en FDP hete ten weten dat voor hen cj niet gesloten is. Zij willen! slagprocedure, die dooriij lement moet worden bij tigd, nog steeds voortzet» praesidium van het parj komt op 16 mei bijeen oj over deze kwestie te berq i r De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant mail naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bn\j nen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD). Algemeen Ned» lands Persbureau (ANP), Associated Press (AP). Unit! Press International (UPI), Deutsche Presse Agentur (DP, Agence France Press (AFP), Reuters (RTR) en Europe; Pressphoto Agency (EPA). Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8 30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur; in het weekeinde' verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren 5 Bezorgklachten: maandag t'm vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacftt in te spreken op de band of verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: kantooruren en uitsluitend IK dag- t/m vrijdagavond van 20 tot 22,00 uur en zondagavon van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatisc afschrijving 85,90, franco pl post 110,00; per maand 30,50. automatische afschi ving 30,00; jaarabonnement 335.00, ai matische afschrijving 333,5 jaarabonnement franco perp 440,00; losse nummers ma dag t/m vrijdag 1,50. zatero 2,25 p.st (alle bedragen in sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v.P ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 ce per mm; minimumprijs per advertentie 25,35; ingezoi mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit J| blad 6.50 meer Volledige tarieven met contractprijzen4 aanvraag (alle advertentiep'* exclusief 17.5 pet. btw). fi Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Coura'g Vlissingen j, PZC-ombudsman: j C. van der Maas. Telefoniscj, spreekuur maandag t'm vrij<£ 9 30-12.00 uur. Tel. 01184- 84401 Zoals bekend zit de jonge, sinds 1991 weer on afhankelijke staat Oekraïne diep in de pro blemen. Naast de tot nu toe rampzalige econo mische teruggang zijn er economische en poli tieke conflicten met de Russische Federatie. Koetsjma, de in 1994 gekozen opvolger van pre sident Kravtsjoek, pakt de 'erfenis' voortva rend aan. Op economisch gebied moet echter nog blijken of zijn radicale plannen gereali seerd worden. Hij verzachtte de meeste conflic ten met Rud, maar dit lukte niet met het con flict over het schiereiland de Krim. Dat is niet alleen ingewikkeld maar'ook zo gevaarlijk dat sinds enige maanden de Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) er bij betrokken is. Ook zonder de geschiedenis en de lijdensweg van de oorspronkelijke Krimbevolking. de nu mas saal terugkerende Krim-Tataren. er bij te halen zijn er voldoende factoren waardoor de spanning om de Krim oploopt. Het lijkt een etnisch conflict als men naar de sa menstelling van de bevolking kijkt. Door eeu wenlange Russificering en deportaties van de Krim-Tataren bestaat nu 62% van de 2 miljoen inwoners uit Russen, 25% uit Oekraïners en 10% uit Krim-Tataren. Omdat Oekraïne zijn minder heden goed behandelt en op grond van hun his torische ervaringen zijn de Krim-Tataren pro- Oekraine. Maai- ook het merendeel van de Russi sche Krimbewoners stemde in 1991 voor onaf hankelijkheid van Oekraïne, waarvan de Krim sinds 1954 deel uitmaakt. Waarschijnlijk vooral omdat Oekraïne destijds een beter economisch perspectief leek te hebben. Die verwachting is evenwel niet uitgekomen. Onder de vorige president Kravtsjoek zijn drie jaren verloren gegaan, er kwam niets terecht va economische hervormgen. Er was dus uitzicht loze economische achteruitgang en hyperinfla tie (12000% in 1993). De inwoners, onder wie de vele gepensioneerde Russische militairen die waren blijven genieten van het heerlijke klimaat van de Krim, werden daar niet vrolijk van. De legerpensioenen zijn inmiddels minder waard dan in Rusland. Voorstanders van onafhankelijkheid of van aan sluiting van de Krim bij Rusland hebben dus de wind mee. Voor hen is de aan de Krim verleende autonomie niet voldoende. Deze is overigens zeer vergaand met een eigen regering, parlement en president. De Russisch-nationalistische groe pering op de Krim werkt politiek nauw samen met krachten in Rusland die vijandig staan te genover Jeltsin, zoals Roetskoj en Sjirinovski maar ook met nationalistische officierskringen. Deze krachten kunnen de Krimkwestie in de Russische binnenlandse politiek benutten om 'verrader' Jeltsin af te zetten. Hij is huns inziens verantwoordelijk voor de opheffing van de Sov jetunie. Grenzen Dat geeft Oekraïne te denken omdat niet alleen in deze kringen de mening leeft dat Oekraïne on der Rusland valt. In het GOS-charter stgat dat wijziging van de grenzen van de leden-republie ken niet met gewapend geweld mag worden afge dwongen. Maar de bevestiging daarvan in een RUSLAND ZEE VAN AZOV Vrees voor vrijhandelszone in handen van de mafia van onze medewerker Rogier Jobse 150 km vriendschapsverdrag met Rusland laat op zich wachten, het Russisch parlement wil het ver drag nog steeds niet ratificeren. Oekraïne vreest dan ook dat na afscheiding van de Krim Oost- en Zuid-Oekraïne met hun sterke Russische min derheden aan de beurt zijn. Daarbij komt nog dat ook de democratische groepering in Rusland de 'schenking' van de Krim aan Oekraïne in 1954, door Chroetsjov, niet erkent. Bovendien ligt in de Krim - het enige gebied buiten Rusland waar niet een Russische minderheid maar een meerderheid woont - de thuishaven van de Zwar- te-Zeevloot. De Russische officieren daarvan hebben een verklaring uitgegeven dat ze bij een gewelddadig conflict tussen de Krim en de Oe kraïne niet neutraal zullen blijven en dat deze thuishaven. Sebastopol, Russisch gebied is. Jelt sin nam hier afstand van. Men kan zich echter afvragen, zeker na de gebeurtenissen in Tsjetse- nië. of de strijdkrachten nog onder effectieve po litieke controle staan Het Westen heeft weinig reden om dit conflict te beschouwen als lokaal of etnisch, zonder veilig heidspolitieke consequenties bij een uitbar sting- Oekraïne heeft bovendien in december 1994 (geheim gehoudeni veiligheidsgaranties ge kregen toen het onder Westerse druk akkoord ging met de overdracht van zijn atoomwapens aan Rusland. Westelijke beïnvloeding is overi gens volledig legitiem: Rusland en Oekraïne zijn beiden lid van de OVSE, van de Noord Atlanti sche Samenwerkingsraad en het Partnerschap voor Vrede (van de NAVO) en betrokken bij 'Partnerschap en Samenwerking' van de Euro pese Unie. De mogelijkheden zijn echter be perkt: hooguit economisch en via 'preventieve diplomatie'. Het afgelopen halfjaar heeft een zogenoemde 'fact finding commissie' van de OVSE de Krim al viermaal bezocht, de officiële rapportage moet nog volgen. Op een recente conferentie bleek uit informatie uit de kring van de commissie dat ei sen van de Krim onredelijk ver gaan en zelfs ver dacht zijn. Zoals een vrije economische zone. die de gehele Krim omvat.. Dan zou de autonome Krim er alle voordelen van krijgen en Oekraïne de nadelen. Tevens moet er een luchthaven ko men. In de schemerperiode tussen economische hervormingsplannen en de officiële uitvoering ervan worden echter al grond en hotels opge kocht door Russische investeerders, waarachter men de mafia vermoedt. Wie de landkaart be kijkt ziet in elk geval dat een de hele Krim om vattende vrije economische zone, met vrijhavens en een vrije luchthaven, ideaal past in de aan voerlijn van drugs naar Europa vanuit de Cen- traal-Aziatische republieken. Ondertussen escaleerde het conflict verder in maart j.l. toen het parlement van Oekraïne de grondwet van de Krim buiten werking stelde. Het verklaarde ook alle Krimse wetten die in strijd zijn met Oekraïnse wetgeving ongeldig. Verder heeft Koetsjma de Krimse president Mesjkov afgezet en een week later de regering onder zijn toezicht gesteld. Het parlement van de Krim heeft vervolgens Jeltsin en het Russi sche parlement gevraagd te hulp te komen. Jelt sin heeft tot nu toe terughoudend gereageerd op de nieuwe ontwikkelingen rond de Krim, het parlement is het zakelijk eens met de Krim-rus- sen maar heeft nog niet officieel gereageerd op het verzoek. In elk geval ziet het er dus naar uit dat - ook na een eventueel positief effect van de nog te publiceren rapportage van de OVSE-com- missie - voortzetting van de preventieve diplo matie hoognodig blijft. Een snelle, eenvoudige oplossing voor de ingewikkelde, gevaarlijke be langentegenstellingen rond de Krim is niet waarschijnlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2