Vtassale viering bevrijdingsdag Totale oorlog om Krajina lijkt op handen Ou Bé SPRINT PHOTO 4 WEKEN MOEDERDAG GESCHENK! Bebaarde prins steelt show in Wageningen STANDAARD PRINT reportage Hans Warren wint rechtszaak VOOR 14,25 JA, ik wil: DE NATIONALE H0RECAB0N INFO 02510 - 55 0 66 Persprijs Montreux voor programma Taxi Koningin waarschuwt voor dreigende ontbinding van samenleving r taxatie ~i (ets minder warm \onnig en droog xoeer. In de vroege jchtend plaatseljik wat grondmist, la- Ier heiig zwakke tot matige wind uit wrdoost. Middagtemperatuur rond hl graden. 3e jaargang no. 107 erdag 6 mei 1995 se nummers 2,25 uw foto's veilig bij de echte fotoservice *QvHrm niet in luur service Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal Rabbijn Soetendorp wil dat ive ome kinderen les geven in mede dogen. Verder in de bijlage Re portage: bureaucratie kost gezondheidszorg miljoenen Polen staan klaar voor aan val op de asperges terug naar Neoedatsjino succesverhaal van software-verkoper Ad Riet veld Heertje versus Rabbae vergeten veteranen. 21 t/m 29 Schrijver-recensent Hans Warren heeft een rechtszaak tegen het Ne derlands Bibliotheek en Lectuur Centrum gexvomien. Die ijistelling brengt een CD-Roxn op de markt met. onder meer. duizend recensies van Warren. Die wil daarvoor een vergoeding. De recht bank in Den Haag verwierp het argument van de verdedi ging dat het hier zou gaan om een 'elektronische knipsel- 1 1 krant'. Luc Nilis De 27-jarige Belg Luc Nilis is be zig aan een superseizoen bij PSV. Zijn niveau is constant hoog, hij werkt hard en leeft se rieus en hij maakt de ene wereldgoal na de O O andere. O O Opinie: 2; Binnenland: 3 en 5; Achtergrond: 4; Fi nanciën en economie: 6; Buitenland: 7; Radio en te levisie: 8 en 9; Zeeland: 11,13,15, en 17; Reportage: 2122,23,24,25,27 en 29; Vrije tijd31,32, 33,35 en 37; Sport: 38 en 39 BOEDAPEST - De strijdende partijen in het oosten van Kroa tië bereiden zich voor op een to tale oorlog om West-Slavonië. Terwijl de VN wanhopig pro beert de partijen volgende week in Genève voor vredes overleg om de tafel te krijgen, versterken zowel de Serviërs als het Kroatische leger hun po sities langs de bestandslijnen in Kroatië en in het noorden van Bosnië. Bovendien is een pant serdivisie van het leger van Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) onderweg naar het oosten van Kroatië. Dat kan erop duiden dat Bel grado heeft besloten zich met het conflict te gaan bemoeien als het opnieuw tot een confrontatie in West-Slavonië komt. Met het sturen van de divisie lijkt de Ser vische president. Slobodan Mi losevic zijn Kroatische ambtsge noot en aartsrivaal Tudjman te waarschuwen dat een nieuw Kroatisch offensief tegen de Krajina-Serviërs niet wordt ge tolereerd. Ook in het zuiden van Kroatië, enkele tientallen kilometers ten noordoosten van 'hoofdstad' 'Knin' van de door Kroatische Serviërs uitgeroepen 'republiek Krajina', dreigt een grootscha lige militaire confrontatie. Het Kroatische leger versterkt daar enkele dagen geleden ingeno men posities, terwijl de Kjrajina- Serviërs hetzelfde doen aan hun kant van de bestandslijn. De situatie is eveneens uiterst gespannen in het noorden van Bosnië. Vrijdag waren er inten sieve artilleriebeschietingen plaats over de Bosnisch-Kroati- sche grens heen. Bosnische Ser viërs bestookten de Kroatische enclave Orasje en de grens plaats Zupanja, terwijl Kroati sche artillerie het plaatsje Brcko beschoot. VN-waarnemers tel den zeker 2000 granaatinslagen. De Bosnisch-Servische leider Karadzic dreigde niet alleen om de Kroatische Serviërs te hulp te schieten als het Kroatisch le ger nieuwe aanvallen lanceert, maar ook om een offensief te be ginnen tegen drie 'veilige zones' die de VN hebben ingesteld in het oosten van Bosnië. De mos lim-enclaves Zepa. Gorazde en Srebenica zullen niet langer als 'veilige zones' gerespecteerd worden als de VN West-Slavonië niet dezelfde status geven, aldus Karadzic tegenover het'persbu- reau Associated Press. Niet alleen duizenden moslims. ook enkele duizenden VN- blauwhelmen, onder wie hon derden Nederlandse, zouden in dat geval nog ernstiger in het nauw komen Serviërs blokke ren steeds vaker konvooien met voedsel en brandstof voor de en claves. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30.- J per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Voorletters:mix Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 .4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant HET LEKKERSTE Verkrijgbaar in 6 verschillende waarden vanaf 25,- bij alle deelnemers in heel Nederland. Bevrijdingsdag pagina 3: Amsterdam haalt veteranen in Honderdduizenden naar marine-show pagina 5: Rede koningin in Ridderzaal pagina 11: De Dijk op Bevrijdingsfestival pagina 17: Zeeuwen feesten in dorp en stad Advertentie EUW plafond? Huisman Spanplafond ónder uw bestaand plafond nóóit meer witten/ verven 01180-24116 (Advertentie) Bedrijfsadviseurs mr ir J. Huisman A.W. Huve HILVERSUM (ANP) - Het NCRV-tv-programma Taxi heeft de internationale persprijs gewonnen op het 35e Gouden Roos van Mon treux Festival". Volgens de internationale pers viel Taxi op als een „in telligente komedie die tege lijkertijd de tragiek van het menselijk leven prachtig in beelden vertaalt", aldus de NCRV. De voorzitter van de Internationale Vereniging van Televisie-Journalisten. David Glacier, reikte de prijs uit. In Taxi gaat de Amster damse acteur Maarten Spanjer op pad met nietsver moedende gasten die onop vallend worden gefilmd door een verborgen camera. Taxi dong mee in de categorie Ge varieerd. De Gouden Roos in deze categorie ging naar het Britse humoristische pro gramma Don't forget your toothbrush. wangedrag in Bosnië DEN HAAG (ANP)-Landmacht bevelhebber generaal Couzy heeft een onderzoek gelast naar mogelijk wangedrag van Ne derlandse VN-militairen in Bos nië. Defensie heeft dit vrijdag avond bevestigd. „Geruchten over misdragingen" vormen de aanleiding tot het on derzoek dat vooralsnog wordt ingesteld door de commandan ten van de diverse Nederlandse eenheden in Bosnië. Over de aard en omvang van de mogelijk strafbare feiten zegt Defensie geen mededelingen te kunnen doen. Mitterrand en Kohl niet bij parades Moskou PARIJS (RTR/DPA) - De Franse president Mitterrand en de Duitse bondskanselier Kohl zullen dinsdag in Moskou tij dens de herdenking van het ein de van de Tweede Wereldoorlog geen militaire parades bijwo- De woordvoerder van Mitter rand gaf geen reden voor de stap. Waarnemers zien het als een pro test tegen de Russische acties in Tsjetsjenië. De Amerikaanse president Clin ton en de Britse premier Major gaan wel naar de parades. medemensen aantast. „We zien verschijnselen van onverdraag- zaamhed en ontbrekend mede gevoel". Beatrix herinnerde er opnieuw aan dat lang niet alle Nederlan ders in de oorlog helden waren. „Voor een juiste beeldvorming kan niet worden verhuld, dat naast moedig optreden passief gedrag en actieve steun aan de bezetter zijn voorgekomen", al dus de vorstin, die zei met eer bied terug te denken aan het ver zet van mensen die weigerden zich te onderwerpen aan de on derdrukker. „Dezelfde toewij ding en dezelfde onverzettelijk heid moeten ons blijven bezie len. Dan houden wij de geest kracht levend om de vrijheid voor allen te bewaren". De Jong Prof. L. de Jong. voormalig di recteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, wees gisteren op het grote be lang van de rede PvdA-fractie- voorzitter Wallage is het eens met de waarschuwende woor den van de koningin over de dreiging van een maatschappij die in ontbinding raakt. Ook Commissaris der Koningin in Gelderland Terlouw sprak met instemming over de rede van de koningin. Maar er was ook kri tiek: de koningin had in haar toespraak meer rekening moe ten houden met de kinderen die in de Ridderzaal aanwezig wa ren. De tekst was voor hen vaak te moeilijk. Mede door het mooie weer was het ook elders in het land druk bij de bevrijdingsfeesten. Zo trok de vloot- en airshow van de Koninklijke Marine voor de kust van Scheveningen 300.000 men sen. Het verkeer op de toegangs wegen naar Den Haag stond daardoor tot ver in de middag muurvast. In Amsterdam waren 400.000 be langstellenden op de been om historische voertuigen te bekij ken. veteranen toe te juichen en het vrijdingspopfestival bij te wonen. Het feest in de hoofdstad duurde tot in de kleine uurtjes, want na het nationale feest in theater Carré werd op en rond de Amstel nog een groots muziek spektakel opgevoerd. Leden van de koninklijke familie, onder wie de koningin zelf, waren onder de toeschouwers. De diverse festiviteiten in Rot terdam trokken zo'n 240.00 be zoekers: In Leeuwarden kwa men 100.000 op de bevrijdings feesten af. net zoveel als in Gro ningen. Blijvende herinnering aan de 5e mei is het Bevrijdings- bos in Groningen, dat de ge meente gisteren aanbood aan de Canadese bevrijders. Advertentie van woning of bedrijfspand: beëdigd taxateur pnj I CEES KOLE I i— Weststraal I. Kapelle. lel. 01102-42614 Mogelijk Nederlands N HAAG. WAGENINGEN PD) - De viering van vijftig X bevrijding is gisteren mas- in Nederland gevierd, ogtepunten waren 's mor- isde toespraak van koningin atrix in de Ridderzaal in Den Haag, waar zij waarschuwde voor een samenleving die in ontbinding kan raken. En na een ziekte van bijna zes maan den de aanwezigheid van een baarddragende prins Bernhard in Wageningen bij de herden king van de capitulatie van nazi- Duitsland. De toespraak van de vorstin wordt door velen als een belang rijk document omschreven dat het waard is nog lang bestu deerd te worden. Koningin Bea trix waarschuwde in de Ridder zaal voor de dreigingen van deze tijd, zoals egocentrisme, onver draagzaamheid en vijandigheid. „Tegenover de verbondenheid in de periode van wederopbouw, staat nu de dreiging van een maatschappij die in ontbinding raakt". Er zijn volgens de koningin teke nen die wijzen op een reëel ge vaar van langzaam afglijden naar een egocentrisch denken en handelen dat de vrijheid van Prins Bernhard applaudiseert voor de marcherende veteranen. Naast hem premier Kok. foto Raymond Rutting/ANO oor André Horlings AGENINGEN (GPD) - De aankomst prins Bernhard in Wageningen or het bevrijdingsdefilé werd aan- ïkondigd door een aanzwellend ge- lich en applaus. Toen hij gistermid- ag even voor vier uur u itstapte, schal- ehet 'Oranje Boven' en Leve de Prins' ver het net tot '5 mei-plein' omge stuk straat met het Bevrij- c ingsmonument tussen de aula van de andbouwuniversiteit en hotel De We id. De paar passen die de prins naar aula aflegde, boden het publiek vol- oende gelegenheid voor bevestiging >n een langdurig gerucht: 'Hij heeft n baard!' Onmiddellijk gevolgd >or: 'Wat ziet hij er goed uit...'. En de nstatering: 'Hij heeft geen uniform n; jammer...' Barna werd voelbaar toegeleefd naar n nieuw historisch moment voor Wa- geningen: het optreden van de prins op de plaats waar hij precies vijftig j aai' ge leden, als leider van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten, aanwe zig was bij de capitulatie van de Duitse troepen in Nederland. Toen was het geëvacueerde Wageningen nagenoeg verlaten; nu waren er naar schatting ruim 150.000 mensen op de been. Jan Terlouw, de Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, bracht tijdens de plechtigheid in de Bergkerk die aan de manifestatie voor afging, al bij voorbaat hulde a.an „een man die in 1940 zonder reserves stelling heeft genomen tegen het nationaal-so- cialisme". Hulde aan „een man die een enorme inspiratie is geweest voor dui zenden vrijheidsstrijders; die vele ma len grote persoonlijke moed heeft ge toond, het laatst in zijn verzet tegen een afmattende ziekte: prins Bernhard". De manifestatie buiten begon met de kranslegging door de 83-jarige prins bij het Bevrijdingsmonument. Ontspan nen nam hij daarna het défilé af van de ruim 2.000 binnen- en buitenlandse ve teranen en leden van Nederlandse en geallieerde legeronderdelen. Levendig onderhield hij zich met de naast hem zittende premier Wim Kok en andere naburige hoogwaardigheidsbekleders, onder wie zijn schoonzoon mr. Pieter van Vollenhoven. Prins Bernhard groette elk naderend onderdeel met een militair saluut en zwaaide ze vervolgens hartelijk toe. Di verse deelnemers doorbraken het pro tocol van straf en ernstig kijkend door marcheren en zwaaiden terug. Een van de oudgedienden stak een duim in de lucht; een ander hield halt en sprong in de houding. Breed grijnzend nam de prins de aanhankelijkheidsbetuigingen in ontvangst. Prins Bernhard heeft alles op alles ge zet om er gisteren bij te zijn. „Ik was er bij toen de capitulatie werd getekend. En sindsdien is het iets waarvan ik het idee heb dat ik erbij hoor", aldus de prins. Zijn aanwezigheid was voor de Nederlandse veteranen het onbetwiste hoogtepunt. J.S.Thomas, oud-KNIL- militair uit Ede: „Dat de prins erbij was is geweldig, voor hem en voor ons. Wij waren bang dat hij er dit jaar niet zou zijn". Oud-beroepsmilitair J. van Beers uit Sprangcapelle: „Het was stampend druk en berewarm. maar grandioos. Het défilé werd afgesloten met het over vliegen van moderne vliegtuigen en he likopters. Klapstuk was de donderende passage van vijftig F-16's. De laatse twee vergezelden een ouderwetse Spit fire en daarmee was de cirkel naar 1940- '45 weer rond. Advertentie Advertentie Uw toekomst ligt open. ZOek de voorlichtingsdag van de Open universiteit. Zaterdag 13 mei van 10.00 tot 15.00 uur. Of bel 045-762888 voor een informatiepakket Open universiteit Middelburg. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7. tel. 01180-302S6 PILAAR BOUWMATERIALEN GOES L 01100-15401 x

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1