Walcheren viert koninginnedag Bouwgrond Veersepoort duur RiooS krijgt grotere capaciteit Goese commissie voor emancipatie zoekt nieuw elan PZC Sluis wil snel meer 'blauw' op straat zeeland Middelburg rekent voor nieuwbouwwijk 160-260 gulden per m2 WOENSDAG 26 APRIL 1995 w 17 8.00: klokgelui; 9.30 uur: la- waaioptocht door het dorp; 10.30: begin kinderspelen; 11.00 uur: muziek in buurthuis De Schuur; 13.00 uur: optocht met versierde fietsen in de Witte Wijk: 14.00: optreden poppen theater: 15.00: kinderspelen en playbackshow; 16.30 uur: ver trek verklede kinderen door het dorp; 19.00 uur: lampionop tocht, vertrekpunt De Schuur; 20.30 uur: Oranjebal. Ritthem 8.45 uur: versierde fietsenop- tocht door het dorp; 9.30 uur: kinderspelen in de Dorpstraat; 13.30 uur: vierkamp in de Dorp straat; 16.15 uur: oriëntatierit voor auto's, motoren, brom mers, fietsers en ruiters, start in de Dorpstraat; 19.30 uur: con cert van muziekvereniging ON- DA in de muziektent; 20.00 uur: touwtrekwedstrijd. Serooskerke 8.00 uur; klokgelui en bazuinge schal vanaf de toren; 9.30 uur: gekostumeerd voetbal voor ba sisscholieren van groepen 6,7 en 8 op het terrein de Zandput met daar aansluitend T-shirts beschilderen, ook beschilderen groepen 3,4 en 5 T-shirts in de Zandput; 10.00-10.45 uur: kringspelletjes en springkus sen voor peuters en kleuters; 11.00-12.00 uur: optreden Houtje-Touwtje in vereni- gingsgbouw De Zandput; 13.00 uur: rondgang door het dorp mmv het muziekkorps Een dracht Maakt Macht. 14.15 uur: begin driekamp op het terrein de Zandput en verder spelen voor kleuters en peuters. 17.00 uur: touwtrekwedstrijd Koninginnedag voor mens en dier vorig jaar in Aagtekerke. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De vlaggen kunnen zaterdag weer uit de kast: dan wordt koninginne dag gevierd. De Walcherse gemeenten heb ben hun beste beentje voor ge zet om er een leuke dag van te maken. Een overzicht van de hoogtepunten op de program ma's van koninginnedag 1995 op Walcheren. Arnemuiden donderdag 13.00-17.00: etalage wedstrijd voor winkeliers en wedstrijd voor het winkelend publiek. vrijdag: 18.00-20.00 uur: straat- versierwedstrijd. zaterdag 7.45 uur: reveille en klokgelui; 8.40 uur: versierde optocht vanuit plein Schorer straat/O ostraat naar Haven plein, mmv blazersensemble Arne's Genoegen en drum- en buglecorps Blue Spirit; 9.40 uur: aubade en opening door de burgemeester; aansluitend ba- lonnenwedstrijd; 11.00-16.30 uur: diverse activiteiten op het Havenplein zoals verloting, mastklimmen, krachtmeter, kop van jut en springkussen - elders, ondermeer: 11.00-12.00 uur: straattekenen in de Burg. Hackstraat; 11.00-12.30 uur: Skeeler-behendigheidwed strijd op helling Tuindorp; 11.00-15.30 uur: zeephelling op gesteld in de Burg. Hackstraat /Lionstraat; 11.00-16.00 uur: wa- terfietswedstrijd bij het Ar- nekanaal. 13.00-15.30 uur: kin derspelen op het Havenplein; 14.00-16.30 uur: looporkest; 16.00-16.45 uur: 'it's a knock out'-spel; 17.00-18.00 uur: sterk ste teams van Arnemuiden in Burg. Hackstraat; 20.30-23.30 uur: bingo-avond in De Arne. Biggekerke 9.15 uur: lawaaioptocht door basischolieren van school De Schute; 10.00 uur: aubade en opening door de burgemeester; 10.15 uur: kinderspelen op het Kerkplein (bij slecht weer in de loods van de familie Wijkhuis aan de Dorpstraat): 13.30-17.00 uur: een 'wild west'-spelenmid- dag in het dorpskern, tientallen ploegen binden de strijd met el kaar aan; 19.00: finale van de strijd en prijsuitreiking. Domburg 9.00 uur: Disneysprookjesop- tocht voor kinderen naar Ter- mantelinge; 9.45: tafelrede van burgemeester in Termantelin- ge. aansluitend Hans en Grietje- ontbijt voor alle kinderen tot 12 jaar; 10.00 uur: Klein-Duimpje- spelletjes voor basisscholieren tot en met groep 3, videoraad- spel voor oudere scholieren; 10.45: vertrek naar het feestte- rein; 11.00 uur: vossenjacht, sprookjeskasteel en snoepjes huis open op het feestterrein; 12.00 uur: Disneygames voor groep 4 tot en met 8; 14.00: kin derspelen - Obelix de Vliegen de Natterman; 19.00 uur: skee lerdemonstratie en wedstrij den; 21.00 uur: disco 'De dan sende schoentjes' in De Parel. Gapinge 8.00 uur: klokgelui; 9.00-11.45 uur: kinderspelen op het schoolplein van de basischool De Schutte, thema: 'indianen'; 10.30 uur: muzikale rondgang mmv Veere's Genoegen; 13.30 uur: Zeskamp met spectacu laire onderdelen op het sport veld; 20.00 uur: prijsuitreiking en karaoke-show; 20.00 uur: prijsuitreiking puzzelfietstocht en bingo-avond in het vereni gingsgebouw aan de Schotse- hoek. Grijpskerke 8.00 uur: klokgelui; 9.00 uur: op tocht met deelnemers van ver- kleedwedstrijd in het kader van Grijpskerke 805 jaren en muzi kale rondgang door het dorp mmv van muziekvereniging Eendracht Maakt Macht uit Se rooskerke; 09.30 uur: opening door de burgemeester en aan sluitend uitreiking prijzen ver- kleedwedstrijd; 10.00-11.30 uur: kinderspelen; 13.00-16.30 uur: vierkamp, thema 'Grijpskerke 805 jaar'; 20.00-01.00 uur: feest avond in de tent met een optre den van Cartouche. Middelburg Onderstaand een overzicht van de centraal georganiseerde ac tiviteiten die grotendeels op de Markt plaatsvinden. Diverse wijkverenigingen hebben ook een eigen programma in de buurt. 9.00 uur: Vlaghijsen op de Markt en samenzang onder de muzikale begeleiding van het jeugdorkest van de muziekver eniging ONDA Middelburg; 10.00-12.15 uur: Diverse activi teiten op de Markt, ondermeer kinderspelen en springkussen; 13.00: Bespeling carillon van de Lange Jan; Turnvereniging MTV '69 houdt een monumen tenwandeltocht, de startplaats is de kantine van de MTV- sporthal De Zandkuil aan de Breeweg; 13.00-18.00 uur: Spel Lasergame Experience, de nieuwste rage in Europa op het opblaasbaar futuristische speelveld op de Markt; 14.00: Het Oranjeconcert op het Ab dijplein. verzorgd door het Mid delburgs Muziek Korps, de Christelijke Brassband ONDA en de Juliana Blaaskapel (bij slecht weer in de Nieuwe Kerk); 15.00 uur: Act Son of Tarzan op de Markt; 19.15 uur: ballonnen- optocht vanaf de Markt door de binnestad en weer terug, de op tocht verloopt onder de muzi kale begeleiding van de korp sen Johan Friso. Juliana en Blue Spirit. Per Adventure geeft een optreden tijdens de ballonnenoptocht op de markt; 20.00 uur: muzikale show van de korpsen Johan Friso, Ju liana en Blue Spirit; 21.00 uur: optreden band Wolf Clan Sister en Champagne Charlie in café Alassio; 21.30 uur: Act Son of Tarzan; 22.15 uur: openlucht film Jurassic Park. Meliskerke 9.00 uur: aubade door de bassi- scholieren voor het gemeente huis; 9.30-11.30 uur: kinderpro gramma op het plein bij 'Ons Huis' (bij slecht weer in de gym zaal of de grote zaal van 'Ons Huis'; 13.30 uur: zeskamp op het trapveldje aan de Pauw- hoekstraat; 17.00 uur: touw trekken; 20.30 uur: feestavond in 'Ons Huis' met muziek en rad van avontuur. Oostkapelle 8.00 uur: klokgelui; 8.30 uur: re veille vanaf de toren door Cres cendo; 9.15 uur: Crescendo speelt op het oude voetbalveld aan de Torenstraat; 9.45 uur: opening door de burgemeester. basischolieren hijsen de vlag; 10.00 uur: kinderspelen, mini- zeskamp en springkussen bij de feestent op het oude voetbal veld: 13.00 uur: rondgang door het dorp met de meerkamp- ploegen, mmv de Boerenkapel: 14.00 uur: start meerkamp op het oude voetbalveld en toneel stuk van Hans en Annie; 19.30 uur: playbackshow in de tent op het oude voetbalveld; 21.30 urn-: optreden band On the Cover, afgewisseld door de Dis co Boys. van onze verslaggever GOES - De Goese emancipatie commissie wil zich wakker schudden. De afgelopen jaren is de commissie in het slop ge raakt. Daarvoor zijn verschil lende redenen, maar hoofdoor zaak is de geringe greep die de emancipatiecommissie op het gemeentelijk beleid heeft. Van daag (woensdag) vergaderen de leden achter gesloten deuren over een nieuwe koers. Eenvou dig is dat niet, zegt wethouder D. W. van de Merwe van onder meer emancipatie, „Het punt is op welke manier de commissie bij beleidsontwikkelingen kan worden betrokken. Dat vergt heel veel tijd en inzet van le den." J, Leijs was jarenlang voorzitter van de emancipatiecommissie, maar in '94 haakte ze af. Sinds dien houdt een interim-voorzit ter het schip drijvende. Leijs ver trok omdat 'je een keer moet stoppen', maar ook omdat het werk van de emancipatiecom missie niet zoveel vruchten heeft afgeworpen. „De lijnen naar het stadskantoor zijn lang en je moet als commissie bovendien een lange adem hebben. Als je een advies of voorstel aan het college deed, duurde het soms drie maanden voordat je ant woord had. Als er vervolgens bij stellingen nodig waren, ver streek er weer de nodige tijd. Dat is fnuikend." Los van die bureaucratie be speurde Leijs ook weinig interes se bij de gemeenteraad voor emancipatiewerk. „De heersen de opvatting was: dat gedoe met die vrouwen. Door de ijver van vrouwelijke raadsleden is de steun vanuit de raad wel toege nomen." Mondjesmaat De laatste jaren heeft de emanci patiecommissie maar mondjes maat van zich laten horen. Dat had niet in de laatste plaats te maken met herhaalde aansla gen op het emancipatiebudget en uren ambtelijke ondersteu ning. Om die reden dreigde de protesterende commissie in '93 zelfs haar activiteiten te beëin digen. „Er is veel energie in ge stopt om bezuinigingen te ver minderen of van tafel te krii- gen." Bovendien ontbrak destijds een coördinerend wethouder voor Oost-Souburg Sint Laurens 8.45 uur: blazers op de toren; 9.00 uur: optocht versierde fiet sen mmv Juliana's Drum en Bugle Korps; 9.30 uur: samen zang mmv zangverening De Lofstem en basischolieren- en vlaghijsen. 10.00 uur: kinder- en kleuterspelen; 13.30 uur: meer kamp; 14.00-16.00 uur: Vlaamse kermis; 18.30-19.30 uur: rad van avontuur voor basisscholieren; 19.30-20.30 uur: disco voor ba sisscholieren; 20.30-24.00 uur: disco voor de jeugd en Oranje bal met amusementsorkest, Veere 9.30 uur: aubade bij het stad huis; 10.00 uur: vossenjacht door basisscholieren, start bij het Verenigingsgebouw; 14.00 uur: vrijmarkt voor kinderen op de Markt: 15.00 uur: video emancipatie, zodat de commis sie moeilijk ingang had op het stadskantoor. Want: „Omdat de organisatie nogal is verkokerd, verliep de communicatie tussen commissie en ambtenarenappa raat vrij formeel." De animo, zegt Leijs, was sindsdien niet zo groot meer. Na haar aftreden vo rig jaar is 'de boel min of meer in elkaar geklapt'. „We moeten ook de hand in eigen boezem steken. Wellicht misten we overtui gingskracht óf wisten we de weg niet," De emancipatiecommissie advi seert het college van burgemees ter en wethouders, gevraagd en ongevraagd, over zaken die met emancipatie van doen hebben. Ook geeft zij het college advies over de besteding van het eman cipatiebudget. Groepen en orga nisaties die activiteiten met een emancipatorisch karakter op touw zetten, kunnen hieruit een bijdrage krijgen. Noodzakelijk De vraag is of de commissie op deze voet moet doorgaan. Inte rim-voorzitter W. Dek zegt dat wordt gestudeerd op een nieuwe structuur. „Er zijn ideeën, maar die komen vandaag in discussie, dus daar wil ik niet op vooruit lo pen." Dek wil er dan toch een paar noemen. Het zou zinvol zijn de deskundigheid in de commis sie te verbreden door vertegen woordigers aan te trekken uit di verse doelgroepen zoals gehan dicapten en ouderen. „Hoofd taak is na te gaan hoe we het draagvlak kunnen vergroten, want emancipatie is nog steeds nog steeds noodzakelijk. Kijk hoe weinig vrouwen in leidingge vende posities worden be noemd. Óf een maatschappelijk probleem als: hoe verdeel je zorg en werk in je relatie:" De opgefriste commissie wil bo venal beleidsinhoudelijk meer in de melk te brokkelen hebben. Wethouder Van de Merwe (D66) vindt dat een loffelijk streven, maar ziet haken en ogen. „Het is moeilijk een aangrijpingspunt te vinden om de commissie meer bij het beleid te betrekken. Als je dat goed op poten wil zetten, vergt dat een behoorlijke inzet. De leden zullen bijvoorbeeld ook andere commissievergaderin gen moeten bezoeken. Vergeet niet, je praat over vrijwilligers." films voor oudere bewoners van Veere in de aula van Sanden- burg; 20.00 uur: disco-avond in het voor de jeugd vanaf 12 jaar, mmv drive-in disco FIX Vlissingen Onderstaand een overzicht van centraal georganiseerde activi teiten. Diverse wijkcomités hebben eigen programma's in de buurt, 9.00 uur: klokgelui; 9.45 uur: muzikale rondwandeling door het centrum met de Koninklij ke Harmonie Ons Genoegen; 9.45 uur: vlaggen hijsen; 10.15 uur: kanonschieten op het Stadshuisplein; 11.00 uur: Oranjeloop, aanmeldingen op parkeerterrein naast oprit Bou levard Evertsen; 13.00: Fietc- puzzeitocnt, vertrek vanaf Oranjepleïn; 20.00 uur: bevrij dingsbal in de tent op het Oran jeplein. Vrouwenpolder 9.30 uur: kinderspelen op het sportveld; 11.30 uur: muzikale rondgang door het dorp mmv Veere's Genoegen: 14.00 uur: volleybaltoernooi en doemid- dag in de tent op het sportveld; 19.30 uur: feestavond met bingo en een optreden van John Prins uit Renesse. Westkapelle 10.00 uur: rondgang door het dorp met muziekvereniginng OKK; 10.45 uur: welkoms woord van burgemeester voor het gemeentehuis; 10.30-16.30 uur: diverse activiteiten in en rond de feesttent zoals lucht kussen en schminken; 11.00- 12.00 uur: optreden goochelaar Mario Magic in de feesttent en een 'Truusje Trap-race' in de Nieuwe Dijkstraat: 13.00-17.00 uur: Oranjemarkt in de Zuid straat/Koestraat; 13.00-15.30 uur: kinderspelen in de feest tent; 17.00-19.00 uur: miniplay- backshow; 20.30-24.00 uur: feestavond in de feesttent met ondermeer een playblack- en een karaoke-show. Zoutelande 8.00 uur: klokgelui; 8.30 uur: op tocht vanaf basisschool aan de Nieuwstraat met muziekver eniging Luctor et Emergo; 9.15 uur: opening door burgemees ter in de Feesttent aan het Wulkpad; 9.30 uur: circusin- stuif; 13.00 uur: spelen in de Langstraat rond het thema 'cir cus' (bij slecht weer in de Feest tent); 13.30 uur: kindermarkt bij de muziektent in de Langs traat; 20.30 uur: Oranjebal met muziek van Stardust in de Feesttent, De riolering in de Middelburgse Breestraat wordt onder handen genomen. foto Lex d£ Meester Kelder watertoren Middelburg wordt 'bergingsbezinkbassin' van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeen te Middelburg begint maan dag 8 mei in de Breestraat met de vergroting van de afvoer- capaciteit van het riool. Bij overvloedige regenval zorgen de overstorten er nu voor dat het vervuilde water uiteinde lijk in het oppervlaktewater terecht komt. De gemeente wil dat euvel verhelpen dooi de bergingscapaciteit van het riool te vergroten. Overtollig water kan dan op gevangen worden in de zoge heten reinwaterkelder bij de watertoren op het Molenwa ter, die de gemeente vorig jaar aankocht. Als het rioolstelsel volloopt, zorgt een overstort ervoor dat het vervuilde water tijdelijk wordt opgeslagen in de kelder. Begonnen wordt met de ver vanging van de riolering in de Breestraat. Daarna volgen de Lazerijstraat, het Veerse Bol werk. Nieuwe Oostersestraat, Ganzegang en een deel van het Oostkerkpleïn. In een vol gende fase wordt de riolering aangepakt tussen de Koe poort en het Molenwater. Te gelijkertijd met de eerste fase begint Delta Nutsbedrijven met de vervanging van de wa terleiding in de Breestraat, het vervangen van de gas- en wa terleiding in de Lazerijstraat en het vervangen van de wa terleiding en een deel van de gasleiding in de Nieuwe Oos tersestraat. Medio oktober moet de klus geklaard zijn. Om ervoor te zorgen dat niet langer geloosd wordt op het oppervlaktewater wordt de reinwaterkelder omgebouwd tot een zogeheten bergingsbe zinkbassin. Daarin komt een reinigingsinstallatie te staan die het vervuilde water en de afvalstoffen die bezinken uit eindelijk terugpompen in het rioolstelsel, waarna het water weer naai- de rioolwaterzuive ringsinstallatie gaat. IIDDELBURG - Een vierkante meter bouwgrond in de wijk 'eersepoort in Middelburg gaat lussen de 160 en 260 gulden kos- inclusief btw. Dat is voor iö Zeeuwse en ook Middelburgse 'öii begrippen aan de hoge kant. rfefolgens een woordvoerder van je gemeente Middelburg wordt je prijs voor een deel bepaald door de bijzondere elementen i iet bestemmingsplan, zoals de lanleg van een vijf hectare root stadspark. Dat blijkt uit concept-exploitatie-opzet de Veersepoort. In de laat ste uitbreidingslocatie, de Eras- muswijk, kostte een vierkante meter grond gemiddeld nog maar' 175 gulden, nu Het plan kost in totaal 59 mil- oen gulden. De gemeente Mid- elburg verwacht dat de kosten ïolledig gedekt worden door de opbrengsten. Een gemiddelde :avel voor een twee-onder-een- mpwoning (282 vierkante meter pond) kost bijna zeventigdui zend gulden, terwijl voor een ge middeld landhuis (bijna twee duizend vierkanter) iets meer jan drie ton moet worden neer- 1 t onze verslaggever geteld. De grondprijs voor de winkels is voorlopig vastgesteld op 175 gulden per vierkante me ter, exclusief btw. Voor de bijzondere elementen in de Veersepoort (wijkontslui- tingsweg, verplaatsing van sportvelden en volkstuinen en de aanleg van het park) is een be drag nodig van 11,6 miljoen gul den. „Het is", aldus de woord voerder, „een ambitieus plan met flinke groenvoorzieningen rond de sportvelden. Dat moet allemaal betaald worden. Alleen de aanleg van het park drukt al voor zeven gulden op de grond prijzen." De hoogte van de grondprijs wordt verder bepaald door stringente milieu-eisen, zo als een dubbel rioolstelsel. Duurzaam De eerste kavels voor het Prooyensepark (Klarenbeek IV) kunnen vermoedelijk in het laat ste kwartaal van dit jaar worden uitgegeven. In die eerste fase is plek voor ongeveer dertig pro cent particuliere twee-onder- een-kapwoningen en zeventig procent vrijstaande woningen. Kopers krijgen een pakket met voorwaarden om in aanmerking te komen voor een maximale bij drage van drieduizend gulden om het duurzaam bouwen te sti muleren. Afhankelijk van de ef fecten op de stimuleringsmaat regel wordt bekeken of ook an deren (projectontwikkelaars en de woningbouwvereniging) in aanmerking komt voor een sub sidie. van onze verslaggever SLUIS - Net als in alle andere Zeeuws-Vlaamse gemeenten wordt in Sluis-Aardenburg op lorte termijn een vast en her kenbaar gezicht van de politie ingezet om de inwoners een gro- ler gevoel van veiligheid te ge ven. De verwachting is dat van deze maatregel een preventieve wer- uitgaat en dat de politie eerder op de hoogte zal zijn van problemen. Maar door de uitge strektheid van de gemeente Sluis-Aardenburg is de mobili teit van de politieman een pro bleem en daarom heeft de politie ie Zwingemeente verzocht 3500 dulden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een scoot er. Het collegebestuur hecht groot belang aan 'blauw op en wil dan ook graag aan het verzoek voldoen. Het colle gevoorstel komt donderdag 27 april aan de orde tijdens de raadsvergadering van de ge meente Sluis-Aardenburg. De vergadering wordt gehouden in het Belfort van Sluis en begint om 19.30 uur. Ook het voorstel 15.000 gulden uit te trekken voor de voortgang van het project Werk in Bewa king staat voor deze vergadering op de agenda. Dit project is be doeld om kansarme werklozen een baan in het vooruitzicht te stellen en om aan te tonen dat er een markt is voor bewakings- en veiligheidsactiviteiten. Verder buigen de raadsleden zich onder meer over de beleidsnotitie over de handel in soft drugs in open bare inrichtingen en het voorstel tot het opstellen van een regio naal Energiebesparingsplan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 17