Turkije schakelt Navo in bij ruzie Russen zetten strijd in Tsjetsjenië nog voort PZC België wil geld terug van Agusta Hamburg vernoemt straten naar nazi-slachtoffertjes Gezellig hè? Egypte vervoert Libische pelgrims na toestemming YN cj buitenland Extra vergadering in Brussel over conflict Koerdisch parlement Serviërs beschuldigen leden vredesmacht van spionage VRIJDAG 21 APRIL 1995 van onze correspondent BRUSSEL - Het Belgische mi nisterie van economische za ken eist ruim zeven miljoen gulden terug van helikopterfa brikant Agusta. Het Italiaanse bedrijf zou zijn beloftes voor compensatie-opdrachten on voldoende zijn nagekomen. Agusta is in België al in op spraak gekomen omdat het er van verdacht wordt in 1988 smeergeld te hebben betaald om een legerorder in de wacht te slepen. In het smeergeldschandaal zal Justitie volgens verschillende bronnen volgende week Navo- topman en voormalig minister van economische zaken Willy Claes verhoren. Claes sprak in 1988 een 'lichte voorkeur' voor Agusta uit boven Franse en Duitse concurrenten, vooral omdat de Italianen zulke prachtige compensatie-inves teringen beloofden. Een raadsheer van het Hof van Cassatie, 's lands hoogste rechtbank, verhoorde donder dag vier uur lang de voorma lige socialistische minister van buitenlandse zaken Frank Vandenbroucke. Vanden- broucke trad vorige maand af nadat hij bekend had opdracht te hebben gegeven een deel van het smeergeld te verbranden. omdat hij er niets mee te ma ken wilde hebben. Agusta leek in 1988 de slag om de order voor 46 helikopters te verliezen, maar verhoogde op de valreep zijn offerte voor compensatie-investeringen. Zo werd beloofd geld te steken in een fabriekje in Zaventem en in het Limburgse Lummel, in het kiesdistrict van Claes. Econo mische Zaken was daar onder leiding van Claes zo van onder de indruk, dat men sprak van een 'ijzersterk dossier'. Maar Economische Zaken heeft in middels moeten constateren dat Agusta de beloftes niet is nagekomen, en eist daarom de waarborgsom van 130 miljoen frank (zeven miljoen gulden) op die werd gestort op een Ita liaanse bank in België. van onze correspondenten BRUSSEL - In een ongebruike lijke informele bijeenkomst van de Navo-ambassadeurs in Brussel heeft Turkije gisteren nog eens zijn ongenoegen geuit over de oprichting van het Koerdische parlement in bal lingschap op 12 april in Den Haag. De bijeenkomst, die ruim een halfuur duurde, was belegd op speciaal verzoek van Tur kije. De Turkse ambassadeur zou Ne derland er op hebben gewezen dat de Navo tegenwoordig ook de bestrijding van terrorisme als een opgave voor het bondge nootschap ziet. Daarom zou ons land als Navo-lid tekort gescho ten zijn, aldus de ambassadeur. Turkije ziet in het parlement in ballingschap een verlengstuk van de Koerdische verzetsbewe ging PKK, die van terreurdaden wordt beschuldigd. De Nederlandse vertegenwoor diger bij de Navo heeft tijdens de bijeenkomst het regerings standpunt herhaald, dat ons land op basis van de grondwet geen politieke vergaderingen kan verbieden. Volgens de Ne derlandse ambassadeur bij het bondgenootschap toonden de overige NAVO-partners begrip voor het Nederlandse stand punt. Nederland bood Turkije voorts aan de kwestie uit te spreken, met volledig begrip voor de na tionale veiligheidsoverwegin gen van Turkije. Den Haag ver wacht in ruil dat Ankara begrip kan opbrengen voor het Neder landse standpunt. Naar in Turkse kringen in Brus sel verluidde, zouden de Turkse Navo-diplomaten, met tegenzin, om de bijeenkomst van gisteren hebben gevraagd. Het ministe rie van buitenlandse zaken in Duits onderzoek atoomsmokkel BONN (GPD) Een speciale on derzoekingscommissie van de Duitse Bondsdag zal naar alle waarschijnlijkheid de rol van de inlichtingendienst BND in de geruchtmakende smokkel van plutonium onderzoeken. De op positiepartijen SPD en de Groe nen namen gisteren geen genoe gen met de verklaringen die de twee vermoedelijke hoofdrol spelers in deze affaire, minister Schmidbauer en BND-chef Porzner, hebben afgelegd. De BND zou volgens het gezagheb bende weekblad Der Spiegel zelf de aankoop en smokkel van Russisch plutonium op touw hebben gezet. Schmidbauer en Porzner hebben dit gisteren op nieuw ontkend. Ankara zou de zaak van het Koerdische parlement in bal lingschap minder hoog willen spelen dan de Turkse premier (piller en zich grote zorgen ma ken over de contacten met de Navo en Europa. Boycot Turkije overweegt serieus om geen militair materiaal meer van Nederland af te nemen. De woordvoerder van buitenlandse zaken Ferhat Ataman voegde er aan toe dat als het zover komt 'een dergelijk besluit onderdeel is van een serie maatregelen'. Uiteindelijk zouden Nederland se bedrijven uitgesloten kunnen worden van alle Turkse staats- orders. Het financiële aspect van de zaak is niet het belangrijkste, „we sturen op deze manier de boodschap de wereld in dat Ne derland een onbetrouwbare partner is", aldus de woordvoer der van defensie. Nederland schortte al alle nieuwe wapenor ders van Turkije op als reactie op de militaire operatie in Noord- Irak tegen de PKK. De in Istanbul gevestigde Ver eniging van Buitenlandse Be drijven, waarvan firma's als Shell, Unilever, Philips, KLM, ABN en ING lid zijn, heeft giste ren in een spoedberaad haar ver ontrusting uitgesproken over de verslechterende relaties. Oproep Zeven grote Turkse organisaties in Nederland hebben de oproep tot boycot van Nederlandse pro- dukten ingetrokken. Zij willen bij nader inzien geen schade be rokkenen aan de Nederlandse economie en zij willen ook de re latie tussen Turkije en Neder land niet verder verslechteren. De zeven organisaties willen wel hun ongerustheid zondag uiten in een demonstratie in Den Haag. Hun wensen om bescher ming willen zij na de demonstra tie bespreken met de bewinds lieden van binnenlandse en/of buitenlandse zaken. Familieleden van de slachtoffertjes en belangstellenden kijken toe hoe een bordje met de naam van een omgebracht kind, Eduard-Reichenbaum, wordt geplaatst in de Hamburgse nieuwbouwwijk. foto Rolf Rick/DPA HAMBURG/EINDHOVEN (ANP) - Twee straten in een nieuwbouwwijk in het Duitse Hamburg zijn don derdag vernoemd naar de broertjes Lexje en Edo Hornemann uit Eindhoven. De jongetjes werden op 20 april 1945, de laatste verjaardag van Hitier, tege lijk met achttien andere kinderen door de nazi's ver moord in een poging sporen van medische experi menten op de kinderen uit te wissen. De broertjes wa ren toen acht en twaalf jaar oud. De moordpartij vond plaats bij een school op een in dustrieterrein in Hamburg. De wijk waar de straten met de namen van deze 20 nazi-slachtoffertjes komen, ligt op zo'n dertig kilometer van deze school. De ont hulling van de straatnaamborden is onderdeel van de vijftigste herdenking van de moord op ..die Kinder von Bullenhuser Damm". Lexje en Edo Hornemann werden in 1944 via Kamp Vught met hun ouders naar Birkenau gebracht. Toen hun moeder stierf aan tyfus werden de kinderen uit de groep gehaald en naar de barak van dokter Heiss- meier gebracht. Deze stond naast barak nr. 11 waar de beruchte dokter Mengele zijn experimenten op twee lingen uitvoerde. De Eindhovense jongetjes werden ingedeeld bij een groep van twintig kinderen waarop experimenten werden gedaan met medicijnen die tbc moesten gene zen. Toen Auschwitz werd ontruimd omdat het Rode Le ger in aantocht was, zijn de kinderen met een speciale trein naar het concentratiekamp Neuengramme bij Hamburg gebracht. Daar ging Heissmeier verder met de experimenten totdat het bevel uit Berlijn kwam dat de experimenten moesten stoppen en dat de kin deren moesten worden gedood. Kampcommandant Arnold Strippel gaf het bevel de kinderen in de school aan de Bullenhuser Damm om te brengen. Strippel leeft nog steeds. Hij woont in Frankfurt en is nooit veroordeeld. Advertentie lifiVi'i KEH3 Verwen eens iemand met de gezelligste kadobon van Nederland! De Nationale Horecabon is verkrijgbaar en besteedbaar bij hotels, restaurants en cafe's door heel Nederland. De bon is er in de waarden van f25,-, f50,-, f75,-, f100,-, f 150,- en f250,- KADO IDEE Een greep uit de aangesloten bedrijven in: TERNEUZEN 't Bierwinkeltje Café-Biljart Markt 15 Ter-Nose Lunchcafé-Partycentrum Markt 6-8 VLISSINGEN Belgische Loodsensociëteit Hotel-Café-Restaurant Boulevard de Ruyter 4 De Beurs Café-Restaurant-Terras Beursplein 11 Hotel Boulevard Hotel Garni Coosje Buskenstraat 130-132 Dans Theater Cosmo Discotheek Voltaweg 3-5 Delphi Grieks Specialiteitenrestaurant Schuithaven 8 De Gouwe Geit Bistro Lammermarkt 18 De Zeeuwsche Herbergerie Café-Restaurant Havenpark 2 BRUINISSE De Cleene Mossel Pannekoekhuis, Petit-Restaurant Oudestraat 26 The Sailors Inn Café-Restaurant Jachthavenweg 62 Storm Café-Restaurant Nieuwstraat 26 INFORMATIE: TEL.: 02510-55066 van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - Moskou heeft don derdagavond ontkend dat er een eenzijdig staakt-het-vuren afgekondigd is voor Tsjetsje nië. Het semi-officiële persbu reau Intra-TASS had dit eerder gemeld. Volgens het persbureau had het Kremlin de federale troepen en de strijdkrachten van het ministerie van binnen landse zaken opdracht gegeven de strijd in het opstandige ge bied in het zuiden van Rusland onmiddellijk te staken. Ondanks de formele ontkenning wordteen dergelijke stap op zeer korte termijn verwacht. Vooral gezien de grote druk die een aan tal staats -en regeringsleiders uitoeft op Moskou om de wapens in Tsjetsjenië te laten zwijgen als zij naar Moskou komen voor de grootscheepse herdenking van de capitulatie van nazi- Duitsland op 9 mei. Deskundigen zijn het er over eens dat de strijd in Tsjetsjenië nog lang niet is gestreden. De opstandige president Doedajev zou nog over ongeveer 7.000 manschappen beschikken, die hebben gezworen een guerrilla tegen de Russen te zullen begin nen. Verwacht wordt dan ook dat na het vertrek van alle hoge gasten de Russen hun campag ne in alle hevigheid zullen voor zetten. Ruim vier maanden geleden vie len Russische troepen Tsjetsje nië binnen om een einde te ma ken aan de door de president Doedajev eenzijdig uitgeroepen onafhankelijkheid. Minister van defensie Gratsjov kondigde toen aan dat het verzet binnen een paar dagen zou zijn gebroken, maar dat pakte geheel anders uit. Maandenlang beheersten de vaak gruwelijke gebeurtenissen in Tsjetsjenië het wereldnieuws. Een week geleden nog vertelden ooggetuigen over een bloedbad dat kennelijk onder invloed van alcohol en drugs verkerende Russische elite-eenheden had den aangericht onder burgers. Rode-Kruismedewerkers, jour nalisten en strijders voor de rechten van de mens, zoals de Russische parlementariër Korz- jakov, beschuldigden Russische Explosie bij openbaar gebouw Canadese stad CHARLOTTETOWN (AFP) - Een explosie heeft donderdag grote schade aangericht aan het parlementsgebouw van de Ca nadese provincie Prince Ed ward Island in Charlottetown. Een voorbijganger raakte ge wond. De meeste ramen aan de noordzijde van het gebouw sprongen. Glas en puin werden over een grote afstand wegge slingerd. Het parlement was op het mo ment van de ontploffing in zit ting bijeen. De parlementsleden verlieten het gebouw onmiddel lijk. België boos op Frankrijk BRUSSEL (ANP) - België heeft donderdag een verscherping van de controles in het grensgebied met Frankrijk aangekon digd. De maatregel is een reactie op een Franse schending van het Schengen-akkoord. Parijs heeft de Belgische politie verbo den om overvallers en andere criminelen te achtervolgen tot over de grens. De Belgische minister van binnenlandse zaken, Vande Lanot- te. veroordeelde donderdag de houding van de Fransen en sprak van woordbreuk. „Ze hadden beloofd dat wij grensover schrijdende operaties mochten uitvoeren en ze hebben er ook voor getekend. Nu komen ze met juridische argumenten. Ik vind dit absoluut unfair", zei de bewindsman. Familievete beslecht: twee doden ATHENE (AFP) - Een granaatexplosie heeft donderdagmid dag in een voorname buitenwijk van Athene het leven gekost aan een Griekse marineofficier en diens voormalige zwager. Aangenomen wordt dat de ex-zwager een moordaanslag op de officier wilde plegen om zijn zuster te wreken, van wie de mari neofficier was gescheiden. De marine-officier was na de scheiding opnieuw getrouwd. Zijn nieuwe vrouw lag op het moment van de aanslag in een kraamkliniek, waar zij bevallen was van een dochtertje. In de onmiddellijke nabijheid van de woning van de omgeko men officier staat een aantal ambassadegebouwen. Aanvanke lijk vermoedde de politie dat er een terroristische aanslag werd gepleegd op een van die ambassades. Meisje verzon aids-besmetting JACKSONVILLE (AP) - Een 13-jarig meisje moest woensdag in de Amerikaanse staat Florida voor de rechter verschijnen, omdat ze ex-ziekenhuispatienten had gebeld met de medede ling dat ze waren besmet met het aids-virus HIV. Ze wordt vijf jaar onder toezicht van justitie gesteld en moet in therapie. Het meisje haalde in februari van dit jaar gegevens over ex-patien- ten uit de computer van het ziekenhuis waar haar moeder werkt en belde thuis zeven van hen op met de mededeling dat ze seropositief waren. Een van de zeven probeerde daarop zelf moord te plegen. Pakistan handhaaft blasfemiewet ISLAMABAD (AP) - De Pakistaanse regering heeft twee wijzi gingen in de omstreden blasfemiewet voorgesteld, maar wil niet de verplichte doodstraf op godslastering afschaffen. Volgens mensenrechtenorganisaties wordt de wet misbruikt om religieuze minderheden te vervolgen. In februari werden twee christenen, van wie een 14-jarige jongen die analfabeet was. ter dood veroordeeld omdat ze anti-islamitische leuzen op de muur van een moskee gekalkt zouden hebben. Na in hoger beroep te zijn vrijgesproken vluchtten de twee naar Duitsland, omdat militante moslims hadden gedreigd hen te vermoorden. BELGRADO (AFP) - Etnische Serviërs hebben in Kroatië zeven soldaten van de VN-vredesmacht (Unprofor) gevangen genomen. De blauwhelmen worden beschuldigd van spionage en wapenhan del. Het gaat om drie Belgen, drie Indonesiërs en een Filipijn. Het Joegoslavische persbureau Tanjug meldde donderdag in Belgrado dat de VN-soldaten, die in het oosten van Kroatië dienst deden, op 15 april zijn aangehouden. Volgens de Kroatische Serviërs bevonden de Belgische VN-soldaten zich zonder toestemming op terrein dat door de Serviërs wordt be heerst en wilden ze zich niet volgens de regels identificeren. Ze zou den in het bezit zijn geweest van wapens en tekeningen van Servi sche stellingen. De Indonesische blauwhelmen zouden onder een valse identiteit hebben gereisd. Ook zij worden ervan beschuldigd dat ze wapens en gegevens over Servische stellingen bij zich hadden. elite-eenheden van ongekende wreedheid. In Moskou eisten verschillende leden van de Doema, het parle ment, dat Korzjakov en twee an dere afgevaardigden voor de rechter moeten worden gedaagd wegens belediging van de Russi sche staat. Volgens hen waren de mededelingen van Korzjakov en zijn medestrijders 'een vrijwel letterlijke kopie van Doedajevs propaganda-meldingen'. Bolwerk Sinds enkele dagen wordt een verbeten slag gevoerd in en rond het stadje Bamoet, een van de laatste bolwerken van de Doe- dadjev-aanhangers. Volgens sommige bronnen zijn daarbij aan beide zijden minstens 500 soldaten gedood. De commandant van de Russi sche strijdkrachten in Tsjetsje nië, generaal Koelikov, presen teerde woensdag verliescijfers. Aan Russische zijde sneuvelden tot woensdag 1.518 soldaten, er vielen 4.891 gewonden, 150 mili tairen worden nog vermist en 40 zouden door aanhangers van Doedajev gevangen worden ge houden. Cijfer over Tsjetsjeense verliezen gaf hij niet. Koelikov bevestigde indirect wel dat het aantal slachtoffers onder de Tsjetsjeense burgers veel groter was dan onder de gewapende strijders.De generaal verklaarde verder dat de Russen nog 55.000 militairen in Tsjetsjenië hebben, maar dat dit aantal volgens hem deze zomer zijn gehalveerd zal zijn. TRIPOLI (AP) - Egypte heeft donderdag met toestemming van de VN-Sanctiecommissie twee vliegtuigen naar Libië ge stuurd om pelgrims naar Sa- oedi-Arabie te brengen voor de jaarlijkse bedevaart in Mekka. De directeur van de Egyptische luchtvaartmaatschappij Egyp- tAir, Fahim el-Rayan, zei dat de vliegtuigen kort na elkaar wa ren vertrokken naar respectie velijk de Libische hoofdstad Tripoli en de kustplaats Beng hazi. El-Rayan zei er niets over dat de Libische leider Moammar Gad- hafi woensdag in weerwil van de VN-sancties twee vliegtuigen met bedevaartgangers naar de Saoedische stad Jiddah had la ten vliegen, een actie waarvan de Egyptische president Hosni Mubarak hem nog had proberen af te houden. Minister van infor matie Safwat el-Sharif zei dat Mubarak had besloten toch vliegtuigen naar Libië te sturen, omdat hij niet wil dat het con flict tussen Libië en het westen escaleert. Het eerste vliegtuig dat Libië met 151 pelgrims aan boord naar Jiddah stuurde keerde donder dag terug in Tripoli, aldus een functionaris van Libyan Air ways. Libië stuurde de vliegtui gen nadat de Sanctiecommissie Egypte reeds ontheffing van de tegen Libië ingestelde sancties had verleend, om Libische pel grims te kunnen ophalen. Egypte noch Saoedi-Arabië on dernam daadwerkelijk actie om de Libische toestellen tegen te houden. Egypte liet de toestel len door zijn luchtruim vliegen en Saoedi-Arabië voorzag ze van brandstof voor de terugreis. Voor beide landen geldt dat stappen tegen de vluchten waar schijnlijk op verzet van de mos lim-bevolking gestuit zouden zijn. Arabische diplomaten in de Sa oedische hoofdstad Riyad zei den dat Egypte en Saoedi-Ara bië voor ze besloten geen actie te ondernemen met Washington hadden overlegd. Twee leden Britse parlement stelden vragen voor geld LONDEN (RTR) - Twee leden van het Britse Lagerhuis zijn donderdag geschorst nadat zij in ruil voor geld vragen hadden gesteld aan de Britse regering. David Tredinnick verloor zijn zetel voor twintig zittingsdagen, ongeveer vier weken, en Gra ham Riddick mag tien dagen niet verschijnen. Beide af gevaardigden, leden van de re gerende Conservatieve partij, ontvangen gedurende de straf periode geen salaris. Advertentie HOEKMAN Bi perfekte stoel voor dagelijks zitkomfort grote zrttmg en rugteunng. ndMdueel lAsteioaa' T> noogte verstelbare NEN 1812 armieggers frame m zwart of licntgnjs direkt leverbaar Hoekman kantoormeubilair Kantoorniachines. Showroom: Noordzandstraat ó.Yerseke.Tel.: 0113 1-2907, Fax: 01131 -3873

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5