Studie naar parkeerproblemen PZC Ruiterpaden gereed voor seizoen Gemeente wil zwembad opknappen Tholen wil bouwen in dorpskern Poortvliet Goes trekt drie ton uit voor promotie en verfraaiing centrum College Bruinisse zet mes in wirwar aan verkeersmaatregelen Hulst zoekt sponsors voor tentoonstelling Tachtigjarige Oorlog Inwoners Hansweert willen beter aanbod in hun bibliotheek zeeland 12 Raad zoekt oplossing voor tekort aan plaatsen bij jachthaven Scharendijke weekenddiensten VRIJDAG 21 APRIL 1995 van onze verslaggever SCHARENDIJKE - Het college van Middenschouwen gaat op nieuw een studie doen naar de parkeerproblematiek bij jacht haven Kloosternol in Scharen dijke. Dit op aandringen van de raad die zich donderdag be zorgd toonde over het gebrek aan parkeerplaatsen rond het havengebied. Het voorstel van wethouder L. C. Hart het punt mee te nemen in de behandeling van de Structuurschets Scha- rendijke-YVest stuitte op weer stand bij het CDA. „Daar past het niet", vond CDA'er P. \V. Boot. Boot heeft eerder voorgesteld een verbinding te leggen tussen de haven en het parkeerterrein aan de Boutlaan. Hij kwam hier donderdag op terug, maar be toogde dat het geen doorgaande verbinding mag worden. „Dat zorgt voor teveel verkeersover last." De wethouders Hart en Renden stonden sceptisch te genover deze suggestie. „Geen kleinigheid om daar een weg aan te leggen", meende Hart. Vol gens Renden zou het een inge wikkelde constructie worden. Boot opperde de mogelijkheid van een combinatie met een fietsverbinding. „Dat voegt meer toe aan de huidige situa tie." Het idee voor een nadere studie vond geen weerklank bij PvdA'er G. A. M. Cobussen: „Laten we realistisch zijn. Het verandert toch niet, iedereen kruipt als een gek de haven in." De discussie ontstond bij behan deling van de herinrichtingsvi sie van Kloosternol. In de eerste versie van het plan was een par keerplaats voor veertig auto's voorzien. Deze voorziening werd geschrapt nadat omwonenden bezwaar- maakten. In het huidi ge plan biedt het havenplateau van onze verslaggever POORTVLIET - De Paasdijk- straat te Poortvliet moet afge sloten worden voor doorgaand gemotoriseerd verkeer en op een nog aan te leggen pleintje in de bocht van de Achterstraat moeten woningen verrijzen. Dit staat in het ontwerp-bestem- mingsplan Kom Poortvliet, dat het Thoolse college van b en w voorlegt aan de commissie ruimtelijke ordening. De plan nen vloeien voort uit de recente verhuizing van meubelhandel Bouman-Potter van de kern van het dorp naar het bedrijventer rein ten noorden van Poort vliet. Bouman-Potter groeide in het centrum van het dorp uit zijn jasje en zorgde voor overlast. In het voorstel aan de commissie rept het college over een 'ingrij pende' herinrichting van het ge bied waar de meubelzaak zich bevond. Bedoeling is onder meer dat de Paasdijkstraat als wan del- en fietsroute blijft bestaan. Ook in deze straat willen b en w nieuwbouw plegen. Wat er pre cies moet gaan gebeuren, is vol gens een gemeentewoordvoer der echter nog niet duidelijk. van onze verslaggever GOES - Mopperend en sputte rend heeft een Goese raads- meerderheid ruim drie ton vrij gemaakt voor de verfraaiing van het koopcentrum en de pro motie van de stad in het alge meen. Kritiek was er op het feit dat belanghebbende winkeliers niet meebetalen aan de herbe strating van het Schuttershof. Ook de kostbare aanschaf van vlaggen (54 mille) en het onder houd daarvan (7200 gulden per jaar) viel niet bij alle fracties in goede aarde. Voor D66 en Man gewond bij botsing TERNEUZEN - Bij een ver keersongeval woensdagavond op de Westkolkstraat in Terneu- zen heeft een 40-jarige Terneu- zenaar een gebroken hand opge lopen. Vier auto's raakten be schadigd, waarvan twee zwaar en twee licht. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 20-jarige Haagse auto mobilist die vanuit de Nieuw- straat de Westkolkstraat in wil de rijden. In de bocht raakte hij met zijn auto in een slip en kwam daarbij terecht op het wegdeel voor het tegemoetko mend verkeer. De Hagenaar bot ste tegen de auto van de Terneu- zenaar op en kwam vervolgens tot stilstand tegen twee gepar keerde auto's van inwoners van respectievelijk Axel en Sluiskil. Autovrije Markt MIDDELBURG - In het artikel over de Middelburgse Markt (PZC 20 april) is abusievelijk een onjuistheid geslopen. Op de Markt is wel degelijk sprake van een 24-uurs parkeerverbod. In overleg met de horeca is ech ter besloten dat bezoekers na 18 uur mogen in- en uitstappen op het plein. Automobilisten moe ten dan via het Zusterplein de autovrije Markt weer verlaten. De gemeente wil nog wachten met het fysiek afsluiten van de rijstrook op de Markt, waarover het bevoorradingsverkeer voor 12 en na 18 uur mag rijden. Tot op heden gold op die rijstroken ook al een rijverbod dat niet door fysieke maatregelen (paal tjes) werd ondersteund. De ge meente wil eerst kijken of het (vracht)verkeer zich houdt aan de verkeersborden. ruimte aan 89 wagens. Verder toonde de raad zich tevreden over de herinrichting. Wel zei Boot bezorgd te zijn over de kos ten, ongeveer een miljoen gul den. Hart stelde hem gerust. „Het bedrag wordt in fasen ge deeld. We vragen u niet een een malig krediet." Ook ging de raad akkoord met de vervolgrapportage op het plan van aanpak voor de herin deling. J. M. van- Langeraad (VVD) benadrukte dat de perso nele bezetting van de nieuwe gë- meente snel moet worden gere geld. „Het gevaar bestaat dat mensen die nu de initiatieven nemen anders weglopen uit Schouwen-Duiveland." Tegen het ontwerp-bestem- mingsplan zijn bezwaren inge diend door J. K. Elenbaas en M. C. de Groen. Beiden zijn eige naar van een transportbedrijf. Groen zit pal aan de Paasdijk straat, Elenbaas zit aan de ach terkant. Volgens de advocate van de ondernemers, M. J. van der Slikke, vreest Groen zijn be drijf 'wel te kunnen sluiten' in dien de Paasdijkweg geen door gaande route meer zal zijn. Voor vrachtwagens zal het volgens Van der Slikke onmogelijk zijn het bedrijf nog te bereiken: draaien aam het eind van de Paasdijkweg zou voor grote trucks onmogelijk zijn. Verhui zing van het bedrijf is volgens Van der Slikke onbetaalbaar. Dat zou miljoenen guldens kos ten. Verder voeren de bezwaarden aan te vrezen voor klachten over overlast van eventuele bewo ners van de nieuw te bouwen huizen. Elenbaas steekt het bo- vendien dat hij al eens verhuisd is uit de bebouwde kom naar de plek waai- hij nu zit en dat uitge rekend hier de gemeente nu weer huizen zou willen bouwen. Woensdag 26 april vergadert de commissie ruimtelijke ordening over de kwestie. Medewerkers Staatsbosbeheer en enkele vrijwilligers ontdoen de ruiterpaden van blootliggende boomwortels. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - Overhangende takken werden wegge zaagd en uitstekende wortels gekapt. De ruiterpaden die de Boswachterij Westerschouwen doorkruisen, zijn donderdag weer 'gereed' gemaakt voor het zomerseizoen. Traditioneel trekken medewerkers van Staatsbosbeheer, ruitervereniging Trems en manege Lisiduna uit Burgh-Haamstede jaarlijks een dag uit om de route van negen kilometer langs te lopen op zoek naar obstakels. „Je leert elkaar te begrijpen", aldus L. C. van der Weele van Staatsbosbeheer. Vroeger mopperden de ruiters en Staatsbosbeheer nog wel eens op elkaar over het onderhoud aan de paden. Nadat beide partijen besloten één keer per jaar gezamenlijk de handen uit de mouwen te steken-volgens Van der Weele zo'n jaar of zes, zeven geleden - zijn de verhoudingen een stuk verbeterd, licht de medewerker van Staatsbosbeheer toe. Overigens hebben ook particulieren donderdag geholpen. Een groep van vijf mensen had 'een kleine dag' werk aan de klus, die onder meer noodzakelijk is door het veelvuldig gebruik van de routes; de paden slijten snel waardoor boomwortels bloot komen te liggen. In overleg kunnen de paden ook worden aangepast aan de wen sen van de ruiters, meent van der Weele. Hij doelt op de aanleg van een tweede duinovergang voor paarden in boswachterij. Hiermee is vorig jaar een nieuwe mogelijkheid tot stand geko men om het Westerschouwse strand te betreden. GroenLinks waren beide zaken reden om tegen het voorstel te stemmen. Het voorstel was de vrucht van drie jaar overleg tussen de bin nenstadspartners. Verschillen de raadsleden oordeelden dat in die tijdspanne eigenlijk weinig is bereikt. WD-fractievoorzitter W. F. den Herder sprak van een 'pover en teleurstellend' resul taat. „Bankjes, prullebakken, een sterker lampje in een lan taarn, dat zijn toch zaken die je van de overheid mag verwach ten. En dan nog vrolijk en uitno digende vlaggen. Kosten: drie ton. Daar hebben we best moeite mee." Maai- hij liet weten dat de WD het voorstel toch steunde om 'de verdere ontwikkelingen in het binnenstadsoverleg niet te frustreren'. „Je weet tenslotte niet wat er nog meer komt." Dat gebeurde overigens na de toe zegging van wethouder mr S. J. Heijning (economische zaken, vvd) dat hij de binnenstadspart ners zal verzoeken het onder houd van vlaggen voor hun reke ning te nemen. Vraagtekens Met zijn betoog vertolkt Den Herder de ambivalente gevoe lens van menig raadslid. PvdA- fractievoorzitter H. W. Hooger- land: „Gezien de financiële posi tie van Goes zou je dit niet moe ten doen. Maar we hebben deze taak ooit gedelegeerd naai- het binnenstadsoverleg, dus moe ten we ons er inhoudelijk niet mee moeten bemoeien." Hij kon het toch niet laten: „De priori teit lijkt: de vlag uit. Daar zet ik vraagtekens bij." Niettemin ging de PvdA met het college mee om dezelfde reden als de li beralen. Ook SGP/GPV/RPF en het CDA zaten op dit spoor. CDA-fractievoorzitter J. T. La- port moedigde het idee aan om sponsors te zoeken voor bijvoor beeld de plaatsing van bankjes. Namens zijn fractie stelde hij een bijdrage aan een zitelement in het vooruitzicht. D66 en GroenLinks stemden te gen. Beide fracties vonden dat de winkeliers in het gebied SchuttershoffKreukelmarkt mi nimaal de helft van de herbe strating zouden moeten betalen. Ook meenden zij dat Goes het geld voor de vlaggen beter kan steken in kunstwerken. Daar mee promoot de stad zichzelf ook. Heijning antwoordde dat in het binnenstadsoverleg over eenstemming is over een vorm van baatbelasting bij toekom stige projecten. „Dat is nu geac cepteerd en dat we hebben in elk geval bereikt." Najaren van onzekerheid over een mogelijke sluiting van zwembad Dol-fïjn, is nu gekozen voor een grondige renovatie, foto Pieter Honhoff Renovatie Nieuwerkerks bad blijkt goedkoper dan verwacht van onze verslaggever NIEUWERKERK - Omdat de kosten blijken mee te vallen, willen b en w van Duiveland zwembad Dol-fijn in Nieuwer- kerk laten opknappen. Twee re cente onderzoeken wijzen uit dat met de renovatie maximaal 300.000 gulden is gemoeid. De gemeente heeft in de begroting van 1994 en 1995 rekening ge houden met een bedrag van ze ven ton. Technisch ambtenaar A. Flikweert meent dat het zwembad nog duidelijk een re gionale functie heeft. „Ook mensen uit andere gemeenten maken volop gebruik van Dol fijn." De gemeente heeft geruime tijd getwijfeld tussen sluiting of een opknapbeurt van het instructie- bad. In het eerste geval zou het zwemonderwijs moeten worden ondergebracht in Zierikzee of Bruinisse. Een mogelijkheid waaraan enkele bezwaren kle ven, aldus Flikweert. „In dat ge val moet rekening worden ge houden met verhoogde ver voerskosten. Verder is het bad in Bruinisse in particuliere handen en bleef het de vraag of in Zierik zee plaats zou zijn." Bovendien Het in een voormalige boeren schuur gevestigde bad bestond vorig jaar een kwart eeuw. Vol gens Flikweert kan het na de re novatie zeker nog tien jaar mee. Het project gaat waarschijnlijk dit jaar nog van start. De kwes tie komt aan de orde in de raads vergadering van woensdag 26 april. De bijeenkomst in het ge meentehuis in Nieuwerkerk be gint om 20.00 uur. zou dit overbodig zijn, vervolgt hij, omdat in Duiveland en om streken nog volop belangstel ling bestaat voor Dol-fijn. 22 en 23 april 1995 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniels, Kievit straat 2, Zierikzee, tel, 01110- 13410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. 01116-1280. Spreekuur van 11.30-12.00 urn en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos- terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 01114-1810. Tandartsen: J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zie rikzee, tel. 01110-13016 Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. 01110-12906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 - 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): F. Schip per, Zierikzee, tel. 01110-12180. van onze verslaggever BRUINISSE - Door gewijzigde omstandigheden en verkeersin- zichten of omdat ze overbodig zijn, moeten 23 verkeersmaatre gelen in Bru worden opgehe ven. Dit stelt het college voor aan de raad. Het standpunt van b en w is gebaseerd op een vorig jaar ujtgevoerde inventarisatie van alle verkeersmaatregelen in de gemeente. De kwestie wordt besproken in de raads vergadering van donderdag 27 april. Het zijn vooral stopverplichtin gen en parkeerverboden die het college wil afschaffen. De uitslag van het onderzoek is groten deels positief beoordeeld door de Bruse verkeerscommissie. Verder beslist de raad over de aanleg van een buitendijks fiets pad langs het Grevelingenmeer. Binnen de dam is al een fietspad aangelegd maai- dit stopt ter hoogte van de jachthaven Aqua Delta. Het plan is vanaf dit punt tot de Stelhoek een 1500 meter lange asfaltroute te verwezenlij ken. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft toegezegd de helft van de kosten voor zijn rekening te nemen. De gemeen te heeft tevens de provincie een bijdrage gevraagd. Ook komt de verkoop van het voormalig postkantoor in de Molenstraat aan Christelijke Woningbouwvereniging Schou wen-Duiveland aan de orde. De vergadering in het gemeente huis van Bruinisse begint om 19.30 urn. van onze verslaggever HULST - Mocht er genoeg spon sorgeld binnenkomen dan kun nen geïnteresseerde kunstlief hebbers in juni en juli een origi neel schilderij van YVenceslas Cobergher over het beleg van Hulst (1596) zien in het stads kantoor van de Reynaertstad. Maar als er geen buitenstaan ders over de brug komen, moe ten zij zich met een reproduktie tevreden stellen. Het gemeente bestuur is niet van plan om meer dan tien mille uit te trek ken voor het opzetten van de ex positie. Samen met de vier buurgemeen ten Axel, Sint-Gillis-Waas, Ste- kene en Beveren houdt Hulst ko mende zomer een tentoonstel ling onder de titel De Tachtigja rige Oorlog. Het is dit jaar 350 jaar geleden dat het Hulster Am bacht, inclusief de stad, door prins Frederik Hendrik werd veroverd. Een mooie aanleiding om met een herdenkingsten toonstelling uit te pakken. Schilderijen, tekeningen, ge bruiksvoorwerpen en archivalia uit die tijd moeten de gang van zaken tijdens het beleg, de wijze van oorlogvoeren in die tijd en het leven in de vesting Hulst in de zeventiende eeuw aanschou welijk maken. Twee schilderijen - waarvan één over het beleg van Hulst - van Cobergher die momenteel in een Italiaans mu seum hangen, moeten de pronk stukken van de tentoon te stel len collectie worden. Enkele leden van de commissie financiën zagen al hordes men sen naar Hulst trekken om de kunstschatten te komen bewon deren. A. Hegger (PvdA): „Het glorieus verleden van Hulst kan een extra toeristische attractie worden deze zomer." Maar Heg ger wilde wel voor tien mille op de eerste rang zitten. Want meer had ze, overigens net als het col lege van b en w en de andere commissieleden, niet over voor een massale trek naar de Rey naertstad. Met de gemeentelijke tien mille kunnen enkele reprodukties van de gewenste doeken worden ver vaardigd. Voor vervoer en verze kering van de originele schilde rijen is een extra bedrag van vijf tien mille nodig. Maar daar moe ten dus wel geïnteresseerde geldschieters zorg voor dragen. „Naast schoolzwemmen is er bij voorbeeld bejaardenzwemmen en babyzwemmen." Uit een rapport van een inge nieursbureau blijkt onder meer dat de waterzuiveringsinstalla tie voor een groot deel aan ver vanging toe is en dat de capaci teit van deze machine onvol doende is. Ook zou het leidings ysteem lekken. Een tweede advi seur, TNO, meldt dat zonder in grijpend herstel de levensduur van de 'huidige elementen' zeer beperkt is. Momenteel voldoet Dol-fijn niet aan een aantal tech nische voorwaarden van de Wet Hygiëne en Veiligheid Zwemba den. Om dit te veranderen, wil het college zou spoedig mogelijk een krediet beschikbaar stellen. Oploopavond - De Algeme ne Vereniging voor oud-marine personeel houdt vandaag, vrij dag, een oploopavond voor oud en actief vlootpersoneel in zaal Dallinga in Sluiskil. Tijdens de bijeenkomst worden videobeel den vertoond van de opleiding bij de marine in de jaren vijftig en in de hedendaagse tijd en over het vliegkampschip Karei Doorman. van onze verslaggever HANSYVEERT - De openbare bibliotheek te Hansweert moet blijven. Wel verdient het boe kenaanbod verbetering, is een verruiming van openingstijden noodzakelijk en vraagt de ver lichting om aanpassing. Dat blijkt uit een enquête onder in woners van Hansweert die werd uitgevoerd in opdracht van de Stichting Openbare Bi bliotheek Reimerswaal (SOBR). Aanleiding het onderzoek uit te voeren is de tanende populari teit van de bibliotheek. Het aan tal uitleningen daalde van 9187 in 1992 tot 8613 in 1993. Een te ruggang die overigens past in de landelijke tendens. De enquête diende helderheid te verschaffen over de oorzaken. Belangrijkste conclusie is dat de bibliotheek duidelijk voorziet in een behoef te..Een kwart van het totaal aan tal ondervraagden is echter geen lid vanwege klachten over het aantal boeken of de openingstij den. Bij andere bibliotheken ligt dat percentage maar op enkele procenten. Van alle bibliotheekgebruikers bezoekt negentig procent het fi liaal aan de Kerklaan, vijftien procent geeft de voorkeur aan een andere voorziening, zoals die in Yerseke, Kapelle en Goes. In vergelijking met andere Zeeuwse bibliotheken kent Hansweert echter zeer trouwe klanten. De helft van hen is ech ter minder tevreden over het aanbod. Mensen vissen regelma tig achter het net. Ze vinden niet wat ze zoeken of het blijkt moei lijk iets aantrekkelijks mee naar huis te krijgen. Geënquêteerden geven het advies meer boeken aan te schaffen en meer collec ties te wisselen met andere bi bliotheken. Tweederde van de ondervraag de klanten liet zich positief uit over de openingstijden, zij het dat er wel kritiek bestaat. Slui ting 19.30 uur op maandagavond zou te vroeg zijn. En donderdag middag dient de bibliotheek eer der te openen en later te sluiten. Nu zijn de uitleentijden van 15.45 tot 16.45 uur. Zeer tevreden toonden de lezers zich over de in zet van het bibliotheekperso neel. Een kwart van de Hansweertse gezinnen stuurde de vragenlijst terug. In totaal werden 147 en quêtes ingevuld. Vrouwen en bi bliotheekklanten bleken meer bereid tot het beantwoorden van vragen dan mannen en niet- lezers. Eén op de zes onder vraagden zei vroeger gebruik te hebben gemaakt van de biblio theek Hansweert. Éénderde van hen haakte vrij recent af (na 1991). Van de oudgedienden haakte het grootste deel langer dan tien jaar geleden af. Ook on der hen bevinden zich voorvech ters van een bibliotheek in Hansweert. Mits het boekenaan bod verbetert, bestaat er zeker behoefte. Griffioenwijk voor enkele uren verstoken van tv MIDDELBURG - De Griffioen- wijk in Middelburg heeft don derdag ruim vier uur geen tele visie kunnen kijken vanwege een storing. Rond 16.30 uur viel het beeld weg en tegen 21.00 uur was de storing weer verholpen. Over de oorzaak van de storing was donderdagavond nog niets bekend. Bij de regionale storingscentrale in Borsele kwamen heel wat mel dingen binnen. Tot over 21.00 urn- was het moeilijk telefonisch tot de storingsdienst door te dringen en werden bellers minu tenlang op de wachtlijn gezet. Multicultureel kinderfeest in De YVellinge MIDDELBURG - In school De YVellinge aan de Kruisweg in Middelburg vindt zaterdag tus sen 13.30 en 17 uur een multicul tureel kinderfeest plaats. Het programma bestaat uit optre dens, liederen en gedichten voorlezen. Op 23 april 1920 voerde M. K. Atatürk, de grondlegger van de Turkse Republiek, de parlemen taire democratie in. Achteraf is deze dag uitgeroepen tot 'Soeve reiniteit- en Kinderdag', waarop elk jaar alle kinderen zich kun nen verkleden en meedoen aan diverse activiteiten zoals op tochten en wedstrijden. De kin derdag werd door Atatürk inge steld, omdat hij vond dat de Turkse kinderen de toekomst van Turkije zijn. Dankzij het Turkse onderwijs in Nederland wordt dit kinderfeest ook in Ne derland gevierd. In 1995 heeft het kinderfeest een andere invulling in de Middel- bugse samenleving gekregen: het bevorderen van vriendschap en solidariteit onder alle kinde ren. Kinderen worden zo gecon fronteerd met andere culturen. Het kinderfeest wordt opgeluis terd door optredens van de Ne derlandse Volksdansgroep 't Zand, de Indonesische dans groep Sinermelatin.' muziekver eniging Accordiola, een kinder theatergroep en een optreden van Zeeuwse klederdrachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 32