VVV Goes-Borsele in geldnood PZC Monumentaal koetshuis opgeknapt KUMASOL Goes trekt drie ton uit voor promotie en verfraaiing centrum Inwoners Hansweert willen beter aanbod in hun bibliotheek weru zeeland 12 Werk toegenomen terwijl inkomsten gelijk bleven weekenddiensten sportfondsen-borsele WIE DURFT ER IN HET DIEPE? Lang niet élke behanger laat u zakken WERU, COMFORT TOT IN DETAIL. Showroom: Kreeft 6 A VRIJDAG 21 APRIL 1995 van onze verslaggever GOES - De Stichting WV Goes-Borsele vreest dit jaar fi nancieel spaak te lopen. Terwijl de uitgaven noodgedwongen stijgen, blijven de inkomsten gelijk, blijkt uit het jaarverslag 1994. „We zijn tot nu toe steeds met de hakken over de sloot ge komen, maar onze financiële positie is zorgelijk", zegt pen ningmeester J. de Reus. Vooral het wegvallen van een garantie subsidie van de gemeente Goes is een gevoelig verlies. Het VW-bestuur zal binnenkort bij de gemeente aankloppen in een poging die subsidie overeind te houden. De WV is sinds 1993 fors ge groeid. De stichting kreeg een ANWB-agentschap in huis en de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenver keer (ANW) verleende haar de zogeheten S-status. Als gevolg daarvan diende de WV haar kantoor aan het Stationsplein per week veertig uur open te stellen. De ANWB eist dat mini maal twee fulltime krachten op de werkvloer staan. In Goes zijn dat vier deeltijdkrachten. Daar mee zijn de personeelslasten sinds 1992 nagenoeg verdubbeld tot bijna 136.000 gulden. Niet alleen de uitbreiding, ook de nieuwe, verplichte cao voor WV-personeel heeft geleid tot kostenstijgingen. Die zitten on der meer in periodieke verhogin gen, de invoering van een ver plichte ziektekostenverzekering en het eigen risico bij ziektever zuim. Donateurs Aan de inkomstenkant is het ar moe troef. Het blijkt een moeilij ke opgaaf om meer donaties van het bedrijfsleven binnen te ha len. Vooral in de gemeente Bor- sele. die samen met Goes de Open week Muziekschool OOSTBURG - De afdeüng Zeeuws-Vlaanderen van de Zeeuwse Muziekschool houdt van 24 tot en met 28 april een open week. Op die dagen kun nen belangstellenden tussen 19.00 en 20.00 uur terecht in de muziekschoolvestigingen in Oostburg, Axel en Hulst om spe cifieke vragen te stellen aan de docenten. VW subsidieert, zijn weinig do nateurs. De Reus: „Momenteel is een werkgroep bezig om juist in die gemeente meer steun te werven. Dat is niet altijd een voudig, omdat het belang geheel afhangt van het soort bedrijf. Campinghouders zijn bijvoor beeld allemaal donateur, die zien de voordelen wel. Bij een meubelzaak ligt dat anders." De donaties aan de VW zijn even groot als de totale subsidie van de Goese Middenstands Centra le (GMC), rond de twaalf mille. Bij gestegen lasten is de finan ciële steun van de gemeente Borsele minimaal toegenomen en die van Goes zelfs teruggelo pen. Goes heeft in 1993 vijf mille bezuinigd op het subsidiebe drag, dat nu ruim 41.000 gulden bedraagt. Wel is indertijd een garantiesubsidie van zes mille verstrekt, echter voor een perio de van twee jaar. „We hebben tot nu toe steeds op die garantie een beroep moeten doen, maar dit jaar vervalt deze subsidie", licht De Reus toe. De inzet van het VW-bestuur is om het oude sub sidiebedrag te 'repareren' (op trekken naar 45 mille) en de garantiesubsidie te behouden. Want: „Als VW leveren we een behoorlijk stuk gemeentelijke voorlichting, waar geen cent in komsten tegenover staat, maar waarin we wel veel arbeidskos ten steken." Geen wonderen Borsele heeft haar subsidiebe drag destijds verhoogd van tien naar vijftien mille, zij het onder voorwaarde dat de VW de las ten draagt van het Winkeltje van Wullempje in Hoedekenskerke. Per saldo is de stichting er twee mille mee opgeschoten. De Reus verwacht, van Borsele geen won deren. „Gezien de financiële pro blemen die op die gemeente af komen, zal ik blij zijp als Borsele de huidige subsidie handhaaft." Verder is de vergoeding van de ANWB niet toereikend, omdat de vestiging van het agentschap de VW voor investeringen heeft gesteld. Bovendien baseert de bond zijn vergoeding op het aan tal ANWB-leden in Goes en Kloetinge. Dat zijn er 5600. De Reus vindt dat onterecht. „Wij bedienen klanten uit alle hoe ken van de Bevelanden; mini maal zou je toch een bijdrage voor het hele werkgebied mogen verwachten. Maar de ANWB is wat dat betreft moeilijk te ver murwen." 22 en 23 april 1995 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Goes/Kloetinge: vrij. 18.00-zat. 19.00 uur: S. Buijs, Van dussel- dorpstraat 3, Goes, tel. 01100- 15462. Goes/Kloetinge: zat. 19.00-zon. 19.00 uur: B. J. M. Schruer, Pa- tijnweg 30, Goes, tel. 01100- 14373. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00- 17.30 uur. Wolphaartsdijk,'s-H. Arends- kerke, Heinkenszand,Nieuw- dorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: D. P. van Driel. Vermetstraat 23,'s-H. Arendskerke.tel. 01106- 1202. Heinkenszand e. o. vrij. 17.30- ma. 08.30 uur: J. A. Fortrie, Heinkenszand, tel. 01106-3074. Hansweert, Schore en Yerseke, vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: P. Pol derman, Zeeburg 1, Yerseke, tel. 01131-3520. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Kruiningen, Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: J. D. Elzin- ga, Krabbendijke, tel. 01134- 1544. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoede kenskerke, 's-Gravenpolder, GOES Verkoopmiddag - De Wel fare-afdeling van het Nederland se Rode Kruis verkoopt donder dag 27 april handwerken in te huis Randhof aan de 's-Heer Els- dorpweg in Goes. De werkstuk ken zijn gemaakt door onder an deren bewoners van bejaarden tehuizen uit de gemeenten Goes en Borsele. Ook het Rad van Avontuur zal niet ontbreken. Van de opbrengst van de bijeen komst kunnen nieuwe hand werkmaterialen worden ge kocht. Geïnteresseerden kun nen donderdag terecht van 14.00 uur tot 16.00 uur. YERSEKE Korenavond - In de kerk van de gereformeerde gemeente in Yerseke wordt vanavond (vrij dag) een zangavond gehouden waaraan zeven gemengde koren en één jeugdkoor meewerken. Tijdens de bijeenkomsgt wordt gecollecteerd voor de bevolking van Mozambique. De koren zijn A Capella uit Yer seke; De Lofstem uit Aagteker- ke; Klein maar dapper uit Aag- tekerke; Eben Haëzer uit Spijke- nisse; De Lofstem uit Baren- drecht; Seba uit Krimpen aan de IJssel; Asaf uit Goes en De Lof stem uit Scherpenisse. Organist is M. J. Moerdijk. De koren avond begint om 19.45 uur. Het driehonderd jaar oude koetshuis in de Stalstraat in Goes is getransformeerd tot twee sfeervolle appartementjes. foto Willem Mieras GOES - Nog een paar verf streken en voorbij is de laat ste restauratieklus van de Stichting tot behoud en on dersteuning van Monumen ten in Goes. In de Stalstraat, achter de Grote Markt, is een driehonderd jaar oud koets huis getransformeerd tot twee sfeervolle appartemen tjes. Een café mocht het niet worden van de gemeente. Maar mede dankzij een ge meentelijke bijdrage uit de pot stads- en dorpsvernieu wing, kan voorzitter W. F. den Herder van de monumenten stichting vrede hebben met de bestemming volkshuisves ting. Bijna 3,5 ton heeft de restaura tie toch nog gekost. „Het was een krot", verklaart Den Her der de forse investering. Van dak tot dorpel is het pandje vernieuwd, zij het met behoud van oude constructies zoals vloeren en dakspanten. De stichting kocht het monumen tje begin jaren negentig, om dat het 'beeldbepalend is en een aardige geschiedenis heeft'. „Het is weer een verrij king van de fraaie Goese bin nenstad." Zoals de naam zegt, herbergde de Stalstraat, vroeger ook Achterstraat genoemd, stal len en koetshuizen die hoor den bij de woningen aan de Grote Markt. Volgens Den Herder is het linkerdeel van het pand ooit in gebruik ge weest als koetshuis. „Dat kun je zien aan de ramen." Het cas co dateert vermoedelijk van eind 17e eeuw. In 1836 werd het woonhuis. Timmerman W. J. van de Weert kreeg het in 1877 in handen en besloot naast het woninkje een schuur te bouwen. Op die plaats be vond zich een mestvaalt. Tot 1990 stond het pandje bekend als de timmerwinkel van Van de Weert. „Het is anderhalve eeuw een timmersmanswerk- plaats geweest, de stichting vond het ook om die reden aar dig om het te behouden en te restaureren." De monumentenstichting heeft voorlopig geen restaura ties op stapel staan. Maar de armen gaan niet over elkaar, zegt Den Herder. Als panden tegen een redelijke prijs zijn te verwerven, de restauratie geen goud kost en de nieuwe bestemming financieel ren deert, zal de stichting uit de startblokken komen. Verder wil zij haai- activiteiten uit breiden van Goes naar Noord en Zuid-Beveland. „Je ziet in de volkshuisvesting een ten dens naar regionalisering. Bo vendien is er niks op tegen om de gehele Bevelanden van on ze kennis te laten profiteren." Ovezande, 's-Heerenhoek: H. H. M. Zwartelé, Werrielaan 43, 's- Heerenhoek, tel. 01105-1280. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 19.00-zon 23.00 uur H. Bakx, Kapelle, tel 01102-41264 (spreek uur Parklaan 1). Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Noordbeveland: Kortgene, Co- lijnsplaat, Kamperland en Wis- sekerke: B. J. H. Hasken, Kam perland, tel. 01107-1338. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Zuid- en Noord-Beveland: J. M. Chilla, Markt 11, Kruiningen, tel. 06-52771398. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Apotheken: Geopend zat. 8.30-17.30 en zon. 10.00-11.30 en 16.00-18.00 uur. De Zeeuwsche Apotheek, Grote Markt 10, tel. 01100-15255. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke. W. L. Verboom. Alexanderstraat 46, Kapelle, tel. 01102-42486. Goes, Heinkenszand en Noord- Beveland: H. van Dijk, Simons- wei 2, Heinkenszand, tel. 01106- 1290 bgg 01100-20656. Biezelinge: R. H. G. Aalfs, Hoofdstraat 2, tel. 01102-41783. Yerseke e.o. Mevr. L. Huiskes- Cornelisse en S. Verhoeven, Mo lenlaan 24, Yerseke, tel. 01131- 2756. Wijkverpleging: Voor geheel Noord- en Zuid-Be veland via tel. 01100-51177. Stichting Thuiszorg Nederland via tel. 01100-29003. Stichting Thuiszorg Nederland via tel. 01100-29003. Verlos kundigen: Verloskundigen: Goes: Vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: Mw. J. Stevens. Wijngaardstraat 32, tel. 01198-1186. Huisartsen: Stavenisse, St. Maartensdijk, St. Annaland en Scherpenisse: J. H. E. Janssen, St. Maartens dijk, tel. 01666-4126. St. Philipsland en Nieuw Vosse- meer, vrij 18.00-zon. 23.00 uur: A. van Doesburg, St. Philips land, tel. 01677-2500. Poortvliet, Oud-Vossemeer, Tholen en Scherpenisse: A. W. A. de Looze, Raadhuisstraat 26. Oud Vossemeer, tel. 01667-2400. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. 01662- 2596. Weekendspreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poortvliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tho len van 11.00-12.00 uur op Boter- mark 10. Wijkverpleging: Tholen en St. Philipsland: Tel. 01100-51177. van onze verslaggever GOES - Mopperend en sputte rend heeft een Goese raads- meerderheid ruim drie ton vrij gemaakt voor de verfraaiing van het koopcentrum en de pro motie van de stad in het alge meen. Kritiek was er op het feit dat belanghebbende winkeliers niet meebetalen aan de herbe strating van het Schuttershof. Ook de kostbare aanschaf van vlaggen (54 mille) en het onder houd daarvan (7200 gulden per jaar) viel niet bij alle fracties in goede aarde. Voor D66 en GroenLinks waren beide zaken reden om tegen het voorstel te stemmen. Het voorstel was de vrucht van drie jaar overleg tussen de bin nenstadspartners. Verschillen de raadsleden oordeelden dat in die tijdspanne eigenlijk weinig is bereikt. WD-fractievoorzitter W. F. den Herder sprak van een 'pover en teleurstellend' resul taat. „Bankjes, prullebakken, een sterker lampje in een lan taarn, dat zijn toch zaken die je van de overheid mag verwach ten. En dan nog vrolijk en uitno digende vlaggen. Kosten: drie ton. Daar hebben we best moeite mee." Maar hij liet weten dat de WD het voorstel toch steunde om 'de verdere ontwikkelingen in het binnenstadsoverleg niet te frustreren'. „Je weet tenslotte niet wat er nog meer komt." Dat gebeurde overigens na de toe zegging van wethouder mr S. J. Heijning (economische zaken, wd) dat hij de binnenstadspart- Man gewond bij botsing TERNEUZEN - Bij een ver keersongeval woensdagavond op de Westkolkstraat in Terneu- zen heeft een 40-jarige Terneu- zenaar een gebroken hand opge lopen. Vier auto's raakten be schadigd, waarvan twee zwaar en twee licht. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 20-jarige Haagse auto mobilist die vanuit de Nieuw- straat de Westkolkstraat in wil de rijden. In de bocht raakte hij met zijn auto in een slip en kwam daarbij terecht op het wegdeel voor het tegemoetko mend verkeer. De Hagenaar bot ste tegen de auto van de Terneu- zenaar op en kwam vervolgens tot stilstand tegen twee gepar keerde auto's van inwoners van respectievelijk Axel en Sluiskil. ners zal verzoeken het onder houd van vlaggen voor hun reke ning te nemen. Vraagtekens Met zijn betoog vertolkt Den Herder de ambivalente gevoe lens van menig raadslid. PvdA- fractievoorzitter H. W. Hooger- land: „Gezien de financiële posi tie van Goes zou je dit niet moe ten doen. Maar we hebben deze taak ooit gedelegeerd naar het binnenstadsoverleg, dus moe ten we ons er inhoudelijk niet mee moeten bemoeien." Hij kon het toch niet laten: „De priori teit lijkt: de vlag uit. Daar zet ik vraagtekens bij." Niettemin ging de PvdA met het college mee om dezelfde reden als de li beralen. Ook SGP/GPV/RPF en het CDA zaten op dit spoor. CDA-fractievoorzitter J. T. La- port moedigde het idee aan om sponsors te zoeken voor bijvoor beeld de plaatsing van bankjes. Namens zijn fractie stelde hij een bijdrage aan een zitelement in het vooruitzicht. D66 en GroenLinks stemden te gen. Beide fracties vonden dat de winkeliers in het gebied Schuttershof/Kreukelmarkt mi nimaal de helft van de herbe strating zouden moeten betalen. Ook meenden zij dat Goes het geld voor de vlaggen beter kan steken in kunstwerken. Daar mee promoot de stad zichzelf ook, Heijning antwoordde dat in het binnenstadsoverleg over eenstemming is over een vorm van baatbelasting bij toekom stige projecten. „Dat is nu geac cepteerd en dat we hebben in elk geval bereikt." Autovrije Markt MIDDELBURG - In het artikel over de Middelburgse Markt (PZC 20 april) is abusievelijk een onjuistheid geslopen. Op de Markt is wel degelijk sprake van een 24-uUrs parkeerverbod. In overleg met de horeca is ech ter besloten dat bezoekers na 18 uur mogen in- en uitstappen op het plein. Automobilisten moe ten dan via het Zusterplein de autovrije Markt weer verlaten. De gemeente wil nog wachten met het fysiek afsluiten van de rijstrook op de Markt, waarover het bevoorradingsverkeer voor 12 en na 18 uur mag rijden. Tot op heden gold op die rijstroken ook al een rijverbod dat niet door fysieke maatregelen (paal tjes) werd ondersteund. De ge meente wil eerst kijken of het vrachtverkeer zich houdt aan de verkeersborden. ZWEMBAD 'STELLEPLAS' HEINKENSZAND 01106-2094 Maar dan eerst zwemles. Voor beginners en gevorderden. Voor 6 jaar en ouder is het mogelijk 2, 3, 4 of 5 maal per week te lessen. Abonnementenverkoop vanaf heden aan de kassa van 09.00-16.30 uur. Zwembad 'Stelleplas' Stelleweg 3, Heinkenszand Telefoon 01106-2094 ADVERTEREN DOET VERKOPEN van onze verslaggever HANSWEERT - De openbare bibliotheek te Hansweert moet blijven. Wel verdient het boe kenaanbod verbetering, is een verruiming van openingstijden noodzakelijk en vraagt de ver lichting om aanpassing. Dat blijkt uit een enquête onder in woners van Hansweert die werd uitgevoerd in opdracht van de Stichting Openbare Bi bliotheek Reimerswaal (SOBR). Aanleiding het onderzoek uit te voeren is de tanende populari teit van de bibliotheek. Het aan tal uitleningen daalde van 9187 in 1992 tot 8613 in 1993. Een te ruggang die overigens past in de landelijke tendens. De enquête diende helderheid te verschaffen over de oorzaken. Belangrijkste conclusie is dat de bibliotheek duidelijk voorziet in een behoef te. Een kwart van het totaal aan tal ondervraagden is echter geen lid vanwege klachten over het aantal boeken of de openingstij den. Bij andere bibliotheken ligt dat percentage maar op enkele procenten. Van alle bibliotheekgebruikers bezoekt negentig procent het fi liaal aan de Kerklaan, vijftien procent geeft de voorkeur aan een andere voorziening, zoals die in Yerseke, Kapelle en Goes. In vergelijking met andere Zeeuwse bibliotheken kent Hansweert echter zeer trouwe klanten. De helft van hen is ech ter minder tevreden over het aanbod. Mensen vissen regelma tig achter het net. Ze vinden niet wat ze zoeken of het blijkt moei lijk iets aantrekkelijks mee naar huis te krijgen. Geënquêteerden geven het advies meer boeken aan te schaffen en meer collec ties te wisselen met andere bi bliotheken. Openingstijden Tweederde van de ondervraag de klanten liet zich positief uit over de openingstijden, zij het dat er wel kritiek bestaat. Slui ting 19.30 uur op maandagavond zou te vroeg zijn. En donderdag middag dient de bibliotheek eer der te openen en later te sluiten. Nu zijn de uitleentijden van 15.45 tot 16.45 uur. Zeer tevreden toonden de lezers zich over de in zet van het bibliotheekperso neel. Een kwart van de Hansweertse gezinnen stuurde de vragenlijst terug. In totaal werden 147 en quêtes ingevuld. Vrouwen en bi bliotheekklanten bleken meer bereid tot het beantwoorden van vragen dan mannen en niet- lezers. Eén op de zes onder vraagden zei vroeger gebruik te hebben gemaakt van de biblio theek Hansweert. Éénderde van hen haakte vrij recent af (na 1991). Van de oudgedienden haakte het grootste deel langer dan tien jaar geleden af. Ook on der hen bevinden zich voorvech ters van een bibliotheek in Hansweert. Mits het boekenaan bod verbetert, bestaat er zeker behoefte. Foto-expositie Zeeuwen kieken 't Zuiden VLISSINGEN - Het Centrum Ontwikkelings Samenwerking (COS) Zeeland houdt in het ka der van zijn tienjarig bestaan de fototentoonstelling 'Zeeu wen kieken 't Zuiden' in café Soif aan het Bellamypark in Vlissingen. Zeeuwse amateurfotografen die de Derde Wereld hebben be zocht maakten de foto's en dia's. Samen met de reisverslagen ge ven deze een beeld van 'het Zuiden' dat een belangrijke in formatiebron kan zijn om meer mensen bij de ontwikkelings thematiek te betrekken. Er zijn beelden te zien uit Afrika, Azië en Latijns-Amerika. De tentoonstelling is mogelijk ge maakt door onder andere de Na tionale Commissie Ontwikke lingssamenwerking (NCO) en het Anjerfonds Zeelands. Griffioenwijk voor enkele uren verstoken van tv MIDDELBURG - De Griffioen- wijk in Middelburg heeft don derdag ruim vier uur geen tele visie kunnen kijken vanwege een storing. Rond 16.30 uur viel het beeld weg en tegen 21.00 uur was de storing weer verholpen. Over de oorzaak van de storing was donderdagavond nog niets bekend. Bij de regionale storingscentrale in Borsele kwamen heel wat mel dingen binnen. Tot over 21.00 uur was het moeilijk telefonisch tot de storingsdienst door te dringen en werden bellers minu tenlang op de wachtlijn gezet, Integendeel. Als Erkend Schilders- en Afwerkingsbedrijf garanderen wij u vakmanschap en kwaliteit. Die garantie krijgt u zwart op wit. Dus geen gezeur. Bel ons voor een afspraak! Schildersbedrijf C. de Kraker Zn. B.V. Ooststraat 13 4420 AA Kapelle tel. 01102-43607 fax. 44011 Schildersbedrijf M. C. Baarends C. van den Lindenstraat 9 4463 VD Goes, tel. 01100-27393 Schildersbedrijf A. van de Velde Spanjaardstraat I 4472 AR 's-Heer Hendrikskinderen tel. 01100-20723 Baaijens Schilders- en Afwerkingsbedrijf Westsingel 74 4461 DM Goes tel. 01100-20800 fax. 50978 Geluk Schilders-, en Afwerkingsbedrijf Postbus 6 4675 CB St. Philipsland tel. 01677-2664 J„ Lokerse, Glas-, Behang en Schildersbedrijf 's-G ravenstraat 22 4330 AA 's-Gravenpolder, tel. 01103-2102 ERKEND SCHILDERS- EN AFWERKINGSBEDRIJF Met 'n Erkend Behanger bent u gegarandeerd beter af I Weru Ramen en Deuren worden gemaakt in talloze uitvoeringen, afgestemd op uw wooncomfort. Bijvoorbeeld het raam- element met geïntegreerd rolluik en Servolift-bediening waarmee het rolluik automatisch te bedienen isUw Weru-dealer infor meert u graag! Antwoord-Coupon Naam: Adres: Postkode: Telefoon: Stuurt u mij dokumentatie over Ramen Rolluiken Deuren Serres Schuifpuien Schuifwanden Maakt u een vrijblijvende afspraak voor offerte U kunt deze coupon in een gefrankeerde envelop sturen naar: 4401 NZ Yerseke Telefoon: 01131-4173 Fax: 01131-4217 B.g.g.: 01654-3153

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 30