Volledige koppeling dichterbij m Massale klopjacht op daders bomaanslag Oklahoma City OCCASIONS Sorgdrager was niet op de hoogte van 'IRT-affaire' Drie brandweermannen om het leven gekomen 250 BOVAG 4 WEKEN CZ. REKEN DAAR MAAR OP. Kabinet beziet varianten om koopkracht minima op peil te houden Auto-Lease Walcheren B.V. DE GOESE MERKEN DEALERS Marechaussee scheidt Schengen-reizigers kunst cultuur VOOR 14,25 In de avond regen Eerst nog zon, later op de dag van het oosten uit toenemende bewolking, in de avond regen. Matige noordoosten wind. Temperatuur rond 12 graden. GROEP ZORGVERZEKERINGEN 238e jaargang no. 94 Vrijdag 21 april 1995 Losse imymniinniers 1,50 den HAAG (ANP) - Het kabinet overweegt de uitkeringen vol gend jaar volledig aan de lonen te koppelen. Enkele PvdA-be- windslieden zijn daar al langer voorstander van en volgens een ingewijde in politiek Den Haag bestaat de kans dat de ministers van D66 en VVD deze wens ho noreren. Het herstel van de kop peling zou „een zeer reële optie" zijn. Andere instrumenten om de koopkracht van de minima in 1996 te verbeteren, worden echter ook nog bekeken. In het regeerakkoord is afge sproken dat de uitkeringen vol gend j aar maar voor de helft wor den gekoppeld. Door de gun stige economische ontwikkeling Wasbeer doodt 22 kanaries in Kerkrade KERKRADE (GPD) Een was beer heeft in Kerkrade 22 kana ries gedood. Vogelliefhebber N. Schropp, die in het centrum van de stad woont, trof woensdag ochtend in zijn volière een grote puinhoop aan. „Een wasbeertje heeft de onderste plank van een deur doorgeknaagd en is binnen als een wildeman tekeer ge gaan. Behalve de drie kanaries en wat veren is er niets meer over". Schropp ontdekte de wasbeer even later onder zijn auto, waarna het dier vluchtte. Volgens het Natuurhistorisch Genootschap komt de wasbeer tegenwoordig in Zuid- Limburg in de vrije natuur voor. De was beer is oorspronkelijk afkomstig uit Noord-Amerika en werd in de jaren dertig als pelsdier voor de jacht uitgezet in Duitsland. lijkt de verhouding tussen het aantal werkenden en het aantal niet-werkenden echter zodanig te verbeteren dat het kabinet wel móet koppelen. Volgens de wet dient dat te gebeuren als te genover iedere 100 werkenden niet meer dan 82,6 mensen met een uitkering staan. Het ziet er naar uit dat die verhouding dit jaar wordt bereikt. In PvdA- kring wordt hiermee in elk geval sterk rekening gehouden. Toch is het niet uitgesloten dat het kabinet voor een andere mo gelijkheid kiest om de koop krachtverhoudingen volgend jaar gelijk te trekken. Er liggen momenteel nog diverse varian ten op tafel. De meest betrokken bewindslieden hebben zich hier donderdag over gebogen. Achteruit Uit berekeningen van het Cen traal Planbureau (CPB) blijkt dat zonder nadere maatregelen de minima er in 19961,5 tot 2 pro cent op achteruit gaan, terwijl modale inkomens nauwelijks hoeven in te leveren. Volgens het regeerakkoord moet worden ge streefd naar zo evenwichtig mo gelijke 'inkomensontwikkelin gen. Over de lastenverlichting is het kabinet het nog niet eens. Minis ter Melkert (Sociale Zaken) wil de meevaller van 1,8 miljard in de sociale zekerheid gebruiken voor lastenverlichting. Zijn col lega Zalm (Financiën) wenst dat bedrag voorlopig nog op zak te houden, als buffer voor even tuele tegenvallers elders. Ook wat betreft de vorm waarin de lastenverlichting moet wor den gegoten, liggen nog diverse voorstellen op tafel. Van het voor 1996 beschikbare bedrag van zo'n 4,5 miljard dienen vol gens het regeerakkoord alle be drijven te profiteren, maar PvdA- minister Melkert wil het geld lie ver gebruiken om laaggeschool de arbeid goedkoper te maken. Het kabinet spreekt deze week over de kaderbrief van Zalm. Het stuk geeft een eerste aanzet voor de begroting van volgend jaar. Het kabinet moet onder meer een besluit nemen over de wensen die de diverse bewinds lieden hebben ingediend voor extra geld. In totaal ligt er voor bijna drie miljard aan claims op tafel. Zalm heeft laten weten dat er onvoldoende ruimte is om die allemaal te honoreren, tenzij er elders wordt bezuinigd. Inwoners Veldhoven krijgen geld terug VELDHOVEN (ANP) - Alle huishoudens in de gemeente Veldhoven krijgen binnenkort hon derd gulden op hun reke ning gestort. Dat geld komt van de gemeente. Een woordvoerder heeft dat desgevraagd beves tigd. Veldhoven hield vo rig jaar 3,7 miljoen gul den over. Normaal gesproken wordt zo'n meevaller in de financiële reserves ge stort, maar volgens wet houder H. van de Von dervoort is die pot vol doende gevuld. De So cialistische Partij in Veldhoven heeft inmid dels woedend gerea geerd op de actie. Vol gens deze partij is er sprake van wanbeleid van de gemeente omdat het overschot te danken is aan forse bezuinigin gen die het afgelopen jaar zijn doorgevoerd. Bij de Amsterdamse brandweer heerste donderdag een teneergeslagen stemming nadat bekend werd dat drie collega's waren omgekomen. foto Marco Okhuizen/ANP AMSTERDAM (ANP/GPD) - Drie brandweermannen van het Amster damse korps zijn woensdagavond om het leven gekomen tijdens het blussen van een brand in Amsterdam-Noord. De drie slachtoffers, 31, 46 en 48 jaar oud, werden overvallen door een vuur zee in een vodden-opslagplaats aan de Motorkade. Ze gingen, voorzien van beademingsapparatuur, als eersten het gebouw binnen om te onderzoeken of er nog mensen waren. Ploeggenoten ver klaarden later opeens een sterk sissend geluid te hebben gehoord, waarna het pand in een enorme vuurzee verander de. Van explosies is geen sprake ge weest. Volgens brandweercommandant H. Ernst werden onmiddellijk alle mate rieel en manschappen gemobiliseerd, met als eerste doel de collega's uit het vuur te redden. „Naarmate de tijd ver streek werd het vermoeden dat dat een kansloze actie was steeds groter", aldus Ernst tijdens een persconferentie in de nacht woensdag op donderdag. Pas donderdagochtend laat werd het laat ste stoffelijk overschot geborgen. De oorzaak van de brand en de oorzaak van de plotselinge snelle ontwikkeling van het vuur is volgens de politie nog onbekend. Ernst werd tijdens de persconferentie geflankeerd door een zichtbaar geëmo tioneerde burgemeester S. Patijn. Deze zei niets te weten over beschuldigingen die de eigenaar van een naastgelegen bedrijf woensdagavond uitte, dat de ge meente al drie maanden lang waar schuwingen over brandgevaar in de loods negeert. Commandant H. Ernst zei donderdag dat de brandweer op de hoogte was van de situatie. De eigenaar van het pand had tot 15 mei de tijd gekregen voor het nemen van veiligheidsmaatregelen. Zowel de afdeling preventie van de brandweer als de dienst bouw- en wo ningtoezicht en de milieudienst van de gemeente vonden de situatie niet der mate alarmerend, dat direct ingrijpen noodzakelijk was. Volgens de eigenaar van het pand waren de voorzieningen al voor de brand gereed. expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte s 01184-24000 Advertentie financiering en/of uitges ïtelde betaling mogelijk zeelandhallen goes vrijdag zaterdag 21 april 22 april 14.00-21.00 uur 10.00-17.00 uur verzekeringen zlm van onze correspondent OKLAHOMA CITY - De Ameri kaanse opsporingsdiensten zijn een massale klopjacht begon nen op de daders van de bom aanslag die woensdag een kan toorgebouw in de Amerikaanse stad Oklahoma City verwoest te. De FBI heeft gisteren arres tatiebevelen uitgevaardigd te gen twee mannen die verdacht worden van het beramen van de aanslag. Hun namen zijn niet bekend gemaakt, maar volgens de FBI zijn ze 'gewapend en ex treem gevaarlijk'. Het dodental van de bomaan slag is opgelopen tot 36. Tot gis teravond werden 33 lichamen geborgen. Drie gewonden over leden in het ziekenhuis. Het to tale aantal gewonden bedroeg gisteravond 432. Er worden nog 200 mensen vermist, van wie wordt aangenomen dat zij onder de puinhopen liggen. Onder de doden zijn twaalf kinderen van tussen de een en zeven jaar, die zich in een kinderdagverblijf in het gebouw bevonden. Reddingswerkers zoeken door lopend naar overlevenden. In de nacht van woensdag op donder dag werden enkele mensen ge red. Gisteren werd nog een zwaar gewond vijftienjarig meis je uit het puin bevrijd. De bom was volgens de deskun digen ongeveer 1200 pond zwaar. Hij sloeg een krater van drie me ter diep en tien meter lang in de straat voor het gebouw. Beloning Minister van justitie Reno ver klaarde gisteren dat de regering een beloning van tot twee mil joen dollar uitlooft voor informa tie die leidt tot de arrestatie van verdachten in de zaak. Ze kon digde aan tegen de daders de doodstraf te zullen eisen. De po litie ontkende nadrukkelijk dat drie mannen uit het Midden- Oosten zijn aangehouden in ver band met de aanslag, zoals het televisiestation CNN had ge meld. De Britse autoriteiten stuurde gisteren een man naar de Verenigde Staten terug die mogelijk getuige is geweest van de aanslag. Door het hele land zijn de veilig heidsmaatregelen verscherpt uit angst voor herhaling. Don derdagmiddag werden meer dan 25 metrostations in Boston geë vacueerd na een anonieme bommmelding. Het metrover- keer lag drie kwartier stil, maar er werden geen bommen aange troffen. Er wordt rekening mee gehou den dat Palestijnse terroristen achter de aanslag zitten, maar officieel is daarover niets meege deeld. De aanslag heeft volgens terrorisme-deskundigen echter 'alle kenmerken> van een Pale stijnse actie'. Minister Reno zei dat 'alle mogelijkheden worden onderzocht'. SCHIPHOL (ANP) - Een groep van 180 marechaussees gaat de passagiers uit Schengen-landen op Schiphol afzonderen van alle overige luchtreizigers. Staatssecretaris Schmitz van justitie heeft hiertoe besloten om de Tweede Kamer ge rust te stellen. Het parlement eiste twee weken geleden dat zij snel maatregelen zou treffen om te voorkomen dat vlieg tuigpassagiers illegaal Nederland kunnen binnenkomen. Sinds 26 maart hoeven reizigers uit de Benelux. Duitsland, Frankrijk, Spanje en Portugal geen paspoort meer te laten zien wanneer zij op de luchthaven aankomen of er vertrek ken. Schiphol is echter pas in december klaar met de noodza kelijke gescheiden passagiersafhandeling. Daarom krijgen Schengen-reizigers voorlopig een magneetkaartje waarmee zij de grens kimnen passeren. Dit kaartje bleek al op de eerste dag fraudegevoelig te zijn. Mensen die bijvoorbeeld hun geluk als asielzoeker willen be proeven, kunnen moeiteloos een kaartje bemachtigen en de marechaussee-controle ontwijken. Schmitz had al eerder de inzet van 80 marechaussees toegezegd. Zij voegt daar nu nog honderd man aan toe. Kort na de aanslag werd een tv- station gebeld door een man die namens de Amerikaanse islami tische organisatie Nation of Is lam de aanslag opeiste. De FBI zou later nog zeven telefoontjes hebben gekregen van mensen die de aanslag opeisten. Amerikaanse Arabische en mos lim-groeperingen hebben de aanslag gisteren in een geza menlijke verklaring veroor deeld. President Clinton waar schuwde woensdag geen voor barige conclusies te trekken. „Dit is niet een kwestie van ie mands godsdienst", zei hij, „Dit was moord". zje ook pagina 2 Nederlanders tegen afschaffen dodenherdenking DEN HAAG (ANP) - Bijna 90 procent van de Nederlanders vindt dat de dodenherdenking en de bevrijdingsdag niet mo gen worden afgeschaft. Dat blijkt uit een enquête van het NIPO. Van de ondervraagden is 46 pro cent voor een gezamenlijke her denking met Duitsers en is 44 procent voor het samen vieren van de bevrijding. In beide ge vallen was 40 procent tegen. Een grote meerderheid (62 pro cent) vindt dat de herdenkingen de komende jaren niet minder moeten worden. Ongeveer eenderde vindt van wel. Bijna alle deelnemers aan de enquête lieten weten geïnte resseerd te zijn in de Tweede We reldoorlog. Willejn Verniandere (fotois één van de belangrijkste vertolkers van het Vlaamse lied. Gezongen verhalen over lief en leed, idealisme en racisme. Volgende iveek ivoensdag ontvangt de Vlaamse bard in Middelburg de Visserneerlandia P?ïjs. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: oprechte parodie van Stefan Hertmans oorlog in dicht vorm Aad Vlagenaar traceert het zigeunermeisje naar aanlei- dmg van een zivaluiv in de ban van Belle van Zuylen Grisham voor nagelbijters nieuw ballet van Anne Teresa de. Keersmaeker The New Orpheans spélen de jazz Bach-populair gefilmde smart in Niéuw-Zeeland herinneringen van Francesca Vonk uit agenda. exposities, filmwijzer. 15 t/m 21 Banenverlies bij Philips Zeeland Banenverlies bij Philips in Ter- neuzen is onafwendbaar. Het concern wil de afslankoperatie over meerdere jaren uitsme ren. Ongeveer vierhonderd men sen bezochten gisteren een actiebijeenkomst voor het behoud van de fa- Q briék. Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9, 10, 11 en 13; Kunst cultuur: 15, 16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. DEN HAAG (GPD) - Minister Sorgdrager van justitie heeft gisteren verklaard als toenma lig procureur-generaal niets ge weten te hebben van de Rotter damse 'IRT-affaire', waarbij 20.000 kilo softdrugs op straat gebracht zou zijn om bendelei ders te pakken te krijgen. De mi nister zei gisteren op een pers conferentie nu nog niet te weten wat er vorig jaar in Rotterdam precies gebeurd is. De rijksre cherche onderzoekt de zaak en zolang dat duurt wil Sorgdra ger er niet op ingaan. De minister zei gisteren niet het gevoel te hebben dat ze politiek in het nauw is gebracht door pu blicaties van deze week. De rege ringsfracties PvdA, VVD en Sorgdragers eigen partij D66 hebben de minister vragen ge steld. WD-kamerlid Korthals zei gisteravond volgende week meer opheldering te verwachten van Sorgdrager in de vorm van beantwoording van de vragen. „We hebben nu nog steeds geen inzicht in wat er nou eigenlijk ge beurd is", aldus Korthals. Justitie in Rotterdam verklaar de gistermiddag al dat Sorgdra ger in haar vorige functie als pro cureur-generaal (PG) vorig jaar geen enkele bemoeienis gehad heeft met omstreden opspo ringsmethodes in Rotterdam. Met de verklaring nam persoffi cier mr. R. A. F. Gerding afstand van berichten in NRC Handels blad waarin de huidige minister wordt beschuldigd van het gedo gen van dubieuze politie-prak- tijken. „In de periode van 1 januari 1994 tot 1 september 1994 heeft de of ficier van Justitie belast met de CID (Criminele Inlichtingen dienst) nimmer een concrete CID-zaak - of er in een zaak nu wel of niet sprake was van zoge naamde bijzondere opsporings methodes - ter goedkeuring voorgelegd." aldus Gerding. De rijksrecherche onderzoekt of de CID in Haarlem buiten zijn boekje is gegaan. Daarbij wordt gekeken naar de nu spelende connectie met de Rotterdamse politie, die een criminele infil trant van Haarlem 'in bruikleen' gehad zou hebben. Volgens Sorgdrager wordt het hoog tijd dat „alles, en dan ook echt alles boven tafel komt". Sinds december vorig jaar moe ten alle 'niet-normale' opspo ringsmethodes gemeld worden bij een toetsingscommissie, het geen bij de affaire die nu speelt niet gebeurd is. De voorzitter van de PG's, Doc- ters van Leeuwen, zei gisteren volgende maand een overzicht te verwachten van alle bijzon dere zaken. Dan zullen alvast re gels uitgevaardigd worden over wat wel en niet kan. Dat gebeurt voorafgaand aan de IRT-en- quete van de Kamer. De verho ren daarvan beginnen in augus tus. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1