Fluitconcerten in supermarkten Museumweekend mist dit jaar centraal thema Secretaresses avondje vertroeteld Het geheim: de lach halen uit het niets zeeland vrijdag 21 april 1995 10 Dienstenbonden houden prikacties na mislukken tweede cao-overleg Nee kind, ik ben Willem Schotels kunst Campagne visconsumptie geslaagd VLISSINGEN - De campagne van de Gemeenschappelijke Gezondheidsdiensten (GGD) in Zeèland en Noord-Brabant ter bevordering van de visconsumptie is succesvol geweest. Het aantal viseters in beide provincies is de afgelopen negen maan den toegenomen. De GGD's in Noord-Brabant en Zeeland voerden de campagne ('Het lekkere van vis is dat 't zo gezond is') ter bestrijding van de hart- en vaatziekten, doodsoorzaak nummer één in Neder land. De gezondheidsdiensten zijn ervan overtuigd dat een of twee vismaaltjes per week daartegen bescherming bieden. Zij baseren zich op wetenschappelijk onderzoek. Volgens de GGD's heeft de campagne ertoe geleid, dat het aan tal mensen dat minimaal één keer per week een vis op zijn bord schuift met bijna zeven procent is toegenomen. Het aantal re gelmatige viseters is hiermee in Noord-Brabant op 53 procent gekomen en in Zeeland zelfs op 59 procent. In Gelderland ligt dat beduidend lager: 36 procent. 'Vriendendienst' levert boete op 's-GRAVENPOLDER - Vier automobilisten hebben donder dagavond een boete van 100,- gekregen, omdat zij andere be stuurders met hun lichten waarschuwden voor een snelheids controle. De controle, die tussen 19.30 en 21.30 uur werd gehouden op de Goese Straat in 's-Gravenpolder, leverde 30 hardrijders op. De hoogst gemeten snelheid was 115 km; ter plaatse geldt een ma ximumsnelheid van 80 km. Er werden 759 voertuigen gecontro leerd. De politie deelde verder nog bekeuringen uit voor een defecte autoverlichting en het rijden met mistlichten. Protest tegen varkenshouderijen OOSTBURG/DEN HAAG - De West-Zeeuws-Vlaamse natuur- beschermingsvereniging 't Duumpje heeft donderdag voor de Raad van State de bezwaren tegen de komst van vier inten sieve varkenshouderijen naar de gemeente Oostburg toege licht. Een vertegenwoordiger van een bureau voor rechtshulp stelde in Den Haag namens 't Duumpje dat de varkenshouderijen te dicht in de buurt van een kanoroute bij de Passageule en een aantal zomerhuisjes worden gesitueerd en dat de gemeente daarom ten onrechte milieuvergunningen heeft verleend. Ver der betoogde de juridische adviseur dat de gemeente Oostburg bij het berekenen van de stankhinder de bestaande veehoude rijen niet heeft meegerekend. De Raad van State doet volgen de week uitspraak. Multinational naar Linkeroever ANTWERPEN - De Amerikaanse multinational Lawter Inter national verhuist van Lokeren naar de Linkerscheldeoever. Met de verhuizing, het opzetten van een gloednieuwe produk- tie-eenheid en de vestiging van het hoofdkantoor voor Europa op dezelfde locatie is een investering van bijna 50 miljoen gul den gemoeid. Lawter International wil de produktie verdubbe len. Het aantal arbeidsplaatsen wordt met 25 opgevoerd tot ongeveer 100. De multinational was al langer op zoek naar een alternatief voor de vestiging in Lokeren. Die werd te klein en bovendien I werd het bedrijf regelmatig geconfronteerd met klachten van buurtbewoners over milieu-overlast. Lawter produceert basis grondstoffen voor de grafische industrie, vooral drukinkt. De vestiging in Lokeren dateert van 1965 en was dringend aan een grondige opknapbeurt èn uitbreiding toe. In Lokeren was daarvoor geen plaats. Door bemiddeling van de Vlaamse pre mier Luc van den Brande kwam het bedrijf op de Linkeroever terecht. van onze verslaggeefster TERNEUZEN - De admini stratief medewerkers en secre taresses in Nederland zijn don derdag in het zonnetje gezet in het kader van de iandelijke se cretaressedag. In Zeeuws- Vlaanderen werden dertig se cretaresses, uitgezonden door uitzendbureau ASB Terneu- zen en Project Partners Ber gen op Zoom, getrakteerd op een avond met make-up- en kapseladviezen. Silvia Moes, secretaresse bij het ministerie van Landbouw in IJzendijke, en Karin Verras- sel, secretaresse bij Dow, on dergingen een complete meta morfose. De dag ervoor hadden ze bij kapsalon Le Marché in Terneuzen een ander kleurtje in hun haar gekregen en don derdagavond kregen zij in mangerie 't Tuynhuis aan de Nieuwstraat in Terneuzen een knipbeurt en werden ze van een bescheiden make-up-laag- je voorzien. Beiden zijn enthousiast over hun nieuwe outfit. Kapster A. Klatt kreeg van Silvia de vrije hand. „Ik vond alles goed", ver telt ze naderhand. Karin moest wel even wennen aan het ko- perblonde tintje in het haar, bekende ze. Onder de overige secretaresses werden die avond kappersbon nen verloot en kortingsbonnen uitgedeeld. Onder het genot van een hapje en drankje kon den zij de aanwezige kapsters om haar-, make-up- en kleurad viezen vragen. E. de Nijs, consulent bij ASB, organiseert jaarlijks een derge lijke dag voor uitzendkrachten uit verschillende bedrijfstak ken die her en der in Zeeuws- Vlaanderen werkzaam zijn. De Nijs vindt de secretaressedag een uitstekende gelegenheid om haai- personeel beter te le ren kennen. „Het is belangrijk om met je klanten een goede band te hebben. Maar als ik mijn uitzendkrachten niet had, kan ik dat ook vergeten. Zij zijn net zo goed mijn klanten. Op deze manier leren ze elkaar kennen en kan ik ook eens wat informeler met ze praten." Voor het mannelijk admini stratief personeel, zo'n tien man, was er overigens ook een presentje. Zij vinden vandaag, donderdag, een stropdas in de brievenbus. Niet alleen konden deskundige adviezen worden ingewonnen; de kapsters gingen ook aan de slag met het haar van enkele secreta resses. foto Ch a rles Strijd van onze verslaggever MIDDELBURG - De diensten bonden van FNV en CNV heb ben donderdagochtend prikac ties gehouden in supermarkten in Goes, Middelburg en Vlissin- gen. Aanleiding daarvoor was het stuklopen van de tweede on derhandelingsronde met de werkgevers over een nieuwe cao. Volgens FNV-onderhande- laar Willem Noordman zijn beide partijen geen centimeter tot elkaar gekomen. De bonden hebben de werkgevers een ulti matum gesteld dat op 12 mei af loopt. De prikacties in Zeeland bleven beperkt tot striemende fluitcon certen in de bezochte super markten, Onder het motto 'We fluiten de werkgevers terug', flo ten kaderleden en winkelperso neel uit alle macht op eerder uit gedeelde fluitjes. In de Maxis-su- permarkt in Middelburg leidde dat tot strubbelingen. Vesti gingsmanager S. Lopes Cardozo beriep zich op afspraken die de bonden met Maxis Nederland hadden gemaakt. Na een tele foontje met Maxis Nederland werd de actie afgeblazen. „Ik heb niets tegen acties", aldus de vestigingsmanager, „maar dan moet men wel de spelregels han teren." Volgens onderhandelaar Noord- man zitten de onderhandelingen 'absoluut vast'. Volgens hem blijven de werkgevers vasthou den aan het afschaffen van de toeslagen voor bijzondere uren. Winkelpersoneel dat op koop avond en op zaterdag moet werken krijgt daarvoor een ex tra beloning. Verdwijnt die, dan scheelt dat tweehonderd gulden bruto per maand. De bonden vinden dat de toeslagenregeling juist moet worden uitgebreid als de winkels vanaf 1 janauri 1996 langer open mogen blijven. „Want op een maandagavond werken is precies hetzelfde als op een donderdagavond werken." Niets over De bonden willen verder dat het personeel meer zeggenschap krijgt bij het maken van de roos ters. De werkgevers gaan daar mee ten dele akkoord. Huidig personeel krijgt invloed, maar nieuwkomers niet. „Die moeten dus maar beschikbaar blijven. Dan blijft er dus niets over voor een privéleven. Het komt nu zelfs voor dat mensen pas op het allerlaatste moment te horen krijgen dat ze moeten werken." Op 16 mei vindt een ledènraad- pleging van de bonden plaats. Volgens Noordman zijn verdere acties niet uitgesloten als de werkgevers niet voor die datum met een fatsoenlijk eindbod over de brug komen. Hij denkt aan winkels die later open gaan en werkonderbrekingen. „Als dat nog niet helpt, rest ons het laat ste wapen, staken." Vestigingsmanager S. Lopes Cardozo (midden) van Maxis Middelburg reageert boos op de, naar zijn mening onterechte, fluitactie van het winkelpersoneel, omdat de bonden met Maxis Nederland wèl afspraken hebben gemaakt. foto Ruben Oreel In het Zeeuws Museum in Middelburg worden dit weekeinde gratis rondleidingen gegeven, foto Lex de Meester Bert Visscher Johan Anthierens in gesprek met Ida de Ridder van onze verslaggever ErnstJan Rozendaal TERNEUZEN - Johan An thierens is een fervent lief hebber van de Belgische schrijver Willem Elsschoi. Hij heeft het zwaar van hem te pakken, zo bleek donder dagavond tijdens een lite raire avond in Terneuzen. In de jazzclub Porgy Bess in terviewde Anthierens Ida de Ridder, de dochter van Els- schot, welke naam een pseu doniem is van Alfons de Rid der (1882-1960). De altijd vlijmscherpe en sarcastische Belgische journalist bewees te lijden aan een bekende bio- grafenkwaal: hij wist geen kritische afstand te bewaren tot zijn onderwerp. Als een mak lammetje stelde hij zijn vragen. Dat was jammer, maar gelukkig viel de avond niet in het water. Daarvoor was het optreden van Ida de Ridder te ontwapendend en hartveroverend. Beiden hebben ze een boek over Elsschot geschreven. An thierens publiceerde in 1992 Het Ridderspoor [waarvoor, onthulde hij in Terneuzen, Ida de Ridder hem indertijd een paar aardige scoops had toe geschoven. Zelf kwam ze twee jaar later met het prachtige V/illem Elsschot, mijn vader op de proppen, het resultaat van dertig jaar herinneringen noteren. Voor dit boek schreef Anthierens op zijn beurt een voorwoord. Obligaat Aan het begin van de avond las hij dat integraal voor en zo kon het publiek vernemen dat hij veel belang hecht aan Ida de Ridders ontboezemingen en grote bewondering koestert voor haar - kennelijk van haar vader geërfde - schrijftalent, maar het niet met al haar in terpretaties van Elsschots werk eens is. Een prachtige ge legenheid om daarover eens de degens te kruisen, zou je zo ■zeggen. Maar nee, Anthierens beperkte zich tot obligate voorzetjes, zodat Ida de Rid der de aardigste anekdotes uit haar boek kon oplepelen. De Belgische publicist is nog steeds van plan een biografie over Elsschot te schrijven. Als hij dat op een zelfde kri tiekloze manier doet, valt het ergste te vrezen. Maar misschien lag het ook wel aan Ida de Ridder. De 77- jarige Antwerpse is niet een persoon om mee te bakke leien. Wars van elke literaire pretentié, vertelde ze op een warme toon en in precieze, bij na ouderwetse volzinnen over haar vader. Haar volgepende schoolschriftjes waren nooit voor publikatie bedoeld, zei ze. „Ik maakte die notities werkelijk alleen voor mijn ei gen voldoening en om later aan mijn kleinkinderen te la ten lezen wie mijn vader was." Het uiteindelijke boek veran dert daaraan weinig, meende De Ridder bescheiden. „Het zal wel bij één druk blijven, maar op die manier zijn de her inneringen aan mijn vader be waard. In een paar bibliothe ken en bij mijn kinderen en kleinkinderen die ieder een ex emplaar hebben." Ida de Ridders theorie over Elsschots roman Kaas is het meest opzienbarende gegeven in haar boek en natuurlijk vroeg Anthierens daarnaar. De kaas in deze 'sleutelroman' staat voor de onverkochte ex emplaren van de roman Lij menaldus De Ridder. Na vier romans te hebben gepubli ceerd - Villa des Roses, Een ontgoocheling, De verlossing en Lijmen - beschouwde Al fons de Ridder zijn schrijver schap als mislukt. De naam Elsschot werd in huis niet meer genoemd. Op dertienjarige leeftijd moest Ida op school uit een bloemlezing over Nederlandse literatuur te weten komen wie Willem Elsschot precies was en waar en wanneer hij werd geboren. „Ik stond perplex", vertelde ze. „Het was mijn va der. Mijn nieuwsgierigheid was natuurlijk gewekt. Ik ben op zoek gegaan naar die boe ken." Ze vond ze uiteindelijk op de vliering, ver weggebor gen. Op aandringen van Jan Gres- hoff hervatte Elsschot na tien jaar het schrijven. In twee we ken schreef hij Kaas. Ida de Ridder: „Het verhaal zat na tuurlijk al jaren in zijn hoofd." Sindsdien was de schrijvers naam niet langer taboe, wat niet betekende dat Alphons de Ridder er graag over sprak. Toen een dochter van Ida hem voor een spreekbeurt op school vroeg: 'Jij bent toch Willem Elsschot antwoord de hij bits: 'Nee, mijn beste kind. Ik ben Willem Schotels.' van onze, verslaggever MIDDELBURG - In het kader van het landelijke Museum weekend openen de meeste mu sea aanstaande zaterdag en zon dag - gratis of tegen geredu ceerd tarief - hun deuren voor belangstellenden. Anders dan in voorgaande jaren heeft het Museumweekend dit keer geen overkoepelend thema. Voor Zeeland is dat voor het eerst in vijf jaar, voor de rest van het land voor het eerst in twee jaar. De Zeeuwse thema-aanpak werd twee jaar geleden door de landelijke Stichting Museum jaarkaart overgenomen, maar die is daar nu weer vanaf ge stapt omdat de meeste musea het werken met een thema als een keurslijf ervoeren. Tot gro te spijt van de Zeeuwse musea, waar het altijd zeer succesvol is gebleken. Nu is er geen gezamenlijk affi che, er zijn nauwelijks extra acti viteiten voor kinderen en geen speciale schoolprojecten. Er is alleen het motto: 'Ga eens naar een ander museum'. „Daar kun je inhoudelijk niks mee", zegt provinciaal museumconsulent drs W. H. P. Scholten. „Het pu bliek wordt naar de buurman ge stuurd." Hij betreurt het dat de Zeeuwse musea pas laat in de gaten kre gen dat dit jaar niet meer met een thema wordt gewerkt. In het provinciaal overleg museume ducatie wil Scholten ervoor plei ten volgend jaar in Zeeland weer volgens de oude aanpak te gaan werken die twee jaar geleden werd verlaten toen de Stichting Museumjaarkaart zich als lan delijk organisator opwierp. Of een terugkeer naar de oude si tuatie ook daadwerkelijk plaats vindt, hangt overigens mede af van tijd en geld. Activiteiten Voor dit jaar betekent het dat er in het Museumweekend geen ro de draad valt te ontdekken. Wel ontplooien sommige musea enige extra activiteiten. Zo wordt in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle zater dag van 14 tot 15.30 uur het pop penspel Anna gespeeld door Poppentheater 't Poppenkotje uit Middelburg. In Anna draait 'het om geheimzinnige verhalen over de historie en natuur rond Westhove. Het pas gerenoveerde museum biedt verder exposities over zeezoogdieren en zeevogels en over het werk van natuurfoto graaf Oene Ribbens. In het Zeeuws Museum in Mid delburg vinden speciale rondlei dingen plaats door museumgid- sen. Op het ogenblik zijn er ten toonstellingen te zien van Piet Rijken en 'Kunstambachten van West-Vlaanderen'. Museum De Vierschaar in Veere toont de expositie 'Serooskerke in oor logstijd'. Verder zijn er video voorstellingen, een boeken markt en is het gemeente-ar chief geopend. Streekmuseum De Meestoof in Sint Annaland biedt 50 procent korting op de toegangsprijs. Er zijn tentoonstellingen te zien over merk- en stoplappen van 1709 tot nu en over de Thoolse hoogaars en de botvisserij. Rondleidingen zijn gratis en er is aandacht voor poppenkastpop- pen. Foto-impressie Het gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg toont een foto-impressie van Aarden burg, archeolgische voorwerpen uit Noord- en Zeeuws-Vlaande- ren en vitrines met voorwerpen uit andere West-Zeeuwsvlaamse musea. Verder zijn ook de volgende Zeeuwse musea zaterdag en zon dag gratis toegankelijk: het streekmuseum Het land van Axel in Axel, het Visserijmu seum in Breskens, de Oudheid kamer en het Visserijmuseum in Bruinisse, Museum voor Zuid en Noord-Beveland in Goes, de Stoomtrein Goes-Borsele, streekmuseum De Vier Am bachten in Hulst, Bezoekerscen trum 't Zwin in Retranchement, Museum de Schotse Huizen in Veere, het Stedelijk Museum in Vlissingen, Museum Oud-West- dorpe in Westdorpe, streekmu seum West-Zeeuws-Vlaanderen Presenteert in IJzendijke en het Maritiem Museum in Zierikzee. Het Marie Tak van Poortvliet- museum in Domburg biedt kor ting op de toegangsprijs voor de Domburgse Grafiektentoonstel ling 1893-1932. Ida de Ridder en Johan Anthierens in gesprek over Willem Elsschot. fot° Cha rles Strijd MIDDELBURG, Stadsschouw burg 'Fijne nuances', cabaretprogramma van Bert Visscher. door Willem Nijssen Na afloop van het program ma 'Fijne nuances', met een vaag déja-vu gevoel in het ach terhoofd, wilde ik graag nog eens nalezen wat ik vorig jaar van Bert Visschers programma vond. Vorig jaar? Snel, snel, snel, blader, blader. Vier jaar geleden al zag ik hem voor het laatst, in 'Don Chaöt en de Foute Architekt'. Dat het dicht bij leek, zou een aanbeveling kunnen zijn. Maar ook een aan wijzing, dat er weinig is veran derd sindsdien. Moet dat dan? Ja en nee. Bert Visscher gebruikt in zijn voor stellingen een 'procédé' dat on verslijtbaar is. Het geheim is bi zarre kolder, de lach halen waar geen enkele andere cabaretier hem haalt: uit het niets. Uit dwa ze sprongetjes, gekke pakkies, idiote sketches, een waanzinnig verhaaltje. Geen boodschap, geen politiek, geen maatschap pijkritiek. Milde zelfspot in z'n uitdossing, en méér nog in het ontbreken daarvan. Want Bert Visscher loopt het merendeel van de tijd buitengewoon onele gant gewoon in ondergoed over het toneel. Zoiets hoeft niet per se ver nieuwd te worden, kan waar schijnlijk niet eens vernieuwd worden. Loze kolder, la folie pour la folie, dat is van alle tijden en steeds hetzelfde. Het pakje is anders (dit keer een Hawaïaans konijn), het idee stokoud. Zoals de portemonnee aan een touwtje ook wel eens een pin-up vastge-1 plakt met lijm kan zijn. En elk voorjaar is dat weer leuk, de eerste achtjarige achter het muurtje of de struiken. Maar na een paar dagen valt het niet meer op, omdat het anders gaat vervelen. En dat is ook, wat er aan 'Fijne nuances' mankeert: het is te veel van het goede. Er zit in het programma wel de gelijk een lijn, die voor spanning moet zorgen. Een prinses, waar' Bert Visscher al zeven nachten voor waakt. Dan zal ze komen. Slaapt hij op Het Moment, dan zal ze hem in een pompoen ver anderen. Dat thema komt steeds terug, ook als het door weer een doldwaze klusjeshoek- sketch even is vergeten. Maar het werkt niet echt, de groei naar climax is flauw en traag. En dan begint op te vallen, dat alle bi zarre invallen (en er zijn een paar héle mooie) op elkaar lijken. Als losse delen kan ik die-mooi ste, de minder grove, momenten zeer waarderen: de Franse visser met zijn demi-fils, de Japanse scène met het stokvechten, het WK kampioenschap turnen van Svetlana Kokinjakova. Dat laatste is een schitterende persi flage op sport én sportcommen- taar tegelijkertijd. Bij elkaar opgeteld - bij het ordi naire gescheld op stoephoeren en brintabekken, bij de inkleu ring met veel grote tieten en ben gelende ballen - is het resultaat toch wat meer aan vernieuwing toe dan Bert Visscher en zijn trouwe fans zelf kennelijk ver moeden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 10