Notenfabriek vestigt zich in Sloe Wat is zo'n cel klein! Boete na aanrijding met ernstig letsel Casino's in gemeente Hulst op zoek naar gaatje in wetgeving Zomeruniversiteit belicht elektronische snelweg en stress Inwoner Yerseke lost pistoolschot in Goes Onderhandelingen in eindfase Vijftien tot twintig nieuwe banen Projectontwikkelaar haalt uit naar raadslid Romantisch trouwen op Schouwen zeeuwse almanak Oud en nieuw p zeeland Sv DONDERDAG 6 APRIL 1995 van onze verslaggever VLISSINGEN - In het haven- en indus triegebied Vlissingen-Oost komt in de loop van dit jaar een bedrijf te staan dat zich toelegt op het schonen en voor bewerken van grondnoten. Het haven schap Vlissingen en Steinweg Han delsveem BV in Rotterdam zijn daar over in onderhandeling. Het bedrijf vestigt zich op een terrein achter de vries- en koelloodsen van Klooster boer aan de Bijleveldhaven. Volgens havenschapsvoorzitter D. J. P. Bruinooge bevinden de besprekingen met Steinweg zich in een afrondend sta dium. Een woordvoerder van het bedrijf hanteert voorlopig liever de formule ring dat nog enige hobbels moeten wor den genomen. De grondnotenfabriek wordt gebouwd op een perceel van 1 hectare. Steinweg neemt een optie op nog eens 2 hectare grond. Er is een investering van 10 mil joen gulden mee gemoeid. De vestiging levert vijftien a twintig banen op. Vol gens Bruinooge is de komst van Stein weg naar Vlissingen-Oost vooral ook van strategisch belang. De aanvoer van grondnoten vormt een belangrijke goe derenstroom voor de Vlissingse haven. De vestiging van Steinweg bindt deze stroom aan Vlissingen. Overslagbedrijven Bruinooge gaat ervan uit dat in de toe komst mogelijk nog meer grondnoten naar Vlissingen zullen komen. Dat le vert havengeld op en werk voor over slagbedrijven. Steinweg gaat de grondnoten in Vlis singen schoonmaken en blancheren. Na deze bewerking worden ze geleverd aan fabrikanten die er produkten als borrelnootjes, pindarepen en pinda kaas van maken. Havenschapsvoorzitter Bruinooge is blij met de belangstelling van Steinweg voor het Vlissingse havengebied. ..Wan neer dit soort ondernemers besluit naar Vlissingen te komen, dan zegt dat wel iets", meent hij. „Zo'n vestiging onder streept de belangrijke positie van de Zeeuwse havens." Bruinooge heeft daarover trouwens toch niet te klagen. Behalve met Stein weg zijn ook de onderhandelingen met het Amerikaanse metaalbedrijf Arrow Ine op een oor na gevild. Deze onderne ming neemt voorlopig 5 hectare grond af. Druk Bruinooge: „Op deze manier halen we zonder enige moeite de oppervlakte van 8 hectare, waarvan we een paar jaar geleden hebben vastgesteld dat we die jaarlijks moeten uitgeven. Het is echt druk aan het loket. En dan laat ik het samenwerkingsverband met het ge meentelijk havenbedrijf van Rotter dam nog buiten beschouwing." van onze verslaggever OOSTBURG - Directeur N. Boussen van projectontwikke laar Witte-Boussen-De Bruin heeft het Oostburgse PvdA- raadslid L. Wille woensdag na het slaan van de eerste paal van het nieuwe sportcomplex in de Eenhoornstad bestempeld als een stuk onbenul met een be denkelijk IQ. De PvdA-fractie- voorzitter had vorige week ver klaard dat hij gaat uitzoeken wat er met de 5,5 miljoen gulden is gebeurd die de gemeente naar de projectontwikkelaar heeft overgemaakt. Wille vermoedt dat het geld naar Curacao is overgemaakt en dat is een lijn waarop veel drugsgelden wor den witgewassen. Wille had vorige week tijdens een vergadering van de commis sie financiën een rechtstreekse beschuldiging geuit aan het adres van de projectontwikke laar. Maar omdat hij te kennen had gegeven de zaak tot op de bodem te willen uitzoeken, vond Boussen dat er ten onrechte een verband was gelegd tussen zijn onderneming en het witwassen van drugsgelden. Daarom haal de hij woensdag bij het slaan van de eerste paal fel uit naar de PvdA'er, zonder deze met naam te noemen. „Toen ik van het weekend de krant opensloeg was ik met stomheid geslagen", aldus Boussen. „Er gebeuren bij ons geen dingen die niet op tafel ge legd mogen worden en daarom was ik zeèr verontwaardigd over de onzin die een of andere mal loot had uitgekraamd. Ik heb medelijden met de andere raads leden, omdat die voortdurend met die man te maken hebben." Bad Boussen wilde echter niet te lang stil staan bij het incident, omdat hij blij was dat er einde lijk een begin kon worden ge maakt met de bouw van het nieuwe sportcomplex aan de Balj uwveltersweg. Het complex zal uit drie delen bestaan. Tussen het wedstrijd- bad van 25 meter en het sport complex worden een foyer met een terras en twee squashbanen gebouwd. Rondom het complex komen groenvoorzieningen met daarbij een veldje om te zonnen. Verder komt er een peuterbad met een glijbaan en andere spee- lelementen. MIDDELBURG - De Middel burgse kantonrechter mr H. Bruin heeft woensdag een 23-ja- rige Oostsouburger veroor deeld tot een boete van vierhon derd gulden. De man reed in au gustus vorig jaar een fietsster aan op de Rotterdamsekaai in Middelburg. Tegen de Soubur ger was een boete van 750 gul den geëist. Zowel de Souburger als de fiets ster reed vanuit de Nederstraat de Rotterdamsekaai op. De wouw wilde de voorrangsweg volgen over de brug richting Rouaansekaai. terwijl de man van plan was af te slaan naai' het resterende deel van de Rotter damsekaai. Beiden twijfelden, waarna de Souburger de vrouw raakte. Zij kwam ten val waar door zij ernstig hoofdletsel op liep en in coma raakte. Officier van justitie mr M. W. He- melaar eiste een boete van 750 gulden. „Gelet, op de bijzonder ernstige gevolgen van de aanrij ding is een hoge boete op zijn plaats. Het had maar een haartje gescheeld of mevrouw was over leden. Je moet er als automobi list rekening mee houden dat een fietser geen hand uitsteekt." Kantonrechter Bruin was min der hard in zijn oordeel. „Het on geluk is zeker ook voor een deel aan de vrouw te wijten. Het hand uitsteken schijnt een uitgestor ven gebruik te zijn." Hij verlaag de de boete tot 400 gulden. RENESSE - In Westerschouwen kan straks buiten het gemeentehuis worden getrouwd. Vanaf mei mogen bruidsparen zich ook in de historische ridderzaal van slot Moermond in de echt laten verbinden. Volgens gemeente lijk woordvoerder J. Arkenbout zijn inmid dels vele verzoeken hierom binnengekomen. „Trouwen in een kasteel is immers veel ro mantischer dan in ons gemeentehuis. Boven dien levert het mooiere plaatjes op voor het foto-album." De gemeenteraad van Westerschouwen moet het besluit eind april nog officieel bekrachti gen. foto Piete r H o n h off van onze verslaggeefster AMSTERDAM - Stel je eens voor: je krijgt van meester of juf de opdracht een strip te maken, waarmee je een prijs kunt winnen. Uit de 2207 inzen dingen blijkt dat je de uitverkorene bent om op een schooldag het hoofd politiebureau in Amsterdam te be zoeken. Dat overkwam Francis Koe- lemay, Jadran Petkovic en Janneke van de Wouw. De drie scholieren van groep 8 - afkomstig van de basis scholen J. H. van Daleschool uit Oost- Souburg, Marnixschool uit Vlissin gen en Cypressenhof uit Middelburg -hebben naar de mening van de jury de mooiste strip over vandalisme ge maakt. De tekenwedstrijd werd uitgeschre ven in het kader van een schoolpro ject van het Regionaal Haltburo Wal cheren. De winnaars hoorden al een week voor de prijsuitreiking dat ze naar Amsterdam mochten. Francis: ..Toen ik hoorde dat ik een van de hoofdprijswinnaars was, riep ik kei hard door de klas: Yés!" Woensdag reisden de kinderen samen met hoofdagent William Graham van po litie Zeeland en Nel van Welsum. coördinator van het Haltburo, af naar het hoofdbureau van de regiopolitie Amstelland in Amsterdam. De tocht naar Amsterdam in een politie-auto wordt als 'leuk' ervaren. „Iedereen keek alleen zo kwaad naar ons." zegt Francis niet begrijpend. De prijswinnaars zouden door politie- voorlichter Klaas Wilting om 10.30 uur worden ontvangen. Nog niet hele maal van de opwinding bekomen, wachten de kinderen in het kantoor van Wilting. Zij kijken wat onwennig rond. Een blik op de grijs-marmeren klok aan de wand: vijf over elf. Wil ting, net terug van een bespreking, stapt zijn kamer binnen. Hard werken „Jullie moesten wel hard werken voor deze dag, hè De politievoorlichter bladert door het stripboek waarin de verhalen op de eerste bladzijden zijn Prijswinnende scholieren te gast bij politie Amsterdam De Zeeuwse prijswinnaars in de centrale meldkamer van de Amsterdamse politie. opgetekend. „Het zijn heel aardige verhalen", complimenteert Wilting de kinderen. Wat voor werk hij pre cies doet legt hij duidelijk uit: „Ik pro beer chef te zijn op het bureau voor lichting in Amsterdam. Ik praat met iedereen, met mijn eigen mensen hier op het bureau, met de pers. met- hoofdcommissaris Nordholt. Eigen lijk ben ik een soort dokter. Die houdt ook elke ochtend een spreekuur." En de dokter heeft het druk. Na een korte rondleiding op het bureauvoor lichting en even op foto met de kinde foto Emiel van Lint ren in de centrale meldkamer, ver trouwt de Amsterdamse persvoor lichter de zorg van de drie scholieren toe aanzijn secretaresse. Ineke Offen- berg. „Ik vind Klaas Wilting aardig, maar hij is wel anders dan op televi sie". zegt Jadran. De ruiterij is het volgende onderdeel van het dagprogramma, meldt Offen- berg. Bert Kok. hoofdagent van de af deling Beredenen, vangt Francis. Ja dran en Janneke op. In de hooizolder, de zadelmakerij, de poetsruimten, de stallen en de mestschuit geeft Kok uitgebreid uitleg: Het mooiste, oud ste. grootste en jongste paard, de ken merken van een merrie en waarom met een ruin makkelijker te werken valt. Geboeid laten de kinderen het ver haal over het leven en werk van de af deling over zich heen komen. Francis heeft na het bezoek al een idee wat ze later wil worden: „Ik word agente bij de bereden politie. In ieder geval een beroep dat met dieren te maken heeft." Janneke vindt het een minder goed idee. Ze trekt een beetje een vies gezicht: „Ik vind het stinken als je hier de hele dag moet zijn." Francis weet in ieder geval al wat het werk zo leuk maakt. „Het gaat eigenlijk niet zo zeer om het werk als agent, maar het gaat gewoon om de paarden", concludeert ze. Na de lunch bezoekt het gezelschap de Centrale Meldkamer. Hoofdagent Cor Mooy vertelt hoe politieagenten aan het werk worden gezet als er een melding van een aanrijding binnen komt. De scholieren kijken op het beeldscherm mee hoe de brandweer, ambulance en politie op de hoogte worden gesteld van de plek des on- heils. Wanneer de kinderen zelf een- boodschap mogen zenden, tikken zij de tekst in: Het gaat hier goed hoor Cor. Maar duurt het nog erg lang? De meldkamer wordt met een zucht van verlichting verlaten. De vele commu nicatielijnen van de politie en de au tomatische systemen om die te re guleren groeiden de scholieren boven het hoofd. Cel In het cellencomplex, dat ruimte biedt aan 81 arrestanten, ondergaan de kinderen de verhalen over delin quenten gelaten. Als Janneke en Francis plaats nemen in een cel van krap vier vierkante meter, kijken ze elkaar gespannen aan. „Ik vind het hier zo klein en nauw Ik zou het er nooit uit kunnen houden", zegt Fran cis hoofdschuddend. Stilletjes lopen ze samen met Jan Schoen, een van de coördinatoren van het cellenhuis, langs de gesloten deuren. Luisterend, meedenkend over de verharde maat schappij en de toenemende criminali teit. Criminaliteit, drugs en cellentekort zijn problemen die de drie prijswin naars niet dagelijks bezighouden. In eens staan ze wel oog in oog met de problematiek. Waar een tekening over vandalisme je niet kan brengen. Na afloop van het bezoek aan de Am sterdamse politie weten de winnaars: het was 'leuk', maar niet om daar per manent te zijn. van onze verslaggever De gemeente beziet het Motorrijders komen ten val bij Lewedorp van onze verslaggever HEINKENSZAND - Een 21-ja- rige motorrijder uit Zierikzee is woensdagavond met een been breuk overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis, na dat hij forse schuiver had ge maakt op de oprit richting de Sloeweg tussen Heinkenszand en Lewedorp. Zijn maat, even eens een 21-jarige motorrijder uit Zierikzee, kwam ook ten val en liep daarbij letsel op aan een sleutelbeen. De twee draaiden vlak voor 19 uur de oprit op, die een scherpe bocht naar rechts maakt. Waar schijnlijk door een te hoge snel heid raakte de Zierikzeeënaar bij het insturen in een slip. schoof in de vangrail en werd vervolgens nog veertig meter meegetrokken. Zijn achteropko mende gezel schrok zo van de schuiver dat hij te hard in de voorrem kneep en zelf rechtdoor in de vangrail reed. Hij kwam er vanaf met verschillende kneu zingen en. vermoedelijk, een sleutelbeenfractuur. Zijn motor fiets was zwaar beschadigd. De tweewieler van zijn naar het zie kenhuis afgevoerde vriend is niet meer te herstellen. Tentoonstelling foto's Amnesty KLOOSTERZANDE - Het werk van Amnesty International staat centraal in een fototen toonstelling die tot en met 21 april valt te bezichtigen in de openbare bibliotheek van Kloosterzande. Aan de hand van verschillende acties wordt verduidelijkt hoe landen met mensenrechten omgaan. De expositie schenkt bijzondere aandacht aan de lopende actie van Amnesty voor vrouwenrech ten. Aan de hand van de in woord en beeld gebrachte verha len van Mirjana, Maria Teresa. Akuma, Katia Bengana en Gao Yu wordt duidelijk gemaakt dat er landen zijn die 'specifiek' vrouwenrechten schenden. van onze verslaggever HULST - De casino's in de ge meente Hulst werken achter de schermen hard aan een 'come back'. De speelgelegenheid aan de Stationsweg (Casino Hulst) in de Reynaertstad gaat van daag weer open voor bezoekers. Ook het etablissement in Kapel- lebrug (Casino Club Hulst) is op zoek naar een gaatje in de wet geving. De club kreeg vrijdag ten dele gelijk van het Ge rechtshof in Den Haag. Bij de gemeente noch bij justitie was woensdag iets bekend van de heropeningsplannen van het Casino Hulst, aldus woordvoer sters van beide instanties. On duidelijk is ook of de oude ver gunningen van het casino nog geldig zijn. omdat de speelgele genheid geruime tijd achtereen gesloten is geweest. Een biljet op de voordeur van de vestiging aan de Stationsweg meldt dat het casino vandaag, na de voltooiing van een inte rieurverbouwing, weer open gaat. De woordvoerster van de gemeente laat echter weten geen idee te hebben 'wie er ach ter zitten'. In overleg met de re giopolitie zal nu worden beke ken of er voldoende grond be staat om opnieuw in te grijpen. Soort roulette Politiewoordvoerder E. Pali- woda is wel op de hoogte van het initiatief. Het casino was 'een week of twee geleden' al even open. laat hij weten. Bij een be zoek constateerde de politie dat er een variant op het verboden Euro Observatie Game (een soort roulette) werd gespeeld. Bij de nieuwste editie van het omstreden spel wordt gebruik gemaakt van computers. „Als ze daar nu weer mee doorgaan, moeten ze er zeker op rekenen dat justitie daar belangstelling voorheeft", speculeert Paliwoda op mogelijke nieuwe acties. Het 'Eurobsgame' was begin dit jaar aanleiding om sluiting van de casino's af te dwingen. De gemeente beziet het open- dicht-open schouwspel van de zijlijn. Gemeentesecretaris mr H. van Geesbergen. „Het initia tief tot sluiting laten wij over aan justitie. Aan dat soort zaken wagen wij ons niet. omdat er geen sprake is van aantoonbare overlast of bedreiging van de openbare orde. Met koffieshops ligt dat wezenlijk anders. Laten we het er maar op houden dat die gelegenheden een heel ander publiek trekken." Van Casino Hulst was woensdag niemand bereikbaar voor commentaar. Gerechtshof In de zaak tegen de Casino Club Hulst in Kapellebrug diende vrijdag voor het Gerechtshof in Den Haag een hoger beroep. Ad vocaat mr L. J. Speijdel van de vereniging Casinoclub 24 (huur der van de clublokaliteit) werd door het Hof ten dele in het ge lijk gesteld. „De procureur-gene raal was het met mij eens dat de rechtbank in Middelburg het ca sino op onjuiste gronden heeft gesloten." Volgens de uitleg van Speijdel heeft de Middelburgse officier van justitie bij de exploitatie overdracht van de oude naar weer een nieuwe vereniging ver zuimd bewijslast te verzamelen tegen die nieuwe vereniging. Het Hof meent dat de rechtbank er te gemakkelijk van uit is gegaan dat de nieuwe vereniging in overtreding was. simpelweg om dat het spelconcept - weliswaar enigszins in aangepaste vorm - van de vorige exploitant was overgenomen. Het Hof heeft de beschikking van de rechtbank vernietigd. Over de al dan niet terechte slui ting wordt op korte termijn een uitspraak gedaan. Speijdel ver wacht dat binnen niet al te lange tijd ook de arrondissements rechtbank tot een oordeel komt in de bodemprocedure. Woens dag werden de laatste getuigen in deze zaak gehoord. van onze verslaggever VLISSINGEN - Haalt de Zome runiversiteit Zeeland 1996 Het antwoord laat op zich wachten. Er ligt een plan om de ZUZ, zoals de instelling zich af kort, 'meer body' te geven. Daarbij wordt gedacht aan een voortbestaan als congresbu reau. En er wordt over gespro ken de ZUZ te laten opgaan in organisaties als de Hogeschool Zeeland, de Internationale Schelde Faculteit 'of een Zee land Studiecentrum. Afgelopen zaterdag is over al die mogelijkheden geconfereerd. Maar er zijn nog geen spijkers met koppen geslagen. Doordat het provinciebestuur alsnog met wat geld over de brug is geko men. is de achtste editie van de Zomeruniversiteit in elk geval gered. In de week van 21 tot en met 25 augustus vinden studie dagen plaats over zeven onder werpen. Belangstellenden kunnen er dan slot zie pagina 13 kolom 1 van onze verslaggever GOES - Een 28-jarige Yerseke- naar, die dinsdagavond op de Grote Markt in Goes ten minste één pistoolschot zou hebben ge lost en wellicht een aantal dorpsgenoten telefonisch met de dood heeft bedreigd, is woensdag in verzekering ge steld. Nadat de politiè hem op de Markt had gearresteerd kreeg de politie in Goes gisteren drie meldingen van Yersekena- ren dat zij afgelopen dinsdag bedreigende telefoontjes had den gekregen. Over de redenen om de Yersekse schutter van de ze feiten te verdenken kon de politie gisteren verder nog niets meedelen. De man werd dinsdagavond om 23.20 uur gearresteerd nadat de politie een melding had gekre gen van een schot op de Grote Markt. De 28-jarige werd aange troffen met een 9 millimeter pi stool en twintig patronen. Hij bekende gisteren dat het pistool van hem was. Waarom hij heeft geschoten wilde hij niet zeggen. Dat hij ten minste één schot heeft gelost bleek uit een lege patroonhuls die op de Markt werd gevonden, maar waarop hij heeft geschoten is niet duidelijk. Een getuige van het incident moet nog worden gehoord. De man is in verzekering gesteld op verdenking van de telefoni sche bedreigingen. De drie per sonen die aangifte deden van de dreigtelefoontjes moeten nog worden gehoord. Over het mo tief voor de bedreigingen kon de politie gisteren nog niets zeggen. De verdachte blijft drie dagen in verzekering. Ze waren samen met een oom op weg naar 'testau- rant', de tweeënhaljjarige Thim en zijn mama. Omdat het nogal een eindje rijden was. zocht de peuter wat af leiding; ..Wat is dat?" „M'n neus, dat weetje wel." ..Wat is dat?" Au. dat zijn oorbellen, daar moet je niet aan trekken, anders gaan mama's oren kapot. „Ik heb geen oorbellen he?" „Nee, want jij hebt geen gaatjes in je oren." „Heb jij wel gaatjes in je oren. mama?" ..Ja, dat heeft de mevrouw in de winkel gedaan." Hij zat geruime tijd na te denken. Toen sprak hij opgelucht: „Dan zijn mijn oren nog nieuw."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 9