Bellen hoeft niet meer via PTT Deltaplan Rivieren is aanpak symptomen Nekletsel na botsing kost jaarlijks 600 min PZC Gedragsprobleem bij kinderen leidt vaak tot criminaliteit Varend protest tegen schietoefening Bedrijven claimen 150 tot 200 miljoen watersnoodschade Springen tegen skate-verbod Miljoenenstrop voor bedrijfsverenigingen Organisatie zal afval over ovens verdelen binnenland Keuze uit drie telefoonmaatschappijen ligt in verschiet DONDERDAG 6 APRIL 1995 DEN HAAG (ANP) - Als het aan de overheid ligt heeft de Neder landse consument binnen en kelejaren de keuze uit drie ver schillende telefoonmaatschap pijen voor draadtelefonie. Daarbij gaat het om de toestel len, die via de telefoonlijn werken. De hoofdlijnen van het beleid werden woensdag op het minis terie van verkeer en waterstaat uit de doeken gedaan door dr. A. Driedonks, waarnemend hoofd directeur Hoofddirectie Tele communicatie en Post (HDTP) drs. H. Bakker, projectdirecteur van de nieuwe directie Toezicht Netwerken en Diensten. De PTT heeft onlangs een con current gekregen in de mobiele telefonie (zaktelefoons die ge bruik maken van radioverbin dingen). In 1998 verliest „onze" Koninklijke PTT Nederland ook zijn laatste monopolie, dat op het gebied van vaste verbindin gen voor spraaktelefonie. In ons land moet die concurren tie vorm krijgen door één con- door Carine Neefjes current toe te laten die in het he le land telefonie zal verzorgen, terwijl minister Jorritsma de mogelijkheid open laat dat ook per regio telefoondiensten wor den aangeboden. De overheid kan dat proces sturen door ver gunningen te verlenen en daar aan voorwaarden te verbinden. Hoe dit allemaal zal uitpakken is overigens nog onduidelijk. De overheid wil voorkomen, dat maatschappijen de „krenten uit de pap" gaan vissen door alleen in zeer dichtbevolkte gebieden telefoondiensten aan te bieden. Dergelijke maatschappijen zou den dan op de een of andere ma nier toch mee moeten betalen aan de telefonie in minder ren dabele gebieden. Ook wordt niet uitgesloten dat de Nederlandse consument in de toekomst te maken krijgt met meer tarieven, bijvoorbeeld afhankelijk van af standen bij interlokale gesprek ken. Dubbelrol Het opengooien van de markt heeft eens te meer de aandacht gevestigd op de dubbelrol van het ministerie van verkeer en waterstaat, beheerder van de meerderheid van de aandelen, van Koninklijke PTT Nederland én belast met het toezicht op de telefoonmaatschappijen. Onder druk van de Tweede Ka mer is inmiddels besloten om een scheiding aan te brengen tussen de diverse functies van de Hoofddirectie Telecommunica tie en Post. De belangrijkste daarvan is dat binnen HDTP een nieuwe directie Toezicht Netwerken en Diensten (TND) is gevormd, die ongeveer 25 men sen zal gaan tellen en zich bezig houdt met het verlenen van de vergunningen voor netwerken en diensten. De TND houdt ook toezicht op de naleving van de verplichtingen (zoals betaalbare tarieven en algemene toegang tot het netwerk) van de vergun ninghouders. De TND zal verder geschillen beslechten die kun nen ontstaan tussen de maat schappijen. Het ligt voor de hand dat de verplichting om het technisch mogelijk te maken dat netwerken aan elkaar ge koppeld kunnen worden, bron kan zijn van meningsverschil len. Het vormen van een aparte dienst om de concurrentie in goede banen te leiden is een eer ste stap. In 1997 moet de TND zijn omgevormd tot een zelfstan dig bestuursorgaan dat niet meer onder de verantwoorde lijkheid valt van de minister van verkeer en waterstaat. DEN HAAG - De helft van de kinderen met gedragsproble men belandt op latere leeftijd in het criminele circuit. Hun hy peractieve gedrag dat wordt veroorzaakt door een stoornis in de hersenen, wordt tijdens de kinderjaren onderdrukt met medicijnen, maar in de puber tijd glijden ze opnieuw af en worden ze zeer agressief. Dit blijkt uit een van de onder zoeken die gisteren werden ge presenteerd door de Hersen- stichting Nederland. Aan de vooravond van de Nationale Hersenweek, die van 9 tot en met 15 april wordt gehouden, vraagt de stichting meer aandacht voor hersenaandoeningen bij kinde ren en jongeren. In Nederland zijn er in totaal zo'n 580.000 kin deren en jongeren die een afwij king hebben in de hersenen. Jaarlijks overlijdt 30 tot 50 pro cent als gevolg van hersenletsel of -tumor. Zo'n 400.000 kinderen hebben wegens een aandoening in de hersenen problemen op school. Sommigen zijn autistisch, ande ren hebben last van taal- en lees stoornissen en een derde groep vertoont hyperactief gedrag. Door de problemen op school voelen de kinderen zich onge lukkig, hebben last van faal angst en worden soms zelfs de pressief. Er moet meer farma ceutisch onderzoek worden ge daan om deze gedrags- en leer stoornissen met medicijnen te bestrijden, zo pleiten woord voerders van de Hersenstich- ting. Apparatuur Met moderne kijk-apparatuur wordt een defect in de hersenen wel steeds sneller en preciezer vastgesteld. Lange tijd gingen wetenschappers er bijvoorbeeld vanuit dat een leesstoornis een erfelijke aandoening was. In middels is duidelijk dat dit pro bleem ook kan worden veroor zaakt door een afwijking in de hersenschors. Dan is er nog een grote groep jongeren in de leeftijd van 15 tot 21 jaar die hersenletsel oploopt als gevolg van een verkeersonge val. Uit onderzoek blijkt dat 90 procent matig of zodanig her stelt dat ze hun leven weer kun nen oppakken. Toch kampt deze groep met een blijvende mentale stoornis in de hersenen. Ze kun nen last hebben van geheugen verlies, concentratiestoornis sen, maar ook hun karakter kan veranderen. Soms worden ze erg prikkelbaar, agressief, nemen geen initiatieven meer of hebben last van angsten en depressivi teit. Onderzoeker A. Klein Hof- meijer van de Erasmus Universi teit in Rotterdam: „Deze groep is zeer kwetsbaar. Als je na een verkeersongeval lichamelijk ge handicapt blijft, krijg je automa tisch hulp en aandacht. Dat geldt niet voor deze mensen. Aan de buitenkant is immers niets te zien". LEEUWARDEN - Een actievoerder wordt door de marechaussee uit zijn rub berboot gehaald tijdens een protest tegen schietoefeningen van defensie in de Mar- newaard. In totaal werden twee betogers gearresteerd. De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee voer vanuit Lauwersoog het gebied binnen met twee rubberboten en een groot vaartuig. Na enige tijd in de verboden zone te hebben rondgevaren trokken de actievoerders zich terug en be gonnen de schietoefeningen alsnog. De Raad van State vernietigde twee we ken geleden de vergunning van defensie voor de Marnewaard. De Waddenvereni ging is van mening dat de schietoefenin gen nu illegaal zijn. Volgens het ministerie is slechts een deel van dé vergunning ver nietigd en mag er toch worden geoefend. foto Karei Zwaneveld/ANP Hoogleraar milieukunde wil Europese oplossing: NIJMEGEN (ANP) - Het vorige week door de Tweede Kamer vastgestelde Deltaplan Grote Rivieren is niet meer dan symp toombestrijding. Echte oplos singen voor de recente waters nood liggen niet in het verhogen en verzwaren van de dijken, maar in het internationaal aan pakken van de stroomgebieden van Rijn, Maas en Schelde. Dat stelde hoogleraar milieu kunde prof. dr P. Nienhuis woensdag op een symposium over internationaal beleid en be heer van de grote rivieren, op de Katholieke Universiteit in Nij megen. Nienhuis was in het ver leden ook betrokken bij Rijks- waterstaatprojecten in de Gre- velingen en de Oosterschelde. Volgens Nienhuis zal hoogwater steeds vaker voorkomen. Ener zijds doordat het klimaat sneller verandert dan tot nu toe werd aangenomen. Er valt meer regen en sneeuw en dus is er meer smeltwater. Anderzijds zijn de rivierlopen door menselijk in grijpen zodanig veranderd, dat het water veel te snel naar de zeemondingen stroomt. Uit Amerikaanse onderzoeken is ge bleken dat het water in verstede lijkte gebieden na regen twee tot driemaal hoger staat dan in een natuurlijke omgeving. Ook duurt het steeds langer voordat het water is afgevoerd. Nienhuis noemt het gelukkig dat de re cente watersnood „de Europese speurtocht naar definitieve op lossingen" versneld heeft. Het stroomgebied van de grote rivieren kan steeds minder wa ter in de omgeving vasthouden TIEL (ANP) - Ruim 7000 bedrij ven hebben schade als gevolg van de watersnood gemeld bij de Stichting Watersnood Be drijven Nederland. De geclaim de schade aan gebouwen, ma chines en voorraden bedraagt 75 tot 100 miljoen. Aan kosten voor evacuatie, inkomstender ving en voorzorgsmaatregelen hebben de bedrijven eveneens 75 tot 100 miljoen gemeld. Dit heeft voorzitter P. van Zeil van de stichting, die namens alle be trokken Kamers van Koophan del de schade inventariseerde, woensdag bekendgemaakt. Tweederde van de meldingen komt uit Gelderland, 18 procent uit Limburg, 8 procent uit Zuid- Holland en 7 procent uit overige provincies. Ruim de helft van de bedrijven (51 procent) is werk zaam in de detailhandel. 15 pro cent industrie, 14 procent zake lijke dienstverlening. 12 procent horeca en toerisme en 8 procent groothandel. De stichting heeft alle gegevens woensdag overhandigd aan het ministerie van economische za ken en hoopt zo snel mogelijk met minister Wijers te overleg gen. Het is nog onduidelijk met hoeveel geld het ministerie pre cies over de brug 'zal komen. Schade aan gebouwen en voor raden wordt, voor 65 procent ver goed. Bedrijven die ook vorig jaar door de watersnood deze kosten hebben gemaakt, krijgen nu 90 procent vergoed. Het overleg met de minister spitst zich toe op de evacuatie- kosten. Aanvankelijk wilde het kabinet een maximum bedrag per bedrijf uitkeren, maai- de stichting wijst er op dat enkele tientallen (vooral Gelderse) be drijven evacuatiekosten van een ton of meer hebben geclaimd. De stichting hoopt nu met Wijers te kunnen afspreken dat er een re geling komt in de vorm van vas te bedragen voor bepaalde cate- goriën bedrijven. Dat zou veel administratieve rompslomp be sparen. Het bureau dat de taxaties ver richt van de schade aan gebou wen en voorraden, heeft al 1065 taxaties afgerond. Er moeten door het bureau nog 4500 taxa ties worden verricht. De stich ting hoopt voor juli de schade aan gebouwen en voorraden te hebben afgewikkeld. Alle overi ge schadeclaims moeten voor het einde van dit jaar zijn afge rond. door erosie, ontbossing, urbani satie en drainage van landbouw gronden. Het is dringend nood zakelijk, aldus de hoogleraar, om de grondstructuur in de ui terwaarden te verbeteren en de oorspronkelijke vegetatie langs de rivieroevers terug te brengen. Deze maatregelen zijn vooral bo- venstrooms nodig - dus in Zwit serland, Duitsland, Frankrijk en België - om Rijn, Schelde en Maas te beletten te veel water naar Nederland af te voeren. Winterbed In Nederland (benedenstrooms) moet het winterbed van de rivie ren uitgebaggerd worden. De ri vieren vervoeren enorme hoe veelheden zand en slib. Dat be zinkt in Nederland in het stroombed en in de uiterwaar den, die daardoor steeds hoger worden. Met het gewonnen zand en klei zijn dijken gedeeltelijk op te hogen, denkt Nienhuis. Hij pleit voor een Europees actie plan Grote Rivieren. Nienhuis' pleidooi kreeg steun van dr. R. Jongman van het Eu ropees Centrum voor Natuurbe scherming. Volgens Jongman hebben alle Europese rivierlan- den tot ver in de jaren '80 alleen aan hun eigen grondgebied ge dacht bij rivierbeheer. Overal is naar behoefte gekanaliseerd en zijn riviermondingen afgedamd. Dijken zijn opgehoogd zonder naar de gevolgen verderop te kij ken en in de uiterwaarden is vol op klei gewonnen. Het gevolg van al die onsamenhangende maatregelen is dat hoogwater steeds meer problemen geeft, omdat het water niet via natuur lijk verloop kan afvloeien. Volgens Jongman moet de Euro pese Unie regeringen opleggen samen te werken in internatio naal rivierbeheer. Het kan niet zo zijn, stelde hij, dat in Neder land de regering een Deltaplan Grote Rivieren vaststelt, terwijl in Duitsland de landsregering van Nordrhein-Westfalen nog niet eens nadenkt over het wa terbeheer. Commissaris van de Koningin in Gelderland, Jan Terlouw, vindt dat Nederland de komende ja ren het voorbeeld moet geven op het gebied van integraal beleid en beheer van de grote rivieren. Gelderland zal daarbij een voor trekkersrol spelen. Terlouw zei tijdens het sympo sium dat het internationale Rijnverdrag binnenkort wordt herzien. DEN BOSCH - Een 'skater' vertoont in Den Bosch zijn kunsten tijdens een demonstratie tegen het dreigende skate- en skeelerverbod in de binnen stad. Enkele honderden jeugdige actievoerders trok ken woensdag door het centrum op naar het ge meentehuis, waar een petitie werd aangeboden aan burgemeester Burgers. Deze zegde toe dat in de binnenstad een skate-baan zal worden aange legd. De burgemeester weigerde echter het verbod voor het voetgangersgebied in te trekken. „Over al elders in Den Bosch is het toegestaan om te ska ten en te skeeleren. In de binnenstad is de overlast echter te groot. Er zijn in het verleden ongelukken gebeurd. Dat kan zo niet doorgaan", aldus Bur gers. Overigens moet de gemeenteraad zich nog uit spreken over het verbod. foto Koen Suyk/ANP DEN HAAG (GPD) - Neklet sel dat automobilisten oplo pen bij zogenoemde kop- staart botsingen, bekend als 'whiplash', veroorzaakt jaar lijks een schade van 600 mil joen gulden. Het betreft daar bij niet alleen de bij de ziek tekostenverzekeraars van betrokkenen geclaimde scha de maar ook sociale uitkerin gen en kosten voor werkge vers omdat het slachtoffer niet kan werken. Dit is gebleken uit een onder zoek dat TNO voor de Raad voor de Verkeersveiligheid heeft gedaan. De kosten zijn gelijk aan zeven procent van de totale schade die jaarlijks ontstaat door verkeersonvei ligheid. Volgens het TNO zul len de kosten de komende ja ren stijgen omdat het steeds drukker wordt op de wegen. Nu vinden jaarlijks 200.000 kop-staart. botsingen plaats. Het TNO achterhaalde dat elk jaar tussen 15.000 en 30.000 automobilisten bij bot singen het nekletsel oplopen. Bij eenderde van hen is het letsel blijvend. Een kwart van alle letselschade die automo bilisten claimen bij verzeke raars, wordt door whiplash veroorzaakt. Het probleem kan op drie ma nieren worden aangepakt. Ten eerste zouden de hoofd steunen in auto's verbeterd moeten worden. Omdat de Nederlander over het alge meen vrij lang is. zitten de steunen in de auto's te laag. Voor de Nederlander zouden die steunen minstens tien centimeter hoger moeten zit ten. Ten tweede kan een derde remlicht, bovenaan de achter ruit van de auto. helpen. Au tomobilisten zien dan eerder dat er voor hen wordt geremd. Het aantal kop-staart botsin gen kan zo afnemen. Verder kan voorlichting aan de auto mobilisten helpen. Indien alle drie maatregelen worden doorgevoerd kan het aantal mensen dat jaarlijks nekletsel in het autoverkeer oploopt met zo'n 5000 dalen. Dat is tussen zestien en dertig procent van het totale aantal slachtoffers. Het hoger zetten van hoofd steunen kost niets. Een ver bod op een derde remlicht is sinds 1 januari niet meer van kracht. Desalniettemin blijkt maar 26 procent van de auto mobilisten bereid zelf een der de remlicht aan te brengen. Probleem daarbij is wel dat er geen eisen voor de remlichten bestaan. Er ontstaat dus een enorme wildgroei. Gijsen wil nieuwe functie ROERMOND (ANP) - Mgr dr J. Gijsen. die begin 1993 onver wacht om gezondheidsredenen aftrad als bisschop van Roer mond. is weer volledig gezond. Hij heeft zich beschikbaar ge steld voor een nieuwe functie en wacht daar nog op, zo deelde zijn opvolger F. Wiertz woensdag mee. Wiertz sprak tegen dat Gijsen (62) een functie ambieert in het bisdom Roermond, dat hij twee jaar geleden in een diepe ver deeldheid achterliet. De conservatieve oud-bisschop verblijft nog steeds in het Oostenrijkse Herzogenburg. Hij heeft aan de paus laten weten weer inzetbaar te zijn. Politie-primeur: ondernemingsraad ROTTERDAM (GPD) - De regiopolitie Rotterdam Rijnmond gaat als eerste politiekorps in Nederland een ondernemings raad installeren. Momenteel geldt de Wet op de Onderne mingsraden (WOR) slechts voor het particuliere bedrijfsleven en niet voor overheidsorganen. Bij de politie wordt het perso neel momenteel nog vertegenwoordigd door de dienstcommis sies en de regionale dienstcommissie. De herziening van de WOR die de invoering van de onderne mingsraad bij de overheid mogelijk maakt, is in behandeling bij de Eerste Kamer. De Rotterdamse politie hoopt in novem ber de verkiezingen voor de ondernemingsraad te kunnen or ganiseren. Urk had eigen president URK (GPD) - Het vissersdorp Urk heeft ooit een eigen presi dent gehad: Hendrik de Haan. Dat blijkt uit navorsing van ge meentelijke archieven, die teruggaan tot 1814. Tijdens de Franse overheersing begin vorige eeuw kwam het dagelijks bestuur van het visserseiland in handen van een zo geheten municipale raad. Die stond onder leiding van 'maire' (burgemeester) Hendrik de Haan. Deze schroomde echter niet om zichzelf in die tijd te presenteren als 'president van Urk'. De archivaris die deze ontdekking tijdens restauratiewerk zaamheden aan de gemeentelijke stukken deed. veronderstelt dat uit deze 'republikeinse' periode van het eiland wellicht het Urker gezegde stamt „Loat. Urrek um ur beuten ouwen" (laten we Urk er buiten houden). Jazz-pianist Schrier (76) overleden DEN HAAG (GPD) - Afgelopen weekeinde is de voormalige leider van de Dutch Swing College Band, pianist Joop Schrier, overleden. Hij werd 76 jaar. Schrier die zich had bekwaamd in het spelen van boogie woog ie en blues, maakte van 1946 tot 1960 deel uit van het 'Swing College', waarvan de laatste vijfjaar als leider. Hij nam de lei ding van de band, die toen nog uit amateurs bestond en razend populair was, over van Peter Schilperoort die in 1955 als inge nieur bij Fokker ging werken. Na een aantal jaren uit de roulatie te zijn geweest, kwam Schrier in 1966 weer terug als leider van een orkest, samenge steld uit oud-leden van de Dutch Swing College, de Reunion Jazz Band. Met beide orkesten heeft Schrier een groot aantal plaatopnamen gemaakt. HAARLEM (GPD) - De bedrijfs verenigingen in Nederland lij den een miljoenenstrop in de zaak rond de wao-boetes (ma lus) voor werkgevers. Na een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep verliezen de be drijfsverenigingen tot op heden nagenoeg alle door werkgevers aangespannen rechtszaken. Al leen al bij de rechtbank in Haar lem is de verwachting dat de verenigingen aan griffierecht en kosten voor rechtsbijstand zo'n 600.000 gulden kwijt zijn. Haarlem is een van negentien rechtbanken in Nederland en behoort qua werklast tot een ge middelde rechtbank. Een reken som leert dat de totale schade voor alle bedrijfsverenigingen samen al snel boven de tien mil joen gaat uitkomen. De Centrale Raad van Beroep, de hoogste rechter op het gebied van sociale zekerheid, vernietig de in februari zeventien wao- boetes. Werkgevers hadden die opgelegd gekregen omdat ze een arbeidsongeschikt personeels lid geen passend werk hadden aangeboden. Volgens de rechter waren de boete-aanslagen on voldoende gemotiveerd: er was te weinig naar het inidividuele geval gekeken. Staatssecretaris Linschoten heeft inmiddels al aangekondigd dat de maatregel versneld zal worden afgeschaft. De sectoren bestuursrecht van de Nederlandse rechtbanken hebben eerst de uitspraak van de Centrale Raad afgewacht en zijn nu bezig stapels zaken af te handelen. UTRECHT (ANP) - De rijks overheid, provincies en ge meenten gaan een organisatie oprichten die de afvalstromen in Nederland moet verdelen over de diverse verbrandingso vens. Daarmee moet worden voorkomen dat Zuid-Holland overtollig afval exporteert, ter wijl Gelderland afval impor teert om de verbrandingscapa citeit te benutten. De diverse partijen, vertegen woordigd in het Afval Overleg Orgaan (AOO), zijn dat woens dag in Utrecht overeengeko men. Deze week werd bekend dat de afvalverbrandingsoven ARN bij Nijmegen met grote ver liezen draait, doordat er onvol doende brandbaar afval wordt aangevoerd. Tegelijkertijd wil Zuid-Holland afval exporteren naar België en Frankrijk omdat de provinciale afvalverwerker Proav in Schiedam het grote aanbod niet aankan. De nog op te richten organisatie moet op termijn het afval over de Nederlandse verbrandingso vens verdelen. Daarmee wordt voorkomen dat sommige ovens met overcapaciteit blijven zifc- ten, verwacht het AOO. Voorwaarde is dat er in heel Ne derland een verbod komt op het storten van brandbaar afval Op dit moment geldt een dergelijk verbod alleen in delen van de Randstad. Milieuminister De Boer moet het stortverbod vast leggen in een algemene maatre gel van bestuur. Het AOO wil dat het verbod uiterlijk 1 januari 1997 van kracht wordt. Het AOO verwacht dat door een betere sturing van de afvalstro men enkele geplande verbran dingsovens niet hoeven te wor den gebouwd. Zo wordt de bouw van een verbrandingsinstallatie in Maasbracht, kosten ruim één miljard gulden, waarschijnlijk overbodig. Dat zei de Limburgse milieugedeputeerde Tindemans in reactie op het overleg. Een ge plande uitbreiding van de ver brandingsoven in Duiven is naar verwachting evenmin noodza kelijk. Om de ARN bij Nijmegen op kor te termijn van voldoende afval te voorzien zal de komende tijd afval worden aangevoerd vanuit de AVR bij Rotterdam. Deze oven ligt momenteel stil in ver band met onderhoudswerk zaamheden. ^nn/'a Vlissingen Kaartverkoop: zaterdag 8 april van 11.00 - 13.00 uur Britannia Vlissingen Prijs: ƒ30,00 pp Met medewerking van: Biuesette Orkest Albert West Los Alegres Top Hats Nikos Ignatiadis Trudy van Hal {mime actress) Disco Opus Sound ORGANISATIE: LIONSCLUB VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3