Kamer kraakt Schiphol-pas Belgische rechtbank wil Claes verhoren PvdA zoekt weg uit minima-slop Brugman Gratis haas voor de paas INBOUWAPPARATUUJ wiï4i m%. KORTING 4 WEKEN Freriks volgt Van Zijl op bij NOS-Journaal PPSwj] Bonden: Eén op vier bouwvakkers staakt VOOR 14,25 Deze week alleen bij Albert Heijn. Ch Bevrijdingsfeest in Madurodam Vandaag besluit over voortbestaan nieuw systeem passagiers-controle Ajax nog ver van finale Wolkenvelden, zaclit Wolkenvelden, afgewisseld door op klaringen, droog. Matige westelijke wind. Maximumtemperatuur 15 gra den. 238e jaargang no. 82 Donderdag 6 april 1995 Losse nummers 1,50 den HAAG (GPD) - Het nieuwe passagiers-controlesys teem dat eind vorige maand op Schiphol werd geïntroduceerd, staat alweer op losse schroeven. Een kamermeerderheid van CDA, WD, GroenLinks, AOV en de kleine christelijke fracties zal het kabinet vandaag moge lijk dwingen de oude paspoort controle weer op Schiphol in te voeren. Of het tot zo'n harde confrontatie tussen Tweede Ka mer en kabinet komt, hangt af van de WB-fractie, die in de loop van de ochtend nog een de finitief standpunt moet bepa len. De staatssecretarissen Schmitz en Patijn slaagden er gister avond niet in de fractiespecialis ten van justitie en buitenlandse zaken ervan te overtuigen dat de passagierscontrole op Schiphol inmiddels goed functioneert. Se dert 26 maart, bij de inwerking treding van het verdrag van Schengen, hoeven reizigers uit zeven Europese lidstaten niet meer hun paspoort te tonen, maar kunnen met een magneet pasje door een draaihekje. Om dat de pasjes niet op naam staan, kunnen ze ook aan een an der worden doorgegeven, of ach teloos in een prullenbak ge gooid. Het CDA-kamerlid De Hoop Scheffer had vorige week op Schiphol in een uur tijd een hele stapel rondslingerende pas jes verzameld. Lek Ook met de extra maatregelen die Schmitz heeft aangekondigd (steekproeven bij de draaihek- jes, pasjes minder lang geldig) blijft Schiphol „een lekke grens- HILVERSUM (GPD) - De 50-ja- rige Philip Freriks volgt per 1 januari 1996 de 60-jarige Joop van Zijl op als vaste presenta tor van het NOS-Journaal van acht uur 's avonds. Dit heeft de NOS gisteren bekendgemaakt. Van Zijl werkt sinds 1984 als eindredacteur en presentator bij het NOS-Journaal. Hij ver zorgde de presentatie om beur ten met Pia Dijkstra. Joop van Zijl zal vanaf volgend jaar worden ingeschakeld als NOS-commentator bij evene menten. Bovendien zal hij dienst doen als invaller van het NOS-Journaal. Een woordvoerder van de NOS verklaarde dat Van Zijl begin 1994 eigenlijk al gerechtigd was te stoppen met werken bij de omroep. „Maar zowel hijzelf als de NOS vond dit te vroeg. Voor ons zou het een te groot verlies zijn. Er zijn diverse gesprekken geweest en in goed overleg heb ben we gekozen voor deze oplos sing". Philip Freriks werd in 1977 cor respondent in Parijs voor de NOS en Het Parool. Hij stopte hiermee in 1993. Voorts presen teerde Freriks onder meer de programma's Lopend Vuur, Pas sages, Het Groot Dictee der Ne derlandse Taal en het NCRV- programma De tijd staat even stil. DEN HAAG (GPD) - De PvdA doet vandaag een laatste po ging de blunder van partijge note Noorman-Den Uyl inzake het minimabeleid weg te moffe len. De sociaal-demoerate ver zette zich deze week samen met de WD tegen een voorstel van GroenLinks om de allerarmsten Advertentie Wonen in de degelijkheid van vroeger Bij Paauwe zijn niet alleen de klassieke meubelen nostalgisch. De vakbekwaamheid van de stoffeerders, de service en de prijzen zijn het óók! Marconistraat 15, Goes 01100-20840 12000m2 showroom een extraatje te geven. Haar halsstarrige houding wordt Noorman door de PvdA-fractie niet in dank afgenomen. Noorman had eerder zelf een soortgelijk idee voor een ex traatje in een,interview gelan ceerd, maar liet opvallend ge noeg een voorstel daartoe in de Kamer achterwege. Spoedberaad in die fractie leid de gisteravond nog niet tot een oplossing. Noorman zelf was voortdurend in gesprek met coa litiegenoten Bakker (D66) en Van Hoof (WD) om een paars 'sociaal alternatief voor de plan nen van de oppositie neer te leg gen. Daar wordt vanmiddag over gestemd. D66 steunt evenwel het opposi tie-voorstel. GroenLinks-leider Rosenmöller vraagt het kabinet .daarin te onderzoeken of er meer geld voor minima met financiële problemen kan worden uitge trokken. Bakker zegt nog steeds sympathie voor dat voorstel te voelen. Dat de PvdA door haar eigen toedoen in het 'anti-mi nimakamp' van de WD zit, kan hem weinig schelen. „Het is niet mijn moeras", aldus Bakker. Het irriteert de Democraten al langer dat de PvdA voortdurend doet alsof alleen zij oog heeft voor de laagstbetaalden. Staats secretaris Tommei (D66) was on langs slachtoffer van deze so ciaaldemocratische profile ringsdrift, toen hij niet op stel en sprong de huursubsidie veilig stelde. Toch is een goede sfeer in de coalitie Bakker ook wat waard. Helemaal afwijzend te genover een paars alternatief staat hij dan ook niet. „Maai-dan moet dat 'paarse' voorstel wel beter zijn dan de motie van GroenLinks. Dat zie ik voorals nog niet gebeuren". Advertentie GOES J.A.vander Goeskade 1 01100-50255. Gewonden bij rellen in Brussel BRUSSEL (ANP) - Bij botsin gen tussen de politie en jeug dige allochtonen zijn woens dagavond in Brussel zeker tien gewonden gevallen, zowel po litieagenten als migranten. De rellen in de Brusselse randge meente Molenbeek braken uit nadat een politieagent had ge schoten op een jonge migrant. De man zou ernstig gewond zijn geraakt. De exacte toedracht van dit incident was gisteravond nog onduidelijk. Enkele honderden jongeren gin gen de straat op en onthaalden de toegestroomde rijkswacht op stenen. Geen nucleaire aanval VS op landen zonder kernwapens van onze correspondent WASHINGTON - De vijferken- de kernmachten (de VS, Rus land, China, Frankrijk en Enge land) hebben gisteren beloofd alle landen te hulp te zullen schieten die worden bedreigd door landen met kernwapens. Zij verklaarden bovendien nooit kernwapens zullen ge bruiken tegen landen die geen kernwapens hebben, en die be loven ze ook niet te zullen ma ken. De Amerikaanse president Bill Clinton deed die belofte gisteren publiekelijk al namens de Verenigde Staten. Rusland, China, Frankrijk en Engeland sloten zich daarbij aan. DEN HAAG (ANP) - Het aantal stakende bouwvakkers is woensdag gegroeid tot ruim 34.500. Daarmee is één op de vier bouwvakkers (ruim 26 pro cent) in staking. Dat heeft het actiecentrum van de bouwbonden van FNV en CNV en de machinistenvak bond Het Zwarte Corps bekend gemaakt. Volgens het actiecentrum ligt nu 70 procent van de bouw plaatsen van grote ondernemin gen plat. Onder de bouw-cao vallen 137.000 werknemers. De bouwstaking is vanaf woens dag het grootste arbeidsconflict in deze sector sinds de Tweede Wereldoorlog. In 1960 duurde de staking „slechts" twaalf dagen, maar lag het aantal stakers ho ger. De huidige bouwstaking heeft woensdag zijn 17e dag gehad. Het aantal stakingsdagen maal het aantal stakers is de 410.000 uit 1960 gepasseerd. De vakbonden hebben besloten de grote manifestatie van vol gende week woensdag in de Utrechtse Jaarbeurshallen niet door te laten gaan. Problemen De bonden voeren officieel logis tieke problemen bij het vervoe ren van de verwachte 50.000 mensen per trein en auto als voornaamste reden op. Een woordvoerder van de Bouw en Houtbond FNV gaf woens dagmiddag echter toe dat de bonden ook vrezen dat de mas- Nu bij een pak Persil of Dixan een schètvan een pluche paashaas cadeau. Om verzekerd te zijn van schone en zachte paasdagen. Persil Megaperls, Persil Megaperls Color of Dixan Megaperls, ir qq pak 1,5 kilo 1&85 ID.yy Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 15 april a,s, zolang de voorraad strekt. sale bijeenkomst uit de hand zou kunnen lopen. Regionale bestuurders hebben gemeld dat er op diverse plaat sen onder de stakers heethoof den zitten die tot gewelddadig heden zouden kunnen overgaan. „Als dat gebeurt is zo'n massa van 50.000 mensen niet meer te beheersen", aldus de FNV-zegs- man. Daarom heeft het landelijke ac tiecentrum vervolgens besloten het volgende week te laten bij re gionale bijeenkomsten. (eenmalig binnen zes maanden) ÜAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Voorletters: ra/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002 bevrijdingsoptocht voorbij. Het plan om het hotel een plaatsje te geven in de miniatuur stad was afkomstig van Jasper Tonneijk uit Wageningen (2e van rechts). Naast Van Vollen hoven zit burgemeester Jager van Wagenin gen en geheel links diens Madurodamse ambt genoot Westpalm van Hoorn. foto Arthur Bastiaanse/ANP ROTTERDAM - Pieter van Vollenhoven be kijkt in Madurodam het model van Hotel De Wereld (rechts), dat hij gisteren officieel over droeg aan de Rotterdamse mini-gemeente. In het hotel in Wageningen werd in 1945 de capi tulatie van de Duitse troepen in Nederland ge tekend. Langs de Madurodamse versie van Dé Wereld trekt tussen rijen toeschouwers een post", aldus De Hoop Scheffer. Hij kreeg steun van zijn VVD- collega Weisglas die het kaar tjessysteem „in de kern krakke mikkig" noemde. Maar Weisglas liet na afloop van het debat toch de mogelijkheid open dat zijn fractie vandaag het kabinet in het belang van de coalitie-vrede nog enkele weken het voordeel van de twijfel geeft. „We zouden kunnen besluiten een nieuwe evaluatie van het systeem eind deze maand af te wachten. Dat zijn nog maai' een paai' weken". Schmitz (justitie) en Patijn (bui tenlandse zaken) gaven gisteren in het overleg grif toe dat ook zij zelf erdoor verrast waren dat het pasjessysteem op Schiphol zo slecht functioneerde. Patijn: „Ik was eerder te geruststellend in mijn mededelingen. Ik had wat verder moeten doorvragen. Ik bied daarvoor mijn excuses aan". Een terugkeer naar het oude systeem is volgens de staatssecretaris echter niet goed mogelijk, omdat daarmee ook het passagiersregime in andere Schengen-landen (de Benelux, Frankrijk, Duitsland, Portugal en Spanje) in het gedrang zou komen. Bovendien betekent het schrappen van de Schengen-re- geling op Schiphol voor Neder land aanzienlijk internationaal gezichtsverlies. Nederland was in het verleden steeds een van de grootste pleitbezorgers voor vrij reizigersverkeer binnen de ze ven Schengen-landen. Gescheiden De pasjesproblemen zijn overi gens van tijdelijke aard. Volgens staatssecretaris Schmitz is de verbouwing van Schiphol in de cember zo ver gevorderd, dat passagiers uit Schengen-landen en niet-Schengenlanden 'fysiek' van elkaar worden gescheiden, net als op de andere Schengen- luchthavens. De controle is dan geen probleem meer. „Ik ben zelf ook wel geschrokken van de rea liteit. maar ik zal intussen scherp blijven toezien op de uit voering", beloofde zij. Hoewel PvdA-kamerlid Van Oven daar mee instemde, hield ook hij zijn twijfels. „We zitten in een zeer ernstige situatie. Onze betrouw baarheid als verdragspartner staat op het spel". Hypotheekrente DEN HAAG (ANP) - Opnieuw hebben enkele hypotheekver schaffers de rente verlaagd. Woensdag schaarden ABN Am- ro, Rabobank en Delta Lloyd zich in het kamp van financiële instellingen, die al eerder deze week de hypotheekrente om laag brachten. Delta Lloyd verlaagde de basis hypotheekrente met. 0,6 procent tot 7,3 procent. ABN Amro bracht de tarieven tot 0,4 pro cent omlaag en bij Rabobank daalde de rente tussen de 0,3 en 0,6 procent. van onze correspondent BRUSSEL - De Belgische justi tie wil Navo-secretaris-gene- raal Willy Claes verhoren over zijn mogelijk aandeel in het Agusta-smeergeldschandaal. Ook voorzitter Louis Tobback van de Vlaamse Socialistische Partij en de voormalige minis ter van defensie Guy Coëme zul len worden verhoord. Justitie wil via de verhoren ach terhalen of het Italiaanse bedrijf Agusta in 1988 de order voor 46 legerhelikopters in de wacht heeft weten binnen te slepen door steekpenningen te betalen en ambtenaren om te kopen. Claes zei gisteren (woensdag) 'volledig ter beschikking te staan' van Justitie. „Ik heb ze al les al verteld wat ik wist, maar als er bijkomende vragen zijn, zal ik die beantwoorden". Tegenover de internationale media zei Claes opnieuw on schuldig te zijn in het Agusta- schandaal en niet aan aftreden te denken. De Navo-baas zei tij dens een persconferentie in Brussel na de ontvangst van de Poolse premier Olesky, nog steeds de steun te genieten van alle zestien lidstaten van de alliantie. Tobback en de promi nente Waalse socialist Coëme wilden gisteren niet reageren. Het Hof van Cassatie, de hoog ste rechtbank van het land die (ex-)ministers moet vervolgen, zette gisteren de eerste officiële stappen om het verhoor van de drie socialisten mogelijk te ma ken. Het maakt daarbij gebruik van een nieuwe speciale 'wet- Claes' die deze week werd aange nomen. Voor een simpel verhoor van een (ex-)minister hoeft niet langer de volksvertegenwoordi ging de parlementaire on schendbaarheid van de politicus op te heffen. De wet is speciaal gemaakt om te voorkomen dat het Agusta-onderzoek vertra ging zou ondervinden nu het Belgische parlement is ontbon den met het oog op de verkiezin gen van 21 mei. Het parlement beslist wellicht morgen (vrijdag) al of het Hof de drie aan de tand mag voelen. In België overheerst intussen de mening dat het smeergeldonder- zoek niet erg opschiet. Eén ver dachte, Agusta-lobbyist Cywie, is inmiddels op vrije voeten ge steld, en bezwarend materiaal tegen toppolitici van de SP is nauwelijks gevonden. Van de drie ex-ministers die nu voor verhoor worden opgeroe pen, is gewezen minister van economische zaken Claes de be kendste. Louis Tobback zou als partijvoorzitter meer licht kun nen werpen op de 'giften' aan po litieke partijen, zoals die tot 1993 in België gebruikelijk waren. Guy Coëme was vice-premier en minister van defensie namens de Parti Socialiste ten tijde van de helikopterorder. Hij kwam vorig jaar al ten val over het Agusta- schandaal en moet wellicht eind van dit jaar voor de rechtbank verschijnen. Favoriet Ajax mocht tegen Bayern München uiteindelijk nog blij zijn met het gelijkspel <0-0). Enkel in de eerste helft van de halve filiates van de Champions League creëerden de Amsterdammers enkele goeie kansen. In de andere halve finale domineerde favoriet Paris Saint Germain bijna de hele wedstrijd. Maar AC Milan had aan een snel uitgevoerde counter voldoende. In de laatste minuut werd het 0-1 voor Milan. 1 S Casino's Hulst willen weer open De op last van justitie gesloten casino's in de gemeente Hulst willen weer open. Eén van de twee laat vandaag aliveer spe lers toe. De ander ziet in een uit spraak van het gerechtshof mo gelijkheden de deuren weer te openen. Justitie volgt de ontwikkelingen met Q belangstelling. Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17,18 en 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1