Een hoge status voor de boeren Rust, regelmaat en reinheid Onderzoek justitie naar vervuiling in Land van Saeftinge 'Dragon Quest' in de Zeeuwse dorpen zeeland donderdag 6 april 1995 lezers schrijven Solistenwedstrijden KNF I van onze verslaggever EMMADORP - Het Openbaar Ministerie in Middelburg begint volgend week met het strafrechtelijk onderzoek naar de vervuiling van natuurgebied De Noord in Het Verdronken Land van Saeftinge. Milieu-officier van justitie A. de Lange verwacht uiterlijk eind deze maand Ie kunnen aangeven of er reden is om stichting Het reeuwse Landschap te vervolgen wegens nalatigheid. Bewoners van Emmadorp ontdekten in februari een gro te vuilnishoop in het afgesloten gedeelte van het natuur reservaat. Een deel van het terrein nabij de eerste schaapskooi in De Noord lag bezaaid met huisvuil, meu- I hilair, oud ijzer en klein-chemisch-afval. ue troep was afkomstig uit een oude schuur van het op geheven schaapherdersbedrijf Cleiren. De berging was eind vorig jaar in opdracht van Het Zeeuwse Landschap afgebroken. Het afval werd nadien ongemoeid gelaten. Ook waren er sporen van verbranding. Nadat de bewo ners aangifte hadden gedaan bij de politie, liet de stich ting de inboedel ogenblikkelijk verwijderen. Bij die ope ratie betrapten Emmadorpers het ingehuurde bedrijf andermaal op een misstand. Uit een ton werd een 'olie achtige substantie' in een kuil gestort, zo toont een video opname. Gecompliceerd De milieupolitie heeft een uitgebreid vooronderzoek op gezet. Naar verwachting krijgt De Lange vandaag (don derdag) het proces-verbaal op zijn bureau. „Onderzocht is zoal de eigendomsverhouding, van wie die spullen nu eigenlijk zijn en welke afspraken er bij het overgaan van het bewuste grondgebied in andere handen zijn ge maakt tussen de stichting en de familie Cleiren", geeft de officier aan waarom pas nu aan het strafrechtelijke onderzoek wordt begonnen. „Het is een gecompliceerde zaak, die zeer gevoelig ligt. Heel wat anders dan iemand vervolgen voor iets duidelijk aanwijsbaars als het rijden door rood licht." Het Openbaar Ministerie bekijkt in eerste instantie of Het Zeeuwse Landschap een strafbaar feit heeft ge pleegd. De Lange sluit evenwel niet uit dat de aandacht zich op dat vlak gaande het onderzoek verlegt naar mo gelijke andere verantwoordelijken. Maar, zo voegt hij er aan toe, dat er proces-verbaal is opgemaakt tegen de stichting, betekent dat er vooralsnog primair in die rich ting reden tot verdenking is. Over de kans dat Het Zeeuwse Landschap van iedere blaam wordt gezuiverd, doet de officier van justitie in dit stadium geen uitspraak. Hij verwacht uiterlijk deze maand zijn onderzoek te kunnen afronden. Advertentie Schoonmoakbedrijf SIMONS bv. voor: totaalonderhoud Kostbare kraanhark gestolen HULST - Een bedrijf uit Hulst ontdekte woensdag de vermis sing van een zogeheten kraanhark. Het ruim twee meter brede stuk gereedschap wordt gebruikt om takken bij elkaar te har ken in een sloot langs de Langeweg in Hulst. Gezien het ge wicht vermoedt de politie dat het felgeel gekleurde gereed schap alleen met een kraan kan zijn gestolen. De hark heeft een waarde van 15.000 gulden. De politie vraagt eventuele getuigen zich te melden op het bureau in Hulst. Inval in drugspand Vlissingen VLISSINGEN - De Walcherse politie heeft woensdagochtend een inval gedaan in een drugspand aan de Hogeweg in Vlissin gen, Het vermoeden bestond dat in de woning werd gedeald. Ook hadden omwonenden herhaaldelijk geklaagd over over last. Een 39-jarige vrouw en een 43-jarige man, allebei afkomstig uit Vlissingen, werden aangehouden. De vrouw is in verzekering gesteld: de man werd na verhoor vrijgelaten. Bij de inval wer den een geringe hoeveelheid hard drugs en enkele van diefstal afkomstige goederen aangetroffen. Colaruzie loopt uit de hand HULST - Onenigheid over het drinken uit een fles cola is dins dagavond in een etablissement aan de Grote Bagijnestraat in Hulst uitgelopen op een fikse ruzie. Twee mannen uit Terhole zaten omstreeks acht uur een broodje te eten. Ze stoorden zich er aan dat een werknemer van de zaak een fles cola aan zijn mond zette. De Terholenaren namen aan dat de fles ook diende om klanten uit te serveren en vonden de handeling dus alles behalve fris. Een opmerking van de mannen viel verkeerd bij de barbediende. Na een hevige woordenwisseling trok de cola drinker een mes. De klanten verlieten daarop zo snel mogelijk de eetgelegenheid. De politie stelt een nader onderzoek in Gierzwaluwvriendelijke daken OOST-SOUBURG - Dankzij oplettende bewoners, een daad krachtige Vogelwerkgroep Walcheren en de woningbouwver eniging VW, kunnen begin mei de gierzwaluwen op hun oude nestplaatsen aan de Zeewijksingel in Oost-Souburg terecht. De huizen worden momenteel voorzien van dakisolatie en nieuwe pannen maar de gierzwaluwen krijgen daar geen last- van. De Vogelwerkgroep Walcheren plaatst zaterdag vijftig gierzwaluwenpannen op plaatsen die met hulp van de bewo ners als traditionele nestplaatsen zijn aangewezen. Behalve de bewoners en de Vogelwerkgroep, dragen ook VW, de gemeente Vlissingen, bouwbedrijf Delta en de werkgroep Landschapsverzorging Walcheren bij aan de herhuisvesting van de typisch stedelijke zomergasten. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Leefbaarheid Wederom wordt de leefbaarheid van het dorp Wissenkerke aan getast door politieke besluiten. Nog geen week geleden ver klaarde wethouder Van Damme dat het zwembad dit jaar nog niet gesloten zou worden. Zes dagen later besluit de gemeente raad op voorstel van het CDA het zwembad dit jaar wel te slui ten, zonder dat dat op de agenda van de raad stond vermeld (PZC 29-3). Die overval had niemand verwacht. De Wissenkerkenaren worden eens te meer met de neus op het feit gedrukt dat bestaan de voorzieningen worden afge broken. Zo zijn de laatste jaren bittere tegenslagen te verwerken ge weest, de sluiting van Cebeco en de dreigende sluiting van Loon bedrijf Markusse. Pogingen een bedrijventerrein nabij Wissen kerke te realiseren liepen spaak, sindsdien zijn door de gemeente raad geen nieuwe pogingen meer ondernomen. Dit ondanks de groei van de jonge bevolking, wat een bedrijventerrein rechtvaardigt. Vorige week werd de honderdste leerling op de basisschool inge schreven. De gemeentebestuur ders zouden hun handen uit de mouwen moeten steken om het dorp Wissenkerke het zo brood nodige bedrijventerrein te ge ven, waarom al jaren wordt ge vraagd. Nu moet nagenoeg de gehele werkende bevolking hun werk zoeken buiten het dorp. Het wordt de hoogste tijd dat de toekomstige generatie straks hun werk zal vinden in of om het dorp. Gemeenteraad en -be stuur, ga direct aan de slag, net zo snel als nu de beslissing is ge nomen iets af te breken, om ook eens iets op te bouwen. A. van der Weele Orisantstraat 3 Wissenkerke Evenwicht V Het artikel Op zoek naar het evenwicht is de bekentenis van een vrouw, die zelf het evenwicht zoekt. Daar is op zich niets mis mee. Er zijn legio mensen, die zich na het herstellen van een ziekte gaan verdiepen in hun leef- en eetgewoonten. Maar om je vervolgens uit te geven als hulp verlener. gaat toch wel wat ver. En dan ook nog met voetzoolre- flexologie. aura- en chakrahea- ling, polariteitsmassage, holisti sche massage. Ik verbeeld me bijna dat het gaat om een zeer erudiete vrouw, ware het niet dat dit alles me toch te zeer als loze kreten in de oren klinken. Het gaat nogal ver te menen dat je verantwoording kunt nemen voor mensen met ernstige ziekten, zonder daar voor de medische know-how te hebben. En ik hoop dan ook dat deze mensen in hun evenwicht blijven en het goede doen. Anneke Berings Mart. Eykestraat 6 Terneuzen Evenwicht VI Naar aanleiding van het artikel over mevrouw Vos staan er da gelijks ingezonden brieven van lezers, allemaal negatief. Tot he den heb ik nog geen positieve reacties gelezen. Is het eigenlijk wel mogelijk dat mén door een voedings- of levenspatroon van MS kan genezen? Al tientallen jaren wordt er on derzoek gedaan naar MS, ook in Nederland. Zijn de onderzoekers en begeleidende specialisten dan zo dom. dat men nog niet op de gedachte is gekomen om een speciaal menu samen te stellen. In Amsterdam is de Nederland se Hersenbank gevestigd. Daar is men dankbaar als men als een MS-patiënt, na het overlijden, hersenen en ruggemerg ter be schikking stelt voor onderzoek; de mensen zijn daar dag en nacht bereikbaar. Waarom? Men wil inzicht krijgen in deze ziekte. Ik ben geen arts, specialist of MS- deskundige. Wel werd op 19-ja- rige leeftijd, in 1954 (41 jaar gele den) via de beruchte 'ruggeprik' MS geconstateerd. Ik weet dus waar ik over praat. Het stuk van mevrouw Vos was voor mij een lachertje. Het is alleen heel erg voor mensen die geloof hechten aan beter worden. Deze patiën ten kunnen maar het beste luis teren naar hun huisarts en even tueel hun behandelende specia- Ust- C. J. Kramer Paauwenburgweg 27 Vlissingen Evenwicht VII Toen ik na een ziekenhuisop name van twee weken terug keerde naar huis en diezelfde dag uw niet erg evenwichtige ar tikel (evenwicht, 28-3) las, rezen de haren mij te berge. Ik ben na melijk ook zo'n mens met multi ple sclerose, net terug van mijn tweede grootste 'schube' in vijf tien jaar. Aan aandacht kom ik niets tekort momenteel, dat valt te begrijpen volgens de wat infantiele optiek van Karin Vos uit Terneuzen. Hoewel ik haar opvattingen op zijn zachtst ge zegd kwalijk vind (en onbruik baar) vind ik het nog veel kwalij ker dat een dergelijk flutartikel door de redactie van dit blad ge plaatst is zonder enige weten schappelijke of andere genuan ceerde onderbouwing. Veel strijdbare en moedige MS-pa- tiènten wordt hiermee onrecht aangedaan en MS komt wel in een heel raar daglicht te staan. M. van der Waals Granaat 16 Middelburg discussie gesloten) Vijvervreugd III Als ouder van een bewoner van Vijvervreugd wil ik een positief bericht laten horen over de si tuatie op dit internaat, dat nu zo negatief in de belangstelling staat. Mijn zoon wordt in pavil joen Winterkoninkje goed en met liefde verzorgd. Ook zijn dagopvang in De Windroos is uitstekend. De huisvesting is inderdaad niet best. lange kale gangen, slaapza len, geen privacy in slaapzaal of badkamer. Er zijn echter bewo ners die wel een eigen gezellige slaapkamer hebben, die dan door de ouders eventueel inge richt kan worden. Verder vind ik het onterecht dat er zo negatief gedaan wordt over parttimers. Het werken met c.q. zorgen voor een groep gehandi capten is psychisch en fysiek best zwaar, zodat het als partti mer beter vol te houden is. (Ie mand die vier dagen per week werkt, noemt men ook partti mer). Als er steeds dezelfde part timers met dezelfde groep werken, zie ik totaal geen be zwaar. Kortom: over zorg en dagopvang zijn wij tevreden: de huisvesting kan beter! Koos Zachariasse Clijverstraat 23 Vlissingen discussie gesloten HEINKENSZAND De afdeling' Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Mu ziekverenigingen (KNF) houdt morgen (vrijdag 7 april) en za terdag wedstrijden voor solis ten en kleine ensembles. Het jaarlijkse evenement wordt ge houden in De Stenge in Hein- kenszand. In totaal hebben zich zevenen zestig muzikanten en ensembles aangemeld. De slagwerksectie en een deel van de groep blaas- muzikanten treden vrijdag avond (vanaf 19.00 uur) aan ter wijl de overige blaasmuzikanten zaterdagmorgen vanaf tien uur aan de wedstrijd beginnen. Alle deelnemers worden door hetzelfde jurylid - de heer J. Conjaerts - beoordeeld. van onze verslaggever WESTKAPELLE - In menig Zeeuws dorp wordt de rust deze week verstoord door druk operende militairen. Het gaat om een oefening van de 109 Batterij Veldartillerie van de Koninklijke Landmacht, die normaal is gestationeerd in Havelte. Eenmaal per jaar voeren zij de oefening 'Dragon Quest' uit. Deze keer is Zeeland het voor naamste oefenterrein. Aan de oefening doen zo'n 250 soldaten mee. Zij beschikken over zes raketwerpvoertuigen, vijftien landrovers en dertig andere voertui gen. Woensdag waren zij vooral actief in Middelburg en bij Westka- pelle. De omgeving van de jachthaven in Kamperland is vandaag (donderdag) de belangrijkste locatie. Morgen wordt het materieel ingeladen bij de Veerse Dam, waarna de militairen huiswaarts keren. van onze verslaggever A.J. Snel MIDDELBURG - Van éen ding waren de Zeeuwse boeren door de eeuwen heen zeker: het loon van de arbeiders bleef vrijwel gelijk. Laag. De prijzen voor voeding konden stijgen of dalen, de kosten voor arbeid bleven op het zelfde niveau. Zo was dat tussen pak weg 1600 en 1910. Boeren reageerden op de markt, spreidden hun risico's. Arbeiders hadden af te wachten. „Hun situatie was in die drie eeuwen weinig rooskleurig," zegt dr Peter Priester. Na vijf jaar graven in ar chieven is hij aan het schrijven van de landbouwgeschiedenis van Zee land toe. In het najaar van 1997 moet het project, een initiatief van de stichting regionale geschiedbeoefe ning Zeeland, zijn afgerond. Priester heeft aanvankelijk enige twij fel gehad over de vraag of de land bouw in Zeeland wel zoveel anders was dan elders op Nederlandse klei gronden. Hij is intussen tot de conclu sie gekomen dat de historie een aantal elementen bevat die als 'typisch Zeeuws' zijn te karakteriseren. Zo wa ren de bedrijven in de periode die hij heeft bestudeerd vrij groot. Een om vang van veertig hectare was niet uit zonderlijk. De landerijen moeten er prachtig geschakeerd hebben uitge zien. De grond werd zuinig gebruikt en werd nauwkeurig vrijgehouden van onkruid. En de boerinnen waren geëmancipeerd. Ze hadden een eigen inkomen uit de verwerking van melk tot boter en kaas. Typisch Zeeuws ook, want elders in het land lag dat an ders. Meer handelaar De grond was sterk bepalend voor de grootte van de bedrijven. Priester: „Zware grond; om die te bewerken, daar had je twee of vier paarden voor nodig. En die moesten op een behoor lijke oppervlakte rendabel gemaakt worden. Zo ontstonden bedrijven met meiden, knechten en paarden. Eigen lijk had je na 1600 al vrij moderne be drijven. Er zaten ondernemers op die snel op de markt reageerden. Je had vooral de teelt van meekrap en tarwe. De prijzen fluctueerden en daar hiel den de boeren rekening mee. Ze hiel den voor speculatie ook wel delen van de oogst achter tot het moment van verkoop gunstig was. De onzekerheid in het agrarisch bedrijf was wel groter dan nu. Verhoudingsgewijs besteed den de mensen destijds een veel gro ter deel van hun inkomen aan voedsel en dat betekende dat prijsschomme- lingen een veel sterker effect hadden dan nu. De boer probeerde daar greep op te krijgen. Hij was meer handelaar ontwikkeling. Priester: „Dat feno meen was in de vergetelheid geraakt. Het is een van de aardige dingen die heel eigen voor de provincie waren die we hebben teruggevonden." Er waren door de eeuwen heen grote risico's. Men had te maken met ziek ten, plagen en misoogsten, maar er werd gereserveerd. De boer had een hoge status. Hij was van enorme bete kenis voor de economie van het plat teland en hij was werkgever. De arbei- der had vrijwel geen status. Priester: „Sociale voorzieningen waren er niet. In Zeeland had je wel de uitzonderlij ke regel dat een knecht of een meid een week per jaar ziek mocht zijn. Dat was omdat hier malaria heerste. Daar werd rekening mee gehouden. Maar daar bleef het dan wel bij. Voor de rest leek de situatie wel wat op het Wilde Westen. Er werd volgens een cyclus gewerkt, 's Zomers was er veel te doen, maar 's winters werd alleen gedorst en men groef greppels. Op 11 november, op Sint Maarten, werden de knechts ontslagen en half februari konden ze weer terugkomen. Het dorsen werd in de winter uitbesteed aan uitwonende arbeiders. In Groningen bij voorbeeld werd dat door het inwonend personeel gedaan. Daar werd gedorst met een dorsblok van ongeveer vijfhonderd ki lo, dat door paarden werd getrokken. In Zeeland deed men dat met de vle gel. Het graan was van hoogwaardige kwaliteit en er mocht weinig verloren gaan. Daar kwam bij dat het stro niet te erg gekneusd mocht worden want het werd hier gebruikt voor dijkver sterking. De bossen glui werden ver kocht aan de polderbesturen en die kramden het op de dijken. Het dorsen werd als stukwerk uitbesteed. Dat ging harder en was dus goedkoper dan als men het door inwonende vaste krachten liet doen. Het zegt iets over de positie van de arbeider. Die was er niet best aan toe. In 1845, toen op gro te schaal aardappelziekte uitbrak, zijn arbeiders wel de hongerdood ge storven." Heel mooi De lonen waren laag maar niettemin, er werd veel geld aan arbeid besteed. Priester: „Je had een Zeeuwse stijl van boeren. Aan de ene kant was men zuinig. Aan de andere kant werd heel veel geld gestoken in het wieden van onkruid. Waarom men dat deed. is niet duidelijk. Misschien was het iets wat van vader op zoon ging. Zoals je ook de gewoonte had om heel zuinig met de grond om te gaan. De akkers waren om de zes meter van een grep pel voorzien. Was er op een perceel een misoogst, dan werd dat in het voor jaar opnieuw ingezaaid. Het moet heel mooi geschakeerd geheel geweest zijn." foto Lex de Meester. land was in handen van de boerin. Zij had er een eigen inkomen van. voerde een gescheiden boekhouding. Ze kocht van het geld dat ze door de ver koop van boter en kaas verdiende kle ding voor zichzelf en voor de kinderen tot die een jaar of zestien waren. Aan het eind van de negentiende eeuw werden overal in Nederland zuivelfa brieken opgezet. In Zeeland lukte dat maar moeizaam. De boerinnen zagen dat hun zelfstandigheid werd aange tast en verzetten zich tegen de nieuwe Dr Peter Priester buigt zich over de landbouwgeschiedenis van Zeeland. dan nu. Er konden harde klappen val len maar hij had de middelen om die op te vangen: verandering van teelt en speculatie." Boerinnen Een van de onverwachte dingen die uit het onderzoek tevoorschijn zijn ge komen, is het feit dat de boerinnen een eigen aandeel in het bedrijf had den. De boeren kochten de koeien en een karnhond, maar het zuivelgedeel- te van het gemengde bedrijf in Zee- Twee militairen houden de omgeving van Koudekerke tijdens hun oefening scherp in de gaten. foto Ruben Oreel Honderdtweejarige houdt er een strak regime op na van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - Van drukte houdt ze niet. Alles op z'n tijd, is het motto van mevrouw A. Wandel-Smalheer uit Burgh- Haamstede. Toch was haar woensdag geen rustige dag gegund. Ze werd 102 en daarom staken veel mensen even de neus om de hoek van haar kamer in rusthuis Duinoord. De jarige bleef nuchter onder alle aandacht. „Ik kan er niet te lang bij stilstaan. Het leven gaat door." Desondanks blikt ze wel eens terug op 'haar' 102 jaar. „Dan merk je toch datje al veel hebt meegemaakt." Mevrouw Wandel woont haar hele leven al op Schouwen-Duiveland. In 1893 werd ze gebo ren in Brouwershaven. Ze trouwde in Ouwerkerk en verhuisde later naar Renesse. Vlak na de ramp verbleef ze noodgedwongen een tijdje in Groningen. „Daar hadden we het goed, maar ik was blij dat ik weer terug kon", benadrukt ze. Tot ze vijfjaar geleden naar Duinoord verhuisde woonde mevrouw Wandel zelfstandig. Volgens burgemeester H. Tees van Westerschouwen, woensdag aanwezig om mevrouw Wandel te feliciteren, heeft ze 'de drie R's' hoog in het vaandel staan. „Rust, regelmaat en reinheid", verdui delijkt Tees. Dit blijkt te kloppen. Iedere avond gaat ze rond ne gen uur slapen en 's ochtends gaat de wekker om zes uur. Verder maakt ze haar kamer nog zelf schoon. „Ik doe het graag en als je nog goed bent, hoeven anderen dit klusje toch niet op te knap pen? Nee. stijf als een deur aan tafel zitten, dat wil ik de mensen niet aandoen." Burgemeester Tees was gisteren een van de bezoekers die mevrouw Wandel met haar 102-de verjaardag kwamen feliciteren. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11