Vijvervreugd wordt zelfstandig A A De juiste nazorg voor de patiënt Opluchting maakt hongerig PEIJL Techniek PECHINEY vizible Vlissings duo geeft meer overvallen toe is FS Politie valt weinig te verwijten in zaak drama Nieuwland wait dei: zH Sas Glas aast op compensatie-werk voor de Tigre-heli Aantal verbeteringen moet begin 1996 zijn doorgevoerd f MEMMES Vrouw dood van baby niet toe te rekenen BOEKHANDEL FAN0Y zeeuwse almanak Lente PZC zeeland VRIJDAG 31 MAART 1995 van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De twee Vlis- singers die betrokken waren bij zes recente overvallen in Vlissingen en Middelburg, hebben ook twee overvallen uit 1993 bekend. De politie Walcheren heeft hiermee acht gewapende over vallen in Middelburg en Vlis singen opgelost. In verband met deze zaken zijn de afgelo- pen dagen nog eens zes Vlissin- gers en één Middelburger aan gehouden. Tussen half februari en half maart werden zes overvallen gepleegd: twee op het post agentschap aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen, twee op de Rabobank aan de Oos- terscheldestraat in Middel burg, één op de Rabobank aan de J. W. Thibautstraat in Mid delburg en één op een video theek aan de Paauwenburg- weg in Vlissingen. Twee weken geleden pakte de politie de twee mannen (19 en 22 jaar) od. De negentienjarige werd van zes overvallen ver dacht. Hij heeft nu bekend dat hij de videotheek aan de Paau- wenburgweg ook in februari 1993 heeft overvallen. De 22-ja- rige man, die van vijf overval len werd verdacht, blijkt ook een eerdere gewapende overval op de Rabobank in de Ooster- scheldestraat, in december 1993, op zijn geweten te heb ben. In verband met deze laat ste zaak heeft de politie ook een zeventienjarige Middelbur ger aangehouden en in verze kering gesteld. Deze week heeft de politie Wal cheren in totaal zes Vlissingers aangehouden. Onduidelijk is nog in hoeverre zij betrokken zijn geweest bij de reeks over vallen. De mannen variëren in de leeftijd van 20 tot en met 26 jaar. Vier verdachten zijn voor geleid aan de rechter-commis- saris en in bewaring gesteld. Twee verdachten zijn na ver hoor heengezonden. van onze verslaggever MIDDELBURG - Bij het Mid- I delburgse zwakzinnigeninsti- j tuut Vijvervreugd moet uiter lijk 1 januari 1996 een aantal be langrijke verbeteringen zijn doorgevoerd. Rond diezelfde datum worden Vijvervreugd en I de daarbij behorende dagver blijven Akka en Windroos los- 1 gemaakt van de koepelorgani satie Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ). Aanlei ding daartoe vormen de ern stige problemen die binnen Vij vervreugd spelen: slechte ac commodatie en gebrekkige zorg. Donderdag overlegden alle be trokken partijen op het ministe rie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS) over de zorg wekkende situatie bij het insti tuut. Voorzitter A. F. Aertssen van de Raad van Bestuur van de SVRZ verklaarde na afloop van het twee uur durende overleg, dat het gesprek 'de intentie heeft opgeleverd dat de zorg en huisvesting op korte termijn worden verbeterd'. Noodplan Afgesproken is, dat maandag 10 april aan de Inspectie voor de Gezondheidszorg en aan het Mi nisterie van WVS een noodplan ter verbetering van de zorg en huisvesting wordt overlegd. Staatssecretaris Terpstra van VWS eiste begin deze week dat er half april een - wat zij noemde - 'noodprojectplan' gereed is. Zij dreigde daarbij zelfs de erken ning van Vijvervreugd om te zet ten in een tijdelijke erkenning. Donderdag 13 april beslissen de partijen over het uitgewerkte noodplan en over de benoeming van een onafhankelijk voorzitter van een 'ontvlechtingscommis sie'. Die commissie moet de 'los making' regelen. Volgens een verklaring van het ministerie van WVS dienen het noodplan èn de ontvlechting ui terlijk 1 januari 1996 een feit te zijn. Dat betekent dat Vijver vreugd (inclusief de dagverblij ven Akka en Windroos) dan ge heel baas in eigen huis is. Voor zitter Aertssen van de Raad van Bestuur van de SVRZ klinkt iets voorzichtiger dan VWS: „Als we het over ontvlechting hebben, houdt dat in dat Vijvervreugd en de dagverblijven in juridisch op zicht zelfstandig worden. Dat kan ik niet anders vertalen. Maar hóe we dat doen en binnen welke termijn, dat gaan we on derzoeken." Geen gezichtsverlies Met het loslaten van de verstan delijk gehandicaptenzorg raakt de SVRZ een deel van haar machtspositie binnen de Zeeuw se zorgsector kwijt. De SVRZ heeft straks alleen nog bemoeie nis met de ouderenzorg. Aerts sen beschouwt dat niet als ge zichtsverlies. „Het gaat ons er niet om of wij groot of klein zijn. Bij ons staat de dienstverlening voorop. En als verzelfstandiging van Vijvervreugd het beste is voor die dienstverlening, zie ik dat niet als gezichtsverlies." Voorzitter F. Paauwe van de cliëntenraad (familieleden van pupillen van Vijvervreugd en de dagverblijven) toonde zich gis termiddag tevreden over het re sultaat van het overleg. „Het is een stap in de goede richting." Tel. 01100-12820 MOTORMAAIERS .a. 550,- ZITMAAIERS v.a. 2.495,- Albert Plesmanweg 5 - 4462 GC Goes Ind.terrein De Poel 1 - 3e bedrijf rechIs van 9.00-15. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Politie Zeeland valt geen zwaar ver wijt te maken in de bemidde- ling bij een burenruzie die ten slotte geleid heeft tot de dood van de 56-jarige mevrouw Ma- rieCrucq-BlokuitNieuw-enSt. Joosland. Tot die conclusie komt korpsbeheerder C. G. J. Rutten na een intern onderzoek. Een slepende reeks conflicten vond op 31 mei vorig jaar een j dramatische ontknoping toen een buurman de vrouw met een tractor opzettelijk doodreed. Had de gewelddadige dood van Marie Crucq, moeder van negen kinderen, door eerder ingrijpen van de politie voorkomen kun nen worden? Die vraag ligt aan de basis van het interne politie onderzoek. De echtgenoot van het slachtoffer onderzoekt nu mogelijkheden om de wetgever ertoe te bewegen een justitieel preventief optreden mogelijk te maken tegen personen die een gevaar voor hun omgeving vor men. Daartoe heeft hij zich ge wend tot de Nationale Ombuds man. Die verwees Crucq voor de verwerving van nadere achter grondinformatie terug naar de politie. Korpsbeheerder Rutten liet donderdag in een toelichting op de uitslag van het onderzoek we ten dat er misschien wat vaker bemiddeld had kunnen worden in de slepende ruzie. Hij ziet in de zaak aanleiding nog eens na der te bezien in hoeverre de poli tie zich wellicht op een meer in tensieve wijze zou kunnen bezig houden met het bemiddelen in ernstige conflicten. Intensiever Rutten heeft de echtgenoot van het slachtoffer in een persoonlijk gesprek toegezegd bepaalde de tails, die volgens Crucq in de po- litie-rapportage niet juist waren gesteld, nog eens nader te zullen onderzoeken. Dozen gebak voor het personeel begeleidden bij Pechiney donderdag de verlossende melding, dat er een nieuw energiecontract is. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - Opgelucht hebben de werknemers van Pechiney Nederland in Vlissingen donderdagmorgen de mede deling van de directie over het nieuwe energiecontract voor de aluminiumsmel ter gelezen. Het voortbestaan van het be drijf is in elk geval tot 2006 verzekerd. De zorgen over het behoud van de werkgele genheid zijn voorbij. De speciaal voor de gelegenheid bestelde gebakjes werden met smaak verorberd. Opluchting maakt hongerig. Pechiney heeft nu een principe-overeen komst met Delta Nutsbedrijven, elektrici teitsproducent EPZ en het samenwer kingsverband van de produktiesector SEP. Een principe-overeenkomst, omdat de raden van commissarissen van de be trokken partijen er nog hun goedkeuring aan moeten hechten. Ook moet de vereni ging van energiedistributiebedrijven EnergieNed nog instemming betuigen. Dat zal vóór eind april zijn beslag krijgen. De raad van commissarissen van Pechi ney Nederland heeft er blijkbaar alle ver trouwen in dat dit gebeurt, want de jaar stukken over 1994 zijn vastgesteld zonder een speciale reservering voor de sluiting- van de aluminiumsmelter in Vlissingen per 1 april 1996. De onderneming heeft steeds gezegd één jaar voor het verstrij ken van het oude contract duidelijkheid te willen hebben over de stroomvoorzie ning in de toekomst. Het nieuwe contract gaat in op 1 april 1996 en beslaat een periode van tien jaar. De voorwaarden voor de eerste vijf jaar ver schillen van die voor het tweede tijdvak van vijf jaar. Fabrieksdirecteur ir H.C. Frijlink van Pechiney Nederland wilde geen toelichting geven op het akkoord. Het aluminiumbedrijf en de elektriciteits sector hebben afgesproken daar geen na dere mededelingen over te doen. Frijlink vertelde slechts dat een prijs is overeenge komen, waannee Pechiney 'in Europese context uit de voeten kan'. Beperkt Onderdeel van de gemaakte afspraken is de toezegging van Pechiney dat de elektri citeitsafname aanzienlijk zal worden be perkt op momenten waarop de elektrici- teitsproduktiesector in Nederland daar om vraagt. Pechiney is in staat en bereid het stroomverbruik binnen vijf minuten met bijna een derde (90 MW) te verminde ren. Een serie proeven heeft vorig jaar uit gewezen dat dit gedurende maximaal vier uur kan zonder het produktieproces te schaden. Op deze manier krijgt SEP als het ware de beschikking over reserve-ca paciteit, waardoor het opstarten van een extra elektriciteitscentrale in sommige omstandigheden kan worden voorkomen. Dat spaart geld en brandstof uit. Voorzitter M. G. van de Velde van de on dernemingsraad constateerde na de be kendmaking van het nieuws over het con tract dat Pechiney nu 'weer een toekomst' heeft. Volgens hem is nu allerminst een periode van rust aangebroken. „We zullen ons nu volop moet inzetten om ervoor te zorgen dat we ook in de toekomst hoog waardige kwaliteiten aluminium kunnen blijven leveren." Dat vergt investeringen om de fabriek te moderniseren. Van de Velde: „Daar zijn de afgelopen jaren al wat voorstudies naar verricht. Die krijgen nu wat meer betekenis." Tijdsdruk Directeur ir P. Stoter van Delta Nutsbe drijven vertelde dat de onderhandelingen van meet af aan zijn gevoerd in een sfeer die werd gekenmerkt door de overtuiging dat beide partijen eruit zouden komen. Niettemin bleek het enkele keren nodig de gesprekken te schorsen. Er was ook sprake van enige tijdsdruk, omdat Pechiney vóór 1 april duidelijkheid wilde hebben. Stoter noemde de contractperiode van tien jaar 'een mooi compromis' tussen het verlangen van Pechiney een zo groot mo gelijke zekerheid te bereiken en de wens van de elektriciteitwereld in te kunnen spelen op de ontwikkelingen die in deze sector gaande zijn. Het provinciaal bestuur heeft zich de afge lopen maanden in een ondersteunende rol ingezet voor het behoud van Pechiney. Economie-gedeputeerde D. J. P. Brui- nooge zei dan ook buitengewoon ver heugd te zijn over de bereikte principe overeenkomst die Pechiney in staat stelt in Vlissingen-Oost aluminium te blijven produceren. „Het is een hele verdienste dat de verschillende partijen uit zo'n moeilijk materie zijn gekomen", meende hij. Zie ook pagina 12 van onze verslaggever TERNEUZEN - „Nog getelefo neerd?", vraagt de receptionis te aan de oude dame. Die staat op het punt het ziekenhuis te verlaten. Jas aan, muts op, in een rolstoel voortgeduwd door een vriendelijke verpleegster die de vraag herhaalt. Ze mom- Directie en medewerkers feliciteren Directie en medewerkers met het voortbestaan van vestiging Vlissingen. We wensen u veel succes in de toekomst pelt ontkennend. Haar ogen zijn gefixeerd op de uitgang. Daar waar de taxi wacht. Weer terug naar huis. Voor vele patiënten van de Zie- kenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaan- deren betekent de gang door de brede voordeur het begin van een ander leven. Thuis, in een verzorgings- of in een verple- gingshuis. Maar bovenal verder afhankelijk van derden. Een zie kenhuisopname achter de rug, een onzekere periode tegemoet. En dus is het heel belangrijk dat deze mensen zo goed mogelijk worden begeleid op weg naar hun 'nieuwe wereld'. Opvangen Het Oostburgse Antoniuszie- kenhuis en De Honte in Temeu- zen werken sinds een jaar met zogeheten ontslagverpleegkun digen. Ervaren krachten in de persoon van Denise Beeckman en Lieve de Waal zorgen ervoor dat de patiënten (voornamelijk ouderen) na hun verblijf in het slot zie pagina 13 kolom 7 van onze verslaggeefster SAS VAN GENT - De Sasse glasfabriek Sas Glas kan reke nen op een omvangrijke uitbrei ding van het produktiepakket, wanneer de Nederlandse rege ring de Tigre-helikopters koopt. Het Frans-Duitse bedrijf Eurocopter heeft een 'compen satie-order' aan Sas Glas be loofd in ruil voor het leveren van de Tigre-helikopters. De Frans-Duitse producent van de Tigre en de Amerikaanse ma ker McDonnell Douglas van de Apache hebben alle registers opengetrokken om Nederland over de streep te trekken en de order voor dertig gevechtsheli kopters voor de Luchtmobiele Brigade, ter waarde van 1,3 mil jard gulden, in de wacht te sle pen. In hun laatste poging buite len ze over elkaar heen in het aanbieden van compensatie-or ders aan Nederlandse bedrijven. Sas Glas, dochter van Saint Go- bain, is op de compensatielijst van Eurocopter geplaatst van bedrijven die nieuwe activitei ten of contracten kunnen ver wachten als de Tigre naar Ne derland gaat. Directeur Maris van Sas Glas bevestigt dat de nieuwe produktielijn recht streeks gerelateerd is aan de or der voor de Tigre. Maris wil hier over niet meer kwijt dan dat hij de onderhandelingen tussen de ministeries van Defensie en Eco nomische Zaken en de twee pro ducenten afwacht. Keuze En die onderhandelingen heb ben waarschijnlijk nog heel wat voeten in de aarde, omdat het ministerie van defensie een dui delijke voorkeur voor de Apache en het ministerie van Economi sche Zaken, de vakbonden en het bedrijfsleven zich hebben uitgesproken voor de Tigre. De keuze werd drie maanden gele den uitgesteld vanwege onenig heid in het kabinet. Binnen en kele weken wordt de definitieve beslissing verwacht. Het is directeur Maris nog niet duidelijk wat de order voor Sas Glas betekent. „Ik wil niet op de zaken vooruitlopen. Ik heb die gegevens nog niet." De voorzitter van de onderne mingsraad van Sas Glas, F. van Kollem, reageert onaangenaam verrast op het bericht. „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat het waar is. Ik vind het een ake lige methode om op deze manier te chanteren met werkgelegen heid. Het is toch absurd dat in vesteringen in het bedrijf, waai de ondernemingsraad al jaren om roept, afhankelijk worden gemaakt van deze order. De in vesteringen voor de vervanging van de huidige coating-appara- tuur moeten hoe dan ook gebeu ren om concurrerend te kunnen blijven." Maris wil niet ingaan op de reac tie van de ondernemingsraad. „Dat is een interne aangelegen heid." Hij wil de ondernemings raad op korte termijn inlichten over de uitbreiding van de pro duktielijn. Raad Duiveland geeft publiek spreekrecht NIEUWERKERK - Inwoners van de gemeente Duiveland kunnen sinds donderdag ge bruik maken van het spreek recht voor publiek aan het be gin van de maandelijkse raads vergaderingen. Zij hebben de mogelijkheid ma ximaal drie minuten het woord te voeren over onderwerpen die op de agenda staan. Sprekers moeten zich vooraf hebben ge meld bij de gemeentesecretaris. Het spreekrecht is onderdeel van het nieuwe reglement van orde dat donderdagavond door de raad is vastgesteld. MIDDELBURG - De 27-jarige Vlissingse vrouw die op 16 okto ber vorig jaar haar gehandicap te kind van zes maanden om het leven bracht, kan geen straf op gelegd worden als de Middel burgse rechtbank de conclusie van het over haar uitgebrachte psychiatrisch rapport over neemt. Die houdt in dat de daad haar in het geheel niet kan wor den aangerekend vanwege de psychische toestand waarin zij destijds verkeerde. Haar advocaat mr D. J. Olie vroeg donderdag bij de aanvang van van de zitting behandeling met gesloten deuren in verband met de toekomst van het gezin van de vrouw. Een openbare zit ting zou zijns inziens een stigma tiserende uitwerking hebben op haar en haar familieleden. Officier van justitie mr D. Veu- rink gaf, zij het met aarzeling, de voorkeur aan een publieke be handeling. „Het algemeen be lang vereist in beginsel een openbare zitting", aldus Veu- rink. „Bij uitzondering worden de deuren wel eens gesloten in het belang van de slachtoffers", zo hield de officier de rechtbank voor, „pas daarna denken we aan de verdachte." In zijn visie zijn ook politie, zie kenhuispersoneel en artsen in zekere zin 'slachtoffer', althans belanghebbende, die recht heb ben op informatie over de justi tiële afhandeling van het drama. Het kind was in het Vlissingse ziekenhuis opgenomen en de moeder was, zoals gebruikelijk, betrokken bij de verzorging van het patiëntje. Het leed aan een ernstige vorm van epilepsie die tot een geestelijke handicap kan leiden. Toen zij alleen was met haar kind maakte zij een eind aan zijn leven. (Advertentie) Multimedia in de boekhandel Vanaf heden: meer dan 1000 titels op CD-rom en CD-I uit voorraad leverbaar. Met deze week elke dag multimedia-demonstraties. Morgen: 12.00-17.00 uur A. W. BRUNA SOFTWARE voor kinderen NIEUWE BURG 22-28 MIDDELBURG Vraag de gratis VIZIBLE-krant Ontslagverpleegkundigen Denise Beeckman (1) en Lieve de Waal. foto Charles Strijd Het heeft lang geduurd, hééél lang zelfs, maar ziet... de lente breekt aan en het is zover. De afgelopen winter bromde hij nog als een ouwe beer - der dagen zat - maar nu ver schijnt hij dagelijks kwette rend. als een vrolijke mus op de werkvloer. Waar die Ter- neuzenaar allervriende lijkst wordt ontvangen door zijn jonge vrouwelijke col lega, die hem meer dan van harte koffie schenkt en zijn oude grappen met een ver liefde glimlach opslorpt. Hij, die somtijds een half uur zat te peinzen over het ant ivoord op de vraag wat liefde ook weer was, rent plots klapwiekend rond. Verliefd, verliefd! En dat op 35-jarige leeftijd. En nog wel op die veel jongere collega... Als was het tijd voor de grote schoonmaak, gaat nu de be zem door hoofd en huis. Na drie jaar heeft hij zich weer gemeld bij z'n tandarts, voor die oneffenheid tussen z'n te nen is de huisarts geraad pleegd en de stapel onbe taalde rekeningen slinkt zienderogen. Alles op orde, eindelijk weer een doel. Trouwens, televisie kijkt hij sinds enkele weken ook veel minder. Maar dat heeft weer een andere oorzaak: die is gestolen! Als-ie wil mag hij overigens wel bij haar kij ken. Wat de vraag doet rij zen of die tv wel gestolen is. Zou-ie hem gewoon verstopt hebben

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 9