Nieuw front Turkije tegen PKK Jury in zaak meerderheid au pair Peeze in voor vrijlating „Bij een flink bedrag hoort een flinke rente." PZC Mitterrand opent nationale bibliotheek buitenland Vrouw eist verbod op Franse 'negerzoenen' Regering stuurt 15.000 man troepen naar oostelijke provincie Vluchtelingen in Russische transit-trein Turkse zaken doelwit aanslagen Stijgende waterstand bedreiging voor grote Chinese kuststeden U ZOEKT EEN K0MF0RTABELE BANK FAUTEUL? U VINDT ZE BIJ., HERDER INTERIEUR VRIJDAG 31 MAART 1995 NANCY (AP) - 'Negerzoenen' kunnen niet meer en moeten verboden worden. Dat is al thans de mening van de 24-ja- rige in Ivoorkust geboren en in Frankrijk wonende Esther Mukalay Bissouekolo. Ze heeft donderdag een rechts zaak aangespannen om een naamsverandering voor de met chocolade bedekte meringue lekkernij af te dwingen, die in Frankrijk 'Tête de Negre' (Ne gerkop) wordt genoemd. De naam schoot Bissouekolo in het verkeerde keelgat toen ze in haar supermarkt grote recla meborden zag waarop het po pulaire Franse dessert werd aangeprezen. „Ik ben zes maanden zwanger en ik wil niet dat mijn kind „negerkop" wordt genoemd, zoals mij ge beurde toen ik op school zat", zei Bissouekolo, die op 9-jarige leeftijd naar Frankrijk kwam. De advocaat van Bissouekolo zei dat de zaak niet licht zal worden opgevat. „Er is niets banaals aan", zei Alain Behr. „Dit is een geval van puur en bijzonder verraderlijk racisme, vooral als je beseft dat het ge bruik van deze kleinerende en racistische term nooit in twijfel is getrokken". Het proces is ook gericht tegen de Duitse snoepfabrikant Hari- bo die op de verpakking van kleine zwarte snoepjes een ste reotiepe afbeelding van een zwart kind gebruikt. Bissoue kolo heeft opgeroepen tot een landelijke boycot van beide produkten hangende het pro ces. Sommige banketbakkerij en realiseren zich overigens al langer dat 'Tête de Negre' niet politiek correct is en voor som mige klanten beledigend kan zijn. „We noemen ons gebak „me ringue au chocolat", zei Annet te Julian, de manager van een chique patisserie achter de Champs Elysees. „Maar onze klanten vragen nog steeds om 'Têtes de Negre'. DEN HAAG (ANP) - Turkije ïeeft donderdag ondanks toene- nende druk van vooral de Euro- lese Unie een tweede front ge- ipend tegen de strijders van de inkse Koerdische guerrillabe- veging PKK. Die strijdt sinds ien jaar voor een onafhanke- ijk Koerdistan. inkara zond donderdag 15.000 nan troepen naar zijn oostelijke irovincie Tunceli. „Dit wordt enzelfde soort offensief als dat n Noord-Irak", zei een leger- roordvoerder. Konvooien mili- aire voertuigen sloten de routes an en naar Tunceli af. In totaal et Ankara mogelijk 30.000 sol- laten in voor het tweede offen sief. Ankara verdedigde tegelijk on- lanks de internationale kritiek ijn inval in Noord-Irak als „legi- iem recht op .zelfverdediging" egen de PKK. In het noorden Irak maken zo'n 35.000 fiirkse militair en jacht op PKK- itrijders. In die gevechten zijn rolgens Turkse berichten tot lusver zo'n driehonderd Koer- len en twintig Turkse militairen -edood. rurkije rekent tegenover toene- nende druk van de Europese Jnie op blijvende rugdekking van de VS. Uit Washington kwa men juist donderdag aanwijzin- ;en dat Turkije een formule voorstelt voor terugtrekking- van het grootste deel van de 'troepen „met achterlating van een deel in het kader van een multinationale macht, waarin ook de VS zitten". )p een persconferentie distan- ieerde de nieuwe Turkse minis- van buitenlandse zaken, Er- dal Inönü, zich enigszins van dit dee, dat kennelijk uit de koker stamt van premier Ciller. Inönü herhaalde dat de omvang en duur van de militaire actie in Noord-Irak beperkt blijft. „Wij trekken ons pas terug als het grensgebied is gezuiverd van de naar afscheiding strevende terroristen en ik ben tegen een multinationale regeling. Dit om dat de VN noch andere interna tionale organisaties in Noord- Irak de terroristen hebben we ten in te dammen." De minister wil vanaf zondag Bonn, Was hington en Parijs informeren over de achtergronden van de in val in Irak. Huidig voorzitter van de Euro pese Unie Frankrijk en vooral Duitsland eisen directe terug trekking van de Turkse troepen. De EU, aldus Parijs, bereidt een harde verklaring voor waarin zij Turkije nogmaals op de nood zaak tot naleving van de men senrechten wijst. Een wapenem bargo van de EU zit er nog niet in, maai- wel kan de ratificering van de douane-unie met Turkije in gevaar komen, zei de Franse minister van buitenlandse za ken, Alain Juppé. Begrip Zijn Duitse ambtgenoot Kinkel waarschuwde dat elke dag lan ger in Irak de politieke schade voor Ankara alleen maar groter maakt. „De weg van geweld is niet de weg naar Europa." Washington is nog lang niet zover om evenals Bonn wapen en andere hulp stop te zetten. De regering Clinton heeft veel be grip voor de Turkse zienswijze dat de PKK-aanvallen vanuit Irak een voortdurende bedrei ging vormen. Veel belangrijker voor de super mogendheid VS is echter het strategische argument. Turkije is voor Washington niet alleen Navo-partner, maar ook een ui terst belangrijke bondgenoot in een zeer labiel gebied met buren zoals Iran en Irak. Turkije dient ook als basis voor toezicht op het vliegverbod dat de geallieer den na de Golfoorlog instelden voor het noorden en zuiden van Irak. op en neer RIGA (DPA) - Meer dan hon derd Koerdische, Afghaanse en Palestijnse vluchtelingen rei zen op en neer in de sneltrein tussen Kaliningrad (het voor malige Koningsbergen) en Sint Petersburg. De groep van 105 vluchtelingen werd döor Russische beambten op 23 maart in de sneltrein en transit verbinding tussen Sint Petersburg en Kaliningrad ont dekt aan de grens van Litouwen en de Russische enclave Kali ningrad. De grenswachters wilde hen niet tot de enclave toelaten en ze moesten overstappen op de trein in omgekeerde richting. Ze bereikten zo, door Litouwen en Letland heen, de Russische grens, 300 kilometer ten zuiden Van Sint Petersburg. Daar aan gekomen weigerde de Russische douane hen de inreis en ze moe ten overstappen op de trein in omgekeerde richting. PARIJS (AP) - De Franse president Francois Mitter rand heeft donderdag zijn laatste architectonische droom in vervulling zien gaan met de - symbolische - opening van de gigantische nationale bibliotheek, die de uit de 17de eeuw stammende Bibliothèque Na tionale in het hart van Parijs moet doen vergeten. Het gebouw langs de Seine heeft 2,21 miljard gulden gekost, maar het heeft, dan ook een fantastisch uit zicht. De Franse architect Dominique Perrault ont wierp het complex, dat in een recordtijd van zes jaar werd gebouwd. Het publiek zal nog een jaartje moeten wachten voor de officiële opening van deze Bibliothè que Nationale de France omdat het computersysteem nog niet geïnstalleerd is. Gelegen in een nu nog verlaten zuidoostelijke buurt van Parijs moet de bibliotheek uiteindelijk de hoek steen worden van de stedelijke ontwikkeling in de wijk Seine Rive Gauche. Ofschoon iedereen het erover eens was dat de oude bibliotheek hopeloos verouderd was, werden het ont werp, de lokatie en de prijs van de nieuwe bibliotheek onderwerp van hevige discussies. Al gauw kreeg de bi bliotheek de bijnaam 'TGB' (trés grande bibliothè que), naar de befaamde Franse trein TGV. Het is gebruikelijk dat elke Franse president zijn cul turele en stedebouwkundige erfenis in Parijs achter laat. Mitterrand realiseerde onder meer de renovatie van het Louvre, inclusief de piramides van glas die als toegang dienen, het nieuwe operagebouw op de Place de La Bastille, de kubistische Arch de La Défense en het La Villette Museum. Uit de verte zien de torens eruit als een opengeslagen boek. Ze zijn met elkaar verbonden door een bos dat ongeveer de afmetingen van een voetbalveld heeft. „Het bos is uitsluitend bedoeld om er rustig na te den ken", aldus Perrault. De lees vertrekken, over twee verdiepingen verdeeld die over het bos uitkijken, worden gevuld met zo'n een miljoen boeken. Er komen 1500 zitplaatsen op de bo venverdieping voor het algemene publiek en 1850 op de benedenverdieping zijn gereserveerd voor studen ten. foto AP 'Oudste' Chinees PEKING (AP) - De oudste man van China, Gong Laifa, is op 147- jarige leeftijd overleden aan geelzucht. Gong, een boer die niet kon lezen en schrijven, was 1 meter 40 lang en woog nauwe lijks 30 kilo. Hij is nooit ge trouwd geweest, dronk geen al cohol en at slechts, tweemaal daags gekookte rijst gemengd met maismeel. WASHINGTON - Een meerder heid van de Amerikaanse jury die vorige week niet tot een oor deel wist te komen in de zaak te gen een Nederlandse au pair die van baby-mishandeling wordt Een thuisbankier pakt 5,25%, zonder zijn geld vast te zetten. beschuldigd, geloofde in haar onschuld. Zeven van de twaalf juryleden in het stadje Lees- burg waren het eens met Anna Corina Peeze's advocaat, dat er geen enkel bewijs is dat zij de dood van de aan haar zorg toe vertrouwde acht weken oude baby Brenton Devonshire op haar geweten heeft. inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,75%* is. Girorekening- Baby houders die een Kapitaal- c Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis De stemverhouding binnen de jury werd pas donderdag be kend, nadat een aantal juryle den verklaringen aflegde. Een jury in het Amerikaanse rechts systeem moet een unaniem oor deel vellen, zo niet dan komt er een nieuwe behandeling van de zaak. Een week geleden was al leen bekendgemaakt dat dat niet gelukt was. Nu blijkt dat vijf leden vonden dat er genoeg be wijs tegen Peeze was. De stand punten waren onverzoenbaar, waarna de jury het na zeven uur beraad opgaf. De rechter besloot daarop dat het proces op 20 april, voor een andere jury, op nieuw gedaan zal moeten wor den. „De vader was een uur alleen met de baby, net als zij. Het meisje kon hem geschud heb ben, of de vader. Maar ik was er van overtuigd dat er niet genoeg bewijs was om haar te pakken", zei een van de juryleden, een 34- jarige vrouw, tegen The Was hington Post. Andere juryleden waren geschokt door het gebrek aan emotie dat de ouders van de baby toonden en het feit dat zij nauwelijks naar hun kind omke ken. „De ouders leken me erg carrière-gericht en trokken zich weinig van hun kind aan", zei een mannelijk jurylid. Een ander jurylid was het opgevallen „dat geen van de ouders huilde in de getuigenbank". Seponeren De Postbank Kapitaalrekening met bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs doen. Gewoon via hun giroboekje. Jury een eerste minimum inleg van f25.000,- een bedrag boven de f25.000,-, als u dit biedt de ideale combinatie van zeer hoge een maand van tevoren reserveert. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Klantenservice Sparen: rente (nu 5,25%*) én alle opnamevrijheid. U kunt er namelijk elk willekeurig Hetzelfde principe geldt ook voor het nummer is de Leeuwrekening, waarbij het minimum (020) 59182 20. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. 'Rentevergoeding per 23 september 1994. POSTBANK De baby overleed op 2 augustus 1994 aan hersenletslel na heftig door elkaar geschud te zijn. Vol gens aanklager Walker had Peeze dat gedaan, maar haar ad vocaat wist voldoende twijfel te zaaien bij de jury door te sug gereren dat ook de vader - die op die dag een uur met het kind al leen geweest was - het gedaan kon hebben. In elk geval stond niet onomstotelijk vast dat de Nederlandse au pair verant woordelijk was. Arrestaties in moordzaak veearts BRUSSEL (ANP) - De Belgische justitie heeft drie arrestaties verricht in verband met de moord op de veearts Karei van Nop pen ruim vijf weken geleden. De drie mannen uit West-Vlaan- deren zijn dinsdag aangehouden, zo melden de Belgische me dia. Twee van de verdachten zijn eerder veroordeeld, onder meer voor drugshandel. Het parket van Turnhout moet nog vaststellen of de drie heb ben gehandeld in opdracht of dat zij op eigen houtje te werk zijn gegaan. Justitie heeft de daders steeds gezocht in het mi lieu van de zogenoemde hormonenmafia. Als inspecteur had Van Noppen veel vijanden onder handelaren en veefokkers die gebruik maken van verboden groeibevorderaars. Duitse politie ontmantelt nazi-groep MAGDEBURG (RTR) - De Duitse politie heeft woensdag in de Oostduitse deelstaat Sachsen-Anhalt een extreem-rechtse groep ontmanteld die wapens en andere voorwerpen uit de tijd van het nationaal-socialisme verzamelde.. De groep hield schietoefeningen in een verlaten sigarettenfabriek. Politie- commandant Johannes Lottman van Magdeburg zei donder dag dat bij invallen in veertien appartementen verscheidene geladen wapens in beslag zijn genomen. De politie vond er ook propagandamateriaal, uniformen en munitie. Een 32-jarige man, die als leider van de groep wordt beschouwd, zit nog vast, maar hij zal donderdagavond na verhoor waarschijnlijk ook worden vrijgelaten. Mensenhandel in China PEKING (AFP) - Chinese bendes hebben de afgelopen twee jaar ruim 33.000 vrouwen en kinderen verkocht en verhandeld. Het Chinese Volksdagblad meldde donderdag dat de politie zo'n 7000 bendes heeft ontmanteld en de laatste jaren bijna 50.000 handelaars heeft gearresteerd. Toch is dankzij de in spanningen van politie en justitie en een goede coördinatie tussen politici en justitie het aantal van dergelijke misdrijven in 1994 in vergelijking met het jaar ervoor met 27 procent ge daald, aldus de Chinese krant. Volgens het Volksdagblad be draagt de prijs van een jonge boerenvrouw tussen de 100 en 500 dollar. Moord na zien horror-film ATHENE (DPA) - Een 14-jarige jongen uit de Noordgriekse stad Katerini heeft zijn ouders neergestoken nadat hij kort daarvoor een horror-film had gezien. Het kind gaf tegenover justitie toe dinsdag zijn ouders met opzet te hebben gedood, omdat hij genoeg had van hun strafmaatregelen. Nadat hij de film op de televisie had gezien, schafte de jongen zich een masker en een mes aan. Hij doodde zijn moeder en stak vervolgens in op zijn vader die zijn echtgenote te hulp wil de komen. Na het bloedbad verliet hij het ouderlijk huis om de nacht bij een tante door te brengen. De oudste broer ontdekte 's avonds laat de lijken van zijn ou ders. De 14-jarige jongen gaf het misdrijf toe toen op zijn kleren boedsporen waren aangetroffen. FRANKFURT (AP) - De Duitse politie heeft donderdag vier mi litante Koerden aangehouden nadat in vijftien Duitse steden nieuwe aanslagen met brand bommen waren gepleegd op Turkse reisbureaus, winkels, moskeeën en ontmoetingscen tra. Ook een reisbureau in het Zwitserse Zürich werd getrof fen door een brandbom. De afgelopen weken zijn meer dan honderd Turkse instellin gen getroffen door brandbom men. De politie heeft voor de meeste aanslagen de Koerdi sche Arbeiderspartij (PKK) ver antwoordelijk gesteld. Turkse zakenlieden en rege ringsfunctionarissen hebben ge zegd dat Duitsland te weinig doet om de twee miljoen Turken in het land te beschermen. De Duitse autoriteiten beloofden dat de politie meer zal doen te gen de aanslagen. PEKING (DPA) - Een aantal Chinese miljoenensteden aan de kust wordt over vijftig jaar bedreigd door grote overstro mingen. De stijgende water stand door het broeikaseffect en het toenemend aantal stormen op zee dwingen China tot voor zorgsmaatregelen en beperking van de uitstoot van drijfgassen. Een gemeenschappelijke studie van Chinese regeringsinstan ties, de Wereldbank en het Ont wikkelingsprogramma van de Verenigde Naties (UNDP) levert de conclusie op dat het niveau van China's kustwateren tussen veertig centimeter en een meter zal stijgen. Het Chinese persbu reau Xinhua heeft de conclusies donderdag openbaar gemaakt. Indien de waterstanden tot een meter stijgen zal een kustgebied zo groot als Portugal overstro men, 76 miljoen mensen moeten dan elders naai- toe. Het gaat om 34 steden, waaronder de haven- De vijf die Peeze wilden veroor delen, zeiden niet te kunnen ge loven dat de vader zijn kind zou mishandelen. Zij wezen er op dat Peeze al eerder problemen met de veel huilende baby had ge had. „Niets in de getuigenissen wijst op de vader. Er was geen enkele aanwijzing dat hij ooit gefrustreerd raakte over zijn kind", aldus een van die juryle den. De advocaat van de De- vonshires noemde het „niet eer lijk en ontmoedigend" dat ook maar één jurylid geloofde dat de vader het gedaan kon hebben. Proces Ook voor het nieuwe proces op 20 april is een unanieme uit spraak van de jury vereist. Lukt dat opnieuw niet, dan kan er weer een nieuw proces komen. Maar de rechter heeft dan ook de mogelijkheid de zaak te sepone ren. Politici België gemakkelijker te vervolgen BRUSSEL (ANP) - De Belgische Tweede Ka mer heeft donderdag unaniem (Ie „Agusta- wet" geaccepteerd, waardoor het parlement tijdelijk de onschend baarheid van ministers en oud-bewindslieden gemakkelijker kan op heffen. De wet maakt het voor de onderzoeksrechters in het Agusta-schandaal mogelijk politici te ver horen als het parlement in de loop van april wordt ontbonden met het oog op de verkiezingen van 21 mei. De Senaat moet de wët, ook wel de „Claes-wet" genoemd, nog goedkeu ren, Het Agusta-schan daal achtervolgt secreta ris-generaal Willy Claes van de NAVO al weken. Zijn naam is verbonden met het omkoopschan daal aangezien hij in 1988 als minister van econo mische zaken zijn fiat gal aan de aankoop van 46 Agusta-helikopters, na dat hij de compensatieor ders had beoordeeld. stad Shanghai en nog een gebied met veertien steden in het zuiden van het land, met name in de delta in het zuidwesten van de provincie Kanton. Volgens het rapport is China verantwoordelijk voor 10 pro cent van de uitstoot van kool- dioxyde op aarde. De ontwikke lingsstrategie van China zal een enorme invloed hebben op de hoeveelheid drijfgassen die wordt uitgestoten. Het is ook voor de ontwikkeling van China van belang dat het land de uit stoot beperkt. Eventuele over stromingen zullen aanzienlijke problemen veroorzaken, maar ook de verwarming van het kli maat kan de oogsten in grote de len van China nadelig beïnvloe den. Door verdamping zal de bo dem droger worden, terwijl een grotere neerslag bodemerosie versnelt. Noordweg 125 4353 AV SEROOSKERKE W maandag gesloten vrijdag koopavond Tel: 01189-3030 vanaf Middelburg 21 stoplicht links vanaf Vrouwenpolder V stoplicht rechts GRAAG TOT ZIENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5