Nieuwe invulling klooster Hulst PZC zeeland vrijdag 31 maart 1995 ,A Raad Sas stemt unaniem in met notitie softdrugs Laatste koffieshop Hulst moet dicht Terneuzense scoort met kleurcode voor muziekinstrumenten Sluis-Aardenburg bekijkt financiering van informatieblad Sluis onzeker over EG-geld voor brochure Axel worstelt met 'luxe-probleem' van zo'n 925.000 gulden Inrichting vuilstort stemt gemeenteraad Terneuzen tevreden Aantal hulpvragen in Terneuzen afgelopen jaar fors gegroeid Pand aan Carmelweg mogelijk straks onderdeel scholengemeenschap van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Het Ma- ristenklooster aan de Carmel weg in Huist zal mogelijk deel uitmaken van de nieuw te vor men scholengemeenschap in de Reynaertstad. Onderzocht wordt of het pand geschikt is om onderdak te bieden aan kan toren, administratie en school bibliotheek. In een deel van de kloostertuin komt volgens dat plan een nieuw schoolgebouw, dat het huidige onderkomen van de scholengemeenschap van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Het vervoer naar het ziekenhuis, het doen van een boodschap, een praatje maken: de ouderen in Terneu- zen weten de weg naar het meld punt Terneuzen te vinden. Meer dan duizend keer deden inwo ners in Groot-Terneuzen in 1994 een beroep op de vrijwilligers van het meldpunt vrijwillige thuishulp. Zij vroegen vooral om gezelschap en aandacht. Sinds 1989, het jaar waarin het meldpunt werd opgericht, is het aantal hulpvragen gestegen van 550 naar 1053 in 1994. Dat is een stijging van 23 procent ten op zichte van 1993. Het aantal ke ren dat hulpverlening werd ge boden, steeg met 44 procent tot 950. De verwachting is dat het aantal hulpvragen zich stabiliseert, denkt E. Galama-Rommerts, voorzitter van de stichting. „We dachten dat we het plafond al bereikt hadden, maai' dat bleek niet het geval. De naamsbe kendheid heeft hieraan bijge- i dragen. Toch hoop ik dat we niet meer hulpvragen krijgen. Dat zou een teken aan de wand zijn. Dan staat het er sociaal slecht voor in Terneuzen." De bestuursleden van de stich ting boden donderdag het jaar verslag' 1994 aan wethouder P. C. Hamelinck aan, die wet- houder A. Stahl-Hemelsoet ver ving. Galama noemt in een toe- van onze verslaggever TERNEUZEN - De kleurcode die het voor verstandelijk ge handicapten makkelijker maakt om een muziekinstru ment te bespelen, maakt school. Op het derde symposium over kleurmuziek geeft Jeannette Barentsen-Geelhoed morgen, zaterdag, in Ede informatie over het door haaf ontwikkelde systeem. De muzieklerares van de Terneuzense Happy Band presenteert in het Gelderse plaatsje tevens haar tweede boek over 'kleurmuziek'. 'In de zomer trekt de componiste met haar repertoire voor ver standelijk gehandicapten naar Litouwen en Hongarije. Barent sen is door de Litouwse minister van cultuur uitgenodigd om in juli les te geven aan verstande lijk gehandicapten in Litouwen. Een Hongaarse hertog heeft, de Terneuzense vervolgens uitge nodigd om een in augustus voor het eerst te houden internatio naal muziekfestival voor ver- van onze verslaggever SLUIS - Het college van b en w jvan de gemeente Sluis-Aarden- jburg is bereid op korte termijn jte overleggen met de vertegen woordigers van de 38 plaatselij ke verenigingen die willen dat 't Kwakertje opnieuw ver- jschijnt. Maar aan het uitgeven van het informatieblad hangt een fors prijskaartje en burge meester C. J. van Liere waar schuwde daarom donderdag tij dens de raadsvergadering dat jliet een zware klus zal worden 1 om de financiering van de pu blicatie rond te krijgen. 'De raadsleden E. Wijffels (CDA) en F. Van Dongen (WD/Ge meentebelangen) verzochten het college om tijdens de volgen de vergadering van de commis sie financiën/algemene bestuur lijke zaken een evaluatie te hou- den van de gemeentelijke voor lichting in een huïs-aan-huis- [blad. „Onder een brief Waarin Jansenius aan de Tivoliweg en dat van Het Ravelijn (mavo) aan de Zandstraat moet vervan gen. De gemeente wil op die lo caties huizen bouwen. De fusie tussen de drie Hulster scholen in het voortgezet onder wijs per 1 augustus dit jaar is na genoeg zeker. De medezeggen schapsraden (MR's) hebben po sitief gereageerd op het fusierap port van het inmiddels overkoe pelende schoolbestuur. Wat rest is het uitwerken van een aantal 'details', zoals de samenstelling van de nieuwe medezeggen- lichting als opvallendste stijgers de verzoeken om gezelschap en aandacht. „Veel problemen ko men voort uit eenzaamheid. Mensen hebben het gevoel er al leen voor te staan. Ze doen niet zo gauw een beroep op de buur vrouw, omdat ze niet afhanke lijk willen zijn. Het blijkt gemak kelijker om de telefoon te pak ken en een onbekende vrijwilli ger in te schakelen." Begeleiding Veelal mondden hulpvragen voor vervoer of boodschappen uit in begeleiding, vertelt secre taris T. van der Voort. „Als men sen naar het ziekenhuis moeten, wil het nogal eens voorkomen dat zij aan de chauffeur vragen of hij of zij mee naar binnen gaat." In de gevallen dat het meldpunt geen hulp kon verlenen, was dat omdat er geen vrijwilliger be schikbaar was, omdat het om vragen in het weekeinde of om hulp bij verhuizingen of de grote schoonmaak ging. „We zijn geen klusjesdienst", geeft penning meester M. Simpelaar aan. De stichting verhuisde in 1994 van de stichting Welzijn naar De Veste aan het Oostelijk Bol werk. Zij beschikt inmiddels over 30 telefonisten, 24 veldwer kers en 7 bestuursleden. Van de gemeente Terneuzen ontvangt het meldpunt jaarlijks ruim 11.000 gulden aan subsidie. standelijk gehandicapten bij te wonen. Barentsen zou dan een Nederlandse muziekgroep (een groep uit het Brabantse Gemert toonde al interesse) mee moeten nemen om de kleurcode-me thode te demonstreren. In zowel Litouwen als Hongarije zitten verstandelijk gehandi capten te springen om instru menten. Barentsen heeft dan ook het verzoek gekregen om tweedehands instrumenten in te zamelen in Zeeland. Ze doet een oproep aan iedereen die 'oude melodica's, blokfluiten of an dere instrumenten op zolder heeft liggen' om die ter beschik king te stellen voor de buiten landse gehandicapten. Barent sen: „Het zou helemaal mooi zijn als gulle gevers op het instru ment nog een vijf-guldenmunt plakken. Dat bedrag is namelijk nodig om de kleurcode op de muziekinstrumenten aan te brengen." Mevrouw Barentsen, Hondsdraflaan 4 in Terneuzen, is de contactpersoon voor de in zameling. plaatselijke verenigingen te kennen geven het jammer te vin den dat 't Kwakertje niet meer verschijnt, hebben 38 verenigin gen hun handtekening gezet", aldus Wijffels. „Het CDA kan zich die gevoelens goed voorstel len, ook al moeten we daar gelijk aan toevoegen dat wij een jaar lijkse gemeentelijke bijdrage van 100.000 gulden aan het infor matieblad veel te veel zouden vinden." Ook van Dongen liet weten dat zijn partij niet tot elke prijs akkoord zou gaan met het opnieuw verschijnen van 't Kwa kertje. Van Liere verklaarde dat hij be reid was om de kwestie aan de orde te stellen in de commisie- vergadering en dat hij ook met de verenigingen wilde gaan pra ten. Van Liere: ..De vraag is na tuurlijk vooral 'wie de veerman zal betalen'. Want het uitgeven van 't Kwakertje in de gemeente Sluis-Aardenburg kost 3.000 gul den per keer." schapsraad, aldus bestuurs voorzitter J. Biegstraten De be doeling is dat de MR's binnen een maand laten weten hoe de vlag er verder bij komt te han gen. „Maar in principe hebben ze allemaal gezegd dat ze de scho- lenfusie willen." Onderzoek Het bestuur heeft een onafhan kelijk bureau in de armen geno men voor een locatie-onderzoek. Inzet is het afstoten van het Jan- seniusgebouw en Het Ravelijn. Biegstraten verwacht dat de sluiting van beide panden uiter lijk binnen drie jaar kan worden doorgevoerd. De Rietvliet blijft behouden. In de plaats van de lo caties aan de Tivoliweg en de Zandstraat wil het schoolbe stuur op het terrein van het Ma- ristenklooster nieuwbouw ple gen. Omtrent dat plan is overleg aan de gang met de gemeente en de communiteit van de Paters Maristen, eigenaar van het klooster. Biegstraten. „Het lijkt me heel onwaarschijnlijk dat we in de toekomst verder gaan met drie gebouwen. Waar we nu vanuit gaan, is de voor ons meest wen selijke optie. Of dat mogelijk is, moet nog nader worden bekeken aan de hand van de voorschrif ten, het bestemmingsplan en de investeringsmogelijkheden. Bepalend is onder meer het al dan niet behouden van het kloostergebouw. Het pand da teert uit het begin van deze eeuw en is allerminst geschikt voor onderwijsdoeleinden. Een ingrij pende verbouwing is daarom on ontkoombaar. Het Hulster ge meentebestuur voelt weinig- voor sloop, laat wethouder G. van de Voorde weten. „Dat is geen keiharde voorwaarde, zo ver zijn we nog niet, maar het ge bouw verkeert in uitstekende staat en is beeldbepalend voor Hulst." Sloop Sloop van Het Ravelijn en de Jansenius past daaren tegen goed in de plannen van de ge meente. Volgens de wethouder zijn beide locaties 'uitemate ge schikt' voor woningbouw. Het Maristenklooster biedt on derdak aan de Stichting Zeeuw se Instellingen Beschermd Wo nen Bosdorp. De twintig bewo ners verhuizen naar verwach ting begin volgend jaar naai- een nog te bouwen wooneenheid aan de Tuinstraat. Ook de negen res terende geestelijke bewoners van het klooster bereiden voor zich op hun vertrek voor. „Intern weten we wat we willen", zegt overste L. Verver van de commu niteit. „Tegen de tijd dat de mensen van Bosdorp weggaan, gaan we serieus bekijken wat we verder met het gebouw aanmoe ten." Verver laat doorschemeren dat er verschillende belangstellen den zijn voor aankoop van het klooster. De paters hebben een makelaarskantoor ingehuurd om de wensen en mogelijkheden te coördineren en af te handelen. van onze verslaggeefster SAS VAN GENT - Voorkomen is beter dan genezen. Onder dat motto stemden de Sasse raads leden donderdag unaniem in met de beleidsregels uit de noti tie softdrugsbeleid. Geen kof fieshops voor Sas van Gent, luidde het unanieme commen taar. Tegelijkertijd drongen de raadsleden aan op een harde aanpak van de straatverkoop en huis-aan-huisverkoop van drugs en pleitten zij voor duide lijke Zeeuws-Vlaamse afspra ken. Alleen R. de Meyer van de PvdA zette vraagtekens bij enkele 'tendentieuze punten' in de noti tie. Hij vond het niet terecht dat de incidentele joint-roker in het beleidsstuk wordt weggezet als outcast en als potentiële kandi daten om het criminele pad op te gaan om aan geld voor drugs te komen. De Meyer gaf burgemeester J. van Rest de boodschap mee bin nen het districtscollege van Zeeuws-Vlaamse burgemees ters, politie en justitie te streven naar een consensus. „Solidari teit betuigen met andere ge meenten betekent niet datje de problemen van anderen moet overnemen. We moeten naar an dere manieren zoeken om deze gemeenten te helpen." van onze verslaggever TERNEUZEN - Bewoners Van Spui hoeven niet bang te zijn dat de inrichting van een nieuwe stortplaats Koegorspol- der problemen voor hen ople vert. Er komt een keurige groensingel omheen en tegen stankoverlast worden ook maatregelen genomen, verze kerde wethouder J. van Rooijen de Terneuzense gemeenteraad donderdagavond. „In de structuurvisie wordt re kening gehouden met alle crite ria voor de landschapsinrich ting. De afstand tussen de Koe- gorspolder en Spui is groot ge noeg om alle maatregelen te ne men. We zullen overigens so wieso nog overleggen met alle bewoners in de buurt", verklaar de de wethouder. Een aantal raadsfracties wilde aanvankelijk nog ingaan op een offensief van het plaatselijk be drijf Verstraeten Verbrugge om gekleurd glas te mogen inza melen. Het bestuur- van de ge meenschappelijke regeling Af- van onze verslaggever AXEL - De gemeenteraad van Axel worstelde donderdag avond geruime tijd met wat het PvdA-raadslid M. van Oyen 'een luxe-probleem' noemde. De ver schillende fracties kwamen na melijk op aangeven van de VVD'er A. Cambier op de prop pen met ideetjes om de 925.000 gulden uit het gemeentelijk zwembadfonds op te maken. Cambier pleitte zelf voor een verfraaiing van de zwembaden in Koewacht en Axel. „Die ba den hebben door het verdwijnen van openluchtbaden elders in de regio een regiofunctie gekregen. Wil je deze baden een sterkere toeristisch-recreatieve positie geven, dan is een betere aankle ding noodzakelijk", meende hij. Van Oyen daarentegen voelde er weinig voor geld te stoppen in de aankleding van de toch al goed geoutilleerde baden. „Met zo'n bedrag - wat structureel neer komt op zo'n 70 mille - zou het goed mogelijk zijn om iets aan de tarieven te doen. Liever wat goedkopere kaartjes, dan wat opsmuk", vond hij. De CDA'er A. Murre was het met Cambier eens dat er best wat geld gestopt mag worden in het Axelse bad. Hij drong aan op een windsingel, zeker aan de westzij de van het bad. De GPV'er j. Dieleman op zijn beurt vond wat kleine ingrepen prima, maar het overgrote deel van het fonds moest naar zijn mening onaan geroerd blijven. Opknapbeurt Axel zit met een goed gevuld fonds, omdat de raad vorig jaar de middelen bijeen had ge bracht om .een rigoreuze op knapbeurt van de baden te kun nen bekostigen. In eerste instan tie leek het erop dat de baden dicht moesten of grondig moes ten worden aangepast. Beide ba den voldeden niet aan de Wet hygiëne en veiligheid zwemgele- genheden. Eind vorig jaar volgde bestuur lijk overleg met de provincie over de baden, en met succes. De gemeente kreeg in februari van dit jaar de-gewenste ontheffing. Het PvdA-raadslid benadrukte dat Sas van Gent een flink aan tal woningen kent van waaruit drugs worden verhandeld en dat ook daartegen moet worden op getreden. Ook R. Bruggeman van het CDA, J. Smit van D66 en A. van Bellegem van Gemeente belangen Groot Sas wezen op de toenemende overlast die de Sas se inwoners ondervinden van de drugshandel vanuit huispanden en langs de Tractaatweg. Burgemeester Van Rest erkende dat de aanpassingen in de Alge mene Plaatselijke Verordening alleen verhinderen dat er koffie shops komen. „We moeten nog tal van vuiltjes wegwassen, zoals de verkoop vanuit woningen. Die schoonmaakbeurt is buiten beeld gebleven. Daar zijn andere instrumenten voor nodig." Van Rest verwacht in di t opzicht veel van de nieuwe Districts Onder- steunings Groep van de politie, die moet zorgen voor het ontrui men van drugspanden. „Plet is goed als we in Zeeuws- Vlaanderen tot een eensgezinde aanpak komen, maar dit bete kent niet dat we overal hetzelfde moeten doen. Ik ben voor een sa menhangend beleid." VVD'er R. Noët zag dit niet zo zitten. „Eén beleid in Zeeuws- Vlaanderen? Dat lijkt me een problematisch gegeven." valverwijdering Zeeuwsch- Vlaanderen (AVZV) heeft echter na rijp beraad en afweging van alle voor- en nadelen al gekozen voor een Rotterdamse onderne ming. Wethouder K. van der Hoofd slaagde er na langdurige discus sies in om de meeste fracties van het betere bod van de Rotter dammers - na een eerlijke offer te- en inschrijvingsprocedure - te overtuigen. Alleen D66 wilde de plaatselijke werkgelegenheid voor laten gaan, hoewel ook die fractie niet precies kon aange ven of er sowieso werkgelegen heid voor Zeeuws-Vlaanderen verloren ging. Of de winkels in Terneuzen open zijn met- koninginnedag, die dit jaar op zaterdag 29 april wordt gevierd, is nog niet duidelijk. B en w van Terneuzen zijn bereid om voor deze 'zondag' (zoals de feestelijke verjaardagviering in ambtelijk jargon wordt aange duid) ontheffing' te verlenen. Maar het college wacht af of de Kamer van Koophandel met een officieel verzoek komt. waardoor de baden open gehou den kunnen worden. De enige voorwaarde was, dat de gemeen te de capaciteit van de zuive- ringspompen en de zuurgraad van de baden zou verbeteren. Om dit mogelijk te maken moes ten wat technische voorzienin gen worden getroffen. Kosten: 75 mille. De raad, zo bleek giste ren. had geen enkele moeite met de verlening van dat krediet. Probleem was wat te doen met het restant in het fonds. Volgend jaar Wethouder A. van Waes voelde er echter weinig voor om nu al geld uit het fonds te halen voor ditjes en datjes. Hij sloot niet uit dat de gemeente in de nabije toe komst toch nog verplicht wordt anderhalve ton in het bad te ste ken om aan de nieuwe regelge ving te kunnen voldoen. De wet houder stelde voor bij de behan delingvan de begroting voor vol gend jaar nog eens over de beste ding van gelden uit het fonds te praten. De raad stemde daar mee in. HULST Uitvoering- - De Zeeuwse Muziekschool, afdeling Hulst, houdt vrijdag in gemeenschaps centrum Den Dullaert de jaar lijkse leerlingenuitvoering. Tij dens de manifestatie treden het muziekschoolorkest, de slag werkgroep, het klarinet-ensem ble, het accordeonorkest en blokfluitensemble voor het voet licht. Ook treden er drie solisten op. De uitvoering begint om 19.30 uur. TERNEUZEN Klaverjastoernooi - De Klaverjas vereniging Terneuzen houdt zaterdag 13 mei een kop- pel-klaverjastoernooi in gebouw De Triangel in de Terneuzense binnenstad. Het kaartspel, 'Rot terdam', gespeeld volgens de of ficiële regels van de Nederlandse Klaverjasunie, trekt deelnemers uit heel Zuidwest-Nederland. De klanten van koffieshop Gandalf in Hulst staan, als het aan de gemeente ligt, volgende week al voor een gesloten deur. foto Peter Nicolaï Uitlatingen burgemeester Terneuzen ergeren raad Hulst van onze verslaggever HULST - De laatst overgeble ven koffieshop in Hulst krijgt nog deze week een brief van de gemeente waarin de eige naar wordt gesommeerd zijn zaak te sluiten. Burgemeester mr dr A. Kessen kwam don derdagavond met die mede deling in de raadsvergade ring in zijn antwoord op een vraag van PvdA-fractievoor- zitter A. Hegger. Eerder al sloot de burgemees ter twee andere soft drugs-ver kooppunten binnen de wallen van de Reynaertstad. De rechtbank in Middelburg achtte de actie in beide geval len legitiem. In de laatste kwestie oordeelde de rechter dat niet alleen daadwerkelijke maai- ook verwachte overlast van een koffieshop voor de om geving aanleiding is om een dergelijk' etablissement te sluiten. Met name die uit spraak wordt nu tevens in de juridische strijd geworpen te gen Gandalf aan de Beesten markt. Verschillende raadsleden uit ten in de rondvraag felle kri tiek op uitlatingen van de Ter neuzense burgemeester drs R. Barbé in de PZC van dinsdag. In het artikel over de oprich ting van het speciale Zeeuws- Vlaamse politieteam DOG he kelde Barbé de stringente op stelling van Hulst jegens het voorgestelde gedoogbeleid. Met, name de opmerking dat 'er gemeenten zijn die duide lijk willen eten van twee wal letjes - geen koffieshops toela ten, ontkennen dat er een lo kale behoefte is en vervolgens wel rekenen op politionele on dersteuning' schoot in het ver keerde keelgat. WD-fractievoorzitter A. Kay- ser: „Ik wil erop wijzen dat hier geen drugsprobleem was ge weest wanneer Terneuzen, net als andere gemeenten, tijdig daadkracht had getoond. Dankzij die laksheid zitten wij nu ook met de gebakken pe ren," Het CDA, de fractie Groot Hulst/Gemeenschappe lijke Belangen en burgemees ter Kessen deelden zijn erger nis. „De collega in Terneuzen mag blij zijn dat hij nog zo veel politiezorg krijgt. Dat zou je ook eten van twee walletjes kunnen noemen." van onze verslaggever SLUIS - De gezamenlijke brochure over Romeins-Vlaanderen van de gemeente Sluis-Aardenburg en de Vlaamse gemeenten Ouden burg en Velzeke is schitterend. Het was dan ook logisch dat het college van b en w van Sluis-Aardenburg donderdag vanuit de ge meenteraad complimenten kreeg voor dit staaltje van grensover schrijdende samenwerking. Burgemeester C. J. van Liere beaamde dat de brochure er prachtig uitziet, maar hij voegde er aan toe dat hij de samenwerking toch in een negatief kader diende te zetten. „We hadden van het gemeentebestuur van Oudenburg begrepen dat er een Euregio-subsidie voor het project beschikbaar was gesteld", aldus Van Liere. „Maar tijdens de presentatie van de folder in Ou denburg werd ons verteld dat die subsidie onze neus voorbij was ge gaan, omdat het project te kleinschalig was. En dat irriteerde me behoorlijk." Van Liere verklaarde dat hij nog geen idee heeft hoe groot de finan ciële bijdrage is die de gemeente Sluis-Aardenburg moet geven voor de uitgave van de folder. Van Liere: „We hebben nog geen rekening gezien, dus we wachten nog even af. En je weet natuurlijk nooit. Mis schien betaalt de gemeente Oudenburg de kosten wel helemaal zelf." Onderzoek moet duidelijk maken of het Maristenklooster aan de Carmelweg- in Hulst geschikt is om kantoren, administratie en biblio theek van de te vormen scholengemeenschap te huisvesten. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 37