Jeugdsoos De Trump van start PZC Eis tien maanden tegen Hulstenaar voor handel in xtc Roompot Beheer legt zich niet neer bij verbod supermarkt Zomerpop gaat dit jaar op bluestoer Verleden Renesse in beeld gebracht B en w Westkapelle tegen vestiging koffieshops F unctie waar dering voor ambtenaren Bruinisse komt toch Brandweerkazerne Bruinisse komt op locatie Dorpsweg Regeling extra geld voor herindeling blijft toch bestaan zeeland 14 Jongeren Brouwershaven kunnen terecht in scoutinggebouw weekend diensten VRIJDAG 31 MAART 1995 van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - Na twee jaar knokken hebben ze hun zin: jeugdsoos De Trump in Brou wershaven kan beginnen. Ini tiatiefnemers Onno de Vries, Cyrille Pennavaire, Sjoerd de Vries en Jelle Flach organiseren voorlopig één keer in de twee weken een 'gezellige avond' in het scoutinggebouw aan de rand van Brouwershaven. Als de jongeren straks definitief hun eigen onderkomen hebben, zullen ze wekelijks evenemen ten organiseren. „We gaan ons hartstikke bewijzen." Het idee voor een eigen jeugd soos ontstond uit onvrede over de uitgaansmogelijkheden in Brouwershaven. Voor jongeren is hier helemaal niets te doen", vindt woordvoerder Onno. „Als je in Brouwershaven blijft, ver veel je je dood. We kunnen hele maal nergens heen." Daarom gaan veel jonge Brouwenaren in de weekeinden stappen in Re- nesse. „Maar dat kost handen vol met geld", weet Onno uit er varing. „Bovendien zit je altijd met vervoer." Twee jaar geleden namen de jon geren het initiatief tot de oprich ting van een eigen jeugdsoos. De voorkeur ging uit naar een zaal tje in het Tonnenmagazijn, want dat ligt 'lekker in het centrum'. Maar die locatie bleek niet haal baar. onder meer door de hoge kosten van de noodzakelijke verbouwing. Inrichten Nu kunnen de jongeren terecht in het scoutinggebouw, waar binnenkort een stuk aange bouwd wordt. Als dat gereed is. verhuist de scouting naar het nieuwe gedeelte en komt de jeugdsoos definitief in het hui dige pand. Waarschijnlijk gaat dat deze zomer gebeuren. Onno: „We verheugen ons daar heel erg op. Want dan kunnen we de boel tenminste inrichten." De ko mende maanden gaan de jonge ren daarom ijverig op zoek naar meubels en andere noodzakelij ke attributen, want ze hebben 'nog helemaal niets'. Op rom melmarkten hopen ze onder meer bankstellen, tafels, stoelen en glazen op de kop te tikken. „We kunnen eigenlijk alles wel gebruiken." Voorlopig houden de jongeren één keer in de twee weken een bijeenkomst, meestal een disco. De eerstvolgende keer is zater dag 8 april. „Als we definitief draaien, gaan we ook andere dingen organiseren. Misschien een keer een bandje of een an- van onze verslaggever SCHARENDIJKE - Projectont wikkelaar Roompot Beheer bv overweegt beroep aan te teke nen tegen het besluit van de Middenschouwse gemeente raad een kleine supermarkt in recreatiepark Zeeland Village te weigeren. Het argument van de raadsleden, dat de Scharen- dijkse middenstand schade zou lijden door de winkel, wordt door Roompot-directeur H. J. van Koeveringe verworpen. „Slappe logica", meent hij. Komt de winkel er niet, dan be landt Roompot Beheer in een lastige situatie omdat het be drijf de bewoners van het recrea tiepark een dergelijke voorzie ning heeft toegezegd. Van Koe veringe meent dat de Scharen- dijkse winkeliers niet voor la gere inkomsten hoeven te vre zen. „Ze profiteren juist van Zee land Village. De mensen uit het park zorgen voor meer drukte in het dorp. Bovendien worden in het winkeltje alleen maar eerste levensbehoeften verkocht. Het wordt dan ook niet groter dan honderd vierkante meter. Dat is een dubbele huiskamer." Voor de bouw van het winkeltje is een artikel 19-procedure nood zakelijk omdat het huidige be stemmingsplan de uitbreiding niet toelaat. Deze procedure biedt de mogelijkheid om, voor uitlopend op de herziening van het bestemmingsplan, bepaalde bouwactiviteiten toe te staan. van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr H. F. Mos heeft don derdag voor de rechtbank in Middelburg vijftien maanden gavangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk geëist tegen een 25-jarige man uit Hulst voor handel in ecstasy (xtc) en amfetamine. Hij maak te deel uit van een groep Zeeuws-Vlaamse jongeren die de pretpillen in het disco- en uitgaanscircuit verhandelden. Volgens de officier heeft de man minimaal 6000 pillen en een kleine anderhalve kilo speed verkocht. De groep was actief vanaf de zo mer van 1993 en ging door tot in oktober 1994 22 jongeren werden aangehouden. Vijf van hen, waaronder de hoofddader, zijn begin februari al veroordeeld. De Hulstenaar verkocht de pil len in een discotheek in zijn woonplaats, waar hij als discjoc- key werkte. In het begin ging het om zo'n vijftig pillen per week end en hij liet later ook anderen voor zich dealen. Op de pillen werd fors verdiend. De inkoop prijs was negen gulden en de consumenten telden er vijftien tot 25 gulden voor neer. Vanaf oktober '93 bracht hij het spul ook in een discotheek in Loke ren (België) aan de man. Hij zei zelf nooit xtc te hebben geslikt en ook nooit iets aan vrienden en kennissen te heb ben verkocht. Ruiterlijk beken de hij zijn afkeer van de werking van het spul. „Als ze wat slikken kunnen ze geen zinnig woord meer uitbrengen", beschreef hij de invloed van de drug op zijn klanten. Naar eigen zeggen had hij niets aan de handel overge houden, maar getuigen wisten te hielden dat hij altijd veel geld bij zich had. Hij wapperde geregeld met Belgische 10.000 frankbiljet- ten. De officier zag hem als een 'grote jongen' in het circuit, „Hij beseft wat de gevolgen van het gebruik zijn", constateerde Mos, „vooral de combinatie van xtc met alco hol kan fataal zijn." Hij nam de Hulstenaar vooral kwalijk dat hij ook aan kinderen van zestien, zeventien jaar had verkocht. De man was tevens bezit van een alarmpistool ten laste gelegd, dat bij de huiszoeking in oktober werd gevonden. Tegen een 26-jarige man uit Sas van Gent is 140 uur dienstverle ning en drie maanden voorwaar delijk geëist voor zijn rol in de pillenhandel. Hij raakte er in ok- dere grote publiekstrekker." Hoewel ze tevreden zijn dat de zaak na twee jaar op de rails staat, hebben ze ook kritiek op de gemeente. Onno: „We hadden natuurlijk al lang moeten draai- Brouwershavense jongeren in hun nieuwe soosruimte in het scoutinggebouw. foto Pi eter Honhoff van orize verslaggever SCHARENDIJKE - Vijf bands die louter bluesmuziek spelen. Omdat Beachpop dit jaar ook in Scharendijke wordt gehouden, kiest de organisatie van Zomer pop noodgedwongen voor een andere aanpak. „We hadden twee mogelijkheden: stoppen of een nieuwe weg inslaan", meent voorzitter Marcel Bul van Stichting Middenschouwen Cultureel (SMIC). De vijfde edi tie van het muziekfestival in Scharendijke staat voor zater dag 5 augustus op de rol. Het uitwijken van het grotere Beachpop naar Scharendijke heeft de SMIC in een lastig par ket gebracht, licht Bul toe. Het festival, dat voorheen in Wester- schouwen werd gehouden, wordt als een grote concurrent gezien. Beachpop vindt vijf we ken eerder plaats dan Zomerpop en heeft bekendere groepen op het programma staan. Ook trek ken beide festivals een vergelijk baar publiek, aldus Bul. Reden temeer het roer om te gooien. Bul: „Gaan we verder met de be kende formule dan verwacht ik hooguit driehonderd mensen." Dat is ongeveer de helft van het aantal bezoekers dat Zomerpop doorgaans trekt. Het SMIC-bestuur ging rond de tafel zitten en besloot vervol gens alleen maar bluesbands te programmeren. „Er wonen veel liefhebbers van deze muziek in de omgeving", verklaart de voorzitter. In tegenstelling tot voorgaande edities worden niet twee of drie, maar vijf groepen gecontracteerd. Het festival be gint 's middags al en eindigt tra ditiegetrouw rond 1.00 uur. Na men kan Bul nog niet geven. Wel zegt hij te onderhandelen met een 'zeer interessante' Engelse en Amerikaanse band. Overnachten Ook nieuw is de mogelijkheid te overnachten op het festivalter rein. Volgens Bul is hier in voor gaande jaren altijd veel vraag naar geweest. „In de directe om geving zijn geen campings en veel bezoekers leggen een be hoorlijke afstand af om hier te komen. Bovendien kunnen ze na afloop van de optredens nog een feestje bouwen. Niemand hoeft meteen weer naar huis." Een twaalfkoppige bewakingsdienst zal een oogje in het zeil houden, belooft hij. Overigens moet de gemeente het overnachten nog goedkeuren. Niet alles is veranderd. Zo blijft de straatbarbeque in Scharen dijke aan de vooravd van het evenement gehandhaafd. Ook wordt Zomerpop door het be stuur van de SMIC nog altijd in dezelfde woorden omschreven: een groot, gezellig tuinfeest. tober vorig jaar bij betrokken naar aanleiding van een feest dat hij met vrienden organiseer de. De makkers legden 650 gul den bij elkaar, waarvoor zij een partij pillen kochten waarvan de 150 feestgangers vrijelijk moch ten snoepen. „Alles ging op, we kwamen zelfs tekort", vertelde hij ter zitting. Achteraf stelde hij vast dat het 'niet zo gezond' was. Hij zag dat bij gebruikers alle remmen los gingen en dat sommigen ervan moesten overgeven. Later kocht hij nog eens een partij pillen, maar die bevielen minder goed. „Ik ben daar niet zo lekker van geworden", zei de Sasenaar. De officier schatte dat de man zo'n 1500 tot 2000 pillen door zijn handen had laten gaan. Hij sprak hem erop aan dat hij zich ervan bewust was geweest dat de xtc niet echt gezond was.Als je ervan moet kotsen is het niet goed voor je lijf', zei Mos. De Sassenaar was ook in het bezit van 300 gram hennep, zeventien lsd-trips. een pistool met muni tie en enkele verboden handwa pens, die bij een huiszoeking in zijn woning waren gevonden. De rechtbank doet 13 april uit spraak. NW- EN STJOOSLAND Inzameling - De hervormde diakonie van Nieuw en Sint Joosland houdt zaterdag 8 april een geld-inzamelingsactie voor Poolse kankerpatientjes die ver pleegd worden in het kinderzie kenhuis te Gdansk. Van het in gezamelde geld worden medicij nen voor deze kinderen gekocht die ter plaatse door leden van de diakonie worden afgegeven. De Korte Reke in Renesse in vroeger tijden. van onze verslaggever RENESSE - De muziektent in Renesse is inmiddels verdwenen, maar fanfarekorps Luctor et Emergo bestaat nog steeds. De foto toont het korps tijdens een uitvoering in de jaren twintig. De houten muziektent op de Kromme Reke, in 1912 vervaardigd door timmerman M. C. Kappers, werd behalve door Luctor et Emergo veel gebruikt door zangvereniging VZOS. De afbeel ding is afkomstig uit het onlangs verschenen boekje 'Renesse in vroeger tijden', samengesteld door Henk Blom. De muziektent en de naastgelegen kerk zijn op verschillende fo to's vastgelegd. Opvallend is dat beide bouwwerken in de eerste decennia van deze eeuw nog werden omgeven door bomen. Het merendeel hiervan is door de jaren heen verdwenen. Aan de kerk zat vroeger een hokje vast dat 'preson' werd genoemd, afgeleid van het Franse woord 'prison' wat gevangenis betekent. Het schuurtje was bedoeld om dronkelappen er hun roes te laten uit slapen. Ernstige gevallen werden door de veldwachter naar Zie- rikzee gebracht. Ook Slot Moermond komt aan bod in de publikatie. Een foto toont het monumentale gebouw net na de watersnood. Bekisting moet het slot beschermen en in de naaste omgeving is een ravage aangericht. Kasteelheer J. Vriesendorp is zo verslagen dat hij het kasteel te koop aanbiedt, aldus Blom. Ook is te zien dat op de naastgelegen vijver wordt geschaatst en dat de Duitse dienstbo de Martha en twee vrouwen uit Renesse drankjes serveren tij dens een bijeenkomst in de tuin. 'Renesse in vroeger tijden. Deel 1door Henk Blom is verschenen bij uitge verij Deboektant en kost 34,90. en. Maar ja. beter laat dan nooit. Vanaf nu zal iedereen weten dat De Trump eindelijk bestaat." van onze verslaggever WESTKAPELLE - B en w van Westkapelle willen geen koffie shops toelaten waar soft drugs worden verkocht. Het college vindt dat de oogluikend toege stane verkoop van de verdoven de middelen maar moet plaats vinden in Vlissingen en Middel burg. De gemeenteraad behan delt donderdag 6 april de wijzi ging van de Algemene Politie Verordening (APV) waarin een artikel wordt opgenomen dat de gemeente een koffieshop kan sluiten als deze overlast veroor zaakt. Vorig jaar december verscheen een nota over soft-drugsbeleid. die was samengesteld door de burgemeesters, het openbaar ministerie en de politie. Daarin werd gepleit voor navolging van het landelijke gedoogbeleid. Dat beleid bevat onder meer criteria onder welke omstandigheden justitie strafrechtelijk kan op treden tegen de handel in soft drugs. Volgens het openbaai' ministerie in Zeeland zijn er onvoldoende motieven om voor Zeeland een uitzonderingspositie te claimen voor het landelijke beleid. Door de handel van soft drugs via be kende verkooppunten te con centreren kan de verkoop enigs zins gecontroleerd en beheerst worden. Voor Walcheren geldt het crite rium van één koffieshop per MIDDELBURG Welfare - De welfare-afdeling van het Rode Kruis in Middel burg houdt op 3 en 4 april twee openbare verkopingen. De stand met handgemaakte arti kelen staat op maandag 3 maart van 14 tot 15.30 uur in het Mid delburgse verzorgingstehuis Rustenburg aan de Vrijland straat. Dinsdag 4 april zijn de welfare-medewerkers eveneens van 14 tot 15.30 uur) in bejaar dentehuis Nieuw Sandenburgh in Veere. Naast de verkoop van diverse ar tikelen, vindt er op beide dagen ook een verloting plaats. van onze verslaggever BRUINISSE - De gemeente Bruinisse houdt alsnog een functiewaardering van haar ambtenaren. Een voorstel met deze strekking werd in de raadsvergadering van februari nog verworpen. Algemeen Be lang en het CDA, hiervoor ver antwoordelijk, gingen donder dag echter overstag. Aanleiding was een aan de raad gerichte brief van het gemeenteperso- neel waarin het belang van het onderzoek werd benadrukt. H. J. van den Ouden van Alge meen Belang ging tegenstribbe lend akkoord. „Ik wil de functie waardering niet langer tegen houden, maar als over enkele ja ren blijkt dat de salarissen van de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland duur uitvallen, heeft u eraan meegewerkt", zei hij te gen de voorstanders. N. P. de Danschutter (CDA) stond ook niet te juichen van enthousias me „Welke organisatie gaat nu over tot functiewaardering vlak voordat de club wordt opgehe ven?" Juridisch gezien, meende hij, is het goed dat de ambtena ren krijgen wat ze toekomen. „Maar maatschappelijk gezien klopt het voor geen meter. Even tuele salarisverhoging wordt be taald door de burgers. Aan hen is dit niet duidelijk te maken." „U kunt zeggen wat u wilt", rea geerde burgemeester A. Voge laar. Hij betoogde dat het ge- meentepersoneel niet op onver antwoorde wijze wordt beoor deeld. „Het is van groot belang dat alle ambtenaren op dezelfde wijze aan de start verschijnen", verwees hij naar de op stapel staande herindeling. „De zaken worden simpelweg rechtgetrok ken." van onze verslaggever BRUINISSE - Een meerderheid van de Bruse raad wees donder dag het bedrijventerrein langs de Dorpsweg aan als locatie voor het gecombineerde ge bouw van de brandweer en het Rode Kruis in Bruinisse. De standpunten van de fracties bleven onveranderd. Alleen Al gemeen Belang, inclusief wet houder W. W. Jumelet, bleef hardnekkig pleiten yoor het ge meenteterrein aan de Molen weg. Tevens stuurt een raads- meerderheid het college voor de tweede keer naar het Rode Kruis om een 'beperkte bij drage' in de exploitatiekosten los te peuteren. In een laatste poging de overige fracties over de streep te trek ken, hield fractievoorzitter M. C. Maaskant-Okkerse van Alge meen belang een uitgebreid plei dooi voor de buiten de bebouw de kom gelegen Molenweg. „De uitrukcijfers hebben de juist heid van onze visie weergege ven. De grootste risicogebieden liggen buiten de bebouwde kom. Bevindt de kazerne zich in een woonwijk, dan moet de brand weer eerst het halve dorp door kruisen", was één van haar argu menten. Ook vreesde ze voor verlies van industrieterrein: „Wij willen niet de partij zijn die potentiële werkgelegenheid aan de beroepsbevolking onttrekt." De andere partijen bleven ech ter vasthouden aan hun ge meenschappelijke standpunt: de locatie aan de Dorpsweg is goedkoper. Verschijnt het 'com bigebouw' aan de Molenweg dan moet de naastgelegen gemeen- tewerf eveneens een opknap beurt krijgen, wat de kosten met 105.000 gulden verhoogt. Dit geld kan beter worden gebruikt voor uitvoering van het dorps plan, vonden CDA'er J. S. Wie- brens en C. van den Berge van Lijst Van de Velde. Rode Kruis A. Mol van de reformatorische fractie betoogde dat het Rode Kruis een beperkte bijdrage moet leveren in de exploitatie kosten. „Helemaal om niets is niet de juiste weg." Lijst Van de. Velde en het CDA steunden het initiatiefvoorstel. Burgmeester' A. Vogelaar voelde hier weinig, voor. Het college was eerder met het Rode Kruis overeengeko-; men dat de vrijwilligersorgani satie niets zou hoeven te beta len, verwoordde hij. Kan het Ro-, de Kruis aantonen dat het werkelijk niets kan bijdragen, hield Mol een slag om de arm, dan zal hij zijn voorstel laten va ren. Verder besloot een nipte meer derheid - zes stemmen voor, vijf tegen - de kantine van het ge bouw van gemeentewerken als nog voor een bedrag van 10 a 15 mille op te knappen. twintigduizend inwoners. De 'markt' kan vanuit die beide ste den ruimschoots bediend wor den. In het districtsoverleg (poli tie, burgemeesters en openbaar ministerie) is die kwestie aan de orde geweest. De conclusie luid de dat er in de andere gemeen ten op Walcheren geen enkele behoefte bestaat aan het gedo gen van koffieshops. Het open baai' ministerie heeft toegezegd dat tegen vestiging van ver kooppunten van soft drugs in de gemeente onmiddellijk wordt opgetreden. van onze verslaggever ZIERIKZEE - In een brief aan alle gemeenten op Schouwen- Duïveland laat staatssecretaris A. G. M. van de Vondervoort van Binnenlandse Zaken weten de verfijningsregeling te hand haven. Het Rijk was aanvanke lijk van plan deze regel, die tien jaar lang vergoeding van met de herindeling samenhangende kosten garandeert, te schrap pen. Zowel de eilandelijke ge meentebesturen als de raden hebben zich hiertegen verzet door de staatssecretaris een protestbrief te sturen. Het verdwijnen van de verfij ningsregeling zou een miljoe- nenstrop betekenen voor de nieuwe gemeente Schouwen- Duivelanddie 1 januari 1997 van start gaat. Dit werd door de ge meenten als onterecht ervaren, omdat het besluit voor herinde ling juist genomen was op grond van deze regel. In het begin van dit jaar vroegen de zes gemeen tebesturen Van de Vondervoort per brief een overgangsregeling in te stellen. Hiermee wilden ze Capaciteit van gemaal Loohoek moet omhoog van onze verslaggever POORTVLIET - De tandwiel kast van het gemaal Loohoek te Poortvliet moet worden gerevi seerd en de capaciteit van het gemaal moet omhoog. Dit stelt het dagelijks bestuur van het Thoolse waterschap voor aan de algemene vergadering. De kosten van de operatie bedra gen zo'n 3,5 ton. De kwestie komt aan de orde tij dens de bijeenkomst van de al gemene vergadering dinsdag 4 april in Sint Annaland. Wordt dan ingestemd met het plan. dan moet tevens duidelijk wor den waar het geld vandaan moet komen. De tandwielkast van het gemaal vertoont al langer 'ern stige problemen', waartegen en kele reparaties nog niet hebben geholpen. Revisie moet nu uit komst bieden. De gewenste ca paciteitsverhoging zou bereikt kunnen worden door het motor vermogen op te schroeven. alsnog in aanmerking komen voor het geld dat ze zouden mis lopen. Enkele weken later werd een motie met dezelfde strekking eveneens in de eilandelijke ra den ingebracht. Behalve in Dui- veland, waar te weinig draag vlak bestond, reageerden alle Schouwen-Duivelandse fracties positief. De motie werd onder meer verstuurd naar de ministe ries van Financiën en Binnen landse Zaken, De Eerste en Tweede Kamer en provinciale staten. De verfijningsregeling vergoedt kosten zoals de bouw van een nieuw gemeentehuis. 1 APRIL 1995 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. 01112-1480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en P. Keulers. Burghseweg 54, Haam stede. tel. 01115-1861 Spreekuur van 11.30-12.00 urn en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos- terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinkenstraat 10. Nieuwerkerk, tel. 01114-1810. Tandartsen: H. A. Boom- de Keizer, Wester- banweg 14, Burgh-Haamstede, 01115-3103. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. 01110-12906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 - 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): F. Schip per. Zierikzee, tel. 01110-12180.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 36