Misschien ben ik wel te aardig Gierzwaluw symbool natuur jaar PZC De juiste nazorg Oud-wethouder van Kapelle overleden zeeland 13 OPEN HUIS VRIJDAG 31 MAART 1995 van onze verslaggever Willem van Dam MIDDELBURG - Zo'n Ventevogel, die laat zich heel moeilijk tekenen. „Die man heeft naar mijn idee niets waar je houvast aan hebt. Hij heeft wel zo'n kuiltje in zijn kin en een beetje typisch kapsel, maar dat is niet genoeg om hem te vangen." Van der Doef daarentegen is een makkie. „Dat ringbaardje en die rare wenk brauwen. Een heel scheef gezicht heeft-ie. En die bril natuurlijk, altijd scheef op z'n kop. Dat kan ik lekker aandikken." Bruinooge mag hij ook graag doen; „die heeft iets van een buldogje." Met grote regelmaat figureren Zeeuw se notabelen in de wekelijkse PZC- strip Koen Harm. Een autoriteit die daar nog nimmer in verscheen, telt ei genlijk niet écht mee. „Ik heb Joan van Dijk-Sturm (wethouder van Mid delburg) kort na haar aantreden neer gezet als Slopie Jopie. Nee, echt floris sant kwam ze er niet uit. Maar ze riep wél tegen de raadsleden: 'dit is nog niemand van jullie zo snel gelukt', of iets in die trant. Misschien een beetje stoerdoenerij van haar. Want volgens mij was ze er helemaal niet blij mee." Elke zaterdag probeert striptekenaar Cor de Jonge (36 jaar, tekenleraar op de Middelburgse Toorenvliedtschool) in te spelen op actualiteiten die zich in de provincie voordoen. Zes jaar gele den werd de strip op zijn tekentafel ge boren. „Je zou kunnen zeggen: een ge tekende column." Met in de hoofdrol het duo Koen en Harm. Harm is de aangever. Koen is 'misschien mijn al ter ego; althans, iemand die ik zelf graag zou willen zijn'. De afleveringen die De Jonge de eer ste drie jaar maakte, wenst hij niet meer onder ogen te krijgen. „Die za gen ei- niet uit." De Koen en Harm van vandaag lijken in de verste verten niet meer op de Koen en Harm van des tijds. „Ze zijn minder houterig gewor den." Drijfveer Koen en Harm stapten nog geen half jaar mild spottend door het Zeeuwse bestuur derswereldje toen Lize ter we reld kwam, het dochtertje van Cor en zijn vrouw Jozien. Lize bleek lichame lijk gehandicapt. „Zoiets zetje hele le ven op z'n kop. Ik was toen serieus van plan met de strip te stoppen. Ik dacht dat ik nooit meer een grap zou kunnen bedenken. Mijn vrouw en twee vrien den hebben mij ervan weten te over tuigen, dat ik ermee door moest gaan. Al was het alleen maar om te voorko men, dat Lize zichzelf later kan verwij ten dat, ik om haar ben gestopt met plezier te maken; dat ik om haar geen oog meer heb voor andere dingen in de Koen en Harm misschien allang niet meer bestaan." Vraag Cor de Jonge zichzelf te teke nen en hij begint hardop te denken over een uitgezakte Rambo ('ik heb niet zo'n atletisch figuur als Stallone') met een pen in plaats van een mitrail leur. „Want Rambo is in feite ook een soort karikatuur die het in zijn eentje opneemt tegen een heel leger." Hij trekt een gezicht van: hoor-mij- nou-eens-gewichtig-doen. „Het gaat misschien wel erg ver hoor, maar ik heb altijd moeite gehad met autoritei ten in het algemeen. Ik verdenk som migen ervan, dat ze uitsluitend voor zichzelf op die stoel zijn gaan zitten, terwijl ze door ons worden betaald. En dat is iets waar ik sterk tegen ageer. Als ze iets niet goed doen moet er ie mand zijn die ze terechtwijst. Dat klinkt wel erg vinger-opstekerig, maar zoiets doe ik graag. Vaak schiet ik mis. soms is het midden in de roos." Zoals afgelopen zaterdag met zijn te kening over de problemen bij het Mid delburgse zwakzinnigeninstituut Vij vervreugd. „Als het een klapper is, hoor je de hele week van alle kanten: leuk gedaan Cor. Wanneer het wat hm,hm is, hoor je niks." Stomp De striptekenaar wenst zijn 'slachtof fers' niet persoonlijk te kennen, ont- wijkt-ze zelfs doelbewust. „Ik zal ieder gesprek met die mensen uit de weg gaan - afstand bewaren. „Bij Nieuwe Muziek kom ik regelmatig Van Gelder tegen. Daar schuif ik niet bij aan tafel, dan nok ik af. ga ik aan de bar zitten. Ik wil die lui helemaal niet kennen." Want stel je voor dat De Jonge hen on verhoopt aardig zou gaan vinden, dat maakt het potlood stomp. De kennismaking van De Jonge met de Zeeuwse notabelen geschiedt door gaans slechts via foto's die hij uit het krante-archief opvist. „Dan ga je een beetje zitten fantaseren, dichtje ze be paalde eigenschappen toe." En stop je Bruinooge een pornoblaad je in de handen. Pre togen. „Jaaahhh, hij maakt op mij de indruk van een soort rokkenjager. Ik weet niet of dat zo is. maar je mag dat best aandikken. Ennüühh, dat had ik met Boertien ook. Die verdacht ik ervan niet bijster actief te zijn, dus die liet ik altijd ergens zitten of slapen. Zo ook met Van Dijk-Sturm. Dat lijkt me een behoorlijke Kenau. En dat probeer je alleen maar erger te ma ken." Taboes. Zeker, daar loopt De Jonge wel eens tegenaan. „Sex ligt nog altijd een beetje moeilijk. En je mag niet blasfemisch zijn. Maar ik vind dat ik erg veel vrijheid heb om te doen wat ik wil. Ik heb maar één keer echt ernstig in de clinch gelegen met sommige le zers. Dat was in de tijd van die ger- .gem-toestanden; boze brieven en te lefoontjes. Maar het ligt niet in mijn aard mensen zo maar voor de schenen te schoppen: als ik een schop uitdeel, moet-ie wel terecht zijn. Iemand die alleen maar goed doet, of daar in elk geval naar streeft, loopt weinig risico in Koen Harm terecht te komen. Ik wil niet echt kwetsen. Maar weet je, misschien ben ik ook wel te aardig." PS: Met die Rambo-tekening is het niks geworden. „Ik heb er echt op zit ten zweten, maar het lukte gewoon niet. Zoals mijn vrouw treffend op merkte: Cor, jij hebt ook niets wat er echt uitspringt." Eversdijk laakt beleid minderheden Middelburg van onze verslaggever KRUININGEN - Het CDA-eer- ste kamerlid drs H. Eversdijk vindt dat de gemeente Middel burg het niet kan maken om Ne derlanders uit te sluiten van een baan bij de gemeente, ten gunste van minderheden. Hij voegt daar meteen aan toe dat het ook geen pas geeft dat die voorkeur voor minderheden kennelijk alleen geldt als het gaat om een functie voor de rei nigingsdienst. Voor een hogere functie, bijvoorbeeld gemeente secretaris, geldt dit zeker niet. „Dat heet nou stigmatisering. Zo van: voor het vuile werk ach ten we jullie zeer geschikt." Eversdijk maakte dit donder dagavond duidelijk op een alge mene ledenvergadering van het Zeeuwse CDA in Kruiningen. Aanleiding was de sollicitatie van een Eversdijk bekende Zeeuw naar een functie bij de Middelburgse reinigingsdienst. De man werd afgewezen omdat de baan was gereserveerd voor iemand uit een minderheden- groep. Volgens het Eerste-Ka- merlid kan dat niet. Ten eerste I vroeg hij zich af waarom minder- I heden een stempel opgedrukt krijgen speciaal geschikt te zijn voor de reinigingsdienst. Verder vroeg Eversdijk zijn gehoor: „Hoe lang zullen Nederlanders I het pikken om op deze wijze uit gesloten te worden van een over- I heidsdienst?" Eversdijk nam het donderdag avond als eerste CDA-er in het openbaar op voor de SGP die bij de vorming van het nieuwe col lege van gedeputeerde staten in Zeeland uit de boot is gevallen. Volgens hem is de WD te ge makkelijk voorbijgegaan aan de zes SGP statenzetels en is de gretigheid waarmee D66 buiten spel is gezet niet alleen te verkla ren uit zetelverlies. De PvdA is volgens Eversdijk overbedeeld. „Ik kan me niet aan de indruk I onttrekken dat door de VVD krampachtig werd vastgehou- den aan het klein houden van de christelijke stem in het college." De nieuwe voorzitter van het CDA in Zeeland, W. Jansen, deed een oproep de komende I tijd serieus aandacht te schen- I ken aan de tegenstelling tussen het confessionele en het niet- confessionele blok in de staten. Geslaagd VLISSINGEN - Bij het Zeeuws Instituut Zorgopleidingen in Vlissingen zijn de volgende kan didaten geslaagd voor de oplei ding aantekening kinderverple ging: S. de Graaff, F. Vermeer- Moerdijk, M van Opdorp en A. Gillissen-de Vries. Leefomgeving van bijzondere vogel wordt bedreigd van onze vei ZIERIKZEE - Als er iets is wat het thema van het Euro pese Natuurjaar 1995 symboli seert, Natuur in Stad en Dorp, is het de gierzwaluw: een vo gel die zich noodgedwongen in een stedelijke omgeving op houdt. De werkgroep School- biologie en de Vogelwerk groep van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duive- land hebben daarom de gier zwaluw uitgekozen als kern van de activiteiten voor N'95. „Vanwege de nauwe samen hang maar ook vanwege de tijd van het jaar", zegt Rita de Ligt. „Wij zorgen voor de Zeeuwse activiteiten in april en dat is precies de maand waarin de mensen kwartier zouden moeten maken voor gierzwaluwen. Het gaat name lijk niet echt goed met die bij zondere vogels. Zoals bij zo veel soorten die het moeilijk hebben, wordt hun leefomge ving bedreigd." Het natuurlijke biotoop van de gierzwaluw is in Nederland ver te zoeken. De vogel broedt van oorsprong in rotsachtige ge bieden. Kleine holletjes in rots wanden geven de vogels de be scherming die ze nodig heb ben. Maar die kun je ook vin den onder scheve dakpannen, in holle ruimten in bakstenen muren, onder overstekken en in andere onvolkomenheden in menselijke bouwsels. De gier zwaluwen hebben dan ook al lang geleden hun intrek geno men in steden en dorpen. Sinds de Middeleeuwen zoeken ze ie der jaar hun bescheiden plek jes in onze woonomgeving op en gedragen zich, in ruil voor onderdak, als volmaakte bondgenoten tegen insekten. Een paartje gierzwaluwen met jongen kan per dag wel 20.000 insekten wegzetten." In de lucht Inplaats van een hartelijk dank-je-wel kregen de gierzwa luwen het de afgelopen jaren juist van de mensen zwaar voor de kiezen. In onze ijver om energie te besparen hebben we spouwen, daken en muren geï soleerd en dichtgesmeerd. Grote groepen gierzwaluwen, die ieder jaar op dezelfde plaats terugkomen om te broe den. vonden hun néstplaats dichtgemetseld terug. Juist voor dit. kunstige vliegertje kan dat funest zijn omdat hij er tienduizenden onafgebroken airmiles op heeft zitten. Een gierzwaluw komt, afgezien van Wg. idool biologie Sdlcuuen-Duivelood Het gierzwaluwenspel, getekend door Marijke van Koeveringe, leert schoolkinderen alles over deze bijzondere vogel. het eieren leggen, broeden en opkweken van de jongen, nooit uit de lucht. Alles doet hij vliegend: eten, drinken, slapen en zelfs voor vliegend paren draait hij zijn hand niet om. Als de jongen groot genoeg zijn om het nest te verlaten, gaan de ouders op de wieken naar het zuiden, achter de insekten aan. Gierzwaluwen klimmen tot drie kilometer hoogte om een beetje te kunnen dutten. In een soort halfslaap verliezen ze langzaam hoogte, om vervol gens weer te klimmen. Er is geen tijd te verliezen want de vogels moeten helemaal naar zuidelijk Afrika, waar ze de winter ruiend doorbrengen. Ook dat gebeurt in de lucht, dus veertje voor veerje. Een maal van nieuwe veren voor zien, vangen ze de terugreis aan. Pas terug op het nest ra ken de onderontwikkelde pootjes voor het eerst weer vas te grond, zij het hoog .in een bouwwerk. Een gierzwaluw die onvrijwillig op de grond te recht is gekomen, kan nooit meer op eigen kracht opstij gen. Zijn pootjes zijn te zwak. „Dat het minder goed gaat met de gierzwaluw, is niet alleen te wijten aan onze moderne isola- tiedrang. De gebruikte mate rialen in de woningbouw ma ken het jonge vogels vaak on mogelijk om hun tweede kans te benutten. Voor een glazen schuifpui, kunststof panelen en gladde betonmuren, zijn de klimklauwtjes natuurlijk niet geschikt. Daarom is het zaak daar rekening mee te houden bij het kunstmatig scheppen van nestgelegenheid. Voor mensen die een nestholte wil len maken, door het aanbren gen van gierzwaluwpannen of holle stenen, houden we twee informatieavonden in april." Rita de Ligt legt er de nadruk op dat het scheppen van nest- gelegenheid zéker niet de enige doelstelling is van de activitei ten rondom de gierzwaluw. „We willen een zo breed moge lijk publiek bereiken op Schouwen-Duiveland. Wie niet in staat is een plaatsje voor een nest aan te bieden, kan altijd nog helpen bij de inventarisa tie. We willen namelijk graag weten waar de vogels broeden. We weten wel dat er veel zitten, wantje ziet ze 's avonds in de zomer druk jagen, maar waar ze broeden is niet zo goed be kend. Als we dat allemaal te weten willen komen moeten we belangstellenden goed in formeren en een beetje trainen in de waarneming. Hoewel een gierzwaluw helemaal geen fa milie is van de kleinere boeren zwaluw. de huiszwaluw en de oeverzwaluw, kun je ze met een ongeoefend oog gemakkelijk doorelkaar halen." Een tentoonstelling, van 19 tot en met 28 april in De Stolpe in Zierikzee, moet de informatie overdracht ondersteunen en ook de schooljeugd wordt bij het gierzwaluwenproject be trokken. Marijke van Koeve ringe tekende een gierzwaluw- spel, waarbij schoolkinderen ganzebordgewijs alles te weten komen over de bijzondere zo mergast. „Met een speurtocht door de stad sluiten we het schoolproject af. De waarne mingen en de ervaringen met kunstmatige nestplaatsen moeten resulteren in een ad vies voor gemeenten, woning bouwverenigingen en andere bouwers en beheerders van ge- ouwen. Bij grote bouw- en re novatieprojecten kan voor wei nig geld rekening worden ge houden met de gierzwaluw", aldus Rita de Ligt, Raad Vlissingen breekt record VLISSINGEN - In recordtempo. 26 minuten, heeft de gemeen teraad van Vlissingen donderdagavond zijn maandelijkse ver gadering afgewerkt. De raadsleden, doorgaans bepaald niet kort van stof. bleken voor één keer over weinig spraakwater te beschikken. De twintig stukken binnengekomen post en de 25 agendapunten werden nagenoeg zonder commentaar goedge keurd. Om half acht opende burgemeester J. C. Th. van der Doef de vergadering, even voor acht uur stond iedereen weer buiten. 'Absoluut uniek', klonk het dan ook na afloop. Eis een jaar voor reeks inbraken MIDDELBURG - Tegen een 31-jarige man uit Hansweert is donderdag voor de rechtbank in Middelburg een jaar gevange- nissraf geëist voor een serie van achttien inbraken, die hij pleegde tussen 1991 en begin 1994. Daarbij was een aantal wo ninginbraken in Goes, waar hij geld en sieraden wegnam. De man is vanaf zijn vijftiende jaar verslaafd aan harddrugs. Volgens raadsman mr D. J. Olie is de Hansweertenaar momen teel weliswaar niet echt afgekickt, maar weet hij zijn gebruik dusdanig te beperken dat hij niet meer uit stelen hoeft te gaan. De raadsman verzocht namens zijn niet verschenen cliënt een werkstraf op te leggen, daar de man door een verblijf in de ge vangenis weer terug bij af zou zijn. De rechtbank doet 13 april uitspraak. Werkstraf voor bezit heroïne MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 29-ja- rige Vlissinger veroordeeld tot een werkstraf van 180 uur en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf voor het bezit van zestig gram heroïne. De politie vond het spul in de meter kast van zijn huis toen er werd gezocht naar vuurwapens. De man is al zeven jaar verslaafd. Hij zei de heroïne voor zichzelf en twee vrienden te hebben in geslagen en zou het middel nooit met winst verkocht hebben. De man neemt nu deel aan het methadonprogramma van het HKPD en is voornemens over drie maanden naar een afkickin- stelling te gaan. Er was 240 uur onbetaald werk en drie maan den voorwaardelijk geëist. Middelburgse krijgt 10.000ste bul ENSCHEDE - Ir Sandra Konings uit Middelburg viel donder dag de eer te beurt als 10.000ste af te studeren aan de Universi teit Twente. Konings, die afstudeerde in de toegepaste wiskun de; kreeg haar bul uitgereikt uit handen van rector magnificus prof. Th. J. A. Popma, Het heeft dertig jaai" geduurd voordat de 10.000ste afgestudeer de werd afgeleverd. In 1965 studeerde de eerste werktuigbouw kundige af aan de toenmalige Technische Hogeschool En schede. Konings onderzocht onder begeleiding van dr ir B. de Jong de getij-effecten op slibtransport in de Westerschelde. In haar af studeerscriptie behandelt zij enkele methoden om goede schattingen te maken van onbekende parameters in het bere keningsmodel. van onze verslaggever KAPELLE - In zijn woonplaats Kapelle is woensdag oud-wet houder J. Balkenende overle den. Hij werd 95 jaar. Balkenen de was zeer lange tijd het be stuurlijk gezicht van de ARP in Kapelle. Ook bekleedde hij ver schillende maatschappelijke functies. Zijn verdiensten brachten hem het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau en de zilveren erepenning van de gemeente Kapelle. Balkenende trad in 1935 toe tot de gemeenteraad van Kapelle en bleef raadslid tot de herinde ling in 1970. Tijdens de oorlog beleefde hij bestuurlijk gezien zijn moeilijkste periode. Nadat Kapelle burgemeesterloos was geworden, werd hij benoemd tot waarnemer. De nauwgezette controle van de bezetter ten spijt, trachtte hij in die functie de belangen van Kapelse bur gers te behartigen. Na de bevrij ding wachtte hem een andere moeilijke opdracht: de huisves ting van vele Walcherse eva cués. Van 1947 tot 1950 was hij lid van provinciale staten. Zijn hart lag echter bij Kapelle. waar hij tot 1970 wethouder bleef. Als voor zitter van het Burgerlijk Armbe stuur (later Instelling voor Maatschappelijke Zorg) was hij de stuwende kracht achter de stichting van het bejaardenoord Pomona, de bouw van bejaar dencomplexen en gemeen schapshuis De Vroone. Ook zat hij lange tijd het bestuur van de Christelijke Nationale School in Kapelle voor. Daarnaast vervul de hij vanuit zijn vak functies in de graan- en zaaizaadhandel, zo als het lidmaatschap van de ar- bitagecommissie van de Vereni ging Rotterdamse Korenbeurs. De overledene wordt maandag om 14.00 uur ter aarde besteld op de algemene begraafplaats in Kapelle. Daaraan gaat een dienst vooraf in de gereformeer de kerk. die om 12.50 uur begint. ZONDAG 2 APRIL A.S. 13.00-16.00 UUR SPORTPARK T SCHENGE GOES TEL. 01100-23505 slot van pagina 9 ziekenhuis zo goed mogelijk worden opgevangen. Veelal be tekent dat plaatsing in een ver- pleeg- of verzorgingshuis. Een taak die is ontstaan doordat twee van de drie maatschappe lijk werkers in 1994 zijn wegbe- zuinigd. Ouderen worden ouder, blijven ook steeds langer zelfstandig thuis wonen. Beeckman: „En wanneer er dan iets gebeurt, ver wacht de familie vaak dat het ziekenhuis a la minute zorgt voor een oplossing voor pa of ma. Wachtlijsten of niet," Na dertien jaar werkzaam te zijn ge weest op de eerste-hulp-afdeling van het ziekenhuis, zocht Beeck man verandering. „Ik wilde de andere kant van de medaille eens bekijken. Nooit geweten dat dit ook bestond. Zeker voor de EHBO geldt dat je een pa tiënt behandelt en daarmee is de kous af. Dat er dan nog een heel geregel begint, daar staat bijna niemand bij stil." In hun eerste jaar ontfermden Beeckman en De Waal zich over het lot van zo'n vierhonderd pa tiënten. Vooral veel praten: met de betrokkenen, familie.'indica- tiecommissies en allerlei andere instanties. „Pleiten voor je pa tiënt", zegt De Waal. Ze nemen een 97-jarige vrouw als voorbeeld. Altijd gezond ge weest, totdat ze in huis valt. Een verblijf in het ziekenhuis verer gert bij veel mensen het gevoel er belabberd aan toe te zijn. „Dus die mevrouw zegt: ik lig in het ziekenhuis en kan niks meer. Maar met een driepikkel (een looprek) kan ze toch nog aardig uit de voeten. De indicatiecom missie bejaardenhuizen ging in eerste instantie op de verklaring van de vrouw af." Een onnodige opname in een verpleeghuis dreigde. De ontslagverpleeg kundigen wisten dat te voorko men door de commissie aan te sporen nader consult te vragen bij de behandelend specialist en de fysiotherapeut. „We moeten heel wat soebat ten", legt De Waal uit, „om er ze ker van te zijn dat de patiënt de juiste manier nazorg krijgt. Maar ook zorgen dat de partner niet wordt vergeten en in het diepe wordt gegooid. Wat wij in zo'n geval doen. is even de huis arts bellen met de vraag of hij een extra oogje in het zeil wilt houden." Tact. begrip en soms zelfs diplo matieke vaardigheden zijn de belangrijkste wapens van de ontslagverpleegkundigen. „Je moet niet te vroeg bij familie aankomen met de mededeling dat moeder - die gisteren nog zelf in een auto reed en vandaag werd getroffen door een hersen bloeding - beter af is in een ver pleeghuis. De patiënt en z'n om geving hebben een weekje de tijd nodig om het ziektebeeld te kunnen accepteren en begrij pen", vinden Beeckman en De Waal. „Daarna is het vroeg ge noeg om samen over de verdere toekomst na te kunnen denken. Als dat maar goed gebeurt." Een ontslagverpleegkundige is er in verschillende hoedanighe den. In diverse ziekenhuizen deed dit fenomeen al opgang on der de naam liaison-, transfer- of sociaalverpleegkundige. Het verschil is dat de betrokkenheid van de Zeeuws-Vlaamse functio narissen in principe ophoudt en wordt overgedaan aan andere deskundigen op het moment dat de patiënt het ziekenhuis ver laat. „Hoe ver je als ziekenhuis kunt gaan in de begeleiding", zegt Beeckman. „draait - net als bij zoveel andere dingen - puur om het beschikbare budget en de keuzes die daarbij worden ge maakt." Striptekenaar Cor de Jonge: „...iemand die alleen maargoed doet. loopt weinig risico in Koen Harm terecht te komen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 33