Nuts Verzekeringen verdacht Psychiater Chabot berispt voor hulp bij zelfdoding Uiterst explosieve stof op camping Commissie beveelt minder verslavend type gokkast aan Bouwvakkers bereid tot langdurige acties binnenland Ziekenfondsraad: verkeerd gedeclareerd bij AWBZ LAMPEN HOMELIGHT Simonis over encycliek: geen laatste biecht bij keuze voor euthanasie Eurovignet België op meer plaatsen te koop VRIJDAG 31 MAART 1995 DEN HAAG (GPD) - Accoun tants van de Ziekenfondsraad zullen de boekhouding van Nuts Verzekeringen uit Den Haag omspitten. Het vermoeden be staat dat het concern niet alleen gerommeld heeft met declara ties voor hulpmiddelen in de awbz, maar ook op andere on derdelen van de zorg. Bij Nuts zijn 600.000 mensen verzekerd. De Ziekenfondsraad heeft dit bekend gemaakt na een onder zoek bij alle 81 zorgverzekeraars. Daarin stond de vraag centraal in hoeverre de verzekeraars fi nanciële voordelen in eigen zak staken die zij behaalden bij de aankoop van hulpmiddelen. Gebleken is dat 18 verzekeraars de voordelen niet verrekenden met de kosten die zij bij de awbz- kas declareerden. Over de jaren 1993-1994 ging het om 3,15 mil joen gulden, waarvan Nuts zeker een-derde voor haar rekening nam. De betrokken verzekeraars, los van de Nuts, verklaarden niet 'bewust' te hebben gehandeld. De boosdoeners waren: Geové. OLM Het Groene Land, de zorg verzekering voor ambtenaren Tommei buigt voor PvdA in conflict huren DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Tommei (volkshuisves ting) gaat in op de PvdA-eis de lagere inkomens te ontzien bij huurverhogingen. De staatsse cretaris is mede onder druk van premier tot zijn besluit geko men. Deze week speelde de PvdA het meningsverschil met Tommei hoog op. De partij wil dat de la gere inkomens via de huursubsi die gedeeltelijk ontzien worden bij de jaarlijkse huurstijging. Zou de staatssecretaris die kei harde garantie niet geven, dan dreigden de sociaaldemocraten een aantal vergaande wijzigin gen in de financiering van de volkshuisvesting te blokkeren. Een briefje van Kok aan de staatssecretaris en overleg in het Torentje woensdag haalde de kou maar gedeeltelijk uit de lucht. Actualiteitenrubriek No va maakte gisteren melding van een tweede brief van Kok. Daar in geeft de premier Tommei on omwonden te verstaan dat hij de PvdA-eis moet inwilligen. IZA, MultiZorg, Nuts, OWM Sal- land zorgverzekeringen en OWM Zilveren Kruis. In Multizorg zit ten de Amersfoortse zorgverze kering, de maatschappij voor zorgverzekering Gouda, Natio nale Nederlanden zorgverzeke ring, NVS Salland zorgverzeke ring, Verzekeringsmaatschappij Rijnmond, Stad Rotterdam. UAP-Nederland- De onderzoekscommissie van de Ziekenfondsraad heeft de ac countantsdienst donderdag op dracht gegeven met spoed een vervolgonderzoek in te stellen naar de declaratiepraktijken van Nuts Verzekeringen. Bij Nuts (OWM Nuts zorgverze kering en Nuts ziektekosten NV) ontdekten de accountants van de Ziekenfondsraad de vreemd ste dingen. Bovendien weigerde de top van de onderneming con- OCHTEN (ANP) - Op aangeven van een inwoner uit Ochten heeft de politie don derdag in een schuurtje op een camping in die plaats een kistje gevonden met mo gelijk vier liter van het uiterst explo sieve nitroglycerine. Politie, BVD en de militaire inlichtingendienst waren don derdagavond op zoek naar de Duitse eige naar van de stacaravan waar het schuur tje bij hoort. Deze man, bijgenaamd Herbie, moet nog wegens het dumpen van vaten met ge vaarlijk chemisch afval voor de rechter in Arnhem verschijnen. Hij is sinds de wate roverlast niet meer in Ochten gezien. Het kistje met 40 ampullen met vloeistof is woensdag gevonden op camping 't Zand. In een of twee ampullen zaten haarscheur tjes. Het is mogelijk dat de springstof ver dund is met alcohol. Als in dat geval een buisje zou knappen, verdampt de alcohol en ontploft de nitroglycerine. Vier liter ni troglycerine kan een groot gebied opbla zen. De autoriteiten zoeken sinds donderdag morgen met man en macht naar de 39-ja- rige Duitser die in de stacaravan naast het schuurtje woonde. Samen met de direc teur van een scheepswerf in Dodewaard moet hij zich voor de rechter verantwoor den wegens het dumpen van chemisch af val. Op de werf worden marineschepen uit Polen ontmanteld. Volgens de directeur waren alle militaire onderdelen van de schepen verwijderd voordat de werf ermee aan de slag ging. Deskundigen van het Explosieven Oprui- mings Commando zeiden tot na het week einde nodig te hebben om met zekerheid te kunnen zeggen of er nitroglycerine in de ampullen zit. Burgemeester H. Zomerdijk vond dit onaanvaardbaar en liet donder dagavond nog deskundigen van TNO ko men. De aanwezige experts hadden vol gens Zomerdijk toegegeven dat hun ken nis tekortschiet. De kist met verdachte inhoud. structiei mee te werken aan het onderzoek. Nuts verzekeringen blijkt een 'Factormaatschappij voor zorg verleners BV' en een administra tiekantoor onder de naam Stich ting RAKZ te hebben. Leveran ciers van hulpmiddelen dienen daar hun rekeningen mét kor tingen in. Daarna berekenen de factor- maatschappij en het admini stratiekantoor het volle pond aan de moedermaatschappij Nuts verzekeringen. Die dan ook dat bedrag bij het awbz-fonds declareert. De kortingen houdt men zo in eigen zak. Nuts verzekeringen heeft de handelwijze verklaard door te stellen dat de factormaatschap pij en het administratiekantoor een vergoeding moesten hebben voor geleverde diensten. De accountants van de Zieken fondsraad konden hun onder zoek niet afronden omdat hun vragen niet volledig werden beantwoord. Zij twijfelen dan ook aan de door Nuts verzeke ringen verschafte informatie. Belangen De accountants menen dat de organisatiestructuur bij Nuts verzekeringen zo is opgezet dat er mogelijk sprake is van belan genverstrengeling. Nader onder zoek moet leren of dat zo is en welke bedragen er in het geding zijn. De Ziekenfondsraad werd eind februari door minister Borst (volksgezondheid) gevraagd het onderzoek te doen. Aanleiding vormde een ambtelijk rapport over het gesjoemel met de kos ten van hulpmiddelen door ziek tekostenverzekeraars. Het zou daarbij gaan om 200 tot 300 mil joen gulden per jaar. Nuts Verzekeringen werd in fe bruari al genoemd. De directie ontkende echter. Gisteravond was van de Nuts-top niemand voor commentaar bereikbaar. In de Raad van commissarissen zitten ondermeer PTT-topman Dik, Wegener-baas Appeldoorn en Ohra-man Sluijter. Aegon heeft zakelijke banden met Nuts Verzekeringen. Zorgverzekeraars Nederland, het overkoepelende orgaan, liet in een reactie weten dat berich ten over grootschalige fraude nu zijn ontzenuwd. Dat is niet door de feiten bevestigd. Er is desal niettemin grote schade aange richt. De zorgverzekeraars wil len nader overleg met Borst. DEN HAAG (GPD) - Alle 48.000 gokkasten die in cafés en speel hallen staan, moeten worden vervangen door minder versla vende exemplaren. Daarmee is maximaal 200 miljoen gulden gemoeid. Samen met het aan banden leggen van het aantal toegestane speelautomaten, leidt dit tot een verlies van mi nimaal 500 banen. De 'saaiere' gokkasten zijn vol gens burgemeester Nijpels van Breda, voorzitter van de com missie die het kabinet gisteren adviseerde over het kansspelbe- leid, nodig om de gokverslaving terug te dringen. Nederland telt Middelburg, Lange Delft 127 Tel. 01180-33844. Vlissingen, Walstraat 84 Tel. 01184-19077. nu tussen de 30.000 en 60.000 gokverslaafden. Volgens Nijpels moeten kabinet en Tweede Kamer goede argu menten hebben om zijn breed gesteunde advies (ook de auto matenhandel kan zich erin vin den) te negeren. Toch ziet het er naar uit dat dat deels gaat ge beuren. Waar Nijpels gemeenten de vrijheid wil geven gokkasten in snackbars en sporthallen toe te staan, voelt de Kamer daar niets voor. Datzelfde geldt voor het experiment dat de commis sie wil met een nieuw soort be hendigheidsautomaten die kleine prijsjes uitdelen. De commissie wil de normen op vijftien punten aanscherpen. De automaten moeten minder aan trekkelijk worden zodat het au tomatisch en langdurig doorspe len beperkt wordt. Zo stelt Nij pels een wachttijd van 15 secon de voor nadat de gokkast geld uitkeert. Ook moet er en eind ko men aan de lokkende en opzwe pende geluiden en lichten van de automaten. Omdat aanpassing van de bestaande kasten nauwe lijks mogelijk is. moeten ze wor den vervangen. De meerderheid van de .commis sie wil, zoals gemeld, maximaal twee kasten in cafés toestaan. Voor cafetaria's en sportkanti nes geldt een verbod, tenzij de gemeente wel toestemming geeft voor één kast. WOERDEN (ANP) - Een kleine 32.000 bouwvakkers en stukadoors lieten zich don derdag opnieuw inschrijven als staker. Dat heeft het actie centrum van de bouwbonden van FNV en CNV en de vak vereniging Het Zwarte Corps verklaard. Volgens een woordvoerder blijkt uit de opkomst op tien actiebijeenkomsten van Gro ningen tot Wanroij, dat de be reidheid tot staken op de der tiende actiedag nog onvermin derd groot is. Niemand heeft ons aangegeven weer aan het werk te willen. „Zij zijn bereid te strijden voor een goede cao, ook als het nog lang duurt", al dus de woordvoerder. De bonden benadrukten don derdag. dat zij thans geen en kel contact met de bouwwerk gevers hebben. Voor de bon den ligt het ultimatum, zoals gesteld aan het begin van de actie, nog onverkort op tafel. Daarin eisen zij om het hand haven van de automatische prijscompensatie, een nieuwe vut-regeling, beloning van ge detacheerde bouwvakkers uit het buitenland onder de in ons land geldende cao en nadere afspraken over de mogelijke afschaffing van het uitzend- verbod. Ook eisen de bonden handhaving van het rechten beheersysteem (gegarandeer de betaling van premies en vakantiegeld), behoud van de aanvulling op de ww-uitkering Bouwvakkers laten zich donderdag opnieuw inschrijven in Den Haag. foto ANP en de intrekking van voorstel len tot flexibilisering van ar beidstijden. Voor de bouwwerkgevers zijn de kosten van de voorstellen van de bouwbonden veel te hoog. Werkgeversonderhan delaar ing. J. Vahstal jr. sugge reerde de bonden woensdag in te binden en een voorstel te doen dat maximaal 5,75 pro cent kost. AMSTERDAM (ANP) - In zijn uitspraak in de zaak van de Haarlemse psychiater B. Cha- bot, die een zwaar depressieve vrouw heeft geholpen bij zelf doding, heeft het Medisch Tuchtcollege in Amsterdam donderdag de voorwaarden aangescherpt voor hulp aan psychiatrische patiënten bij zelfdoding. Op zich sluit het college niet uit dat mensen zó depressief zijn dat ze recht hebben op een mil de dood in plaats van vreselijke vormen van zelfmoord. Maar voordat deze ohomkeerbare beslissing genomen wordt, moet de uitzichtloze en on draaglijk lijdende patiënt be handeld worden, desnoods te gen zijn zin, zo blijkt uit het vonnis. De „zaak-Chabot" is belang rijk bij het uitwerken van de re gels rond euthanasie en hulp bij zelfdoding. Anders dan in andere zaken waarin sprake was van levensbeëindiging leed Chabots patiënt, een 51-ja- rige vrouw uit Ruinen, niet aan een lichamelijke ziekte, maar aan een zware depressie. Zij verkeerde niet in een stervens fase. De vrouw wilde in 1991, na een ongelukkig huwelijk en de dood van haar twee kinderen, niet meer leven. Zij zocht hulp bij Chabot, die als adviseur aan de Nederlandse Verengiging voor Vrijwillige Euthanasie verbonden was. Doodswens Chabot concludeerde na een reeks gesprekken dat de doodswens van de vrouw niet door behandeling zou zijn weg te nemen. Twee van de vier door hem geconsulteerde psy chiaters steunden hem in die mening. In het bijzijn van een arts gaf Chabot de vrouw daar op pillen, waarmee zij op een menswaardige manier „naar haar kinderen" kon gaan. De psychiater werd zowel straf rechtelijk als tuchtrechtelijk vervolgd. De Hoge Raad con cludeerde vorig jaar dat de strafwet en de door de recht spraak vastgestelde zorgvul digheidseisen overtreden wa ren. Straf kreeg hij niet omdat deze nieuwe norm pas gold op de dag van de uitspraak van de Hoge Raad. Tuchtrechtelijk moest de psy chiater zich op heel andere punten verantwoorden: had hij het vertrouwen in de medische stand beschaamd of zich ge dragen als goed arts? Chabot werd gisteren door het Medisch Tuchtcollege onder uit gehaald. „Er is onvoldoen de vastgesteld dat er bij de vrouw sprake was van onbe handelbaar en uitzichtloos on draaglijk lijden. Het afwijzen van behandeling door de vrouw - kenmerkend voor een depressieve stoornis - en haar doodswens mocht Chabot niet beschouwen als haar auto nome beslissing", aldus de uit spraak. Verbaasd Psychiater Chabot is uiterst verbaasd over het vonnis dat het Medisch Tuchtcollege don derdag over hem uitsprak we gens hulp bij zelfdoding van een psychisch zieke vrouw in 1991. „Ik heb het idee dat het tuchtcollege slechts geluisterd heeft naar één deskundige, die vond dat de vrouw behandeld had kunnen worden. Zowel bij de strafprocedure als bij het tuchtcollege waren véél meer stemmen te horen die het te gendeel beweerden", zo zei Chabot na de uitspraak. Twijfel over zijn daad heeft hij, ondanks de uitspraak, geen moment. „Mijn beslissing kwam na een verloren strijd haar voor het leven te behou den. Ik zag geen andere uitweg dan haar het dodelijk middel te geven." Chabot overweegt in hoger be roep te gaan bij het Centraal Medisch Tuchtcollege. „Het is jammer dat ik geen boete heb gekregen en alleen een beris ping. Anders had ik bij het ge rechtshof in beroep kunnen gaan en vandaar opnieuw naai de Hoge Raad", aldus de psy chiater. Bij een berisping staat alleen de weg naar het centrale college open. Geen uitkering voor Luitjens DEN HAAG (ANP) - De woensdag vrijgelaten nazi-collabora teur Jacob Luitjens (75) heeft in Nederland als statenloze geen recht op welke uitkering dan ook. Luitjens had de Canadese nationaliteit, maar die werd hem in 1992 ontnomen omdat hij bij zijn aanvraag daarvoor verzwegen had dat hij na de oorlog in Nederland veroordeeld was tot levenslange gevangenisstraf wegens collaboratie met de Duitsers. De Canadese immigratie-autoriteiten hebben inmiddels laten weten dat zij het verzoek van Luitjens om zich met zijn familie in Canada te mogen herenigen, naast zich neer leggen. Als een verzoek om in Nederland te mogen blijven door het ministerie wordt afgewezen, krijgt de aanvrager de aanzegging Nederland te verlaten. Ontslag na racistische leuzen ROTTERDAM (ANP) - Het overslagbedrijf GTO-Transport uit de Botlek is een ontslagprocedure begonnen tegen twee werknemers die racistische leuzen verspreidden via een con tainer. De laadkist werd in februari door het bedrijf United Car go Lines via de Rotterdamse haven naar CuraQao verscheept. Toen havenmedewerkers de vracht in CuraQao openden, trof fen ze briefjes aan met de leuzen. Volgens een woordvoerder van GTO-Transport hebben de twee personeelsleden toegegeven uit balorigheid te hebben ge handeld. Het transportbedrijf neemt de zaak hoog op. „Wij kunnen dit gedrag niet tolereren Bovendien beschadigt dit in cident de naam van ons bedrijf aanzienlijk." Erasmus betaalt afkicken rokers ROTTERDAM i ANPi - Werknemers van de Erasmus Universi teit die aan nicotine verslaafd zijn. mogen op kosten van de onderwijsinstelling afkicken. Daarvoor kunnen ze een speciale cursus volgen. Dit gebaar sluit volgens de Rotterdamse hogeschool aan op haar streven alle gebouwen met ingang van het jaar 2000 rook vrij te houden. Komende zaterdag worden de zones op het com plex waar rokers mogen komen aanzienlijk beperkt. Twaalf jaar voor wurgen meisje DEN BOSCH (ANP) - Het gerechtshof in Den Bosch heeft don derdag een 38-jarige man uit Tilburg veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Tegen hem was vijftien jaar geëist. De man wurgde vorig jaar in juni de 14-jarige Suzanne Pakosch uit Duitsland in recreatiepark de Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Haar ontzielde lichaam werd in een van buiten afgesloten he rentoilet op het terrein gevonden. De Tilburger werkte voor een particuliere bewakingsdienst op het terrein. Bandensporen vrijwel zeker veroorzaakt door de dienstauto die alleen hij had gereden, werden in de buurt van het sanitaire blok aangetroffen. In de laadruimte van de auto zaten bloedsporen die overeenkomen met het bloed van Su zanne: slechts een op de 130 mensen heeft dat type bloed. Nooddeur verloren door trillingen LEEUWARDEN (ANP) - De veerboot Midsland heeft zaterdag een nooddeur verloren als gevolg van trillingen. Dat heeft on derzoek van de scheepvaartinspectie uitgewezen. De boot was zaterdag met 120 passagiers aan boord op weg naar Vlieland toen halverwege een van de nooddeuren losraak te en van het schip af vloog. De passagiers schrokken hevig, maar zijn niet in gevaar geweest. Rederij Doeksen. de eigenaar van de veerboot, is bezig met het plaatsen van nieuwe deuren. In plaats van 'uitwerpdeuren' worden gewone scharnierdeuren met grendels gemonteerd. In de loop van volgende week wil de rederij al haar boten daarmee uitgerust hebben. door Jac. de Winter UTRECHT - „Als het niet moge lijk is om een pro-abortus-wet uit de weg te gaan, zou een par lementariër van wie bekend is dat hij persoonlijk absoluut te gen is, geoorloofd zijn steun kunnen geven aan zo'n wet om de slechte kanten ervan zoveel mogelijk te beperken." Dit schrijft paus Johannes Paulus in zijn gisteren gepubliceerde encycliek Evangelium Vitae, het evangelie van het leven. De paus legt hiermee begrip aan de dag voor de moeilijke situaties waarin politici soms kunnen komen, met name christelijke politici en christelijke partijen, binnen een pluralistisch demo cratisch bestel. Een dergelijk begrip is er niet voor de priester die aan iemand die kiest voor euthanasie, geen sacrament van de zieken mag toedienen. Volgens kardinaal A. Simonis. gisteren in Utrecht aanwezig bij de perspresentatie van de encycliek, kan iemand die kiest voor euthanasie ook geen geldige laatste biecht spre ken. De paus veroordeelt opnieuw abortus en euthanasie en ook het gebruik van anticonceptie middelen noemt hij 'moreel on aanvaardbaar'. Hij spreekt over 'verschijnselen die wijzen op een cultuur van de dood'. „Abortus en euthanasie druisen in tegen de meest fundamentele mensen rechten." aldus de paus, die hier bij waarschuwt voor een afglij den naar een ondemocratische, totalitaire samenleving, waarin de sterken beslissen over de zwakken. Welke consequenties het stand punt van de paus ten aanzien van abortus en euthansatie heeft voor de r.k.-ziekenhuizen kon kardinaal Simonis niet rechtstreeks zeggen. Er wordt volgens hem door medici wel meer en meer de vraag gesteld of we met de abortus- en euthana siepraktijk wel op de goede weg zijn. Sociaal Simonis wees er met nadruk op dat de encycliek vooral ook gele zen dient te worden als een posi tieve gerichtheid op het leven. „De paus stelt de cultuur van het leven tegenover de cultuur van de dood. Deze cultuur van het leven zal moeten worden ge wonnen in het historisch proces waarin de mens staat met zijn verantwoordelijkheid als so ciaal wezen." Er bestaat volgens Simonis een bijzondere verplichting om voor de zwakkeren op te komen. In de encycliek wijst de paus daar ook op. alsmede op de ongelijke ver deling van goederen in de we reld, de 'schandalige wapenhan del' en de verstoring van het eco logisch evenwicht. Ook de doodstraf komt in de en cycliek aan de orde. Evenals in de nieuwe catechismus van de katholieke kerk vindt de paus. dat die slechts mag in gevallen van absolute noodzaak. In te genstelling tot- in de catechis mus wordt er in de encycliek on middellijk aan toegevoegd, dat „dergelijke gevallen zeer zeld zaam zijn en praktisch gespro ken niet voorkomen." Rotterdam wil zich opheffen ROTTERDAM (ANP) - Rotter dammers mogen zich op 7 juni uitspreken over de regiovor ming. Na een fel debat sprak de meerderheid van de gemeente raad zich donderdag uit voor een referendum. Uit enquêtes blijkt dat zeven op de tien inwoners niets voelt voor opsplitsing van de stad in tien gemeenten. BRUSSEL (ANP) - België heeft besloten kantoren van de douane en accijnzen aan de grens met Nederland in te scha kelen voor de verkoop van het Eurovignet aan vrachtrijders. Minister van financiën Mays- tadt wil zo meehelpen aan de oplossing van het fileprobleem bij de noorderburen. De invoering van het vignet in België leidt sinds vorige week dinsdag tot kilometers lange fi les aan Nederlandse kant bij met name de grensovergangen Ha- zeldonk, Eisden en Eersel. De schade door het oponthoud be draagt volgens de wegvervoer ders ongeveer 100.000 gulden per dag. Ze drongen bij het Neder landse ministerie van financiën aan op maatregelen. Volgens een medewerker van het Belgische departement ligt de schuld voor het probleem aan Nederlandse zijde. „Ze hebben de invoering van het Eurovignet tot 1 juli uitgesteld en nog geen volwaardig net van verkooppun ten opgezet." De onrust onder de transpor teurs is echter voorbarig. Ze wor den in België nog niet beboet als ze bij controle niet over het vig net blijken te beschikken, aldus de medewerker. Hij meent dat de Nederlandse vervoerders no deloos in paniek zijn geraakt na publikatie van de lijst met tol wegen in de Belgische staats courant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3