Een voetbalploeg van tachtig miljoen Bayern München in 1973 overreden door Rolls Royce PZC Ajax niet alleen rijk aan historie De huishouding van Ajax sport V%v VRIJDAG 31 MAART 1995 27 Zes jaar geleden was het kommer en kwel in stadion De Meer, sinds 1934 de thuisbasis van de AFC Ajax. Een zwart-geldaffaire aangevuld met ernstige supportersrellen deden het ergste vrezen voor de roemruchte vereniging. Het nieuw aangetreden bestuur onder voorzitterschap van Michael van Praag moest alle zeilen bijzetten om de trots van Amsterdam overeind te houden. De toeschouwers kwamen mondjesmaat (gemiddeld 12.000), seizoenkaarten werden moeizaam aan de man gebracht (5500) en met een begroting van krap elf miljoen was er weinig speelruimte. Zes jaar later, aan de vooravond van de eerste halve finale wedstrijd (woensdag) in de Europa Cup I tegen Bayern München, is alles anders. Bij elke thuiswedstrijd loopt De Meer vol, de seizoenkaarten (16.000) zijn uitverkocht en volgend seizoen hoopt penningmeester Arie van Os een begroting te presenteren die de 30 miljoen gulden-grens overschrijdt. 'Het kan verkeren', zo luidt de lijfspreuk van Ajax-trainer Louis van Gaal vrij naar Gerbrand Adriaenszoon Bredero. Inderdaad is binnen korte tijd alles anders bij Ajax. De landskampioen is rijk, en niet alleen aan historie. Maquette van de Amsterdam Arena, het stadion dat momenteel in Amsterdam-Zuidoost wordt gebouwd. De op. nieuwe voetbaltempel, die medio 1996 in gebruik genomen wordt, levert Ajax extra inkomsten foto ANP Tegenwoordig is het een leuke anek dote aan de borreltafel, zes jaar gele den was het bittere ernst. Een van de eer ste maatregelen van het Ajax-bestuur dat in '89 aantrad, was het annuleren van de nieuwjaarswensen. Om porto-kosten uit te sparen. Ongelooflijk, maar waar. Het voetbalbolwerk Ajax verkeerde eindjaren tachtig in dezelfde staat als het Olym pisch Stadion nu: op instorten. De FIOD-affaire was de molensteen om Ajax' nek. De nieuwe bestuurders die te maken kregen met de afhandeling van de zwart-geldzaak hielden rekening met een boete van twaalf miljoen gulden. Die werd uiteindelijk gehalveerd, maar veel reden om te juichen was er niet. In het najaar van '90 diende nieuwe rampspoed zich aan in de vorm van ernstige supportersrel len met als dieptepunt de ijzeren staaf die de keeper van Austria Wien tegen z'n rug kreeg. Met als gevolg een verbanning van de Europese velden voor een jaar. De ka ter was groot, zowel financieel als sportief, te meer daar Ajax zich later dat seizoen kroonde tot landskampioen. De malaise was compleet, de oplossing in ventief. Waar veel clubs zouden kiezen voor gedwongen verkopen, koos Ajax de omgekeerde weg. Het stak zich nog dieper in de schulden bij de huisbank om de sala rissen, en daarmee de transfersommen van de spelers te verhogen. Het stak de lei ding al een tijdje dat talenten voor een spotprijsje uit De Meer werden gevist. Marco van Basten die voor 2,7 miljoen ver kaste naar AC Milan, dat kon toch eigen lijk niet. Aan de basis van Ajax' redding stond vreemd genoeg Johan Cruijff. De acht mil joen die 'El Salvador' overhad om Richard Witschge over te hevelen naar Barcelona, werden met gejuich begroet in Amster dam. „Die miljoenen gaven ons lucht. We kwamen wat ruimer in ons jasje te zitten", vertelt penningmeester Arie van Os. Bank De volgende zet was het aantrekken van een nieuwe hoofdsponsor. Omdat Van Os toch al maandelijks bij de ABN-bank langs moest om verantwoording af te leg gen over de financiële situatie, maakte hij van de gelegenheid gebruik om het bank bedrijf warm te maken voor het hoofd sponsorschap. Als opvolger van TDK, dat het na tien jaar voor gezien hield. ABN, toen nog zonder Amro, hapte toe, betaal de jaarlijks 3,3 miljoen gulden en verhoog de dat bedrag vorig jaar tot 4 miljoen gul den. Een bank als hoofdsponsor straalt ver trouwen uit en werkt als een magneet op andere potentiële geldschieters. In het kielzog van de bank kwamen de subspon sors. Momenteel heeft Ajax er twaalf, va riërend van Staatsloterij tot Martinair. Per stuk goed voor 400.000 gulden per jaar. De reanimatie slaagdè, de patiënt staat inmiddels weer rechtop. Bijna alweer met het hoofd in de wolken. Want het gaat goed met Ajax. De begroting van het sei zoen '89-'90 is bijna verdrievoudigd. Dit seizoen werd aan inkomsten 28 miljoen begroot, de teller staat inmiddels op veer tig. De gezonde blos op Ajax' wangen is mede te danken aan enkele geslaagde transac ties op de transfermarkt. In eendrachtige samenwerking met WCS Sport Promo tion werden astronomische bedragen ont vangen bij, met name, de overgang van Jonk en Bergkamp naar Milaan. Maai- ook de transfers van Vink, Van 't. Schip, Win ter, Wouters en Kreek brachten veel geld op. Veel meer dan de belangrijkste aanko pen kostten. „Als je die bedragen van el kaar aftrekt, staan we inderdaad 25 mil joen in de plus", rekent Van Os voor. Neus voor talent Hoewel Ajax niet de gelukkigste hand van aankopen heeft waar het gaat om de 'ge vestigde namen' (Van den Brom en Van Vossen kostten samen tien miljoen, maar spelen amper), heeft het wel een neus voor talent. De twee Nigerianen Nwankwo Ka- nu en Finidi George werden voor een schijntje gehaald en zijn nu vele miljoenen waard. Jari Litmanen werd afgetest door clubs als PSV, Barcelona en Leeds United, maai- Ajax vond de investering van één miljoen gulden geen weggegooid geld. De Fin is nu al minimaal het twaalfvoudige waard. Hetzelfde geldt voor Mare Over- mars. Voor 1,2 miljoen kwam hij over van Willem II, eerder dit seizoen had Arsenal tien miljoen over voor hem. De huidige selectie is volgens Arie van Os zo'n tachtig miljoen gulden waard. „Maar dat is een moment-opname. Het kan zo weer veranderen. Als we straks van Bayern winnen, is het 100 miljoen. Win je de Europa Cup is het nog meer. Maai- je kan er vanuit gaan dat een Ajax- voetballer gemiddeld genomen zo'n vier miljoen gulden waard is." Het vaststellen van een transferwaarde bij een speler met een doorlopend con tract blijft een hachelijke zaak. In prin Sinds het huidige bestuur aantrad in 1989 zijn er ook in de spelersgroep de nodige veranderingen doorgevoerd. De belangrijkste transfers op een rij: Verkocht Meijer (FC Groningen), Rob Witschge (Saint Etienne), Scholten (Feyenoord), Verkuyl (AA Gent), De Boer (FC Twente), Larsson (AIK Stockholm), Richard Witschge (Barcelona), Wouters (Bayern München), Winter (Lazio Roma), Van 't Schip (Genoa), Roy (Foggia), Van Loen (Feyenoord), Jonk (Internazionale), Berg kamp (Internazionale), Vink (Genoa), Wil- lems (Grasshoppers), Groenendijk (Man chester City), Hansen (Odense), Menzo (PSV), Pettersson (IFK Göteborg), Peter sen (AS Monaco), Kreek (Padova). Gekocht Silooy (Racing Club de Paris), Jonk (Vo- lendam), Alflen (FC Utrecht), Groenen dijk (Roda JC), Hansen (Odense), Peter sen (Odense), Van Loen (Anderlecht), Overmars (Willem II), De Boer (FC Twen te), Van den Brom (Vitesse), George (Shar- kes Port Harcourt), Litmanen (Myllykos- ken Pallo), Rijkaard (AC Milan), Van Vos sen (Anderlecht), Kanu (Kuanyanou). Grim (Cambüur), Bogarde (Sparta). Publiek Gemiddeld aantal toeschouwers: 88-89: 11.941. 89-90: 17.000. 90-91: 22.147. 91-92: 18.994. 92-93: 21.429. 93-94: 22.742. 94-95: 22.578 (voorlopig). Begrotingen (In miljoenen guldens) 11 12 14 16 17 20 90-91: 91-92: 92-93: 93-94: 94-95: Contracten Aflopend in '95: Blind, Oulida, Rijkaard. In '96: Seedorf, Silooy, Kanu, Reiziger, Davids. In '97: Van Vossen, Van den Brom, Litmanen, George, Reuser, Bogarde, Kluivert. In '98: Grim, Demtsjenko, Woot- er. In '99: Van der Sar. In 2000: Frank de Boer, Ronald de Boer, Overmars. B-contracten: Wijnhard, Witzenhausen, Ooijer, Lindenbergh, Tuhuteru, Huysen. De laatste vier zijn verhuurd aan respec tievelijk Volendam, De Graafschap, RBC en Haarlem. Alle B-contracten lopen dit jaar af. Personeel Ajax heeft, de spelers niet meegerekend, 32 personen in vaste dienst: 15 trainers. 8 man kantoorpersoneel. 4 man terreinpersoneel. 2 man medische staf. 1 perschef. 1 commercieel directeur. 1 financieel directeur, i Op part-time basis: docent 'soccer-aerobic'. studie-begeleiders, diëtiste. inspanningsfysioloog, psycholoog, optometrist, mediatrainer. cipe kan de club vragen wat ze wil. Van de 22 A-contracten bij Ajax lopen er dit jaar maar drie af: die van Frank Rijkaard, Danny Blind en Tarik Oulida. Rijkaard stopt, Blind heeft aanbiedingen uit ver schillende windstreken op zak (Mexico, Japan) en Oulida wil weg. De 21-jarige Ma rokkaan heeft weinig zin om weer een jaar op de bank te zitten. Prijskaartje Maar zo gemakkelijk kom je niet weg bij Ajax. Een Ajacied heeft het goed en ver dient een salaris die je bij de meeste Ne derlandse clubs niet zo snel zal tegenko men. Zelfs als het warmhouden van de re servebank je voornaamste taak is. Som migen kiezen daar bewust voor. Keeper Fred Grim tekende een contract tot '98 en schiet tot die tijd wekelijks Edwin van der Sar in. Anderen hebben het daar wat moeilijker mee. En dan werkt het hoge sa laris tegen je. Zodat er nu een prijskaartje van twee miljoen om de nek van Oulida hangt. Over een vertrek valt echter altijd te pra ten, want spelers die het in Amsterdam niet naai1 de zin hebben, mogen vertrek ken. Ster of geen ster, in of uit vorm, trai ner Louis van Gaal wil geen zeikerdjes in de groep. Een eigen mening prima, maar het liefst thuis voor de tv, niet al te vaak op het trainingsveld. Anders is daar de poort. Hoewel er een heel sterrenelftal het hek uitliep de laatste jaren, blijft er een team staan dat zich handhaaft in de Europese top. De cocktail van jeugdig talent met enkele routiniers staat elk jaar weer borg voor succes. De laatste vier jaar haalde Ajax minimaal de kwartfinale van de ver schillende EC-toernooien. Een prestatie die alleen Benfïca evenaarde. Dit seizoen staat de formatie van Louis van Gaal voor het eerst sinds 1980 weer in de halve finale van het belangrijkste toernooi: de Europa Cup 1 of, met een iets commerciëlere klank: de Champions League. Kassa Ook hier blijft de kassa rinkelen. De reke ning van Ajax kan straks een geldstroom tegemoet zien van minimaal 21,5 miljoen Trainer Louis van Gaal (midden) viert de landstitel 1994 met zijn Nigeriaanse talenten Finidi George (links) en Nwankwo Kanu. foto ANP gulden. Als de Ajacieden zich ten koste van Bayern München plaatsen voor de fi nale komt daar nog eens 4,9 miljoen bij. Bij al dit geldgeweld doet de term pen ningmeester wat gedateerd aan. Schatbe waarder zou beter op z'n plaats zijn. Want Ajax is rijk, en niet alleen aan historie en traditie. Arie van Os draait daar niet om heen. „We zijn een gezonde club, met een flinke financiële basis. Als we willen, kun nen we vandaag nog een dure speler ko pen. Daar hebben we een potje voor. Het gaat ons goed. Dat betekent niet dat we nu achterover gaan leunen en genieten. We blijven investeren in de toekomst." Eén van die investeringen zit in het nieuwe stadion dat verrijst in Amsterdam Zuid-Oost. De twintig miljoen gulden die Ajax krijgt van de gemeente omdat het vertrekt uit 'De Meer' werd meteen in het nieuwe complex (totale kosten 200 mil joen) gepompt. Ajax is nu voor tien pro cent aandeelhouder van de 'Amsterdam Arena', zoals het stadion gaat heten. De echte kosten voor Ajax komen in de vorm van huur (vele miljoenen), aankleding (vijf miljoen) en de aanleg van een complex voor het jeugd- en amateurvoetbal, een kleine kilometer verderop. Die kosten worden geraamd op 20 miljoen gulden. Uitverkocht Maar ook van deze investeringen wordt Ajax niet echt slechter. Want daar tegen over staan de inkomsten uit de verkoop van 54 skyboxen en 1300 business-seats. De huursom van een skybox is 100.000 gul den per seizoen, een business-seat levert 5500 gulden op. Alle skyboxen zijn reeds uitverkocht (opbrengst 5,4 miljoen gul den), van de business-seats zijn er reeds 850 (opbrengst bijna 4,7 miljoen) aan de man gebracht. Ter vergelijking: in De Meer bevinden zich slechts 120 van zulke 'zakelijke stoelen'. Uiteraard gaan ook de recettes mee in de vlucht, In het nieuwe stadion, dat volgend jaar augustus 'voetbal-klaar' moet zijn, kunnen 50.000 supporters een plekje vin den. Ajax hoopt tegen die tijd 25.000 sei zoenkaarten verkocht te hebben. Een aanvaardbaar streven als je bedenkt dat de supportersvereniging 45.000 leden heeft. De moeilijkheid is nu om in alle euforie het eigen gezicht te bewaren of zoals Van Os het uitdrukt: 'Ajax moet van Ajax blij ven'. Hij typeert z'n club als een bedrijf met een verenigingsstructuur. „Naar bui ten toe is het een heel gezellige voetbal vereniging. Dat is het decor. De goodwill die je kweekt. Intern is ervoor sentimen ten geen plaats. Daar worden keiharde be slissingen genomen zonder rood-witte waas voor de ogen." Edwin Struis De tijd en een lange rij internationale successen hebben de wonden in middels geheeld. Maar daags na de kwartfinalewedstrijd Europa Cup 1 tus sen Ajax en Bayern München, op 8 maart 1973, was gans Duitsland nog in diepe rouw gedompeld. 'Geslacht!', kopte pulpkrant 'Bild-Zeitung' over de volle breedte van de voorpagina. 'Schande voor Duitsland', schreeuwde 'Die Welt' de woede en frustratie van zich af. Het hooghartige Bayern was een avond eerder genadeloos over de kling gejaagd door het hautaine Ajax, uitslag 4-0. En dat deed pijn, heel veel pijn. Want wat waanden ze zichzelf groot, daar in Beieren. Oké. moest Bayern- trainer Udo Lattek vlak na de loting be kennen, in de voorbereiding op dat sei zoen '72-'73 was Ajax al tweemaal (5-0 en 2-1) over de Duitse landskampioen heen gewalst. Maar, zo praatte hij zichzelf en zijn manschappen moed in, was het niet hoog tijd dat de Amsterdamse alleen heerser van de troon zou worden gesto ten? En had hij, Udo Lattek, daar niet de ideale spelersgroep voor? Met doelman Sepp Maier, volgens zijn trainer vele malen beter dan Ajax-keeper Heinz Stuy, met Franz Beckenbauer, met Paul Breitner en, als speerpunt in de frontlinie, Gerd Müller, 'Der Bomber'. Een rijke lichting, ontegenzeggelijk. Maar (nog) niet rijp genoeg om de vol gens -Lattek verzadigde Ajacieden pootje te lichten. Bij Ajax gingen ze evenmin gebukt on der een minderwaardigheidscomplex. De Amsterdammers laafden zich al ruim twee jaar aan de grootste interna tionale successen uit het roemrijke be staan van de club en dat smaakte naar meer. Na de finalezeges op Panathinai- kos ('71) en Inter Milan ('72) snakte Ajax naar de voltooiing van de Europa Cup 1- trilogie. Daarbij niet gehinderd door een gebrek aan zelfvertrouwen, getuige de reactie van Barry Hulshof op de nade rende titanenstrijd met Bayern: 'Best vervelend voor die jongens dat ze het sterkste team van de wereld hebben ge loot'. De dikdoenerij in Duitsland bleek, vlak voor de aftrap in het Amsterdamse Olympisch Stadion, vooral geacteerd. De grondig door elkaar gehusselde de fensie van Bayern verraadde een grote angst voor de scharen van Piet Keizer, het vernuft van Johan Cruijff en de doel gerichtheid van Johnny Rep. De aanval van de Zuidduitsers had daarentegen sterk aan stootkracht ingeboet. Cen trumspits Gerd Müller had een klein maandje eerder zijn rechterkuitbeen ge broken. De clubartsen meenden in hun oneindige wijsheid dat Müller met en kele flinke injecties gemakkelijk kon meespelen. Gebroken kuitbeen of niet. Na een gelijkopgaande. doelpuntloze eerste helft trok Ajax-trainer Stefan Ko- vacs in de rust zijn conclusies. Van de strompelende Bomber had de regerend Europees kampioen niets te duchten en dus koos de Roemeense succestrainer voor een nóg offensieve» strijdplan. Met Krol en Suurbier als veelvuldig opsto- mende backs voorzag Kovacs zijn ploeg van vier vleugelaanvallers. In het hart van de verdediging vertrouwde Horst Blankenburg de bewaking van Müller geheel toe aan Heinz Schilcher, de ver vanger van de geblesseerde Barry Huls hof. Aldus werd Bayern met de rug tegen de muur gezet, in een klemmende wurg greep genomen en compleet murw ge beukt. Twee doelpunten van Arie Haan, een sierlijk afstandsschot van Gerrie Mühren en een rake kopbal van Johan Cruijff later was de Amsterdamse stra fexpeditie ten einde. Bayern was weer terug op aarde, al verkondigde Gerd Müller na afloop zonder blikken of blo zen dat hij zijn ploeg nog steeds aardige kansen op een halve finaleplaats toe dichtte. Diep in zijn hart moet ook Müller gewe ten hebben dat de return in München slechts een formaliteit betrof. Ondanks een hevige rel rondom Johan Cruijff, hij passeerde clubarts John Rolink bij de behandeling van een knieblessure, hield Ajax de schade beperkt tot een 2-1 ne derlaag. Voor dagblad 'Die Welt' stond de triomfator in het toernooi der lands kampioenen op dat moment al vast. 'Nooit tevoren is Bayern München zo overtroefd als door Ajax. Na het eerste doelpunt in de heenwedstrijd raakte Bayern onder de wielen. Het is een schrale troost dat zij werden overreden door een Rolls Royce." Ruim twee maanden later, na twee zin derende halve finales tegen Real Ma drid (2-1 thuis, 0-1 uit), veroverde Ajax in Belgrado, ten koste van Juventus (1-0, kopbal Rep) de derde Europa Cup op rij. Maar de wraak van Bayern was zoet. De drie volgende Europese bekers voor landskampioenen verdwenen stuk voor stuk in de Zuidduitse prijzenkast. Simon Zwartkruis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 27