Complete chaos door mediacircus Francois Franse-Rinus Verboom 1-0 Zeeuwse amateurs favoriet in Braakman Heineken Zelfs bodyguard van Boris Becker wordt zenuwachtig Ik rijd nooit voor die nieuwe ploeg, al geven ze een miljoen... Van Hanegem schiet vol in de rechtszaal A/edes/ourf- van onze verslaggever ■Eric de Bie UTRECHT - Peter Lever, belast met de veiligheidszaken rond de Davis Cup- 1 wedstrijd tussen Nederland en Duits land, liet eerder deze week weten dat de spelers goed zijn beschermd. Het is voor hen echter te hopen dat de organi satie in de Jaarbeurs deze dagen iets beter is geregeld dan gistermiddag in het Utrechtse stadhuis. De door staats secretaris Erica Terpstra verrichtte loting (Haarhuis begint tegen Becker, daarna speelt Krajicek tegen Stich) ontaardde in een complete chaos. Cameraploegen en fotografen vochten i-om de beste plekken en ontnamen de mensen in de zaal het zicht. Het infor mele vragenuurtje werd vervolgens wel heel vrijblijvend toen Jan en alleman - van de nieuwsgierige gemeente-ambte naar tot een brutaal in het stadhuis bin- nengedrongen schoolkind - de tennis- matadoren een uitspraak wilden ont futselen. Zelfs de naar de Domstad meegereisde bodyguard van Boris Becker werd er een beetje zenuwachtig van. Normaal probeert hij zich zo onopvallend moge lijk te gedragen. Nu stelde de blonde Duitser met lange wollen jas, streepjes hemd en keurig gepoetste schoenen zich echter pontificaal op naast Becker, toen die werd bestormd door het media circus. De tennisheld zelf knipperde alleen wat meer met zijn ogen vanwege de felle lichten en beantwoordde rustig de vra gen. Nee, hij heeft geen speciale gevoe lens bij de confrontatie met Nederland, i „Een sportevenement als de Davis Cup kun je niet vergelijken met een voetbal- wedstrijd. De Nederlandse spelers zie ik niet als vijanden. Ze zijn ook niet mijn vrienden, maar we zijn collega's", j Datzelfde geldt voor teamgenoot Mi chael Stich, al wilde Becker nog wel even kwijt dat de twee Duitse kempha nen deze week naar elkaar zijn ge groeid. „We hebben elkaar weer wat be- I ter leren kennen. De sfeer is nu goed." Volgens Stich zal de dubbelpartij van I morgen beslissend zal zijn. „Het wordt heel moeilijk tegen Haarhuis en El- tingh. Om te winnen moeten Boris en ik elkaar perfect aanvullen. Ook als men sen, maar dat kunnen we". Dat bewe- I zen ze al eerder tijdens het Olympisch toernooi in Barcelona, waar ze wonnen. Paul Haarhuis (uiterst links) schudt de hand van zijn komende tegenstander Boris Becker. In het midden Richard Krajicek (links) en Michael Stich, die na de partij Haarhuis-Becker tegen elkaar uitkomen. foto Reuter In tegenstelling tot Stich meent Paul Haarhuis dat de eerste dag van de strijd in de Prins van Oranjehal cruciaal is voor Nederland. „We moeten zeker één van de twee singles pakken. Anders wordt het heel lastig". De Brabander werd door bondscoach Stanley Franker als tweede man achter kopman Ri chard Krajicek aangewezen voor de en kelspelen en kreeg daarmee de voor keur boven Jan Siemerink. Haarhuis had dat vooral te danken aan zijn goede presaties in de eerste drie maanden van dit jaar: toernooiwinst in Jakarta, fina les in Memphis en Rotterdam en de hal ve eindstrijd in Philadelphia. Franker: „Voor mij stond de keuze dins dag eigenlijk al vast. Siemerink speelt nu ook goed, maar ik heb toch iets ver der dan de vorm van het moment geke ken. Ook de onderlinge resultaten zijn meegewogen". Haarhuis speelde tot nu toe vijf keer tegen Becker. Hij zegevier de tweemaal (US Open '91 en vorig jaar in Rotterdam). Zijn lijstje tegen Stich, die Haarhuis zondag in de laatste partij ontmoet, ziet er een stuk minder floris sant uit: drie partijen, drie nederlagen. Volgens Becker kan die slotwedstrijd wel eens bepalen welk land zich plaatst voor de halve finales. „Ik ben er van overtuigd dat het zaterdag nog niet is beslist", aldus de megaster, die in Davis Cup vaak zijn beste spel speelt. „Voor dit soort wedstrijden ben ik altijd erg gemotiveerd. Ze worden vaak afge werkt op speciale plaatsen, waar je in het toernooiencircuit nooit komt. Dat inspireert me". De loting had het volgende resultaat: Van daag, 13.00: Haarhuis - Becker, gevolgd door Krajicek - Stich. Morgen, 14.00 uur: Haarhuis /Eltingh - Becker/Stich. Zondag, 13.00 uur: Krajicek - Becker, gevolgd door Haarhuis - Stich. van onze verslaggever Frits Bakker KWADENDAMME - Het is Braakmanweer in Kwaden- damme. De strakke wind blaast striemend in het gezicht van Franpois Franse, die doorgaans in dit rotweer niet op de fiets stapt. Het witte landschap trekt voorbij zonder dat hij opkijkt. „Ik kan het wel hebben, die kou. Als het maar niet regent." Die middag valt er natte sneeuw. Net als vorig jaar in de Omloop van de Braakman, waar Franse morgen (zaterdag) tot het rijtje van kanshebbers behoort. De 30- jarigé Middelkamper heeft mo raal, zoals dat in wielertermen heet. Vorige week won hij in Huybergen zijn eerste wed strijd van dit seizoen in een eindsprint tegen Vital Timmer mans: toevallig een renner die voor de vijand rijdt. Timmer mans is van Verboom, van de wielerploeg van Erotic Dis count Centre. Franpois Franse rijdt dit jaar ge woon weer voor Middelkamp. Voor het elfde jaar al bij de ama teurs en meestal ook redelijk succesvol. Vorig jaar nog werd hij tweede in de Ronde van Mid den-Zeeland, derde in De Braak man, derde in de Ster van Bra bant, derde in de Omloop van Vogelwaarde en eindwinnaar van het Zeeuwse criterium-klas sement. Maar ondanks alles werd hij niet gevraagd door Ver boom voor de nieuwe wieler ploeg. Dat heeft kwaad bloed ge zet. Daarom is het nu lachen gebla zen. Rinus Verboom heeft in vier weken koersen met zijn renners nog geen wedstrijd gewonnen. Wel dichtbij geweest, maar nog net niet. De concurrentie heeft wel al gescoord. Davy Dubbel dam en Franpois Franse hebben de teller al op één overwinning staan. Peter Hoondert deed het nog beter: eerst 's-Heerenhoek en woensdag de Omloop van de Glazen Stad. En laat dat nou de renners zijn die bij de ploeg van Verboom buiten de boot vielen. Hoondert en Dubbeldam omdat ze al elders hadden getekend. Franse is een ander geval. Rinus Verboom: „Ik zocht naar even wicht in mijn ploeg en moest dus selectief zijn. Franse paste er niet in." De renner zelf weet wel beter. „Ik weet voor honderd procent zeker dat Peter Mol me uit de ploeg heeft gehouden." Peter Mol? Waarom dan? „Tsja, ik snap het ook niet. Maar ik Franpois Franse: in training voor de Omloop van de Braakman. foto Willem Mieras PHILIPPINE - De Omloop van de Braakman voor amateurs was vorig jaar de wedstrijd van Theo Middelkamp. Mario van Vlimme- ren won de klassieker voor Wilfred Geijs en Franpois Franse. Mor gen (zaterdag) staat dit trio Middelkampers aan de start van de 26e uitgave van deze koers. organisatie van De Braakman heeft gekozen voor een vrije wed strijd. Dat betekent dat de koers dit jaar niet meetelt voor de club competitie. Topploegen ontbreken, omdat op dezelfde dag onder toeer de Ronde van Drenthe voor de topeompetitie wordt verreden. Toch zal ook de nieuwe Zeeuwse ploeg van Erotic Discount zater dagmiddag in De Braakman van de partij zijn. Vooral nu de belang stelling tegenvalt (slechts dertien ploegen van elk zes renners heb ben ingeschreven) zitten er in de formatie van Verboom een paar kanshebbers op de zege. Patrick van Passel is kopman van de ploeg, die onder leiding staat van Ab Verplanke. Naast Van Passel komen Eric Vereecken, Franklin Klaasse, Johan van Schaik, Peter Mol en Jeroen Lenting aan de start voor EDC. De wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen heeft in Davy Dubbeldam een favoriet voor een hoge klassering. Dubbeldam schreef afgelopen weekeinde een lastige koers in België op zijn naam. Hij krijgt de steun van Michael Hay- man, Jean-Marc Dagevos en Nico van de Klundert. Voor Middel kamp star-ten Franpois Franse, Wilfred Geijs, Mario van Vlimmeren, Jos Schipper, Dennis Mesu en Toon Vermeulen. De 26e Omloop van de Braakman gaat zaterdag om 12.30 van start. De aankomst, in Philippine, wordt verwacht om 16.22 uur. De af stand bedraagt 173,2 kilometer. weet dat hij Verboom voor de keuze heeft gesteld. Zo van: als je Franse en Geijs pakt, dan kom ik niet. Verboom heeft voor Mol gekozen." Het is niet de eerste keer dat Pe ter Mol in conflict raakt met de Middelkampers. Vorig jaar re den Mol en Franse elkaar regel matig in de wielen. De twee ama teurs waren in een hevige strijd verwikkeld voor de eindover winning in het Meeting Point- klassement. Dat leidde tot een schertsvertoning in de crite riums. Franse: „En dat het tus sen Mol en Middelkamp niet goed zat, was al lang bekend." Voor Franse is het boek geslo ten. Hij is niet gevraagd voor Er otic Discount en ze hoeven nu ook nooit meer bij hem aan te komen. „Al geven ze me een mil joen, ik doe het nooit meer." Ge prikkeld is hij wel. „Ik ben aan mijn elfde jaar als amateur be gonnen. Die nieuwe ploeg heeft me geïnspireerd om er hard te genaan te gaan. Zondag heb ik die koers gewonnen in Huyber gen. Ik ben er op de fiets naartoe gegaan en op de fiets terug: twee keer vijftig kilometer en de koers zelf honderd kilometer. Dus tweehonderd in totaal. Zo gek ben ik in heel mijn carrière nog nooit geweest." Verkeken Hij wil winnen van Verboom, winnen van Erotic. Zodat ze la ter misschien zullen zeggen: we hebben ons toch verkeken op die Franse. Met die jongens zelf (be halve Mol) heeft hij geen pro bleem. Timmermans, Van Pas sel, Goense, allemaal niks op te gen. Prima jongens zelfs. „Met Verboom wel, die is niet eerlijk geweest tégen me. Hij heeft me in augustus gevraagd: of ik inte resse had om voor de nieuwe ploeg te gaan rijden. Hij zei: dan maken we een Zeeuwse ploeg met de sterkste amateurs. Daar na heb ik nooit meer iets van 'm gehoord. Hij heeft me nooit ge zegd waarom hij me niet moest hebben." Franpois Franse, gehuwd en va der van een dochtertje van drie maanden (Patty), rijdt dus ge woon weer voor zijn eigen clubje. Met het grootste plezier trou wens. „Ik ga liever naar België dan naar Dokkum." En hij is der tig nu, dus hij zal ook wel nooit meer in een topploeg terecht ko men. „Ik heb er nooit echt mijn best voor gedaan, omdat ik al vroeg voor mezelf moest zorgen. Mijn ouders zijn heel vroeg ge storven. Ik werk vanaf mijn zes tiende als timmerman in de bouw. Toen ik zestien was, kreeg ik verkering met Rina. Vijf jaar later zijn we getrouwd. Ik heb nooit gedacht: als ik nou eens zou stoppen met werken en alles op het wielrennen zet. Je moet er de klasse voor hebben, zoals Tol- hoek en Goense. Dat is puur ta lent. Ik moet het veel meer heb ben van mijn vechtlust. Als Goense zou trainen zoals ik, dan won hij twintig wedstrijden in een jaar." Vechter Franse, in de klassiekers in ei gen omgeving altijd voorin te vinden, wint gemiddeld drie tot vijf koersen in een seizoen. Hij staat bekend als een vechter met een sterk eindschot. Ooit kwam zijn carrière even in ge vaar. „Ik was samen met een an dere jongen van mijn werk be trokken bij een auto-ongeluk. Twee meisjes, die ons tegemoet kwamen, waren aan het inhalen en zaten op onze weghelft. Alle bei de auto's waren total-loss. Van die meisjes is er één overle den." Franpois Franse brak zijn rech ter onderbeen en drie tenen van zijn linker been. De chirurg in het ziekenhuis zei een dag later: jij rijdt dit jaar geen koersen meer. Maar Franse vocht terug en behoort nog altijd tot de bes te amateurs in Zeeland. van onze verslaggever Marcel van der Kraan AMSTERDAM - Een ruwe bolster, maar een blanke pit. Willem van Hanegem geeft zich niet zo makkelijk bloot. Ooit, toen hij nog ac tief speler was en het WK van 1978 aan zijn neus voor bij zag gaan, waren er voor de camera van de NOS plot seling tranen. Gisteren, overmand door emoties en geraakt door alle 'vuile ver halen' die er over hem uit het verleden werden opge rakeld, schoot de stoere trainer van Feyenoord op nieuw vol. In een volle rechtszaal was Van Hanegem het betoog van de advocaat van NOS- nieuwslezeres Marga van Praag zo zat, dat hij onge vraagd zelf het woord nam en in niet mis te verstane be woordingen duidelijk maak te dat hij van de praktijken van de tegenpartij niet was gediend. Mr. Kemper, die aan de president van de rechtbank in Amsterdam probeerde duidelijk te ma ken dat Marga van Praag de Kromme terecht had afge schilderd als iemand die zo 'onbetrouwbaar als de ne ten' is en daarbij bizarre voorbeelden van tien, twin tig en zelfs dertig jaar gele den boven water haalde, had Van Hanegem duidelijk op zijn ziel getrapt. „Ik houd niet van zulke praktijken," sprak Van Ha negem fel. „Als die man daar aan de overkant (de advo caat van Marga van Praag) met oude verhalen aankomt over mij, moet hij ze hele maal vertellen. En niet alle maal kleine dingetjes eruit lichten. Daar kan ik niet te gen. Ze mogen alles van mij zeggen. Marga van Praag mag roepen dat ik een kloot zak ben, dat ik een slechte trainer ben of weet ik wat al lemaal. Maar niemand, en dus ook zij niet, mag zeggen dat ik onbetrouwbaar ben..." President Bentinck wist zich vervolgens even geen raad met de emoties van Van Ha negem, die naast zijn wouw Marianna en zijn advocaat Mr. Jong zat. Marianna kon het ook allemaal niet meer verwerken en schoot net als de Kromme vol. Glas water President Bentinck: „Mis schien wil meneer Van Hane gem even een glaasje wa ter?" De advocaat haalde ogenblikkelijk het glas wa ter van de tafel dat voor de president zelf bestemd was. Maar Van Hanegem verman de zich al weer en raakte het niet aan. „Ik merk dat de hele situatie u toch behoorlijk raakt," al dus Bentinck tot Van Hane gem. Ik vraag me af of me vrouw Van Praag zich wel heeft gerealiseerd dat haar woorden zo hard zouden aankomen." Een tikkeltje bitter tegen de advocaat van de NOS-journaliste: „Het is toch erg jammer dat ze er zelf niet is!" De afwezigheid van Marga van Praag deed weinig af aan de wijze waarop haar ad vocaat gistermiddag pogin gen deed om de vloer aan te vegen met Van Hanegem, die de uitspraken van Van Praag in het weekblad Voet bal International had gele zen en haar diverse keren had gevraagd om die woor den terug te nemen. Mr. Kemper beweerde dat Mar ga van Praag van andere journalisten had gehoord datje niet op Willem van Ha negem kunt bouwen. De advocaat van Marga van Praag maakte zich daarbij enigszins belachelijk door tijdens zijn pleidooi naar vo ren te komen met de rap portcijfers van Willem van Hanegem op de lagere school. Mr. Kemper, tegen de president van de recht bank: „Weet u waarvoor Van Hanegem vroeger het hoog ste cijfer had? Voor verzuim. Hij bleef een heleboel dagen weg per jaar." De president krabde eens achter zijn oor, keek de zaal in en zei toen bijna smalend: „Ja, de lagere school wordt er ook nog bijgehaald..." Willem van Hanegem moest daar zelf ook om lachen. De Kromme maakte van de ge legenheid gebruik om toch zelf nog een addertje onder het gras vandaan te halen. Hij begreep wel hoe het kwam dat Marga van Praag zo bitter had gesproken over hem. Van Hanegem: „Ze heeft een man, Ben Haven man, die bij de Volkskrant werkt. Die wilde een verhaal maken over markante Ne derlanders en had mij daar voor nodig. Toen hij alleen maar negatieve zaken wilde bespreken, zoals de affaires met Thijs Libregts, Wim Jansen en mijn gedachten over de Duitsers, heb ik hem gezegd dat ik geen trek had in zo'n interview. De man van Marga van Praag was daarover nogal gebelgd. En dus noemt zij mij vervolgens zo 'onbetrouwbaar als de ne ten'. Maar dat hoef ik niet te pikken." Advocaat Jong maakte dui delijk dat het de oud-inter national niet te doen is om financieel gewin. „Het be langrijkste vindt Van Hane gem dat hij niet het etiket opgeplakt krijgt dat hij een persoon is met wie geen af spraken kunnen worden ge maakt." Uitspraak op 13 april. De emoties worden Willem en Marianne Van Hanegem even teveel. fotoGPD Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 25