Nieuwe aanpak van groenbeheer Niet te geloven, een barbecue PZC Eis tien maanden tegen Hulstenaar voor handel in xtc B en w Westkapelle tegen vestiging koffieshops Oorlogsmonument in West-Souburg kan er snel komen Verleden Renesse in beeld gebracht F unctie waardering voor ambtenaren Bruinisse komt toch weekenddiensten zeeland VRIJDAG 31 MAART 1995 14 Proefprojecten in Middelburg met natuurlijk onderhoud plantsoenen Een kraan schept de uit de Middelburgse vijvers gebaggerde rommel op de wal. foto Ruben Oreel Er komt heel wat boven bij uitbaggeren Middelburgse vijvers van onze verslaggever MIDDELBURG - „Hé Willem, d'r hangt een fiets aan je boot!" J. A. B. van Damme, uitvoerder van de bagger- werkzaamheden in de Mean dervijvers, probeert luid la chend z'n collega te waar schuwen, maar die hoort niks door de gehoorbeschermers op z'n hoofd en de oordopjes die daar nog onder zitten. Als hij door heeft dat er iets loos is, komt hij toch maar even poolshoogte nemen, maar dan hangt het verroeste vehikel al onder de boot en is er niets meer te zien. Deze week worden de vijvers in de Middelburgse wijk Dau- wendaele uitgebaggerd en de baggeraars halen heel wat bo ven water. „Fietsen, fietsban den, autobanden, stenen, plas tic zakken met afval, dat is het gebruikelijke", zegt Van Dam me. „Maar laatst kwam er zelfs een barbecue uit het water te voorschijn." Hij moet er nog om lachen: „Het is toch niet te geloven, een complete barbe cue!" De vijvers worden met een 'schuifbord' schoongemaakt: aan een bootje hangen twee vleugels die zich in de modder zetten en over de bodem van de plas slepen. „We noemen het ook wel een 'onderwater bulldozer", lacht Van Damme. Het bootje is met twee staal draden aan de kant bevestigd en wordt met katrollen van de ene naar de kant getrokken. „Een motor kun je niet gebrui ken, want die loopt vast in de troep", legt de uitvoerder uit. Met een peilstok houdt Van Damme de diepte van de vij ver langs de Roozenburglaan nauwkeurig in de gaten. Die bedraagt nu één meter. „Dat is meer dan de gemeente eist - namelijk tachtig centimeter - maai- een deel van het slib zakt straks weer terug op de bo dem, dus ik wil iets reserve hebben", zegt Van Damme. Het opgehaalde slib wordt door een kraan uit het water geschept en in bakken ge kiept. Twee trekkers rijden met die bakken naar een ge meentedepot in Arnestein. „Nog een kleine week en dan zit het werk erop", verwacht Van Damme. Alleen werkt het weer deze dagen niet mee: sneeuw, regen en hagel. „Die mannen in de kraan en de trekkerszitten droog, maar Willem - de man in het bootje - en ik worden nat", zegt de uit voerder, maai- hij laat zich niet door het barre weer ophouden. „Vasthouden en doorgaan is ons motto." De Korte Reke in Renesse in vroeger tijden. van onze verslaggever RENESSE - De muziektent in Renesse is inmiddels verdwenen, maar fanfarekorps Luctor et Emergo bestaat nog steeds. De foto toont het korps tijdens een uitvoering in de jaren twintig. De houten muziektent op de Kromme Reke, in 1912 vervaardigd door timmerman M. C. Kappers, werd behalve door Luctor et Emergo veel gebruikt door zangvereniging VZOS. De afbeel ding is afkomstig uit het onlangs verschenen boekje 'Renesse in vroeger tijden', samengesteld door Henk Blom. De muziektent en de naastgelegen kerk zijn op verschillende fo to's vastgelegd. Opvallend is dat beide bouwwerken in de eerste decennia van deze eeuw nog werden omgeven door bomen. Het merendeel hiervan is door de jaren heen verdwenen. Aan de kerk zat vroeger een hokje vast dat 'preson' werd genoemd, afgeleid van het Franse woord 'prison' wat gevangenis betekent. Het schuurtje was bedoeld om dronkelappen er hun roes te laten uit slapen. Ernstige gevallen werden door de veldwachter naar Zie- rikzee gebracht. Ook Slot Moermond komt aan bod in de publikatie. Een foto toont het monumentale gebouw net na de watersnood. Bekisting moet het slot beschermen en in de naaste omgeving is een ravage aangericht. Kasteelheer J. Vriesendorp is zo verslagen dat hij het kasteel te koop aanbiedt, aldus Blom. Ook is te zien dat op de naastgelegen vijver wordt geschaatst en dat de Duitse dienstbo de Martha en twee vrouwen uit Renesse drankjes serveren tij dens een bijeenkomst in de tuin. 'Renesse in vroeger tijden. Deel 1door Henk Blom is verschenen bij uitge verij Deboektant en kost f 34,90. van onze verslaggever MIDDELBURG - Om ervaring op te doen met natuurvriende lijk groenbeheer begint de afde ling Groenbeheer van de ge meente Middelburg de komen de weken met een aantal proef projecten. Daaruit moet blijken hoe het 'nieuwe' groen eruit gaat zien. De proefprojecten zijn een voorloper van het Groenstructuurplan dat dc ge meenteraad medio dit jaar vast stelt. Groenbeheer heeft verder plannen om natuurvriendelijke oevers aan te leggen. De be staande harde oeverlijn wordt dan vervangen door een gelei delijke overgang met veel be groeiing van water naar land. Steeds meer gemeenten laten de natuur haar gang gaan. Het tra ditionele beheer, waarbij de na druk lag op keurig aangelegd groen, stamt uit de jaren vijftig. Daarbij werd vaak gebruik ge maakt van mechanische en che mische bestrijdingsmiddelen. Een netjes onderhouden plant soen was de norm. Openbaar groen zonder enige natuurwaar den en een milieu-onvriendelijk beheer was het gevolg. De laatste jaren is - mede door landelijke wetgeving - het besef ontstaan dat gemeenten en an- Capaciteit van gemaal Loohoek moet omhoog POORTVLIET - De tandwiel kast van het gemaal Loohoek te Poortvliet moet worden gerevi seerd en de capaciteit van het gemaal moet omhoog. Dit stelt het dagelijks bestuur van het Thoolse waterschap voor aan de algemene vergadering. De kosten van de operatie bedra gen zo'n 3,5 ton. De kwestie komt aan de orde tij dens de bijeenkomst van de al gemene vergadering dinsdag 4 april in Sint Annaland. Wordt dan ingestemd met het plan, dan moet tevens duidelijk wor den waar het geld vandaan moet komen. De tandwielkast van het gemaal vertoont al langer 'ern stige problemen', waartegen en kele reparaties nog niet hebben geholpen. Revisie moet nu uit komst bieden. De gewenste ca paciteitsverhoging zou bereikt kunnen worden door het motor vermogen op te schroeven. van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr H. F. Mos heeft don derdag voor de rechtbank in Middelburg vijftien maanden gavangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk geëist tegen een 25-jarige man uit Hulst voor handel in ecstasy (xtc) en amfetamine. Hij maak te deel uit van een groep Zeeuws-Vlaamse jongeren die de pretpillen in het disco- en uitgaanscircuit verhandelden. Volgens de officier heeft de man minimaal 6000 pillen en een kleine anderhalve kilo speed verkocht. De groep was actief vanaf de zo mer van 1993 en ging door tot in oktober 1994 22 jongeren werden aangehouden. Vijf van hen, waaronder de hoofddader, zijn begin februari al veroordeeld. De Hulstenaar verkocht de pil len in een discotheek in zijn woonplaats, waar hij als discjoc- key werkte. In het begin ging het om zo'n vijftig pillen per week end en hij liet later ook anderen voor zich dealen. Op de pillen werd fors verdiend. De inkoop prijs was negen gulden en de consumenten telden er vijftien tot 25 gulden voor neer. Vanaf oktober '93 bracht hij het spul ook in een discotheek in Loke ren (België) aan de man. Hij zei zelf nooit xtc te hebben geslikt en ook nooit iets aan vrienden en kennissen te heb ben verkocht. Ruiterlijk beken de hij zijn afkeer van de werking van het spul. „Als ze wat slikken kunnen ze geen zinnig woord meer uitbrengen", beschreef hij de invloed van de drug op zijn klanten. Naar eigen zeggen had hij niets aan de handel overge houden. maar getuigen wisten te melden dat hij altijd veel geld bij zich had. De officier zag hem als een 'grote jongen' in het circuit. „Hij beseft wat de gevolgen van het gebruik zijn", constateerde Mos, „vooral de combinatie van xtc met alco hol kan fataal zijn." Hij nam de Hulstenaar vooral kwalijk dat hij ook aan kinderen van zestien, zeventien jaar had verkocht. De man was tevens bezit van een alarmpistool ten laste gelegd, dat bij de huiszoeking in oktober werd gevonden. Tegen een 26-jarige man uit Sas van Gent is 140 uur dienstverle ning en drie maanden voorwaar delijk geëist voor zijn rol in de pillenhandel. Hij raakte er in ok tober vorig jaar bij betrokken naar aanleiding van een feest dere groenbeheerders zorgvuldi ger moeten omspringen met openbaar groen. Het gebruik van chemische bestrijdingsmid delen moet zoveel mogelijk be perkt blijven. Grote delen van het groen in Middelburg worden al 'natuurlijk' beheerd. Het ge bruik van gif is de laatste jaren met meer dan vijftig procent af genomen. Toekomst In het nieuwe Groenstructuur plan geeft de gemeente aan hoe in de toekomst moet worden om gegaan met openbaar groen. In het plan staan voorstellen om het groen aantrekkelijker te ma ken. Daarbij wordt gedacht aan verschillende sferen (historisch, landschappelijk en stedelijk!, beheermethoden (milieu- en na tuurvriendelijk) en beelden (ge cultiveerd groen en natuurlijk groen). Elk stukje groen vereist een apart soort beheer. Natuurlijk of gecultiveerd groen dat slecht wordt beheerd, kan een verza melplaats voor zwerfvuil wor den. De afdeling Groenbeheer kan meewerken een aan beter milieu door minder bestrijdings middelen te gebruiken. Daarbij moet gezocht worden naar een evenwicht: minder gif gebruiken maar eenzelfde onderhoudsni- veau handhaven betekent meer arbeidsuren. Dat kost de ge meente meer geld. De gemeente begint de komen de tijd met het weghalen van het dijkje langs de weg bij het parkje aan de Koepoortlaan. Daardoor ontstaat een opener plantsoen. Bij het Seisbolwerk wordt de haag gerooid en wordt gras aan gelegd tot de zijkant van de weg waai- in het najaar bomen wor den geplant. Verder zijn projecten in voorbe reiding om een meer natuurlijke overgang te krijgen van beplan ting naar gras. Dat kan door de begrenzing van die beplanting 'rafelig' te maken en door de strook gras langs die rand min der vaak te maaien. Voorbeel den daarvan zijn: de trapveldjes bij het Seispad, het Zanddorp, de Voorborch, delen bij park Toorenvliedt, delen van het in dustrieterrein Arnestein en de groenstrook langs de waterpar tij aan de J. A. Boomstraat. De aanleg van natuurvriendelijke oevers vindt plaats langs de vij ver aan de Stadshouderslaan en bij het parkje bij de Kruitmolen- dijk. dat hij met vrienden organiseer de. De makkers legden 650 gul den bij elkaar, waarvoor zij een partij pillen kochten waarvan de 150 feestgangers vrijelijk moch ten snoepen. „Alles ging op. we kwamen zelfs tekort", vertelde hij ter zittin'g. Achteraf stelde hij vast dat het 'niet zo gezond' was. Hij zag dat bij gebruikers alle remmen los gingen en dat sommigen ervan moesten overgeven. Later kocht hij nog eens een partij pillen, maar die bevielen minder goed. De officier schatte dat de man zo'n 1500 tot 2000 pillen door zijn handen had laten gaan. Hij sprak hem erop aan dat hij zich ervan bewust was geweest dat de xtc niet echt gezond was: „Als je ervan moet kotsen is het niet goed voor je lijf', zei Mos. De Sassenaar was ook in het bezit van 300 gram hennep, zeventien lsd-trips. een pistool met muni tie en enkele verboden handwa pens. die bij een huiszoeking in zijn woning waren gevonden. De rechtbank doet 13 april uit spraak. Ontmoetingsdag van Bersiap MIDDELBURG - De Vereni ging Kinderen uit de Japanse Bezetting en de Bersiap 1941- 1945 houdt zaterdag 8 april een regionale ontmoetingsdag in ontmoetingscentrum Dauwen- daele in Middelburg. Thema van de bijeenkomst, die om 13.30 uur begint, is de (Indische) Na Oor- logse Generatie (INOGi. Een de legatie van het hoofdbestuur uit Amsterdam doet de problema tiek uit de doeken. van onze verslaggever WESTKAPELLE - B en w van Westkapelle willen geen koffie shops toelaten waar soft drugs worden verkocht. Het college vindt dat de oogluikend toege stane verkoop van de verdoven de middelen maar moet plaats vinden in Vlissingen en Middel burg. De gemeenteraad behan delt donderdag 6 april de wijzi ging van de Algemene Politie Verordening (APV) waarin een artikel wordt opgenomen dat de gemeente een koffieshop kan sluiten als deze overlast veroor zaakt. Vorig jaar december verscheen een nota over soft-drugsbeleid, die was samengesteld door de burgemeesters, het openbaar ministerie en de politie. Daarin werd gepleit voor navolging van het landelijke gedoogbeleid. Dat beleid bevat onder meer criteria onder welke omstandigheden justitie strafrechtelijk kan op treden tegen de handel in soft drugs. Volgens het openbaar ministerie in Zeeland zijn er onvoldoende motieven om voor Zeeland een uitzonderingspositie te claimen voor het landelijke beleid. Door de handel van soft drugs via be kende verkooppunten te con- MIDDELBURG Welfare - De welfare-afdeling van het Rode Kruis in Middel burg houdt op 3 en 4 april twee openbare verkopingen. De stand met handgemaakte arti kelen staat op maandag 3 maart van 14 tot 15.30 uur in het Mid- centreren kan de verkoop enigs zins gecontroleerd en beheerst worden. Voor Walcheren geldt het crite rium van één koffieshop per delburgse verzorgingstehuis Rustenburg aan de Vrijland straat. Dinsdag 4 april zijn de welfare-medewerkers (eveneens van 14 tot 15.30 uur) in bejaar dentehuis Nieuw Sandenburgh in Veere. Naast de verkoop van diverse ar tikelen, vindt er op beide dagen ook een verloting plaats. twintigduizend inwoners. De 'markt' kan vanuit die beide ste den ruimschoots bediend wor den. In het districtsoverleg (poli tie, burgemeesters en openbaar ministerie) is die kwestie aan de orde geweest. De conclusie luid de dat er in de andere gemeen ten op Walcheren geen enkele behoefte bestaat aan het gedo gen van koffieshops. Het open baar ministerie heeft toegezegd dat tegen vestiging van ver kooppunten van soft drugs in de gemeente onmiddellijk wordt opgetreden. 1 APRIL 1995 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: J. L. R. H. van Pelt, Julianalaan 7, tel. 12225. zon. 0.00-24.00 uur: W. N. Oster- man. De Kempenaerstraat 2, tel. 79791. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: A. P. Bruynzeel, He rengracht 68, tel. 39933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: F. J. Heere, J. H. Huyssenstraat 15, Middelburg, tel. 39933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Patiënten Gezondheidscen trum Middelburg-Zuid: zie dienst Souburg. Nieuwland en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arne muiden, zat. 0.00-24.00 uur: J. C. Ponten, Oude Rijksweg 4, Nieuwland, tel. 01182-1340. zon. 0.00-24.00 uur: C. Wattel, Amstelstraat 55. Oost-Souburg, tel. 01184-61630. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostka pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: G. C. M. Rullens en M. J. M. E. Mol. Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Domburg, Aagtekerke, Westka pelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: F. van Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. 01187-1234. Biggekerke en Meliskerke (art- van onze verslaggever OOST-SOUBURG - Als oud- stoottroeper komt de Soubur ger J. Filius regelmatig op oor logsherdenkingen. Maar daar voor moet hij wel uitwijken naar elders. „Dan kom je weer terug in Souburg en dan is er niets." Al jaren mist hij een ge denkteken 'ter ere van al die mensen die in oorlogstijd het le ven lieten'. Vorig jaar decem ber, na de onthulling van het bronzen melkmeisje bij het Ronde Putje was voor hem de maat vol. „Het Putje is maar een legende; de oorlog was werke lijkheid. We missen écht een monument." Met een ingezonden brief in de PZC maakte Filius de Souburg- se tongen los en samen met G. C. J. Uijt de Haag riep hij het Comité Gedenksteen Souburg in het leven. In januari dienden zij een plan bij de gemeente Vlis singen in: een gedenksteen met de oudtestamentische tekst 'Opdat het nageslacht het wete' in het plantsoen op de kop van het Marnixplein in West-Sou burg. De reactie was uiteindelijk gematigd positief: de gemeente bleek bereid de helft van de kos ten, ongeveer 4.000 gulden, op zich te nemen. Over het ontwerp waren de bestuurders iets min der enthousiast. Liever hadden zij iets meer eigentijds gezien. „Maar in Souburg moet je geen kunst hebben", vindt Filius. van onze verslaggever BRUINISSE - De gemeente Bruinisse houdt alsnog een functiewaardering van haar ambtenaren. Een voorstel met deze strekking werd in de raadsvergadering van februari nog verworpen. Algemeen Be lang en het CDA, hiervoor ver antwoordelijk, gingen donder dag echter overstag. Aanleiding was een aan de raad gerichte brief van het gemeenteperso- neel waarin het belang van het onderzoek werd benadrukt. H. J. van den Ouden van Alge meen Belang ging tegenstribbe lend akkoord. „Ik wil de functie waardering niet langer tegen houden, maar als over enkele ja ren blijkt dat de salarissen van de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland duur uitvallen, heeft u eraan meegewerkt", zei hij te gen de voorstanders. N. P. de NW-EN STJOOSLAND Inzameling - De hervormde diakonie van Nieuw en Sint Joosland houdt zaterdag 8 april een geld-inzamelingsactie voor Poolse kankerpatiëntjes die ver pleegd worden in het kinderzie kenhuis te Gdansk. Van het in gezamelde geld worden medicij nen voor deze kinderen gekocht die ter plaatse door leden van de diakonie worden afgegeven. Door het luiden van de kerkklok hoopt de diakonie zoveel moge lijk mensen te bewegen om geld te geven. Mensen kunnen hun giften kwijt tussen 9.30 en 12 uur in het voorportaal van de Her vormde Kerk. sen Bouwense en Mutterheim): vrij. 18.00-ma 08.00: A. Stutter- j heim, Rapenburgweg 4, Melis kerke. tel. 01186-1760. Tandartsen: Walcheren: J. W. A. v. d. Heij- den. Turfkaai 1, Middelburg, tel. 01180-12738. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. 09.00 uur: H. Klompe, tel. 01184- 71140. Middelburg, zat. 09.00-ma. 09.00 uur: J. Drijdijk, Gandhistraat 5, tel. 26045. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. 01180-33803. Kleine huisdieren: L. Scho- faerts en A.J. Diender. Dr. Sta- vermanstraat 57, Vlissingen, tel. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostka pelle': Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle. landbouw huisdieren tel. 01188-1443, gezel schapsdieren tel. 01188-2985. Dierenarts A. Meijns: Oostka- pelseweg 12, Grijpskerke. tel. 01189-3060. Dierenartsenpraktijk Melisker ke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. 01189-2838. Apotheken: Middelburg: A. Ringeling, Lan ge Delft 133, tel. 12538. Vlissingen: Apotheek Singel. Singel 9, tel. 12730. Wijkverpleging: Voor geheel Walcheren via Alarmcentrale tel. 01184-11877. Naar schatting honderd Oost en Westsouburgers lieten tij dens de oorlogsjaren het leven. Filius: „De eerste was marine man Poortvliet in 1939; de laat ste soldaat Arendse, die in 1948 in Nederlands-Indië sneuvelde. Wij zijn ze niet vergeten: de veer tig doden van het bombarde ment, de klasgenoten die bij het spelen door explosies omkwa men en die joodse familie bij ons op Tuindorp. Die mensen moes ten op een dag ineens naar Am sterdam. Ze moeten nog terug komen. Dat vergeet je nooit." Vóór 5 mei Haast is geboden, want het co mité wil het monument vóór 5 mei hebben gerealiseerd. De werkzaamheden nemen de le den geheel in eigen hand. „Ik ken de hele bouwwereld, dus dat moet lukken", zegt de vuttende bouwvakker Filius. Het enige probleem is de resterende 2.000 gulden voor de gedenksteen. „We hebben de zaak aangezwen geld. maar geen kans gezien om I een kas te vormen. Het komt dus - nu een beetje uit de schooi- hoek". zegt Uijt de Haag. „Na vijftig jaar kunnen we echt niet meer met de pet rond", denkt ook Filius. „We hopen nu op toe zeggingen van twintig mensen die honderd gulden willen ge ven. Het zou toch erg zijn als dat in Souburg niet is op te bren gen." Danschutter (CDA) stond ook niet te juichen van enthousias me „Welke organisatie gaat nu over tot functiewaardering vlak voordat de club wordt opgehe ven?" Juridisch gezien, meende hij, is het goed dat de ambtena ren krijgen wat ze toekomen. „Maar maatschappelijk gezien klopt het voor geen meter. Even tuele salarisverhoging wordt be taald door de burgers. Aan hen is dit niet duidelijk te maken." „U kunt zeggen wat u wilt", rea geerde burgemeester A. Voge laar. Hij betoogde dat het ge- meentepersoneel niet op onver antwoorde wijze wordt beoor deeld. „Het is van groot belang dat alle ambtenaren op dezelfde wijze aan de start verschijnen", verwees hij naai- de op stapel staande herindeling. „De zaken worden simpelweg rechtgetrok ken." Politie betrapt 49 overtreders van verkeerswet MIDDELBURG - De politie Walcheren heeft donderdag avond een snelheidscontrole ge houden op de Torenweg en Veerseweg in Middelburg. Daar werden 682 voertuigen gecon troleerd. Hiervan reden er 32 te hard. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 113 kilometer per uur. Ter plaatse mag maar 70 c.q. 50 km per uur gereden wor den. In de wijk Dauwendaele werden 58 brom- en snorfietsen gecon troleerd. De berijders daarvan kregen in totaal 19 bekeuringen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 14