Verzet tegen herkeuren groeit PZC Sneeuwval hindert het verkeer Rol Nederlanders in de oorlog oogst in Knesset lof en kritiek Zes jaar en tbs voor moord op dochtertje FNV knarsetandend akkoord met oordeel arbiters over bussen Meer dan 30.000 stakers in bouw CD-leider Janmaat veroordeeld tot 2.000 gulden boete binnenland Man vermoord bij benzinestation langs A16 Fracties PvdA en D66 steunen oproep van minister Pronk U kunt het niet helpen dat er vluchtelingen zijn. U kunt hen wel helpen... v WOENSDAG 29 MAART 1995 HAARLEM (ANP) - De recht bank in Haarlem heeft dins dag een 33-jarige man uit Haarlem wegens moord op zijn driejarig dochtertje Beau veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf en tbs met dwang verpleging. Tegen de man was acht jaar plus tbs geëist. De peuter Beau verdween 7 au gustus vorig jaar, nadat haar vader het meisje in het kader van een bezoekregeling had meegenomen. De man werd een dag later opgepakt bij een winkeldiefstal in Bloemendaal. Hij weigerde aanvankelijk iets te zeggen over de verblijfplaats van zijn dochtertje. Bijna twee maanden later zijn op vage aanwijzingen van de vader de vermoedelijke stoffelijke res ten van het meisje aangetrof fen in het duingebied tussen Zandvoort en Bloemendaal. Honderd procent zekerheid dat deze resten werkelijk van Beau zijn is er overigens niet, omdat de vader weigert mee te werken aan een dna-onder- zoek. De vader gaf twee weken geleden tijdens de zitting toe dat hij zijn kind om het leven heeft gebracht. Volgens hem had het meisje geen toekomst in Nederland. Hoe hij Beau heeft gedood, wilde hij niet zeg gen, „Ik wil dat bewaren voor mezelf. In ieder geval is het ge beurd zonder pijn", zo ver klaarde hij tegenover de recht bank. De vader is door deskun digen van het Pieter Baan Cen trum in Utrecht sterk vermin derd toerekeningsvatbaar ge noemd. De rechtbank is het daarmee eens. Volgens de rech ters moet de man verplicht psychisch worden behandeld, omdat de kans op herhaling groot is in het geval hij op nieuw een relatie aangaat en daaruit een kind wordt gebo ren. De rechtbank rekent het de va der extra zwaar aan dat hij de plaats waar hij zijn dochtertje had achtergelaten geruime tijd heeft verzwegen, zodat de moe der van Beau en andere familie niet op fatsoenlijke wijze af scheid hebben kunnen nemen DEN HAAG (GPD) - De Twee de-Kamerfracties van PvdA en D66 willen het herkeuren van wao'ers stopzetten. Zij steunen PvdA-minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking) die daar, zoals gemeld, maandag avond toe opriep. Coalitiege noot VVD en oppositiepartij CDA houden vooralsnog de boot af. Zij wachten het resul taat van twee onderzoeken af naar de effecten van de ver scherpte keuringsregels. PvdA-woordvoerster Adel- mund, tevens vice-fractievoor- zitter, noemt Pronk 'een schat'. Zij deelt de mening van haar partijgenoot dat er niet gemor reld mag worden aan de uitke ring van bestaande wao'ers (zij die voor 1 augustus '93 arbeid songeschikt werden verklaard). „Herkeuren is onrecht. Deze mensen kunnen zich immers niet meer bijverzekeren", aldus Adelmund. Ook D66 wil af van de herkeu ring van de 'bestaande gevallen.' D66-woordvoerster Schimmel: „In mijn hart ben ik tegen. Bin nenkort bespreek ik de kwestie met de fractie." GroenLinks en de Socialistische Partij hebben zich van meet af aan verzet te- Expositie De Kooning ROTTERDAM - Het Rotter damse museum Boymans van Beuningen exposeert najaar 1996 de nieuwste en daarmee meest omstreden werken van Willem de Kooning. De bijna 91- jarige, in Rotterdam geboren kunstenaar lijdt al enkele jaren aan de ziekte van Alzheimer. Omdat die ziekte de hersens aantast menen sommige specia listen dat De Kooning de laatste jaren onvoldoende intellectuele vermogens had om creatief werk te kunnen leveren. gen de maatregel. FNV en CNV zijn momenteel bezig met een landelijke actie om de herkeu ringen stop te zetten. WD en CDA hebben grote moeite met de opstelling van PvdA en D66. Biesheuvel (CDA): „Ik maak mij verschrikkelijk kwaad over PvdA-politici die er gens in het land vrijblijvend dit soort oproepen doen. Laat ze dat maar in de Tweede Kamer eens komen waarmaken." VVD- woordvoerder Van Hoof wijst er op dat de huidige PvdA-voor- man Wallage destijds als staats secretaris van sociale zaken de herkeuring van bestaande wa o'ers heeft verdedigd. En net als het CDA gaf de PvdA-fractie er in 1993 haar steun aan. Binnen de PvdA is de mening echter volledig omgeslagen. Het gevoelige verlies bij de staten verkiezingen heeft dat nog eens versterkt. Dat de sociaal-demo craten onlangs nog tegen voor stellen van GroenLinks en de SP stemden om de herkeuringen te stoppen, was een kwestie van tactiek. Alleen als er kans op een kamermeerderheid is zal de PvdA een dergelijk voorstel steunen of indienen. „We zijn als de dood verwachtingen te scheppen die we vervolgens niet kunnen waarmaken. Dat heb ben we bij de wao al te vaak ge daan", laat een PvdA'er weten. Van de circa 285.000 bestaande wao'ers zijn er 75.000 herkeurd. Door de scherpere regels verliest ruim veertig procent zijn volle dige uitkering, terwijl zo'n tien procent met een lager bedrag ge noegen moet nemen. Vandaag krijgt staatssecretaris Linscho- ten (sociale zaken) het eerste on derzoek naar de uitwerking van de wao voor oude èn nieuwe ge vallen in handen. De Tweede Kamer debatteert daar waar schijnlijk eind april over. HENDRIK-IDO-AMBACHT (ANP) - Bij een benzinestation langs de A16 ter hoogte van Hendrik-Ido-Ambacht is dinsdag middag een man om het leven gebracht. De politie trof het slachtoffer aan op het wegdek vlakbij een van de pompen, aldus een woordvoerder van de politie Zuid-Holland-zuid. De identi teit van het slachtoffer is nog niet bekend. De politie kreeg rond het middaguur een melding binnen dat er eeschietpartij aan de gang was op het terrein van het tanksta tion. De melding kwam uit het pompstation. Ondanks diverse aanwijzingen van mensen die met autotelefoons de politie bel den, is er nog geen spoor van de dader of daders. De bemanning van een helikopter die toevallig in de buurt vloog, keek veneens tevergeefs uit naar mogelijke betrokkenen bij het misdrijf. Het motief voor de schietpartij is niet duidelijk, maar de politie sluit een afrekening in het criminele circuit niet uit! foto AN P DEN HAAG (GPD) - De bestuur ders van de Vervoersbond FNV voelen zich in hel pak genaaid door de arbiters Van Zuthem en Lammers in het streekvervoer- conflict. Die bepaalden maan dagavond dat de chauffeurs op de streekbussen minimaal 35 keer per jaar langer dan 8,5 uur mogen werken en maximaal 45 keer. De FNV-bond had gere kend op minimaal dertig keer en maximaal veertig keer per jaar. Omdat de arbitrage bin dend is voor alle partijen heeft de vervoersbond zich morrend bij de uitspraak neergelegd. Daarmee is de strijd echter nog niet gestreden. Tijdens de onderhandelingen over de arbitrage gaven de arbi ters aan dat het aantal keren overwerken waarschijnlijk tus sen de 30 en 40 keer per jaar zou komen te liggen, tenzij er inhou delijke redenen waren hiervan af te wijken. Van dergelijke rede nen is volgens de FNV niets ge bleken. „Het lijkt erop dat de an dere partijen (Vervoersbond CNV en werkgeversorganisatie VSN) beloond zijn. De arbiters kozen met hun definitieve uit spraak voor de opvatting van deze twee partijen en weken daardoor af van hun oorspron kelijke. opvattingen. Daarmee hebben ze ons vertrouwen ern stig beschaamd", aldus de woordvoerder. Het heeft er alle schijn van dat de stakingsacties nog een lange staart zullen krijgen. Tenminste dat verwacht de Vervoersbond FNV. „We hebben afgesproken ons aan de uitspraak te houden en dat zullen we doen. Maai- het is duidelijk dat deze tot onrust in de bedrijven zal leiden. De leden van de ondernemingsraden en de roostercommissies zullen voortaan zo strak mogelijk aan de cao-bepalingen vasthouden. Het spel van geven en nemen zal voortaan veel harder gespeeld worden", voorspelt een FNV- woordvoerder. Er is niet veel voor nodig om vluchteling te worden. Je ras of geloof is al genoeg... Op de A50 bij Wezep kantelde een vrachtwagen. Het kostte uren om de lading aardappels van het wegdek te verwijderen. foto t GIRO 550 Apeldoorn lnfo:055-663833 I VLUCHTELINGENZORG DRIEBERGEN (ANP) - Het ver keer heeft dinsdag in de och tend- en avondspits veel last on dervonden van sneeuwval, 's Morgens stonden er meer dan dertig files met een totale leng te van ruim honderd kilometer. Ook de avondspits was met 22 files van in totaal 85 kilometer drukker dan normaal, aldus de verkeerspolitie in Driebergen. De politie noteerde bijna hon derd aanrijdingen, de meeste met blikschade. Niet zo zeer de gladheid, als wel wisselende snelheden waren meestal de oor zaak. „Sommige automobilisten associëren sneeuw met gladheid en nemen gas terug, anderen blijven gewoon hard rijden", al dus de politie. De langste file (17 km) stond 's morgens op de A9 tussen Alk maar en de Velsertunnel. Het verkeer rond Nijmegen zat in de ochtenduren muurvast als ge volg van een ongeval op de A50 richting Arnhem. Een 27-jarige vrouw uit Heerhu- gowaard kwam 's morgens in haai- woonplaats om het leven. Ze botste met haar auto op twee andere auto's. Gladheid was vol gens de politie vermoedelijk de oorzaak. Op de rijksweg A4 Den Haag richting Amsterdam kwamen ter hoogte van Leiderdorp een vrachtwagen en een onopvallen de politiewagen met elkaar in botsing. De politieman raakte daarbij aan het hoofd gewond. De rijbaan was lange tijd ge stremd, waardoor in beide rij richtingen files ontstonden tot 15 km. Op de provinciale weg N305 Al- mere-Dronten) kwam ter hoogte van Zeewolde een vrachtwagen op de vangrail terecht waardoor het verkeer in beide richtingen werd versperd. JERUZALEM (ANP) - Voorzit ter Weiss van de Knesset, het Israëlische parlement, heeft er dinsdag in aanwezigheid van koningin Beatrix in duidelijke bewoordingen aan herinnerd dat vele Nederlanders in de oorlog een weinig heldhaftige rol hebben gespeeld. Hij zei verder dal Nederland procen tueel het hoogste aantal niet- Duitse SS'ers leverde. Koningin Beatrix en prins Claus bezochten de Knesset als onderdeel van hun drie daagse staatsbezoek aan Is raël. De nazi's hadden er een handje van bepaalde dubieuze figuren leidende rollen te geven en een goed voorbeeld daarvan is Mussert, vervolgde Weiss. De parlementsvoorzitter ging wel direct daarna over op de vele Nederlanders die zich voor de joden hebben ingezet, op de be- wonderenswaardige rol van ko ningin Wilhelmina en op de vriendschap die Nederland de jonge staat Israël altijd heeft betoond. Dat deden andere sprekers ook. „Holland, we omarmen je. Duizenden Nederlandse tulpen bloeien in Jeruzalem. Als we konden, gaven we ze allemaal aan jou", zo zei premier Rabin. Volgens hem bestaat er zelfs van een liedesrelatie tussen Nederland en Israël. De premier prees de Nederlan ders om alles wat ze voor de jo den hebben gedaan, hoewel daar dus ook heel wat op is af te dingen. Koningin Beatrix zei zelf in de Knesset dat verzets mensen in de oorlog meer uit zondering dan regel waren. Rabin herinnerde nog aan de watersnood die Nederland be gin dit jaar trof. „Terwijl uw mooie land de krachten van de natuur overwint, zet het onze alle zeilen bij om de menselijke natuur te overwinnen. We pro beren vijandelijkheid te veran deren in vriendschap, dood in leven, oorlog in vrede. Het is niet gemakkelijk. Elke och tend brengt berichten over vre de, elke avond brengt moeilijk heden. Terwijl we met onze Pa lestijnse buren en de Jorda- niërs praten over vrede, bera men terroristen hoe ze de le- vens van Israeli's en de kansen op vrede kunnen vernietigen. Maar ik beloof u, majesteit, dat we doorgaan op de weg naar de vrede." Claus vrolijk Het bezoek aan de Knesset volgde op een geslaagde och tend in Rehovot, waar konin gin en prins zich op het Weiz- man Instituut voor Weten schappen lieten informeren over de vorderingen op het ge bied van het onderzoek naar kanker en hersenziekten Daarna bezochten zij een soort populair-wetenschappelijke expositie in de tuin. Zo was er een object, bestaande uit twee ver van elkaar staande stalen schilden, dat de Whispering Mirrors heet. Wie tegen het ene schild fluistert, wordt gehoord door degene die bij het andere staat. De koningin wilde het meteen uitproberen en haastte zich naai- het ene schild. Prins Claus en minister Van Mierlo van buitenlandse zaken moes ten tegen het andere iets zeg gen. „Zullen we een duet zin gen?", stelde prins Claus voor. Van Mierlo voelde wel voor de Parelvissers, maar de omstan ders bleven van dit vocale eve nement verstoken. Dinsdag viel opnieuw op dat prins Claus zich prima voelt. Hij was bijzonder vrolijk. Hij heeft duidelijk profijt van het nieuwe medicijnenregime dat vorig jaar in het Amerikaanse Houston voor hem is uitgedok terd. Het is zo uitgekiend, dat hij er zowel lichamelijk als geestelijk wel bij vaart. De prins consulteerde in de VS een van de beste artsen op het ge bied van de ziekte van Parkin son. Hij nam zijn eigen artsen uit Nederland mee. zodat ook de Nederlandse wetenschap van de Amerikaanse ervarin gen kan meeprofiteren. Colportage-stofzuigers te duur DEN HAAG (ANP) - Onderhouds- of reinigingsapparaten die aan huis via colportage worden verkocht zijn zeker 250 gulden duurder dan normale slangstofzuigers en bovendien minder van kwaliteit. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consumen tenbond. De aan huis verkochte apparaten zijn ook nog onveilig en wei nig duurzaam. Verder maken de apparaten ook behoorlijk wat lawaai. De Rainbow, Kirby en Filter Queen Majestic zijn niet in de winkel te koop, waardoor de koper geen vergelijking kan maken. De Consumentenbond vindt ook dat een nadeel. Celstraf voor politieman AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 43-jarige ontslagen Amsterdamse hoofdagent ver oordeeld tot achttien maanden cel waarvan zes voorwaarde lijk. De man is schuldig bevonden aan het doorspelen van vertrou welijke informatie aan een contact uit het criminele milieu. Volgens de aanklacht hadden de twee vanaf juli 1990 tot aan hun arrestatie in juni 1993 regelmatig ontmoetingen. Chrysler vervangt achterklepsloten VIANEN/CHICAGO lANP/KRF) - Het Amerikaanse autocon cern Chrysler gaat bij minivans („ruimtewagens") de sluiting van de achterklep vervangen. Hoeveel auto's er precies worden teruggeroepen, is niet duidelijk. In Nederland rijden de auto's onder de naam Chrysler Voyager. Naar schatting zijn het er 14.000. De Nederlandse Chrysler-importeur in Vianen liet we ten dat het probleem in Nederland en verder in Europa zich voorzover bekend niet heeft voorgedaan. Een terugroepactie wordt niet gehouden. De dealers krijgen het advies bij een on derhoudsbeurt het slot te controleren en het bij twijfel te ver vangen. GPV wil uitleg over taken Nuis DEN HAAG (ANP) - De GPV-fractie in de Tweede Kamer wil nadere uitleg over de portefeuille wisseling tussen minister Rit- zen (OCW) en zijn staatssecretaris Nuis. Ritzen (PvdA) neemt van Nuis (D66) het wetenschapsbeleid over. GPV-kamerlid Schutte vroeg dinsdag tijdens het vragenuurtje of ontevredenheid over het functioneren van Nuis meespeelt. Op zijn door de CDA-fractie gesteund verzoek zal Ritzen de kamer schriftelijk nader informeren. Het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschap meldde vorige week dat Nuis meer armslag wil voor zijn andere taken. Dat zijn cultuur, kunsten en media. Voordeel daarvan is vol gens het ministerie dat hoger onderwijs en wetenschapsbeleid in één hand komen. WW voor metaalwerknemers AMSTERDAM (ANP) - Werknemers van bedrijven in de kleïn- metaal en elektrotechnische industrie krijgen recht op een ww- uitkering als zij door de staking in de bouw hun werkplek niet kunnen bereiken omdat deze is afgesloten. Dat besloot woens dag het bestuur van het Tica. adviseur en regelgever in de so ciale zekerheid. Vooral elektrotechnische installatiebedrijven zullen hiervan profiteren. De eerste vijf dagen waarin de werk nemer werkeloos is dient zijn bedrijf het loon door te betalen. Daarna onstaat recht op ww. GIRO 550 Apeldoorn lnfo:055-663833 VLUCHTELINGENZORG DEN HAAG (GPD) - Het aantal stakende bouwvakkers en stucadoors is opgelopen tot boven de 30.000. De actie kost de bonden een slordige 3 miljoen gulden per dag aan stakings uitkeringen: honderd gulden per dag per staker. Maar een oplossing van het conflict is nog niet in zicht. Ook een be middelingspoging heeft volgens de bonden in dit stadium weinig zin. Hoe groot de financiële reserves van de bonden precies zijn, is niet bekend. „Maar de bodem is nog lang niet in zicht", aldus woordvoerder Slok van de Hout- en Bouwbond CNV. Ook bij de Bouwbond FNV wordt niet getreurd over de finan ciële aderlating. Binnen de vakcentrale FNV is de Bouw- en Houtbond FNV één van de rijkste bonden. De omvang van de stakingskas en dat is slechts een onderdeel van het totale vermogen, wordt geschat op 80 a 90 miljoen gulden. Dat betekent dat de FNV-bond deze staking in theorie zelfs vier maanden lang in haar eentje zou kunnen financieren. Want binnen de FNV geldt de regel dat de bond die de sta king uitschrijft slechts eenderde van het actie hoeft te beta len. De rest wordt uitgekeerd door de vakcentrale FNV. DEN HAAG (ANP) - De voor man van de Centrumdemocra ten (CD) J. Janmaat is dinsdag door het Haagse gerechtshof veroordeeld tdt een geldboete van 2.000 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk, of 35 da gen vervangende hechtenis waarvan 15 voorwaardelijk. Het hof achtte vijf gevallen van belediging of aanzetten tot haat tegen of discriminatie van bui tenlanders bewezen. Het open baar ministerie (OM) had 6.000 gulden boete geëist. Het gaat om uitspraken die Jan maat in de periode 1989 tot 1991 heeft gedaan op radio en televi sie. Bij de strafmaat heeft het hof zwaar laten meewegen dat Jan maat deze strafbare feiten heeft gepleegd als leider van een poli tieke partij die is vertegenwoor digd in de Tweede Kamer. Het hof vindt dat Janmaat deze ver antwoordelijkheid onvoldoende heeft onderkend. Bovendien wijst het hof erop dat Janmaat het laakbare en strafbare van deze uitlatingen tijdens de zit ting weigerde in te zien. Janmaats levenspartner W. Schuurman, secretaris van de CD en eveneens lid van de Twee de Kamer, is veroordeeld tot een boete van 1.000 gulden waarvan de helft voorwaardelijk. Zij heeft zich volgens het hof twee keer schuldig gemaakt aan racisti sche belediging. Dat gebeurde in 1993 tijdens tv-uitzendingen van politieke partijen. Het OM had tegen tegen haar 1.500 gulden geëist. Verder kreeg de CD als politieke partij een boete opgelegd van 5.000 gulden waarvan de helft voorwaardelijk. Het OM eiste eerder 10,000 gulden tegen de partij. In alle gevallen geldt een proeftijd van twee jaar. Janmaat en de zijnen werden in mei vorig jaar al door de recht bank in Den Haag veroordeeld, maar gingen in hoger beroep. De straffen van het hof zijn overi gens lager dan die de rechtbank in eerste instantie oplegde. Janmaat heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat het ging om een politiek proces omdat hij slechts kritiek wilde leveren op het „falend overheidsbeleid", maar het hof verwierp dat ver weer nogmaals. In een reactie op het arrest zegt Janmaat het „onbegrijpelijk" te vinden dat hij is veroordeeld. Volgens hem is discriminatie niet bewezen en is zijn veroorde ling gebaseerd op „losse kreten" waaraan zowel het openbaar mi nisterie als de rechters een sug gestieve inhoud hebben gege ven. De CD-leider overweegt in cassatie te gaan bij de Hoge Raad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3