Centrum Saeftinge komt er toch extra bezuinigen Vlissingen toetst speelplek PZC Bejaarden proeven nieuw eten Reimerswaal moet Gemeente sluit bad Wissenkerke dit jaar Gemeenten willen samenwerken bij ontwikkeling loswal Middelburg moet opnieuw praten met uitbater van terras zeeland B College Hulst verleent ondanks bezwaren burgers bouwvergunning r WOENSDAG 29 MAART 1995 \/an nn7p \/pr>;lannpvpr geschoven. Koste van onze verslaggever EMMADORP-De bouw van een bezoekerscentrum bij Het Ver dronken Land van Saeftinge heeft de zegen gekregen van burgemeester en wethouders van de gemeente Hulst. Het col lege besloot dinsdag, na maan den van onderhandelingen met inwoners van Emmadorp en initiatiefnemer Stichting Het Zeeuwse Landschap, de bouw vergunning voor het centrum te verlenen. De Emmadorpers lie ten in een reactie weten het be sluit te zullen aanvechten. De stichting en de gemeente hebben een convenant onderte kend, waarin de voorwaarden voor exploitatie van het bezoe kerscentrum in Emmadorp zijn vastgelegd. Onderdeel van dat 'herenakkoord' vormt een maxi mum toelaatbaar aantal van dertigduizend bezoekers. Individueel bezoek aan het re servaat is na realisatie van het centrum alleen toegestaan op een uitgezette wandelroute van ongeveer één kilometer lengte. Dat geldt ook voor de inwoners van Emmadorp. Tot voor kort Gierzwaluw - De Vogel werkgroep Walcheren houdt van 31 maart tot en met 17 april een tentoonstelling over de gierzwa luw in het Mic-Mec De Kloek aan de Korenbloemlaan in Vlis- singen. De expositie, die gehou den wordt in het kader van het Europees Natuurbeschermings jaar, is te bezichtigen van woens dag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. De tentoonstelling besteedt aandacht aan de specifieke ken merken en eigenschappen van de gierzwaluw, die in april na overwintering in zuidelijker streken in ons land terugkeert. De expositie heeft tevens tot doel inzicht te krijgen in de aan wezigheid van gierzwaluwkolo nies op Walcheren. Bezoekers kunnen daartoe op plattegron den hun bekende kolonies inte kenen. Wijkbus De Zierikzeese af deling van het Fonds Zomer- postzegels wil een deel van de opbrengst van de verkoop van wenskaarten doneren aan 'Wijk bus 60+' voor het aanschaffen van een magneetbord en boek jes voor de dienstregeling. De kaarten worden tegelijk met de ouderenpostzegels verkocht. De actie begint dinsdag 11 april. was de gemeente er voorstander van de dorpsbewoners onthef fing te verlenen voor het betre den van het nu nog vrij toegan kelijke gebied. Die tegemoetko ming gaat niet door. De Emma dorpers krijgen straks dezelfde rechten als de gewone bezoe kers. met die uitzondering dat ze een gratis toegangskaart voor de één-kilometer-zone kunnen aanvragen. De stichting verplicht zich ver der tot het aanbrengen van een bewegwijzering naar het bezoe kerscentrum. op een dusdanige manier dat de Koninginnestraat 'zoveel mogelijk wordt ontlast van het doorgaande verkeer'. De uitvoering van het convenant wordt twee jaar na de ingebruik name van de voorziening geëva lueerd, laat het Hulster college weten in een persbericht. B en w hebben in hun besluit meegewogen dat Het Zeeuwse Landschap 'forse voorberei- dingskosten' heeft gemaakt voor het bouwplan. Tevens wordt gewezen op het interna tionale belang van Saeftinge, onder meer bevestigd door toe kenning van een Euregio-subsi- die voor het project. Maar ook het feit dat 'nu al sprake is van een fors bezoekersaantal, waar bij de overlast voor het dorp door ontbreken van een deugde lijke parkeervoorziening niet goed valt te beheersen', was voor b en w doorslaggevend. De aan leg van een afgerasterd parkeer terrein met vuilnisbakken is daarom eveneens in het conve nant opgenomen. Geen triomf Bij de stichting heerste dinsdag 'geen triomfstemming' nu de ko gel door de kerk is, liet woord voerder C. Jacobusse weten. „Er is een planologisch hobbeltje ge nomen, maar we blijven zitten met de bezwaren van de bewo ners." Jacobusse verwacht dat het zeker nog een halfjaar duurt voordat daadwerkelijke met de bouw kan worden begonnen. Hij gaat daarbij uit van de duur van de bezwaarprocedures en de aanbesteding van het project. In het gunstigste geval kan het centrum volgend seizoen pas open, aldus Jacobusse. Mevrouw R. Warmenhoven liet namens de tegenstanders weten naar de rechter te zullen stappen om het plan alsnog tegen te hou den. „De gemeente heeft ons met het convenant aan Het Zeeuwse Landschap overgele verd. Zo voelen wij dit besluit." van onze verslaggever KORTGENE Het gemeente lijk zwembad in Wissenkerke gaat dit jaar al dicht. Een raads- meerderheid steunde een maan dag het voorstel van het CDA tijdens de begrotingsvergade ring. Ook het college van b en w ging mee. De sluiting van het zwembad maakte deel uit van een lijstje bezuinigingen dat de christen-democraten indienden om de lastenverzwaring voor inwoners van de voormalige ge meente Wissenkerke te tempe ren. Die zouden, rekende CDA- fractievoorzitter P. Moll voor, zestig procent meer belasting moeten gaan betalen, terwijl het gelijktrekken van de tarie ven voor oostelijk Noord-Beve land nauwelijks gevolgen zou hebben. Verschillende raadsleden uit de westhoek van het eiland zijn door burgers aan het jasje ge trokken over de forse offers die de fusie met zich meebrengt. Om de financiële pijn te verzachten, stelde het CDA voor de afval stoffenheffing veel minder dras tisch te laten stijgen. Het schroefde de tarieven terug van de door b en w voorgestelde 279 naar 210 gulden voor meerper- soonshuishoudens en van 210 naar 157.50 gulden voor éénper soonshuishoudens. Bovendien wordt de huisvuilverwijdering in vier jaar, dus fasegewijs, kosten dekkend gemaakt, waardoor de lastenverzwaringen geleidelij ker worden opgevoerd dan in het collegevoorstel. De christen-de mocraten hadden zich vooraf gaand aan de raadsvergadering al steun gekregen van de VVD en de Kiesvereniging Noord-Beve land. Pijn in 't hart Om de verminderde belastingin komsten te dekken, een bedrag van dik 240.000 gulden, offerde het CDA het zwembad. „Met pijn in het hart, maar we dupe ren liever een beperkte groep zwemmers dan een grote groep inwoners", motiveerde Moll zijn voorstel. De fractie vond verder gelden door de forensenbelas ting nog iets op te trekken en twee halve formatieplaatsen bij de gemeente niet in te vullen. Na een schorsing nam het colle ge van b en w zonder tegenstrib belen het CDA-voorstel over. Het zwembad sluiten bleek in het dagelijks gemeentebestuur geen punt. omdat het in de be groting had geopperd het bad in 1996 te sluiten. „Dat waren we toch al van plan. Ik onderken dat het zwembad een sociale functie heeft, maar we moeten keuzes maken", argumenteerde wethouder J. M. Meulenberg-op 't Hof. Burgemeester M. L. Eve- raers vulde aan dat nog geen af spraken met het zwembadperso neel zijn gemaakt voor 1995 en er derhalve geen probleem lag. Hij zegde een notitie toe, waarin met name een oplossing wordt geboden voor het schoolzwem men. De fracties van Gemeentebelan gen en PvdA stemden tegen de totale begroting. Het afstoten van het zwembad bestempelden ze als 'ad hoc-beleid'. terwijl de sluiting de financiële ruggegraat van het CDA-voorstel vormde. Beide fracties keerden zich ver der tegen de verhoging van de onroerend-zaakbelasting met vijf procent. PvdA-er P. A. Ha melink legde tevens een stem verklaring af waarin hij ook het tarief voor het rioolafvoerrecht afwees. Hij vond de begroting onevenwichtig: een cadeautje voor Kortgene. een rib uit het lijf voor Wissenkerke. Provinciale weg Tholen tijdens werk afgesloten THOLEN - Deze week is in Hal steren begonnen met asfalte- ringsvverkzaamheden aan de provinciale weg 302 lussen Tho len en Halsteren, plaatselijk be kend als de Eendrachtsweg. Het gehele werk zal naar verwach ting ongeveer vijl'weken duren. De weg zal gedurende een groot deel van deze periode voor alle verkeer zijn afgesloten. Het verkeer wordt vanaf de op en afrit nabij Noorderkreekweg omgeleid via de Noorderkreek weg en de Tholnseweg. De om leidingsroutes worden door mid del van borden aangegeven. De Lepelstraat blijft via de parallel weg bereikbaar. Op deze paral lelweg wordt tijdelijk eenrich tingsverkeer ingesteld. Kapelle trekt 8 ton uit voor inrichting wijk van onze verslaggeefster KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle heeft dinsdag avond 800.000 gulden beschik baar gesteld voor de inrichting van de nieuwbouwwijk Eliwer- ve III. Driekwart van de woningen in dit bouwplan is nu klaar en de gemeente vindt de tijd rijp voor de aanleg van onder meer trot toirs, parkeerplaatsen en be planting. Bij de inrichting wordt rekening gehouden met de wen sen van de bewoners zoals die in een schriftelijke enquête ken baar zijn gemaakt. De gemeente Vlissingen enquêteert gezinnen over de veiligheid van speelterreinen en waterpartijen. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - In tweedui zend Vlissingse gezinnen valt volgende week een enquête in de bus over de veiligheid van speelplekken en waterpartij en in hun omgeving. De en quête is het begin van een grootscheeps onderzoek dat de gemeente Vlissingen sa men met de landelijke Stich ting' Consument en Veiligheid uitvoert. Vlissingen is de eni ge Zeeuwse gemeente die aan het project deelneemt. Elders in het land wordt een verge lijkbaar onderzoek gehouden in de gemeenten Wierden (Overijssel), Maastricht en Dordrecht. Vlissingen doet al sinds 1992 mee aan de campagne Kind en Veiligheid. Tot nu toe ging het echter om losstaande activi teiten. Met het nu gestarte on derzoek probeert Vlissingen tot een meer structurele aan pak te komen. Daarom zijn 2.000 ouders van kinderen tus sen de vier en twaalf jaar wille keurig geselecteerd. Zij kun nen in de enquête hun visie ge ven over de veiligheid van de speelmogelijkheden in hun omgeving, In de enquête wordt gevraagd naar zaken zoals de onder grond van speeltoestellen, de staat waarin de toestellen ver keren, de drukte op speelter reinen. vandalisme, honde- poep, drainage, toezicht op de spelende kinderen, afscher ming van het terrein voor wa ter en verkeer en mogelijke overwoekering door planten en struiken. Ook wordt de ou ders gevraagd oplossingen aan te dragen voor de proble men die zij signaleren. De enquêteformulieren moe ten half april bij de gemeente binnen zijn. De formulieren gaan dan naar het onderzoeks bureau van de Stichting Con sument en Veiligheid, dat bin nen een maand de resultaten op een rijtje moet hebben. Aan de hand van de uitkomsten gaat de gemeente samen met medewerkers-van de Stichting Consument en Veiligheid be kijken waar bij de speelmoge lijkheden in Vlissingen de be langrijkste knelpunten zitten. Dat moet leiden tot een geza menlijk rapport dat uiteinde lijk aan de gemeenteraad wordt voorgelegd. Een deel van de problemen kan vervol gens worden opgelost door ze mee te nemen in het normale onderhoud. Voor aanpak van de belangrijkste andere onvei lige situaties zal eerst geld be schikbaar moeten zijn. Lessen in 'magnetronnen' in Ter Reede. van onze verslaggever VLISSINGEN - „Hoe noemen ze nou zo'n maaltijd, zegt u? Koel-vers? Ze verzinnen toch wat tegenwoordig." Met zichtbare schroom begeven de eerste ouderen zich naar de batterij magnetrons die in het Vlissingse zorgcentrum Ter Reede staan opgesteld. Ge heel op vrijwillige basis heb ben zij zich - samen met enke le lieden die iets over het ou derenbeleid te vertellen heb ben - aangemeld om te proe ven. De koelverse maaltijd is de opvolger van de warme hap die de deelnemers van Ta- feltje-Dek-Je dagelijks krij gen voorgeschoteld. Nu nog brengt van de Stich ting Huisvesting en Verzor ging voor Ouderen in Vlissin gen (HVOV) zes dagen per week rond het middaguur een vers bereide maaltijd op zo'n honderdvijftig adressen. Die werkwijze vergt veel tijd en in spanning van de vrijwilligers die de bezorging op zich heb ben genomen. Ook vinden veel ouderen het een nadeel dat zij direct aan tafel moeten als Ta- feltje-Dek-Je zich aandient. Ook al is er bezoek, het eten wordt immers snel koud. De koelverse diners, volgens een speciale kookmethode bereid, worden met drie stuks tegelijk bezorgd. Met een magnetron kunnen de ouderen, op het door hun gewenste tijdstip, het eten op temperatuur bren gen. Kartonnetje Het omgaan met magnetrons blijkt dinsdag tijdens de proef- sessie voor veel ouderen een ware beproeving. Met een mengeling van verwarring en ontzag wordt het wonderlijke apparaat bekeken. Medewer kers van de Ter Reede-keuken proberen de verontrusten op hun gemak te stellen. De klok op de goede stand zetten, daar gaat het om, bènadrukken zij. Om de techniek niet al te veel te laten imponeren hebben zij over het bedieningspaneel een kartonnetje geschoven, waar op de vijf belangrijkste stan den staan aangegeven: Uit. Melk. Soep, Maaltijd en. Stamppot. De maaltijd ziet er op het eer ste gezicht wat flets uit. Een bleekrood soepje, een mollige kippepoot, enkele bleke pie pers en wat naar het oranje neigende stukjes groente, die bij nadere beschouwing wor teltjes blijken te zijn. Voor Een van de bewoners van zorgcentrum Ter Reede in, Vlissingen probeert de eerste koel-verse maaltijd in de magnetron op te warmen. foto Ruben Oreel zici.tig wordt het afdekkende folie verwijderd en als eerste gaat de soep de magnetron in. „Nou, vol verwachting klopt mijn hart", zegt een van de dis genoten wat. angstig. Anderen draaien met. trillende handen aan de klok. Het licht springt aan en zie, het wonder ge schiedt: de carrousel met het voedsel zet zich in beweging. Binnen enkele minuten klin ken overal in de eetzaal bel letjes van magnetrons die aan geven dat het eten klaar is. Een indringende etenswalm vult stilaan de ruimte. Prima Eenmaal verwarmd oogt het maal beduidend appetijtelij- ker. De eerste eters schuiven aan tafel en de medewerkers van Ter Reede maken er een waar feestmaal van door. on danks het vroege uur, gul Cha teau Bergeron en een Graves- wijn uit te schenken. M. Meijer - 'ik ben van 1906' - krijgt zijn geliefde jonge jenever „Kijk eens aan. zeg. Ik dacht dat ze dat in het oudemannenhuis niet meer deden." Ook over de maaltijd is hij lovend. „Prima. Het enige wat ik zou kunnen opmerken is: het is een beetje flauw. Maar als dit mijn toe komstige eten is, dan ben ik te vreden. Want over Tafeltje- Dek-Je was ik niet echt en thousiast. Soms dacht ik: 'een zeventje', maar de volgende dag was het vaak weer een vijf- De magnetron heeft voor Meij er weinig geheimen meer. „Ik heb zelf zo'n Japanner. Er is niks aan. Eten erin en afstellen op vier, vijf minuten. Niet te lang, want het is zó warm. Een prima ding. En het voordeel is datje kunt eten wanneer het je uitkomt." Ook mevrouw J. Willemse-Pieters - 'ik ben al 85' - heeft weinig moeite met de magnetron. „Je moet er even mee leren omgaan. Maar je moet wel goed bij de pinken zijn om dit te volgen. Iemand die niet meer zo helder is, die leert het niet meer. Dan is het niks." J. de Reeper - 'volgende maand word ik 86' - zegt 'dankbaar' gebruik te hebben gemaakt van de uitnodiging. „Tafeltje-Dek-Je vond ik te be perkt, want dat was maar zes dagen in de week. En diep vriesmaaltijden zijn kwalita tief minder. Daar wilde ik ab soluut van af, Dit is een leuke stap ertussenin, Volgens mij is dat toch het beste. En het smaakt nog prima ook." van onze verslaggever KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal moet nog ettelij ke tonnen bezuinigen om uit te komen op een aanvaardbaar be grotingstekort voor de komen dejaren. Schraapte de Reimers- waalse politiek in commissie verband reeds een kleine drie ton bijeen, het dagelijks ge meentebestuur komt nu met aanvullende voorstellen om het tekort terug te brengen tot tach tig mille in 1999. De politiek kan daaruit een keuze maken. Een tekort van maximaal een kwart miljoen voor '98 en '99 wordt aanvaardbaar geacht. De extra besparingen die het college oppert, raken onder meer Yerseke. Krabbendijke en Kruiningen. Eén van de voor stellen is de voorgenomen aan pak van twee kruispunten (Mo- lendijk/Welleweg en Molendijk/ Molendijkseweg) te schrappen. Op de aanleg van de rondweg te Yerseke en de reconstructie van de Hansweertsestraatweg te Kruiningen valt eveneens te be knibbelen. De aanpak van de verlengde Noordweg te Krab bendijke kan ver vooruit worden geschoven. Kostenposten di( wat b en w betreft ook omlaa; kunnen, betreffen bijvoorbeeld brandweer, plantsoenen en ó- vervanging van lichtmasten i- de gemeente. Kadernota Een en ander blijkt uit de coa cept-kadernota 1996-1999 dii het college ter bespreking voor legt aan de raadscommissies Het stuk behelst een inventan satie van beleidsuitganspunte: en een financiële meerjaren planning. Ter voorbereiding onder meer in commissies al t ruime tijd gesproken over on: buigingen. Uitgangspunt was c: onaanvaardbaar hoge tekorte: terug te brengen die verwachi werden voor de jaren 1996 ti 1999. Zonder enig ingrijpen Reimerswaal in 1996 afstevener op een tekort van ruim zes tor. oplopend tot ruim acht ton i: 1999. Zou het gehele pakket va: commissie- en b en w-voorstel len worden goedgekeurd, dan ir voor volgend jaar nog maar ee: bezuiniging van 38 mille nodi; om de begroting sluitend te kri> gen. Het tekort in 1999 bedraag in dat geval tachtigduizend gul den. van onze verslaggeefster KAPELLE - De gemeenteraden van Kapelle en Reimerswaal zijn voorstander van een conve nant over de economische ont wikkeling van een stuk loswal langs het Kanaal door Zuid-Be veland. De raadsvergaderingen van de buurgemeenten stemden dinsdagavond in met de onder tekening van de bestuurlijke overeenkomst. Ook stelden ze ieder 14.750 gulden beschikbaar voor verder onderzoek. De ka- naalrand tussen Hansweert en Schore ligt op het grondgebied van beide gemeenten en moet aantrekkelijk worden gemaakt voor bedrijven op het gebied van op- en overslag en scheeps- reparatie. De gemeenteraad van Kapelle ging niet zonder gemor akkoord. De fracties van CDA, WD, SGP en Gemeentebelang hadden vooral kritiek op Rijkswater staat, de huidige eigenaar van de loswal. De dienst wil pas uit sluitsel geven over enkele voor waarden voor ontwikkeling van de loswal, nadat besluitvorming heeft plaatsgevonden. WD- fractievoorzitter C. G. Jebbink was het felst in zijn kritiek: „Het is toch te gek voor woorden dat Rijkswaterstaat van tevoren geen enkele garantie kan ven." Volgens wethouder G. E. M, de Maat (CDA. ruimtelijke orde ning) was hier sprake van 'eer. kip-eiverhaal'. De gemeente raad wil eigenlijk pas 14.750 gul den beschikbaar stellen voor on derzoek nadat Rijkswaterstaai duidelijkheid heeft verschaft En de dienst wil pas uitsluitsé geven nadat er besluitvorming heeft plaatsgevonden. Toen fractievoorzitter P. A. Ganse man van Gemeentebelang een derde keer terugkwam op kwestie, verloor de wethoudei zijn geduld: „Rijkswaterstaai doet het niet. Klaar." Voor de helft De fracties van SGP en Gemeen tebelang drukten het college te vens op het hart de leefbaarheid in Schore in de gaten te houden. Ook de bepaling dat de kosten van de ontwikkeling van de los wal door beide gemeenten vooi de helft gedragen zullen worden, leverde problemen op bij CDA en Gemeentebelang. Het CDA vond dat deze verhouding op nieuw bekeken moet worden al: het gaat om de daadwerkelijke realisering van het project. Rei merswaal heeft immers meer be lang bij het project, stelde de partij. van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente Middelburg moet opnieuw in overleg treden met C. Rijn, uit bater van een café aan de Markt, over de uitbreiding van zijn terras. Dat heeft rechter mr T. Damsteegt dinsdag bepaald. Rijn wil voor het pand van zijn buurman, het nachtcafé van N. J. van de Bergh, overdag een terras inrichten. De gemeente had Rijn een vergunning daar voor geweigerd wegens versto ring van de openbare orde. Damsteegt zei bij de behande ling van het bezwaarschrift van Rijn die reden 'flauwekul' te vin den. „Dat- de bereikbaarheid van het nachtcafé minder wordt, snap ik wel. Maar wat heeft de zichtbaarheid van het pand nu met openbare orde te maken?" vroeg hij aan J. A. W. de Wolf. de behandelend gemeente-ambte naar. De Wolf probeerde kramp achtig aan te tonen dat er zijde lings een relatie bestaat, maar kon de rechter daar niet van overtuigen. Die ging nog verder in zijn ver wijten aan het adres van de ge meente. Volgens Damsteegt ontbreekt het de gemeente Mid delburg aan beleid. „Daar wordt wel vaak naar verwezen", zei Damsteegt. „maar vaak zit er niet veel achter. Het lijkt me daarom verstandig dat de ge meente nu echt beleid gaat ont wikkelen en niet meer alleen met incidentele besluiten werkt." Omstandigheden Damsteegt vond bovendien dat de gemeente onvoldoende reke ning heeft gehouden met de bij zondere omstandigheden. Van de Bergh heeft namelijk ver klaard geen bezwaar te hebben tegen het terras voor zijn deur, 'als dat maar rond 19.00 uur schoon wordt opgeleverd'. De advocaat van Rijn. mr E. H. A Schute. had daar in zijn toelich ting al op gewezen. „Terrassen voor de deur van anderen versto ren uiteraard de openbare orde, maar dat vervalt als diegene geen bezwaar heeft tegen het terras", stelde Schute. De Wolf bracht daar tegenin dat van toekenning van deze ver gunning een ongewenste prece dentwerking uitgaat, „Als een andere uitbater een aanvraag in dient voor een terras op de vrije ruimte voor het aangrenzende pand. dan moeten we die straks ook toekennen, want w.e kunnen natuurlijk geen onderscheid ma ken". zei De Wolf. Gesprek De rechter stelde beide partijen voor nog eens opnieuw rond de tafel te gaan zitten. Namens zijn cliënt ging Schute daarmee ak koord. De Wolf stemde schoor voetend in met het voorstel var. de rechter. „Er valt wel tè pra ten. Binnen het gemeentelijk be leid kunnen we bekijken wat er mogelijk is." iedereen leest de krant altijd en overal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 26