Doorlichten Hontenisse uitgesteld PZC zeeland woensdag 29 maart 1995 A Toneelvereniging uit Breskens speelt op Amateur Theaterdag Jaarrekening van Stichting Welzijn nog niet op orde Bewoners krijgen meer te zeggen in wijkteam Terneuzen Geen subsidie voor muziekevenementen Terneuzen en Axel Sluis-Aardenburg geeft 10 mille voor restauratie spuithuis Rechter legt dief verplichte deelname aan sportproject op College vraagt adviesbureaus nieuwe offertes voor onderzoek van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De raads fracties Lijst P. Mangnus en Progressief Hontenisse houden vast aan het inhuren van een on gebonden adviesbureau voor het doorlichten van de admini stratieve huishouding van de gemeente Hontenisse. Ze vre zen dat de uitkomst van een der gelijk onderzoek gekleurd zou kunnen zijn, wanneer dat wordt gegund aan de gemeentelijk huisaccountant VB. Burgemeester en wethouders hebben nog geen keuze gemaakt tussen VB en diens concurrent Moret, Ernst Young. Beide re gisteraccountants brachten in februari een min of meer gelijk waardige offerte uit. Belangrijk verschil is dat Moret ook de per sonele werkwijze nauw bij het van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Bewoners van de binnenstad van Terneuzen krijgen meer inspraak in het functioneren van het wijkteam. Het huidige wijkteam wordt omgevormd tot bewonersplat form waarin tien binnenstadbe woners zitting krijgen. Het doel van het platform is signalering en terugdringen van overlast. C. Verlinde van de werkgroep so ciale vernieuwing noemt de an dere opzet van het wijkteam een logisch vervolg op het sociale vernieuwingsproces dat drie jaar geleden in gang werd gezet. „Toen we ruim twee jaar geleden het wijkteam op poten zetten, was de inbreng van bewoners be perkt. In het team zaten slechts twee bewoners van de stichting Leefbaarheid Binnenstad en on geveer tien vertegenwoordigers van instellingen, zoals de Vrou wen Advies Commissie, de wo ningbouwvereniging, het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, de politie, de gemeente en de stichting Wel zijn Terneuzen. Dit team heeft de kar losgetrokken. Nu de kar van onze verslaggever AXEL/TERNEUZEN - De orga nisatoren van het Portaal van Vlaanderen-Bluesfestival in Terneuzen en het School's Out Festival in Axel moeten het zon der een financiële bijdrage van de provincie stellen. Gedepu teerde staten hebben negatief gereageerd op de subsidie-aan vraag voor het bluesfestival, omdat de provincie het beste den van de budgetten voor de podiumkunsten heeft overge dragen aan de gemeenten. Het Axelse muzikale evenement valt buiten de boot, omdat vol gens gs niet is aangetoond dal deze activiteit van provinciaal belang is. Het Portaal van Vlaanderen- Bluesfestival is dit jaar aan de derde editie toe en wordt zater dag 13 mei gehouden bij het slui- zencomplex in Terneuzen. De stichting Blues Promotion heeft van de gemeente Terneuzen een subsidietoezegging gekregen, maar omdat er nog een exploita tietekort van 10.000 gulden res teerde vroegen de initiatiefne mers bij de provincie een aan vullende subsidie aan. Gs lieten dinsdag echter weten niet te willen voldoen aan dit verzoek. Het dagelijks provin ciebestuur verklaarde dat de provincie Zeeland in 1994 met Terneuzen en andere gemeenten een convenant meerjarige finan ciering podiumkunsten heeft af gesloten. Dit convenant houdt in dat elk jaar een totaal-budget beschikbaar wordt gesteld aan de gemeente Terneuzen en dat deze zelf kan bepalen voor welke activiteiten geld beschikbaar wordt gesteld. Een woordvoerder van de stich ting Blues Promotion toonde dinsdag weinig begrip voor het besluit van gs. „Dat convenant is mijns inziens vooral bestemd voor evenementen in het club circuit en het Portaal van Vlaan deren-Bluesfestival behoort ze ker niet tot die categorie. We hebben elk .jaar grote, interna tionale namen op het affiche staan en bovendien trekken we bezoekers uit het hele land en bet buitenland. Het festival temt niet in gevaar, maar we moeten nu zeker 400 bezoekers ■fleer hebben dan we aanvanke lijk hadden begroot. Anders is bet afgelopen." Aftasten Bestuurslid N. Bolleman van de Stichting Stapp - die verant- onderzoek wil betrekken. De fracties P. Mangnus en Progres sief Hontenisse geven aan die methodiek verreweg de voor keur, ook al is die duurder. Ze verwachten van een dergelijke werkwijze een objectief en goed onderbouwd eindoordeel. Algemeen Belang sprak zich vo rige maand om principiële rede nen uit tegen het doorlichten van het gemeentelijk-apparaat door een extern bureau. De par tij vindt de kosten te fors en ziet dat geld liever aan openbare voorzieningen besteed. Kosten Het gevolg is dat een meerder heid van de raad vooralsnog wei nig voelt voor de weg die het col lege in de raadsvergadering van februari aangaf te willen bewan delen. Die aftekening was toen loopt, kunnen de bewoners de boel overnemen." Verlinde ontkent dat het wijk team niet goed functioneerde en dat de problemen in de binnen stad op deze manier worden af geschoven op de bewoners. „Het liep juist heel lekker. Maar men miste de betrokkenheid van de bewoners. Het is niet goed als vanuit de instellingen wordt be paald wat er in de binnenstad moet gebeuren. De mensen kun nen zelf aangeven wat ze willen en samen nadenken over maat regelen of mogelijkheden ter verbetering van de directe leef omgeving", aldus Verlinde. Het bewonersplatform dat 11 april voor de eerste keer verga dert, wordt begeleid door de so ciaal opzichter van de woning bouwvereniging M. Joensen, de wijkagent, iemand van de stich ting Welzijn, de beheerster van De Triangel, J. Dees en Verlinde. Wanneer het bewonersplatform problemen of overlastsituaties signaleert, kunnen deze in voor komende gevallen worden door gespeeld naai' de instanties waarmee de genoemde begelei ders in hun werk contact heb ben. woordelijk is voor de organisatie van het Axelse popfestival - rea geerde laconieker op het afwij zen van de subsidie-aanvraag. „We dienden dat verzoek bij de provincie in, omdat we wilden aftasten welke mogelijkheden we hebben om fondsen te wer ven voor het festival", aldus Bol leman. „En dat gedeputeerde staten ons subsidieverzoek af wezen, omdat we niet duidelijk hebben kunnen maken dat het evenement van provinciaal be lang is, kan ik wel een beetje be grijpen. Maar aan de andere kant is het wel zo dat we dit jaar een Engelse, Belgische en Ame rikaanse band hebben gepro grammeerd en dat we altijd veel bezoekers uit België trekken. We weten niet of we tegen het be sluit van gs in beroep gaan, daar moeten we ons intern nog op be raden." Nieuw onderdak buurtvereniging Hof Zeldenrust- St. Annapolder TERNEUZEN - Het onderko men van de buurtvereniging Hof Zeldenrust Sint Annapol der, het voormalige Rivieren- huis, is onlangs gesloopt. Het duurt tot het najaar voor hel te bouwen nieuwe buurthuis in gebruik wordt genomen, maai de activiteiten van de vereni ging kunnen op andere locaties worden voortgezet. Zo hebben de computerclub en de beleggingsstudieclub onder dak gevonden in het gebouw van peuterspeelzaal Bruintje Beer. De eerste bijeenkomst van de computerclub (ook toegankelijk voor niet-leden) wordt zaterdag 15 april vanaf 13.00 uur gehou den, de beleggingsclub verga dert dinsdag 18 april. Ook de bingo-avonden vinden voorlo pig plaats in het gebouw van Bruintje Beer aan de IJssel- straat. De eerste is zaterdag 15 april vanaf 20.00 uur voorzien. De cartonnageclub uit de wijk heeft tijdelijk onderdak gevon den in de gemeenschapsruimte van basisschool De Geule en houdt daar woensdag 5 april voor het eerst een verenigings avond. De koninginnedagvie ring van de buurtvereniging- wordt in en om de gebouwen van het Westerscheldecollege ge houden. reden het voorstel om 75.000 gul den uit te trekken voor de eerste fase van het onderzoek aan te houden. Saillant detail is dat fractie P. Mangnus volgend jaar - volgens afspraak binnen de coalitie - de wethouderspost van de Lijst L. Mangnus over neemt en er dus alle baat bij heeft dat ze achteraf geen ver wijt kan worden gemaakt over de reorganisatie. Volgens burgemeester T. Steen kamp bestaat er binnen het col lege nog steeds 'een lichte voor keur' voor VB-accountants. Maar een definitief standpunt is er nog niet ingekomen, zo bena drukt hij tegelijkertijd. Dat de bekendheid van VB met de ge meentelijke organisatie 'door sommigen zowel als voor- en na deel wordt. gezien, ziet het colle ge net zo', verklaarde Steen kamp dinsdag. Op aandringen van de fracties P. Mangnus en Progressief Honte nisse hebben b en w de twee ac countants gevraagd een aanvul lende offerte op te maken. Daar uit moet blijken hoeveel de ad ministratieve reorganisatie in totaal zal kosten en wat voor dat geld allemaal precies staat te ge beuren. Steenkamp verwacht in mei uitsluitsel te kunnen geven over de plannen. Het streven was aanvankelijk, om in maart al duidelijkheid te verschaffen. en vier uur gistermiddag gingen ruim 670 auto's voorbij aan de raderapparatuur van de politie. Veel automobilisten reden har der dan de 50 kilometer die ter plekke is toegestaan. In totaal gingen 134 bestuurders op de bon. De hoogstgemeten snel heid bedroeg op deze stand plaats 95 kilometer per uur. van onze verslaggever TERNEUZEN - Het onderzoek naar malversaties door een oud-administrateur van de Stichting Welzijn Terneuzen duurt iets langer dan verwacht. De leden van de Terneuzense ge meenteraadscommissies wel zijn en financiën kunnen daar door nog niet vandaag, woens dag, een kijkje in de financiële boeken nemen, maar moeten wachten tot - waarschijnlijk - de tweede week van april. De vertraging in het 'presenta bel' maken van de jaarrekening 1994 duurt iets langer door een reeds geplande vakantie van de administrateur die alle cijfers narekent, verklaarde stichtings voorzitter T. Tamis dinsdag. Bo vendien moesten tussentijds ook steeds gegevens worden uit gewisseld ten bate van het poli tioneel fraude-onderzoek, voeg de directeur J. Snelders er aan toe. Oud-administrateur G. Pis- caer - tot half januari ook frac tievoorzitter van GroenLinks in de Terneuzense gemeenteraad - werd twee maanden geleden ontslagen, omdat hij ervan wordt verdacht 120 mille bij de Stichting Welzijn Terneuzen te hebben verduisterd. De werkelijke cijfers over de af gelopen twee jaar konden tot nu toe niet worden gepresenteerd door stichtingsmedewerkers en administratiekantoor. Voorzit ter Tamis van de Stichting Wel zijn Terneuzen kan zich voor stellen dat het uitblijven van preciese jaarrekeningen op bui- van onze verslaggever AARDENBURG - Het college van b en w van de gemeente Sluis-Aardenburg wil 10.000 gulden beschikbaar stellen voor de restauratie van het voormalige spuithuis op de Markt in Aardenburg. De Stich ting Mediator is het spuithuis, de oude marechausseekazerne en de paardestal aan de Markt ingrijpend aan het verbouwen tot een zaken- en cultureel cen trum voor Oost-Europa. Het college wil een krediet verle nen, omdat de voormalige ge meente Aardenburg in mei 1994 een bijdrage ontving van de Ver eniging Dorp, Stad en Land voor de restauratie van het spuithuis. In december 1993 besloot het ge meentebestuur van Aardenburg al 100.000 gulden vrij te maken voor het initiatief van de Stich ting Mediator. Daarbij was de af spraak gemaakt dat dit geld be schikbaar zou worden gesteld als de in het bestek beschreven bouwkundige werkzaamheden voor vijfenzeventig procent gevorderd zouden zijn. De Stich ting Mediator heeft de financiële middelen echter eerder nodig en daarom heeft het gemeentebe stuur het verzoek gekregen ht geld al uit te betalen op het mo ment dat de bouwwerkzaamhe den voor zeventig procent ge reed zijn. Het- college is bereid aan dit verzoek te voldoen. van een medewerkster MIDDELBURG Een 19-jarige Middelburger stond dinsdag voor de politierechter in Mid delburg voor poging tot diefstal van een auto, een woningin braak en het stelen van benzine. Hij kreeg daarvoor een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden opgelegd met de verplichting een door de reclassering te geven cursus te volgen, die bestaat uit sportac tiviteiten en een overlevings tocht. De man had samen met een maat in augustus vlak bij het po litiebureau in zijn woonplaats een auto opengebroken en de draadjes om te starten met el kaar verbonden, maar voordat de twee konden wegrijden wer den zij in hun .kraag gevat. De jongeman zei dat ze toen goed 'doorgezakt' waren. Ze zouden elk ruim twintig pilsjes hebben gebruikt. Het was volgens-hem niet de bedoeling om de auto te houden. Ze wilden alleen naar Goes om te gaan stappen, maar omdat er geen treinen meer re den wilden ze de auto Tenen' en hem later terugbrengen. De inbraak in Goes in mei vorig jaar pleegde hij ook met zijn makker. Die had in zijn flatge bouw problemen met een buur man over een hond, wat de aan leiding was om bij hem in te bre ken. De Middelburger trapte zo wel de buitendeur van de flat als de deur van het appartement in. Het tweetal nam de tv, de ste reo-installatie en cd's mee. De benzinediefstal dateerde van april vorig jaar. tenstaanders overkomt als 'een gebed zonder end'. Hij gaat er echter nu vanuit dat de Terneu zense gemeenteraadsleden half april echt inzage in de catastrofe kunnen krijgen. Opvolging Twee weken later maakt Tamis, wiens geloofsbrieven deze week door de gemeenteraad worden onderzocht, naar alle waar schijnlijkheid zelf deel uit van de raadsfractie van D66. Hij volgt J. de Zeeuw op. die begin deze maand in provinciale staten werd gekozen. Zijn voorzitters hamer van de Stichting Welzijn Terneuzen zal Tamis vlak voor of vlak na zijn intrede in de raad overdragen aan een opvolger. „Volgens door de raad opgestel de regels mogen raadsleden geen bestuursfuncties bekleden bij door- de gemeente gesubsi dieerde instellingen. Dat ik af scheid neem van de stichting staat dus vast. Maar ik wil mijn mede-bestuursleden natuurlijk wel de kans geven in alle rust een opvolger te kiezen. Tot nu toe circuleren er nog geen namen van kandidaten." De stichtingsbestuurders kun nen volgende maand onder vuur komen te liggen als de gemeen teraad hen verantwoordelijk houdt voor - de grote omvang van - het verduisterde bedrag. Voorzitter Tamis is zich daarvan bewust, maai' is niet bang dat hij zijn raadslidmaatschap moet beginnen als aangeschoten wild. „Ik ben niet bevreesd voor het oordeel van de gemeenteraad." Het collegevoorstel om de Stich ting Mediator te steunen komt op donderdag 30 maart aan de orde tijdens de raadsvergade ring. Deze vergadering wordt ge houden in de raadszaal van het Belfort in Sluis en begint om 19.30 uur. KLOOSTERZANDE KBO De West-Vlaamse in ternist-geriater J. Baeyens ver zorgt dinsdag 4 april een lezing in Kloosterzande. Het thema van zijn spreekbeurt in De Rei zende Man (aanvang 14 uur) is 'vergrijzing: een positieve uitda ging'. De specialist is lector aan de fa culteit der Geneeskunde van de katholieke universiteit in Leu ven. Hij komt naar Kloosterzan de op uitnodiging van de Katho lieke Bond van Ouderen (KBO) in Zeeland, die dinsdag in De Reizende Man haar algemene jaarvergadering' houdt. Het ochtendprogramma bestaat onder meer uit een bestuursver kiezing. Secretaris C. Hageman uit Clinge legt zijn functie neer. Het bestuur draagt P. Adriaan- sens voor als de nieuwe secreta ris van de KBO-Zeeland. De al gemene vergadering begint om 10.30 uur. De man zei dat hij zich veel ver antwoordelij ker was gaan ge dragen omdat zijn vriendin zwanger is. Hij volgt nu een be roepsopleiding. Het gebruik van speed, pillen en cocaïne heeft hij afgezworen. 'Stappen' doet hij nog zelden en dan drinkt hij nog 'maar' hooguit vijftien pilsjes. De reclassering adviseerde om de jongeman geen gevangenis straf op te leggen maar te laten deelnemen aan het 'beva-pro- ject', wat staat voor bewegings- en vormingsactiviteiten. Dat houdt in judolessen, balspelen en een overlevingstocht. De be doeling ervan is beter te leren sa menwerken. De eerste cursus van dit soort voor jeugdige de linquenten wordt bij voldoende deelneming in oktober gegeven. Mocht de cursus niet doorgaan dan kan deze in het geval van de Middelburger vervangen wor den door een werkstraf van hon derd uur. Prijsvraag Slavenkas ZIERIKZEE - De winnaar van de jaarlijkse prijsvraag van de Slavenkas wordt dinsda 25 april bekendgemaakt in de trouwzaal van het stadhuis in Zierikzee. Ook dit jaar kan de gelukkige een reis maken met het zeilschip 'De Eendracht'. De prijs wordt om 16.00 uur uitgereikt door bur gemeester J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. Politie bekeurt 147 hardrijders SAS VAN GENT - De politie in Zeeuws-Vlaanderen hield dins dag drie snelheidscontroles op evenveel plaatsen in de regio. In de vroege ochtenduren stond de radarapparatuur opgesteld aan de Westkade in Sas van Gent. Ruim 150 auto's passeer den de apparatuur. Twee be stuurders reden te hard. De hoogst gemeten snelheid was 67 kilometer. Ter plaatse is 50 kilo meter per uur toegestaan. In Zuiddorpe slingerde de politie tussen 11 en 12 uur elf automobi listen op de bon. De hoogst ge meten snelheid betrof in de Zuiddorpse bebouwde kom 74 kilometer per uur. Tussen twee van onze verslaggever BRESKENS/TERNEUZEN - Toneelvereniging Thalia in Breskens kan dit seizoen geen voorstellingen verzorgen in het vissersdorp, omdat er al maanden onduidelijkheid is over de toekomst van het ver enigingsgebouw De Uit komst. Thalia wijkt daarom uit naar de Amateur Theater dag, die op zaterdag 8 april in het Zuidlandtheater in Ter neuzen wordt gehouden en het Eenakterfestival in Zie rikzee, dat voor zondag 23 april op de agenda staat. Net als zoveel andere vereni gingen in Breskens kon to neelvereniging Thalia jaren lang terecht in het vereni gingsgebouw De Uitkomst, dat eigendom is van de Neder lands-hervormde kerk. De her vormde kerk in Breskens wil de De Uitkomst aanvankelijk verkopen aan Projectbouw Zeeland, maar de verkoop overeenkomst werd in decem ber vorig jaar ontbonden. Uit een eerste grondonderzoek was gebleken dat de grond rond het verenigingsgebouw vervuild is. De hervormde kerk en het ge meentebestuur van Oostburg willen zich gezamenlijk in spannen om het gebouw voor het Breskense verenigingsle ven te behouden. Gemeente- voorlichter L. Polfliet ver klaarde dinsdag dat het Oost- burgse college van b en w pas stappen kan ondernemen als de uitslag van een tweede grondonderzoek bekend is. „Op de uitslag van dat onder zoek wachten we al drie we ken", aldus Polfliet. „Dus de gegevens zijn wellicht op korte termijn bekend." Rompslomp De Bressiaanse verenigingen kunnen voorlopig gebruik blij ven maken van De Uitkomst. „Ook wij hadden van het kerk bestuur toestemming gekre gen om te repeteren in het ver enigingsgebouw", liet secreta ris H. de Graaf van toneelver eniging Thalia weten. „Maar het verzorgen van een voor stelling in De Uitkomst voor het publiek zou teveel romp slomp geven. Maar we willen niet dat onze vereniging uit el kaar valt en daarom spelen we op de Amateur Theaterdag in Terneuzen en het Eenakterfes tival in Zierikzee." Toneelvereniging Thalia uit Breskens tijdens de repetities voor Feest. foto Charles Strijd Thalia staat tijdens de beide evenementen op de planken met de voorstelling Feest op de agenda. Het stuk is ge schreven door C. G. Wiegnd' Buss en bewerkt en geregis seerd door Margreet de Groot. De hoofdpersonen in het stuk zitten zo vast aan clichés en rolpatronen, dat ze niet meer in staat zijn om spontaan ge voelens te uiten. De Amateur Theaterdag in Terneuzen begint om 15.00 uur. Het kinderkoor Vivace uit Groede opent het festival. Daarna zijn er 's middags voorstellingen van ballet school Petrella Lion uit Axel, Tejeater Marrein. toneelver eniging Odi uit Vogelwaarde en de cabaretgroep Aan Dig gelen uit Hulst. Het avondpro gramma begint om 20.00. Naast diverse groepen die ook 's middags hebben gespeeld, verzorgt balletschool Lilianne Butler 's avonds een voorstel ling. Thalia sluit de Amateur Theaterdag af. Hontenisse wil op basis van een aanvullende offerte besluiten wie de administratieve huishouding van de gemeente Hontenisse mag doorlichten, VB of diens concurrent Moret, Ernst Young. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 25