Plannen voor Markt bijgesteld PZC Maquette van kerk toont rijke verleden Zierikzee Gemeente sluit bad Wissenkerke dit jaar Reimerswaal moet extra bezuinigen i 11 r 4 Griekse tragedie Hekabe in Rotterdamse Schouwburg zeeland WOENSDAG 29 MAART 1995 s 14 Brouwershaven presenteert nieuwe varianten herinrichting stappen in rotterdam van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - De Markt in Brouwershaven is nu aan de rommelige kant. vindt burgemeester L. N. Labruyère. Auto's worden willekeurig ge stald, terrassen zijn omringd door parkeerplaatsen en voor voetgangers is het lastig lopen. Daarom is een aanpassing nood zakelijk, meent het Brouwse ge meentebestuur. Nadat een eer ste plan in 1992 geen goedkeu ring kreeg van de bevolking, presenteert het college twee nieuwe varianten voor de her inrichting van de Markt. De voorkeur van b en w gaat uit naar een zogeheten 'besloten Markt'. Langs de rand wordt ge parkeerd en in het midden wordt een verblijfsgebiedje ingericht, grofweg het stuk tussen de mu ziektent en het beeld van Jacob Cats. Dit terrein wordt verboden voor auto's, waardoor het er voor voetgangers goed toeven moet zijn. Ook terrassen worden naar dit stuk Markt verschoven. Horeca-personeel moet dan wel iets verder lopen, maar daar staat volgens Labruyère tegen over dat de gasten in een veel Prijsvraag Slavenkas ZIERIKZEE - De winnaar van de jaarlijkse prijsvraag van de Slavenkas wordt dinsda 25 april bekendgemaakt in de trouwzaal van het stadhuis in Zierikzee. Ook dit jaar kan de gelukkige een reis maken met het zeilschip 'De Eendracht'. De prijs wordt om 16.00 uur uitgereikt door bur gemeester J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. ZIERIKZEE Wijkbus De Zierikzeese af deling van het Fonds Zomer- postzegels wil een deel van de opbrengst van de verkoop van wenskaarten doneren aan 'Wijk bus 60+' voor het aanschaffen van een magneetbord en boek jes voor de dienstregeling. De kaarten worden tegelijk met de ouderenpostzegels verkocht. De actie begint dinsdag 11 aprii. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het schaalmodel van de Sint Lievensmonster- kerk is een 'overweldigend' ge zicht, maar niet voldoende om de herinnering aan de afgebran de gotische kerk van Zierikzee levend te houden. Burgemees ter J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee hoopt dat de contou ren van het godshuis op eniger- Kapelle trekt 8 ton uit voor inrichting wijk van onze verslaggeefster KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle heeft dinsdag avond 800.000 gulden beschik baar gesteld voor de inrichting van de nieuwbouwwijk Eliwer- ve III. Driekwart van de woningen in dit bouwplan is nu klaar en de gemeente vindt de tijd rijp voor de aanleg van onder meer trot toirs. parkeerplaatsen en be planting. Bij de inrichting wordt rekening gehouden met de wen sen van de bewoners zoals die in een schriftelijke enquête ken baar zijn gemaakt. 4 j*.- j ^■1 1"! i 'i aantrekkelijker omgeving ver blijven. „Ze worden in elk geval niet gehinderd door auto's." Muziektent In het plan is ook een uitge breide renovatie van de muziek tent voorzien. Daarbij moet wor den gedacht aan een kap van lei bedekking en het maken van een nieuwe toegang aan de oost zijde. Door dat laatste ontstaat meer samenhang met het beeld van Jacob Cats. Verder komt aan de oostzijde van de Markt nog een klein parkeerterreintje, zodat uiteindelijk 74 plaatsen overblijven. De rijbaan voor het stadhuis wordt ook iets in ooste lijke richting verschoven, waar door meer ruimte voor voetgan gers ontstaat. Deze aanpassing zal tevens de snelheid van het doorgaand verkeer afremmen, verwacht Labruyère. „Er komen immers diverse slingers in de weg." Voorts is op de kop van de Haven een verdiept terras voor zien. Een andere variant heeft minder voordelen, vindt de burgemees ter. Zo is daarin het verdwijnen van de muziektent noodzakelijk en wordt een veel kleiner gedeel te van de Markt ingericht tot verblijfsgebied. Bovendien blij ven de terrassen op hun huidige, minder aantrekkelijke locatie. „Met de optie waaraan het col lege de voorkeur geeft, wordt volgens mij recht gedaan aan de opmerkingen van inwoners." Jacob Cats Labruyère doelt daarmee onder meer op het feit dat het beeld van Jacob Cats in de nieuwe plannen op zijn plaats mag blij ven staan. Drie jaar geleden zorgde de herinrichting van de Markt voor grote opschudding in Brouwershaven, onder meer vanwege de voorgestelde ver plaatsing van het standbeeld. De actiegroep Vader Cats ver zette zich daar met hand en tand tegen en verzamelde zo'n 850 handtekeningen. Labruyère: „We wilden Cats de meest pro minente plaats in het dorp ge ven, maar er werd gereageerd alsof we hem uit het centrum wilden verbannen." De herinrichtingsvoorstellen komen aan de orde in de verga dering van de commissie ruimte lijk beheer van maandag 10 april. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het stadhuis. lei wijze zichtbaar kunnen wor den gemaakt. „Pas dan is het historische plaatje compleet." Hij zei dit dinsdag tijdens de opening van de tentoonstelling waarvan de maquette het pronkstuk is. Wellicht kan nog voor de herin deling met de klus worden be gonnen, opperde Asselbergs voorzichtig. Het gedetailleerde model - een werkstuk van G. Boot uit Zierikzee - deed hem beseffen hoe 'onvoorstelbaar rijk' de stad vroeger is geweest. „Het vervult je met enorm veel trots." Hij zei niet te begrijpen dat het kerkbestuur in 1832, het jaar waarin het gebouw in vlam men opging, besloot op dezelfde plaats een nieuwe kerk te bou wen. „Niemand zou in deze tijd besluiten een andere kerk in een andere stijl te plaatsen." Stree karchivaris H. Uil. ook een van de sprekers, dacht hier niet an ders over. Het herstel is de ver keerde kant opgegaan, hield hij het publiek in de Nieuwe Kerk voor. „Temeer omdat achteraf bleek dat nieuwbouw duurder was dan restauratie." De tentoonstelling 'De geschie denis van de Nieuwe Kerk en de voorgaande kerken' is een initia tief van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Volgens voor zitter K. J. Kuiken - „Ik doe ook aan modelbouw maar ben meer (J jj| I HI II B H S.;A* lil lil ji I» BI h® "l'j i J- -IS s -* van onze verslaggever KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal moet nog ettelij ke tonnen bezuinigen om uit te komen op een aanvaardbaar be grotingstekort voor de komen dejaren. Schraapte de Reimers- waalse politiek in commissie verband reeds een kleine drie ton bijeen, het dagelijks ge meentebestuur komt nu met aanvullende voorstellen om het tekort terug te brengen tot tach tig mille in 1999. De politiek kan daaruit een keuze maken. Een tekort van maximaal een kwart een stoommachinemannetje" - hebben de leden veel liefde voor 'het vak'. De expositie bevat naast een model van de Sint Lie- vensmonsterkerk ook maquet tes van de Nieuwe Kerk en de Dikke Toren. Tevens is informa tie aanwezig over de historie van de drie bouwwerken. Provinciale weg Tholen tijdens werk afgesloten THOLEN - Deze week is in Hal steren begonnen met asfalte- ringswerkzaamheden aan de provinciale weg 302 tussen Tho len en Halsteren, plaatselijk be kend als de Eendrachtsweg. Het gehele werk zal naar verwach ting ongeveer vijf weken duren. De weg zal gedurende een groot deel van deze periode voor alle verkeer zijn afgesloten. Het verkeer wordt vanaf de op en afrit nabij Noorderkreekweg omgeleid via de Noorderkreek weg en de Tholnseweg. De om leidingsroutes worden door mid del van borden aangegeven. De Lepelstraat blijft via de parallel weg bereikbaar. Op deze paral lelweg wordt tijdelijk eenrich tingsverkeer ingesteld. miljoen voor '98 en '99 wordt aanvaardbaar geacht. De extra besparingen die het college oppert, raken onder meer Yerseke, Krabbendijke en Kruiningen. Eén van de voor stellen is de voorgenomen aan pak van twee kruispunten (Mo- lendijk/Welleweg en Molendijk/ Molendijkseweg) te schrappen. Op de aanleg van de rondweg te Yerseke en de reconstructie van de Hansweertsestraatweg te Kruiningen valt eveneens te be knibbelen. De aanpak van de verlengde Noordweg te Krab bendijke kan ver vooruit worden geschoven. Kostenposten die wat b en w betreft ook omlaag kunnen, betreffen bijvoorbeeld brandweer, plantsoenen en de vervanging van lichtmasten in de gemeente. Een en ander blijkt uit de con- cept-kadernota 1996-1999 die het college ter bespreking voor legt aan de raadscommissies. Het stuk behelst een inventari satie van beleidsuitganspunten en een Financiële meerjaren planning. Ter voorbereiding is onder meer in commissies al ge ruime tijd gesproken over om buigingen. Uitgangspunt was de onaanvaardbaar hoge tekorten terug te brengen die verwacht werden voor de jaren 1996 tt 1999. Zonder enig ingrijpen zou Reimerswaal in 1996 afstevenen op een tekort van ruim zes ton, oplopend tot ruim acht ton in 1999. Zou het gehele pakket van commissie- en b en w-voorstel- len worden goedgekeurd, dan is voor volgend jaar nog maar een bezuiniging van 38 mille nodig om de begroting sluitend te krij gen. Het tekort in 1999 bedraagt in dat geval tachtigduizend gul den. van onze verslaggever KORTGENE - Het gemeente lijk zwembad in Wissenkerke gaat dit jaar al dicht. Een raads- meerderheid steunde een maan dag het voorstel van het CDA tijdens de begrotingsvergade ring. Ook het college van b en w ging mee. De sluiting van het zwembad maakte deel uit van een lijstje bezuinigingen dat de christen-democraten indienden om de lastenverzwaring voor inwoners van de voormalige ge meente Wissenkerke te tempe ren. Die zouden, rekende CDA- fractievoorzitter P. Moll voor, zestig procent meer belasting moeten gaan betalen, terwijl het gelijktrekken van de tarie ven voor oostelijk Noord-Beve land nauwelijks gevolgen zou hebben. Verschillende raadsleden uit de westhoek van het eiland zijn door burgers aan het jasje ge trokken over de forse offers die de fusie met zich meebrengt. Om de financiële pijn te verzachten, stelde het CDA voor de afval stoffenheffing veel minder dras tisch te laten stijgen. Het schroefde de tarieven terug van de door b en w voorgestelde 279 naar 210 gulden voor meerper- soonshuishoudens en van 210 naar 157,50 gulden voor éénper soonshuishoudens. Bovendien wordt de huisvuilverwij dering in vier jaar, dus fasegewijs, kosten dekkend gemaakt, waardoor de lastenverzwaringen geleidelij ker worden opgevoerd dan in het collegevoorstel. De christen-de mocraten hadden zich vooraf gaand aan de raadsvergadering al steun gekregen van de VVD en de Kiesvereniging Noord-Beve land. Pijn in 't hart Om de verminderde belastingin komsten te dekken, een bedrag van dik 240.000 gulden, offerde het CDA het zwembad. „Met pijn in het hart, maar we dupe ren liever een beperkte groep zwemmers dan een grote groep inwoners", motiveerde Moll zijn voorstel. De fractie vond verder gelden door de forensenbelas- ting nog iets op te trekken en twee halve formatieplaatsen bij de gemeente niet in te vullen. Na een schorsing nam het colle ge van b en w zonder tegenstrib belen het CDA-voorstel over. Het zwembad sluiten bleek in het dagelijks gemeentebestuur Woensdag 29 maart De Doelen, kleine zaal - 20.15 Schubertiade door pianoduo Yaari Tal en Andreas Groethuy- sen. Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'Klatergoud', door Burpp voor kinderen vanaf 4 jaar. Lantaren/Vepster 1 - 20.30 'The- I-Mechanism', dansvoorstelling door Public Affairs, Theater Am Turm en Werkplaats Lantaren/ Venster. Luxor Theater - 20.15 'Willeke, de Musical', oerhollandse musi cal met een uniek beeld van de jaren zestig. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Hekabe', van Eu ripides door het RO-theater over hypocrisie waarmee wreedhe den uit politieke of militaire noodzaak worden gerechtvaar digd. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Ik heb het ge zien' naar Shakespeare door 't Gebroed. Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'La sopa del dia', door W.A.C.K.O. met fysiek en ver baal geweld. Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Pikkie Noga's' cabaret door Rob Kamphues. Donderdag 30 maart De Doelen, grote zaal - 20.15 Meesters aan het klavier door Krystian Zimmerman met werken van o.a. Debussy, We- bern en Bach. Lantaren/Venster 1 - 20.30 'The- I-Mechanism' (zie woensdag 29 maart). Lantaren/Venster 2 - 21.00 'Don Carlos', van F. Schiller door To neelgezelschap Maten. Luxor Theater - 20.15 'Willeke. de Musical' (zie woensdag 29 maart). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Hekabe' (zie woensdag 29 maart). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Yerma' van Frederieo Garcia Llorca door De Paardenkathedraal, over een vrouw die hartstochtelijk ver langt naar een kind en een man die haai- wens onderdrukt. Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Tussendorst' door Wan- sink en Van Oei met scherpe dia logen en felle satire op gewoon ten binnen de Amsterdamse grachtengordel. Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Pikkie Noga's' (zie woensdag 29 maart). Vrijdag 31 maart De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart met werken van Berlioz en Wagner. Theater De Evenaar - 20.15 Chi nees Schimmenpoppenspel door het Yueh Lung Shadow Theatre, drie verhalen. Jeugdtheater Hofplein - 19.00 'Heksen. Kikkers en Spoken', door jeugdtheaterschool Hof plein over een wereld niet ver van de onze. met heksen en tove naars. Lantaren/Venster 1 - 20.30 'The- I-Mechanism' (zie woensdag 29 maart). geen punt, omdat het in de be groting had geopperd het bad in 1996 te sluiten. „Dat waren we toch al van plan. Ik onderken dat het zwembad een sociale functie heeft, maar we moeten keuzes maken", argumenteerde wethouder J. M. Meulenberg-op 't Hof. Burgemeester M. L. Eve- raers vulde aan dat nog geen af spraken met het zwembadperso neel zijn gemaakt voor 1995 en er derhalve geen probleem lag. Hij zegde een notitie toe, waarin met name een oplossing wordt geboden voor het schoolzwem men. De fracties van Gemeentebelan gen en PvdA stemden tegen de totale begroting. Het afstoten van het zwembad bestempelden ze als 'ad hoc-beleid', terwijl de sluiting de financiële ruggegraat van het CDA-voorstel vormde. Beide fracties keerden zich ver der tegen de verhoging van de onroerend-zaakbelasting met vijf procent. PvdA-er P. A. Ha melink legde tevens een stem verklaring af waarin hij ook het tarief voor .het rioolafvoerrecht afwees. Hij vond de begroting onevenwichtig: een cadeautje voor Kortgene, een rib uit het lijl voor Wissenkerke. Politie bekeurt 147 hardrijders SAS VAN GENT - De politie in Zeeuws-Vlaanderen hield dins dag drie snelheidscontroles op evenveel plaatsen in de regio. In de vroege ochtenduren stond de radarapparatuur opgesteld aan de Westkade in Sas van Gent. Ruim 150 auto's passeer den de apparatuur. Twee be stuurders reden te hard. De hoogst gemeten snelheid was 67 kilometer. Ter plaatse is 50 kilo meter per uur toegestaan. In Zuiddorpe slingerde de politie tussen 11 en 12 uur elf automobi listen op de bon. De hoogst ge meten snelheid betrof in de Zuiddorpse bebouwde kom 74 kilometer per uur. Tussen twee en vier uur gistermiddag gingen ruim 670 auto's voorbij aan de raderapparatuur van de politie, Veel automobilisten reden har der dan de 50 kilometer die ter plekke is toegestaan. In totaal gingen 134 bestuurders op de bon. De hoogstgemeten snel heid bedroeg op deze stand plaats 95 kilometer per uur. Lantaren/Venster 2 - 21.00 'Don Carlos' (zie donderdag 30 maart). Luxor Theater - 20.15 'Willeke, de Musical' (zie woensdag 29 maart). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Hekabe' (zie woensdag 29 maart). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Yerma' (zie donderdag 30 maart). Theater Zuidplein, grote zaal- 20.15 Jules Deelder, onnavolg baar en verstaanbaar. Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Vlaamse Zeep' door Els de Schepper over een zoektocht naar een sponsor voor een pulp- blad. Zaterdag 1 april Bibliotheektheater - 20.30 'Be paalde Dingen', cabaretvoor stelling van Theo Maassen. Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'Heksen, Kikkers en Spoken' (zie vrijdag 31 maart). Theater 't Kapelletje - 20.30 'Sonja's Appartement', door Ro- geto. Lantaren/Venster 1 - 20.30 'The- I-Mechanism' (zie woensdag 29 maart). Lantaren/Venster 2-21.00 'Don Carlos' (zie donderdag 30 maart). Luxor Theater - 20.15 'Willeke, de Musical' (zie woensdag '29 maart). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Hekabe' (zie woensdag 29 maart). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Yerma' (zie donderdag 30 maart). Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Vlaamse Zeep' (zie vrij dag 31 maart). Zondag 2 april De Doelen, grote zaal - 14.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest (zie vrijdag 31 maart). De Doelen, kleine zaal - 11.00 Muziek op zondagmorgen door het Festetics Kwartet met. werken van Haydn en Mozart. Jeugdtheater Hofplein - 14.00 en 19.00 'Heksen, Kikkers en Spoken' (zie vrijdag 31 maart). Theater 't Kapelletje - 14.30 'Sonja's Appartement' (zie za terdag 1 april). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 15.00 'Leven van de Wind', door Stichting de Tak voor iedereen vanaf 6 jaar. Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 Grant, Forsyth, een duo dat vanuit Nederland de wereld opnieuw verovert. Maandag 3 april Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Hekabe' (zie woensdag 29 maart). Dinsdag 4 april Luxor Theater - 20.15 'My Fair Lady', naar 'Pygmalion' van G. B. Shaw met Paul van Vliet in de hoofdrol als Professor Hig- gings. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20,15 'Hekabe' (zie woensdag 29 maart). Rotterdamse Schouwburg', kleine zaal - 20.30 'De Bomen, het Bos', door Nieuw West. Burgemeester Asselbergs voert het woord tijdens de opening van de tentoonstelling 'De geschiedenins van de Nieuwe Kerk en de voorgaande kerken' in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. foto Pieter Honhoff Hekabe, de tragische koningin van het eens zo trotse Troje. Een stuk over heilloze wraak. foto Traast en Gruson van een medewerkster ROTTERDAM - Het RO- theater brengt zaterdag 1 april in de Rotterdamse Schouwburg de première van 'Hekabe (een vrouw)' van Euripides. De trv-outs zijn vandaag (woensdag) morgen (donderdag) en vrijdag. De regie is in handen van Peter de Baan en de hoofdrol wordt vertolkt door Geert de Jong. 'Hekabe' vertelt, het verhaal van de tragische koningin van het eens zo trotse Troje, dat is gevallen. Hekabe is nu slaaf van de Grieken. Haar enige troost is dat drie van haar kin deren de oorlog hebben over leefd. Haar dochter Kassand- ra is weliswaar slavin en ge liefde van de Griekse leger aanvoerder Agamemnon, maai' leeft. Haai' dochter Po- lyxena is bij haar en haar zoon Polydorus heeft zij in veilig heid weten te brengen bij haar vriend koning Polymestor. In het eerste deel vertelt Odysseus haar dat de geest van de oorlogheld Achilles een bruid wil hebben in de on derwereld. Polyxene moet dienen als zoenoffer. Hekabe houdt een emotioneel en eer lijk pleidooi, ze biedt zichzelf aan in plaats van haar doch ter, maar dit vermurwt Odys seus niet. Polyxene sterft op het altaar. Kort daarna treft Hekabe een tweede slag. Haar verzorgster brengt haar een verminkt lijk. Het is haar veiliggewaande zoon. Hekabe begrijpt dat haar 'vriend' Polymestor. die hem onderdak zou bieden, ge zwicht is voor het goud dat de jongen bij zich had. Door Po lydorus te vermoorden heeft hij Hekabe's vriendschap ver raden. Dit besef brengt haar tot een extreme wraakactie. Zij gebruikt daarvoor het de bat, de politieke taal van de mannen om haai' heen. Eerst gaat ze een kongsi aan met Agamemnon. Dan vertrekt ze met de vrouwen naar Poly mestor. Ze lokt hem mee naar een afgelegen plek en slaat daar op een onverwachte en gruwelijke wijze toe. Maar ook Hekabe ontkomt niet aan het heilloze wraak op wraak op wraak. Onophoudelijk bloedvergieten waarvoor tel kens nieuwe redenen worden gevonden. Êuripides, de schrijver, werd in zijn tijd met enige achter docht bekeken. Vooral zijn opvatting over vrouwen en over oorlog golden als onge bruikelijk. Het verwijt was dat hij zich voornamelijk be zig hield met hun 'abnormale' gemoedstoestanden en vrou wen kwetsende taal in de mond legde. De vrouwen in zijn tragedies waren vrijer dan de vrouwen uit de tijd van Euripides en dat leidde tot spanningen. Nu wordt Euripi des eerder beschouwt als ie mand die zeer begaan was met vrouwen die in conflict waren met de goden en de mannen. Daarbij speelt de oorlog een belangrijke rol. Vanuit de vrouwen bezien is dat niet een heroïsch gebeu ren. maar een bron van kwaad. Euripides schreef twee trage dies over Hekabe. Seneca voegde deze samen tot één tragedie, die in de 16e en 17e eeuw regelmatig werd opge voerd. Vondel bewerkte het verhaal tot 'De Amsterdamse Hecuba'. Ontaarden 'Hekabe' is lange tijd van het repertoire verdwenen. De op voering van het RO-theater is zelfs de eerste in Nederland. Gerard Koolschijn maakte een vertaling van de oor spronkelijke tekst. Regisseur Peter de Baan neemt de dra matische ontwikkeling die Hekabe doormaakt als uit gangspunt. Hij vraagt zich af hoe het kan dat deze vrouw, die ieders erbarmen opwekt, zo kan ontaarden. Waarom ze zo radicaal kiest voor de poli tieke methoden van haar nden, die ze juist verfoeit. De vraag is hoeveel ongeluk een mens aankan. En vooral: wan neer woede overgaat in ge plande wreedheid. foto Pieter Honhoff De Markt in Brouwershaven met de muziektent (links) en het beeld van Jacob Cats (rechts).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 22