Ieder mens heeft eigen ideeën PZC Becker en Stich zijn tegenpolen Hiddink kiest voor allrounder Seedorf Nederland verzuimt score op te voeren Vermeule fungeert als haas voor Dirks Voor Marco Dieleman staat het echte werk op punt van beginnen Onzekerheid kwelt Gert-Jan Theunisse sport WOENSDAG 29 MAART 1995 17 uitslagen De dreigende scheiding van voetbaltweeling Bergkamp en Jonk NOORDWIJK (GPD) - An ders dan zijn voorganger Dick Advocaat maakt bondscoach Guus Hiddink geen geheimzinnig spel van de opstelling van Oranje. Gistermiddag, ruim een dag voor de wedstrijd, maakte hij de elf namen al bekend. Daar zat geen verrassing bij. Ook de keuze van Cla rence Seedorf als linker middenvelder was in de vi sie van Hiddink niet meer dan logisch. Seedorf, de allrounder, krijgt de voorkeur boven een échte linkspoot, Arthur Numan. Hiddink: „Numan is er door een blessure een tijdje uit ge weest. Hij is op de weg te rug." Maar blijkbaar niet ver genoeg. Want volgens Hid dink kan Seedorf aan de lin kerkant ook 'in de zone' spe len. „Daar speelt hij bij Ajax momenteel ook", zegt de bondscoach. Hiddink ziet in de achttienjarige Ajacied een international voor de toekomst. Seedorf staat voor zijn derde optreden voor Oranje. Hij maakte zijn debuut op 14 de cember vorig jaar tegen Lu xemburg. Dat was nog onder Dick Advocaat, die met die kwalificatiewedstrijd af scheid nam. Voor Numan blijft de teller voorlopig op acht staan. De opstelling van Oranje: De Goey; Valckx. Blind, Frank de Boer: Winter, Jonk, Bergkamp, Seedorf: Overmars, Ronald de Boer en Roy. Gascoigne mag weer voetballen LONDEN (RTR) - Paul Gascoigne. veelbesproken internatio nal van Engeland, heeft van zijn doktoren toestemming gekre gen in de tweede week van april weer te voetballen. Als gevolg van een beenbreuk is hij dan ongeveer een jaar uit de roulatie geweest. Zowel fysiek als geestelijk is de middenvelder van Lazio vol doende hersteld om weer in actie te komen. De 27-jarige ploeg genoot van Oranje's international Aron Winter zal wel met spe ciaal ontworpen scheenbeschermers op het veld verschijnen. Gascoigne. wiens loopbaan overschaduwd is door ernstige blessures, heeft de laatste tijd hard aan zijn herstel gewerkt. Hij is inmiddels ruim 20 kilo lichter dan enkele maanden gele den. Bez moet jaar zitten BORDEAUX (RTR) - Oud-voorzitter Claude Bez van de Fran se voetbalclub Bordeaux is gisteren door een rechtbank in ho ger beroep veroordeeld tot een jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf en twee jaar voorwaardelijk. Bez is schuldig bevon den aan financiële manipulatie. In januari ging hij in beroep tegen de straf, die een rechter in Bordeaux hem had opgelegd. Bez zou de gemeente Bordeaux in 1990 voor de bouw van een nieuw trainingscentrum van de club een rekening van 54 mil joen francs (circa 18 miljoen gulden) hebben gestuurd. De werkelijke kosten bedroegen echter tien miljoen francs (3.3 miljoen gulden) minder. De ex-voorzitter kreeg voorts een boete van twee miljoen francs (665.000 gulden) en ontzegging van zijn burgerrechten voor de duur van vijfjaar. Rik Smits in play-offs NBA INDIANAPOLIS (ANP;RTR) - Rik Smits heeft, zich met In diana Pacers, net als vorig jaar. geplaatst voor de play-offs in het Amerikaanse profbasketbal iNBAt. De Pacers versloegen in de eigen Market Square Arena de New Jersey Nets met 98-87. De plaatsing van Smits voor de play-offs heeft consequenties voor de nationale ploeg. Hij heeft bondscoach Van Helfteren toegezegd voor de nationale ploeg uit te komen in het EK-kwa- lifïcatietoernooi, dat in de derde week van mei in Macedonië wordt gehouden. Aaftink verlengt loopbaan NIEUWEGEIN (ANP) - Christine Aaftink heft besloten haar schaatscarrièr met nog een jaar te verlengen. De sprintster speelde halverwege de afgelopen schaatsjaargang met de ge dachte haar loopbaan te beëindigen. „In het begin liep het he lemaal niet. Mijn prestaties waren slecht en ik had geen plezier in het schaatsen. De laatste maanden ging het allemaal weer lekker. Daarom heb ik besloten om door te gaan." TILBURG (ANP) - Het Neder lands olympisch team heeft gis teren in het stadion van Willem 11 verzuimd Malta met grote cij fers te verslaan. Oranje reikte in de kwalificatiewedstrijd in groep 5 niet verder dan 4-0. Een monsterseore was op zijn plaats geweest. Zoals vaak tegen ploegen van minder kaliber zocht Oranje succes via de vleugels. Op links speelde Willem Il'er Louis Laros, op rechts Toine Rorije van Go Ahead Eagles. Het duo moest de voorzetten leveren voor het aan- valskoppel Roy Makaay van Vi tesse en PSV'er Peter Hoekstra. De laatste was, gelijk Dennis Bergkamp bij het 'grote' Oranje, schaduw-spits. Het concept was goed, de uitvoe ring matig. Alleen Laros, de laat ste weken bij zijn club op dreef, speelde redelijk. Hij passeerde zijn directe tegenstander. David Galea, vrij gemakkelijk. Maar Rorije had de grootste moeite met Damian Sant Fournier, be paald geen hoogvlieger. Zoals het hele Maltezer team, dat ove rigens voor het eerst in de sneeuw speelde, weinig indruk maakte. Verzorgd voetbal was op de door sneeuw en regen verpeste gras mat van het Willem Il-stackon niet mogelijk. Maar in plaats van de bal hoog voor het doel te gooien of van afstand te schie ten. probeerde Oranje te com bineren. Ook uit de talloze hoek schoppen wist het Nederlands team aanvankelijk niet te sco ren. Tot de 19e minuut, toen Makaay bij de eerste paal raak kopte uit een corner van Giovanni van Bronckhorst. Ondanks het ge klungel van de Maltezer doel man Etienne Mercieca moesten de 5000 gillende keukenmeiden op de tribune lang wachten op de tweede treffer. Michael Reizi ger, al eens international, be diende in de 39e minuut met een slimme pass de vrijstaande Van Bronckhorst. Die schoot droog Met het inbrengen van de fysiek sterke Willem Korsten van Vi tesse kozen de bondscoaches Is rael en Derks in de tweede helft wel voor opportunistisch voet bal. Veel hielp hetniet. want het beeld van de eerste helft her haalde zich. Gelukkig had Oran je Makaay in zijn gelederen. Hij vond in de 78e en 83e minuut gaatjes in het bastion en maakte zijn tweede en derde treffer. EK-kwalificatie onder 21 jaar, Groep 5. Nederland - Malta 4-0 (2-0). 19. Makaay 1-0, 39. Van Bronckhorst 2-0, 78. Makaay 3-0. 83. Makaay 4-0. Scheidsrechter: O'Hanlon ileri. Toe schouwers 5103. Gele kaarten: Galea (Malta). Ostrava: Tsjechië - Wit-Rusland 2-0 11-0). 3. Lokvenc 1-0. 78. Novotny 2-0. Toeschouwers: 3.103. NAALDWIJK - De Westland Marathon is qua leeftijd de op een na oudste in Nederland. Al leen die van Twente, die over twee jaar het vijftigjarig be staan viert, is ouder. De twee veteranen zijn in de loop der ja ren overvleugeld door de mara thons van Rotterdam en Eind hoven. Zaterdag 8 april wordt voor de 26e keer in wedstrijd- vorm 42 kilometer en 195 meter door het grootste Nederlandse kassengebied gelopen. Door de concurrentie van de ma rathon van Rotterdam, die op 23 april tevens als nationaal kam pioenschap geldt, is de inbreng van de Nederlandse top gering. Michel de Maat en Gerard Kap- pert. in augustus weinig succes volle deelnemers aan het EK in Helsinki, zijn geen echte concur renten voor Tonnie Dirks. De Brabander, zeven keer natio naal veldloopkampioen, waagt op 8 april een poging te voldoen aan de limiet van 2.12.00. Die tijd is door de atletiekunie vastge steld om deelneming aan het WK. begin augustus in Göte- borg. te bewerkstelligen. Hij weet zich gesteund door het tempo maken van onder ande ren Middelbuger John Ver meule. Marti ten Kate en de Ma rokkaan Chaham Al Maati. De belangrijkste concurrenten van Dirks komen uit Polen (Dolega en Poblocki), België (Ligneel en Deleu) en Oekraine (Tabak en Vikristenko). F.redivisie, mannen, halve finales play-offs: Den Helder-Donar 90-70, Goba-Akrides 102-74. Hockey Drunen. Vrouwen, vriendschappe lijk: Nederland - Italië 4-0 (3-0), na 42 minuten gestaakt wegens hevige sneeuwval 9. De Ruiter 1-0 (strafcor- ner). 24 Lewin 2-0, 29. De Ruiter 3-0. 39. Steenberghe 4-0. Scheidsrech ters: Havelange (Beli en Löwenstein (Dui). Toeschouwers: 600 Schaken Monte Carlo. Virde Amber toernooi (blind- en rapidschaak). Eerste ron de. Kamsky (VSti - Nikolic iBos) 1-1 (1-0,0-1Nunn (GBr) - Karpov (Rus) 0- 2 (0-1. 0-1). Kramnik (Rus) - Ivants- joek (Oeki 1-1 (1/2-1/2, 1/2-1/2), Judith Polgar (Hom - Piket (Ned) 2-0 (1-0. 1- 0), Lautier (Frai - Ljubojevic (Joe) 1/2- 1 1/2 (0-1.1/2-1/2), Sjirov(Spa) - Anand (India) 1/2-1 1/2(0-1,1/2-1/2). Sportprijsvragen Toto 12: Eerste prijs: geen winnaar: tweede prijs: 2 winnaars, bruto 4.413,10; derde prijs 21 winnaars, bruto 1.050.70. Lucky Ten. Dinsdag 28 maart 1995: 3-4-15-18-26-27-34-36-39-40-46 - 47 - 48 - 49 - 56 - 60 - 63 - 72 - 75 - 80. (onder voorbehoud). Tennis Hilton Head. Vrouwen. 1.3 miljoen gulden. Eerste ronde: Coetzer (ZAP 10) - Ignatieva iWRui 5-7 6-3 6-4. Cacic (VSt) Hy (Can) 6-4 6-0. McQuillan (Aus) - Avila (Spa) 3-6 6-1 6-0. Babel (Dui) - Courtois (Bel) 7-66-1. Oremans (Ned) - Serra-Zanetti (Itai 6-1 3-6 7-6. Boogert (Ned) - Fulco-Villella Arg) 6- 17-6 Zaterdagamateurs, eerste klasse A: Quick Boys-Marken 2-1. Rini Boutens blijft bij ZVH van onze volleybalmedewerker ZEVENHUIZEN - Voor de vijf tienjarige Martijn Dieleman gaat zo goed als zeker een droom in vervulling. De volley baller uit 's-Gravenpolder is bijna rond met eredivisionist Rentokil/ZVH, dat hem graag aan de eerste selectie wil toe voegen. De twee meter lange jeugdspeler verwacht eind deze week de laatste besprekingen met de meervoudige landskam pioen af te ronden. Martijn Dieleman speelt mo menteel in het eerste team van Mikro Elektro/SR uit Roosen daal en komt daarmee uit in de tweede divisie C. Hij maakt voorts deel uit van Jong Oranje en behoort tot de nationale ju niorenselectie. die zich voorbe reidt op een kwalificatietoernooi voor de WK in Kroatië. Met zijn vijftien jaar is Dieleman een broekje in deze selectie, die ver der uit spelers van 19 en 20 jaar bestaat. Martijn Dieleman traint al vanaf augustus enkele keren per week met de huidige selectie van het Zevenhuizense ZVH mee. De an dere avonden van de week reist hij naar Roosendaal om to trai nen. 's Zaterdags speelt Diele man competitie, 's Zondags voegt hij zich bij de nationale ju niorenselectie. Martijn Dieleman rekent in eer ste instantie niet op een basis plaats. „Die zal ik moeten ver dienen", kijkt hij vooruit. „Zeker in het begin van het seizoen zal ik niet veel spelen. Maar ik stel me als doel om eind volgend sei zoen in de basis te staan. Ik zal me in elk geval te pletter trai nen. Dit is puur een investering. Je staat daar met onder anderen Rob Grabert te trainen. Daar kun je alleen maar beter van worden." Rentokil/ZVH voert- onder lei ding van de halverwege dit sei zoen gekomen Stuart Bernard als hoofdcoach een drastische verjonging door, maar kampt als gevolg van de beslissing om met Bernard verder te gaan met for se interne problemen. Zo heb ben Edgar Tinkhof en Brecht Rodenburg laten weten niet meer voor de ploeg uit Zevenhui zen te zullen spelen. De uit Goes afkomstige Rini Boutens gaat in weerwil van de berichten zijn vijfde seizoen te gemoet. „Die zijn allemaal ner gens op gebaseerd", verzekert de aanvaller. „Het rommelt een beetje op dit moment. Maar ik blijf hier gewoon spelen." BERGHEM (ANP) - Gert-Jan Theunisse weet nog steeds niet precies wat hij mankeert. Sinds de Ronde van de Middellandse Zee, begin februari, sukkelt de beroepsrenner met zijn gezond heid. Tal van onderzoeken in het Academisch Ziekenhuis van Maastricht hebben nog steeds geen helderheid kunnen verschaffen over de aard van de ziekte. Hoofdzakelijk tijdens in spanningen krijgt de 32-jarige Brabander last van benauwd heid, ademhalingsmoeilijkhe den, duizeligheid en dreigt hij flauw te vallen. ..Indien ik me rustig houd is er niets aan de hand", vertelde Theunisse gisteren. „De artsen weten niet waar het vandaan komt. Vorige week donderdag heb ik een uitgebreid hartonder- zoek gehad omdat ik ook last had van steken in mijn borst. Dat bleek echter te maken te hebben met een vergroeiing van mijn borstbeen, waardoor ritme stoornissen optraden. Onge vaarlijk volgens de artsen." Tijdens de Ronde van de Mid dellandse Zee ging de renner, die dit jaar onder contract staat bij het Belgische Collstrop, van zijn stokje. Een kwartier lag hij uit geteld langs de kant van de weg. Aanvankelijk werd gedacht aan een griep, maar in de Tirreno- Adriatico. drie weken geleden, kwamen dezelfde symptomen weer aan het licht. Sindsdien staat hij onder behandeling. Zonder te weten wat er precies aan de hand is. „Geestelijk vreet dat aan je. Je kunt beter een been breken, dan weet je wat je mankeert. Ik vind het vervelend voor de ploeg. Collstrop heeft me een kans gegeven, maar ik heb tot nu toe niet-s kunnen beteke nen voor die mensen. Ze weten dat het serieus is, maar ik kari niets forceren.' Boris Becker en Michael Stich trappen in de Jaarbeurs in Utrecht ontspannen tegen een bal. De Duitse reserves Zöcke (links) en Karbacher (rechts) kijken toe. foto RTR Duitsers stoken vuurtje op voor confrontatie met Nederland van onze verslaggever Eric de Bie UTRECHT - Het spel is nu echt op de wa gen. Vier weken geleden in Stuttgart pro beerden Duitse journalisten al de sfeer rond het Davis Cup-duel met Nederland op te fokken door toernooiwinnaar Ri chard Krajieek te confronteren met hel spuugineident tussen de voetballers Frank Rijkaard en Rudi Voller. De Duitse tennissers deden er gisteren in de Utrechtse Jaarbeurs nog een schepje bo venop door op het laatste moment af te zeggen voor een onderhoud met de Neder landse media. 'Die Herrn Becker und Stich hatten keine Lust', was het enige dat Jens-Peter Hecht, perschef van de Duitse tennisbond. wist te vertellen. Becker en Stich hadden geen zin in lastige vragen en rustten tussen twee trainingen liever even uit op hun ho telbed. Zo eensgezind zijn de twee niet vaak. Dat neemt niet weg dat Boris Becker en Michael Stich nooit boezemvrienden zul len worden. Daarvoor zijn hun karakters te verschillend. Het gevoel van Becker botst te veel met het zwart-wit denken van Stich. Met als gevolg dat de twee kem phanen al mening verbaal robbertje uit vochten. De animositeit dateert al van die dag in 1991. toen Stich op Wimbledon de hoofdprijs veroverde tenkoste van Bec ker. „Een zwarte dag in mijn carrière", sprak Boris later bedremmeld. De verliezer nam dat jaar revanche op Stich tijdens de ATP-Masters in Frank furt. waar het Duitse p ^liek zich gedu rende de beladen partij massaal achter Becker opstelde. „Moet ik soms emigre ren om me geliefd te maken bij mijn land genoten?" rp een verongelijkte Stich, die in het verleden bij pogingen de gunst van zijn landgenoten te winnen regelmatig op de verschillen in karakter tussen hem en Becker heeft gewezen. De slungelachtige, in het Noordduitse Pinneberg geboren tennisser koketteert graag met zijn voltooide middelbae- schoolopleiding. Voordat Stich het prof circuit indook, maakte hij eerst het gym nasium af. Becker daarentegen verliet de school voortijdig. „Maar een diploma zegt niets over intelligentie en levenswijs heid". luidde de repliek van laatstge noemde. „Stich en ik zijn inderdaad eikaars tegen polen. Voor de sensatiebladen ben ik de man van het volk en Stich het symbool van de intelligentsia. Dat is een simplifi catie van de werkelijkheid. Het grootste probleem voor Stich is dat ik de eerste Duitse Wimbledon-kampioen en de eerste Duitse nummer één van de wereld ben. Ie dereen die na mij komt. staat onherroepe lijk in mijn schaduw. Daar kunnen we geen van beiden iets aan doen." Daarbij komt dat Becker iets heeft dat Stich mist: charisma. Op de baan roept de drievoudige Wimbledon-kampioen nog steeds magnetische krachten op. „Boris heeft uitstraling en het vermogen mensen voor zich in te nemen", heeft manager Ion Tiriac ooit over zijn voormalige protégé gezegd. „Dat mist Stich". Ook Richard Krajieek heeft bij Boris Bec ker meer het gevoel tegenover een per soonlijkheid te staan. „Als je tegen hem speelt, hangt er toch een andere sfeer", al dus de kopman van het Nederlandse Da- viscup-team. „Datzelfde gevoel heb ik bij Edberg. Misschien komt het ook omdat die twee al aan de top zaten, toen ik nog niet aan een profcarrière toe was. Stich en ik zijn ongeveer tegelijk begonnen." Michael Stich zal het nooit toegeven, maar het verschil in erkenning doet hem pijn. Als hij dan niet met zijn Wimbledon- zege respec verdiende, dan toch zeker wel met het veroveren van de Davis Cup in 1993? Onder leiding van Stich en zonder Becker, die zijn land al twee keer de felbe geerde bokaal had bezorgd (in '88 en '89) en even genoeg had van alle nationalisti sche trekjes. Desondanks bleven de Duit se tennisharten harder kloppen voor de roodharige uit Leimen en hopen dat Bec ker snel zou terugkeren in het Davis Cup team. Dat gebeurde begin dit j aai', maar er ging heel wat gekrakeel aan vooraf. Zelfs nu lijken de rijen nog niet geheel ge sloten. Stich kwam na de zege op Kroatië in de eerste ronde in opstand omdat hij voor zijn Davis Cup-optreden per jaar ze ker één miljoen Mark minder vangt dan Becker, die in drie jaar 9,3 miljoen Mark op zijn rekening krijgt overgeschreven. De Duitse tennisbond besloot daarop de jaar lijkse 'vergoeding' voor Stich op te krik ken naar 2,6 miljoen Mark en de twee 'teamgenoten' sloten een zakelijke over eenkomst. „In '95 halen we samen de Da- vis Cup naar Duitsland", klonk het op weg naar Utrecht. Hij houdt het voorlopig op een samenloop van omstandighe den. Over het einde van alle el lende wil hij al helemaal niets weten. „Of ik nu eindelijk kan genieten van het succes? Laten we nou niet overmoedig worden. Er is een aantal wedstrijden in ons voordeel uitgevallen, meer nog niet. Bovendien heb ik in Italië wel geleerd om niet met een te gaan juichen. Daarvoor heb ik hier te veel meegemaakt," Bergkamp voelt zich zelf ster ker. En niet alleen lichamelijk. „Er zit nog 25 procent minder kracht in dat linkerbeen Het is vooral de geestelijke verrijking. „Ik heb drie maanden niet kun nen spelen. Mijn zwaarste bles sure tot nu toe duurde nog geen veertien dagen. Je moet dat een keer meemaken. Ik heb het vrij moeilijk gehad. ja. Je kunt als voetballer niets meer. Je voelt je een gehandicapte. Het is een heel persoonlijke, individuele periode." Maar ook voor het voetbal gaat hij niet op de vlucht. Bij Ajax. zegt hij, kreeg hij in een wed strijd wel vier, vijf kansen. „En als je er dan eens eentje miste, nou ja. niks aan de hand. De vol gende kwam er al weer aan." Maar in Italië was dat toch even anders. Eén. hooguit twee kan sen. „En dan mag je natuurlijk geen kans voorbij laten gaan. Maar misschien geeft dit wel meer voldoening dan die periode bij Ajax. Want het ging daar na tuurlijk wel heel gemakkelijk." Hij krijgt ook steeds meer be wondering voor Marco van Bas ten. zijn grote voorbeeld. „Een god was hij hier." Dat zou Berg kamp nu ook willen zijn in Mi laan. „Ik denk dat ik het nog kan worden." Jonk en Bergkamp gaan straks wellicht uit elkaar. Hoe moet dat toch verder? Jonk. de aangever, en Bergkamp, de afmaker, ze kunnen immers niet zonder el kaar? Bergkamp wordt boos: „Belachelijk. Natuurlijk kunnen wij zonder elkaar. We zijn twee verschillende personen, met twee verschillende persoonlijk heden. In het begin heb je na tuurlijk veel steun aan elkaar. De band met Nederland, de taal, de cultuur. Maai' na een jaar. an derhalfjaar zijn we zo ver dat we ieder onze eigen weg kunnen gaan in het land." Wat er ook ge beurt, Bergkamp blijft in ge vecht met Inter. „Ik wil hier sla gen", zegt hij nog maar eens. van onze verslaggever Ype Minkema NOORDWIJK - Dennis Berg kamp zit er in Noordwijk fris geschoren bij. De huid is roze, niet langer grauw. Zelfs de blonde kuif wijst weer parman tig omhoog. De spits haalt onge merkt een hand door zijn haar. ,,'t Is gewoon een beetje te lang geworden", zegt de aanvaller en leider van Oranje. Maar het is waar, hij voelt zich goed. Beter, sterker dan de laatste drie maanden. Wim Jonk bracht ook een be zoek aan de kapper. Maar de Vo- lendammer moet zich bij Oranje vooral wapenen tegen de ge ruchten, halve waarheden en an dere verhalen over zijn vertrek. Hij wil wel weg uit Milaan. Berg kamp wil blijven. De voetbalt weeling dreigt uit elkaar te val len. Wim Jonk (28) en Dennis Berg kamp (25). Een prachtig paar. met prachtige plannen. Bij el kaar gekomen bij Ajax, bij el kaar gebleven in Milaan. Onaf scheidelijk leken ze, vrienden voor het leven. Daarom was Bergkamp immers - volgens de wilde verhalen - naar Inter ge gaan terwijl hij was voorbe stemd voor Juventus. Omdat hij laan. Een voortdurende stroom aan kritiek, soms vals en bijna altijd oneerüjk. En de blessures, drie maanden lang. Samenloop In Noordwijk is hij weer gewoon Dennis Bergkamp. Het leed is geleden. Inter Milaan is al vijf wedstrijden op rij ongeslagen en ook de kracht in het been komt langzaam terug. In Noordwijk, in het Huis van Oranje, breekt ook de lach weer door. „Het gaat een stuk beter met me", is de simpele verklaring. „En met In- ter ook. ja." foto ANP de eenzaamheid vreesde van de vedette in den vreemde. En de vrouwen waren ook nog eens hartsvriendinnen geworden. Bergkamp en Jonk kunnen zich nu nog boos maken over de insi nuaties. Maar ruim anderhalfjaar verder lijkt het er toch op dat die twee jonge helden uit elkaar gaan. hoewel de Volendammer en PSV niet met elkaar hebben gespro ken. Bergkamp wil hoe dan ook slagen in Milaan, Jonk wil hoe dan ook slagen als voetballer. Ze groeiden geleidelijk uit elkaar. „Zoiets gaat niet. van de ene op de andere dag", zegt Jonk. „Het idee om een transfer niet op voorhand af te wijzen groeit heel langzaam." Gevecht De internationals over hun ver schillende opvattingen. „Ieder mens", filosofeert Volendammer Jonk, „heeft toch zijn eigen ideeën." Hij heeft het natuurlijk over 'de dingen die zijn gebeurd en die hem niet bevielen'. Tacti sche dingen, mentale dingen. „Het is in Italië gewoon heel moeilijk voetballen. Elke wed strijd is een gevecht, je moet er steeds voor 110 procent staan, anders word je overlopen." Maar vooral over het emotionele. „Het gaat om het eigen gevoel. Als je zelf niet helemaal top bent of voelt, neem je dat mee. Waar je ook bent. Misschien ben ik wel te veel een voetballiefhebber om in deze omgeving te gedijen." Het is juist dat gevecht dat Berg kamp aantrekt. De strijd tegen de pers, tegen het catenaccïo, de huis- en levensstijl van Inter. En tegen de blessures. „Ik ben com pleter geworden", stelt hij vast. „Als voetballer, als mens. Ik ben veranderd." Het viel de volgers van Dennis Bergkamp meteen op: zijn uiter lijk. Weg waren die zachte, lieflij ke trekken van de ideale schoon zoon. De mondhoeken trokken grimmig naar beneden, de zach te, gladgeschoren huid maakte plaats voor de stoppels van een dag of drie. Het blonde haar lag nu plat. bijna agressief, naar vo ren. En in de ogen moest een vastbe raden blik komen. Was het een vertwijfelde poging om een nieuw imago uit te dragen? Of was het slechts de doffe ellende van een voetballiefhebber die als een masker op dat grauwe ge zicht lag? Het ging hem immers niet bepaald voor de wind in Mi- Wim Jonk: „Misschien ben ik wel te veel voetballiefhebber om in Italië te gedijen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 17