Salix'Tortuosa' ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Bezoek dokter blijft gratis Van Mierlo praat met PLO Het extraatje van Verkade. p*V Europeanen Kamer tegen een 4 WEKEN Passagiers duwen trein weer op gang Niet opgenomen in eigen risico ziekenfondsverzekerden ALBERT HEUN MEDEDELING GRATIS SENIORENKRANT Visconflict voor Hof van Justitie ontvluchten Burundi sneller begin van Z-Vlaams project VOOR 14,25 JA, ik wil: 5.30 Deze week alleen bij Albert Heijn. CU Enkele buien *"W Wiselend bewolkt en een bui. Krach tige noordwesten wind, in de loop van de middag afnemend matig. Middag- temperatuur omstreeks 5 graden. 238e jaargang no. 75 Woensdag 29 maart 1995 Losse nummers 1,50 (Kronkelwllg of "Paastakken": vlot groeiende planten om uw bedrijfsomgeving snel groen aan te kledenl) Groenplannen? Ontwerp, Aanleg Onderhoud voor bedrijven en partikulieren: ET Beveland Groenprojekten: 01100 15395 LEIDEN (GPD) - Nee, het was geen vroege 1 april-grap. Het is echt mogelijk een stilgevallen, niet al te lange stoptrein op pu re spierkracht een klein stukje op te duwen. Het bericht dat rei zigers maandag een stoptrein aanduwden is waar, zegt een voorlichter van NS. „Bij bruggen", legt de voorlich ter uit, „ontbreekt wel vaker een stukje bovenleiding. Daardoor kan het gebeuren dat een trein die te weinig vaart heeft door die stroomonderbreking afslaat en stopt. En dat is wat er maandag op de Kaagbrug ter hoogte van Nieuw-Vennep met de trein van Schiphol naar Den Haag gebeur de". Dat is nog tot daar aan toe, maar dat vervolgens de machinist geen zin heeft om te wachten tot het 'hulptreintje' uit Leiden arri veert en via de intercom vraagt om 'een paar sterke mnen' die de trein even willen aanduwen, dat is toch hoogst ongebruikelijk? „Dat' klopt", lacht de man van de Centrale Verkeersinformatie, „maar zo zie je maar weer dat bij de NS alles mogelijk is. Maar zonder gekheid, het is best mo gelijk een niet al te lange trein een duwtje te geven. Je kimt het vergelijken met een zware vrachtwagen: als je maar genoeg mensen hebt, krijg je ook die best van zijn plaats". De NS-man ontkent dat de ma chinist, met zijn opmerkelijke oproep, de vrijwiliggers in ge vaar heeft gebracht. „Nee, hoor. Dat banvak is uiteraard bevei ligd. Wij zien meteen dat zo'n trein stilstaat. Zoals gezegd, het gebeurt wel vaker. Alleen wordt meestal op de hulptrein ge wacht. Die trekt de trein dan door het dode punt. Nu ging dat voor de verandering met man kracht". DEN HAAG (GPD) - Ook als er voor ziekenfondsverzekerden een eigen risico van 200 gulden komt, hoeven zij niets te beta len voor een bezoek aan de huis arts. Minister Borst van volks gezondheid heeft dit gisteren gezegd in de Tweede Kamer. Het kabinet besloot vorige week dat vanaf 1 januari 1997 voor ie- Man beroofd van tas met 2,5 min aan diamanten DEN HAAG (ANP) - Een diamanthandelaar uit België is dinsdag in een trein in het Haagse sta tion Hollands Spoor be roofd van een tas met sieraden en diamanten ter waarde van 2,5 mil joen gulden. Dat heeft de politie gisteren bekend gemaakt. De Belg zat in een trein vanuit Amsterdam rich ting België die een tus senstop maakte op sta tion Hollands Spoor in Den Haag. Een onbeken de trok de aandacht van de man door op het cou péraam te tikken. De handelaar stond op om te horen wat deze man te vertellen had. Toen hij even later weer ging zitten, ontdekte hij dat zijn enveloptas met de waardevolle spullen was verdwenen. De da der is spoorloos. (Advertentie) Albert Heijn vraagt consumenten het produkt HEHDOZA VALLEY RED -Argentijnse rode wijn - met produktiecode 03295.10.1217 t/m 1458 niet te consumeren en terug te brengen naar het filiaal waar het gekocht is. Mendoza Valley wordt door Albert Heijn onder eigen merk uitgebracht in fles sen van 1 liter. De genoemde produktiecode staat vermeld boven de streepjescode die op het etiket is aangebracht. In deze wijn met de genoemde produktiecode blijkt een te hoog sulfietgehal- te aanwezig te zijn; deze wijn voldoet daarmee niet aan de wettelijke norm. Albert Heijn stelt hoge eisen aan de kwaliteit van haar produkten. Derhalve is besloten om alle flessen Mandoza Valley Red van de desbetreffende pro duktiecode 03295.10.1217 t/m 1458 terug te nemen. Uiteraard kunnen klanten van Albert Heijn gebruik maken van de Onvoorwaardelijke Kwaliteitsgarantie. Dit houdt in dat zij het genoemde pro dukt kunnen terugbrengen naar de winkel en daar hun geld retour krijgen. Voor nadere inlichtingen kunnen consumenten gebruik maken van de gratis servicelijn van Albert Heijn, 06 - 0305. Wij bieden onze verontschuldigingen aan voor het ongemak. ALBERT HEIJN B.V. (Advertentie) Boordevol comfortabel senioren-meubilair, p handige huishoudhulpjes en badkamer-accessoires. Bel 010 - 458 21 00 voor GRATIS toezending of stuur deze coupon in. Vergeet beslist uw naam en adres niet. De Senioren Winkel Vestigingen in Breda en Capelle a/d IJssel. J 7 I* Antwoordnr. 20,2900 VB Capelle a/d IJssel. (Advertentie) MET DAVEREND VEEL NIEUWS: o.a. de nieuwste tapijten kamer breed. de nieuwste vinyls 200 breed, 300 breed, 400 breed, de nieuwste kar petten... plm. 1500 stuks, dus altijd slagen! GLOEDNIEUW! Slaapkamers en matrassen. De beste merken... Heel veel trendy meubels. Absoluut 9 laatste mode. Een speciaal ingerichte bloemenzaak en duizend en één andere artikelen... EN DE PRIJZEN ZUL- J U VERBAZEN! Kom het zien. U bent van harte welkom. A. Groenendijk dereen die gebruik maakt van de gezondheidszorg jaarlijks een ei gen risico van 200 gulden ver plicht wordt. Verschillende ka merleden vrezen dat daardoor mensen met lage inkomens min der naar hun huisarts zullen gaan en zodoende minder ge- zond zullen blijven dan mensen De Canadese minister van visserij, Brian Tobin, staat in New York voor de in beslag genomen netten van de Spaanse trawler Estai. De netten werden tijdens een persconferentie getoond en gemeten. Tobin toonde ook gevangen, te kleine, vis. foto Reuter van onze correspondente Aly Knol BRUSSEL - Spanje heeft een officiële klacht tegen Canada ingediend bij het Internatio nale Hof van Justitie in Den Haag. Spanje is woedend op Ottawa, nadat drie weken gele den een Spaans schip in de internationale wa teren voor Newfoundland werd geënterd en opgebracht. Afgelopen weekeinde werden de netten van een andere Spaanse vissersboot doorgeknipt door de Canadezen. Canada beticht Spanje van het leegvissen van de wateren bij Newfoundland en stelde on langs eenzijdig een moratorium op de vangst van heilbot in. Volgens de Europese Unie is dat in strijd met de afspraken over vangstquota, die zijn gemaakt binnen de Noordwest-Atlanti sche Visserij Organisatie (Nafo). Het Canadese optreden tegen de Spaanse schepen ziet 'Brus sel' als een inbreuk op het internationale zee recht en een bewuste vorm van piraterij. Brussel waarschuwde Canada dinsdag voor een verdere escalatie van de visserij-oorlog, die de betrekkingen tussen de EU en Ottawa op een dieptepunt hebben gebracht. Donderdag bespreken de vijftien EU-ambassadeurs in Brussel mogelijke sancties. Vanuit Londen werd dinsdag scherpe kritiek geuit op zowel Canada als Spanje. De Britse regering heeft aangeboden te bemiddelen in het conflict, om te voorkomen dat de EU han delssancties tegen Ottawa afkondigt. met hogere inkomens. De kwes tie werd tijdens het vragenuur tje aangezwengeld door de heer Leerkes, kamerlid voor de Unie 55-plus. Vorige week wezen twee hoogleraren in enkele publica ties al op het mogelijk onstaan van verschillen in gezondheid tussen de inkomensgroepen. Volgens minister Borst is dat laatste echter niet waar. Zij stel de dat de gezondheid van alle Nederlanders de laatste decen nia aanzienlijk is verbeterd, maai" dat de 'armen' er minder op vooruit zijn gegaan dan de 'rijken'. Volgens Borst is dat ech ter een gevolg van slechte ge woonten zoals roken en onge zond eten en komt dat niet om dat de gezondheidszorg voor die groep minder toegankelijk is ge worden. Mensen met lage inko mens maken juist het meest ge bruik van de gezondheidszorg. Een ander aspect vormen de ver schillende omstandigheden waarin mensen moeten werken. Rapportage De minister was verder van me ning dat de onlangs door het ka binet genomen maatregelen niet nadelig zijn voor mensen met een minimuminkomen. Iemand die veel gebruik maakt van de gezondheidszorg zal jaarlijks weliswaar 100 gulden aan koop kracht moeten inleveren, maar het kabinet heeft afgesproken dat deze achteruitgang zal wor den gecompenseerd. Minister Borst toonde zich dins dag voorstander van een ge zondheidseffectrapportage. Bij maatregelen die het kabinet neemt bij voorbeeld op het ter rein van de sociale zekerheid, moet dan gekeken worden wat daarvan het effect kan zijn op de gezondheid van mensen. Voor het milieu is al een dergelijke rapportage, de zogeheten MER. Zes Oscars voor 'Forrest Gump' De film 'Forrest Gump' is met zes hoofdprijzen de grote winnaar ge worden van de Oscar-uitreiking in Los Angeles. Tom Hanks kreeg, net als vorig jaar, de onderscheiding voor de beste manne- lijke hoofdrol. De prijs voor de beste vrouwelijke hoofrol ('Blue Skywas voor Jessica Lange. Binnenvaart De binnenvaart ziet geen heil in hetontwerp van een tijdelijke wet die de vrachtverdeling in het Noord-Zuidvervoer moet rege len. De schippers slui ten nieuwe onrust in Q hunbedrijfstak niet uit. W Scheiding Jonk en Bergkamp nabij Wim Jonk en Dennis Bergkamp leken onafscheidelijk, maar geleide lijk groeiden ze uit elkaar. „Zoiets gaat niet van de ene op de andere dag", zegt Jonk. Het lijkt er op dat de wegen van de twee jonge helden scheiden, hoeivel Jonk en PSV nog niet met elkaar hebben gesproken. Bergkamp wil hoe dan ook slagen in Milaan, Jonk wil hoe dan ook slagen als voetballer. I Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. BUJUMBURA (AFP/ANP) - Een Frans vliegtuig heeft dinsdag zo'n 200 Europeanen opgepikt die het etnische geweld in Bu rundi ontvluchten. Onder hen waren 160 Franse vrouwen en kinderen. Volgens de Franse ambassade is er geen spraken van een evacua tie. maar gaat het om een „ver vroegde paasvakantie". De Amerikaanse ambassade stuurt vandaag 15 gezinsleden van functionarissen weg. Het Duitse ministerie van buitenlandse za ken heeft Duitsers aangeraden Burundi te verlaten. Het gaat om 110 a 130 mensen, die vooral in de ontwikkelingssector en voor religieuze organisaties werken. België en Frankrijk hebben dit weekeinde hun on derdanen dringend geadviseerd hun vrouwen en kinderen de paasvakantie in eigen land te la ten doorbrengen. Eenzelfde advies gaf Den Haag aan de 30 Nederlanders die in Burundi werken. Het ministerie van buitenlandse zaken riep eer der op niet naar Burundi te gaan als het niet echt nodig is. van onze correspondent Ad Bloemendaal JERUZALEM - Minister Hans van Mierlo van buitenlandse za ken heeft dinsdag in Jeruzalem een onaangekondigd gesprek gevoerd met de Palestijnse lei der Faysal Husseini. Hij heeft van hem de indruk gekregen dat de Palestijnen bang zijn dat de zaak-Jeruzalem „aan het weg zakken is". Nederland en de andere Euro pese landen menen dat Jeruza lem van cruciaal belang zal zijn in de laatste fase van het vredes proces. Om die reden, zei Van Mierlo desgevraagd, zou het voor buitenstaanders „onfat soenlijk" zijn zich in te laten met 'Jeruzalem drieduizend', een manifestatie waarmee Israël volgend jaar zijn rechten op de hele stad kracht wil bijzetten. Het zou dan drieduizend jaar ge leden zijn geweest dat koning David de stad heeft aangewezen als zijn hoofdstad. ..Een tamelijk arbitraire datum", vond Van Mierlo, die de koningin bege leidt op haar staatsbezoek aan Israël. Zijn onderhoud met Husseini had plaats in het huis van Wil lem Belaerts van Blokland, de Nederlandse vertegenwoordiger bij de Palestijnse Nationale Au toriteit. De minister legde er de nadruk op dat die ontmoetings plaats niet betekent dat hij ver der afziet van bijeenkomsten met Palestijnse leiders in het New Oriënt. House in Oost-Jeru zalem. Dat, zei hij. is steeds de plaats van samenkomst geweest en dat zal zo blijven. Hoofdkwartier De Israëlische regering ontmoe digt de gang van buitenlandse vertegewoordigers naar het New Orient House, het onofficiële PLO-hoofdkwartier in Oost-Je- ruzalem. En omdat hij in het ge volg van de koningin meereist, wilde Van Mierlo de Israëliërs niet onnodig tegen zich in het harnas jagen. „Een staatsbe zoek vraagt om terughoudend heid". Hij heeft minister Peres van te voren op de hoogte ge steld. „Als hij zou hebben laten blijken dat hij het niet prettig vond, had ik de zaak opnieuw overwogen". Vandaag brengt Van Mierlo in Gaza-stad een kort bezoek aan Jasser Arafat, voorzitter van de PLO en van de Palestijnse Na tionale Autoriteit. Het gesprek draagt een algemeen karakter - de twee hebben elkaar nog nooit gesproken - maar Van Mierlo zei dinsdag dat hij vooral geïnteres seerd is in de industrieterreinen die Israël samen met het Pale stijnse bestuur wil gaan stich ten. Het is de bedoeling dat er vijf van dergelijke terreinen ko men aan de Palestijnse kant van de grens tussen de autonome ge bieden en Israël. Op die manier zouden Palestijnse arbeiders aan de slag kunnen zonder naar Israël te hoeven reizen. Rol Europa Een rol voor Europa ziet de mi nister bij de Palestijnse verkie zingen, die tegen het eind van het jaar moeten worden gehou den. Zowel de Palestijnen als Is raël zouden graag zien dat de Europeanen optreden als toe zichthouders. Het vandaag eindigende staats bezoek omschreef minister Van Mierlo als „het emotioneelste en het bijzonderste van de drie die ik tot nu toe heb meegemaakt". Hij zei het te ervaren „als een ge sprek met mensen die dichtbij staan". De bijzondere banden tussen Nederland en Israël, waarvan in iedere toespraak melding wordt gemaakt, noem de hij voelbaar aanwezig, hoewel de Nederlandse politiek ten aan zien van het Midden-Oosten al sinds de jaren zeventig sterk wordt bepaald door de Euro pese, pagina 3: Beatrix spreekt in de Knesset van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het voorstel van de CDA-fractie in de Tweede Kamer om nog dit jaar geld uit te trekken voor het project 'Duurzaam Veilig' in Zeeuws- Vlaanderen heeft geen steun-ge- kregen van de meerderheid in de Tweede Kamer. Daardoor zal pas in de begroting van 1996 geld worden opgenomen voor het project. Gisteren stemde de Tweede Ka mer over een eerder deze maand gelanceerd voorstel van de CDA- fractie om nog dit jaar te kunnen beginnen met het project. Deze fractie kreeg steun van de kleine christelijke fracties, het Alge meen Ouderen Verbond, Unie 55+, CD en de SP. De rege ringsfracties van WD. PvdA en D66 stemden tegen. De provincie rekent op een kleine miljoen gulden steun voor het proefproject dat tot een forse vermindering van het aantal verkeersslachtoffers moet lei den. Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat wees er in een de bat eerder deze maand al op dat de begroting 1995 niet voorziet in geldelijke steun voor het pro ject. Die begroting is nog ten de le door het vorige kabinet opge steld. De huidige bewindsvrouw kan pas in de nieuwe begroting geld vrijmaken. Het CDA kreeg geen steun van de minister. Jorritsma herinner de het CDA eraan dat de begro ting 1995 van verkeer en water staat door een CDA-minister is opgesteld. Zij vond het dan ook vreemd dat juist de christen-de mocraten om snelle start van het project vroegen. Gisteren zag de minister zich gesteund door de regeerspartijen, (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- 'j per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Advertentie Drie halen, twee betalen. Nu krijgt u een weergaloos lekkere Verkade-reep en een pakje Sultana (hettop-tussendoortje van Verkade) cadeau. Om uitgebreid van te genie ten, in de plezierige wetenschap dat er niks voordeliger is dan... gratis! Verkade Sultana, naturel, volkoren, appel of cassis; 3 pakken 175 gram voor de prijs van 2 Verkade repen, hazelnoot/melk, puur of wit, 3 repen 75 gram voor OIO deprijsvan2 ©©©©jLTfO. J.Ö Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 april a.s- Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1