Sas van Gent tegen gedoogbeleid Brand verwoest jeugdsoos Scheidende Van Vooren een schrijvende heemkundige PZC Zuiddorpe krijgt nieuwe woningen rondom pleintje Eis werkstraf en voorwaardelijk voor WAO-fraude Bewoonster stelt Sas aansprakelijk voor vochtprobleem huis Evenementendag Hulster basiliek brengt 15 mille op B en w Axel willen leerlingenvervoer van 'buiten' handhaven Gemeente wil drugstoeristen weren en overlast gebruikers beperken zeeland maandag 27 maart 1995 z 8 van onze verslaggeefster TERNEUZEN - De houten jeugdsoos van de jongeren van de gereformeerde kerk in Terneuzen is zondagmorgen vroeg geheel uitgebrand. Van de inrichting is niets meer over. Slechts enkele geblakerde wanden staan nog overeind. De brandweer kreeg rond half vijf de mel ding. Aanvankelijk dacht commandant van dienst J. IJsebaert dat het om een brand in de Zuidlandsehool ging. Toen hij aankwam, bleek het te gaan om het nood gebouw naast de gymzaal. De keet stond al in lichterlaaie. „We hebben ons toen voornamelijk beziggehouden met te voor komen dat de brand oversloeg naar de gymzaal." Iets over vijven was de brandweer - met vijftien man aanwezig - het vuur meester. IJsebaert heeft geen aanwijzingen dat de brand is aangestoken en houdt het er op dat het vuur van binnenuit is ontstaan. De ravage is te groot om nog een onderzoek in te stellen. De precieze schade is niet be kend. IJsebaert schat dat deze minstens anderhalve ton bedraagt. Ook de gymzaal liep schade op. De buitenmuur is zwart ge blakerd en het dak is beschadigd. De kerk was tegen brand verzekerd. De politie adviseert mensen uit de buurt te blijven van het gebouw. Er dreigt in stortingsgevaar. Een paar weken geleden hadden ze het pand met vereende krachten nog van bin nen geschilderd. Er was net een nieuwe darthoek gemaakt en oude stoelen en ta fels waren vervangen door nieuwe. Het zag er eindelijk piekfijn uit. Nu de naai club met wie zij het gebouw aan de Lo- rentzlaan moesten delen, was vertrokken, hadden de jongeren van de gereformeerde kerk de houten keet voor zichzelf. Zaterdagavond was er een volleybaltoer nooi in de naastgelegen gymzaal. Na af loop waren de sporters nog wat gaan drin ken in de jeugdsoos. Peter den Engels man, voorzitter van het jeugdbestuur van de gereformeerde kerk was de laatste die wegging en de boel rond één uur afsloot. „Ik heb nog speciaal gekeken of de frituur pan uit was", zei hij. Verbijsterd maakt Den Engelsman zon dagmiddag foto's van de resten. Hij denkt aan een kortsluiting of een brandende peuk die tussen de bank is gevallen. „Ik heb niets gemerkt toen ik wegging." van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr M. van Nooijen heeft donderdag voor de rechtbank in Middelburg 210 uur dienstver lening en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf geëist tegen een 32-jarige Axe laar die drie jaar lang een VVAO-uitkering ontving terwijl hij daarnaast een volledige baan had. Het GAK heeft hem over die periode 119.000 gulden bruto te veel uitgekeerd. De man was in 1985 afgekeurd op klachten die werden gediag- nostiseerd als epilepsie. De Axe laar vertelde dat zijn ziektebeeld geheel verdwenen was nadat zijn eerste huwelijk was ontbon den. Hij meldde dat hij sinds dien zo gezond als een vis was. Aanvankelijk werkte hij met enige regelmaat voor uitzendbu reaus, maar hij gaf de inkomsten niet op omdat hij nog een flinke schuld had af te lossen. Vanaf 1 mei 1990 kreeg hij een vaste baan bij een bedrijf in Terneu zen. Pas in mei 1993 kwam het GAK er achter dat de man al die tijd een volledige WAO-uitke- ring had ontvangen. „Ik heb er geen mooi weer van gespeeld", voerde de Axelaar a: verweer aan. Hij is nu nog bezig met het aflossen van een belas tingschuld van 18.000 gulden. De belasting heeft loonbeslag gelegd. Van zijn maandelijkse salaris houdt hij minder dan het minimumloon over om zijn gezin te onderhouden. Daardoor is er geen ruimte voor het aflossen van de schuld aan het GAK, want de belastingdienst heeft voorrang bij het innen van schulden. De rechtbank doet 6 april april uitspraak. van onze verslaggeefster SAS VAN GENT - De bewoners van de Noordstraat 14 in Sas van Gent stellen de gemeente aansprakelijk voor de schade door vochtproblemen in hun woning. „Het zal me niet verba zen als ze ons huis expres laten verzakken, zodat wij wel uit de woning moeten", denkt M. van Delft-Ceelen. Sinds de gemeente in november vorig jaar het pand dat grensde aan de woning van de familie Van Delft het slopen, is het in huize Van Delft vochtiger dan ooit. „Door de sloop is de bin nenmuur bloeit komen te liggen met alle gevolgen van dien", wijst ze aan. De verf die er nog geen halfjaar op zit, begint los te laten en vertoont zwarte schim- melplekken, onder de gaskachel ligt een plasje water en wanneer je je hand tegen de muur van het toilet drukt, is deze nat. „We hebben ons afgelopen winter rot gestookt." De eigenaresse van het bloe- menwinkeltje De Bloemen vrouw gelooft dat de problemen hadden kunnen worden voorko men als de gemeente direct na de sloop een nieuwe buitenmuur tegen hun gevel had geplaatst. Dat is nog steeds niet gebeurd. Gemeentesecretaris W. D. Zwar- telé wijst er op dat de familie Van Delft zelf heeft aangedron gen op de snelle sloop van het naburige pand. „De heer Van Delft wilde zelf van dat pand af. We zijn op zijn verzoek ingegaan omdat het pand inderdaad slecht was en uiteindelijk toch zou moeten wijken voor nieuw bouw. Maar in november kun je niet meer gaan boren om zo'n muur te plaatsen. Dan is het te laat." Verzekering Zwartelé verwacht dat de nieu we buitenmuur a 20.000 gulden voor de zomer, tegelijk met c bouw van de woningen op de Kleine Markt door de Philip- piense aannemer Kabu, wordt gemetseld. De afhandeling van de schade wordt doorgeschoven naar de verzekeringsagent van de gemeente. „Die moet het ver der maar uitzoeken", aldus Zwartelé. De heer en mevrouw Van Delft denken echter dat de gemeente en Kabu onder één hoedje spe len: „Kabu wil graag de hele Noordstraat in zijn bezit krijgen, dus ze willen ons het liefst eruit hebben." Directeur J. J. Kaas liet weten in onderhandeling te zijn met de gemeente over de aankoop van twee vervallen panden in de Noordstraat en vervangende nieuwbouw. Hij heeft, geen inte resse in de andere panden. De bouwvergunning voor de sloop is inmiddels verleend, verklaart Zwartelé. Mevrouw M. de Jaeger van num mer acht, die haar woning op kosten van de gemeente op nieuw mag laten behangen van wege vochtoverlast, piekert er niet over te verhuizen. „Wat moet ik ergens anders? Moet ik soms in een bejaardenwoning in Sint Albert gaan zitten?" van een medewerker HULST - De evenementendag ten bate van de actie Redt de Basiliek heeft zaterdag in Hulst vijftienduizend gulden opge bracht. Scholengemeenschap De Rietvliet hield 's middags een sponsorloop, waarbij 250 deelnemers lopend of wande lend een wallentraject van vier kilometer aflegden. Na afloop was er voor hen een oorkonde en een stempel van de basiliek. Jan Klok uit Hulst won een bal lonvaart, omdat hij het hoogste bedrag - dertienhonderd gul den - met de sponsorloop ver diende. Een plaatselijke dweil band en een karaokeshow zorg den voor de muziek. De jubilerende Sjores Ambras Band nam in de aula van de Rietvliet de organisatie van het avondprogramma voor haai- re kening. De muziekband beet het spits af met een jubileumcon cert. De Hulster cabaretgroep 'Aan diggelen' bracht vervol gens een aantal liedjes ten ge hore, waaronder een nummer over de toestand van de basiliek. De 350 toeschouwers genoten vooral van de sterrenplayback- show, waarin prominente Hul stenaars optraden. Burgemees ter A. Kessen, die samen met Stephanie Cöenen de act. 'Para dise bij the dashboardlight' van Drie mannen verdacht van winkeldiefstal aangehouden SLUIS/HULST - Drie mannen van 27, 22 en 20 jaar uit Goes en Drachten werden vrijdag rond half vijf in Sluis aangehouden op verdenking van diefstal. De mannen waren in het bezit van een trainingspak dat afkom stig was van een winkeldiefstal in Sluis en enkele flessen par fum. De totale waarde van de ar tikelen bedroeg zeshonderd gul den. De gestolen goederen wer den in beslag genomen. Tegen de mannen is proces-verbaal op gemaakt. 'Meatloaf bracht, kreeg een staande ovatie. De jury rang schikte het duo uiteindelijk a" tweede. Bankdirecteur Rudy Thomas ging als de Belgische volkszanger Eddy Wally met de hoogste eer strijken. Na afloop van het programma overhandigden voorzitter J. van Driessche van de Sjores Ambras Band en directeur J. Leegsta ten van de Rietvliet burgemees ter Kessen (voorzitter van de stichting fondsenwerving res tauratie basiliek) een cheque van vijftienduizend gulden. Sinds de start van de actie Redt de Basiliek is er ongeveer ƒ250.000,- aan donaties en toe zeggingen binnengekomen. Het streefbedrag is één miljoen gul den. KLOOSTERZANDE Raadsvergadering - De ge meenteraad van Hontenisse ver gadert woensdag 29 maart. Op de agenda staan onder meer d collegevoorstellen voor het op stellen van een verkeersveilig- heidsplan, de aanschaf abri's en speelwerktuigen en de aansluiting op de riolering van de Frederik Hendrikstraat. Ook worden de evaluatie van de Wet Voorzieningen Gehandicapten en de notitie over het gemeente lijk softdrugsbeleid besproken. De raadsvergadering in het ge meentehuis begint om 19.00 uur. SAS VAN GENT Expositie - Leerlingen van Elly Hermans-Koster exposeren vanaf zaterdag 1 april in de bur gerzaal van het stadhuis in Sas van Gent aquarellen en pente keningen. Voorts tonen leerlin gen van Joke Fleur er hun klei en glazuurwerken. De expositie loopt tot en met 4 april. Zater dags om 10.30 uur opent wethou der L. Marquinie de tentoonstel ling. De burgerzaal is op die za terdag tot 17.00 uur open, de zon dag tussen 13.30 en 17.00 uur. de maandag tussen 19.00 en 21.00 uur en de dinsdag tussen 13.30 en 17.00 uur. van onze verslaggeefster SLUIS - Voor het begrip Eure- gio bestond, had George A. C. van Vooren al een vorm van grensoverschrijdende samen werking tot stand gebracht. De secretaris van de Heem kundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen legde de basis voor de nauwe contacten met Vlaamse zusterverenigingen. Het is een van de vele verdien sten van de Aardenburger. Zaterdag nam hij in een aca demische zitting afscheid van de Heemkundige Kring. Van Vooren was zichtbaar ont roerd door de eer die hem die dag ten deel viel. „Dit had ik totaal niet verwacht", reageer de hij verbouwereerd op de uitreiking van het boek 'Ge leefde tijd' door'commissaris van de koningin W. T. van Gel der. Het boek is een liber ami- corum, een vriendenboek, dat speciaal aan hem is opgedra gen. De titel heeft niet alleen be trekking op het onderwerp van de veertien artikelen van de hand van (amateur)histo- rici uit Nederland en Vlaande ren, maar ook op het afscheid van Van Vooren. Meer dan 25 jaar verzorgde hij met veel en- thqusiasme het secretariaats werk voor de vereniging. Een tijd waarin hij misschien ook wel eens 'geleefd' werd. Zijn pennevruchten uit die pe riode zijn schier onuitputte lijk, zo ook zijn onderwerp keuze. Niet alleen heeft de heemkundige honderden mo- nografiën, artikelen in jaar boeken en het mededelingen blad van de Heemkundige Kring en publikaties voor het Heemkundig Genootschap van Meetjesland op zijn naam staan. Hij was ruim veertig jaar in dienst van de gemeente Aardenburg - de laatste jaren als gemeentesecretaris - in ventariseerde het archief van Aardenburg en schreef en schreef en schreef. „De pennebak is evenwel nog niet leeg", zei burgemeester C. van Liere van Sluis-Aarden- burg. „De heer Van Vooren wil meer tijd beschikbaar maken om zich aan historisch onder zoek te wijden." Van Liere voegde Van Vooren in zijn toe spraak toe aan het rijtje be kende inwoners van Sluis en Aardenburg. Van Dale en Vor- sterman van Oyen die ook een belangrijke rol binnen en bui ten de grenzen van de gemeen te hebben gespeeld. „Behalve overeenkomsten, zijn er ook discrepanties. Er is nog geen Van Voorenschool en ook een gedenkteken ontbreekt nog voor de heer Van Vooren", constateerde Van Liere. Wel werd er voor hem een aca demische zitting gehouden met een lezing van FranQois. De Gentse hoogleraar ging uitgebreid in op het feit dat het in 1995 tweehonderd jaar geleden is dat Zeeuws-Vlaan- deren als onderdeel van het departement van de Schelde bij Frankrijk werd ingelijfd. J. Boekhout neemt samen met A. B au wens het werk van Van Vooren over, „en dat is teke nend voor het vele werk dat George verrichtte", aldus Boekhout. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster AXEL - Het vervoer van leer lingen uit het buitengebied naar de basisscholen in de ge meente Axel moet in stand blij ven. Dat vindt ook het college. Burgemeester en wethouders willen daarom drieduizend gul den beschikbaar stellen aan de basisschool Canisius in Zuid- dorpe. Volgens de verordening leerlin genvervoer krijgen de ouders van de leerling die meer dan vier kilometer van school woont, een vergoeding voor de reiskosten. Twee leerlingen uit Overslag maakten gebruik van deze bepa ling. Omdat de schoolbus toch voor bij komt en er toch plek zat in de bus is, rijden in werkelijkheid nog enkele leerlingen van de Ca- nisiusschool uit het buitenge bied van Zuiddorpe met de schoolbus mee. Nu de ouders van de Overslagse leerlingen te kennen hebben gegeven geen beroep meer te hoeven doen op het leerlingenvervoer, komt aan deze situatie een einde. Maar volgens het schoolbestuur is het noodzakelijk dat het leer lingenvervoer toch blijft be staan, ondanks het feit dat de leerlingen in het buitengebied er in principe geen recht op heb ben. Het bestuur vreest dat an ders het voortbestaan van de ba sisschool gevaar loopt. Ook het college vindt het jam mer als deze voorziening voor de leerlingen verloren gaat. Het col lege is bereid voor de helft in de kosten te willen bijdragen. Dit mede tegen het licht dat in het verleden bij de opheffing van de lagere school in Overslag afspra ken zijn gemaakt daat er altijd voor vervoer zal worden ge zorgd. Het agendapunt wordt donder dag 30 maart om 19.30 uur be sproken in de raadsvergadering. Commissaris van de koningin W. T. van Gelder overhandigt de scheidende heemkundige George Van Vooren het vriendenboek. foto Charles Strijd Van de jeugdsoos resten alleen nog enkele geblakerde wanden. ZUIDDORPE - Zuiddorpe krijgt er een woonwijkje bij. In de visie van de gemeente Axel worden er volgend jaar 31 nieu we woningen in Zuiddorpe bij gebouwd. De woningen in de vrije sector zijn gesitueerd op een stuk grond aan de Hoofd weg-Noord. In het conceptplan wordt uitgegaan van 14 half- vrijstaande huizen (twee-on der-één kap) en 17 vrijstaande woningen. Deze worden gegroe peerd rondom een groen plein tje. Vanaf de Hoofdweg-Noord kunnen de auto's de nieuwe wijk inrijden. De straten lopen voor auto's dood, maar komen voor fietsers en wandelaar-s uit op een beschermde dijk. Afhan kelijk van de vraag kunnen op enkele percelen in plaats van halfvrijstaande woningen ook rijtjeshuizen worden gebouwd. Uit onderzoek blijkt dat er in Zuiddorpe geen behoefte meer is aan sociale woningbouw, maar dat er wel vraag is naar wonin gen in de middeldure en dure sector. Gebleken is dat er nau welijks woningen leeg staan in Zuiddorpe. Voor de gemeente Axel reden om aan te nemen dat er voldoende animo is voor een woning in Zuiddorpe. Verwacht wordt dat er voor de komende ja ren tot 2000 23 nieuwe huizen no dig zijn. Omdat de provincie slechts haar goedkeuring aan bouwprojecten verleent wanneer deze projecten de vraag naar woningen rechtvaardigen, wordt voorals nog de mogelijkheid opengehou den dat het plan in twee fasen wordt uitgevoerd. De gemeente raad gaf vorig jaar haar goed keuring aan de ontwikkeling voor een nieuwbouwplan in Zuiddorpe. De bouw en de verkoop van de woningen komt in handen van Projektbouw Zeeland. De pro jectontwikkelaar moet zijn goedkeuring nog aan het plan geven. Hoe veel de grondprijs bedraagt en wat de woningen moeten gaan kosten, is nog niet bekend. van onze verslaggeefster SAS VAN GENT - Sas van Gent wil er alles aan doen om de overlast die drugsgebruikers veroorzaken te beperken. De ge meente heeft geen koffieshops en wil dat graag zo houden. „Als er nu haast geen vraag is, waar om zouden wij dan een aanbod creëren? En dan nog wel voor buitenlanders in wier land soft drugs verboden zijn?" Het col lege kiest daarom voor een pre ventieve aanpak door een ver gunningplicht in te voeren voor horecabedrijven. In zijn beleidsnotitie soft-drugs- beleid constateert het college dat de gemeente Sas van Gent in toenemende mate overlast on dervindt van drugsgebruikers die het criminele pad op gaan om aan geld te komen. Het komt steeds vaker voor dat bij bepaal de panden inzittenden van bui tenlandse auto's worden gesig naleerd die pakjes komen afha len. In de Belgische buurge meente Zelzate wordt geklaagd dat Sasse jongeren die in Zelzate op school zitten, drugs aanbie den aan de plaatselijke jeugd. Bij de politie komen bovendien incidenteel klachten van buurt bewoners over dealen vanuit wo ningen. Zes woningen in Sas van Gent. twee woningen in West- dorpe en twee in Philippine staan inmiddels bij de politie be kend als plaatsen waai- soft drugs worden verhandeld. Het Drankrijders aangehouden SCHOONDIJKE/SLUIS - Een 59-jarige automobilist uit Aar denburg werd zaterdagavond rond twaalf uur op de Dam straat in Schoondijke gecontro leerd op het gebruik van alco hol. De ademanalyse wees uit dat de man 2,5 keer meer gedronken had dan maximaal is toege staan. Aan hem is een dagvaar ding uitgereikt. Ook een 29-jarige inwoner van Sluis moest zondagmorgen rond vijf uur zijn rijbewijs inleveren. De man werd aangehouden op de Nieuwstraat in Sluis, hij bleek ruim twee maal de maxi maal toegestane hoeveelheid al cohol te hebben genuttigd. kerkhof Sint Janschorre, het zwembad, de Prinsenkade, het sportpark en de Europalaan/ Baljuwstraat zijn locaties waar een lichte vorm van overlast is. Geen draagvlak Duidelijk is, zo concludeert het college in de notitie, dat er geen draagvlak is voor een gedoogbe leid in Sas van Gent. „Er is zelfs al sprake van een gevoel van so ciale onveiligheid en angst voor aantasting van het imago van Sas van Gent." Te allen tijde moeten dus drugstoeristen en koffieshops worden geweerd. „Dat de grotere gemeenten moe ten overgaan tot een gedoogbe leid betekent niet dat de klei nere buurgemeenten dat als een fait accompli moeten overne men." Dat Hulst een weinig collegiale houding wordt verweten, vindt het college niet terecht. „Een collegiale houding betekent niet dat men ten koste van de eigen inwoners andermans malaise moet verlichten." De notitie wordt donderdag 30 maart om 19.30 uur besproken in de raadsvergadering. In hetzelf de kader past ook de aanpassing van de Algemene Plaatselijke Verordening. Hierin moeten, vindt het college, bepalingen worden opgenomen om de drug soverlast te beperken. Zo moet het verboden worden om op of aan de openbare weg drugs te verkopen, aan te bieden, af te le veren of aan te nemen. Ook wordt het gebruik van drugs aan banden gelegd en is het verbo den om injectiespuiten achter te laten in afvalbakken of op straat. Molen De raad wordt donderdag even eens gevraagd in te stemmen met de afwijzing van het subsi dieverzoek van de Culturele Raad in Vlissingen voor een pro vinciaal bevrijdingsfestival en de reservering van een bijdrage van ruim negentigduizend gul den voor de restauratie van de molenromp op het voormalige bolwerk Generaliteit. Mestae Mestafzetcoöperatie NCB in Veldhoven verzoekt de gemeenteraad om kwijtschel ding van het bedrag van ruim tienduizend gulden aan leges, nu de realisatie van een inrich ting voor de overslag en opslag van dierlijke mest op het Ka naaleiland in Sluiskil niet door gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 24