Sas van Gent tegen gedoogbeleid Anti-racisme manifestatie Scheidende Van Vooren een schrijvende heemkundige PZC Westkapelle wil herijking functies gemeentewerken Zuiddorpe krijgt nieuwe woningen rondom pleintje Plan voor kwekerij van papegaaien ie gehecht bij Waarde Evenementendag Hulster basiliek brengt 15 mille op B en w Axel willen leerlingenvervoer van 'buiten' handhaven zeeland maandag 27 maart 1995 s 8 Gemeente wil drugstoeristen weren en overlast gebruikers beperken van opze verslaggever ZIERIKZEE - Uitheemse hapjes, theater, opzwepende Afrikaanse trommelgelui den en een gratis kopje koffie van de We reldwinkel. Onder het motto 'All diffe rent, all equal' hield Vluchtelingenwerk zaterdagmiddag op de Beuze te Zierikzee een anti-racisme manifestatie. Dat ge beurde met medewerking van bewoners van het Asielzoekerscentrum Burgh- Haamstede. Het winkelende publiek hield er graag even de pas voor in. De dag in de open lucht was onder meer bedoeld om Zierik zee te laten kennismaken met andere cul turen. Het was een onderdeel van de anti racisme week. Terwijl het theatersport gezelschap Kiekieres improviseerde op thema's die het publiek aangaf - prins Bernhard in het ziekenhuis, corruptie in België - deden andere bezoekers zich te goed aan truffels uit Kameroen of cocos- balletjes uit Bosnië. Vluchtelingenwerk Burgh-Haamstede hield voor de eerste keer een actie op deze manier. Wat vrijwilligster en coördina trice C. de Bruin betreft is het zeker vat baar voor herhaling. „Vluchtelingen ko men vaak negatief in het nieuws. Een ac tie als deze maakt duidelijk dat het men sen zijn die ook wat in hun mars hebben." Volgens De Bruin is een dergelijk evene ment eveneens aantrekkelijk omdat het tevens bezoekers trekt die niet naai- een open dag van een asielzoekerscentrum komen. van onze verslaggeefster WESTKAPELLE - Westkapelle gaat niet akkoord met de begro tingswijziging 1995 van de Cen trale Dienst Gemeentewerken. Het college van burgemeester en wethouders zet vraagtekens bij de opwaardering van de functies van de medewerkers van de dienst. Een aantal func ties is volgens het college zo hoog gewaardeerd, dat er spra ke is van scheve verhoudingen met het salarisniveau bij de deelnemende gemeenten. Hierdoor ontstaan problemen bij de inpassing van diverse functies na de gemeentelijke herindeling. Het dagelijks ge meentebestuur wil aandringen op een herijking van de functies bij de CDG. De begrotingswijziging van de CDG wordt donderdag 6 april behandeld door de raad. Dan wordt ook de nieuwe subsidie verordening voor welzijnswerk vastgesteld. De ingekomen be zwaren en reacties op de ont werpverordening hebben niet geleid tot ingrijpende wijzigin gen in het ontwerp. In de nieuwe welzijnsverordening hebben in stellingen en verenigingen recht op een subsidie van 75 procent op de accommodatiekosten, on afhankelijk van hun financiële positie. De verenigingen hoeven dan niet langer begrotingen of andere financiële stukken aan de gemeente voor te leggen. Voor enkele verenigingen, zoals de peuterspeelzaal, wordt een uitzondering gemaakt. De peu terspeelzaal krijgt een jaarlijks budget van maximaal 35.000 gulden toegewezen naast de bij drage voor de accommodatie, De gemeente vindt dat de deel nemende ouders in principe ver antwoordelijk zijn voor onver hoopte tekorten. Eerder had de gemeente nog een budget van 30.000 gulden in gedachten. Ook de plaatselijke sportvereni gingen krijgen nog maar 75 pro cent van de kosten voor het ge bruik of de exploitatie van de ac commodatie vergoed. Daar naast wordt nog een bijdrage tot maximaal 35.000 gulden per jaar bepaald voor de activiteiten. De gemeente wil dat de sportvereni gingen hun tarieven wijzigen. Hierover is de gemeente nog in overleg met de verenigingen. De raadsvergadering begint om 20.00 uur. van onze verslaggever GAWEGE - In het gehucht Ga- wege bij Waarde komt naar alle waarschijnlijkheid een han delskwekerij voor kromsna vels. Burgemeester en wethou ders van Reimerswaal willen daaraan medewerking verle nen. Zij denken dat het bedrijf aan de milieu-eisen kan vol doen. Initiatiefnemer P. Ver burg uit Krabbendijke wil bij zondere soorten 'papegaai-ach ten' verhandelen en kweken. Het gaat volgens hem niet om beschermde vogels. Verburg denkt straks de enige, zo niet één van de weinigen te zijn in Zeeland met een geregi streerde handelskwekerij voor dit soort dieren. „Daarnaast zijn er natuurlijk ook nog wel wat particulieren die zich met dit werk bezighouden." Reden voor de initiatiefnemer om de vogels niet alleen te verhandelen maar ook te gaan kweken is dat de im portmogelijkheden steeds ver der afnemen door aanscherping van wetgeving. Verburg heeft nu een slijterij en vogelhandel in Krabbendijke. In Gawege wil hij een onderneming beginnen met een stuk of dertig koppels van papegaai-achtigen. Zijn handel is vooral bestemd voor het bui tenland, bijvoorbeeld België, Duitsland en Frankrijk. Bij het vaststellen van een mi lieuvergunning gaat de gemeen te uit van de normen voor vee houderijen. Belangrijk punt daarbij is de mogelijke geluids overlast. Omdat kromsnavels het nodige lawaai kunnen ma ken, moet de ondernemer werken met een gesloten, ge luidsdichte loods. Dat zal ook gebeuren volgens Verburg. „Nie mand in de omgeving hoeft er last van te hebben." Ook voor de vogels zelf wordt goed gezorgd, aldus de initiatiefnemer. „Ze ko men in een grote kooi." De raad moet nog een oordeel vellen over de toekomstige kromsnavel kwekerij. Maar eerst komen de plannen donderdag 6 april ter sprake in de commissie wonen en milieu. De bijeenkomst in het gemeentehuis te Kruiningen be gint om 20.00 uur. van een medewerker HULST - De evenementendag ten bate van de actie Redt de Basiliek heeft zaterdag in Hulst vijftienduizend gulden opge bracht. Scholengemeenschap De Rietvliet hield 's middags een sponsorloop, waarbij 250 deelnemers lopend of wande lend een wallentraject van vier kilometer aflegden. Na afloop was er voor hen een oorkonde en een stempel van de basiliek. Jan Klok uit Hulst won een bal lonvaart, omdat hij het hoogste bedrag - dertienhonderd gul den - met de sponsorloop ver diende. Een plaatselijke dweil band en een karaokeshow zorg den voor de muziek. De jubilerende Sjores Ambras Band nam in de aula van de Rietvliet de organisatie van het avondprogramma voor haai- re kening. De muziekband beet het spits af met een jubileumcon cert. De Hulster cabaretgroep 'Aan diggelen' bracht vervol gens een aantal liedjes ten ge hore, waaronder een nummer over de toestand van de basiliek. De 350 toeschouwers genoten vooral van de sterrenplayback- show, waarin prominente Hul stenaars optraden. Burgemees ter A. Kessen, die samen met Stephanie Coenen de act 'Para dise bij the dashboardlight' van Meatloaf bracht, kreeg een staande ovatie. De jury rang schikte het duo uiteindelijk als tweede. Bankdirecteur Rudy Spoor van vernieling in Ovezande OVEZANDE - Vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zon dag flink huisgehouden in Ove zande. Zo'n 20 verkeersborden werden afgebroken of uit de grond getrokken. De schade is aanzienlijk. De po litie verdenkt een aantal disco gangers die rond half vijf in de ochtend uit een discobus stap ten ervan de daders te zijn. Er woi'dt al geruime tijd geklaagd over overlast die discogangers in Ovezande veroorzaken. Thomas ging als de Belgische, volkszanger Eddy Wally met de hoogste eer strijken. Sinds de start van de actie Redt de Basiliek is er ongeveer 250.000,- aan donaties en toe zeggingen binnengekomen. Het streefbedrag is één miljoen gul den. Domeinenloop WESTENSCHOUWEN - Politie mensen uit binnen- en buiten land zijn woensdag 29 maart pre sent in Westenschouwen voor de jaarlijkse internationale Domei- nenloop. Gelijktijdig wordt voor het overige publiek een trimloop gehouden, met naar keus een lengte van drie, zes of negen kilo meter. De start is in de Domei nen om 14.00 uur. Inschrijven kan tot vlak voor de start in res taurant Zeelust in Westenschou wen. Ballasttank van bulkcarrier in sluis Terneuzen opengescheurd TERNEUZEN - De Panamese bulkcarrier Feng Shou (32.000 brt) heeft vrijdagavond laat een ballasttank opengescheurd bij het invaren van de Westsluis in Terneuzen. Het lege schip kwam vanuit Gent de sluis ingevaren en raak te met de stuurboordzijde de sluismuur. Daarbij ontstond een scheur in een ballasttank van een meter lang en zeven centi meter breed op vijftig centime ter boven de waterlijn. Doordat de tank tot aan het bovendek was gevuld ontstond ei- eèn spec taculaire straal water van zo'n zes meter. Volgens een woord voerder op de sluis werd een tele fooncel 'bijna weggeblazen'. De schade aan de sluis was mini maal. De bulkcarrier kreeg toe stemming om door te varen naar Vlissingen Rede waai- de Scheepvaartinspectie zal bekij ken of de Panamees de reis naar Frankrijk mag vervolgen of dat er eerst gerepareerd moet wor den. Commissaris van.de koningin W. T. van Gelder overhandigt de scheidende heemkundige George Van Vooren het vriendenboek. foto Charles Strijd vart onze verslaggeefster SLUIS - Voor het begrip Eure- gio bestond, had George A. C. van Vooren al een vorm van grensoverschrijdende samen werking tot stand gebracht. De secretaris van de Heem kundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen legde de basis voor de nauwe contacten met Vlaamse zusterverenigingen. Het is een van de vele verdien sten van de Aardenburger. Zaterdag nam hij in een aca demische zitting afscheid van de Heemkundige Kring. Van Vooren was zichtbaar ont roerd door de eer die hem die dag ten deel viel. „Dit had ik totaal niet verwacht", reageer de hij verbouwereerd op de uitreiking van het boek 'Ge leefde tijd' door commissaris van de koningin W. T. van Gel der. Het boek is een liber ami- corum, een vriendenboek, dat speciaal aan hem is opgedra gen. De titel heeft niet alleen be trekking op het onderwerp van de veertien artikelen van de hand van (amateur)histo- rici uit Nederland en Vlaande ren, maar ook op het afscheid van Van Vooren. Meer dan 25 jaar verzorgde hij met veel en thousiasme het secretariaats werk voor de vereniging. Een tijd waarin hij misschien ook wel eens 'geleefd' werd. Zijn pennevruchten uit die pe riode zijn schier onuitputte lijk. zo ook zijn onderwerp keuze. Niet alleen heeft de heemkundige honderden mo- nografiën, artikelen in jaar boeken en het mededelingen blad van de Heemkundige Kring en publikaties voor het Heemkundig Genootschap van Meetjesland op zijn naam staan. Hij was ruim veertig jaar in dienst van de gemeente Aardenburg - de laatste jaren als gemeentesecretaris - in ventariseerde het archief van Aardenburg en schreef en schreef en schreef. „De pennebak is evenwel nog niet leeg", zei burgemeester C. van Liere van Sluis-Aarden- burg. „De heer Van Vooren wil meer tijd beschikbaar maken om zich aan historisch onder zoek te wijden." Van Liere voegde Van Vooren in zijn toe spraak toe aan het rijtje be kende inwoners van Sluis en Aardenburg, Van Dale en Vor- sterman van Oyen die ook een belangrijke rol binnen en bui ten de grenzen van de gemeen te hebben gespeeld. „Behalve overeenkomsten, zijn er ook discrepanties. Er is nog geen Van Voorenschool en ook een gedenkteken ontbreekt nog voor de heer Van Vooren", constateerde Van Liere. Wel werd er voor hem een aca demische zitting gehouden met een lezing van FranQois. De Gentse hoogleraar ging uitgebreid in op het feit dat het in 1995 tweehonderd jaar geleden is dat Zeeuws-Vlaan- deren als onderdeel van het departement van de Schelde bij Frankrijk werd ingelijfd. J. Boekhout neemt samen met A. Bauwens het werk van Van Vooren over, „en dat is teke nend voor het vele werk dat George verrichtte", aldus Boekhout. Een toeschouwer op de anti-racisme manifestatie op de Beuze in Zierikzee. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster AXEL - Het vervoer van leer lingen uit het buitengebied naar de basisscholen in de ge meente Axel moet in stand blij ven. Dat vindt ook het college. Burgemeester en wethouders willen daarom drieduizend gul den beschikbaar stellen aan de basisschool Canisius in Zuid- dorpe. Volgens de verordening leerlin genvervoer krijgen de ouders van de leerling die meer dan vier kilometer van school woont, een vergoeding voor de reiskosten. Twee leerlingen uit Overslag maakten gebruik van deze bepa ling. Omdat de schoolbus toch voor bij komt en er toch plek zat in de bus is, rijden in werkelijkheid nog enkele leerlingen van de Ca- nisiusschool uit het buitenge bied van Zuiddorpe met de schoolbus mee. Nu de ouders van de Overslagse leerlingen te kennen hebben gegeven geen beroep meer te hoeven doen op het leerlingenvervoer, komt aan deze situatie een einde. Maar volgens het schoolbestuur is het noodzakelijk dat het leer lingenvervoer toch blijft be staan, ondanks het feit dat de leerlingen in het buitengebied er in principe geen recht op heb ben. Het bestuur vreest dat an ders het voortbestaan van de ba sisschool gevaar loopt. Ook het college vindt het jam mer als deze voorziening voor de leerlingen verloren gaat. Het col lege is bereid voor de helft in de kosten te willen bijdragen. Dit mede tegen het licht dat in het verleden bij de opheffing van de lagere school in Overslag afspra ken zijn gemaakt daat er altijd voor vervoer zal worden ge zorgd. Het agendapunt wordt donder dag 30 maart om 19.30 uur be sproken in de raadsvergadering. ZUIDDORPE - Zuiddorpe krijgt er een woonwijkje bij. In de visie van de gemeente Axel worden er volgend jaar 31 nieu we woningen in Zuiddorpe bij gebouwd. De woningen in de vrije sector zijn gesitueerd op een stuk grond aan de Hoofd weg-Noord. In het conceptplan wordt uitgegaan van 14 half- vrijstaande huizen (twee-on der-één kap) en 17 vrijstaande woningen. Deze worden gegroe peerd rondom een groen plein tje. Vanaf de Hoofdweg-Noord kunnen de auto's de nieuwe wijk inrijden. De straten lopen voor auto's dood, maar komen voor fietsers en wandelaars uit op een beschermde dijk. Afhan kelijk van de vraag kunnen op enkele percelen in plaats van halfvrijstaande woningen ook rijtjeshuizen worden gebouwd. Uit onderzoek blijkt dat er in Zuiddorpe geen behoefte meer is aan sociale woningbouw, maar dat er wel vraag is naar wonin gen in de middeldure en dure sector. Gebleken is dat er nau welijks woningen leeg staan in Zuiddorpe. Voor de gemeente Axel reden om aan te nemen dat er voldoende animo is voor een woning in Zuiddorpe. Verwacht wordt dat er voor de komende ja ren tot 2000 23 nieuwe huizen no dig zijn. Omdat de provincie slechts haar goedkeuring aan bouwprojecten verleent wanneer deze projecten de vraag naar woningen rechtvaardigen, wordt voorals nog de mogelijkheid opengehou den dat het plan in twee fasen wordt uitgevoerd. De gemeente raad gaf vorig jaar haar goed keuring aan de ontwikkeling voor een nieuwbouwplan in Zuiddorpe. De bouw en de verkoop van de woningen komt in handen van Projektbouw Zeeland. De pro jectontwikkelaar moet zijn goedkeuring nog aan het plan geven. Hoe veel de grondprijs bedraagt en wat de woningen moeten gaan kosten, is nog niet bekend. van onze verslaggeefster SAS VAN GENT - Sas van Gent wil er alles aan doen om de overlast die drugsgebruikers veroorzaken te beperken. De ge meente heeft geen koffieshops en wil dat graag zo houden. „Als er nu haast geen vraag is, waar om zouden wij dan een aanbod creéren? En dan nog wel voor buitenlanders in wier land soft drugs verboden zijn?" Het col lege kiest daarom voor een pre ventieve aanpak door een ver gunningplicht in te voeren voor horecabedrijven. In zijn beleidsnotitie soft-drugs- beleid constateert het college dat de gemeente Sas van Gent in toenemende mate overlast on dervindt van drugsgebruikers die het criminele pad op gaan om aan geld te komen. Het komt steeds vaker voor dat bij bepaal de panden inzittenden van bui tenlandse auto's worden gesig naleerd die pakjes komen afha len. In de Belgische buurge meente Zelzate wordt geklaagd dat Sasse jongeren die in Zelzate op school zitten, drugs aanbie den aan de plaatselijke jeugd. Bij de politie komen bovendien incidenteel klachten van buurt bewoners over dealen vanuit wo ningen. Zes woningen in Sas van Gent, twee woningen in West- dorpe en twee in Philippine Lichtgewonde bij aanrijding RILLAND - Een 36-jarige inwo ner van Waarde is zondagoch tend licht gewond geraakt bij een verkeersongeluk in Rilland. De twee bij het ongeluk betrok ken personenauto's werden to taal vernield. De botsing gebeur de op de kruising Oude Rijks weg-Haltestraat toen een 37-ja- rige bestuurder uit Goes ver zuimde voorrang te verlenen. Surfers in problemen THOLEN - Twee surfers die za terdagmiddag bij harde tot stormachtige wind in proble men raakten op het Zoommeer zijn door de politie van het water gehaald. De surfers die terecht dreigden te komen op het Schel- de-Rijnkanaal werden dodelijk vermoeid aan wal gezet bij de De Speelmansplaten. staan inmiddels bij de politie be kend als plaatsen waai- soft drugs worden verhandeld. Het kerkhof Sint Janschorre, het zwembad, de Prinsenkade, het sportpark en de Europalaan/ Baljuwstraat zijn locaties waar een lichte vorm van overlast is. Duidelijk is, zo concludeert het college in de notitie, dat er geen draagvlak is voor een gedoogbe leid in Sas van Gent. „Er is zelfs al sprake van een gevoel van so ciale onveiligheid en angst voor aantasting van het imago van Sas van Gent." Te allen tijde moeten dus drugstoeristen en koffieshops worden geweerd. „Dat de grotere gemeenten moe ten overgaan tot een gedoogbe leid betekent niet dat de klei nere buurgemeenten dat als een fait accompli moeten overne men." Dat Hulst een weinig collegiale houding wordt verweten, vindt het college niet terecht. „Een collegiale houding betekent niet dat men ten koste van de eigen inwoners andermans malaise moet verlichten." De notitie wordt donderdag 30 maart om 19.30 uur besproken in de raadsvergadering. In hetzelf de kader past ook de aanpassing van de Algemene Plaatselijke Verordening. Hierin moeten, vindt het college, bepalingen worden opgenomen om de drug soverlast te beperken. Zo moet het verboden worden om op of aan de openbare weg drugs te verkopen, aan te bieden, af te le veren of aan te nemen. Ook wordt het gebruik van drugs aan banden gelegd en is het verbo den om injectiespuiten achter te laten in afvalbakken of op straat. Molen De raad wordt donderdag even eens gevraagd in te stemmen met de afwijzing van het subsi dieverzoek van de Culturele Raad in Vlissingen voor een pro vinciaal bevrijdingsfestival en de reservering van een bijdrage van ruim negentigduizend gul den voor de restauratie van de molenromp op het voormalige bolwerk Generaliteit. Mestac Mestafzetcoöperatie NCB in Veldhoven verzoekt de gemeenteraad om kwijtschel ding van het bedrag van ruim tienduizend gulden aan leges, nu de realisatie van een inrich ting voor de overslag en opslag van dierlijke mest op het Ka naaleiland in Sluiskil niet door gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 22