Ik ben een echt podiumdier Je kunt nooit genoeg zingen over liefde PZC Actrice Ellen ten Damme vrije tijd 43 puzzel Nieuwe cd van Barry White Horizontaal Vertikaal Oplossing postzegels ZATERDAG 25 MAART 1995 Actrice Ellen ten Damme (27) vindt dat ze in haar leven pas echt erkenning krijgt als ze serieus wordt genomen als zangeres. Die schouderklopjes voor haar rollen in De Kleine Blonde Dood, Flodder en One Way Ticket To Oblivion zijn mooi meegenomen, maar Ellen begint pas te stralen als kenners zeggen dat haar cd Kill Your Darlings „een knap stukje popmuziek is." Ellen ten Damme is bereid alles aan de kant te zetten voor een carrière in de muziek. Ze is van plan om in de loop van dit jaar met een kersverse band op tournee te gaan en ze wil daar een rol in een peperdure Amerikaanse filmpro ductie voor laten schieten. Hoe het allemaal uitpakt is nog even af wachten, want op dit moment zit de zingende actrice met een gebro ken been thuis. Uit de bocht gevlo gen met skiën. De vraag is of haar been helemaal geneest. Misschien dat ze nog heel wat operaties moet ondergaan. Jammer, want zo zal Ellen nooit zwierig naast Jean Claude van Damme over het witte doek achter de boeven aan kunnen rennen. „Hindert niet", zegt de jonge vrouw monter. „Als ik me op het podium maar helemaal kan uitle ven als popzangeres." Ellen groeide op in het Drentse Ro den en woonde jarenlang in Gro ningen op kamers. Zes jaar gele den vertrok ze naar Amsterdam om daar haar geluk te beproeven. Popmuziek liep daarbij steeds als een rode draad door haar leven. Ze huppelde van het vwo naar het conservatorium en vervolgens naar de hoofdstedelijke Klein kunst Academie. Links en rechts accepteerde ze kleine en grotere rollen in films, televisieprodukties (Twaalf steden, dertien ongeluk ken) en musicals (De grote door braak van Charlie de Boer). „Maar ondertussen bleef ik me bezighou den met popmuziek. Ik heb van jongsaf aan liedjes geschreven en die met allerlei bandjes gespeeld." In ex-Bintangs, Brood- en Vitesse- gitarist Rob ten Bokum vond El len een geestverwant met wie ze tót eind vorig jaar sleutelde aan de cd Kill Your Darlings. Het resul taat: een plaat vol eigenzinninge poprock. Nummers „Ik heb altijd een brede muzikale belangstelling gehad", aldus de zangeres. „Ik houd van Kate Bush, Randy Newman, Lou Reed en op dit moment van Sheryl Crow. Maar ik zing geen liedjes van die mensen. In de schoolbanken van de lagere school zat ik al mijn eigen nummers te maken. En dat doe ik nog steeds. Ik heb een kleine 'ho me-studio' en daar werk ik achter de Fender-piano voortdurend aan nieuwe dingen. Nee, ik kan er nog steeds niet van bestaan, maar dat komt misschien binnenkort. Ik ben nog maai- net van de Klein kunst Academie af." „Die school heeft me niet verpest, ik ben een individualist gebleven. Ik ben altijd onaangepast, geweest, ik heb nooit bij een groep willen horen. Ik vind het raar dat mensen ergens bij willen horen. Op de mid delbare school had je groepjes punkers. Ik dacht dan: hoe komen die mensen erbij om als kippen achter elkaar aan te hollen. Ik hoorde zelf tegelijkertijd overal en nergens bij. Ik heb het altijd leuk gevonden om van verschillende milieus iets mee te pikken. Ik vind mensen kortzichtig die heel stellig achter één ding in dit leven staan. Dat maakt je eenzijdig." Vier jaar geleden speelde Ellen ten Damme de hoofdrol in de geheel gezongen film De tranen van Maria Machita. Ze kreeg voor die presta tie zowaar een Gouden Kalf-nomi- natie in de categorie 'beste ac trice'. „Door die rol ben ik hele maal in de filmwereld beland. Ik zat toen nog op de academie. Van alle kanten kreeg ik aanbiedingen voor filmrollen. Ik vond dat leuk en nam een heleboel aan. Maar daar naast bleef ik demo's maken in mijn huisstudio. Altijd met het idee er ooit een cd van te maken. Ik denk dat ik daar in totaal zo'n tien jaar mee bezig ben geweest. Mijn hele ziel en zaligheid heb ik erin ge legd. Je zou kunnen zeggen dat ik acteer om niet mezelf te zijn, maar zingen, dat ben ik zelf." Alternatief „Om niet te veel van mijn doel af te wijken heb ik het altijd vermeden om in overbekende series op te tre den, zoals Goede Tijden Slechte Tijden. Want dan krijg je een stem pel opgedrukt waar je nooit weer vanaf komt. Dan ben je 'die meid van die soapserie die in een band zingt'. Daarom heb ik het met films en series altijd wat in de alterna tieve hoek gezocht. Het is onvoor stelbaar hoeveel impact het heeft als je in een televisieprogramma optreedt. Ik deed een klein rolletje in Het Pleidooi en de volgende dag had iedereen het erover. Maar over mijn aandeel in Wildgroei en One Way Ticket To Oblivion zul je nooit iemand horen." Ellen ten Damme is momenteel druk bezig om met een band een tournee voor te bereiden. „Nee. niet met een bandrecorder. Jak kes, daar moet ik niet aan denken. Ik heb een echte groep. Ik kijk erg naar die tour uit, want ik ben een podiumdier. Ik weet van mezelf dat ik als zangeres op m'n best ben. Daarmee overschaduw ik mijn ac teerprestaties. Als het publiek goed reageert, kom ik helemaal los. Ik ben eigenlijk altijd al een beetje wild geweest. Op het school plein van de lagere school was ik steeds met jongens aan het vech ten. Ik kon zelfs op mijn handen het hele schoolplein overlopen. Ik was een stoere meid." „Als de cd goed aanslaat, kan ik mijn leven inrichten zoals ik dat wil. En dat betekent optreden, liedjes schrijven, platen maken en nog eens optreden. Dat zie ik als mijn levensvervulling. En daar naast nog heel af en toe acteren." Harry de Jong Barry White, de koning van de slaapkamersoul. Held van de jaren zeventig, leidt artistiek al tijden een marginaal bestaan. Zijn nieuwe cd, 'The icon is love', is warmbloedig, maar vooral meer van hetzelfde. Toch spreekt White tot de verbeelding. Zijn imposante gestalte, zwoele stemgeluid, verleden als 'gangbanger' en vooral zijn reputatie als vertolker van zwart Amerika's ongenoegen. 'De wereld volgens Barry White' is er een vol contrasten. Geweld en uitzichtloosheid tegen de kracht van een moeder en onvoorwaardelijke liefde. Het orakel spreekt. De jaren zeventig zijn weer in. Barry White mag daarom ook op hernieuwde belangstelling re kenen. Met zijn Love Unlimited Orchestra staat hij 26 maart in Ahoy'. Bij de presentatie van zijn nieuwe cd vorige maand was de Nederlandse pers in de weer en mocht hij zijn nieuwe single ook op tv ten gehore brengen. Het was tijdens het praatprogram ma van Ursul de Geer toch vooral het gloedvolle betoog dat White hield over de positie van zwarten in Amerika dat in de herinnering bleef. Als hij me uitgezakt op een voor hem te krappe stoel ontvangt in een suite van een Amsterdams hotel, kost het weinig aansporing die draad op te pakken. White ziet zijn Amerika in een snel tempo de afgrond tegemoet gaan. De enorme geweldsgolf in de get to's van de grote Amerikaanse ste den is naar zijn idee het gevolg van een bewuste verwaarlozing van zijn 'volk'. „Als je kinderen leert dat ze dom zijn, elkaar neer te schieten en dope te gebruiken krijg je dat allemaal vroeg of laat weer voor je kiezen. Als er niet snel wat gebeurt, herhalen de rellen van een paar jaar geleden in Los Angeles zich gewoon weer." Voorbeelden De voortekenen zijn er, meent Whi te. De rechtszaak tegen O.J. Simp son noemt hij als een kleine vinger wijzing. „Ik kan geen oordeel ge ven over de vraag of hij het heeft gedaan of niet. maar de rest van Amerika weet het schijnbaar al ze ker. Hij moet het wel gedaan heb ben. Het is typisch. Weer een zwart 'voorbeeld' dat naar beneden ge haald wordt, misschien wel door eigen schuld, hoor. Treurig blijft het. Onze jeugd, onze toekomst, heeft toch al zo weinig voorbeelden en zo weinig kansen. Amerika moet begrijpen dat het zo zijn ei gen graf graaft. Zwarte kinderen zonder dromen, zonder helden en zonder genoeg opleiding om te le ren lezen. Wat verwacht je van zo'n generatie zonder toekomst? Je oogst watje zaait." „Kijk naar de huidige generatie rappers. Ik hou lang niet van alle gangster-rap, maar ik begrijp wel waar de woede vandaan komt. Ik was een gangbanger toen ik tien was. belandde in de bak toen ik zestien was. Ik kom zelf uit Watts, een van de oudste getto's van L.A. Daar waar ook de eerste grote rel len in beginjaren zestig plaatsvon den. Ik heb er zelf ook aan meege daan. Eten gejat, een tv. Ik moest wel. mijn familie had honger. En ja. die tv. het was een bijzondere si tuatie. De grote rellen van 1992 hadden dezelfde oorzaak. Police brutality. Niks hadden ze geleerd." White kan uren doorrazen over de sociale onrechtvaardigheid en de onderdrukking die veel zwarten in Amerika zich nog altijd moeten la ten welgevallen. Al is zijn zwaarlij- Barry White: „Ik heb er nooit voor gekozen in muziek mijn politieke denkbeelden op de voorgrond te zetten." foto GPD vige retoriek soms wat moeilijk te slikken, zijn overtuigingskracht en geloof in wat hij verkondigt zijn on miskenbaar. Maar waarom geeft hij die poli tieke denkbeelden niet door op de manier die hem het beste ligt? Via de muziek. 'Practice what you preach' heet de nieuwe single. Het zou toepasselijk kunnen zijn. ware het niet dat de song weer over de liefde gaat. Liefde Hij heeft de liefde in al zijn ver schijningsvormen nu toch wel uit puttend genoeg behandeld in zijn oeuvre? „Ik heb wel over sociale misstanden gezongen. Ken je de cd 'Dedicated' niet? Daar staan num mers als 'Free' en 'Don't Let them blow your mind' op. Maar ik heb er inderdaad nooit voor gekozen in muziek mijn politieke denkbeel den op de voorgrond te zetten. Waarom? Dat is vrij simpel. 'Love' is het belangrijkste wat er op aarde bestaat: daar kun je nooit genoeg over zeggen of zingen." Als hij het woord love uitspreekt. dikt White de trilling in zijn diepe bas nog wat extra aan en laat de o- klank extra lang galmen. Zijn ogen lichten er bij op, hij weet donders goed wat het effect van zijn stem is. „Inderdaad. Het werkt trouwens niet alleen bij vrouwen zo. Ook mannen hebben iets met mijn stem. Het geeft ze vertrouwen, tovert vaak zo'n stoere glimlach op hun gezicht. Ik denk dat ze er hun eigen mannelijke kracht en passie in herkennen." Het is inderdaad moeilijk het ef fect van Whites stembanden te ne geren. Maar de koning van de 'be- droom-soul' had het over het be lang van die liefde. Zijn moeder heeft hem het respect en geloof voor de liefde bijgebracht, predikt White. „En dan heb ik het over lief de zonder voorwaarde, zonder zelf zucht. Dat heeft mijn moeder me geleerd. De meeste mensen heb ben een soort jaloerse liefde, bezit terige liefde. Daar gaat mijn mu ziek over. over dat verschil. Echte liefde, zoals die van mijn moeder, dat is mijn bijdrage." Willem Schouten Sleutelwoord kruiswoordraadsel: 58-47-28-24-31-102-104-67-16-28 Schrijf uitsluitend het,gevonden sleutelwoord op een briefkaart en stuur dit naai- onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 66 4380 AL VLISSINGEN Vermeldt uw naam. adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VW- bon van 50.--. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,--. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC- bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. 1. Gezelschapsspel; 6. hoender achtige vogel; 12. gevierd man (Fr.); 13. sierplant; 14. als aan ommezijde (afk,): 16. geestdrift; 18. ar; 19. lange golf (afk.); 20. faam; 22. zuil; 24. deel v.e. trap: 26. voorzetsel; 28. pluis; 30. go din der verblinding; 31. ontroe ring: 32. snaarinstrument: 33. lidwoord; 34. vreemde munt: 36. tam; 37. de oudste iafk.>; 38. kreupel: 40. vrouwelijk zoog dier: 43. bergruimte: 44. hemels voedsel: 45. familielid: 47. larve v.e. langpootmug: 49. verdie ping: 51. tocht: 52. glazen klok: 55. gast: 56. in oprichting (afk.i: 57. klaar: 58. deel v.h. oog: 61. hoofddeksel; 64. urn; 67. sterren beeld: 69. vuilnisbelt: 70. vet; 72. mondeling; 74. lengtemaat (afk.): 76. graanafval: 77. fijnge- bouwd: 78. beryllium (scheik.): 79. kledingstuk: 81. vaatwerk; 83. echtgenoot: 84. insekt; 85. ge treuzel: 86. ijzerhoudende grond: 87. mager; 89. op de wijze van; 90. shelter: 92. kerkelijk feest: 94. hemellichaam; 95. soort verlichting; 96. gele kleur stof; 98. balspel; 100. motorra ces; 101. vacht; 102. zeevis; 104. schoorsteenveger; 105. beroep. 1. Beroep; 2. reeds; 3. gordel; 4. speelgoed; 5. bijb. naam: 7. vet tige damp: 8 Eng. bier; 9. schoorsteenzwart: 10. voorzet sel; 11. gastenverblijf; 15. wijnglas: 17. regilieuze: 18. zeep water; 19. dodelijk: 21. plaats in Groot-Brittannië; 23. gast: 25. venster: 27. scherp; 29. bedeesd: 34. Duits kaartspel: 35. litteken op de buik; 38. sappig: 39. de on bekende: 41. familielid; 42. rivier in België: 44. maand; 46. knaag dier; 48. lengtemaat: 50. num mer; 52. noodsignaal: 53. vreem de munt: 54. kostuum: 58. vaar tuig; 59. muurholte: 60. af en toe: 62. oud kaartspel; 63. reusach tig: 64. dikwijls: 65. vis: 66. roof dier; 68. keurig: 69. uit elkaar: 71. bijwoord; 73. zonnegod; 75. zedelijk: 78. kunstige dans: 80. middelpunt: 82. muziekwerk: 83. afmeting: 87. mannetjesbij: 88. bedrog; 91. gezicht; 92. vreemde munt; 93. lekkernij; 94. gebakje; 97. Ned. luchtvaart maatschappij: 99. onderricht; 101. bijvoorbeeld (afk.); 103. on meetbaar getal. OPLOSSING DOORLOPER ZAT. 18 MAART 1995 De prijswinnaars van de door loper van afgelopen zaterdag zijn: W. de Veij, Van Oor schotlaan 10 te Vlissingen (VW-bon van 50.--): de drie VVV-bonnen van 25.- gaan naar H. Fieret, Huygens- straat 27 te Terneuzen. D. Dekker. Hemstraat 38 te Kloetinge en F. van den Bos- se, Nieuwepoortstrat. 53 te Middelburg. De prijzen wor den binnenkort toegezonden. sombrerojakhals areaaloverleget teerbleekmagier ignobelreemetro rotnipatreemalp enakmijrokemotie enarepierkoning nipathesealiego ericaastenuemei walhallakimmuts etsalvanaweetam verheugdmontage exootrevoltetee remruirougeeire ijlenigijswanneer Oplossing vrijdag u 1 e v e 1 a a s n a m e 1 ij k a 1 i d o 1 a a t n o veegnoenf etuidroef r e n d i t omi steenaren urneend ra materiedl s p e 1 d s 1 e e tandem f e 1 a g a a t o 1 ie 1 e k k a m e e 1 OP 27 MAART 1845 werd in Lennep Wilhelm Conrad Röntgen geboren en op 8 novem ber dit najaar is het honderd jaar geleden dat diezelfde Röntgen de naar hem genoemde stralen ont dekte. Beide feiten zijn op 9 maart door Duitsland met een zegel van 100 pfennig herdacht. Op de zegel een 'x' als symbool voor röntgen stralen en een röntgenbeeld van een hand. De herdenkingszegel van Röntgen is een van de vier 100 pf.-zegels die 9 maart door Duitsland in roulatie werden gebracht. De andere zegels vragen aandacht voor: - het 1000-jarig bestaan van Mecklenburg (de naam Mecklen burg werd voor het eerst genoemd in een op 10 september 995 geda teerde oorkonde van de Duitse ko ning Otto Hl). Op de zegel een de tail van de oorkonde uit 995 en de vlag en het wapen van Mecklen- burg-Vorpommern: - het 250-jarig bestaan van de tech nische universiteit Carolo-Wilhel- mina van Braunschweig (motief: gedigitaliseerde Braunschweiger burchtleeuw): - de eerste conferentie van de sta ten die de 'Klimarahmenkonven- tion' hebben getekend. Deze kli matologische conferentie heeft van 28 maart tot en met 7 april in Berlijn plaats. Op de zegel een grij ze aardbol en een regenboog. Tot slot verscheen in het kader van de internationale postzegelten toonstelling FINLAND IA 95 een velletje met daarin vier 3,40 Fmark- zegels waarop sporters in actie zijn: linksboven Paivi Ikola (pesa- pallo, een versie van baseball rechtsboven. Jarri Kurri (hockey), linksonder de Ajaxied Jari Litma- nen en rechtsonder, Lea Hakala (basketbal). Van het velletje zijn 700.000 stuks aangemaakt. Het volgende FINLANDIA-velletje verschijnt in mei (motorsport). bruari opnieuw. Het 100-jarig be staan van de Snaefell Mountain Railway werd herdacht met vier zegels en een velletje. Afgebeeld worden: 20p, opening van het tra ject op 21 augustus 1895 met wa gen 2; 24p, wagen 3 en 4; 35p, wa gen 5 en 6 en 42p, de stoomlok Ca ledonia en wagen nummer 7 be kend als Maria. In het velletje een zegel van 1 pond met daarop een open auto voor een stationnetje. Er is ook een boekje uitgegeven met daarin 3 zegels van 20p. 3x 24p, 3x 35p. 3x 42p en het velletje. Prijs 4,63 pond. FINLAND heeft 30 januari de toe treding tot de Europese Unie ge vierd met een bijzonder aardige ze gel. Op de zegel in de waarde van 3.50 Fmark (oplage 1.5 miljoen ex emplaren) zien we tegen een blauwe achtergrond een verschie tende ster die zich tussen drie an dere nestelt. Op 30 januari kwamen nog twee in het oog springende uitgiften aan de loketten. Ter gelegenheid van Valentijnsdag verscheen het eer ste Finse boekje met hologramze gels. In het boekje zitten acht 2,80 Fmark-zegels waarop de door Mauri Kunnas getekende hond op treedt. Oplage: 800.000 boekjes. GROENLAND kwam 9 februari met de eerste emissie van 1995. Thema 'arctische orchideeën'. Van de ongeveer 25.000 soorten orchi deeën die voornamelijk in de tropi sche en subtropische gebieden voorkomen zijn er vijf in het zuiden van Groenland te vinden. Twee daarvan worden op de zegels ver beeld: 4.00 kr.. Listera cordata en 7,25 kr.. Leucorchis albida. Volledigheidshalve moeten we ook de laatste twee Groenlandse emis sies van vorig jaar nog melden: 8 september, dieren. 5.50 kr.. herme lijn (Mustela erminea). Groenland- se lemming (Dicrostonyx torqua- tus groenlandicus) en sneeuwhaas iLepus arciticus): 10 november, Kerst. 4 kr.. kerstliedje, 5,00 kr. kerstman met honden. MAN - Thematische verzamelaars die treinen, auto's en motoren, of in het algemeen gesteld transport/ vervoer in het pakket hebben ko men bij het Eiland Man al jaren lang aan hun trekken. Op 8 fe- De 8ste februari heeft nog meer nostalgie gebracht. Op vijf zegels voert het Eiland Man ons terug naar de tijd van de stoommachine, die bij de aanleg van wegen en op de boerderijen werd ingezet. Op één zegel, die van 35p met daarop een dorsmachine, ruik je bijna het verleden, de geur van het stro. Ook al verzamel je geen Man of 'trans- port'-zegels je zou ze toch bijna aanschaffen. Waarden: 20p. 24p, 30p, 35p en 41 pence. IN 'T KORT - Andorra/Spaans: 27 september, natuurbescher ming. 29 ptas, paddestoelen (Hy- grophorus gliocylus), 29 novem ber, Kerst. 29 ptas. medaillon, Ma ria met Kind. Aruba: kinderzegels, kinderen en het gezin, 50+30 c., 80+30 c., 100+30 cent. Nederlandse Antillen: 5 oktober, FE P A-postzegel tentoonstelling, 2.50 g.. Nederlandse zegel. 5 g„ ze gel Curagao. Hero wit Ellen Ten Damme: „Ik ben altijd onaangepast geweest, ik heb nooit bij een groep willen horen. K) ...A.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 71