PZC Bodemslib uit kanaal verwijderd Raad Hontenisse verdeeld over besteding WVG-geld Hontenisse duldt geen vestiging van koffieshops Geen extra financiële steun ondanks krap budget van Emmaüs Bouw Otheensewijk door zware regenval vertraagd Nieuw parkeerbeleid in Middelburg wordt 15 april ingevoerd ADVERTEREN DOET VERKOPEN zeeland Zeeuws-Vlaamse gemeenten willen belbussen en taxi's op afroep Hontenisse duur uit Voorstel nieuw vervoerssysteem ?„TesX™driSendg DINSDAG 21 MAART 1995 z 14 Het vervuilde bodemslib wordt door een computer gestuurde kraan uit de Oostelijke Kanaalarm gehaald. foto Peter Nicolai van onze verslaggever TERNEUZEN - Een bagger schip is maandag begonnen met het verwijderen van het vervuilde bodemslib van het te dempen deel van de Ooste lijke Kanaalarm in Terneu- zen. Begin april moet de ver vuilde bagger naar de stort plaats van de Centrale Vuil- verwerkende Industrie (CVI) in de Dekkerspolder zijn ge bracht. Daarna wordt de damwand dichtgemaakt en uitgebouwd tot reguliere kadewand. Als dat is gebeurd wordt het water uit het afgescheiden gedeelte kanaalarm gepompt en ver volgens dichtgegooid met een mengsel van puin en zand. De demping van het kanaaldeel vindt plaats om de Axelse- straat, nu naast winkelstraat ook verkeersader, te ontlas ten. Het verkeer door Terneu- zen moet vanaf midden dit jaar worden omgeleid via mr F. J. Haarmanweg en Schut- tershofweg. De gemeente Terneuzen heeft de omleiding al jaren op de prioriteitenlijst staan. Eerst hielden binnenschippers, die hun ligplaatsen dicht bij het stadscentrum kwijtraakten, de demping enige tijd tegen en daarna dreigde de aanwezig heid van vervuild slib voor problemen te zorgen. Door medewerking van Rijkswater staat en provincie kwam de benodigde acht ton toch op ta fel, al moet de gemeente een deel van dat bedrag voorfinan cieren. Het vervuilde slib wordt met behulp van zeer moderne ap paratuur geborgen. Compu ters bepalen tot welke diepte de bodem door een grote grijp- kraan wordt afgegraven en houden daarnaast in de gaten welke bodemgedeelten al zijn 'afgegraasd'. Na het schoon maken van een bepaald ge deelte wordt een monster ge nomen om te controleren of de bodem echt schoon is. Mocht- dat niet zo zijn dan wordt ook die vervuilde bagger direct verwijderd. Tot vertraging zal dat eventuele extra werk niet leiden, verwacht een gemeen tewoordvoerder. De opgedregde bagger wordt via een rooster 'gefilterd'. Grof vuil van de bodem - winkelwa gentjes, fietsen - wordt er zo doende uitgezeefd en kan eventueel als oud ijzer worden verkocht. Waardeloze grotere brokken afval worden naar de stortplaats Koegorspolder ge bracht. De vervuilde bagger wordt per schip naai- de Axelse Vlakte gebracht. Waterdichte vrachtwagens zullen de lading vandaar naar het enkele hon derden meters verder gelegen stortterrein van de CVI bren gen. Het bouwrijp maken van de nieuwe woonwijk in de Nieuwe Othenepolder is aanzienlijk ver traagd door de zware regenval van de laatste weken. foto Peter Nicolai van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeentera den van Terneuzen, Oostburg en Sluis-Aardenburg kunnen in mei een voorstel verwachten van hun respectievelijke colle ges over het aanvullend ver voer. .Belbussen en taxi's moe ten voor steeds meer gehandi capten en ouderen - en in een la ter stadium ook zieken, wsw'ers, schoolkinderen en in woners van kleine kernen met beperkte voorzieningen voor het openbaar vervoer - 'op af roep' beschikbaar zijn. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten kunnen als ze nog dit jaar een vervoerssysteem op poten zet ten, rekenen op een structurele bijdrage uit het Regionaal Ont wikkelingsplan. Omdat dan toch ook nog een behoorlijk be drag van de gemeente wordt ge vraagd, en omdat de plaatselijke gehandicapten en ouderen meer baat zouden hebben bij huidige regelingen, haakten de gemeen ten Axel en Sas van Gent eerder Goes' café wil geen 'sluis' tegen 'lekken' lawaai DEN HAAG/GOES - Cafe Pub bles aan de Grote Markt in Goes veroorzaakt nog iets te veel ge luidsoverlast. Dat vindt de ge meente. Daarom kreeg exploi tant B. van de Velde onlangs op dracht Pubbles te voorzien van een toegangssluis. Dat voorkomt dat er elke keer een hoeveelheid geluid naar bui ten gaat als de deur wordt ge opend. Van de Velde stelt dat er in zijn café onvoldoende ruimte is voor een dergelijke sluis. Daarom vroeg hij vandaag rech ter H. Hulshof van de Raad van State in Den Haag de opdracht van de gemeente te schorsen. Hulshof doet over een week uit spraak. Gemeentewoordvoerder N. van Neerwijk vertelde overigens dat de gemeente nog met de exploi tant en Welstand in onderhan deling is over een compromis. De toegangssluis zou ook half in het café en half buiten de voor gevel gebouwd kunnen worden. Van de Velde heeft op zijn beurt nog laten weten helemaal geen probleem te hebben met de sluis als hij een overdekt terras mag aanleggen. Ook daarover wordt nog gesproken. van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Een meerderheid van de Hontenis- ser gemeenteraad heeft moeite met de manier waarop burge meester en wethouders het fi nancieel overschot uit de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) willen bestemmen. Het college overweegt een deel van het niet aangesproken budget voor 1994 te gebruiken voor een verbouwing van het gemeente- kantoor en dorpshuizen. Pro gressief Hontenisse. Algemeen van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse zal onder geen beding de vestiging van een koffieshop binnen haar grenzen toestaan. De vijf ge meenteraadsfracties gaven maandagavond in de commis sie algemene bestuurlijke aan gelegenheden unaniem hun steun aan het beleid dat het col lege van burgemeester en wet houders voorstaat met betrek king tot de verkoop van soft drugs. De raadsleden zijn ach er - met b en w - terdege van bewust dat Hontenisse zich in de discussie over het al dan niet invoeren van een gedoogbeleid min of meer in een luxe positie bevindt. De ge meente kent momenteel name lijk geen enkel (illegaal) ver kooppunt van soft drugs, zo is burgemeester T. Steenkamp verzekerd door de politie. „En dat willen we zo houden. Het kan Hardrijders in Hulst betrapt HULST - De politie betrapte maandagmorgen tussen tien en twaalf 83 hardrijders op de Zoe- tevaarl, tussen de Mozartstraat en Handelstraat. in Hulst. Het aantal geregistreerde voertui gen bedroeg 638. De hoogst ge meten snelheid was 82 kilometer per uur. Ter plaatse is vijftig ki lometer per uur toegestaan. af. Ook Hulst en Hontenisse hapten tot nu toe nog niet, maar zijn wel geïnteresseerd in de plannen voor het aanvullend vervoer. Een eventueel succes van de op te zetten vervoersregeling in de westelijke gemeenten en Ter- neuzen kan ook de overige ge meentebesturen alsnog over de streep trekken, verwachten de portefeuillehoudende wethou ders. Belangrijkste voorwaarde waaraan de uit te dokteren ver voersregeling moet voldoen, is de 'financiële beheersbaarheid' weet de Terneuzense wethouder J. van Rooijen. „Het zal niet een voudig zijn om zo'n regeling te ontwerpen, maar we hebben vol doende indicaties dat het goed kan lopen. We gaan er van uit dat het mogelijk móét zijn. We willen tenslotte ook onze inwo ners in gebieden waar het open baar vervoer zich langzaam te rugtrekt de mogelijkheid geven om ergens naar toe te gaan en zelf bereikbaar te zijn." In West-Zeeuws-Vlaanderen ligt die noodzaak met veel dorpen verspreid over een groot grond oppervlak helemaal voor de hand. In die regio is dan ook al langer een aanvullend-vervoers- regeling van kracht. Die regeling moest overigens eind vorig jaar worden aangepast omdat ze te succesvol dreigde te worden. Er maakten zoveel mensen van bel bussen en deeltaxi's gebruik dat Oostburg en de destijds nog on gedeelde gemeenten Sluis en Aardenburg veel meer moesten bijdragen dan was voorzien. Meer regels Het vervoerssysteem moest daarom aan meer regels worden gebonden, maar aan de andere kant bewees de grote vraag naar aanvullend vervoer wel dat de inwoners smachten naar een al ternatief systeem van openbaar vervoer. „We hopen dan ook over twee maanden een goede aanzet te kunnen geven voor het vervoer van ouderen, gehandi capten en bewoners van kleine kernen. We denken op het ogen blik aan experimenten met tele- taxi en speciale bussen op be paalde dagen en tijden in de week. Het geeft ons bovendien goede hoop dat van de twijfelen de gemeenten vooral Hulst nu toch zeer positief meedenkt en zelfs bereid is om bij te dragen in de kosten", liet wethouder A. Keijmel-Cambier van Sluis-Aar denburg weten. Belang en het CDA voelen daar weinig voor, zo bleek maandag avond in de commissie algeme ne bestuurlijke aangelegenhe den. Vorig jaar deden 108 inwoners van de gemeente Hontenisse een beroep op een steunbijdrage uit de WVG-pot. Dat was aanzien lijk minder dan de prognoses van het onderzoeksbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Hontenisse hield daardoor zo'n 165.000 gulden over. nooit de bedoeling zijn dat wij - de witte vlek die we wat dat be treft op de kaart zijn - de vesti ging van een koffieshop toe staan mochten we instemmen met een provinciaal gedoogbe leid." Uitwijken In Hontenisse wonen bij lange na geen twintigduizend inwo ners en zou dus volgens de richt lijn van de provinciale werk groep Van der Doef niet in aan merking komen voor een ge doogde vestiging van een koffie shop. Niettemin wil het gemeen tebestuur voorkomen dat soft drugs-handelaars naar- de Zeeuws-Vlaamse groene long uitwijken, omdat het hen elders in de regio moeilijk wordt ge maakt. Niet alleen werden re centelijk in buurgemeente Hulst twee koffieshops tot sluiting ge dwongen, het voorgestelde ge doogbeleid heeft tevens tot ge volg dat het grote aantal ver kooppunten in Terneuzen aan banden wordt gelegd. Steenkamp voelt zich gesterkt door de uitspraken van de recht bank in Middelburg tegen de twee koffieshops in Hulst. „We hebben de motivatie met veel warmte gelezen", verwees hij naar de gehanteerde criteria. Rechtbankpresident Van Breda bepaalde dat niet alleen be staande overlast reden kan zijn om tot sluiting van een horeca- etablissement. over te gaan. maar ook overlast die wordt ver wacht omdat 'de aard' van het bedrijf dat mogelijk met zich meebrengt. De commissie adviseerde maan dag unaniem dat geld toe te voe gen aan het budget voor 1995. De suggestie om met dat overschot de toegankelijkheid van het ge meentekantoor en dorpshuizen voor gehandicapten te verbete ren, stuitte echter op verzet bij de oppositie en coalitiepartij CDA. Ze wezen er nadrukkelijk op dat het toegekende WVG- budget primair dient te worden aangewend voor individuele ver zoeken. Verbouwingen moet de gemeente maar uit eigen midde len betalen, voerden de drie frac ties aan in het begin van de dis cussie. Vrij gebruik Het CDA-raadslid A. Sponselee stelde zich wat minder resoluut op, nadat burgemeester T. Steenkamp had verzekerd dat het ministerie van sociale zaken de gemeente toestaat de WVG- gelden vrij te besteden. Steen kamp baseerde zich onder meer op recente uitlatingen van mi nister Melkert in de pers. „Bij wijze van spreken zou het zelfs mogelijk zijn het overschot te gebruiken voor de bouw van een sporthal." Steenkamp beklemtoonde dat de vrij besteedbare ruimte an derzijds toch beperkt is, omdat de gemeente verplicht is een te rechte aanvraag te honoreren. Ook wanneer de vraag het be schikbare budget overstijgt. „Dus zouden we in zo'n geval maai- moeten zien waar we het geld vandaan halen." De verwachting is dat het aantal mensen dat dit jaar in Hontenis se een beroep doet op de WVG- bijdrage de 108 van 1994 zal over treffen. Fondsvorming is daar om zeker geen overbodige luxe, stelde Steenkamp. Juist om die reden steunde de commissie het collegevoorstel het overschot door te sluizen. De fracties Pro- gessief Hontenisse en Algemeen Belang maakten een voorbe houd, omdat ze 'later' niet in de schoenen geschoven willen krij gen voor verbouwing van het ge meentekantoor met WVG-gel- den te hebben geadviseerd. Verbazing was erbij de oppositie en het CDA ook voor de ruim 70.000 gulden personeelskosten die tussen 1 april en 31 december 1994 zijn gemaakt voor uitvoe ring van de WVG. Dat bedrag geldt als 'extra' naast de 28.500 gulden salaris van de speciale WVG-medewerkster. Steen- ftamp en verantwoordelijk wet houder L. Mangnus schreven die post toe aan de verrichtingen van de eigen ambtenaren, de bo de ('een kopje koffie') en de re ceptie bij de persoonlijke afhan deling van een WVG-aanvraag. van onze verslaggever TERNEUZEN - De bulldo zers en vrachtwagens van het aannemingsbedrijf Gebroe ders De Bokx bv zijn maan dag in allerijl begonnen met het verzetten van vele hon derden kubieke meters grond in de Nieuwe Othenepolder. Het bouwrijp maken van het poldergebied, waar binnen afzienbare tijd Terneuzens nieuwste woonwijk moet verrijzen, verliep de voorbije weken niet volgens schema. Door de zware regenval raak te de kleibodem verzadigd en konden de zware vrachtwa gens en andere machines niet op het terrein uit de voeten. Met behulp van pompen wist de aannemer de ondergrond zo droog te krijgen dat - na vier weken vertraging - kon worden begonnen met het op hogen van de dijktaluds en de aanleg van de wegen. Wethouder J. van Rooijen verwacht dat de werkzaamhe den nu zonder veel verdere problemen kunnen worden af gehandeld en dat over enkele weken daadwerkelijk begon nen kan worden met de bouw van de eerste nieuwe wonin gen. Voor het echter zo ver is zal ook de waterhuishouding in het poldergebied veranderd moeten worden. Tot voor kort waterden de oostelijk van Othene gelegen Margaretha- polder en Groote Huissen- spolder via een stelsel van kreken en waterlopen hun op pervlaktewater af op de Nieuw-Othenepolder, van waar het water geloosd werd op de watergang naai- het Ge maal Othene. Doordat de ge meente en Mabon de dijkhel lingen grondig verbreed heb ben en sloten gedempt zijn, moeten er maatregelen ge troffen worden om de ontwa tering van de oostelijk gele gen polders in stand te hou den. Voor dat doel wordt onder de Margarethaweg door een lei ding gegraven van de kreken in de Margarethapolder tot aan de nog aan te leggen vij vers in het nieuwe plan. Het water uit de omliggende pol ders zal dan door middel van een gemaal door de leiding naar de Nieuw-Othenepolder worden gepompt. Loopt het waterpeil in de vijverpartijen in de wijk te hoog op, dan zal het overtollige water via wa tergangen in de waterleiding naar het Gemaal Othene wor den afgevoerd. Riolering Het waterschap De drie Am bachten had de gemeente Terneuzen geëist adequate maatregelen te treffen om de ontwatering van de nabijgele gen polders veilig te stellen. Naast een afwateringssys teem voor het oppervlaktewa ter krijgt de nieuwe wijk een apart rioleringssysteem. Ook dit was een voorwaarde die het waterschap gesteld had bij de bouw van de nieuwe woonwijk, die tegen het jaar 2000 zo'n 500 woningen moet tellen. De kosten van de twee afwate ringssystemen worden ge raamd op circa zeven miljoen gulden. van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De aan scherping van de Wet Bodembe scherming kan de gemeente Hontenisse nog duur komen te staan. In beschermde gebieden is het niet langer toegestaan af valwater op het oppervlakte water te lozen. De gemeente is daardoor verplicht huizen in die gebieden voor eigen kosten aan te sluiten op het riool. Van de huiseigenaren kan hooguit op vrijwillige basis een bijdra ge worden verlangt, zo werd maandagavond duidelijk in de commissie financiën. Het eerste karwei dat dit jaar voor Hontenisse op stapel staat, is aansluiting van zes percelen in de Frederik Hendrikstraat in Hengstdijk op het gemeentelijk rioolstelsel. Daarmee is een be drag van ruim 140.000 gulden ge moeid. De provincie subsidieert de helft van de kosten. Met de betreffende huiseigenaren is een bijdrage van ieder zeshonderd gulden overeengekomen. Bezorgd CDA-ffactievoorzitter A. Spon selee en zijn collega L. de Nijs (Lijst P. Mangnus) spraken hun bezorgdheid uit over deze ont wikkeling. De twee raadsleden vinden het 'heel vreemd dat de bewoners er met een koopje van- van onze verslaggever IJZENDIJKE - Het verzor gingshuis Emmaüs in IJzendij- ke krijgt zeer waarschijnlijk geen extra financiële middelen van de provincie om de perso neelsformatie uit te breiden. Huize Emmaüs had over 1994 een ruimer budget gevraagd, omdat er een discrepantie is ontstaan tussen de toegestane personeelsformatie en de be schikbare financiële middelen. Directeur P, Ploegaert van Hui ze Emmaüs legt uit dat het ver zorgingshuis recht heeft op 26,6 formatieplaatsen, maar dat er in de praktijk slechts 24,6 formatie plaatsen zijn ingevuld. „De fi nanciële middelen ontbreken om enkele vacatures in te vullen aldus Ploegaert. „Het gat wordt bovendien steeds groter, omdat ons jaarlijkse budget vo rig jaar niet is toegenomen, ter wijl de personeelkosten wel stij- van onze verslaggever MIDDELBURG - Bij alle inwo ners van Walcheren glijdt vrij dag 7 of zaterdag 8 april een fol der in de bus over de parkeer- maatregelen die op 15 april van kracht worden in Middelburg. Vanaf die dag is het voor auto mobilisten namelijk verboden om te parkeren op de Markt. Bo vendien treedt op die datum de eerste fase van het nieuwe par keerbeleid in. In de folder, die door de PTT huis-aan-huis wordt verspreid, wordt aandacht geschonken aan de nieuwe parkeersituatie. Ook staat daarin duidelijk ver meld waar de parkeerlocaties zijn en hoe automobilisten ze het beste kunnen vinden. In de folder wordt verder uitleg gegeven over het nieuwe par- keergeleidingssysteem. Dat treedt eveneens op 15 april in werking en bestaat uit een dyna misch en statisch gedeelte. Het parkeergeleidingssysteem re gelt een goede doorverwijzing naar de Middelburgse parkeer accommodaties. In de huis-aan- huis-folder staat ook een platte grond waarop de nieuwe par keersituatie duidelijk is afge beeld. Verspreid Ook in de gemeentelijke par- keerfolder, een folder die de ge meente jaarlijks voor toeristen uitgeeft, zijn de nieuwe gegevens opgenomen. Deze wordt ver spreid via de WV's op Walche ren, winkeliers, hotels, cam pings, attracties en andere plaatsen waar veel dagjesmen sen komen. Op zaterdag 8 april verschijnt in het Zeeuwse katern van deze krant een speciale advertentie over het parkeerbeleid in Mid delburg. Deze advertentie ver schijnt ook op de gemeentelijke informatiepagina in De Faam. Via Omroep Zeeland en Radio Maximaal worden spotjes uitge zonden. Toertocht - De Toer Club Axel houdt zaterdag 1 april een vrije toertocht. Er kan worden gereden over de afstanden 30. 60 of 120 kilometer. De tochten voe ren over rustige Zeeuws-Vlaam se wegen. Inschrijven en ver trekken kan bij café Cambrinus aan de Markt in Axel, tussen 7.30 en 12.00 uur. afkomen'. „Ik snap er niks van Als dit de trend wordt, dan kun nen we nog heel wat aanvragen verwachten. Dit zal zeei welkom zijn bij de mensen", aldus Spon selee. Verantwoordelijk wethouder B. Pauwels (CDA) deelt de zorgen. Hij houdt ér rekening mee dat de gemeente voor een behoorlijke uitgave komt te staan. Een uit weg is er echter niet, aldus de wethouder. „In feite worden we hiertoe gedwongen door het wa terschap. Een testcase bij de Raad van State heeft dat ook al uitgewezen. De gemeente heeft de verplichting aansluitingen te creëren. In het geval Frederik Hendrikstraat moeten we nog blij zijn met die bijdrage van zes keer zeshonderd gulden. Een be drag dat op basis van een vrijwil lig akkoord tot stand is geko men" Binnen de gemeente Hontenisse zijn de Hengstdijkse Putting en de Vogel aangemerkt als bodem- beschermingsgebied. In 1993 werd duidelijk dat de gemeente als gevolg van die aanwijzing nog heel wat kilometers riool heeft aan te leggen in de omge ving. In verband met de grote omvang van dat project is, in overleg met de provincie, de in vestering voorlopig terugge bracht tot de zes percelen in de Frederik Hendrikstraat. gen. omdat de meeste mensen er een dienstjaar bij krijgen." De ontwikkelingen van de laat ste jaren hoeven niet te leiden tot gedwongen ontslagen bij Huize Emmaüs. Maar het wordt wel steeds moeilijker voor Huize Emmaüs om de vereiste kwali teit te kunnen blijven bieden. De directie van het IJzendijkse ver zorgingshuis vroeg daarom een subsidie aan bij de provincie om de personeelsformatie op de ge wenste sterkte te kunnen bren gen. Maar de kans dat Huize Em maüs extra geld krijgt is mi niem. De ambtelijke werkgroep van de provincie stelt namelijk dat het- budget voor de ouderen zorg krap is en dat Huize Em maüs zich daarom maar moet behelpen met het beschikbare budget. Gedeputeerde staten nemen dat advies vandaag, dinsdag, zeer waarschijnlijk over. Wethouder E. M. J. van Brum- melen-van Wilgen (verkeer) zal op 15 april op de Markt een groot aantal ballonnen oplaten. Daar naast staat nog een aantal acti viteiten op het programma. Ook de Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM) werkt mee aan de campagne. De VOM werkt momenteel een actie uit die ertoe leidt dat een groot aan tal kopers een uur gratis parke ren wordt aangeboden. Weer aanvraag voor varkensmesterijen in Westdorpe WESTDORPE - De Noordbra- bantse varkensboeren M. van Genugten en A. Brugmans heb ben een hernieuwde poging on dernomen om aan de Midden weg bij Westdorpe twee vlees varkensbedrijven te mogen bouwen. Eerdere vergunning aanvragen van de Brabanders zijn tot dusver niet gehono reerd. De varkensmesterijen moeten samen zo'n elfduizend dieren gaan bergen. Over de inhoud van de nieuwe aanvraag wilde Van Genugten maandag geen nadere medede lingen doen. „Er is al veel te veel om te doen geweest. Duidelijk is momenteel alleen dat de hele kwestie niet normaal verloopt." De aanvraag is volgens de var- kensboer op details gewijzigd ten opzichte van het bouwver- zoek uit 1993. Burgemeester en wethouders van Sas van Gent hebben nog steeds geen beslis sing genomen over die eerste po ging van beide Brabanders. De ze 'onbehoorlijkheid van be stuur' kwam de gemeente don derdag op een uitbrander van de Raad van State te staan. De hernieuwde aanvraag werd al geruime tijd voor de rechterlij ke uitspraak gedaan. De Sasse burgemeester ing J van Rest- kon gisteren niet aangeven in hoeverre het verzoek verschilt van de vorige versie en of dat consequenties heeft voor de uit eindelijke beslissing. „Zo goed ben ik nu ook weer niet op de hoogte van deze zaken. Dan zou ik eerst de dossiers eens goed moeten doornemen", liet ze we ten. Belanghebbenden kunnen tot en met 14 april bezwaar aan tekenen tegen de aangevraagde milieuvergunning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 26