Winkelplan Grote Kerk in ijskast Flats Goese Schilderswijk wijken voor nieuwbouw Bewoners aan zet in Vlissingse wijk Middengebied Fietsers ontevreden over stallingen Hontenisse duur uit door aanleg riolering in beschermd gebied Geen extra financiële steun ondanks krap budget van Emmaüs Nieuw parkeerbeleid in Middelburg wordt 15 april ingevoerd zeeland 14 Goese stichting Basilica leidt slapend bestaan DINSDAG 21 MAART 1995 van onze verslaggever GOES - De stichting Basilica heeft haar ambitieuze plan voor een commerciële uitbating van de Goese Grote Kerk in de ijs kast gezet. Op verzoek van de gemeente heeft de stichting zichzelf nog net niet opgeheven, maar veel meer dan een slapend bestaan leidt ze nu niet. Eigen lijk ziet Basilica er geen gat meer in zolang de centrale ker- keraad van de Goese hervorm de gemeente en de kerkvoogdij de ruggegraat van het plan af wijzen: een winkelpassage tus sen de transepten. Zonder die passage is het plan niet haal baar, meent de stichting. De im passe lijkt niet te doorbreken, want de betrokken partijen zijn voorlopig met elkaar uitge praat. „Het plan zit in de ijskast. Je weet nooit, misschien verandert de kerkeraad nog van koers." De reactie van Basilica-bestuurslid M. van Doorn klinkt weinig over- Goes' café wil geen 'sluis' tegen 'lekken' lawaai DEN HAAG/GOES - Cafe Pub bles aan de Grote Markt in Goes veroorzaakt nog iets te veel ge luidsoverlast. Dat vindt de ge meente. Daarom kreeg exploi tant B. van de Velde onlangs op dracht Pubbles te voorzien van een toegangssluis. Dat voorkomt dat er elke keer een hoeveelheid geluid naar bui ten gaat als de deur wordt ge opend. Van de Velde stelt dat er in zijn café onvoldoende ruimte is voor een dergelijke sluis. Daarom vroeg hij vandaag rech ter H. Hulshof van de Raad van State in Den Haag de opdracht van de gemeente te schorsen. Hulshof doet over een week uit spraak. Gemeentewoordvoerder N. van Neerwijk vertelde overigens dat de gemeente nog met de exploi tant en Welstand in onderhan deling is over een compromis. De toegangssluis zou ook half in het café en half buiten de voor gevel gebouwd kunnen worden. Van de Velde heeft op zijn beurt nog laten weten helemaal geen probleem te hebben met de sluis als hij een overdekt terras mag aanleggen. Ook daarover wordt nog gesproken. tuigd. De zaak zit muurvast. Ds R. H. J. Jellema, lid van het mo- deramen (dagelijks bestuur) van de centrale kerkeraad, bevestigt dat in weinig woorden. De kerke raad bereidt momenteel de broodnodige restauratie van de Grote Kerk voor, wat daarna komt zal de tijd leren. „De boel staat wat dat betreft stil. Hoe het verder moet met de plannen van Basilica, tja, daar is nu geen zicht op", deelt Jellema mee. Twee jaar terug is Basilica ge vormd op verzoek van voorma lig wethouder H. W. Hoogerland (PvdA). Doel was na te gaan hoe en öf de kerk zich financieel zou kunnen bedruipen. Het onder houd aan de kerk is door de her vormde gemeente - de kerk voogdij is juridisch eigenaar - nauwelijks meer op te brengen. Basilica heeft daarop een ruw plan gelanceerd dat, na de 5,5 miljoen gulden vergende restau ratie, voorziet in voldoende gel den om het monument jaren lang goed te onderhouden. Passage Van de verschillende bestem mingen die de stichting voor het godshuis in petto heeft (congres sen, uitvoeringen, exposities, toeristisch centrum, kerkelijk centrum) is de winkelpassage tussen de Korte Kerkstraat en de Kreukelmarkt de belangrijk ste, maar ook de meest ingrij pende. Overigens was er in vroe ger tijden ook een doorsteek. Ba silica spreekt daarom van een 'herstel van de passage', alleen met winkeltjes in een galerie achtige opzet. Voor de kerkvoogdij en centrale kerkeraad is dat onderdeel on bespreekbaar. De gemeentele den hebben zich in meerderheid tegen zo'n passage uitgespro ken. Winkeltjes in de kerk, zij het gescheiden van de liturgische ruimte, stuit de meeste kerkgan gers tegen de borst. De kerke raad vindt bovendien dat het Basilica-plan de kerk teveel ver brokkelt en daardoor stijl en ka rakter teveel aantast. B en w van Goes vrezen dat het onderhoud van de Grote Kerk ook na de restauratie een pro bleem blijft, als het godshuis niet commercieel wordt uitge baat. De wethouder van cultuur, mr S. J. Heijning, heeft daarom eerder gepoogd beide partijen tot elkaar te brengen, echter zonder succes. Heijning, die de Basilica-opzet steunt, onder kent dat de gemeente niets kan van onze verslaggever VLISSINGEN - Het woord is aan de bewoners van het Mid dengebied in Vlissingen. De ge meente heeft alle problemen die in dit stadsgedeelte spelen geïn ventariseerd en daarvoor oplos singen aangedragen. De lijst met suggesties is lang: 145 stuks. Uitvoering van alle ideeën is onmogelijk en dus moet er gekozen worden. Voor dat de gemeenteraad de knoop doorhakt, kunnen de bewoners aangeven waar zij het meeste belang aan hechten. Deze week ontvangen zij de lange lijst met knelpunten en de mogelijke op lossingen daarvoor. Daarop kunnen zij de tien, in hun ogen dringendste zaken aangeven. Het Middengebied in Vlissingen wordt begrensd door de Sloe- weg, het Baskensburgpad en - plein, de Beatrixlaan, de Paul Krugerstraat en de Koudekerk- seweg. Het kan - zonder over drijven - een probleemgebied worden genoemd. Het inko mensniveau is er het laagste van heel Vlissingen en het kent de hoogste percentages werklozen, uitkeringsgerechtigden en al lochtonen. Het aantal jongeren, alleenstaanden, gebroken gezin nen en 65-plussers is er opmerke lijk hoog en het voorzieningenni veau minimaal. De waslijst aan inbraken is onafzienbaar en het gebied telt 75 a 100 drugsgebrui kers en ongeveer dertig dealers, geconcentreerd in de Bonedijke- straat en de Hercules Seghers- laan. Concentratie Belangrijkste oorzaak van de problemen is het woningenbe stand in het gebied. De meeste huizen zijn huurwoningen met een relatief lage huur. Daardoor is een concentratie van bepaal de bevolkingsgroepen in het ge bied ontstaan. „Het Middenge bied is een verzamelplaats ge- Hardrijders in Hulst betrapt HULST - De politie betrapte maandagmorgen tussen tien en twaalf 83 hardrijders op de Zoe- tevaart, tussen de Mozartstraat en Handelstraat. in Hulst. Het aantal geregistreerde voertui gen bedroeg 638. De hoogst ge meten snelheid was 82 kilometer per uur. Ter plaatse is vijftig ki lometer per uur toegestaan. worden van groepen met be perkte keuzemogelijkheden", schrijft het gemeentebestuur in zijn 'plan van aanpak' voor het gebied. Een van de oplossingen is het realiseren van meer koop woningen. zoals al in de Beatrix laan en in de Jan van Goyen- laan/Irislaan is gebeurd. Wethouder C. de Keijzer wees er maandag bij de presentatie van het plan op dat woningverbete ring alleen niet genoeg is. „We moeten niet dezelfde fout maken als destijds in de Witte Wijk in Oost-Souburg. Er is meer nodig. Het accent mag niet alleen op het opknappen van woningen liggen. Zaken zoals sociale vei ligheid, verkeer en voorzienin gen zijn ook heel belangrijk. Daarom hebben we alle proble men in het Middengebied geïn ventariseerd en daarbij oplos singen gezocht, het liefst met een prijskaartje eraan. We bie den meer aan dan we financieel kunnen doen en willen nu van de burgers horen waar hün priori teiten liggen." Het gemeentebestuur heeft al aangegeven in welk kader de verbeteringen mpeten worden gerealiseerd. Eén van de punten is een meer planmatig beheer van de wijk. Nu nog beperkt dat zich tot handhaving van het be staande. De bedoeling is de be woners er meer bij te betrekken en zelf verantwoordelijk te ma ken voor het onderhoud van hun straat. Een buurt zou daarvoor 'beloond' kunnen worden met bijvoorbeeld een speeltoestel of een kunstwerk. Verder dringt het college sterk aan op het be heersbaar maken van de drugs problemen door een verbetering van de zorg- en hulpverlening. De 145 mogelijke oplossingen die de gemeente heeft aangedra gen verschillen sterk in omvang en kosten. Sommige zijn een voudig en gratis, zoals het tegen gaan van 'beeldverstorende bouwwerken'; andere zijn geld verslindende operaties, zoals het verbeteren van de riolering (ruim drie miljoen) en het ge deeltelijk asfalteren van de Paul Krugerstraat (meer dan negen miljoen). Van 10 tot en met 12 april wor den 'samenspraakbijeenkom sten' over het plan gehouden. Tot 1 juni kunnen de bewoners hun 'top-10' insturen. Daarna maakt het college een ontwerp plan. waarop de normale in spraakprocedures van toepas sing zijn. Daarna stelt de ge meenteraad het definitieve plan vast. eisen, maar onderstreept dat het hier om eefi monument gaat dat derhalve ook gemeenschappe lijk bezit is. De wethouder vindt dat de hervormde gemeente 'in de toekomst peperdure en met gemeenschapsgeld uitgevoerde restauraties moet voorkomen'. „Straks worden er dik vijf mil joen gulden geïnvesteerd, ver volgens moet je zorgen dat er voldoende middelen zijn voor Fietsendieven kunnen op het station in Goes nu nog gemakkelijk hun slag slaan. De verschillende instanties gaan nu een plan uitwerken om het aantal diefstallen drastisch te verminderen. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster GOES - De fietsenrekken zijn onhandig en altijd bezet, de stal ling te duur en niet altijd open. Dat zijn een paar van de proble men die de politie, gemeente, toezichthouders van Goes en de Nederlandse Spoorwegen samen willen gaan aanpakken. Aan de hand van de uitslagen van een enquête die begin maart is gehouden, begon de politie van Goes maandag met het project Voorkoming Fietsendiefstal. De Goese politie wil vooral de hoeveelheid diefstallen terugbren gen. In Goes wordt jaarlijks aangifte gedaan van meer dan vijf honderd gestolen fietsen, waarvan een groot deel bij het station verdwijnt. Door fietsers te informeren over betere diefstalpreven tie hoopt de politie dat het aantal diefstallen vermindert. Onder meer wordt gedacht aan het gebruik van meerdere sloten. Volgens projectleider A. C. van Kaam weten bovendien de mees te mensen vrij weinig over hun rijwiel te vertellen als ze een gesto len fiets komen aangeven: „Uit de enquête is gebleken dat maar eenderde van de rijwielbezitters zijn eigendom laat graveren. Door het opzetten van graveerprojecten willen we bereiken dat dit meer gebeurt. Bij het politiebureau zijn ook folders te verkrij gen waarin eigenaren kunnen noteren van welk merk hun fiets is en welk framenummer hij heeft." De gemeente Goes gaat in de loop van deze week met de Neder landse Spoorwegen overleggen over een verbetering van de om standigheden bij het station. foto Willem Mieras De vijf flatblokken aan de noordkant van de Schilderswijk gaan één voor één tegen de vlakte. van onze verslaggever GOES - Ooit golden ze als ze gening van de wederopbouw, nu gaan ze tegen de vlakte. Vijf flatblokken in de Goese Schilderswijk worden mo menteel afgebroken in het ka der van een omvangrijk ver beteringsplan. De 78 flatjes en negen bejaardenwoningen wijken voor koopwoningen. Al eerder moesten drie fiat- blokken het veld ruimen. In totaal zijn er straks 120 na oorlogse woningen ten prooi gevallen aan de slopersha mer. De flats die sloper Sagro uit 's- Heerenhoek afbreekt, staan aan de noordkant van de Schilderswijk. De Regionale Woningbouwvereniging Sa menwerking (RWS) ijvert voor een evenwichtige opbouw van het kwartier en laat de ontwik keling van de noordelijke schil over aan projectontwikkelaar Proverko Vastgoed BV. Huur ders maken er plaats voor ei genaren, want het plan telt uitsluitend koopwoningen- en appartementen. De invulling is vastgelegd in een project overeenkomst tussen gemeen te. woningbouwvereniging en projectontwikkelaar, want de RWS heeft miljoenen guldens in de verbetering van de wijk gepompt en wil dat de filosofie daarachter overeind blijft. Ander gezicht De 42 koopwoningen bestaan uit vier blokjes van vijf rijtjes huizen, terwijl er bij de overige 22 sprake is van twee-onder- één-kap. Directeur R. A. E. van Avermaete van de Goese Proverko-vestiging verwacht dat de Schilderswijk een an der gezicht krijgt door het ont werp van deze huizen. Archi tect J. Fierloos heeft hier na melijk afgezien van het tradi tionele zadeldak en gekozen voor een blokopbouw. waarbij het bovenste vertrek een royaal uitgevallen hobbyka mer vormt en de bewoner te vens over een dakterras be schikt. Het worden ook kleur rijke huizen; rood en geel. „De ze woningen zie je nergens in Goes", zegt Van Avermaete. Verder voorziet het project in 18 appartementen. Die 'liggen nog op de tekentafel', maar Van Avermaete verwacht dat de architectuur niet veel zal af wijken. De directeur deelt mee dat er behoorlijk wat belang stelling is voor een huis in de Schilderswijk. „We hebben een wachtlijst en bij de RWS heeft zich ook al een aantal ge gadigden gemeld." Er wordt vooral gemikt op de jonge ge zinnen en senioren. De laatste doelgroep is al voor een be langrijk deel present sinds de oplevering van het senioren complex Rubenshof. Eind mei moeten de flats tot op de grond zijn afgebroken. Een maand eerder begint de verkoop van de nieuwbouw huizen. Van Avermaete denkt dat net voor of net na de bouw vakvakantie de eerste paal de grond inkan. onderhoud. En dat gaat niet al leen met cultuur in de kerk, want naar cultuur moet je geld brengen." van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De aan scherping van de Wet Bodembe scherming kan de gemeente Hontenisse nog duur komen te staan. In beschermde gebieden is het niet langer toegestaan af valwater op het oppervlakte water te lozen. De gemeente is daardoor verplicht huizen in die gebieden voor eigen kosten aan te sluiten op het riool. Van de huiseigenaren kan hooguit op vrijwillige basis een bijdra ge worden verlangt, zo werd maandagavond duidelijk in de commissie financiën. Het eerste karwei dat dit jaar voor Hontenisse op stapel staat, is aansluiting van zes percelen in de Frederik Hendrikstraat in Hengstdijk op het gemeentelijk rioolstelsel. Daarmee is een be drag van ruim 140.000 gulden ge moeid. De provincie subsidieert de helft van de kosten. Met de betreffende huiseigenaren is een bijdrage van ieder zeshonderd gulden overeengekomen. Bezorgd CDA-ffactievoorzitter A. Spon- selee en zijn collega L. de Nijs (Lijst P. Mangnus) spraken hun bezorgdheid uit over deze ont wikkeling. De twee raadsleden vinden het 'heel vreemd dat de bewoners er met een koopje van af komen'. „Ik snap er niks va; Als dit de trend wordt, dan kut nen we nog heel wat aanvrage; verwachten. Dit zal zeer welkor zijn bij de mensen", aldus Spot selee. Verantwoordelijk wethouder e Pauwels (CDA) deelt de zorge; Hij houdt ér rekening mee dato gemeente voor een behoorlijk uitgave komt te staan. Een ui; weg is er echter niet, aldus wethouder. „In feite worden t hiertoe gedwongen door het w; terschap. Een testcase bij t Raad van State heeft dat ooki uitgewezen. De gemeente heef de verplichting aansluitingen t< creëren. In het geval Frederii Hendrikstraat moeten we nos blij zijn met die bijdrage van zei keer zeshonderd gulden. Een be drag dat op basis van een vrijwil, lig akkoord tot stand is men" Binnen de gemeente Hontenisse zijn de Hengstdijkse Putting de Vogel aangemerkt als bodeit beschermingsgebied. In 19J werd duidelijk dat de gemeens als gevolg van die aanwijzir; nog heel wat kilometers heeft aan te leggen in de omg? ving. In verband met de grot- omvang van dat project is, i: overleg met de provincie, de vestering voorlopig terugga bracht tot de zes percelen in d: Frederik Hendrikstraat. van onze verslaggever IJZENDIJKE - Het verzor gingshuis Emmaüs in IJzendij- ke krijgt zeer waarschijnlijk geen extra financiële middelen van de provincie om de perso neelsformatie uit te breiden. Huize Emmaüs had over 1994 een ruimer budget gevraagd, omdat er een discrepantie is ontstaan tussen de toegestane personeelsformatie en de be schikbare financiële middelen. Directeur P. Ploegaert van Hui ze Emmaüs legt uit dat het ver zorgingshuis recht heeft op 26,6 formatieplaatsen, maar dat er in de praktijk slechts 24,6 formatie plaatsen zijn ingevuld. „De fi nanciële middelen ontbreken om enkele vacatures in te vullen aldus Ploegaert. „Het- gat wordt bovendien steeds groter, omdat ons jaarlijkse budget vo rig jaar niet is toegenomen, ter wijl de personeelkosten wel stij gen, omdat de meeste mensen a een dienstjaar bij krijgen." De ontwikkelingen van de ste jaren hoeven niet te leidei tot gedwongen ontslagen bi; Huize Emmaüs. Maar het word: wel steeds moeilijker voor Huizt Emmaüs om de vereiste kwali teit te kunnen blijven bieden. De directie van het IJzendijkse ver zorgingshuis vroeg daarom een subsidie aan bij de provincie on; de personeelsformatie op de ge wenste sterkte te kunnen bren gen. Maar de kans dat Huize Em maüs extra geld krijgt is mi niem. De ambtelijke werkgroep van de provincie stelt namelijk dat het budget voor de ouderen zorg krap is en dat Huize Em- maüs zich daarom maar moe! behelpen met het beschikbare budget. Gedeputeerde stater nemen dat advies vandaag dinsdag, zeer waarschijnlijk over. van onze verslaggever MIDDELBURG - Bij alle inwo ners van Walcheren glijdt vrij dag 7 of zaterdag 8 april een fol der in de bus over de parkeer- maatregelen die op 15 april van kracht worden in Middelburg. Vanaf die dag is het voor auto mobilisten namelijk verboden om te parkeren op de Markt. Bo vendien treedt op die datum de eerste fase van het nieuwe par keerbeleid in. In de folder, die door de PTT huis-aan-huis wordt verspreid, wordt aandacht geschonken aan de nieuwe parkeersituatie. Ook staat daarin duidelijk ver meld waar de parkeerlocaties zijn en hoe automobilisten ze het beste kunnen vinden. In de folder wordt verder uitleg gegeven over het nieuwe par- keergeleidingssysteem. Dat treedt eveneens op 15 april in werking en bestaat uit een dyna misch en statisch gedeelte. Het parkeergeleidingssysteem re gelt een goede doorverwijzing naar de Middelburgse parkeer accommodaties. In de huis-aan- huis-folder staat ook een platte grond waarop de nieuwe par keersituatie duidelijk is afge beeld. Wethouder E. M. J. van Brum meien-van Wilgen (verkeer) op 15 april op de Maïkt een groot aantal ballonnen oplaten. Daar naast staat nog een aantal acti viteiten op het programma. Ook de Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM) werkt mee aan de campagne. De VOM werkt momenteel een actie uil die ertoe leidt dat een groot aan tal kopers een uur gratis parke ren wordt aangeboden. Verspreid Ook in de gemeentelijke par- keerfolder, een folder die de ge meente jaarlijks voor toeristen uitgeeft, zijn de nieuwe gegevens opgenomen. Deze wordt ver spreid via de VW's op Walche ren, winkeliers, hotels, cam pings, attracties en andere plaatsen waar veel dagjesmen sen komen. Op zaterdag 8 april verschijnt in het Zeeuwse katern van deze krant een speciale advertentie over het parkeerbeleid in Mid delburg. Deze advertentie ver schijnt ook op de gemeentelijke informatiepagina in De Faam. Via Omroep Zeeland en Radio Maximaal worden spotjes uitge zonden. Toertocht - De Toer Club Axel houdt zaterdag 1 april een vrije toertocht. Er kan worden gereden over de afstanden 30, 60 of 120 kilometer. De tochten voe ren over rustige Zeeuws-Vlaam- se wegen. Inschrijven en ver trekken kan bij café Cambrinus aan de Markt in Axel, tussen 7.30 en 12.00 uur. Weer aanvraag voor varkensmesterijen in Westdorpe WESTDORPE - De Noordbra- bantse varkensboeren M. van Genugten en A. Brugmans heb ben een hernieuwde poging on dernomen om aan de Midden weg bij Westdorpe twee vlees varkensbedrijven te mogen bouwen. Eerdere vergunning aanvragen van de Brabanders zijn tot dusver niet gehono reerd. De varkensmesterijen moeten samen zo'n elfduizend dieren gaan bergen. Over de inhoud van de nieuwe aanvraag wilde Van Genugten maandag geen nadere medede lingen doen. „Er is al veel te veel om te doen geweest. Duidelijk is momenteel alleen dat de hele kwestie niet normaal verloopt." De aanvraag is volgens de var- kensboer op details gewijzigd ten opzichte van het bouwver- zoek uit 1993. Burgemeester en wethouders van Sas van Gent hebben nog steeds geen beslis sing genomen over die eerste po ging van beide Brabanders. De ze 'onbehoorlijkheid van be stuur' kwam de gemeente don derdag op een uitbrander van de Raad van State te staan. De hernieuwde aanvraag werd al geruime tijd voor de rechterlij ke uitspraak gedaan. De Sasse burgemeester ing J van Rest kon gisteren niet aangeven in hoeverre het verzoek verschilt van de vorige versie en of dat consequenties heeft voor de uit eindelijke beslissing. „Zo goed ben ik nu ook weer niet op de hoogte van deze zaken. Dan zou ik eerst de dossiers eens goed moeten doornemen", liet ze we ten. Belanghebbenden kunnen tot en met 14 april bezwaar aan tekenen tegen de aangevraagde milieuvergunning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 22