Zorg Vijvervreugd beneden peil Fietsen te breed voor de stalling Middelburg blaast bouw museum af Architect dreigt met schadeclaim consulente De waarde van Boomfeestdag Provincie en inspectie geschrokken van situatie bij zwakzinnigeninrichting Intercedente zeeuwse almanak Onderzoek justitie naar zelfdoding in huis van bewaring Bedtijd PZC zeeland DINSDAG 21 MAART 1995 van onze verslaggever Willem van Dam MIDDELBURG - De inspectie voor de volksgezondheid en het provinciaal bestuur van Zee land maken zich zorgen over de gang van zaken binnen de zwak zinnigeninrichting Vijver vreugd te Middelburg. Vijver- vreugd krijgt van de provincie en de gezondheidsinspectie een dikke onvoldoende. Volgens gedeputeerde A. J. Dijkwel heeft de inspectie zelfs - zij het in uiterst bedekte termen - gedreigd met een intrekking van de erkenning. Een dergelij ke maatregel zou vrijwel zeker sluiting van Vijvervreugd tot ge volg hebben. Inspecteur R. Ie Cocq d'Ar- mandville van de inspectie voor de gezondheid in Zeeland en Noord-Brabant verklaart ech ter, dat tot dusver niet serieus is overwogen Vijvervreugd de er kenning te ontnemen. De inspectie is wél met de pro vincie van mening, dat de situa tie binnen Vijvervreugd drin gend verbetering behoeft. De kwaliteit van de zorg laat te wen sen over, de organisatiestruc tuur moet anders, bij de instel ling' lopen teveel part-timers rond en er moet worden gesne den in de zogeheten 'overhead kosten'. Om de kwaliteit van de zorg bin nen Vijvervreugd te verbeteren, zal de inspectie het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (WVS) adviseren de er kenning van Vijvervreugd op een aantal onderdelen aan te passen. Volgens gezondheids zorginspecteur Le Cocq d'Ar- mandville moeten enkele voor waarden worden gesteld, die een betere gang van zaken binnen Vijvervreugd garanderen. Doodgeschrokken Gedeputeerde Dijkwel: „Ik ben me doodgeschrokken toen ik daar een halfjaar geleden rond liep: een totaal gebrek aan pri vacy van de bewoners en slecht Bouwstaking legt grotere projecten stil van onze verslaggever VLISSINGEN - De staking van bouwvakkers en stucadoors in Zeeland breidt zich uit. Bij het ingaan van de tweede actie week hebben de bouwbonden van FNV en CNV en de machi nistenvakvereniging Het Zwar te Corps honderd nieuwe sta kers geregistreerd. Het aantal stakers liep daarmee maandag op tot ruim 850. De bonden zijn gisteren actief geweest op Schouwen-Duive- land om bouwprojecten stil te leggen. Dat lukte bijvoorbeeld bij het bungalowpark-in-aanleg Zeeland Village in Scharendijke, waar 234 vakantiewoningen in aanbouw zijn. Vandaag (dins dag) trekken vertegenwoordi gers van de bonden langs een aantal bouwwerken in Zeeuws- Vlaanderen. Volgens G. van der Wal van de Bouw- en houtbond FNV zijn zo langzamerhand alle grotere bouwprojecten in Zeeland stil gelegd. „Bouwwerken waar nog activiteiten zichtbaar zijn, be vinden zich in een zodanig ver gevorderd stadium dat er vooral medewerkers van installatiebe drijven aan de slag zijn", legt hij uit. „En die vallen niet onder de cao's voor het bouwbedrijf of het stucadoorsbedrijf." Een voor beeld van zo'n bouwwerk dat met lijkt te worden gedeerd door de staking is het nieuwe gebouw van de arrondissementsrecht bank aan de Blauwe Dijk in Mid delburg. Van der Wal verzekert dat er geen bouwvakker of stu- cadoor meer aan het werk is. Het landelijke aantal stakers is maandag gestegen tot een kleine 23.000. drieduizend meer dan vrijdag. Volgens de bonden zijn er hier en daar werkgevers die werknemers aanmoedigen te staken. Het gaat volgens de bon den om een paar bedrijfjes met vrijwel lege orderboeken. Werk gevers vinden het dan al lang best als de bonden de leegloop uit de stakingskas betalen. An dersom geldt volgens de vak bonden ook dat hier en daar zware druk wordt uigeoefend om weer aan het werk te gaan. Apparatuur en cd's gestolen VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Batenburg in Vlissingen zijn zondagnacht foto- en video-apparatuur, siera den en een grote hoeveelheid cd's gestolen. Om binnen te ko men hadden de daders een raam geforceerd. Ook een ontmoetingscentrum aan de Bachtensteene in Mid delburg kreeg ongewenst be zoek. Daar werd voor enkele honderden guldens aan contan ten buitgemaakt. Mountainbikes nemen noodgedwongen speelruimte in beslag van onze verslaggeefster THOLEN - De banden en stu ren van moderne 'bikes' zijn te breed voor veel stallingen. Daardoor belanden steeds meer kinderfietsen naast in plaats van in de rekken op ba sisscholen. Daar verroesten ze, vallen ze om als dominos tenen of nemen ze speelruim te in beslag. Ouderraden krij gen regelmatig klachten over beschadigingen aan de duur betaalde tweewielers. Maar wanneer ze bij gemeenten aankloppen voor een oplos sing, krijgen ze meestal nul op rekest. Directeur J. F. Kousemaker van basisschool Ter Tolne in Tholen strijdt al twee jaar voor een aangepast fietsenrek. Hij heeft enkele weken geleden sa men met de drie andere basis scholen in de kern het pro bleem aangekaart bij de ge meente Tholen. Het college van burgemeester en wethou ders oordeelde echter dat pas van nieuwe, bredere fietsen rekken sprake kan zijn bij uit breiding of vervanging van de oude. Kousemaker denkt niet dat ouderraad en medezeggen schapsraad van Ter Tolne te vreden zullen zijn met het ant woord. „In feite heeft de ge meente ons verzoek afgewe zen. We verwachten geen uit breiding van het aantal leer lingen en de aluminium rek ken die we nu hebben zijn niet kapot te krijgen." Volgens de directeur komen steeds meer leerlingen op een mountain bike naar school. „Het is geen mode-gril. Vijf jaar geleden verschenen de eerste fietsen van dat type en het aantal neemt alleen maar toe." Ook heel wat leerlingen van De fietsen die niet in de stalling passen, worden in veel gevallen op het schoolplein gezet, waardoor nauwelijks speelruimte voor de kinderen overblijft. foto Willem Mieras Montessorischool De Basis in Goes pendelen met de brede- banden-fietsen van en naar school. Volgens directeur Nel- leke de Waele gaat het om een vierde of een vijfde deel van het tweewielerbestand. Ze zegt dat de 'bikes' niet alleen makkelijker beschadigen bui ten de stalling, maar ook veel plaats innemen op het school plein. „Dat gaat ten koste van de speelruimte." Voor voorzitter J. Midavaine van de afdeling Zeeland van De Fietsersbond ENFB gaat het om een bekend verschijn sel. „Ouders betalen minstens vijfhonderd gulden voor zo'n fietsje. Een exemplaar met versnellingen komt al gauw op negenhonderd gulden. Wan neer die crossfietsen, moun tain- of citybikes niet in de rek ken kunnen staan, vallen ze nogal eens om of regenen ze nat. Ouderraadvergaderingen stellen het probleem regelma tig aan de orde. Maar voor ge meenten heeft het niet zo'n ho ge prioriteit." Overigens speelt het probleem niet al leen bij scholen, maar bijvoor beeld ook bij supermarkten en stations. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Museum 13/IX, het nieuw te bouwen cen trum voor hedendaagse kunst aan de Maisbaai in Middelburg, is maandagavond weggestemd. Vijftien van de zevenentwintig raadsleden steunden een wijzi gingsvoorstel van D66 om 'defi nitief af te zien van de realisatie van dit Centrum voor Beelden de Kunst'. De 7,5 miljoen gulden die de gemeenteraad in septem ber 1993 uittrok voor het ont werp van de architecten Aldo en Hannie van Evck wordt te ruggestort in de potjes waaruit het destijds is gehaald. Na de stellingname van de WD- fractie - halverwege de besluit vorming - was duidelijk dat het Museum 13/IX geen kans van slagen had. De liberalen stem den verdeeld. Alleen fractievoor zitter G. C. van Malland (hij zit ook in de Raad van Toezicht van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg) en VVD-wethouder J. C. van Dijk-Sturm steunden het collegevoorstel om 13/IX te bouwen. Van de viermansfractie van SGP/RPF/GPV was alleen L. M. Luitwieler voorstander, hoewel hij in 1993 tegenstemde. „Niet bouwen, betekent één mil joen gulden weggooien." Van de christen-democraten stemde, zoals verwacht, mr J. A. R. M. Douwes vóór het Museum. Ook hij zit in de Raad van Toezicht van de SBKM. De andere voor stemmers waren de fracties van GroenLinks (3) en de PvdA (5). De discussies laaiden maandag avond opnieuw hoog op. Vooral de PvdA-fractie trok ongekend fel van leer tegen CDA, D66 en WD. Die fracties gingen nauwe lijks in op de voordelen van het Museum 13/IX voor Middelburg. Zij grepen vooral de benarde fi nanciële positie van de gemeen te aan om het centrum 'te tor pederen'. zoals GroenLinks- fractievoorzitter J. Goetheer het uitdrukte. Ook PvdA-wethouder F. Smits kamp (financién) vond de dis cussie oneigenlijk. Zij begreep niet dat een raadsmeerderheid besloot een investering van 7,5 miljoen gulden af te blazen om een begrotingstekort weg te werken, terwijl niet werd geke ken naar andere beleidsterren nen. Smitskamp: „Voorde bouw is geen extra geld nodig." Opmerkelijk in de discussie was de beantwoording van wethou der Van Dijk-Sturm (cultuur). Zij was volgens het college-voor stel voorstander van 13/IX. Tot grote ergernis van PvdA-fractie- voorzitter N Oskam, die een fi nancieel doortimmerd en vurig pleidooi hield voor het museum, begon Van Dijk-Sturm gaten te schieten in zijn betoog. „U moet niet", fulmineerde Oskam rich ting wethouder, „mijn betoog onderuit halen dat uw beleid verdedigt. Waar staat u eigenlijk voor?" Om de twaalf tegenstanders over de streep te trekken, dien den de PvdA en GroenLinks ten einde raad een wijzigingsvoor stel in waarin werd vastgelegd dat de investering de 7,5 miljoen niet mag overschrijden. Dat be drag was in '93 afgesproken. Om dat eerst het D66-amendement in stemming kwam. werd het PvdA/GroenLinks voorstel overbodig. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Amster damse architect Aldo van Eyck gaat juridische stappen onder nemen tegen wat hij noemt 'schandalig wanbeleid' van de gemeente Middelburg. In een reactie op het afblazen van de bouw van het door hem ontwor pen Museum 13/IX zei hij maan dagavond dat hij zowel via de rechtbank als via de Raad van State wil proberen het gemeen teraadsbesluit ongeldig te laten verklaren. Lukt dit niet dan eist Van Eyck een schadevergoe ding van één miljoen gulden bo venop zijn honorarium van 800.000 gulden. De architect vindt het 'onvoor stelbaar' dat de gemeenteraad een besluit uit een vorige raad speriode herroept, terwijl geen extra geld nodig was. „Het is bij zonder naar", aldus de 77-jarige Van Eyck. „Ik heb mij kennelijk vergist in mijn gedachten over deze gemeente. Er is al zo lang aan gewerkt, in feite stond het gebouw er al. Het zou ons eerste en op deze leeftijd ook ons laat ste openbare gebouw zijn ge weest. Het was dan ook ons lie- velingsontwerp Directeur Lex ter Braak van de Stichting Beeldende Kunst Mid delburg (SBKM) noemt de be slissing van de raad 'dom. teleur stellend, droef, spijtig, bekrom pen en leugenachtig.' Volgens hem zijn de verkeerde argumen ten gebruikt om het museum te torpederen, „De exploitatie en de bouwsom zijn altijd als argu ment gebruikt om het af te bla zen. Nu is er voor allebei drie ton subsidie van Rijk en provincie bijgekomen en dan wordt die op lossing gewoon van tafel ge veegd. Dat is dus onbetrouw baar beleid. Het voorstel dat nu op tafel lag was veel en veel beter dan dat van september 1993 De discussie die tot deze verbeterin gen heeft geleid, heeft dus ook tot de ondergang van het mu seum geleid. Dat is krankzinnig en schandelijk." Ook voorzitter mr J. A. R. M. Douwes van de SBKM is teleur gesteld. „De gemeenteraad heeft een schitterende kans la ten liggen. Een aantal raadsle den, zoals de D66-fractie, is altijd categorisch tegen geweest. Alle argumenten die zij noemden wa ren dan ook puur theater." Voor oud-wethouder G. B. Schoen makers, de grote initiator van het museum, was de raadsbeslis- sing reden om uit de Raad van Toezicht van de SBKM te stap pen. Douwes noemt dit 'teke nend voor een scheiding der geesten die het culturele kli maat in Middelburg negatief zal beïnvloeden.' Overigens is vol gens hem het doek nog niet ge vallen, maar hij wilde niet in gaan op de mogelijke stappen die de SBKM nu nog resten. Wethouder Van Dijk telt na de vergadering 27 verliezers en niet één winnaar. „Ook de tegen stemmers waren er van over tuigd dat dit een mooi project was. maar de tijd heeft tegenge werkt. We moeten de slechte fi nanciële positie van Middelburg ook niet bagatelliseren. Natuur lijk blijft bij mfj een katterig ge voel over." Over de stappen die Van Eyck overweegt is ze kort: „Ik kan het hem niet verbieden. Over zijn ei sen kan ik geen zinnig woord zeggen, daar zijn juristen voor." tAdvertentie afgestudeerd MBO SA/AP (sociale arbeid/ arbeidszaken personeelswerk) met ruime werkervaring en veel initiatief, biedt haar capaciteiten aan in ruil voor een goede honorering. Brieven SRP Postbus 595, Middelburg onder vermelding SA/AP of tel. 01180-39697 Bram is watje noemt et van onze verslaggever MIDDELBURG - Op last van de officier van justitie bij de rechtbank in Middel burg is de rijksrecherche een onderzoek begonnen naar de achtergronden waar onder een zelfdoding heeft kunnen plaats vinden in het nieuwe huis van be waring 'Torentijd' in Middelburg. Het gaat om een 42-jarige man, die Elle- woutsdijk als domicilie had. Bewaarders troffen hem vorige week dood in zijn cel aan. De gedetineerde had zichzelf door verstikking van het leven beroofd. De man was enkele weken gele den ingesloten op verdenking van brand stichting met geweldpleging. Een ernstig meningsverschil met een Amsterdamse scheepsmakelaar bracht hem ertoe een brandbom bij de makelaar- binnen te gooien. Het was bij directie en personeel van 'To rentijd' bekend dat de man suïcidale nei gingen vertoonde. Al in de eerste dagen van zijn voorlopige hechtenis had hij een poging ondernomen zichzelf te doden. Dat was voor de directie aanleiding een psychiater in te schakelen en de aan dacht voor deze gedetineerde te ver scherpen, waarbij ook 's nachts een kijk je in de cel werd genomen. Directeur N. van de Akker van de Middel burgse penitentiaire inrichting beperkte zich maandag in zijn commentaar tot de mededeling dat er grote verslagenheid heerst over het gebeurde. Een woord voerder van justitie liet weten dat het tot de standaardmaatregelen behoort om bij gevallen van zelfdoding een rijksrecher che-onderzoek te beginnen. Daarbij wordt nagegaan in hoeverre directie of bewakend personeel kan worden verwe ten onvoldoende oplettend te zijn ge weest. De eerste bevindingen van het on derzoek zouden geen aanleiding hebben gegeven aan de kant van de exploitatie van 'Torentijd' verwijtbaar gedrag te ver onderstellen. Penitentiaire inrichtingen worden in toe nemende mate geconfronteerd met gede tineerden met een psychiatrisch beeld. Daar wordt een speciaal beleid op toege past. Omdat elk beeld anders is, wordt telkens opnieuw bekeken hoe de gedeti neerde in kwestie het beste kan worden begeleid. Het komt wel vaker voor, dat er in een penitentiaire inrichting zelfdodin gen plaats vinden. In 1992 waren dat er zeven, in 1993 acht en in 1994 drie. Bram is watje noemt een ac tief knulletje. Altijd bezig met iets. En met schepen, tractors en dat soort spul in het bijzonder. Overdag heb je er gee n kind aan, maar tegen bedtijd ver andert dal: dan moet alles uit de kast gehaald worden om hem naar bed te krijgen. Zo ook die dag dat - voor de verandering - vader hem naar bed bracht. Een bijzon dere gebeurtenis. En Bram toonde zich vindingrijker dan ooit om het samenzijii te verlengen. Dat lukte aardig. Tot vader op z'n horloge keek en zag dat de voetbal wedstrijd op het punt stond te beginnen. Hij trok zijn strengste gezicht en zei: „En nü geen praatjes meer, an ders is de boot aan." Het effect was averechts. Bram ivas opeens klaar wakker, ging rechtop zitten en vroeg hoopvol: „Mag ik dan mee?" onderhouden gebouwen - in feite heerst er een toestand, waarvan je je afvraagt: hoe is dat anno 1995 nog mogelijk?" Ook de inspectie toont zich ver ontrust over de omstandighe den binnen Vijvervreugd. Le Cocq d'Armandville noemt de huisvesting 'abominabel'. Overigens behoort dat probleem vermoedelijk binnen met al te lange tijd tot het verleden: Vij vervreugd heeft vergevorderde plannen voor nieuwbouw. Maar daarmee zijn, aldus gede puteerde Dijkwel (verantwoor delijk voor de portefeuille volks gezondheid), niet alle proble men verholpen. Volgens de pro vinciebestuurder dient er meer te gebeuren om de situatie bin nen Vijvervreugd te verbeteren. „De kwaliteit van de zorg is er van lieverlee teruggelopen. Wil je die weer op peil brengen, moe ten er forse maatregelen worden getroffen. Daar wordt op dit mo ment hard aan gewerkt. De plan nen liggen klaar Alleen, zorg- verbetering kost extra geld. En dat zal moeten worden gezocht in het terugbrengen van de over headkosten." Vijvervreugd vormde de voor bije jaren met enige regelmaat een bron van interne onrust. Er waren veel directiewisselingen, personeelsleden brachten tot twee keer toe een zwartboek uit. De klachten, samengevat: toe nemende agressie onder de be woners. te hoge werkdruk, ge brek aan medezeggenschap. Volgens Dijkwel valt de 'moe derorganisatie' SVRZ veel aan te wrijven. „Er hebben binnen Vijvervreugd nogal wat directie wisselingen plaatsgevonden; de ene d'r in, de ander d'r uit. Ik moet constateren, dat de SVRZ wél met de organisatie bezig is geweest, maar onvoldoende aandacht heeft besteed aan de inhoudelijke ontwikkelingen binnen de zorg. Om een zijstraat te noemen: er moet meer aan bij scholing van personeel worden gedaan. Zo zijn er meer zaken. Op dit moment werkt 85 procent van het personeel in deeltijd. Nou. het is prima om in deeltijd te werken, maar je kunt dat niet ongestraft over de hele linie doorvoeren. Dus ook daaraan moet het een en ander verande ren, zodat meer stabiliteit in de personeelsbezetting ontstaat." De inspectie beziet de gang van zaken bij Vijvervreugd al ge ruime tijd met gefronste wenk brauwen. Dijkwel trok een half jaar geleden verontrust bij de in spectie aan de bel. Sindsdien zijn gesprekken gevoerd met al le betrokken partijen. Tijdens die gesprekken is, zegt Dijkwel, door de inspectie indirect ge schermd met het intrekken van de erkenning van Vijvervreugd. „De inspectie heeft, gezegd: 'wil je de erkenning overeind hou den, zul je ernst moeten maken met de verbetering van de zorg'. Juridisch gezien zou dat kun nen. Maar je kunt je niet voor stellen wat voor een puinhoop dat zou veroorzaken." Inspecteur Le Cocq d'Armand ville ontkende maandag dat de inspectie ooit serieus met de ge dachte heeft gespeeld de erken ning van Vijvervreugd in te trek ken. „Dat is absoluut niet aan de orde." van onze verslaggever KOUDEKERKE - Voorzichtig omarmt Hans Len stra 'zijn' boom. Of de liefde wederzijds is, blijft in het midden. De stam laat zich onbeweeglijk het eer betoon aanleunen; vermoeide takken buigen diep onder de windvlagen. Bijna 21 jaar geleden -tijdens de eerste Boomfeestdag in de gemeente Valkenisse - plantte Lenstra deze es langs het latere hoofdveld van de Koudekerkse voetbalvereniging VCK. „Als je hier staat komen er heel wat herinneringen bo ven. Het betekent toch wel wat." Van die derde april 1974 kan Lenstra, nu 32. zich al leen flarden herinneren. Met vereende krachten leg den leerlingen van alle basisscholen in Valkenisse de beplanting aan die de voetballers later moest be schutten. In rap tempo groeide de groene omheining. „We waren altijd aan het spelen in deze omgeving. Dan dacht je: 'Dat zijn onze bomen. Dat hebben wij nog gedaan." Ongelooflijk Vanaf zijn negentiende heeft Lenstra veel gereisd. Sinds 1990 leeft hij in Canada. De afgelopen winter heeft hij, samen met zijn Canadese echtgenote, door gebracht bij zijn ouders in Koudekerke. „In Canada zijn ontzettend veel bomen. Japanse bedrijven die papier nodig hebben, kopen daar grote stukken grond om bomen te kappen. Kilometers bos zijn daar weggehaald en niemand merkt dat, omdat het zo'n groot land is. Ongelooflijk eigenlijk, idioot gewoon." De waarde van een Boomfeestdag, zoals die morgen (woensdag) massaal wordt gevierd, heeft Lenstra pas later leren beseffen. „Het is niet alleen het planten van wat boompjes. Het gaat erom dat de jeugd zich Hans Lenstra bij 'zijn' boom: „Als je hier staat komen er heel wat herinne- realiseert hoe belangrijk bomen voor ons zijn." ringen boven." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 19