Bewoners Middengebied aan zet Schip verroest aan Loskade PZC Voorstel nieuw vervoerssysteem Zws-Vlaanderen Commercieel plan Goese Grote Kerk lijkt niet haalbaar Groen licht landinrichting Schouwen-West Hontenisse duur uit door aanleg riolering in beschermd gebied Geen extra financiële steun ondanks krap budget van Emmaüs Nieuw parkeerbeleid in Middelburg wordt 15 april ingevoerd zeeland 14 Vlissingen komt met oplossingen voor probleemgebied DINSDAG 21 MAART 1995 van onze verslaggever VLISSINGEN - Het woord is aan de bewoners van het Mid dengebied in Vlissingen. De ge meente heeft alle problemen die in dit stadsgedeelte spelen geïn ventariseerd en daarvoor oplos singen aangedragen. De lijst met suggesties is lang: 145 stuks. Uitvoering van alle ideeën is onmogelijk en dus moet er gekozen worden. Voor dat de gemeenteraad de knoop TERNEUZEN - De gemeentera den van Terneuzen, Oostburg en Sluis-Aardenburg kunnen in mei een voorstel verwachten van hun respectievelijke colle ges over het aanvullend ver voer. Belbussen en taxi's moe ten voor steeds meer gehandi capten en ouderen - en in een la ter stadium ook zieken, wsw'ers, schoolkinderen en in woners van kleine kernen met beperkte voorzieningen voor het openbaar vervoer - 'op af roep' beschikbaar zijn. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten kunnen als ze nog dit jaar een vervoerssysteem op poten zet ten, rekenen op een structurele bijdrage uit het Regionaal Ont wikkelingsplan. Omdat dan toch ook nog een behoorlijk be drag van de gemeente wordt ge vraagd, en omdat de plaatselijke gehandicapten en ouderen meer baat zouden hebben bij huidige regelingen, haakten de gemeen ten Axel en Sas van Gent eerder af. Ook Hulst en Hontenisse hapten tot nu toe nog niet. maar zijn wel geïnteresseerd in de plannen voor het aanvullend vervoer. Een eventueel succes van de op te zetten vervoersregeling in de westelijke gemeenten en Ter- neuzen kan ook de overige ge meentebesturen alsnog over de streep trekken, verwachten de portefeuillehoudende wethou ders. Belangrijkste voorwaarde waaraan de uit te dokteren ver voersregeling moet voldoen, is de 'financiële beheersbaarheid' weet de Terneuzense wethouder J. van Rooijen. „Het zal niet een voudig zijn om zo'n regeling te ontwerpen, maar we hebben vol doende indicaties dat het goed kan lopen. We gaan er van uit dat het mogelijk móét zijn. We willen tenslotte ook onze inwo ners in gebieden waar het open baar vervoer zich langzaam te rugtrekt de mogelijkheid geven om ergens naar toe te gaan en zelf bereikbaar te zijn." In West-Zeeuws-Vlaanderen ligt die,noodzaak met veel dorpen verspreid over een groot grond oppervlak helemaal voor de hand. In die regio is dan ook al langer een a an vullend-vervoers regeling van kracht. Die regeling moest overigens eind vorig jaar worden aangepast omdat ze te succesvol dreigde te worden. Er maakten zoveel mensen van bel bussen en deeltaxi's gebruik dat Oostburg en de destijds nog on gedeelde gemeenten Sluis en Aardenburg veel meer moesten bijdragen dan was voorzien. Het vervoerssysteem moest daarom aan meer regels worden gebonden, maar aan de andere kant bewees de grote vraag naar aanvullend vervoer wel dat de inwoners smachten naar een al ternatief systeem van openbaar vervoer. „We hopen dan ook over twee maanden een goede aanzet te kunnen geven voor het vervoer van ouderen, gehandi capten en bewoners van kleine kernen. We denken op het ogen blik aan experimenten met tele- taxi en speciale bussen op be paalde dagen en tijden in de week. Het geeft ons bovendien goede hoop dat van de twijfelen de gemeenten vooral Hulst nu toch zeer positief meedenkt en zelfs bereid is om bij te dragen in de kosten", liet wethouder A. Keijmel-Cambier van Sluis-Aar denburg weten. van onze verslaggever GOES - De stichting Basilica heeft haar ambitieuze plan voor een commerciële uitbating van de Goese Grote Kerk in de ijs kast gezet. Op verzoek van de gemeente heeft de stichting zichzelf nog net niet opgeheven, maar veel meer dan een slapend bestaan leidt ze nu niet. Eigen lijk ziet Basilica er geen gat meer in zolang de centrale ker- keraad van de Goese hervorm de gemeente en de kerkvoogdij de ruggegraat van het plan af wijzen: een winkelpassage tus sen de transepten. Zonder die passage is het plan niet haal baar, meent de stichting. De im passe lijkt niet te doorbreken, want de betrokken partijen zijn voorlopig met elkaar uitge praat. „Het plan zit in de ijskast. Je weet nooit, misschien verandert de kerkeraad nog van koers." De reactie van Basilica-bestuurslid M. van Doorn klinkt weinig over tuigd. De zaak zit muurvast. Ds R. H. J. Jellema, lid van het mo- deramen (dagelijks bestuur) van de centrale kerkeraad. bevestigt dat in weinig woorden. De kerke raad bereidt momenteel de broodnodige restauratie van de Grote Kerk voor, wat daarna komt zal de tijd leren. „De boel staat wat dat betreft stil. Hoe het verder moet met de plannen van Basilica, tja, daar is nu geen zicht op", deelt Jellema mee. Twee jaar terug is Basilica ge vormd op verzoek van voorma lig wethouder H. W. Hoogerland (PvdA). Doel was na te gaan hoe en öf de kerk zich financieel zou kunnen bedruipen. Het onder houd aan de kerk is door de her vormde gemeente - de kerk voogdij is juridisch eigenaar - nauwelijks meer op te brengen. 'Basilica heeft daarop een ruw plan gelanceerd dat, na de 5.5 miljoen gulden vergende restau ratie, voorziet in voldoende gel den om het monument jaren lang goed te onderhouden. Van de verschillende bestem- Hardrijders in Hulst betrapt HULST - De politie betrapte maandagmorgen tussen tien en twaalf 83 hardrijders op de Zoe- tevaart, tussen de Mozartstraat en Handelstraat, in Hulst. Het aantal geregistreerde voertui gen bedroeg 638. De hoogst ge meten snelheid was 82 kilometer per uur. Ter plaatse is vijftig ki lometer per uur toegestaan. doorhakt, kunnen de bewoners aangeven waar zij het meeste belang aan hechten. Deze week ontvangen zij de lange lijst met knelpunten en de mogelijke op lossingen daarvoor. Daarop kunnen zij de tien, in hun ogen dringendste zaken aangeven. Het Middengebied in Vlissingen wordt begrensd door de Sloe- weg, het-Baskensburgpad en - plein, de 'Beatrixlaan, de Paul Krugerstraat en de Koudekerk- seweg. Het kan - zonder over drijven - een probleemgebied worden genoemd. Het inko mensniveau is er het laagste van heel Vlissingen en het kent de hoogste percentages werklozen, uitkeringsgerechtigden en al lochtonen. Het aantal jongeren, alleenstaanden, gebroken gezin nen en 65-plussers is er opmerke lijk hoog en het voorzieningenni veau minimaal. De waslijst aan inbraken is onafzienbaar en het gebied telt 75 a 100 drugsgebrui kers en ongeveer dertig dealers, geconcentreerd in de Bonedijke- straat en de Hercules Seghers- laan. Concentratie Belangrijkste oorzaak van de problemen is het woningenbe stand in het gebied. De meeste huizen zijn huurwoningen met een relatief lage huur. Daardoor is een concentratie van bepaal de bevolkingsgroepen in het ge bied ontstaan. „Het Middenge bied is een verzamelplaats ge worden van groepen met be perkte keuzemogelijkheden", schrijft het gemeentebestuur in zijn 'plan van aanpak' voor het gebied. Een van de oplossingen is het realiseren van meer koop woningen, zoals al in de Beatrix laan en in de Jan van Goyen- laan/Irislaan is gebeurd. Wethouder C. de Keijzer wees er maandag bij de presentatie van het plan op dat woningverbete ring alleen niet genoeg is, „We moeten niet dezelfde fout maken als destijds in de Witte Wijk in Oost-Souburg. Er is meer nodig. Het accent mag niet alleen op het opknappen van woningen liggen. Zaken zoals sociale vei ligheid, verkeer en voorzienin gen zijn ook heel belangrijk. Daarom hebben we alle proble men in het Middengebied geïn ventariseerd en daarbij oplos singen gezocht, het liefst met een prijskaartje eraan. We bie den meer aan dan we financieel kunnen doen en willen nu van de burgers horen waar hün priori teiten liggen." Het gemeentebestuur heeft al aangegeven in welk kader de verbeteringen moeten worden gerealiseerd. Eén van de punten is een meer planmatig beheer van de wijk. Nu nog beperkt dat zich tot handhaving van het be staande. De bedoeling is de be woners er meer bij te betrekken en zelf verantwoordelijk te ma ken voor het onderhoud van hun straat. Een buurt zou daarvoor 'beloond' kunnen worden met bijvoorbeeld een speeltoestel of een kunstwerk. Verder dringt het college sterk aan op het be heersbaar maken van de drugs problemen door een verbetering van de zorg- en hulpverlening. De 145 mogelijke oplossingen die de gemeente heeft aangedra gen verschillen sterk in omvang en kosten. Sommige zijn een voudig en gratis, zoals het tegen gaan van 'beeldverstorende bouwwerken'; andere zijn geld verslindende operaties, zoals het verbeteren van de riolering (ruim drie miljoen) en het ge deeltelijk asfalteren van de Paul Krugerstraat (meer dan negen miljoen). Van 10 tot en met 12 april wor den 'samenspraakbijeenkom sten' over het plan gehouden. Tot 1 juni kunnen de bewoners him 'top-10' insturen. Daarna maakt het college een ontwerp plan, waarop de normale in spraakprocedures van toepas sing zijn. Daarna stelt de ge meenteraad het definitieve plan vast. mingen die de stichting voor het godshuis in petto heeft (congres sen, uitvoeringen, exposities, toeristisch centrum, kerkelijk centrum) is de winkelpassage tussen de Korte Kerkstraat en de Kreukelmarkt de belangrijk ste, maar ook de meest ingrij pende. Overigens was er in vroe ger tijden ook een doorsteek. Ba silica spreekt daarom van een 'herstel van de passage', alleen met winkeltjes in een galerie achtige opzet. Voor de kerkvoogdij en centrale kerkeraad is dat onderdeel on bespreekbaar. De gemeentele den hebben zich in meerderheid tegen zo'n passage uitgespro ken. Winkeltjes in de kerk, zij het gescheiden van de liturgische ruimte, stuit de meeste kerkgan gers tegen de borst. De kerke raad vindt bovendien dat het Basilica-plan de kerk teveel ver brokkelt en daardoor stijl en ka rakter teveel aantast. B en w van Goes vrezen dat het onderhoud van de Grote Kerk ook na de restauratie een pro bleem blijft, als het godshuis niet commercieel wordt uitge baat. De wethouder van cultuur, mr S. J. Heijrxing, heeft daarom eerder gepoogd beide partijen tot elkaar te brengen, echter zonder succes. Heijning, die de Basilica-opzet steunt, onder kent dat de gemeente niets kan eisen, maai- onderstreept dat het hier om een monument gaat dat derhalve ook gemeenschappe lijk bezit is. De wethouder vindt dat de hervormde gemeente 'in de toekomst peperdure en met gemeenschapsgeld uitgevoerde restauraties moet voorkomen'. „Straks worden er dik vijf mil joen gulden geïnvesteerd, ver volgens moet je zorgen dat er voldoende middelen zijn voor onderhoud. En dat gaat niet al leen met cultuur in de kerk, want naar cultuur moet je geld brengen." Het aan de ketting gelegde schip Avontuur 1 igt te verroesten aan de Middelburgse Loskade. Zeer tot ongenoegen van de omwonen den. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Terwijl binnenkort bekend wordt of de rond vaartboot Stad Veere uit Middelburg moet verdwijnen, ligt en kele meters verderop aan de Loskade het schip de Avontuur weg te roesten. Het verwaarloosde schip is de bewoners van de Loskade een doorn in het oog. Ondanks de nieuwe verordening, die verbiedt dat schepen langer dan twee weken liggen afge meerd, kan de gemeente niet ingrijpen. Een deurwaarder heeft beslag laten leggen op het schip. Sinds de inbeslaglegging ligt de Avontuur opgesloten tussen de Stationsbrug in Middelburg en de sluizen in Veere. Bovendien wil Middelburg niet aan een sleepkarwei beginnen vanwege de schaderisico's. Gevreesd wordt dat de verroeste boot doormid den breekt. Daarom ligt het stalen schip al bijna vijfjaar aan de kade waar het door menig dakloze als illegaal onderkomen wordt gebruikt. In 1990 liet de Britse eigenaar van de Avontuur zijn boot opknap pen door scheepswerf Van Os in Yerseke. Toen hij zonder te beta len er met zijn boot vandoor ging. heeft de scheepswerf beslag laten leggen op de boot. Het vaartuig ging in Veere aan de ketting en werd kort daarop verplaatst naar Middelburg. Sindsdien loopt er een procedure. De Brit eiste een expertise door deskundigen omdat hij de 'hoge' rekening van de scheepswerf in twijfel trok. Hierdoor heeft de procedure een tijd lang stilgelegen. Mr J. M. de Jonge, advocaat van Van Os, wacht nog op nieuwe voorstellen van de tegenpartij. Als de zaak niet in de minne wordt geschikt, kan de rechter bepa len dat het schip per opbod wordt verkocht. Maar zover is het volgens de advocaat nog lang niet. Alhoewel het einde van de procedure nog lang niet in zicht is, heeft de gemeente bij de herinrichting van de Loskade tot fla- neerkade geen rekening gehouden met het huidige uitzicht. Pal voor het wrak is alvast een bankje geplaatst. van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - Vol gens wethouder ir C. W. Veer- hoek van Westerschouwen is de kans groot dat de landinrich ting voor het gebied Schou- wen-West wordt opgenomen in het landelijk voorbereidings schema. Veerhock zou dit 'van uit het Middelburgse' hebben vernomen. Ondanks enkele kanttekeningen ging de raad maandag akkoord met de aan vraag voor landinrichting. Provinciale staten moeten mi nister Van Aartsen van land bouw in september adviseren of het betreffende gebied wordt ge plaatst op het voorbereidings schema. Veerhoek maakt zich hier weinig zorgen over. „Zee land heeft een streepje voor. We hebben een aantal keren niets gehad en maken een grote kans", stelde hij de raad gerust. De landinrichting is onlangs al aangevraagd door het college van Westerschouwen. De ge meente stelde echter verschil lende eisen. Een aantal zaken is inmiddels toegezegd maar over enkele andere knelpunten is nog geen duidelijkheid verschaft door de provincie. Als deze pun ten niet tot tevredenheid or den opgelost, kan de ra de aanvraag alsnog intrekken. Dit moet uiterlijk in juni gebeuren. Veerhoek: „Maar tijdens de rit is nog van alles mogelijk." De raad onderschreef unaniem de noodzaak van de aanvraag maar stond niet te trappelen van enthousiasme. „Veel vragen zijn nog onbeantwoord. Er zijn nog witte vlekken", meende CDA'er A. J. Padmos. Hij noemde onder meer het recreatief medege bruik. een punt dat ook door A. M. Verseput (WD) werd aan gestipt. J. C. Hendrikse (PvdA) en J. Roukema (SGP/RPF/GPV) pleitten voor meer aandacht voor de waterhuishouding. „Er wordt nergens gesproken over hoe en waar de wateroverlast wordt aangepakt", vond Rouke ma. Ook meende hij dat de con crete plannen voor de landbouw 'in goed overleg' met landbouw organisaties moeten wórden vastgesteld. van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De aan scherping van de Wet Bodembe scherming kan de gemeente Hontenisse nog duur komen te staan. In beschermde gebieden is het niet langer toegestaan af valwater op het oppervlakte water te lozen. De gemeente is daardoor verplicht huizen in die gebieden voor eigen kosten aan te sluiten op het riool. Van de huiseigenaren kan hooguit op vrijwillige basis een bijdra ge worden verlangt, zo werd maandagavond duidelijk in de commissie financiën. Het eerste karwei dat dit jaar voor Hontenisse op stapel staat, is aansluiting van zes percelen in de Frederik Hendrikstraat in Hengstdijk op het gemeentelijk rioolstelsel. Daarmee is een be drag van ruim 140.000 gulden ge moeid. De provincie subsidieert de helft van de kosten. Met de betreffende huiseigenaren is een bijdrage van ieder zeshonderd gulden overeengekomen. Bezorgd CDA-fractievoorzitter A. Spon- selee en zijn collega L. de Nijs (Lijst P. Mangnus) spraken hun bezorgdheid uit over deze ont wikkeling. De twee raadsleden vinden het 'heel vreemd dat de bewoners er met een koopje van af komen'. „Ik snap er niks var. Als dit de trend wordt, dan kut. nen we nog heel wat aanvrage-, verwachten. Dit zal zeer welkom zijn bij de mensen", aldus Spo; selee. Verantwoordelijk wethouder B Pauwels (CDA) deelt de zorger. Hij houdt ér rekening mee dato- gemeente voor een behoorlijk: uitgave komt te staan. Een uit weg is er echter niet, aldus dj wethouder. „In feite worden w; hiertoe gedwongen door het wa terschap. Een testcase bij di Raad van State heeft- dat ooka! uitgewezen. De gemeente heef de verplichting aansluitingen I; creëren. In het geval Frederi; Hendrikstraat moeten we no-: blij zijn met die bijdrage van ze- keer zeshonderd gulden. Een be drag dat op basis van een vrijwil lig akkoord tot stand is geko men" Binnen de gemeente Hontenisse zijn de Hengstdijkse Putting er de Vogel aangemerkt als bodem- beschermingsgebied. In werd duidelijk dat de gemeente als gevolg van die aanwijzin; nog heel wat kilometers riool heeft aan te leggen in de omge ving. In verband met de grot; omvang van dat project is, a overleg met- de provincie, de ir. vestering voorlopig terugge bracht tot de zes percelen in ce Frederik Hendrikstraat. van onze verslaggever IJZENDIJKE - Het verzor gingshuis Emmaüs in IJzendij- ke krijgt zeer waarschijnlijk geen extra financiële middelen van de provincie om de perso neelsformatie uit te breiden. Huize Emmaüs had over 1994 een ruimer budget gevraagd, omdat er een discrepantie is ontstaan tussen de toegestane personeelsformatie en de be schikbare financiële middelen. Directeur P. Ploegaert van Hui ze Emmaüs legt uit dat het ver zorgingshuis recht heeft op 26.6 formatieplaatsen, maar dat er in de praktijk slechts 24,6 formatie plaatsen zijn ingevuld. „De fi nanciële middelen ontbreken om enkele vacatures in te vullen aldus Ploegaert. „Het gat wordt bovendien steeds groter, omdat ons jaarlijkse budget vo rig jaar niet is toegenomen, ter wijl de personeelkosten wel stij gen. omdat de meeste mensen e een dienstjaar bij krijgen." De ontwikkelingen van de ste jaren hoeven niet te leider tot gedwongen ontslagen b Huize Emmaüs. Maar het word', wel steeds moeüijker voor Huize Emmaüs om de vereiste kwali teit te kunnen blijven bieden. De directie van het IJzendijkse ver zorgingshuis vroeg daarom een subsidie aan bij de provincie om de personeelsformatie op de wenste sterkte te kunnen bren gen. Maar de kans dat Huize Em maüs extra geld krijgt is mi niem. De ambtelijke werkgroep van de provincie stelt namelij- dat het budget voor de ouderen zorg krap is en dat Huize Em maüs zich daarom maar moe; behelpen met het beschikbare budget. Gedeputeerde stater nemen dat advies vandaag dinsdag, zeer waarschijnlijk over. van onze verslaggever MIDDELBURG - Bij alle inwo ners van Walcheren glijdt vrij dag 7 of zaterdag 8 april een fol der in de bus over de parkeer- maatregelen die op 15 april van kracht worden in Middelburg. Vanaf die dag is het voor auto mobilisten namelijk verboden om te parkeren op de Markt. Bo vendien treedt op die datum de eerste fase van het nieuwe par keerbeleid in. In de folder, die door de PTT huis-aan-huis wordt verspreid, wordt aandacht geschonken aan de nieuwe parkeersituatie. Ook staat daarin duidelijk ver meld waar de parkeerlocaties zijn en hoe automobilisten ze het beste kunnen vinden. In de folder wordt verder uitleg gegeven over het nieuwe par- keergeleidingssysteem. Dat treedt eveneens op 15 april in werking en bestaat uit een dyna misch en statisch gedeelte. Het parkeergeleidingssysteem re gelt een goede doorverwijzing naar de Middelburgse parkeer accommodaties. In de huis-aan- huis-folder staat ook een platte grond waarop de nieuwe par keersituatie duidelijk is afge beeld. Wethouder E. M. J. van Brum- meien-van Wilgen (verkeer) zé op 15 april op de Markt een groc: aantal ballonnen oplaten. Daar- naast staat nog een aantal acti viteiten op het programma. Ook de Vereniging Ondernemen Middelburg (VOM) werkt me; aan de campagne. De VOJ! werkt momenteel een actie uil die ertoe leidt dat een groot aan tal kopers een uur gratis parke ren wordt aangeboden. Verspreid Ook in de gemeentelijke par- keerfolder, een folder die de ge meente jaarlijks voor toeristen uitgeeft, zijn de nieuwe gegevens opgenomen. Deze wordt ver spreid via de WV's op Walche ren, winkeliers, hotels, cam pings. attracties en andere plaatsen waar veel dagjesmen sen komen. Op zaterdag 8 april verschijnt in het Zeeuwse katern van deze krant een speciale advertentie over het parkeerbeleid in Mid delburg. Deze advertentie ver schijnt ook op de gemeentelijke informatiepagina in De Faam. Via Omroep Zeeland en Radio Maximaal worden spotjes uitge zonden. Toertocht - De Toer Club Axel houdt zaterdag 1 april een vrije toertocht. Er kan worden gereden over de afstanden 30. 60 of 120 kilometer. De tochten voe ren over rustige Zeeuws-Vlaam- se wegen. Inschrijven en ver trekken kan bij café Cambrinus aan de Markt in Axel. tussen 7.30 en.12.00 uur. Weer aanvraag voor varkensmesterijen in Westdorpe WESTDORPE - De Noordbra bantse varkensboeren M. van Genugten en A. Brugmans heb ben een hernieuwde poging on dernomen om aan de Midden weg bij Westdorpe twee vlees varkensbedrijven te mogen bouwen. Eerdere vergunning aanvragen van de Brabanders zijn tot dusver niet gehono reerd. De varkensmesterijen moeten samen zo'n elfduizend dieren gaan bergen. Over de inhoud van de nieuwe aanvraag wilde Van Genugten maandag geen nadere medede lingen doen. „Er is al veel te veel om te doen geweest. Duidelijk is momenteel alleen dat de hele kwestie niet normaal verloopt." De aanvraag is volgens de var- kensboer op details gewijzigd ten opzichte van het bouwver- zoek uit 1993. Burgemeester en wethouders van Sas van Gent hebben nog steeds geen beslis sing genomen over die eerste po ging van beide Brabanders. De ze 'onbehoorlijkheid van be stuur' kwam de gemeente don derdag op een uitbrander van de Raad van State te staan. De hernieuwde aanvraag werd al geruime tijd voor de rechter# ke uitspraak gedaan. De Sasse burgemeester ing J van Rest kon gisteren niet aangeven in hoeverre het verzoek verschilt van de vorige versie en of dat consequenties heeft voor de uit eindelijke beslissing! „Zo goed ben ik nu ook weer niet op de hoogte van deze zaken. Dan zou ik eerst de dossiers eens goed moeten doornemen", liet ze we ten. Belanghebbenden kunnen tot en met 14 april bezwaar aan tekenen tegen de aangevraagde milieuvergunning. foto Lex de Meester De Hercules Segherslaan ligt in het hart van de Vlissingse 'wijk' Middengebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 14