Duiken naar een polderverleden UJL^e, Ambassadeur bekijkt Zeeland PZC Schrijfster verliest manuscripten door brand in werkkamer SHIRTS Vlaamse regering nieuwe eigenaar Liefkenshoektunnel W elzijnsstichting verliest terrein door beoogde kortingen Zeeuws-Vlaamse tv wellicht rond half augustus op de buis zeeland DINSDAG 21 MAART 1995 11 van onze verslaggever René Schrier GOESE SAS - „Eigenlijk is het raar dat een buitenlander, een Belg, dit werk doet. Dat de mensen uit de streek het niet oppakken." Roger Puttaert, Putti voor vrienden, glim lacht en kijkt uit over de golven van de Oosterschelde bij het Goese Sas. Hij is weliswaar buitenlander, maar dit kleine stukje Zeeland kent hij be ter dan menig Zeeuw. Zeker onder water weet de Vlaamse sportduiker blindelings de weg. De uit Lombeke afkomstige Puttaert duikt al 25 jaar in de Oosterschelde. Meestal is hij bij het Goese Sas te vin den. Zeker de laatste jaren is hij er we gens het bereiken van de vut-gerech- tigde leeftijd een vaste verschijning. Door de veelvuldige duiken had hij op den duur de kreeften, de onderwater- flora en de vissen wel gezien. Hij ging zich voor andere dingen interesseren en stuitte bij het Goese Sas op resten van oude dijken. Het leek hem aardig die dijken en andere vaste punten on der water in kaart te brengen. Dat kwam ook voort uit zijn technische achtergrond. Een kaart zou kunnen dienen als gids voor andere duikers, bedacht hij. En die beslissing bracht hem in feite steeds verder van zijn ge liefde duikplekje - sportduikers heb ben het al over Putti's Place - van daan. Hij kwam terecht in archieven, in winkels met oude boeken, in kanto ren van het waterschap, het museum in Goes en op allerlei andere uiterst droge plaatsen. Achtergronden Het was voor Puttaert namelijk niet voldoende om simpelweg alles op te tekenen wat hij onder water tegen kwam. Hij was ook benieuwd naar de achtergronden. Daarom ging hij op zoek naar oude kaarten en geschiede nisboeken over dat stukje van Zuid- Beveland. Putti ontdekte dat hij in feite dook bo ven een verdronken stuk van de Oost Bevelandpolder. „Die wetenschap kwam niet vanzelf. Daar ben ik stap voets achter gekomen." Hij ontdekte allerlei wetenswaardigheden over de omgeving van het Goese Sas. Het is vooral een geschiedenis van inpolde ring, dijkvallen, herstelwerk en dijk doorbraken. Putti besloot van veel van zijn vondsten, zoals oude kaarten, kopieën te maken en ze met een be schrijving in een map te bundelen. Daaruit blijkt bijvoorbeeld dat pro blemen met de dijken zich echt niet alleen bij hoog water en zwaar weer voordoen: „Nadat aan beide polders (de calamiteuze Oost-Beveland en Wilhelminapolder) telkens vallen en afschuivingen optraden, ontstond in de late nacht van 9 op 10 februari 1856 Staande aan de oevers van het Goese Sas vertelt de Belgische sportduiker Roger Puttaert over het verleden van een verdronken stuk van de Oost Bevelandpol der. foto Willem Mieras plotseling een grote dijkval bij een buitengewoon lage buitenwater- stand. De nol ten oosten van de door braak van 1820 aan de Oost Beveland polder begon plotseling weg te vallen met zodanige snelheid dat het kust licht, drie huizen en het poldermaga zijn mee in de Oosterschelde verdwe nen. Door het in allerijl aanleggen van noodkaden kon inundatie van de pol der worden voorkomen." De beschrijving van een andere dijk val, op 9 april 1943, vlak ten zuidoos ten van het Goese Sas: „Zeven op het voorland liggende strandhoofden, een deel van het naastliggende oeverwerk en 170 meter zeedijk met daarop staande betonmuur verdween in de diepte. De afmetingen van de val wa ren 280 meter bij 600 meter; de grond verplaatsing bedroeg circa 2 miljoen kubieke meter. Het landverlies be droeg globaal tien hectare." Puttaert voegt eraan toe: „Curieus is dat men alle moeite heeft moeten doen om de toen aanwezige Duitse autoriteiten ervan te overtuigen dat dit voorval een natuurverschijnsel was en niet door sabotage werd veroorzaakt." Grondverplaatsing De grootste dijkval die zich ooit aan de Zeeuwse oevers manifesteerde was ook in dat gebied, in de nacht van 20 op 21 januari 1945. Dat gebeurde aan de westnol van de Oost Bevelandpol der. Daar verdween zo'n 400 meter zeedijk, inclusief de hele Westnol. De totale grondverplaatsing bedroeg 3 miljoen kubieke meter. De lengte van de val was ongeveer 650 meter en het gat was tot 120 meter binnen de zee dijk te zien. Geboren en getogen Goe- senaren hebben nu nog steeds over 'de doorgebroken dijk' als ze deze plek tussen het Goese Sas en Kattendijke bedoelen. Puttaert behandelt de geschiedenis van het Goese havenkanaal, de pro blemen met de aanleg van de sluis bij het Sas en maakt in zijn beschrijving ook uitstapjes richting Wemeldinge en Wolphaartsdijk. Zo geeft hij en pas sant nog eens een verklaring voor de naam Perponcherpolder, afkomstig van het Pools-Frans adellijk geslacht De Perponcher-Sedlnitsky, dat door huwelijk en koop in het bezit was ge komen van het grootste deel van de ambachtsheerlijkheid Wolfaartsdijk. Uit de teksten van de Vlaming wordt ook weer eens duidelijk dat de naam Het Goese Meer voor de prestigieuze bungalowwij k aan het water nabij Goes, verkeerd gekozen is. Daar stroomde vroeger het Goese Diep. Aardig Nieuwe ontdekkingen heeft Puttaert niet gedaan. Daar ging het hem ook niet om. Het gebundelde verslag van zijn naspeuringen is juist zo aardig omdat het de geschiedenis van dit stukje Zuid-Beveland nog eens mooi op een rij zet. Daarbij gaat hij uitvoe rig in op de waterstaatkundige aspec ten van die historie. Het resultaat van zijn werk is dan ook niet alleen inte ressant voor mensen die onder water bezig zijn. maar ook voor andere geïn teresseerden in het verleden van het Goese Sas en omgeving. Om die mensen in de gelegenheid te stellen nader kennis te nemen van zijn werk geeft Roger Puttaert zaterdag 8 april een lezing over zijn bevindingen. Dat gebeurt vanaf 11.00 in het Loze Vissertje aan het Goese Sas. van onze verslaggever BIGGEKERKE - Bij een brand in haar woning aan de Koude- kerkseweg in Biggekerke zijn maandagmiddag manuscrip ten, boekenden documentatie materiaal van de schrijfster/ dichteres Johanna Kruit verlo ren gegaan. Het vuur in haar werkkamer op de bovenverdie ping ontstond rond half zes. Dat gebeurde kort nadat zij, na de hele middag te hebben geschre ven, naar beneden was gegaan. Twee gewonden bij ongeluk in noodweer BRUINISSE - Een personen- busje is zondagavond flink be schadigd bij een eenzijdig onge luk op de Grevelingendam te Bruinisse. Twee van de acht in zittenden werden ter observa tie opgenomen in het zieken huis te Zierikzee. Tijdens een hagel- en sneeuwbui raakte de bestuurder de controle kwijt over het voertuig. Het busje slipte en belandde op de zijkant inde linkerberm. Ook op de N59 tussen Seroosker- ke (S) en Mondriaanshoofd kwam tijdens de hagel- en sneeuwbui een automobilist in problemen. Het voertuig raakte in een slip en belandde in de sloot. De auto werd flink bescha digd. De bestuurder bleef onge deerd, (Advertentie) j&L ,,©lö Ltiglanö" EXCLUSIEVE HERENMODE Nieuwe Burg 25 - Middelburg Tel- 01180-13325 J Volgens Johanna Kruit is veel 'onvervangbaar materiaal' ver loren gegaan. „De werkkamer van een schrijver is een heilig dom, waar hij al zijn belangrijke materiaal bewaart. Manuscrip ten, fragmenten, boeken, dag boeken, foto's, documentatie en brieves met ideeën zijn voor het grootste deel weg. Het is uithui len en weer opnieuw beginnen." In de schuur staan nog een paar dozen met geblakerde boeken, gedichten en andere papieren. Ook een groot deel van de cor respondentie tussen haar en de dichter Jan Elburg - met wie Kruit tot zijn dood bevriend was - is gered. „Ik moest nog aan hem denken vanavond", vertelt Kruit aangeslagen. „Het is hem ook eens overkomen dat zijn werkkamer uitbrandde." De brand werd ontdekt door de man van de schrijfster. Met een brandblusser probeerde hij het vuur te bestrijden en intussen werd de hulp van de brandweer ingeroepen. De korpsen van Big gekerke en Koudekere bestre den het vuur met een hogedruk spuit. Binnen een kwartier had den zij de brand, die met veel rook gepaard ging, onder con trole. Even na half zeven konden de korpsen terug naar hun ka zernes. De brand heeft veel rook- en roetschade in de woning veroor zaakt. Een precies schadebe drag durft J. J. Gideonse. com mandant van de vrijwillige brandweer Valkenisse, echter niet te geven. „Veel van wat ver loren is gegaan kun je niet in geld uitdrukken", zegt Kruit. „Er stonden ook antiquiteiten in mijn kamer en een oude wereld bol. Die zijn gewoon gesmolten of kapot." Ook de oorzaak van de brand noemt Gideonse 'een raadsel'. „Kortsluiting is het in elk geval niet." Directeur Ineke Spaander (1), leidt het ambassadeursechtpaar De Beer en commissaris Van Gelder (r) rond in het Zeeuws Museum. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - De ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland, Z. J. de Beer, heeft maandag een bezoek gebracht aan Zeeland. Hij werd ontvangen bij het Havenschap Vlissingen en kreeg per bus een rondleiding door het Sloegebied. Later op de dag sprak hij met vertegenwoordigers van het Zeeuwse bedrijfsleven. De ambassadeur bekeek ook het Roosevelt Study Center en het Zeeuws Museum. Terwijl ambassadeur De Beer 's morgens het Vlissingse havenge bied bezichtigde, ging mevrouw De Beer naar Middelburg waar zij werd rondgeleid bij de Middelburgse Atelier Stichting. Zij voegde zich net na het middaguur weer bij het gezelschap voor een aperitief en een lunch in het Prinsenlogement in de Middel burgse Abdij. Om vier uur vond de ontmoeting plaats tussen de Zuidafrikaan- se ambassadeur en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in Zeeland. Mevrouw De Beer maakte intussen een wandeling door de binnenstad van Middelburg. van onze verslaggever ANTWERPEN - De Vlaamse re gering heeft de Liefkenshoek tunnel overgenomen van de ge lijknamige NA7, waarin de drie aannemers die de tunnel bouw den en financierden zijn ver enigd. Met de overname is onge veer achttien miljoen gulden gemoeid, duidelijk meer dan de elf miljoen die de bouwers erin staken. Het besluit van de Vlaamse overheid heeft tot ge volg dat alle rechtsprocedures direct zijn stopgezet. Een woordvoerder van minister Th. Kelchtermans van Open bare Werken verklaarde maan dag dat het nog te vroeg is om al te speculeren over het tolvrij maken van de tunnel. Nu nog be talen automobilisten honderd frank per passage, vrachtwagen chauffeurs het viervoudige. De zegsman van Kelchtermans: „Op zich is het een goede zaak dat we de tunnel nu zelf in han den hebben. Maar verder kun nen we geen knopen doorhak ken, omdat de regering op het punt staat af te treden." De Liefkenshoektunnel werd op 10 juli 1991 in gebruik genomen, maar van een intensief gebruik was nooit sprake. De NV Lief- kenshoek schoof de schuld in de schoenen van de Vlaamse rege ring die om allerlei redenen zou hebben verzuimd goede aan- en afvoerwegen aan te leggen. In het contract werd destijds over eengekomen dat de overheid zou delen in winst en verlies. Een Brusselse rechter besliste vorig jaar dat de Vlaamse regering in de buidel diende te tasten om de schulden aan te zuiveren. Daar bij ging het om miljarenden franks De tunnel begon vorig jaar overi gens beter te draaien. Er pas seerden 2,6 miljoen voertuigen, die goed waren voor ruim 23 mil joen gulden aan tol. Genoeg om de zaak rendabel te maken, maar gezien de aanloopkosten nog veel te weinig. Financiële deskundigen hebben nu een plan opgesteld om èn de verkeersoverlast op de wegen rond Antwerpen aan te pakkan Zeeuwse Landschap wil z'n gelijk EMMADORP - De vrede tussen de stichting Het Zeeuwse Landschap en de inwoners van Emmadorp lijkt nog ver weg. De voor- en tegenstanders van de bouw van een bezoekerscen trum bij Het Verdronken Land van Saeftinge laten geen kans onbenut om elkaar te bestoken. Natuurbeheerder Het Zeeuw se Landschap heeft met een nieuwsbrief een nieuw offensief ingezet tegen de 'verdachtmakingen' van de Emmadorpers. Daarin hekelt de stichting de bezwaren tegen het plan. Van de brief zijn 11.500 exemplaren gedrukt, die worden verspreid on der de leden en excursiegangers. Voor deze aanpak is gekozen, omdat 'via de media veel onjuiste en gekleurde informatie naar buiten gebracht wordt'. De bewoners reageerden maandag verbolgen met een open brief. Visagiste wint prijs bodypainting BRUSSEL - Visagiste Ingrid Strijd uit Arnemuiden heeft het afgelopen weekeinde de tweede prijs in de wacht gesleept tij dens een internationale wedstrijd bodypainting in Brussel. De wedstrijd vond plaats tijdens het dertiende Internationale Festival van de fantastische film, science fiction en thriller die van 10 tot 25 maart wordt gehouden. Alle plaatsen op het ere podium waren bezet door Nederlanders. Op de eerste plaats eindigde Marcel Alberti en Carmen Consalis eindigde als der de. Strijd maakt deel uit van de Gruppo Select van visagiste Mie- ke Petiet in Middelburg. In het dagelijks leven werkt ze als schoonheidsspecialiste en kapster in de zaak van haar ouders in Vlissingen. Het was de eerste keer dat ze meedeed aan een wedstrijd. Olau-top werkt bij Eurolink VLISSINGEN - De top van Eurolink Ferries, de nieuwe passa- giersdienst Vlissingen-Sheerness, bestaat volledig uit mensen die bij de opgeheven veermaatschappij Olau Line hebben ge werkt. Mersey Docks and Harbour Company, eigenaar van Eurolink. maakte maandag de namen van de vier managers bekend. Bill Moses (44) treedt op als algemeen directeur. Laraine Soliman (46) krijgt de leiding over de passagiersafdeling. Nicholas Kavanagh (37) en Marinus de Steur (44) gaan de scepter zwaai en over de vrachtafdeling in respectievelijk Sheerness en Vlis singen. Moses, Kavanagh en De Steur werkten al voor Eurolink's voor ganger. de vrachtdienst Ferrylink Freight Sendee. Eurolink begint in april. Soepeler milieubeleid gevraagd GOES - De provincie moet een pas op de plaats maken met het milieubeleid. De waterschapslasten dreigen voor de burgers anders veel te hoog te worden. De Zeeuwse Waterschapsbond heeft maandag besloten een brief van die strekking te schrijven aan de onderhandelaars die in Middelburg praten over het beleidsprogramma voor het nieuwe college van gedeputeerde staten. De eisen die worden gesteld aan het schoonmaken van vervuilde waterbodems, zouden met name te hoog zijn. In de brief vraagt de bond tevens het grondwaterbeheer ge deeltelijk van de provincie naar de waterschappen over te he velen, omdat die taak in nauwe relatie staat met het opper- vlakte-waterbeheer. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Stichting VMC, het semi-ambtelijk or gaan waarin veel provinciaal welzijnsbeleid is onderge bracht, begint te wankelen. De Zeeuwse politiek overweegt ernstig er de komende jaren fors op te bezuinigen. Mede als ge volg daarvan taant het vertrou wen in dit instituut als beoogd onderdak voor het nieuw te vor men steunpunt minderheden. Dat bleek maandag tijdens een speciale zitting van de staten commissie voor welzijnszaken. De commissie kwam voor het laatst in oude samenstelling bij een om de sterk omstreden pro vinciale nota minderhedenbe leid te bespreken. Geen enkele fractie-woordvoerder bleek overtuigd van de noodzaak om het minderheden-steunpunt bij de Stichting VMC onder te bren gen. Opgemerkt werd dat de nota minderhedenbeleid, waarin het scheidend college van gedepu teerde staten voor de Stichting VMC kiest, vrijwel geheel voor bij gaat aan pleidooien voor een steunpunt met een zelfstandig bestuur. Die pleidooien zijn on der meer afkomstig van de Stichting Surinamers, Antillia- nen Arubanen en de Stichting Educatie en Werkgelegenheid Molukkers. Beide instellingen zien de Stich ting VMC als een 'verambtelijkt' instituut dat de minderheids groepen geen ruimte laat zelf werkzaamheid aan de dag te leg gen. Oktober vorig jaar al schre ven de twee instellingen dat een zelfstandig steunpunt goedko per is. zodat meer geld overblijft voor activiteiten. Vrijwel alle commissieleden uit ten kritiek op de manier waarop gedeputeerde staten dit soort geluiden hebben weggewuifd. Er vielen daarbij termen als 'bot', 'bits' en 'onbehoorlijk bestuur'. De eerstverantwoordelijke ge deputeerde L. Nederhoed-Zijl- stra (CDA) maakte geen indruk met haar verweer dat de Stich ting VMC een goede keus is om dat die 'een stootje kan velen', en veel 'know-how' heeft. Dat zelfde gold voor een pro-VMC- betoog vanuit de steunpunten voor buitenlanders en woonwa genbewoners, die ook in het nieuwe steunpunt opgaan. Welke kant het nu opgaat is niet duidelijk. Uit de commissie kwam onder meer de suggestie het steunpunt minderheden sa men met andere steunpunten in een nieuwe organisatie onder te brengen. Een ding maakte de commissie wel duidelijk: er mag de komende vier jaar in ieder ge val niet op het minderheden- budget bezuinigd worden. Pvda-statenlid C. Sturm maak te zich tot woordvoerster van de commissie toen ze ook op andere punten in de minderhedennota kritiek leverde. Ze miste onder meer duidelijke doelstellingen en speciale aandacht voor vrou wen, ouderen en huisvestings problematiek. Gedeputeerde Nederhoed-Zijlstra voerde ter verdediging aan dat de nota slechts beoogt hoofdlijnen te schetsen. èn de schuldenlast van de Lief kenshoektunnel op te heffen. Een van de mogelijkheden is het sluiten van de Kennedytunnel voor het vrachtverkeer in de ver wachting dat de vrachtwagens dan zullen uitwijken naar de Liefkenshoektunnel. Een an dere mogelijkheid - en ook daar op wordt gestudeerd - is de in voering van een zogenaamde va riabele teletolheffing, ofwel aan de drie Scheldekruisingen (Ken nedy. Liefkenshoek en Temse- brug) ofwel alleen aan de Kenne dytunnel en Liefkenshoek. TERNEUZEN - De Zeeuws-Vla mingen moeten vanaf half au gustus één of twee keer in de week naar een regionale televi siezender kunnen kijken. De voorzitter van de stichting Zeeuws-Vlaamse Televisie (ZVT), de Terneuzense wethou der J. van Rooijen, heeft nog im mer goede hoop dat de benodig de financiën voor die tijd bijel- kaar zijn gesprokkeld. Om dat vertrouwen ook naar medewerkers en televisiekijkers uit te stralen, wordt op eerste paasdag (16 april) een speciale uitzending verzorgd. De inhoud van dat programma wordt één dezer dagen gepresenteerd. Voorzitter Van Rooijen ver klaarde maandag dat er hard ge werkt wordt aan het paaspro- gramma van veertig minuten, aanvangstijd 19.00 uur. Concrete geldbedragen heeft de ZVT nog niet binnen, maar Van Rooijen gaat er nog steeds van uit dat de regionale zender vol doende Europese subsidies en sponsorbijdragen binnenhaalt als startkapitaal. De proefuit- R^nding op oudejaarsdag 1994 gaf het stichtingsbestuur ver trouwen in de toekomst van een regionaal Zeeuws-Vlaams tele visiestation. Als het programma eenmaal draait moeten ook de reclame-inkomsten een structu rele bijdrage aan de begroting le veren. Het stichtingsbestuur werkt momenteel 'achter de schermen' hard aan de voorbe reiding en hoopt binnen twee maanden met meer concrete plannen naar buiten te kunnen komen, zei de voorzitter Van Rooijen: „Het streven van de stichting is er op gericht da gelijks een programma te pre senteren. Dat lukt misschien niet een. twee, drie. Maar het is duidelijk dat je. als je regionale televisie echt van de grond wilt krijgen, na een bepaalde aan looptijd minstens twee keer in de week moet uitzenden. In eer ste instantie wordt dan gedacht aan één of twee blokken van veertig minuten per avond. Om de motivatie bij alle vrijwilligers op peil te houden en om de Zeeuws-Vlamingen vertrouwd te maken met de zender verzor gen we met Pasen weer een uit zending."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11