Kabinet: toch eigen risico 200 Topmanagers zijn groot en zwaar simply PZC Euhqlink different Boze telefoontjes naar Rampenfonds Prins op werkbezoek in Waterland Drankrijden neemt schrikbarend toe Madurodam breidt uit Politie erkent zelf onvoldoende effect van reorganisatie Sesamstraat goed voor fantasie kind binnenland Chronisch zieken krijgen fysiotherapie blijvend vergoed ZATERDAG 18 MAART 1995 DEN HAAG (GPD) - Het kabi net houdt vooralsnog vast aan zijn voornemen om in 1997 een eigen risico van 200 gulden in de gezondheidszorg in te voeren. Daarmee komt het kabinet in conflict met de kamerfracties van PvdA en D66, die fel tegen dit plan zijn. Wel vindt het kabinet dat de ei gen bijdrage voor iedereen moet gelden, dus voor zowel zieken fonds-verzekerenden als parti culier verzekerden. Als de parti culiere verzekeraars dit eigen ri sico niet uit eigen beweging wil len invoeren, zullen ze daartoe door het kabinet worden ge dwongen. Dit kan echter in strijd zijn met Europese regels. Als het niet lukt de verzekeraars een eigen risico te laten invoe ren. zou een alternatief plan van PvdA en D66 weer een kans ma ken. Dat komt erop neer dat ie dere patiënt een eigen bijdrage betaalt die hoger wordt naar mate men meer verdient. D66 wil overigens dat dit alleen geldt voor mensen met een bruto jaar inkomen van meer dan 40.000 gulden. Op initiatief van minister Borst van volksgezondheid besloot de ministerraad gisteren onver wacht de fysiotherapie toch niet uit het ziekenfondspakket te schrappen. Aanvankelijk was het de bedoeling patiënten de helft van de eerste twaalf behan delingen zelf te laten betalen. De PvdA heeft er echter herhaalde lijk op gewezen dat dit vooral voor bepaalde groepen chro nisch zieken (bijv. reumapatiën ten) onrechtvaardig is, omdat zij niet zonder deze behandelingen kunnen. Het kabinet heeft dat argument alsnog overgenomen. Pil Minister Borst wil nu afspraken maken met de huisartsen - zodat die hun patiënten minder snel doorverwijzen - èn met de fysio therapeuten, die hun cliënten scherper moeten selecteren. Daardoor zouden alleen mensen die de behandelingen werkelijk nodig hebben deze nog koste loos kunnen krijgen. De ministerraad besprak giste ren de verschillende plannen die minister Borst indiende om de kosten van de volksgezondheid te verminderen en het gebruik van de zorg te beperken. Het ka binet ging akkoord met haar voorstel om de prijzen van medi cijnen te verlagen en de anti conceptiepillen uit het zieken fondspakket te halen. Als de maatregelen ertoe leiden dat mensen met lage inkomens er meer op achteruit gaan dan an deren, dan zal het kabinet dit door belastingmaatregelen recht zetten. Minister Borst maakt alle maatregelen volgen de week dinsdag bekend. DEN HAAG (GPD) - Het Natio naal Rampenfonds krijgt veel telefoontjes van verontruste burgers, die zich zorgen maken over de bestemming van het geld (waarschijnlijk 40 miljoen) dat na de inzamelingsactie voor gedupeerden van de waters nood in het fonds overblijft. Het Rampenfonds sluit niet uit dat dit bedrag naar het rijk gaat en ten goede komt aan boeren uit het Gelderse rivierenland. De bevolking bracht tachtig mil joen gulden bijeen voor de (par ticuliere) gedupeerden. Premier Kok beloofde tijdens de Natio nale TV-Aktie Watersnood het ingezamelde bedrag te zullen verdubbelen. Schade-experts verwachten echter dat het uit te keren bedrag de veertig miljoen niet zal overschrijden. Dan is de door Kok toegezegde verdubbe ling niet nodig. Het Nationaal Rampenfonds lijkt dus veertig miljoen gulden over te houden. Voorzitter H. Koning van het Nationaal Rampenfonds dacht vorige maand nog honderd mil- Haarlem eert Harry Mulisch HAARLEM (GPD) - Harry Mu lisch is sinds gisteren ereburger van Haarlem. Dit jaar is het 750 jaar geleden dat graaf Willem II Haarlem stadsrechten gaf. Daarom besloot het gemeente bestuur tot de instelling van een ereburgerschap 'voor Haarlem mers die zich ten minste op lan delijk niveau onderscheiden hebben'. Mulisch, die tot.zijn dertigste in de Haarlem woonde, denkt dat hij de onderscheiding mede heeft te danken aan zijn roman De Aanslag die voor een groot deel in Haarlem speelt. joen nodig te hebben. In Lim burg. waar de meeste schade is geleden, was men in tegenste- ling tot 1993 goed voorbereid op het hoge Maaswater en kon veel schade worden voorkomen. Daarnaast stonden aanzienlijk minder woningen onder water. Woordvoerder H. Akerboom van het fonds zegt niet te weten wat er gebeurt met het geld dat over blijft. „Uit de telefoontjes die we krijgen, blijkt dat dit gevoelig ligt. We doen geen uitspraken over berichten dat we het geld aan het rijk geven. Dat gebeurt pas als we defïntief weten hoe veel schade er wordt uitge keerd". De inzamelingsactie is gehou den voor particulieren die scha de van de wateroverlast onder vonden. Statutair mag het Ram penfonds daarom het geld niet aan gedupeerde boeren toezeg gen. Maai- als het geld naar het rijk wordt overgeheveld, kan dat wel. De VVD heeft al voorgesteld het overblijvende geld eventueel te gebruiken om de boeren tege moet te komen. MONNICKENDAM - Prins Willem Alexander bracht woensdag een w erkbezoek aan de gemeente Waterland. Het bezoek concen treerde zich op de gemeentelijke herindeling in het gebied. foto AN P JEN HAAG (GPD) - Het rijden onder in vloed neemt hand over hand toe. In diverse provincies is het aantal automobilisten dat meer dan 0,5 promille alcohol in het bloed had, vorig jaar met tientallen procenten ge stegen. Tegelijk heeft de politie het toezicht verminderd. De stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid (SWOV) heeft dit bekend gemaakt. In Noord Holland steeg het aantal automobilisten met te veel alcohol in het bloed vorig jaar met 36 procent. De provin cie is daarmee koploper. In Gelderland was de stijging 32 procent, in Friesland 23 procent, in Overijssel 22 pro cent en in Noord Brabant 18 procent. Zuid Holland scoorde een toename van 4 procent, Utrecht van twee. Alleen in Groningen was er een daling: met 17 procent. Voor Limburg, Flevoland, Zeeland en Drente zijn nog geen gegevens voorhanden. In 1991 reed nog 3,9 procent van de automobilisten met te veel alcohol in het bloed. In 1992 was dat al vier procent, een jaar later 4,2 procent. Met de gegevens voor 1994 zal dat zeker 4,5 procent worden. De SWOV is erg verontrust over de ontwik kelingen. In de jaren tachtig daalde het alco holgebruik bij autorijders juist. De stichting schrijft de nu geconstateerde trend onder meer toe aan minder politietoezicht. De SWOV wil nu maatregelen. Zo zal het al- cololpercentage in het bloed wil iemand nog mogen rijden omlaag moeten voor risico groepen zoals jongeren, bus-, taxi- en vrachtwagenchauffeurs. Het politietoezicht moet toenemen. Voor iemand die gepakt wordt zou ter plekke een rijverbod van en kele uren afgekondigd moeten worden. In het onderwijs zou veel meer aandacht aan het rijden onder invloed moeten worden be steed. Experimenten met de zogenoemde discobus moeten worden uitgebreid. De ac cijns op drank zonder alcohol moet omlaag zodat die goedkoper wordt en dus een beter alternatief voor sterke drank. Zakenblad doet boekje open over wel en wee in directie door Fred van Essen DEN HAAG (GPD) - Topmana gers in het Nederlands bedrijfs leven zijn vijf centimeter groter en twee kilo zwaarder dan de gemiddelde Nederlander. Ze ro ken meer, vooral sigaren, ze drinken meer en slapen gemid deld slechts 6,7 uur per nacht, maar verzuimen gemiddeld slechts een halve dag per jaar wegens ziekte. Ook is de direc teur gemiddeld geloviger dan zijn werknemers. Dat blijkt uit een enquête onder directeuren en leden van raden van bestuur van de honderd grootste Nederlandse onderne mingen in opdracht van het za kenblad Quote. Van de 480 aan geschreven topmanagers stuur den er honderd him enquêtefor mulier ingevuld terug. Volgens de onderzoeker, bedrijfspsycho loog J. Roeland, gaat het om een representatieve steekproef. Gemiddeld is de Nederlandse di recteur 1.83 lang en heeft hij met Eurolink Ferries...de nieuwe veerdienst die het reizen anders maakt. Simply different. In april is de vertrouwde route Vlissingen - Sheerness terug van weggeweest. zijn 86 kilo gemiddeld twee kilo overgewicht. Zijn vriendenkring wordt vooral gevormd door col lega-topfunctionarissen, juris ten en bankiers. Zijn auto is een BMW, een Mercedes, Saab of Volvo, al dan niet met chauffeur, maar eigenlijk is een Jaguar zijn 'droomauto'. Hij heeft een hekel aan vergaderen, maar tweeder de van de managers ziet zich ge dwongen toch meer dan negen uur per week aan de vergaderta fel door te brengen. Uit de antwoorden blijkt dat de gemiddelde directeur 60 tot 70 uur per week werkt, bijna nooit naar bioscoop, theater of sport wedstrijd gaat en 24 dagen vakantie per jaar geniet, die voornamelijk worden doorge bracht in Frankrijk. Twee van de drie topfunctionarissen zijn een maand per jaar of langer op zakenreis, 11 procent is daar meer dan 90 dagen aan kwijt. Gemiddeld hebben ze iets vaker dan zes keer per maand een za- kenlunch, die twee uur en een kwartier in beslag neemt. Slechts één ondernemer gaf op minder dan twee ton te verdie nen, exclusief bonussen. Ook één verdient meer dan een mil joen. De rest van het directeurs- gilde verdient tussen de twee en vier ton (38 procent), tussen vier en zes ton (37 procent), tussen zes en acht ton (20 procent) en drie tussen 800.000 gulden en een miljoen. De meesten ontvan gen aanvullende bonussen en meer dan de helft (56 procent) krijgt als aanvullend loon aan delen of opties. Ruim de helft van de topmana gers stemt VVD, 26 procent kiest voor het CDA, tegen 11 procent D66 en 8 procent PvdA. Opval lend in het licht van verhalen over 'old-boys'-netwerken is dat slechts een kwart van de topma nagers in zijn studietijd lid is ge weest van een corps. Vierender tig procent is helemaal geen lid van een studentenvereniging ge weest en 60 procent heeft niet in het buitenland gestudeerd. Als grootste voorbeeld van on dernemerschap zien de Neder landse topmanagers Philips- president Jan Timmer (16 pro cent), gevolgd door Cees van der Hoeven (Ahold, 4 procent), Pier re Vinken van Reed/Elsevier en de Amerikaanse software-ty coon Bill Gates (Microsoft). De managers, zien politici als hun 'grootste ergernis' wegens hun onmacht en besluiteloos heid. Het asielzoekersbeleid is de grootste bron van irritatie gevolgd door het fileprobleem en de ambtenarij. Gratis brochure Bel: 01 184 - 92400 of vraag er om bij uw Reisburo Eurolink Ferries, Reserveringen, Postbus 114380 AA Vlissingen Reserveringen Bel: 01184 - 92400 of Fax: 01184 - 92492 Achter de schotten werkt Madurodam aan een ingrijpende vernieuwing. DEN HAAG (ANP) - De miniatuurstad Madu rodam steekt 36 miljoen gulden in een ingrij pende uitbreiding en vernieuwing. Er komt een groot stuk bij. de attractie zal van buiten af gezien meer opvallen, ze wordt moderner en door een grotere nadruk op water en dijken veel Nederlandsen De directie presenteerde vrijdag haar plannen. Op 1 april 1996 moet alles klaar zijn. De werk zaamheden zijn in volle gang. Al maanden ont trekken grote blauwe schotten het miniatuur stadje aan het oog. Als ze weg zijn, is het oude Madurodam van buitenaf gezien nauwelijks meer herkenbaar. Er komt een nieuwe entree, ingebed tussen twee „dijken": een zomerdijk en een winterdijk, met daartussen een grote golf die de zee voorstelt. Ook binnen komt er veel meer water en alles wat daarmee te maken heeft, zoals bruggen en boten. De oppervlakte van de Haagse attractie neemt met tweederde toe tot 21.000 vierkante meter. Enkele oude gebouwen verdwijnen, nieuwe verrijzen. De dynamiek wordt gevormd door meer treinen, vliegtuigen en auto's die ge bieden met elkaar verbinden. De infrastruc tuur wordt ingewikkelder, zo vertelde direc teur G. Bierens. Dat hoort bij het beeld van de 21ste eeuw. Daarnaast komen er meer techni sche snufjes. Zwolsche verlaagt hypotheekrente NIEUWEGEIN (ANP) - De Zwolsche Algemeene Verzekerin gen heeft het hypotheektarief in haar arrangement met de Westfalische Hypothekenbank met 0.35 procent verlaagd. Ne derlandse cliënten profiteren hiermee van de dalende rente in Duitsland. De rente voor een vijf jaar rentevaste hypotheek wordt 7.65 procent en is lager dan het gemiddelde op de Neder landse markt, aldus de Zwolsche. Extra opvang gedragsgestoorden DEN HAAG (GPD) - Er komen extra opvangmogelijkheden voor verstandelijk gehandicapten, inclusief gedragsgestoorde kinderen, die nu nergens terecht kunnen. Onder druk van de Landsadvocaat, Justitie en de Vereniging voor Gehandicaptenzorg heeft staatssecretaris Terpstra (VWS) besloten met onmiddellijke ingang een tiental extra opvangplaatsen mogelijk te maken bij de Groot Emaus-kli- niek in Ermelo. Het gaat om 'super urgente' gevallen. Voor 1996 en latere jaren is de bewindsvrouw bereid miljoenen guldens extra voor de opvang van deze groep uit te trekken. Dat zal zij deze zomer in een nota over het gehandicaptenbe leid bekendmaken. De opvang zal dan over meerdere klinieken gebeuren. De bewindsvrouw draait ook de eerder voor deze sector aangekondigde bezuinigingen terug van 30 naar 12 mil joen. Bestedingsstop Leidse universiteit LEIDEN (GPD) - De Rijksuniversiteit Leiden heeft met on middellijke ingang een totale vacature- en bestedingsstop af gekondigd voor alle faculteiten en diensten: De maatregel geldt in elk geval tot 1 januari 1996. Alle lopende benoemings procedures worden direct afgebroken. De universiteit komt dit jaar 5 miljoen gulden tekort op haar begroting. Gevreesd wordt dat dit bedrag de komende vier jaar zal oplopen tot 40 miljoen gulden. Het college van bestuur heeft besloten het 'strategisch plan' versneld uit te voeren. Dat betekent minder wetenschappers met een vast dienstverband en meer tijdelijke contracten. Jaarlijks moet minstens 10 miljoen gulden worden bezuinigd. Gestolen auto's terug naar Canada ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse rivierpolitie heeft de afgelopen maanden 45 auto's onderschept die in Canada waren gestolen. Op verzoek van de Canadese autoriteiten heeft de politie de gestolen auto's opgespoord en teruggestuurd. Dat heeft de Rotterdamse politie vrijdag bekendgemaakt. De autovangst kwam in samenwerking met de Canadese justi tie tot stand. De politie in Canada rolde onlangs een georgani seerde bende autodieven op, waarbij vijf verdachten werden aangehouden. De bende zette de gestolen auto's in Canada di rect op de boot naar Rotterdam. Vanuit de Maasstad moesten de wagens, merendeels in de duurdere prijsklassen, naar Afri ka worden verscheept. DEN HAAG (ANP) - De reorga nisatie van de politie naar 25 re giokorpsen en het Korps Lande lijke Politiediensten, heeft de politie minder beschikbaar, be reikbaar en zichtbaar gemaakt voor de burger. Dat vindt een meerderheid van de politie mensen die door het Tilburgse onderzoeksinstituut IVA in op dracht van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie zijn ondervraagd. Ook gemeente-bestuurders en leidinggevenden binnen de poli tie geven toe dat de reorganisa tie van de politie niet „tot meer blauw op straat" heeft geleid. Zij wijten dat behalve aan de afne mende bezetting in korpsen op het platteland, ook aan de om schakeling die brigadiers en wachtmeesters nog moeten ma ken van leiding geven naar werken in de praktijk. Bovendien vinden politiemen sen en bestuurders dat opspo ring een te groot deel van de ca paciteit opslokt. En die crimina liteitsbestrijding is daarmee niet eens verbeterd, stellen men sen 'op de werkvloer' teleurge steld vast. Als oorzaak zien zij de afname van het aantal specialis ten en de slechte afstemming tussen verschillende onderdelen van een korps. Ook beoordelen de ondervraag den het terugbrengen van het aantal politieposten en beper king van de openingstijden ne gatief. De permanente telefoni sche bereikbaarheid doet daar niets aan af. De regionale college's die de 25 regiokorpsen moeten besturen, krijgen in het evaluatieonder zoek eveneens veel kritiek. Zij functioneren nergens goed. vindt het merendeel van de on dervraagden. Burgemeesters van gemeenten binnen de re gio's zijn het vaak oneens en het bestuur staat op te grote afstand van het plaatselijke politiewerk. De regionale college's bestaan uit de burgemeesters in de regio en de hoofdofficier van justitie. Het college beslist over de be groting, het beleidsplan en het formatieplan van het regio korps. LEIDEN (GPD) - Televisiepro gramma's met veel geweld heb ben een negatieve invloed op de fantasie van kinderen in de leef tijd van 6 tot 12 jaar. Hun dag dromen worden agressiever en ze komen minder vaak tot fan tasiespelletjes en originele ideeën. Een omgekeerde ont wikkeling doet zich voor met goedaardige programma's zoals Sesamstraat. Dat blijkt uit het proefschrift van de Leidse on derzoekster Patti Valkenburg. Valkenburg werkt bij de sectie Kind Media van de Leidse Rijksuniversiteit. Zij volgde voor haar onderzoek een jaar lang 750 kinderen van basis scholen in de regio Leiden. Via uitgebreid vragenlijsten nam ze het kijkgedrag van de kinderen onder de loep en maakte^laar- naast- een inventarisatie van hun dagdromen en fantasieën. Valkenburg wilde weten welke invloed gewelddadige program ma's hebben op het spel van kin deren, hun dagdromen en hun creatieve ideeën. Uit Ameri kaans onderzoek is gebleken de kinderen met agressiéve dag dromen een grotere kans heb ben op het vertonen van agres sief gedrag. Volgens de onderzoekster heb ben agressieve kinderprogram ma's zoals het populaire Power Rangers van Telekids een nega tieve invloed op de fantasie. „Kinderen die hier vaak naar kijken, fantaseren vaker dat zij iemand slaan, vechten of wraak nemen op iemand die ze niet aar dig vinden. Het heeft ook een ne gatieve invloed op hun fantasie spel: dat is minder creatief en in ventief en bestaat bijvoorbeeld aUeen uit het nadoen van een ge vecht dat ze op de televisie heb ben gezien." „Juist als kinderen veel fantase ren in hun spel dan heeft dat gunstige gevolgen voor hun ver standelijke, sociale en emotio nele ontwikkeling. Deze kinde ren zijn meer zelfverzekerd, kun nen zich beter concentreren, hebben een beter inlevingsver mogen en zijn flexibeler. Kinde ren die veel naar goedaardige kinderprogramma's kijken zoals Sesamstraat hebben een veel fantasierijker spel en plezierige, sprookjesachtige dagdromen. Zij zijn beter in staat om origi nele oplossingen voor proble men te bedenken." Valkenburg hoopt volgende week dinsdag op haar proefschrift te promoveren. PvdA-denktank: samen met D66 verkiezingen in DEN HAAG (GPD) - De PvdA moet de komende Tweede-Ka merverkiezingen samen met D66 optrekken. Een gemeen schappelijk verkiezingspro gramma kan voorkomen dat de ze 'hervormingsgezinde' partij en nog meer stemmen verliezen dan bij de afgelopen statenver kiezingen. Argumenten tegen "nauwe samenwerking zijn er volgens de PvdA-ideologen Kal- ma, De Beus en Scheffer nauwe lijks. Het drietal werkt aan een brief voor de partijleden waarin het plan voor een gemeenschappe lijk minimum-programma uit een wordt gezet. Kalma is direc teur van de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA. Scheffer was daar werkzaam en treedt regelmatig op als partij adviseur. De Beus, auteur van het PvdA-verkiezingsprogram, leverde de laatste maanden her haaldelijk kritiek op het weinig sociale gezicht van zijn partij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3