Turkse rellen complex probleem Griekse winkeliers sluiten uit protest tegen nieuwe belasting „Hoe kom ik makkelijk aan een hoge rente?" PZC Ambassade Londen in geweer tegen Brits beeld over euthanasie f Pakistani op weg naar Haïti Duits conflict over subsidie 'peperdure' steenkool bijgelegd Britten trekken regiment terug uit Noord-Ierland buitenland Bijna alle problemen in het land liggen ten grondslag aan onlusten Franse blauwhelmen verongelukt in Bosnië Tien vrouwen van leraar voor Maleisische rechter van onze correspondente Jessica Lutz ISTANBUL - Bij de rellen van de afgelopen dagen in door ala- wieten bewoonde wijken van Istanbul zijn volgens officiële cijfers vijftien mensen omgeko men en raakten er 120 gewond. Alawïtïsche kringen melden echter 28 doden door politiege- weld. Volgens onafhankelijke waarnemers zijn 400 mensen ge wond geraakt door politieko gels, geweerkolven en knuppels en verkeren er 41 nog in levens gevaar. De onlusten ontstonden nadat zondag vier alawitische koffie huizen met machinegeweren on der vuur genomen werden. De alawieten zijn een grote reli gieuze minderheid in Turkije, die een vrije vorm van de islam belijden en voorstander zijn van een strikte scheiding tussen staat en godsdienst. In het hele land werden dinsdag protestdemonstraties gehouden door vakbonden, alawitische en mensenrechtenorganisaties. De gebeurtenissen tonen dan ook overduidelijk aan wat er alle maal fout zit in Turkije. Religie, de wrijving tussen orthodoxe sunnieten en de minder recht zinnige alawieten is slechts één, zij het uiterst gevoelige kant van de zaak. Onderhuids speelt ook de spanning tussen Turken en Koerden mee. Maar evenzeer verweven is de strijd om echte democratie, om het recht om an ders te zijn. De tonelen in de wijk Gaziosmanpasa brengen films en boeken in herinnering die ver halen van de heftige botsingen die in het begin van deze eeuw in West-Europa plaatsvonden tus sen verpauperde arbeiders die hun rechten eisen en politie en leger die het grootkapitaal be schermen. Armoede Gaziosmanpasa is een van die wijken rond de metropool Istan bul die in korte tijd uit de grond gestampt is. Turkse alawieten uit de provincie Sivas hebben zich hier gevestigd, op de vlucht voor de armoede. Het laatste jaar zijn er veel achterblijvers bijgekomen omdat de sunniti- sche dorpen in hun omgeving zich bewapenen. Bij hen hebben zich Turkse en Koerdische ala wieten uit de provincie Tunceli gevoegd. Hun dorpen werden het afgelopen jaar platgebrand door het leger in de strijd tegen de gewelddadige Koerdische Ar beiderspartij PKK. Veel van de huizen in Gazios manpasa zijn nog niet eens af. Tussen de straten liggen grote vlakken groen, die waarschijn- In een verklaring hebben de la gerhuisleden, overwegend Con servatieven, geëist dat de BBC ook laat zien hoe de 'werkelijke' situatie in Nederland is, name lijk dat ouderen, zieken en de menten vrij willekeurig om het leven zouden worden gebracht. Het ministerie van buitenlandse zaken is door deze verklaring zeer gealarmeerd. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse ambassadeur in Londen komt vandaag nog in actie in een poging de Britse beeldvor ming over het Nederlandse eu thanasiebeleid bij te sturen. In een brief, danwel in een per soonlijk gesprek, zal de diplo maat de 82 parlementariërs van het Lagerhuis die zich hebben uitgesproken tegen het eutha nasiebeleid tekst en uitleg ge ven. Door te suggereren dat in Neder land lukraak dodelijke injecties worden toegediend, wordt de werkelijkheid verkracht, zo luidt de boodschap. Aanleiding voor alle commotie is de docu mentaire 'Dood op Verzoek' die BBC-2 vanavond (22.00 uur) uit zendt. In het programma is te zien hoe de 62-jarige doodzieke Cees van Wendel de Joode zich met zijn vrouw en arts voorbe reidt op zijn dood door middel van een injectie. Anderhalf jaar geleden waren al diplomatieke stappen nodig om de Heilige Stoel in Rome ervan te overtuigen dat de euthanasie wetgeving actieve levensbeëin diging slechts onder nauw om schreven omstandigheden toe staat. Gevreesd wordt dat de do- cuftientaire 'Dood op verzoek', die reeds in tien landen is uitge zonden en door nog dertien an dere landen is aangekocht, de zelfde mythevorming geeft als reeds is ontstaan rondom het Nederlandse drugsbeleid. KARACHI - Pakistaanse militairen staan in de rij om aan boord te gaan van een vliegtuig van de Verenigde Naties dat hen naar Haiti vliegt. De troepen vormen daar een onderdeel van de VN- macht, waartoe ook Nederlanders behoren, die de orde in Haïti moet bewaren. Pakistan levert in totaal 850 militairen. fotoEPA lijk binnen afzienbare tijd volge bouwd zullen zijn, getuige de ho pen bakstenen. De vier koffie huizen die zondagavond onder vuur genomen werden, zijn niet meer dan vier muren van een steen dik. met een plat dak erop waar de betonijzers uitsteken voor als er weer geld is voor de volgende verdieping. Er was dan ook materiaal genoeg voorhan den om barricades op te werpen. Woede De politie reageerde niet op de aanslagen, wat voor de onthut ste bevolking reden was haar woede te koelen op het politie bureau twee straten verderop. Het is een woede gericht tegen de staat. De staat die net doet alsof 20 miljoen alawieten niet bestaan in de verplichte gods dienstles op school, de staat die woordenboeken uitgeeft waarin alawitisme verklaard wordt als incest. De staat die ook niet rea geerde toen in de stad Sivas 37 alawieten omkwamen omdat een fundamentalistische menig te hun hotel in brand stak. Diezelfde staat beschouwt ie dere Koerd die niet wil assimile ren als potentiële terrorist. Pre mier Qiller verklaarde dan ook dat de PKK ervan verdacht wordt de rellen in scène gezet te hebben. „Ze verliezen de strijd in het zuidoosten, maar proberen nu in de steden de bevolkings groepen tegen elkaar op te zet ten". Maar op de barricaden stonden jongens met rode doe ken voor hun gezicht, hun vuis ten in de lucht, die de socialisti sche revolutie tegen de fascisti sche staat uitschreeuwden. Douane-unie Alle politieke, religieuze en so ciale groepen zijn het over één ding eens. De aanslagen op de vier koFfiehuizen. waarmee al les begon, waren duidelijk het werk van provocateurs. En of dat nu fundamentalisten waren, of PKK-ers, of extreem-rechtse groeperingen binnen de staat (daarover verschillen de menin gen), iedereen legt het verband met de ondertekening van de overeenkomst tot de oprichting van een douane-unie tussen Eu ropa en Turkije. Daarmee heeft het land zich verplicht tot demo cratisering van de wetgeving. „De groepen die zich voeden met terreur, proberen dat te voorko men", aldus een woordvoerder van een Koerdische partij, na mens allen. ATHENE (RTR) - Duizenden winkeliers en andere kleine zelfstandigen in Griekenland zijn in het geweer gekomen te gen een begin dit jaar van kracht geworden belastingwet. De protestacties hebben de vorm van winkelsluitingen en wegblokkades. Op het eiland Korfu zijn de meeste winkels al een week dicht en worden banken en ge meente-instellingen bezet ge houden. Elders in Griekenland staan soortgelijke acties op het programma en het is niet uitge sloten dat er later deze week in het hele land tegen de nieuwe belasting wordt geprotesteerd. De acties richten zich tegen de belasting die kleine zelfstandi gen sinds begin dit jaar moeten betalen. Het gaat om een vast bedrag dat moet worden afge dragen, ongeacht de hoogte van het inkomen. De nieuwe rege ling, die vorig jaar april al werd aangenomen, moet belastin gontduiking tegengaan. Volgens het ministerie van fi nanciën betaalt ongeveer 60 pro cent van de winkeliers, kleine ondernemers, dokters en advo caten te weinig belasting. Daar door is het onmogelijk om het overheidstekort, dat op het ogenblik 114 procent van het bruto nationaal produkt be draagt, te verkleinen. Het ministerie denkt er niet over de betaalde belastingwetgeving te wijzigen. „Als we een eerlijk belastingsysteem willen heb ben, moeten we de belastingont duiking, die een nationale sport is geworden, uitschakelen", al dus een functionaris. Het zwarte circuit in Griekenland is naar schatting goed voor 30 a 45 pro cent van de economische bedrij vigheid van het land. De GSEVE, de bond waarbij dui zenden kleine zelfstandigen zijn aangesloten, zegt dat de belas tingmaatregel in veel gevallen leidt tot een verzesvoudiging van de lasten en de ondergang betekent voor de toch al zwakke detailhandel. In de periode 1990- 1993 zijn er al 168.000 winkels en kleine bedrijven dichtgegaan, aldus Dionysis Korfiatis, voor zitter van de GSEVE. Korfiatis is van mening dat de regering uit is op een confronta- Argentinië levert SS-kapitein uit BUENOS AIRES (AP) - Argen tinië heeft beloofd voormalig SS- kapitein Erich Priebke aan Ita lië uit te leveren. De 82-jarige Priebke zit in huisarrest. Hij was in de Tweede Wereldoorlog be trokken bij de executie 335 Ita liaanse burgers. Dat gebeurde als vergelding voor de dood van Duitsers. Priebke zei dat hij een order van Hitier opvolgde die luidde dat voor iedere gedode Duitse soldaat tien Italianen moesten worden gedood. tie met de meerderheid van de Grieken. „De protesten zullen elke dag groter worden." Hij wil dat de overheid de koopkracht van de mensen verbetert in plaats van de belastingen te ver hogen. De afgelopen week zijn ook dui zenden mensen de straat opge gaan om meer inkomen te eisen. In Athene probeerde de politie een betoging van ouderen te ver hinderen met traangas. Tabaks- boeren blokkeerden de snelweg tussen Athene en het noordelijk gelegen Thessaloniki en zelf standige tankwagenchauffeurs weigerden benzinestations te bevoorraden. Het is voor het eerst dat de socia listische regering sinds haar aantreden in oktober 1993 wordt geconfronteerd met protesten tegen bezuinigingen en belastin gen. De oppositie heeft al ge vraagd de jongste belastingwet terug te draaien omdat die een „sociale explosie" veroorzaakt. Advertentie tevoren reserveert. Voor bedragen van f10.000,- of meer is er de Leeuwrekening ,o/reke ningr Een thuisbankier pakt z'n giroboekje en spaart op de Kapitaalrekening. Een thuisbankier die snel een hoge rente wil, opent gewoon via z'n giro boekje een spaarrekening bij de Postbank. Deze is immers meteen geopend met de eerste overboeking. Op de Kapitaalrekening met een Franse soldaten zetten een brancard met een overlevende van het ongeluk in een Noorse VN-helikopter. foto AP SARAJEVO (AP) - Negen Franse VN-soldaten zijn dinsdag om het leven geko men en vier gewond geraakt toen de vrachtwagen waar in zij zaten op een van de hellingen van de berg Ig- man bij Sarajevo van de weg raakte en 40 meter diep in een ravijn viel. De VN-afgezant voor ex-Joe goslavië, de Japanner Ya- sushi Akashi, betuigde zijn medeleven aan de nabe staanden en de Franse rege ring. De Franse minister van defensie Francois Léotard vloog in verband met het on geluk direct naar Sarajevo. Twee van de vier gewonden werden voor behandeling naar Frankrijk overge bracht. In totaal zijn sinds het begin van de vredesoperatie in Bosnië 148 VN-militairen omgekomen, waarvan 94 bij ongelukken. Het front tussen opstandige Bosnische Serviers en de door moslims geleide rege ringstroepen loopt over de Olympische berg Igman. Akashi sloot dinsdag vruch teloos gebleven besprekin gen met de regering en Bos- nische-Servische leiders af over een bestendiging van de op 1 januari van kracht geworden wapenstilstand. Het bestand moet zeker tot 1 mei duren. Het wordt echter steeds vaker geschonden en beide partijen lijken zich bij de naderende lente op te ma ken voor een hervatting van de strijd. minimuminleg van f25.000,- ontvangt u momenteel 5,25%", terwijl u tegelijkertijd alle opnamevrijheid heeft. U kunt elk bedrag zonder kosten opnemen. Zelfs een bedrag boven de f25.000,-, als u dit een maand van met een rente van 4,75 Hierbij geldt hetzelfde principe van opnamevrijheid. U kunt vandaag nog gaan sparen bij de Postbank. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu Klantenservice Sparen: het nummer is (020) 591 K2 20. POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. tiling per 23 september 1994. KUALA LUMPUR (AP) - De tien vrouwen van een leraar in Ma leisië zijn door een islamitisch hof aangeklaagd wegens de veelwijverij van hun gemeen schappelijke echtgenoot. De vrouwen zijn ervan beschul digd illegaal te hebben samen geleefd met een man die zichzelf tot religieuze leermeester had uitgeroepen. Volgens de in Ma leisië geldende islamitische re gels mag een man niet meer dan vier vrouwen hebben. De vier le gale echtgenotes van Abdul Ta- lib Harun worden beschuldigd van medeplichtigheid aan het overtreden van de islamitische wet. De vier vrouwen, allen in de twintig, kunnen maximaal drie maanden gevangenisstraf krij gen. Zes andere vrouwen, in leef tijd variërend van 24 tot en met 27 jaar, zijn aangeklaagd wegens verboden buitenechtelijke sek suele relaties en samenwonen met de 34-jarige Abdul Talib. Als zij worden veroordeeld kunnen ze zes maanden cel krijgen. Evenals de man zijn de vrouwen afkomstig uit Singapore. Abdul Talib werd eind vorig jaar al aangeklaagd wegens illegaal samenwonen en buitenechtelij ke seksuele relaties. Het proces tegen hem begint op 22 maart. Zijn tien vrouwen verschijnen 11 april voor de rechter. WOENSDAG 15 MAART 1995 Eis tegen leider van Franse SP SAINT-BRIEUC RTR i - Tegen de leider van de Franse Socia listische Partij. Henri Emmanuelli, is dinsdag een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee jaar geëist wegens illegale fi nancieringspraktijken voor de partij. Emmanuelli was penningmeester van de SP van 1988 tot 1991. Volgens het openbaar ministerie sluisde hij commissiegelden van bedrijven die overheidscontracten wilden hebben door naar de kas van de partij. Tegen alle grote politieke partijen in Frankrijk lopen op het ogenblik processen wegens zulke praktijken. Maar vooral voor de socialisten is dit pijnlijk gezien de komende presidentsver kiezingen van april-mei, die een opvolger moeten opleveren voor de huidige socialistische president Mitterrand. Antillen en Aruba op zwarte lijst WILLEMSTAD (ANP) - De Antillen en Aruba zijn weer ver schenen op de zwarte lijst van de Verenigde Staten. Volgens een onlangs verschenen rapport van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken zijn de internationale drugshandel en het witwassen van misdaadgelden via de Antillen het afge lopen jaar zelfs toegenomen. De Antillen worden daarom nu door de Verenigde Staten als 'medium high' geklassificeerd, een dubieuze eer die Aruba al bezat. Zowel op Aruba als de Antillen worden volgens het rapport niet alleen het bankwezen, maar ook de casino's voor het wit wassen aangewend, evenals de vrije zones, waar toeristen be lastingvrije aankopen kunnen doen. Dagobert krijgt ruim zeven jaar BERLIJN (DPA/AFP) - De Duitse warenhuis-afperser Arno Funke, beter bekend als Dagobert, is dinsdag op zijn 45ste ver jaardag door een rechtbank in Berlijn veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven jaar en negen maanden. Er was 10,5 jaar tegen hem geëisd. Zijn verdediger had om een mildere straf van vijfjaar gevraagd. Funke perste tussen 1992 en 1994 de warenhuis-keten Karstadt af die 1,4 miljoen mark zou moeten betalen. Bij zes door hem gepleegde aanslagen raakten twee mensen licht gewond en ontstond er voor miljoenen marken schade. Dagobert amu seerde het publiek met de slimme trucjes waarmee hij steeds weer aan de politie wist te ontsnappen. Frankrijk eert echtpaar Curie PARIJS (DPA) - Frankrijk gaat Pierre en Marie Curie, die met hun onderzoek naar de radioactiviteit wereldberoemd werden, op bijzondere wijze eren. De urnen met hun stoffelijke resten worden bijgezet in het Pantheon in Parijs, zo heeft president Mitterrand besloten. Madame Curie, die in 1911 de Nobelprijs voor de scheikunde ontving, is daarmee de eerste vrouw die op grond van eigen prestaties haar laatste rustplaats vindt in de „tempel van de wetenschappers". van onze correspondent BONN - De Duitse regerings partijen CDU/CSU en de libe rale FDP -zijn er gisteren in ge slaagd hun slepende conflict over de financiering van de ko- lensubsidie bij te leggen. De coalitiepartners besloten dat de voor volgend jaar benodigde 7.5 miljard mark vrij gemaakt zal worden binnen de nieuwe be groting. Een door de CDU/CSU bepleitte belastingverhoging is daarmee van de baan. De FDP had verklaard deze niet voor haar rekening te zullen nemen. De financiering van de subsidie voor de peperdure Duitse steen kool. die vier maal zoveel kost als kolen uit Zuid-Afrika of Rus land, dreigde wekenlang de coa litie in Bonn te splijten. Het probleem was ontstaan na dat het Constitutionele Hof in Karlsruhe de huidige financie ringsmethode, een heffing van 7,5 procent op de elektriciteits rekening. ongeldig had ver klaard. De CDU wilde het gat, dat per 1 januari volgend jaar dreigde te ontstaan, dichten met een 'vervangingsbelasting'. De FDP zag echter een kans om haar door een reeks van verkie zingsnederlagen dof geworden image op te poetsen. Het CDU- voorstel was voor de liberalen onaanvaardbaar. Gisteren tijdens de kabinetsver gadering trokken ze aan het langste eind. „Als we niet had den toegegeven, was de regering gevallen", aldus de grootste op ponent van de liberalen, minis ter van financiën Waigel (CSU). De subsidie van ruim 35 miljard mark moet tot de eeuwwisseling ongeveer 100.000 mijnwerkers aan het werk houden. De regering kan morgen eensge zind de onderhandelingen over een gemeenschappelijk energie beleid ingaan met de grootste oppositiepartij, de sociaal-de mocratische SPD. De SPD had gedreigd uit het overleg te stap pen, als de regering geen oplos sing voor de kolensubsidie had gevonden. Van het energieberaad mag ech ter geen doorbraak verwacht worden. De regeringspartijen willen de energievoorziening in de toekomst veilig stellen met een combinatie waarin naast fossiele brandstoffen als kolen en gas ook kernenergie een plaats heeft. De SPD wijst het gebruik van kernenergie echter vierkant van de hand. Beenhouwers in België gaan zelf vlees keuren BRUSSEL (ANP).- De Lands bond van Beenhouwers en Spekslagers, waarbij zo'n 90 procent van de Belgische slage rijen is aangesloten, gaat zelf vlees keuren. Op die manier wil ze de strijd aanbinden tegen de hormonenmaffia in het land en de consument beter kunnen ga randeren dat die een gezond stuk vlees op zijn bord krijgt. Leveranciers die produkten van met hormonen of antibiotica op gefokte dieren verkopen aan sla gers, komen op een zwarte lijst. De bond dreigt er ook mee hun namen door te spelen aan het In stituut voor Veterinaire Keuring en justitie. Ze wil dat leveran ciers bij iedere leverantie aan een slager een certificaat afge ven waarin deze getuigen dat het vlees afkomstig is van op na tuurlijke wijze gefokte dieren. De moord op dierenarts/inspec teur Karei van Noppen in fe bruari. vermoedelijk gepleegd door de hormonenmaffia, was de druppel die de emmer deed over lopen. De beenhouwers en spek slagers besloten daarop zelf de touwtjes in handen te nemen. BELFAS(AP) - De Britse rege ring heeft dinsdag bekendge maakt dat zij de 400 manschap pen van het Royal Artillery re giment in Noord-Ierland eind deze maand, als zij met verlof gaan, niet zal vervangen. De maatregel houdt in dat voor het eerst sinds het eenzijdige staakt-het-vuren van het IRA. dat 1 september van kracht werd. de mankracht van de Brit se troepenmacht in Noord-Ier- land aanzienlijk wordt geredu ceerd. De bekendmaking werd gedaan door de Britse minister voor Noord-Ierland, Sir Patrick May- hew. De stap betekent dat de egering in Londen in april nog 18.000 manschappen in Noord- Ierland zal hebben, onder wie 5500 leden van het lokaal gere kruteerde Royal Irish Regi ment. In 1972, het bloedigste jaar van de opstand tegen het Britse gezag over Noord-Ierland, bedroeg de troepensterkte 30.000. Mayhew benadrukte dat er geen sprake was van een Brits gebaar in antwoord op het IRA- bestand. Sinn Fein, de politieke arm van het IRA, verzet zich tegen Britse oproepen voor ontmanteling van het wapenarsenaal van het IRA. De partij vindt dat een ont wapening door het IRA gevolgd moet worden door soortgelijke maatregelen door het leger en de politie, alsmede door de protes tantse milities. In Dublin riep de Ierse premier Jonh Bruton Sinn Fein op verder te gaan dan alge mene verklaringen over ontwa pening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5