Werkgever let scherp op zieken PZC PZC -ombudsman Krant zet ultra rechts in vol licht Ondanks ferme taal in EU begrip voor Canada in visruzie f achtergrond Onbedoelde neveneffecten van nieuwe wet terugdringen verzuim het weer in zeeland Bacterieën ruimen stikstof in rioolwater goedkoop op Taai ongerief en in europa snelheidscontrole 13 WOENSDAG 15 MAART 1995 door Karin Swiers Afgewezen worden voor een nieuwe baan omdat je voet balt. Het is slechts één van de onbedoelde en ongewenste ef fecten van de vorig jaar inge voerde wet Terugdringing Ziekteverzuim (TZ). Het Col lege van toezicht sociale verze keringen (Ctsv) signaleert er na het houden van een Nipo-en- quête onder een duizendtal be drijven nog veel meer. Werkgevers zijn zo huiverig ge worden voor werknemers waai* misschien een gezondheidsri sico aan kleeft, dat ze liever uit zendkrachten in dienst nemen. Want als zo'n kracht ziek wordt, hoeven ze geen loon door te be talen uit eigen zak. Bij werkne mers in vaste dienst moet dat wel. Kleine bedrijven (tot 20 per soneelsleden) moeten twee we ken doorbetalen, grote bedrij ven maar liefst zes weken. Voor de invoering van de wét TZ maakte vier procent van de be drijven om deze reden gebruik van uitzendkrachten. Een jaar later is dit aantal gestegen tot zeven procent en wil nog eens twee procent deze tactiek ge bruiken om het eigen risico te ontduiken. Werknemers waar een vlekje aan zit of waar in de toekomst mogelijk een vlekje aan komt. komen op de arbeidsmarkt steeds minder aan bod. signa leert het Ctsv. De medische keu ringen voor een aanstelling zijn strenger geworden. Strijk en zet tijdens sollicitatiegesprekken is het thema gezondheid. Ook wordt bij de vorige werkgevers uitgebreid geïnformeerd naar het 'verzuimverleden'. Werkne- mers-in-spe die een 'gevaarlijk geachte' sport beoefenen, zoals voetbal en skiën, worden steeds vaker uitgesloten. Voor 1994 was dit bij 47 procent van de bedrij ven normaal, tien maanden latei- is dit aandeel opgelopen tot 63 procent. Nog eens tien procent van de bedrijven overweegt tot deze 'gezondheidsselectie' over te gaan. Spoedcontrole De vaste werknemers hebben sinds de wet TZ te maken met een nieuwe aanpak van het ziek teverzuim. Wie zich ziek meldt, krijgt dezelfde dag nog een con troleur aan de deur. Voor 1994 was een spoedcontrole bij 19 procent van de bedrijven een ge bruikelijke gang van zaken, tien maanden later is dit aandeel ge stegen tot 36 procent. Nog eens vijf procent wil zo'n controle gaan invoeren. Een kwart van de bedrijven voert die trouwens zelf uit. zestien procent heeft een ar- bodienst ingeschakeld. De meeste bedrijven laten de con- DELFT (ANP) - Bij afwaterzui- veringsinstallaties kan veel geld worden bespaard door stikstof te verwijderen met bac teriën. Microbioloog drs. M. Brouwer, werkzaam aan de fa culteit scheikundige technolo gie van de TU Delft, heeft hier voor een eenvoudige methode ontwikkeld. De installaties krijgen jaarlijks 85.000 ton ammoniumstikstof te verwerken. Hiervan kan de helft worden gezuiverd. De rest wordt op het oppervlaktewater ge loosd. Voor deze lozingen moet 4 per kilo aan restheffingen worden betaald, in totaal 160 miljoen per jaar. In 1998 worden de lozingsnormen strenger. Met de huidige technieken zou een extra stikstofverwijdering vele miljoenen kosten. Brouwer kon zijn methode te ontwikkelen door gebruik te ma ken van bacteriën. Biologische zuiveringsprocessen - die nor maal in twee gescheiden reacto ren plaatsvinden - heeft hij ge combineerd in één reactor. Hij is erin geslaagd ervoor te zorgen dat alleen de meest geschikte bacteriën op het juiste moment actief zijn. Zijn methode heeft als voordeel dat het bijprodukt alleen uit het onschadelijke stik- stofgas bestaat. Door gebruik te maken van stof fen die al aanwezig zijn in het af valwater kan worden bespaard op stoffen die in het proces wor den gebruikt zoals natronloog. Verwacht wordt dat de methode binnenkort zal worden getest bij het zuiveringsschap Hollandse eilanden en waarden. Wereldwijde samenwerking nodig door Hans Riddersma Een daad van georganiseer de piraterij, foeterde de Eu ropese Commissaris van visse rijzaken Emma Bonino over de stap van Canada een Spaanse vissersboot in de internationale wateren op te brengen en in Newfoundland aan de ketting te leggen. Maar in Brussel wordt achter de schermen erkend dat de Spaanse vissersvloot, de grootste van Europa, als een stofzuiger door zeeën en ocea nen vaart en zelfs niet terug schrikt voor het binnenhalen van ondermaatse vis. In ver scheidene Europese kranten werd dinsdag begrip uitgespro ken voor de vrees dat nu Cana dese wateren aan de beurt zijn om te worden leeggevist. De Spaanse vissers zoeken, sinds het teruglopen van de vis stand in de Middellandse Zee, de Noordzee en het midden van de Atlantische Oceaan, hun vangstgebieden steeds verder weg. Het opbrengen van de traw ler Estai in de internationale wa teren voor de kust van New foundland door de Canadese marine is een schending van het internationale recht. Maar de re gering in Ottawa zegt niet an ders te kunnen nu, na het ver dwijnen van de kabeljauw, de heilbot dreigt te worden wegge- vist. De Canadese vissers in Newfoundland zitten sinds en kelejaren zonder werk en de pro vincie is er economisch sterk op achteruit gegaan. Ook bij de EU bestond, bij de Spaanse toetreding in 1986, gro te vrees voor de omvangrijke Spaanse visserijvloot. Daarom werd vastgelegd dat de Span jaarden tot het jaar 2002 geen toegang zouden krijgen tot de lucratieve visgronden van de ge meenschap. Madrid heeft, met het oog op de grote werkloos heid. zijn vloot niet durven in krimpen zoals onder meer in Ne derland wel is gebeurd. De Spaanse vloot telt ruim 20.000 schepen, met een capaciteit van 625.000 ton. Noorwegen Vers in het geheugen liggen nog de onderhandelingen over toe treding van Noorwegen tot de Europese Unie. toen de Span jaarden gretig het oog lieten val len op de Noorse visgronden. Die zouden de Europese produktie in een klap met 2 miljoen ton verhogen. Nachtenlang werd trole over aan het GAK of de be drijfsvereniging (51 procent). Steeds meer bedrijven intro duceren de 'wachtdagen'. Bij de eerste twee ziektedagen wordt geen loon of slechts een gedeelte uitgekeerd. Voor 1994 hanteerde tien procent van de bedrijven deze maatregelen, inmiddels is dat opgelopen tot meer dan twintig procent. Beloningen in de vorm van vrije dagen of geld bij een laag ziekteverzuim heb ben daarentegen nog niet zo'n grote vlucht genomen in het be drijfsleven. Eind 1993 maakte zes procent van de ondernemin gen daar gebruik van, tegen ne gen procent in november 1994. Het hanteren van een hoog ziek teverzuim als reden voor ontslag wordt meer en meer gebruikt. Voor 1994 was dit bij tien pro cent van de bedrijven niet onge bruikelijk. Na de wet TZ is dat aandeel gegroeid tot veertien procent en overweegt twaalf procent van de bedrijven deze weg te kiezen. Sport Al deze gewenste en ongewenste maatregelen hebben het ziekte verzuim in Nedërland met zo'n half procent doen dalen. Hoe groter het bedrijf, hoe groter de daling. Bedrijven met meer dan honderd werknemers melden bijvoorbeeld een daling van ge middeld anderhalf procent. Het Ctsv heeft echter een beetje moeite met de statistieken, want 21 procent van de bedrij ven meldt een griepje niet meer. Ook al zijn ze daartoe verplicht. Het college vindt het nog te vroeg om uitspraken te doen over een blijvend effect van de daling van het ziekteverzuim. Bedrijven beschouwen de wet TZ vooral als kostenverhogend en onredelijk. Maar weinig werk gevers beseffen dat de premie voor de Ziektewet hierdoor bij voorbeeld is gedaald. Het kabi net wil dat bedrijven nog meer eigen risico gaan dragen, maar de werkgevers zien dat niet zit ten. Maar liefst 80 procent van de bedrijven staat hier negatief tegenover. Zelfs onder bedrijven met meer dan honderd werkne mers. die meestal wat positiever over privatisering denken, zijn ruim tweemaal zoveel tegen standers als voorstanders. Verbieden Grote boosdoener voor de be drijven zijn de kosten die een groter eigen risico met zich mee zou orengen. Kleinere werkge vers zien zichzelf al failliet gaan. Gezamenlijk vinden de werkge vers dat de werknemer te veel buiten schot blijft. ..Laat het personeel het eigen risico maar nemen", klinkt het dan. „Sport blessures moet je niet afwente len op het bedrijf', tekenden de onderzoekers op. Nog meer pri vatiseren brengt gevaren met zich mee voor de arbeidsmarkt. De huiver om personeel vast aan te nemen, wordt dan nog groter. "Sollicitanten met een lang ziek teverleden of een ongeluk wor den kansarm en ik ben daar geen voorstander van", zegt een werkgever. Eén ondernemer denkt er al over het sporten te gaan verbieden. door de Europese ministers ge schoven met quota en vangstge bieden, werd kabeljauw geruild tegen sprot of sardines. Oslo bleef zich steeds heftig verzetten tegen de uitbreiding van de Spaanse vangstgebieden tot voor de Nporse kust. Het afstem men door de Noorse bevolking van het EU-lidmaatschap sloot uiteindelijk de deur voor de Spanjaarden in de West-Skandi- navische wateren. Het lijkt tijd de problemen van 'beperkte vangstmogelijkheden te erkennen en te gaan praten over gezamenlijk beheer van de resterende bestanden. Volgens de Oostenrijkse krant Der Stan dard geeft Canada het voor beeld. „Veel EU-staten behoren tot de ergste zondaars, die regel matig meer vangen dan is toege staan. Canada kan de trend zet1 ten: steeds meer landen trach ten ook buiten hun teritoriale wateren de visbestanden met geweld te beschermen. Het enige alternatief is wereldwijde samenwerking van de grote vis serijnaties, die hun eigen belan gen daaraan ondergeschikt moeten maken." Fout Over het gezamenlijk beheren van de maritieme hulpbronnen schrijft de Britse Guardian: „Of Canada het opbrengen van de Estai nu juridisch kan rechtvaardigen of niet - de EU zit fout wanneer zij Canada aanvalt en tegelijk de EU-vissersvloten in het noorden van de Atlanti sche Oceaan verdedigt, die niet erkennen dat er te veel gevan gen wordt." „Elk land verdedigt de rechten van zijn eigen vis sers... Dit heeft geen zin meer. De visserij kan niet langer in de hui dige roof-omvang worden voort- gezet. De zeeën zijn een door al len gedeelde bron van grondstof fen. Die rijkdom moet gezamen lijk worden beheerd en mag niet geplunderd worden". De Conservatieve Times noem de Bonino's uitlating overdre ven. „De EU heeft in haar reactie met twee 'zaken geen rekening gehouden: dat het internatio nale visserijrecht in verband met het handhaven van de vis bestanden hopeloos ontoerei kend is en dat de Spaanse vloot veel groter is dan goed is voor de zeeën. Londen moet zich inzet ten voor een radicale verande ring van de gemeenschappelijke visserijpolitiek en eisen tot sanc ties tegen Canada afwijzen". Lezers kunnen de PZC-ombudsman van maandag tot en met vrijdag elke ochtend tussen 9.30 en 12.00 uur rechtstreeks bereiken onder telefoonnummer 01184- 84401Correspondentie richten aan: PZC-ombudsman, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Hoe springt de krant om met de ex treem rechtse partijen, hun voor mannen en het bruine gedachtengoed dat zij uitdragen? De discussie over die vraag is niet nieuw. Ze wordt gevoerd in de marge van elke verkiezingscampagne en ijlt vervolgens nog een tijdje na. Le zers hebben hel er soms moeilijk mee. Vinden dat partijtjes als Janmaats Cen trum Democraten, CP'86 en de Burger partij Nederland eigenlijk niet met hun verfoeilijke ideeën in de kolommen van hun dagblad thuishoren. Maar ze besef fen tegelijk dat negéren of doodzwijgen deze clubs alleen maar aanzet om onder gronds te gaan, buiten bereik van elke maatschappelijke controle. De verkiezingen voor provinciale staten zijn al weer een weekje achter de rug. Tot opluchting van de grootst mogelijke meerderheid van de kiezers is de opmars van de ultra rechtse partijen bij de jongste stembus tot staan gebracht. Beter ge zegd: ze hebben ten opzichte van de ver kiezingen vorig jaar, voor Tweede Kamer en gemeenteraden, fors verlies geleden. In Zeeland is het hen niet gelukt om tot pro vinciale staten door te dringen. Het is natuurlijk speculeren over de vraag wat de oorzaken van die terugval zijn. Feit is alleen dat oplettende kiezers ditmaal de extreem rechtse clubs op hun denkbeel den, op hun gedrag en op hun politieke da den goed konden beoordelen. De media hebben extreem rechts in het volle licht gezet. En mogelijk heeft dat mede zo zijn uitwerking gehad bij de stembus. Gelijk Het (hoofd(redactionele beleid van de PZC laat. als het gaat over de aandacht voor -extreem rechts, weinig ruimte voor misverstand. De krant bericht in een ver kiezingscampagne - om die maar als voor beeld te nemen - over alles wat bij poli tieke partijen binnen de regels van de de mocratische rechtsstaat tot stand komt; als er tenminste nieuws in zit. Onder scheid tussen politieke partijen wordt niet gemaakt. Ze worden allemaal gelijk behandeld. Zo zijn de Zeeuwse nummers 1 van CD en Burgerpartij via een interview in de ver kiezingsrubriek van de krant aan het woord gelaten, op dezelfde manier zoals dat gebeurde met de lijsttrekkers van de andere politieke partijen. Maar in de spe ciale verkiezingsbijlage van de PZC (op 21 februari) zijn bij het vergelijkend over zicht van de partijprogramma's de twee extreem rechtse partijen buiten de boot gevallen, doodeenvoudig omdat zij geen op Zeeland toegeschreven programma voorhanden hadden. In commentaren, analyses en achter grondartikelen heeft de krant extreem rechts nauwkeurig en kritisch op haar gangen gevolgd. Dat leverde bijvoorbeeld een aardig inkijkje op: tijdens de jongste verkiezingscampagne kwam aan het licht dat het bij de vertegenwoordigers van de Centrum Democraten in de gemeente raad van Vlissingen ontbreekt aan elke politieke daadkracht. Sinds zij daar zetels bezetten hebben ze nog helemaal niets in gebracht. Zoiets moet kiezers, die bij een vorige gelegenheid op deze kandidaat volksvertegenwoordigers hun stem heb ben uitgebracht, toch te denken geven. Averechts In het nog niet zo grijze verleden heeft po litiek Den Haag en hebben ook de media in Nederland de extreem rechtse partijen een tijdlang geboycot. In de Tweede Ka mer werden ze hardhandig gemillimeterd en waar dat maar even kon de deur uitge werkt. Op televisie en in kranten werd hen geen enkele ruimte gegund. Wie niet beter wist, kreeg het gevoel dat extreem rechts niet of nauwelijks bestond in Nederland. Maar die aanpak werkte niet in de prak tijk. Sterker nog: ze pakte juist averechts uit. Janmaat en zijn kornuiten werden via zo'n vorm van struisvogelpolitiek in de underdog-positie gedrongen; en konden aldus de vermoorde onschuld uithangen. Het informele taboe dat begin jaren '90 op de CD rustte - 'over die club praatje niet' - heeft extreem rechte in de kaart gespeeld. Elders in Europa namen haat tegen bui tenlanders en rassendiscriminatie ern stige vormen aan. Bomaanslagen en Gezien in de PZC van 10 maart: In artikel over de discussie die in de Brit se politiek en media is ontbrand over zoe nen en knuffelen in het openbaar: „Ook elders ligt de knuffel onder vuur..." Lezeres; ..Kunt u mij uitleggen wat ik me daar in vredesnaam bij moet voorstel len?" brandstichtingen in Duitsland waren daarvan de ontlading. Het gevaarlijke gif was er diep in de samenleving doorgesij peld. In Nederland wekten politiek en pu bliciteit de indruk dat we hier op een ei land van vrijwel uitsluitend anti-racisten leefden. Maar dat bleek bij een aantal stembusuitslagen achtereen een pijnlijke vergissing. Inmiddels zijn politici en journalisten tot de ontdekking gekomen dat het veel beter is om de ware aard van ultra rechte binnen de Nederlandse samenleving onder de schijnwerpers te plaatsen. Dat werkt ver helderend en biedt aan burgers en kiezers de mogelijkheid zelf conclusies te trek ken. Te veel eer Er zijn lezers die niet in deze benadering van de confrontatie geloven. Zij hebben de Ombudsman van deze krant van hun zorgen deelgenoot gemaakt. Ze vinden de tegenwoordige manier waarop extreem rechte in de publiciteit aan het woord komt te veel eer voor de partijtjes met hun bruine propaganda. Het liefst zouden zij zien dat de CD, CP'86 en de Burgerpartij Nederland elke toegang tot het dagblad wordt geweigerd. Andere lezers hebben er bezwaar tegen dat de krant advertenties opneemt van de Centrum Democraten, zoals vorige week. midden in verkiezings tijd. is gebeurd. Mèt dr J. van Donselaar. onderzoeks-we- tenschapper aan de rijksuniversiteit Lei den en schrijver van een standaardwerk over uiterst rechts in Nederland, zijn zij bang dat de media zich laten gebruiken door deze partijtjes-van-de-haat via publi citeitsstunts en dergelijke. Vorige week nog zei deze deskundige in een interview met de PZC: „Extreem rechte is er erg goed in publiciteit af te dwingen. Nieuws is nieuws en de media staan erbij als wan ordelijkheden worden verwacht. Daar mee bewijzen zij een partij als CP'86 tegen wil en dank een dienst. De media moeten zich goed bedenken in hoever ze nog ge reedschap van extreem-rechts willen zijn". Natuurlijk moeten televisie, radio en kranten oppassen voor dit soort misbruik. Maar dan ga je ervan uit dat media kri tiekloos oplepelen wat ultra rechte kwijt wil en zich gewillig voor het karretje van de bewuste partijtjes laten spannen. De manier waarop deze krant (net als de meeste andere media in Nederland) om gaat met het verschijnsel extreem rechts is overigens een totaal andere. Lezers wor den de hoogte worden gebracht van wat zich in dat enge wereldje afspeelt. Ze zijn zo in staat om zich daarover een eigen me ning te vormenen. Bovendien kunnen zij zich zo beter wapenen tegen de denkbeel den waarmee racisme, discriminatie en onverdraagzaamheid worden gepredikt en tegen de brengers van dit soort bood schappen. Wie extreem rechte wil bestrij den moet om te beginnen weten waar dat verschijnsel zichzelf plaatst. En daar zijn - zoals steeds - snelle, betrouwbare en even wichtige informatie voor. Vandaag Na het rustige voorjaarsweer van de afgelopen dagen moeten we nu weer een stapje terug doen. Lagedruk bepaalt de ko rvende tijd ons weer en hoge- druk heeft zich naar het zuid westen teruggetrokken. De eer ste depressie kondigde zich gis teravond al aan door toenemen de bewolking en regen in de avond. Het front wat hiervoor zorgde, ligt nu reeds boven Duitsland en trekt naar het oos ten weg. Erachter wordt van daag met een vrij krachtige westelijke stroming koele en on stabiele lucht aangevoerd waar in buien meedrijven over ons land. Later op de dag neemt de activiteit van de buien nog iets toe en kan ook hagel of omveer voorkomen tijdens een bui. Door de matige, aan zee krachtige westen wind wordt het met 8 gra den minder warm dan de afgelo pen dagen. Komende nacht daalt het kioik tot een graad of 2 boven nul. Nautisch bericht wind: ivest 4-5, aan de kust 5-6 Beaufort; zicht: goed, in buien matig; temperatuur kustwater: 7 graden; afwijking waterstan den: enkele decimeters verho ging; maximum golfhoogte mon ding Scheldes: rond 2 meter. Voouitzichten Voor donderdag: Wisselend be- ivolkt, een enkele bui. in de avond toenemende bewolking en opnieuw regen. Matige, aan zee krachtige westenwind, 's avonds krimpend zuidwest en toenemend, vrij krachtig, aan zee hard. Maximum 8, minimum- temperatuur 5 graden. Voor vrijdag tot en met zondag: Het blijft voorlopig ivisselvallig weer met vooral op vrijdag veel bewolking en perioden met re gen. Hoog water uur cm uur cm Woensdag 15 maart Vlissingen 00.49 189 13.06 218 Terneuzen 01.12 215 13 27 245 Bath 02.08 262 14.26 297 Roompot-buiten 00.50 138 13.05 167 Zierikzee 02.20 139 1440 161 Yerseke 02.20 146 14.50 169 Philipsdam-West 02.25 148 14.55 170 Donderdag 16 maart Vlissingen 01.23 214 13.41 241 Terneuzen 01.46 239 13.59 268 Bath 02.46 289 15.00 321 Roompot-buiten 01.20 157 13.35 186 Zierikzee 03.00 151 15.25 171 Yerseke 03 10 157 15.35 178 Philipsdam-West 03.25 158 15.50 180 1 Laag water uur cm uur cm Woensdag 15 maart Vlissingen 07.09 191 19.20 183 Terneuzen 07.36 200 19.51 193 Bath 08.35 228 20.48 224 Roompot-buiten 07.10 144 19.15 132 Zierikzee 08.25 148 20.45 133 Yerseke 08.20 154 20.40 139 Philipsdam-West 08.20 157 20.40 142 Donderdag 16 maart Vlissingen 07.51 207 19.58 195 Terneuzen 08.16 217 20.28 205 Bath 09.18 245 21.31 235 Roompot-buiten 07.40 155 19.50 139 Zierikzee 09.00 154 21.20 135 Yerseke 09.00 160 2120 141 Philipsdam-West 09.00 164 21.20 145 ZON EN MAAN 16 maart Zon op 06.53 onder 18.43 Maan op 18.26 onder 06.14 Voetballende werknemers-in-spe kunnen vanwege de risico's worden afgewezen voor een nieuwe baan. fotoarchief PZC Kees van der Maas regen- of onweersbuien. Donder- 1 dag aan de Turkse west-kust ook opklaringen en droog Woensdag maxima van 9 graden aan de westkust tot omstreeks 15 aan de zuidkust en op Cyprus, Daarna iets oplopende tempe raturen. Duitsland: Woensdag eerst nog enkele verpreide opklaringen, verder veel bewolking en af en toe regen, plaatselijk voorafge gaan door sneeuw. Donderdag eerst nog plaatselijk wat regen, boven 700 meter sneeuw, later droog en af en toe zon. Middag- temperatuur rond 8 graden, maar woensdag in het noordoos ten nog rond het vriespunt. Temperatuur' in de Alpen op 1500 meter en in de middelge bergten meest iets onder het vriespunt. Zwitserland: Woensdag eerst nog opklaringen, later meer be wolking en op veel plaatsen af en toe regen, boven 800 meter sneeuw. Donderdag wolkenvel den en afnemende neerslagkan sen. Maxima in de dalen tussen 5 en 10 graden. Temperatuur op 2000 meter rond -5 graden. Oostenrijk: Af en toe wat zon, ook tamelijk veel wolkenvelden en nu en dan sneeuw, in de dalen geleidelijk overgaand in regen. Maxima in de dalen tussen 3 en 8 graden. Temperatuur op 2000 meter hoogte rond -5 graden. Weerrapportcn 14 maart 19 u Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Portugal: Vrij zonnig en droog. In het noorden mogelijke enkele wolkenvelden. Middagtempera- tuur tussen 16 en 20 graden. Madeira: Wolkenvelden en en kele buien, mogelijk met on weer. Donderdag vrijwel de ge hele dag droog en meer zon. Mid- dagtemperatuur rond 17 graden. Spanje: Woensdag in het noor den enkele wolkenvelden en af en toe regen. Elders vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. In Andalusië plaatselijk 24 graden. Canarische Eilanden: Wolken velden en woensdag nog enkele regen- en onweersbuien. Don derdag droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur rond 21 graden. Marokko: Westkust: wolkenvel den en enkele buien. Vooral in het zuiden ook zon. Middagtem peratuur tussen 18 en 22 graden. Zuid-Frankrijk: Woensdag van het noordwesten uit regen, in de Alpen boven 800 meter sneeuw. Donderdag in de Alpen eerst nog plaatselijk sneeuw, in de dalen regen. Verder zonnige perioden en vrijwel overal droog, maar la ter in het westen toenemende bewolking, plaatselijk gevolgd door regen. Middagtemperatuur tussen 10 en 14 graden. Tempe ratuur op 2000 meter hoogte in de Pyreneeën 's middags rond het vriespunt; in de Franse Al pen omstreeks -3 graden. Italië: Woensdag perioden met zon en droog, in het zuidoosten eerst nog kans op een regen- of onweersbui. Donderdag in het noorden wolkenvelden en plaat selijk regen, in de bergen boven 1000 meter sneeuw. In het zuiden droog en perioden met zon. Middagtemperatuur tussen 10 en 14 graden, op Sicilië circa 16. Donderdag overal wat ho gere temperaturen. Tempera tuur op 2000 meter hoogte in de Alpen en Dolomieten rond -3 graden. Corsica en Sardinië: Overwe gend zonnig en droog. Middag temperatuur tussen 14 en 17 gra den. Malta: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middag temperatuur omstreeks 18 gra den. Griekenland en Kreta: Woens dag half tot zwaar bewolkt en en nog enkele regen- of onweers buien. Donderdag geleidelijk meer zon en droog. Middagtem peratuur tussen 10 en 16 graden. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en enkele flinke DRIEBERGEN (ANP)- Het Aktiecentrum Naleving Snelheidslimie ten kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht- vice versa A50 tussen Apeldoorn-Zwolle A12/A50 snelheidscontrole op vrachtauto's in provincie Gelder land Amsterdam half bew. "C 6 Aberdeen licht bew. 6 Athene half bew. 9 Barcelona onbewolkt 14 Berlijn zwaar bew. -2 Boedapest half bew. '2 Bordeaux onbewolkt 10 Brussel zwaar bew. 8 Cyprus regen 15 Dublin regenbui 6 Frankfurt zwaar bew 2 Genève half bew 9 Helsinki onbewolkt -1 Innsbruck half bew. 4 Istanbul regen 7 Klagenfurt zwaai'bew 1 Kopenhagen zwaar bew. -2 Las Palmas zwaar bew. 14 Lissabon onbewolkt 18 Locarno licht bew. 13 Londen motregen 10 Luxemburg half bew. 7 Madrid onbewolkt 15 Malaga onbewolkt 15 Mallorca onbewolkt 13 Malta onbewolkt Moskou onbewolkt -1 München sneeuw 1 Nice onbewolkt 12 Oslo sneeuw -1 Parijs zwaar bew. 7 Praag sneeuw 0 Rome zwaar bew. 10 Split half bew. 11 Stockholm motsneeuw Warschau zwaar bew. -3 Wenen sneeuw 0 Zurich half bew. 8* Bangkok onbewolkt 27 Tunis regen 14 CrfTftS bewolkt regen zonnig hagel sneeuw onweer M&i opklaringen warmtelront windrichting =v- koufront lagedruk hogedruk -1000- 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4