Gas en licht bijna 4 cent duurder Damesslip met verhoogd kruis wordt concurrent inlegkruisje Treinreis met zes-gangen-diner Rotterdam sleept Greenpeace voor rechter Dalende trend aantal asielzoekers zet door Werkloosheid onder jongeren neemt af Wao-boete sneuvelt nog voor de zomer ^sinliatuin binnenland Gevolg van kabinetsbesluit over energieheffing Niet bang in donker. WOENSDAG 15 MAART 1995 DEN HAAG (GPD) - Gas en licht worden volgend jaar duurder. Het kabinet wil de gasprijs op 1 januari verhogen met 3,8 cent per kubieke meter. Elektriciteit zou 3,5 cent per kilowatt-uur (Kwh) duurder worden. De verhoging van de tarieven voor gas en licht komen voor een gemiddeld gezin neer op een las tenverzwaring van ongeveer 180 gulden per jaar. Volgens de Gas unie verbruikt een gemiddeld gezin 2000 kubieke meter gas per jaar. Schattingen van de Samen werkende Energie Produktiebe- drijven (SEP) leren dat het ge middelde gezinsverbruik in Ne derland circa 3000 Kwh per jaar is. Het duurder worden van gas en licht is een gevolg van de af spraken die PvdA, VVD en D66 hebben gemaakt bij de vorming van het paarse kabinet. Om bur gers en bedrijven aan te zetten tot energiebesparing is in het re geerakkoord de afspraak ge maakt dat er een energieheffing Directeur weg na onderzoek bij Staatsloterij DEN HAAG (ANP) - Algemeen directeur L.A.M. van Gastel ven de Staatsloterij heeft dinsdag ontslag genomen in verband met een onderzoek dat de Alge mene Rekenkamer heeft gedaan naar vermeende belangenver strengeling. De stichting Ex ploitatie Nederlandse Staatslo terij (SENS) heeft dat dinsdag leten weten. Van Gastel heeft zijn baan opgezegd „in het be lang van de organisatie," aldus de SENS. Van Gastel kwam in opspraak toen bekend werd dat hij een postverzendbedrijf in Zoeter- meer. waar hij zakelijke en finan ciële belangen in had. werk had laten verrichten voor de Staats loterij. Het onderzoek van de Re kenkamer, dat eind '94 op gang kwam, richtte zich naar aanlei ding daarvan op „de totstandko ming, de inhoud en het beheer van grote contracten" van de SENS. De mogelijke verstrenge ling van belangen van Van Gastel was daarbij „een bijzon der aandachtspunt". Volgens een woordvoerster van de SENS zijn de uitkomsten van het onderzoek van de Rekenka mer nog niet bekendgemaakt. Wanneer het rapport verschijnt, is niet bekend. zou komen. Aanvankelijk streef de het kabinet ernaar om de af spraken voor een energieheffing in Europees verband te maken. Maar nu andere Europese lan den geen aanstalten maken om zo'n maatregel te nemen, heeft het kabinet besloten om per 1 ja nuari 1996 alvast zelf een ener gieheffing in te stellen. Het prijskaartje dat daar aan hangt is nu door de ministerraad vastgesteld. De gasprijs zal na 1996 stapsgewijs nog twee keer omhoog gaan. Het is de bedoe ling dat gas in 1998 per kubieke meter elf cent duurder is dan .nu. De glastuinbouw en bedrijven en industrieën die grootverbrui kers zijn, vallen niet onder de re geling. Voor deze categorieën komen aparte afspraken. De opbrengst van de energiehef fing -uiteindelijk twee miljard De rubberboten van Greenpeace (rechts) blokkeren de Eerste Petroleumhaven inde Botlek. foto GF ROTTERDAM (ANP) - Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam heeft een kort geding aangespannen tegen Greenpeace. De milieu-organisatie blokkeert met vaartuigen en kabels sinds gistermorgen tien uur de Eerste Petroleumhaven in de Botlek. Het Havenbedrijf eist onmiddel lijke opheffing van de blokkade met een dwangsom van 100.000 gulden per dag. Het is nog niet bekend wanneer het ge ding dient. Woordvoerder Wytze van der Naald van Greenpeace: „Tot het kort geding zullen wij de havenmonding blijven blokkeren." De organisatie wil zo een einde maken aan de chloorlozingen van Shell-Pernis in de Eerste Petroleumhaven. Greenpeace voert al jaren actie tegen zo wel de produktie van chloor als de lozin gen van chloor als restprodukt. Volgens haar zijn er voldoende, goede vervangen de stoffen. Volgens Greenpeace loost Shell-Pernis el ke dag illegaal 28 kilo chloor, afkomstig van grondstoffen voor lijm, verf en kunst stof coatings. De tijdelijke lozingsvergun ning voor de fabriek is sinds 1 januari niet meer geldig. Shell heeft nog geen nieuwe vergunning gekregen. Daarom is het dum pen van alle chloor nu illegaal, meent Greenpeace. Shell bestrijdt dat. Woordvoerder H. Bon der wijst op een gedoogvergunning die Rijkswaterstaat in januari heeft ver strekt. Rijkswaterstaat heeft dat gisteren bevestigd. Shell heeft er volgens het mi nisterie van verkeer en waterstaat alles aan gedaan de lozingen zoveel mogelijk te beperken. per jaar- komt via lastenverlich ting weer ten goede aan de bur gers en bedrijven die ervoor heb ben betaald. Het doel van de energieheffing is om het gebruik van gas en elektriciteit terug te dringen, niet om extra inkom sten binnen te krijgen. Het kabinet is er nog niet uit hoe die lastenverlichting er precies uit gaat zien. Bij bedrijven wordt vooral gedacht aan het verlagen van de arbeidskosten, omdat het kabinet meer werk wil scheppen. Voor burgers komt er mogelijk een hogere belasting vrije som of een lager tarief in de eerste belastingschijf. Omdat met name bejaarden hoge stook kosten hebben, is ook geopperd om de ouderenaftrek op te trek ken. De bedoeling is dat burgers er als groep niet op achteruit gaan. Wel zullen individuele ge zinnen die veel energie gebrui ken straks meer geld kwijt zijn. Raadslid geeft B&W Eindhoven schuld ongeluk snorfietser EINDHOVEN (ANP) - Het colle ge van burgemeester en wet houders in Eindhoven is verant woordelijk voor de dood van een snorfietser. Daarom moet justitie in Den Bosch een straf rechtelijk onderzoek instellen naar het betrokken ongeluk en passende maatregelen nemen tegen het college. Dat schrijft het Eindhovens raadslid J. Zijl stra van de plaatselijke groepe ring 'Eindhoven met stip', in een brief aan de hoofdofficier van justitie in Den Bosch, mr. J. Jansen. Een 66-jarige snorfietser over leed donderdag nadat hij was ge vallen. De politie vermoedt dat hij heeft geprobeerd een putdek sel op het fietspad te ontwijken. Hij zou bij die manoeuvre in een gat naast, de putdeksel zijn te rechtgekomen waarin enkele stukken steen lagen. De man overleed in het ziekenhuis aan een hartstilstand. Het raadslid schrijft dat het col lege de staat van onderhoud van Eindhovense fietspaden en we gen regelmatig bagatelliseert. Ook zouden signalen vanuit de politiek over deze zaak zijn gene geerd. Volgens hem is hier dan ook sprake van „dood door schuld". DEN HAAG (GPD) - Het aantal asielzoekers dat naar Neder land komt, blijft dalen. De afge lopen maand werden 2241 ver zoeken ingediend, het laagste aantal sinds mei 1993. Omdat ruim 450 verzoeken direct wer den afgewezen, hoefden 'slechts' 1789 vreemdelingen te worden opgevangen in asiel centra. Over de eerste twee maanden van dit jaar zijn 5285 verzoeken ingediend, van wie ruim 4200 asielzoekers zijn op gevangen. In dezelfde periode van het vorig jaar vroegen ruim 9500 vreemdelingen asiel aan, van wie vrijwel iedereen op vang kreeg. Als de huidige trend zich voort zeg zullen dit jaar zo'n 30.000 verzoeken worden ingediend. Veiligheidshalve gaat het kabi net vooralsnog uit van 35.000. Afgelopen jaar kwamen er ruim 52.000 asielzoekers. De dalende trend is in november vorig jaar ingezet, nadat in Zeve naar en Rijsbergen aanmeldcen tra in gebruik waren genomen. Belangrijkste gevolg daarvan is dat asielzoekers voortaan bin nen 24 uur te horen krijgen of zij kansloos zijn en moeten vertrek ken, of dat ze hun aanvraag in een opvangcentrum mogen af wachten. Vroeger werd zo'n vroege schifting niet gemaakt en werd vrijwel iedereen opvang ge boden in afwachting van een vaak langdurige procedure. Justitie verwacht een verdere daling als het binnenkort moge lijk wordt mensen die via een veilig land naar Nederland zijn gekomen, buiten de asielproce dure te houden. De wet die dit regelt, is al door het parlement aangenomen. Zij wordt inge voerd na op nader overleg met. de advocatuur en de rechterlijke macht, dat deze week plaats vindt. Verder treedt eind deze maand het verdrag van Schengen in werking. Dat maakt het Neder land gemakkelijker asielzoekers die via Duitsland en België zijn gekomen, daadwerkelijk aan die landen over te dragen. Strenger Uit de cijfers die gisteren open baar zijn gemaakt, blijkt ook dat Justitie steeds strenger wordt. Vorig jaar is 55 procent van de behandelde aanvragen afgewe zen, het jaar daarvoor 33 pro cent. Een van de grootste problemen waar Justitie mee kampt, is het grote aantal asielzoekers dat geen vergunning krijgt maar niet kan worden uitgewezen, bij voorbeeld omdat er geen land is dat hen terug wil nemen. Vol gens Justitie gaat het hierbij al om bijna 20.000 vreemdelingen die plaatsen in opvangcentra be zet houden. De Tweede Kamer wacht al maanden op voorstellen van staatssecretaris Schmitz van justitie om daar wat aan te doen. De PvdA heeft in december al kenbaar gemaakt dat de duizen den die moedwillig hun uitzet ting frustreren, op straat gezet moeten worden. Ook de WD neigt naar die richting. 't HARDE - De Nederlandse Spoorwegen zijn dinsdag begonnen met de Gourmet-express, een vier uur durende culinaire rondrit door Nederland. Tijdens de reis wordt een zes-gangen-diner geserveerd. De trein gaat vanaf 15 april regelmatig rijden. foto Cor Mulder Advertentie GEESTEREN (GPD) - Ten Cate in Geeste ren ontwikkelt als eerste ondergoedfabri kant een damesslip met een verhoogd kruis van dubbele stof. Fysiotherapeute M. Borg huis uit Malden, al jaren voorvechtster van zo'n type onderbroek, wordt nauw bij de produktontwikkeling betrokken. Zij zegt dat met de nieuwe slip het gebruik van in- legkruisjes met liefst de helft kan worden teruggedrongen. 'Ik beschouw die als een overwinning in de strijd tegen het overbo dige gebruik van inlegkruisjes', meldt de fysiotherapeute. Directeur J. W. van Nijendaal van Ten Cate reageert niet op de vraag of het produkt. ge volgen heeft voor de miljoenenomzetten van de fabrikanten die inlegkruisjes op de markt brengen: 'Ons streven is de consument tege moet te komen. Of andere produkten dan overbodig worden, is voor ons niet relevant en ook niet ons ultieme doel'. De samenwerking tussen Nederlands groot ste ondergoedfabrikant, en Borghuis volgt op een conflict, tussen beide partners. Inzet was toen het feit dat deze fabrikant een slip met een verhoogd kruis, maai- wel van enkel voudige stof, presenteerde, pok bij de produktie van die slip was Borg huis, een specialiste op het gebied van de be handeling van vrouwen met incontinentie, medewerking gevraagd. Borghuis zei 'ja' in de veronderstelling dat Ten Cate een broek je zou maken met een verhoogd kruis van dubbele stof. Ze reageerde dan ook teleurge steld dat het bedrijf haar suggestie voor een verhoogd kruis van dubbele stof niet opvolg de. Intussen hebben directeur Van Nijendaal en de fysiotherapeute* het contact hersteld. Daarom spraken beide partners gisteren weer over de produktie van het oorspronke lijke idee. „Ik heb er alle vertrouwen in dat er nu wel wat goeds uit ons overleg komt", ver klaart mevrouw Borghuis. Ongelukjes De fysiotherapeute ijvert al lang voor een slip met een naar voren van dubbele stof ge plaatst. kruis. Met zo'n slipje wordt het uit einde van de urinebuis van vrouwen bedekt en komen de laatste druppels na het plassen Boer moet struisvogels afgeven ZWOLLE (ANP) - Boerderij Meilink uit Anerveen (O) moet 28 struisvogels ter beschikking stellen aan het Zuidafrikaanse be drijf Van der Ryst. Ook moeten potentiële kopers worden toe gelaten, die de vogels willen bekijken. Het Zuid-Afrikaanse be drijf zegt een Britse klant te hebben die 4000 pond per stuk wil betalen. Dat bepaalde de president van de rechtbank in Zwolle dinsdag in een kort geding dat Van der Ryst had aangespannen. Als Meilink het vonnis niet nakomt verbeurt de boerderij 10.000 per dag met een maximum van 250.000. Vorig jaar april kwamen er via Van der Ryst 56 struisvogels naar Nederland. Meilink zou die verzorgen en voor verkoop zor gen. Dat gebeurde niet. Van der Ryst constateerde bovendien dat er niet goed voor de vogels werd gezorgd. Daardoor zouden de wijfjes minder eieren dan normaal hebben gelegd. Braks naar vee- en vleesconcern VEGHEL (ANP) - KRO-voorzitter Braks verlaat de omroep wereld. De beslissing staat los van zijn benoeming tot presi dent-commissaris van het vee- en vleesconcern Cehave-En- cebe. Zijn werkzaamheden in Veghel vergen niet meer dan enige uren per week. Medio volgend jaar draagt hij zijn functie bij de KRO over. 'Dan zit mijn termijn er op.' Over drie jaar gaat Braks met. pensioen. 'Het is niet zinvol om voor anderhalf jaar door te gaan. Ik ben dus geen kandidaat vor een nieuwe termijn.' Braks is sinds april 1991 voorzitter van de KRO. als opvolger van Ben Schmitz. Cherry Duyns krijgt filmprijs HILVERSUM (ANP) - Cherry Duyns heeft op het dertiende Festival International du Film sur l'Art in het Canadese Mon treal de prijs voor het. beste portret, gewonnen voor zijn docu mentaire over de Poolse componist Henryk Górecki. De documentaire- en filmmaker van de VPRO ontvangt hier mee de derde bekroning van zijn film. Vorig jaar kreeg hij de Rockie Award tijdens het Banff-Television Festival in Canada en de MediaNet Award in Silver in München. De documentaire over Górecki maakt deel uit van de vijfdelige serie Toonmeesters die de VPRO in januari vorig jaar heeft uitgezonden. Duyns maakte de serie in samenwerking met Reinbert de Leeuw. Aanrander vast na DNA-onderzoek MAASSLUIS (ANP) - De politie van Maassluis heeft door mid del van DNA-onderzoek een aanrander ontmaskerd. Op 10 maart vorig jaar werd een 28-jarige inwoonster van Maassluis bedreigd met een mes en aangerand. Tijdens de worsteling ver loor de dader bloed. Naar aanleiding van het signalement ar resteerde de politie in juli 1994 een 19-jarige man uit Maassluis. In zijn woning werd het mes in beslag genomen waarmee de Maassluisse vermoedelijk was bedreigd. Omdat de verdachte in het buitenland verbleef kon hij pas af gelopen maandag opnieuw worden verhoord. Mede door de uit slag van het DNA-onderzoek bekende hij toen de aanranding. De dader is overgeleverd aan justitie. DEN HAAG (GPD) - Het econo misch herstel brengt nog geen daling van de werkloosheid met zich mee. Alleen onder jongeren is de werkloosheid de afgelopen drie maanden gedaald. Maar per saldo blijft de werkloosheid stabiel, omdat het aantal werk lozen van 35 jaar en ouder juist toeneemt. Dat blijkt uit de nieuwste werkloosheidscijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Uit de cijfers blijkt dat de werk loosheid onder jongeren flink daalt. In het afgelopen kwartaal telde het CBS 100.000 jongeren tot 25 jaar zonder werk. Een jaar geleden waren dit er nog 120.000. Dat betekent dat 10 procent van de jongeren werkloos is tegen 13 procent vorig jaar. Maar onder de beroepsbevolking van 35 jaar en ouder neemt de werkloosheid nog steeds toe. Opmerkelijk is ook dat vooral het aantal langdurig werklozen groeit. Dat zijn mensen die lan ger staan ingeschreven dan één jaar. De werkloosheid onder werklozen die korter dan een Feestelijk bal in Carré opent de Boekenweek AMSTERDAM (ANP) - In het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam vierden dinsdag avond enkele honderden au teurs, uitgevers, boekverko- pers, journalisten en politici de feestelijke opening van de Boe kenweek. Onder hen staatsse cretaris Nuis van cultuur, on derwijsminister Ritzen en Schelto Patijn, burgemeester van Amsterdam. De Boekenweek begint vandaag en duurt tot en met 25 maart. De zestigste editie staat stil bij de beëindiging, 50 jaar geleden van de Tweede Wereldoorlog. Freek de Jonge luidde het bal in met het cabaretprogramma Oh- getuige, dat de VPRO-televisie zondag uitzendt. Eén van de ere gasten was Leon de Winter, au teur van het Boekenweekge schenk. dat in een recordoplage van 876.000 exemplaren ver schijnt. Bijna alle eindexamen scholieren van het vwo. havo. mavo, mbo en vbo krijgen het boekje op de eerste dag van de Boekenweek cadeau. Jan Wol kers. auteur van het essay Zwar te bevrijding, was afwezig. Hij komt nooit naar een Boekenbal. jaar staan ingeschreven neemt juist af. Het CBS telde het afgelopen kwartaal, gecorrigeerd voor sei zoensinvloeden, 484.000 werklo zen. Daarmee is de werkloosheid sinds medio vorig jaar stabiel. Dat betekent nog niet dat ons land een periode doormaakt van baanloze groei van de economie, zo verzekerde werkgeversvoor zitter Rinnooy Kan onlangs. Ook directeur Don van het Cen traal Planbureau maakt zich nog geen zorgen over het uitblij ven van een daling van de werk loosheidscijfers. Die wordt pas in 1996 verwacht. PvdA-fractie wil volledig herstel van de koppeling DEN HAAG (ANP) - De PvdA- fractie ziet goede argumenten om de kopppeling tussen lonen en uitkeringen in 1996 te her stellen. Volgens kamerlid J. van Zijl lijkt de verhouding tussen werkenden en niet-wcrkenden zo te verbeteren, dat de coalitie er serieus over moet praten. In het regeerakkoord staat dat de uitkeringen de lonen voor de helft volgen. Eerder bepleitte Van Zijl om in elk geval voor ao- w'ers de koppeling volledig toe te passen in 1996. Nu gaat hij nog verder: ook andere uitkeringsge rechtigden moeten meeprofite ren van de welvaartsstijging. Nederlander na zinken hasjboot vast in Spanje GRANADA (DPA) - De Spaanse douane heeft twee Spanjaarden en een Nederlander aangehou den op verdenking van het smokkelen van meer dan 1700 ton hasj. De drie arrestanten za ten op een 8 meter lang schip dat voor de ,Spaanse Middel- landse-Zeekust zonk. Volgens de douane was het scheepje overbeladen De opva renden poogden nog het bootje drijvende te houden door de handelswaar overboord te gooi en, maar dat baatte niet. Ze wis ten zwemmend aan land te ko men, waar de douane hen op wachtte. op een dubbele laag stof, zoals bij veel man- nenslips. In de huidige onderbroeken zit het kruis vol gens haar te laag, waardoor de piasbuis en vagina op enkele stof uitkomen. Volgens Borghuis gebruiken veel vrouwen met een lichte vorm van incontinentie daarom inleg kruisjes om 'ongelukjes' op te vangen. Het bezwaar van inlegkruisjes is echter dat die broeierig zijn en dus meer ontstekingen veroorzaken. Ontstekingen bevorderen af scheiding. waardoor vrouwen in een vi cieuze cirkel belanden en inlegkruisjes blij ven gebruiken. Huisartsen, seksuologen, gy naecologen en verpleegkundigen zijn het met haar eens. Borghuis kreeg veel reacties van vrouwen die haar 'kruistocht' tegen het overbodig gebruik van inlegkruisjes steu nen. Volgens Borghuis is het gebruik van inleg kruisjes niet helemaal uit te bannen: „Vlak voor en vlak na de menstruatie zul je ze no dig blijven hebben. Maar waar het mij om gaat is dat de reclame vrouwen aanpraat dat het normaal is elke dag inlegkruisjes te dra gen. Dat is dus echt grote onzin". DEN HAAG (ANP) - De wao- boetes voor werkgevers zullen naar alle waarschijnlijkheid nog voor de zomer verleden tijd zijn. Staatssecretaris Linscho- ten is bereid mee te werken aan een vlotte afhandeling van een oud initiatief-wetsvoorstel van de VVD waarin de boetebepa lingen uit de wet worden ge schrapt. Aan zijn voorwaarde dat het Ti- ca. het adviesorgaan van de re gering in de sociale zekerheid, moet zeggen dat de regeling ad ministratief en technisch niet langer uitvoerbaar is voor de be drijfsverenigingen. zal vandaag al worden voldaan. Linschoten deed zijn toezegging dinsdag in het vragenuurtje van de Tweede Kamer In een conceptbrief van de staatssecretaris, die het bestuur van Tica en de bedrijfsverenigin gen vandaag bespreken, staat dat de motiveringseis die de hoogste rechter op het terrein van de sociale zekerheid, de Cen trale Raad van Beroep, stelt aan boete-opleggingen, 'de werk druk bij de uitvoeringsorganen zeer vergroot'. Van 6,95 voor KOUDEKERKE Galgeweg 5. tel. 01185-1623 Tien bosviooltjes in handige draagtas. Ook op een schaduw rijke plaats verwennen ze u elk jaar van maart tot diep in juni met hun kleurrijke bloemetjes. Haal de uitgebloeide bloemetjes regelmatig weg dan bloeien uw viooltjes nog uitbundiger. Nu 10 vaste bosviooltjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3