Huurhuizen gaan in de verkoop PZC zeeland WOENSDAG 15 MAART 1995 s 14 Shakespeare Company in schouwburg Rotterdam Campingexploitant krijgt ruim ton voor reductie eenheden Patstelling dreigt bij horecastrijd rond straatfestival Terneuzen wacht met uitvoering van eigen drugsbeleid stappen in rotterdam Beter Wonen wil aanbod beter afstemmen op vraag Wethouder Veere zet zich in voor terugkeer kerstmarkt oude stijl van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De woningbouw vereniging Beter Wonen doet op Schouwen-Duiveland massaal huurwoningen in de verkoop. Het gaat om 282 huizen, ver spreid over het hele eiland en variërend in prijs van éen tot drie ton. Beter Wonen wil de op brengst van deze eengezinswo ningen benutten voor de bouw van huizen voor ouderen en, in mindere mate, één- en tweeper soonshuishoudens. Uit een re cent gehouden woningmarkt onderzoek blijkt dat op Schou wen-Duiveland de vraag naar van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - De ge meente Westerschouwen wil 108.000 gulden saneringsbij- drage betalen aan campingex ploitant P. Thijsse uit Burgh- Haamstede. In het kader van het Verblijfsrecreatief Ontwik- kelings Plan (VOP) heeft Thijsse 24 kampeereenheden weggesa neerd. Hij zou daarvoor 2500 gulden per eenheid ontvangen. Maar omdat dit bedrag is vast gesteld in 1989 en inmiddels door inflatie onder druk is ko men te staan, vindt de gemeente een bijdrage van 4500 gulden per eenheid verantwoord. Om te kunnen voldoen aan de vereiste landschappelijke inpas sing dienden 24 standplaatsen te verdwijnen van camping 't Torentje. Thijsse ging hiermee akkoord en diende in 1990 een verzoek in om voor de sanerings- bijdrage in aanmerking te ko men. Maar de gemeente deelde mee pas tot uitbetaling te willen overgaan als zijn terrein op alle punten voldeed aan de vastge^ stelde richtlijn. Het duurde tot begin 1994 voor alles in orde was. De kwestie komt aan de orde in de raadsvergadering van de ge meente Westerschouwen van maandag 20 maart. De bijeen- van onze verslaggeefster VEERE - Wethouder M. Brou wer-te Roller (cultuur) gaat zich inzetten voor de terugkeer van de Veerse Kerstmarkt oude stijl. De achtste kerstmarkt in de Grote Kerk werd vorig jaar voor het eerst georganiseerd door een evenementenbureau (Opus uit Goes) nadat de Stich ting Kerstmarkt Veere er na ze ven jaar de brui aan gaf. Een groot aantal Veerse onderne mers was niet tevreden over de nieuwe, soberdere opzet van het evenement. Een gebrek aan opvolgers in de organisatie en onderlinge me ningsverschillen over de opzet van de markt waren destijds de redenen voor het afblazen van de kerstmarkt. Toen Opus kwam met een initiatief waarin ook het culturele aspect aan dacht kreeg, verleende de ge meente toestemming onder het motto: beter iets dan niets. van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeente raad van Terneuzen heeft vo rige maand een notitie over het te volgen drugsbeleid aangeno men, maar b en w wachten nog even met het uitvoeren van de eigen voorstellen. Zo wijst het college voorlopig de twee in de Scheldestad te gedogen koffie shops nog niet aan. Eerst moet duidelijk zijn wat de andere Zeeuws-Vlaamse gemeenten met de voorstellen van de com missie Van der Doef doen. Daarnaast willen b en w weten wat de gevolgen zijn van een uit spraak van de Middelburgse be stuursrechter vorige week, zei burgemeester R. Barbé dinsdag avond tegen de leden van de commissie algemeen bestuur en openbare orde. Rechtbankpresi dent mr H. van Breda besliste onder meer dat de gemeente Hulst een horecavergunning voor een pand waar soft drugs worden verkocht, mag weigeren op basis van te verwachten over last. Burgemeester Barbé tot de com missieleden: ,,Die uitspraak is duidelijk afwijkend van het lan delijk beleid en de gedachten van de meerderheid van de eengezinswoningen sterk daalt en die naar seniorenwoningen fors zal stijgen. De verenigingsraad van de cor poratie heeft dit 'voorraadbe- heerplan' maandag goedge keurd. Volgens Beter Wonen blijven voldoende huurwonin gen beschikbaar, ondanks de forse aantallen voor verkoop. De corporatie, die verwacht dat de verkoop mondjesmaat ge schiedt, zal verschillende huur ders trachten te interesseren om de woning te kopen. Daarnaast wacht zij aanvragen van huur ders af. Een huis dat leegkomt, wordt vrij te koop aangeboden. komst wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. Geslaagden verpleegkunde GOES - Aan het Zeeuws Insti tuut Zorgopleidingen is voor de in samenwerking met de Stich ting Oosterscheldeziekenhuizen verzorgde opleiding A-verpleeg- kunde geslaagd: mevrouw C. J. A. Steyn. Voor het diploma Z-verpleeg- kundige slaagden aan hetzelfde instituut mevrouw J. Imanse- Raven en de heer W. Dekkers. Nieuwe helmen voor brandweer SCHARENDIJKE - De gemeen te Middenschouwen wil 24.500 gulden uittrekken voor de aan schaf van dertig nieuwe brand weerhelmen. De huidige exem plaren vertonen sporen van slij tage en zijn onbruikbaar. De kwestie wordt besproken in de vergadering van de gemeente raad van donderdag 23 maart. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het ge meentehuis. Volgens wethouder Brouwer was het enorme gesjouw tijdens het opzetten van de markt iets waar steeds meer standhouders tegen opzagen. Daarom ziet zij iets in een samenwerking tussen het evenementenbureau en de Stichting Kerstmarkt Veere. „Ik denk aan een soort mengvorm in goede harmonie. Maar daarvoor moeten de geesten wel rijp wor den gemaakt. Dat zie ik als een taak van de gemeente." Alle neuzen Ton 'Kroese, voorzitter van de stichting, meldt dat het comité het opzetten van de kerstmarkt al intern heeft besproken. Vol gens hem is de organisatie best bereid opnieuw de schouders er onder te zetten. „Maar alleen als alle neuzen in dezelfde richting- wijzen." Reacties van de Veerse ondernemers heeft de stichting nog niet gehad. Ondertussen speelt ook nog een Tweede Kamer. Wij hebben als gemeente Terneuzen daarom ook om de schriftelijke motive ring van de rechtbank gevraagd en willen binnenkort nog eens overleggen met het Openbaar Ministerie om te horen hoe het justitieel beleid gevoerd gaat worden." Straatverbod De bestrijding van drugsover last in Terneuzen wordt overi gens niet op een laag pitje gezet. De commissieleden toonden zich stuk voor stuk tevreden over een aanpassing van de Al gemene Plaatselijke Verorde ning om dealers en gebruikers van drugs een straatverbod van maximaal vierken op te leggen. De politie kan daardoor, als de burgemeester daartoe opdracht geeft, beter optreden tegen 'no toire overlastbezorgers'. Barbé wees de commissieleden ook op het succes van de aanpak van horec a-ondernemers die 'schijnbeheer' over hun zaak voeren, waardoor het etablisse ment gesloten kan worden. De oprichting van een districtson- dersteuningstea.ni bij de politie leidde maandagavond boven dien tot de inbeslagname n een hoeveelheid drugs met een straatwaarde van twee ton. Zijn er verschillende gegadigden voor dezelfde woning, dan geeft Beter Wonen voorrang aan huurders die een goedkope huurwoning bevolken. Verder geldt de vuistregel dat huurders bij koop een streepje voor heb ben op niet-huurders. Dat beleid zorgt ervoor dat goedkope hum- woningen beschikbaar blijven en komen voor de lagere inko mens. Juist nieuwbouw in de la ge huurklasse is bijna niet meer onenigheid tussen een voorma lig bestuurslid van de stichting, J. Mosmans, en de gemeente. Begin 1994 vroeg de ondernemer medewerking aan plannen om in de wintermaanden meerdere evenementen te laten plaatsvin den in de Grote Kerk. De ge meente wees dit af omdat zij de discussie van de hogere overhe den over de invulling van de Grote Kerk niet wilde doorkrui sen met een tijdelijke 'commer ciële' invulling van de kerk. Mos mans vindt het onterecht dat Veere wel heeft meegewerkt aan de commerciële activiteiten van het evenementenbureau. Zierikzee houdt enquête onder wijkbewoners ZIERIKZEE - De gemeente Zie rikzee zal deze week achthon derd enquêteformulieren ver spreiden in de wijk Poortam bacht. Zo wil de gemeente ach terhalen hoe de bewoners over hun wijk denken. Er zijn vragen over woonomgeving, voorzie ningen, verenigingen, onveilig heid, overlast, politie en buurt bewoners. De resultaten wor den maandag 15 mei gepresen teerd op een informatiebijeen komst in de aula van de scholen gemeenschap Schouwen-Dui veland. De enquête maakt onderdeel uit van de gemeentelijke sociale vernieuwing. Zierikzee schenkt in dit verband aandacht aan het zelfstandig wonen van ouderen, het verlenen van bijzondere bij stand en het realiseren van kin deropvang. Via wijkgerichte bij eenkomsten wil de gemeente te weten komen wat er onder de be volking van de diverse stadsde len leeft. De nieuwbouwwijk Poortambacht is als eerste aan de beurt. Milieudag WESTKAPELLE - In het be richt over de milieudag Westka- pelle (PZC 13 maart) is een foutje geslopen. De deelnemers ver trekken niet om 9.00 uur, zoals abusievelijk is vermeld, maar pas om 9.30 uur. GOES Concert - De driemansforma tie Tree Funk Concept treedt morgen, donderdag, op in café De Pompe in Goes. Het concert begint om 22.00 uur. De groep presenteerde onlangs de debuut- cd 'Out There' te betalen doordat het rijk de bouwsubsidies steeds verder af roomt. Het voorraadbeheerplan bevat ook de maatregelen om de huur prijs beter te laten aansluiten op de wensen van gegadigden. Voor elke woning is een zogenoemde markthuur berekend, die wordt bepaald door de aanwezige voor zieningen in de buurt, de kwali teit en de mate waarin het pand gewild is. Bij veel leegstand en Jonathan Firth als King Henry VI. .van een medewerkster ROTTERDAM - De Royal Sha kespeare Company komt op nieuw naar Nederland, op uit nodiging van de Rotterdamse Schouwburg. Van vrijdag 17 tot en met zondag 19 maart speelt dit wereldberoemde klassieke gezelschap het derde gedeelte van een serie van vier exclu sieve voorstellingen van 'Henry VI The Battle for the Throne'. Dit toegankelijke, middeleeuws aangeklede koningsdrama van William Shakespeare toont een episode uit 'The War of the Ro ses'. Tijdens deze jarenlange En gelse burgeroorlog vechten de Huizen York en Lancaster hun bloedige strijd uit om de Britse kroon. Henry VI wordt afgezet door de Hertog van York, maar voortdurende bewonerswisse lingen zal de markthuur van het huis laag zijn. Oude woningen scoren vrijwel zeker minder hoog dan nieuwe. Directeur Ph. H. van Doorn van Beter Wonen verwacht dat de maatregelen cle huurder ten goede komen. „Op deze manier sluiten we beter aan op de marktvraag. Met het waarde ringsstelsel kunnen we het ge mis aan voorzieningen compen- smeekt hem om koning te mo gen blijven op voorwaarde dat zijn kroon na zijn dood zal toe vallen aan York. Henry's vrouw en zoon zijn geschokt en zo be ginnen de Rozenoorlogen. De strijd om de Britse kroon ont brandt tussen de rode roos van het Huis Lancaster en de witte roos van het Huis York. De regie van Katie Mitchell legt het accent in dit zelden gespeel de drama op de gevolgen van een burgeroorlog op het alle daagse leven. De voorstelling gaat niet zozeer over gevechten en oorlog, alswel op de gevolgen ervan. Vaders doden zonen en zonen doden vaders. Traditie Opvoeringen in klassieke Sha- kespeare-traditie die de Royal Shakespeare Company als geen seren in de prijs van een woning. Bovendien voorkomt het leegloop van kleine gemeenten. Als iemand kan kiezen tussen twee woningen die hetzelfde kosten, en de ene woning ligt in een gebied waar veel voorzienin gen aanwezig zijn, is de keuze niet moeilijk. Als echter de prijs van de woning in de kleine kern lager is, zijn mensen sneller be reid om wat verder te rijden om bij de supermarkt te komen." ander in ere houdt en beheerst, zijn in Nederland nog zelden te zien. Telkens weer blijkt de pu blieke belangstelling" groot voor het vakmanschap van deze mee slepende acteerstijl. Het gezel schap trad al eerder op in de Rotterdamse Schouwburg met 'Les Liaisons Dangereuses', 'Ri chard III' en 'Julius Caesar'. Voorafgaand aan de voorstellin gen van vrijdag en zaterdag, houdt Ton Hoenselaars, hoofd docent Oude Britse Letterkun de aan de Universiteit van Utrecht, om 19.30 uur een inlei ding over het derde deel van Shakespeares koningsdrama 'Henry VI'. Deze voorstelling geeft het Nederlandse publiek de kans een Shakespeare te zien die sinds de jaren negentig van de zestiende eeuw niet meer werd gespeeld. Woensdag 15 maart De Doelen, grote zaal - 20.15 Jaap van Zweden m.m.v. Came- rata Antonio Lucio en The Am sterdam Saxophone Quartet met werken van Vivaldi en Bern stein. De Doelen, kleine zaal - 20.15 Schubertiade door Thomas Ze- hetmair (viool) en Silke Aven- haus (piano). Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'Een betoverd Sprookjesboek', door poppentheater Jacobus Wieman voor iedereen vanaf 5 jaar. Theater 't Kapelletje - 14.00 Woensdagmiddagconcert door Ineke Kok op piano met werken van Beethoven en Chopin. Luxor Theater - 20.15 'Scherzo', theatershow door Mini en Maxi. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'La La La Human Steps', dansvoorstelling met nieuw werk van Edouard Lock. Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Morgenster', nieuw pro gramma door Jasperina de Jong. Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Van Merwijk legt het nog een keer uit', cabaretprogram ma van Jeroen van Merwijk waarin hij uitlegt waarom alles reilt en zeilt zoals het reilt en zeilt. Donderdag 16 maart Sportpaleis Ahoy - 19.30 Take That in concert. De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Frans Bruggen met werken van Haydn en Mozart, De Doelên, kleine zaal - 20.15 Nieuw Sinfionetta Amsterdam o.l.v. Lev Markiz met werken van Mendelssohn, Mozart en Sjostakovtisj. Luxor Theater - 20.15 'Scherzo' (zie woensdag 15 maart). Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Van Merwijk legt het nog eens uit' (zie woensdag 15 maart). Vrijdag 17 maart Sportpaleis Ahoy - 19.30 Take That in concert. De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest (zie donderdag 16 maart). De Doelen, kleine zaal - 20.15 'Bevrijdingsshow' m.m.v. The Big Band van Syd Lawrence, Sa rah Gilbert, Tony Jacobs en The Serenades, Greetje Kauffeld, Glenn Miller, Count Basie en Bennie Goodman. Theater 't Kapelletje - 20.30 'Leedvermaak' van Judith Herz- berg door Toneelgroep de Maas stadspelers. Luxor Theater - 20.15 'Scherzo' (zie woensdag 15 maart). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Henry VI part 3', van Shakespeare door The Royal Shakespeare Company. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Een maand op het land' van Toergenjev door Stella Den Haag. Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'After the circus' door Maarten Peters, prachtige com posities vervat in een heel eigen verband. Zaterdag 18 maart De Doelen, diverse zalen - 9.30 tot 18.00 en 19.30 tot 23.00 'Klinkt Goed', 75 amateurmu ziekgezelschappen uit de regio zingen en spelen. van onze verslaggever VLISSINGEN - „Het zal erom spannen", zegt H. J. Hut van ca fé The Hoppit in Vlissingen. De kroegbazen van de Nieuwen- dijk en de Walstraat voerden maandag overleg met de Cultu rele Raad Vlissingen over hun medewerking aan het Straat festival. Zij dreigen hun mede werking aan het jaarlijkse festi val te staken als er niet aan hun wensen wordt voldaan. „We zijn nog steeds aan het onder handelen, maar het is een fikse strijd", aldus Hut. „Het dreigt een beetje een patstelling te worden." Voor de Culturele Raad Vlissin gen wordt het elk jaar zwaarder. De subsidiekraan voor het druk bezochte evenement wordt steeds verder dichtgedraaid. Aan de andere kant wil de orga nisatie geen afbreuk doen aan de kwaliteit van het festival. Vorig jaar moesten de grote podia en bekende namen plaatsmaken voor kleinere optredens van minder bekende artiesten. Dit jaar is er zelfs sprake van dat het festival, dat voorheen bijna twee weken duurde, wordt gecompri meerd tot drie dagen. Om de financiën rond te krijgen probeert de Culturele Raad alle mogelijke geldbronnen aan te boren. Het Arsenaaltheater werd vorig jaar als locatie toege voegd, zodat entree kon worden geheven. De horeca financierde de afgelopen jaren op indirecte wijze de optredens. Café-uitba ters pachtten gratis grond, waarbij ze een afgesproken deel van de inkomsten afstonden aan de organisatie. De winst was voor de cafs. Dat gebeurde voor al bij het Dijktheater. De horeca ondernemers van de Nieuwen- dijk en de Walstraat vinden nu dat ze daardoor in hun eigen zaak 'te weinig rendement' heb ben en eisen daarom een mu- zieklocatie dichter bij hun zaak, bij voorkeur op de Zeilmarkt. Jeugdtheater Hofplein - 19.00 'Heksen, Kikkers en Spoken', door de leerlingen van de Jeugd- theaterschool over een wereld waar naast gewone mensen ook heksen en tovernaars wonen, voor iedereen vanaf 6 jaar. Theater 't Kapelletje - 20.30 'Leedvermaak' (zie vrijdag 17 maart). Luxor Theater - 20.15 'Scherzo' (zie woensdag 15 maart). Oude- of Pelgrimskerk - 20.15 Concerto Rotterdam o.l.v. Heinz Friesen met werk van Rossini en Grieg. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Henry VI part 3' (zie vrijdag 17 maart). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Een maand op het land' (zie vrijdag 17 maart). Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'After The Circus' (zie vrijdag 17 maart). Zondag 19 maart Sportpaleis Ahoy - 20.00 Luther Vandross, eenmalig optreden. De Doelen, diverse zalen - 14.30 tot 18.00 'Klinkt Goed' (zie zater dag 18 maart). De Doelen, grote zaal - 11.00 Zondagochtend Concert 'Uit Liefde en Respect' met Gerard Cox en Robert Long. De Doelen, kleine zaal - 14.30 Muziek en Dans uit India door Sultan Khan en Zakir Hussain. De Doelen, kleine zaal - 20.15 Doelenensemble met als thema: Erfgenamen van Wagner. Jeugdtheater Hofplein - 14.00 en 19.00 'Heksen, Kikkers en Spoken' (zie zaterdag 18 maart). Theater 't Kapelletje - 20.30 'Leedvermaak' (zie vrijdag 17 maart). Luxor Theater - 20.15 Angelo Branduardi, de Italiaanse trou badour. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 15.00 'Morgen kom ik bij je wonen', door Cees Brandt voor iedereen vanaf 4 jaar. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 14.30 en 20.15 'Henry VI part 3' (zie vrijdag 17 maart). Maandag 20 maart De Doelen, grote zaal - 20.15 Ro mantisch Lenteconcert door Wi- bi Soerjadi. piano. Dinsdag 21 maart Sportpaleis Ahoy - 20.00 Janet Jackson live on stage, concert met support act. De Doelen, grote zaal - 20.15 We reldberoemde Orkesten door The Academy of St. Martin-in- the-Fields o.l.v. Iona Brown met werken van Mozart, Bartok, Stravinsky. De Doelen, kleine zaal - 20.15 Orkest Intermezzo Coen van der Heide met werken van Rossini, Dvorak, Faure en Bartok. Luxor Theater - 20.15 'Smakelij ke voortzetting', door televisie maker, toneelschrijver en thea termaker Paul Haenen. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'De Meeuw' van Tsjechov door Fact. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'De Dood, De Duivel', van Peter Turini door het Nationale Toneel. Theater Zuidplein, grote zaal 20.15 'Le Petit Prince', door La Compagnie Theatre du Reflet, een voorstelling voor groot en jong publiek. „Dat wordt niet opgepikt. Ze willen zelf alle touwtjes in han den houden", vindt woordvoer der Hut, die niet wil spreken van een dreigende boycot. „Wij zijn- niet tégen het festival. Wij werken alleen niet mee als de Culturele Raad niet aan bepaal de dingen tegemoet komt. Wij willen het festival meer in de stad hebben en niet op het Dijk theater." Mocht het festival in derdaad maar één weekeinde duren, dan is de horeca bereid zelf het feest langer te laten du ren. „Wij willen het nog graag een weekje door laten gaan, maar dan op commerciële basis. Onze bedoeling is een festival met een breed karakter", aldus Hut. Klaas Overdam van de Cultu rele Raad Vlissingen wil geen mededelingen doen over het ge sprek van maandag. „Daar ga ik niet over discussiëren via de krant." Fancy fair - De viissingse Schoolvereniging (VSV) aan de Govert Flincklaan in Vlissingen houdt zaterdag 18 maart de jaar lijkse fancy fair, die ditmaal als thema heeft: De natuur om ons heen. Naast de traditionele rom melmarkt/boekenmarkt zijn er het Rad van Avontuur, poppen kastvoorstellingen en optredens van verschillende groepen leer lingen. Ouders en leerlingen ge ven demonstraties van hun hob bies, er zijn oud-Hollandse spe len, er is een schminkstand en er zijn kraampjes met diverse ver snaperingen. De fancy fair is van 10.30 tot 16.00 uur. Afgelast - De vergadering van de Werkgroep Mondiaal Be leid Miburg, die vandaag (woensdag) zou worden gehou den in het stadhuis van Middel burg, gaat wegens ziekte niet door. Een leegstaande huurwoning van Beter Wonen in de Vlakestraat in Zierikzee. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 26