De muis die een olifant wil zijn Iedereen had het zien aankomen PZC Tuchtcollege tikt chirurg op vingers Gs wijzen verzoek tot versoepeling van duikregels af zeeland 13 Schade busstaking WOENSDAG 15 MAART 1995 van onze verslaggever Willem van Dam KLOETINGE - De schilder Paul Gau- gain. De psycholoog René Diekstra voert hem in zijn boekje 'Als leven pijn doet' ten tonele als het school voorbeeld van iemand die tegen een kanjer van een midlife crisis aanliep. Gaugain was een succesvol aande- lenmakelaar, die rond zijn vijfender tigste besloot iets geheel anders te gaan doen. Hij liet de beurs de beurs, nam plaats achter een schildersezel en zag zijn vrouw, die daar allemaal niets van begreep, vertrekken. De midlife crisis. Veel veertigers krij gen daarmee te maken; de één wat vroeger, de ander wat later. Vaak wordt er wat lacherig over gedaan. Ten onrechte, zeggen Piet Zoeteweij (49) en Philip Snijders (43): de midlife crisis dient serieus te worden geno men. Beiden zijn als psychotherapeut ver bonden aan De Zolder, een Rotter dams centrum voor vorming en thera pie. Eind deze maand (zaterdag 24 en zondag 25 maart) organiseert De Zol der op een boerderij te Oostkapelle een weekeinde voor veertigers die zichzelf eens diep in de ogen willen kij ken. „Als je vijfentwintig bent, je bent tim merman en je wilt boekhouder wor den, kun je zonder al te veel risico zeg gen: ik stop ermee en ga wat anders doen. Maar als je veertig bent. gaat dat niet zo makkelijk meer. En dan gaan vragen spelen als: wat heb ik be reikt en wat wil ik nog?" Is dat alles? De midlifers hebben het niet eenvou dig. Wat is er van him idealen terecht gekomen? Die vaste baan op kantoor, comfortabel getrouwd, twee leuke kinderen - heel prettig allemaal. Maar is dat nu alles wat het leven te bieden heeft? Onderzoek toonde aan, dat veel mensen van rond de veertig van baan willen veranderen en hun part ner inruilen voor een levensgezel(lin) van een wat recenter bouwjaar. Al was het allleen maar om zichzelf te bewij zen dat ze nog wel degelijk meetellen. Zoeteweij: „Ik ken mensen, ook in Piet Zoeteweij en Philip Snijders:de midlifecrisis dient serieus te worden genomen.., mijn eigen omgeving, die binnen één jaar ander werk nemen, een andere vrouw en een ander huis. Dat is heavy. Sommigen ondergaan dat zeer opge wekt. Anderen daarentegen komen daar minder goed doorheen." Het leven begint bij veertig, zegt de volksmond. Maai-: „Als je op die leef tijd komt, wordt het lichamelijk wat minder; je ziet niet voor niks al die veertigers in trainingspakken door de wijk sjokken. Het leren gaat ook wat trager. Het gevoelsleven raakt in ver warring; ze voelen zich afgeschreven of teleurgesteld. Veel veertigers vra gen zich af: moet ik het de rest van mijn leven doen met wat ik nu in huis heb?" Over dat soort zaken gaat het eind de ze maand, te Oostkapelle. Snijders en Zoeteweij willen de deelnemers aan dat weekend 'inzicht geven in: wat heeft het leven tot nu toe voor je bete kend, wat zijn de kwaliteiten, wat valt je tegen en wat zijn je wensen?' De ideale voedingsbodem voor een pracht van een midlife crisis? Zoeteweij: „Het conflict tussen je ver stand en je gevoel." Snijders formu leert het wat bevattelijker. „Door din gen te doen, die je eigenlijk niet wilt doen." En hoe luidt het recept ter voorko ming of genezing van een midlife cri sis? Veertigers moeten, zeggen Zoeteweij en Snijders, leren te accepteren. Zoe teweij: „Als een muis een olifant wil zijn, heeft-ie een groot probleem. Maar als een muis zegt.: ik bén een muis die eigenlijk een olifant wil zijn, heeft hij geen probleem meer. Want dan heeft hij zijn eigen beperkingen geaccepteerd." Lekker zitten Ze moeten echter ook zekere risico's durven nemen. Als Zoeteweij een trai ning geeft, zegt hij wel eens: ga nou 's héél lekker zitten en probeer dat een kwartier vol te houden, „Nou, dat lukt niemand, dat hou je niet vol, je gaat bewegen." Waarmee-hij wil aantonen: ook het grootste comfort vraagt om beweging. „Gooi niet alles weg watje hebt. maar durf ook eens een risico te nemen. Als je de grens van dertig naar veertig overgaat is het verstandig je af foto Willem Mieras te vragen: wat neem je mee uit die pe riode en wat laat je achter. Stel jezelf eens voor hoe een dag er over exact driejaar uitziet als je blijft doen watje nu doet. Bevalt dat vooruitzicht je niet, bekijk dan eens wat je daaraan kunt doen, zoek naar mogelijkheden om je leef- of werkomstandigheden te verbeteren." Hoe zijn de heren zelfde moeilijke ja ren doorgekomen? Zoeteweij heeft een flinke crisis voor de kiezen gekregen. Maar: nog altijd getrouwd. Al bijna 25 jaar. „En dat is in therapieland een unicum." En Snijders? Een echte crisis, nou nee, dat niet. Maar wèl een nieuwe relatie, een ander huis, een andere woon plaats en een andere baan. slot van pagina 1.1 dedeling in de media versche nen. Van een bedrijf als de VSN •Groep mag je toch verwachten dat het de klanten goed voor licht." Informatie E. Geerdes van streekvervoer der ZWN Groep ontkent dat er onvoldoende informatie is ver strekt aan de reizigers, hoewel er geen advertenties in regionale media zijn geplaatst. „Wij heb ben goed gecommuniceerd. Dat blijkt uit het aantal reacties. Wij hebben uit ons hele vervoersge bied - van Leiden tot Axel - vier- tot vijfduizend schadeclaims ge kregen." De gemiddelde schade claim komt op 20 a 25 gulden. Vijf ZWN-medewerkers zijn 'con tinu' bezig met de verwerking. Tot vandaag, woensdag, konden claims worden ingediend. Gereedschap uit tuincentrum ontvreemd KOEWACHT - Uit een afgeslo ten garage bij een tuincentrum aan de Emmabaan in Koewacht werd in de nacht van maandag op dinsdag een hoeveelheid ge reedschap met een totale waar de van 20.000 gulden gestolen. Er werdtn onder meer een cir kelmaaier, compressor, ketting zaag en een hogedrukreiniger ontvreemd. De garagedeur was met een breekijzer opengewron gen. Vergadering Maatschappelijke Zorg Walcheren MIDDELBURG - Het algemeen bestuur van de gemeenschappe lijke regeling Maatschappelijke Zorg Walcheren houdt maandag 20 maart een vergadering in het gebouw van de Stichting Thuis zorg aan de Breestraat in Mid delburg. Aan de orde komt on der meer de evaluatie van de Wet Voorzieningen Gehandi capten. De vergadering begint om 14 uur. Politie betrapt 141 hardrijders GOES - Bij snelheidscontroles in Goes zijn dinsdag in totaal 141 hardrijders betrapt. Er werd met de radar gepost op de 's-Graven- polderseweg, Oranjeweg en Ringbaan West. Op al deze plaatsen geldt een limiet van 50 kilometer per uur. Er werden snelheden gemeten tot 82 kilo nieter per uur. Echtgenoot doodgereden vrouw schakelt Nationale Ombudsman in van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN - Halverwege de even rechte als smalle Derde Weg in de Oud- Sint-Joospolder bij Nieuw- en St. Joos- land markeert in de krap bemeten berm een eenvoudig houten kruis de plek: daar eindigde op 31 mei van het vorig jaar abrupt het leven van de 56- jarige mevrouw M. G. G. Crucq-Blok, moeder van negen kinderen. De 38 jaar oude zoon van de buren reed haar op zettelijk met een tractor dood. Het was het trieste dieptepunt in een al vele ja ren slepende reeks van conflicten tus sen de amper op honderd meter af stand van de plaats van het drama wo nende buurfamilies. Had de gewelddadige dood van Marie Crucq-Blok door eerder ingrijpen van politie en hulpverlening voorkomen kunnen worden? Die vraag heeft de echtgenoot van het slachtoffer thans gedeponeerd bij de Nationale Ombuds man. Om deze functionaris voldoende achtergrondinformatie te kunnen ver schaffen heeft Jo Crucq bij de klachten commissie van de Politie Zeeland op een nadere rapportage aangedrongen. Deze maand nog zal korpschef Smeels laten weten of naar zijn oordeel de poli tie enig verwijt valt te maken. Doel van Crucq's actie is door middel van een wetswijziging gedaan te krijgen dat een als gevaarlijk bekend staande persoon eerder kan worden aangepakt. Terreur Daags na het bekend worden van dra ma en dader had de héle Nieuwlandse gemeenschap dezelfde opstelling; 'Ei genlijk konden we dit zien aankomen'. De dader, groot, sterk en onbehouwen, stond alom bekend als de griezel van de polder, een 'nachtspook', die zich met tal van duistere zaakjes bezig hield. De man terroriseerde de hele buurt. Wee degene die het in zijn hoofd haalde om te protesteren tegen 's mans brute op treden. Die werd op dreigende toon toe gesproken in de geest van: 'als je je \touw en je kindertjes nog een poosje bij je wilt hebben, zou ik me maai' koest houden'. Jo Crucq. de man van het slachtoffer, heeft maanden van diepe smart en on rustgevoelens achter de rug. Daar is nu strijdlust voor in de plaats gekomen. „Iedereen zegt: dit had niet mogen ge beuren. Maar niemand doet er wat aan Het zal een moeilijke weg zijn die ik heb te gaan. Toch wil ik duidelijk maken dat er meer had gekund dan is gebeurd" Bang De man van het slachtoffer noemt ver schillende redenen om voor zichzelf tot de vaststelling te komen dat er fouten zijn gemaakt. Met name door de politie. „Ik heb duidelijke aanwijzingen dat de politie bang van de man was." Volgens Crucq wist de politie in de loop van twintig jaar wat voor een man die zoon Langs de Iïerde Weg in de Oud-Sint-Joospolder bij Nieuw- en St. Joosland mar keert een eenvoudig houten kruis de plek waar de 56-jarige mevrouw M. G. G. Crucq-Blok, moeder van negen kinderen, om het leven werd gebracht. foto Ruben Oreel van de buren was. „Op verzoek van de politie hebben we alles wat we de laat- ste vier jaar hebben moeten meema ken, gemeld. We hebben dat vaak ge daan. Dat moet een hele lijst zijn." Crucq wijst er tevens op dat de familie in 1991 een dreigbrief van de man had ontvangen. „Een van zes kantjes. Ook dat hebben we aardde politie doorgege ven'. In de brief moest met name Crucq's zoon Jan het verduren. De man van het slachtoffer noemt nóg een re den: „Die man is veel bij doktoren ge weest. Die moeten gezien en geweten hebben dat die jongen gevaarlijk is. Die hadden dus ook kunnen optreden." De familie Crucq wist dat er wat in de lucht hing. „Wij dachten daarbij spe ciaal aan onze Jan." Voordat de belager uiteindelijk de buurvrouw onder de wielen van zijn tractor zou doden had hij al vijf keer een lid van de familie de stuipen op het lijf gejaagd door met zijn auto in volle vaart op de persoon in kwestie in te rijden en eerst op het laat ste nippertje het stuur om te gooien. Zelfs een hoogzwangere dochter van het gezin Crucq kreeg zo de schrik van haar leven. Grote kans In november vorig jaar veroordeelde de rechtbank in Middelburg de sterk ver minderd toerekeningsvatbaar ver klaarde zoon van de buren tot vier jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling (tbs) met dwangverpleging. Tij dens de behandeling van de zaak ver kondigde een psychiater van het Pieter Baan Centrum dat de kans groot is dat andere leden van de familie Crucq in de toekomst het slachtoffer worden van een geweldsdelict van betrokkene. Ook betoogde de psychiater dat bij de ge dwongen behandeling van de man de verwerking en afhandeling van het con flict met de familie Crucq centraal zou moeten staan. Ook al is de man voor enige tijd uit de samenleving verwjjderd, vanuit zijn op gesloten positie ziet hij toch nog kans de buurfamilie dwars te zitten. Er loopt nog immer een uit een strafzaak voort gevloeide civiele procedure. In 1991 leidde een verhitte discussie tot een handgemeen tussen de man en de zoon van Crucq. Dat leverde de man een ge broken arm en Crucq's zoon later op een strafzitting een geldboete op. Sindsdien wordt er in een civiele proce dure gevochten over een schadevergoe ding omdat de getroffene drie maanden niet had kunnen werken en daar zelfs blijvend last van zou ondervinden. De ze procedure belemmert thans de be drijfsontwikkeling binnen de familie Crucq omdat er beslag is gelegd op on roerend goed. Het is vader Crucq blij ven steken, dat zijn zoon voor het uitde len van een klap gestraft is „omdat hij deed wat onze beschermers hadden moeten doen en dat was strijden voor recht en leefbaarheid in de polder. Daarom ook vraag ik aan de ombuds man om eerherstel van mijn zoon." Ook in ander opzicht werkt het drama nog diep door. Crucq senior: „Van de week had iemand van de familie een nachtmerrie. Die droomde dat de man plotseling was vrijgelaten." Betonnen muur Het kerkgenootschap waartoe beide buurfamilies behoren, heeft al verschil lende pogingen gewaagd om via de ou ders een ingang te vinden om het sle pende conflict bespreekbaar te maken. Tot nu toe tevergeefs. „Er zit een beton nen muur tussen", zegt Crucq. „Ik wil een uitzondering maken voor de broer en de zus. Die hebben netjes gereageerd op de dood. Maar de ouders hebben op geen enkele wijze hun leedwezen be tuigd. Nul. komma, nul." Binnenkort zijn de buren eikaars buren niet meer. Het fruitteeltbedrijf van de dader en zijn bejaarde ouders is ver kocht aan een uienverwerkingsbedrijf uit Nieuwdorp. Weinig vrouwen in de staten MIDDELBURG - Zeeland is de provincie met veruit het min ste aantal vrouwelijke statenleden. In totaal 9. Daarna komen Drenthe en Flevoland met 14 vrouwelijke statenleden. Gelet op de percentages komen de vrouwen in Zeeland er ook erg slecht af. Dan staat Zeeland op de laagste plaats met 19.1 pro cent vrouwen. Eén plaats daarboven staat Limburg met 27 procent. Het hoogste percentage vrouwelijke statenleden is te vinden in de provincie Zuid-Holland met 36.7 procent. In absolute aan tallen spant Noord-Holland de kroon met 29 vrouwelijke sta tenleden. Dat blijkt uit cijfers van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen en het Emancipatiebureau Zeeland. Deze vereniging constateert dat de enorme winst van de VVD geen gunstig effect had op het aantal vrouwen in de staten. Dat steeg volgens Vrouwenbelangen te langzaam, namelijk met 0.8 tot 30,4 procent. Boeren hekelen uitspraak Dek GOES - De Vakgroep Akkerbouw Zeeland plaatst vraagte kens bij de uitspraak van milieugedeputeerde Dek dat 'Zee land meer dan vol zit met mineralen'. Volgens Dek. die zijn uitlatingen deed in het blad Milieutijdingen, kan er nog wel dierlijke mest bij. maar dan moet dat ten koste gaan van het kunstmestgebruik. De vakgroep, die als spreekbuis van de Zeeuwse akkerbouw optreedt, toonde zich in haar eerste ver gadering verbaasd en verontwaardigd over deze uitspraak. Zij vraagt zich af waarop deze stelling is gebaseerd. Daarnaast sprak de vakgroep zich uit tegen het plan van de Zeeuwse Milieu Federatie om teeltvrije zones langs slootran- den in te stellen. Volgens de boeren kan uitstoot en verwaaiing van gewasbeschermingsmiddelen met technische hulpmidde len worden voorkomen. Jeugd plant ruim 3.500 boompjes WESTKAPELLE - Ruim zestig kinderen van groep 7 en 8 van de beide basisscholen in Westkapelle zullen woensdag 22 maart tijdens Boomfeestdag ruim 3.500 heesters en kleine boompjes planten. Behalve een locatie aan de Ridderkerklaan bij de Westkapelse Kreek, zullen een perceel aan de Grindweg en een stuk grond aan de Zuiderhoofdweg worden ingeplant. De laatste twee locaties zijn beschikbaar gesteld door respec tievelijk Staatsbosbeheer en het Waterschap Walcheren. Zij betalen ook het ingeplante groen. De kinderen vertrekken om 10.30 uur vanuit verenigingsge bouw Westkapelle Herrijst aan de Markt naar de plantlocaties. Het planten zelf duurt een uurtje, waarna de leerlingen weer terugkeren naar het verenigingsgebouw. Sloop Olau-gebouw begonnen VLISSINGEN - De nieuwe passagiersdienst Vlissingen-Sheer- ness. Eurolink Ferries, kan definitief geen gebruik maken van het Olau-terminalgebouw in Vlissingen. De sloop van het pand aan de buitenhaven is deze week begonnen. Het huurcontract dat.de Olau Line had voor de grond aan de buitenhaven, verplicht de voormalige veerdienst tot sloop van het gebouw. Grondeigenaar NV Haven van Vlissingen houdt de Olau Line daaraan. Olau Line en NV Haven hebben ruzie over de looptijd van het huurcontract. Het pand staat ook in de weg, omdat de terminal nu door twee veerdiensten - Sally Line en Eurolink - wordt gebruikt. Eurolink plaatst in Vlissingen semi-permanente bebouwing. van onze verslaggever HULST - Het Medisch Tucht college heeft een chirurg van de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch- Vlaanderen op de vingers getikt voor fouten die hij heeft ge maakt bij de behandeling van een nu 61-jarige inwoner van Sluiskil. De patiënt onderging begin 1991 een galblaasopera tie. Er traden complicaties op die de man in levensgevaar brachten. Volgens het tuchtcollege heeft de arts de Sluiskillenaar 'aan een onnodig groot risico bloot gesteld'. De chirurg heeft een of ficiële waarschuwing gekregen. De uitspraak wordt gepubli ceerd in de medische vakbladen. De patiënt stapte in 1992 met zijn klachten over de behande lingsmethode in het Terneuzens streekziekenhuis De Honte naar de Zeeuwse patiëntenvereni ging Samen Beter, die de zaak voor hem aankaartte voor het medisch tuchtrecht in Amster dam. In januari 1991 werd hij met een acute galblaasontste king opgenomen in De Honte. Ruim een maand later ging hij onder het mes. De chirurg be sloot bij die ingreep geen zoge heten drain in de buik aan te leg gen voor de nodige vochtafvoer. Volgens het tuchtcollege was die methodiek nog te billijken. Minder is het college te spreken over het feit dat de specialist bij een tweede operatie, twee weken nadien, wederom geen drain in het lichaam achterliet. Reden om de patiënt nogmaals te opereren was immers een vochtophoping of abces. De Sluiskillenaar verbleef vijf da gen op de afdeling intensive-ca re. Vervolgingrepen Tien dagen na zijn ontslag (eind maart 1991) uit het ziekenhuis moest de Sluiskillenaar op nieuw een operatie ondergaan na nieuwe klachten. Nu werd wel een drain aangebracht. Twee an dere operaties volgden, waarvan de laatste op verzoek van de pa tiënt plaatsvond in het Universi- teits Ziekenhuis in Gent. De nabehandeling in het Vlaam se hospitaal duurde twaalf we ken. De man, eigenaar en enige werknemer van een schilderbe drijfje. is inmiddels voor tachtig procent arbeidsongeschikt ver klaard. Hij overweegt nu - in sa menspraak met Samen Beter - in het verlengde van de uit spraak van het tuchtcollege een schadeclaim in te dienen. De chirurg heeft zijn baan in De Honte tussentijds verruild voor een betrekking in Haarlem. Sa men Beter heeft nog meerdere klachten tegen de specialist in behandeling. Daarnaast heeft de vereniging enkele tientallen andere misstanden uit de Zeeuwse gezondheidszorg in on derzoek. verklaarde voorzitter M. Hendriks dinsdag bij de be kendmaking van de uitspraak. van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedeputeerde staten voelen er niets voor de Duiksportverordening te ver soepelen ten behoeve van leer lingen van duikscholen. Dat schrijven gs aan S. van der Lans, duiksportinstructeur uit Goes, die om een alternatieve regeling had verzocht. Van der Lans wees er op dat ver schillende van zijn leerlingen na de cursus nooit meer in Zeeland duiken, terwijl ze voor het vol gen van de opleiding wel een zo genaamde Zeelandvergunning moeten aanvragen en betalen. Hij doet de suggestie een soort strippenkaartsysteem voor in structeurs en/of duikscholen in te voeren, danwel een totale ont heffing van de financiële belas ting tijdens de opleiding of een aanpassing van de bestaande ontheffing aan te brengen. Die huidige regeling bestaat uit een duikontheffing voor vier dagen. Uit de brief van Van der Lans wordt duidelijk dat hij vooral be zorgd is over de financiën van sportduikers. Hij heeft het in dat kader over mensen 'die het toch al niet zo breed hebben of hun geld aan iets anders willen be steden'. GS voelen niet zo voor de argu menten van de Goese duikin- structeur. Gelet op de toename van het aantal sportduikers in de Zeeuwse wateren en de pro blemen die daarbij ontstaan, acht het college het niet zinvol het beleid te versoepelen, door voor de huidige regels weer een alternatief te bieden. Het is be ter. zo staat in het antwoord aan Van der Lans. eenheid in de re gels te houden. Daar wordt aan toegevoegd dat op de totale kos ten voor een medische verkla ring, de duikcursus, de duikuit- rusting en de reiskosten, de kos- ten voor de Zeelandvergunning of -ontheffing een klein bedrag vormen. „Daarbij komen ook van sport duikers zelf steeds meer gelui den dat het Zeeuwse water 'vol' is. Dat wordt inderdaad voor een aantal plekken ook door opspo ringsambtenaren en anderen ge constateerd. Duikverenigingen gaan er steeds vaker toe over om een boot aan te schaffen of te hu ren om daardoor op plaatsen te kunnen duiken waar het nog wel rustig is. Dat ook hiermee de re creatiedruk op onderwaterflora en -fauna toeneemt spreekt voor zich." aldus gs in een toelichting op het antwoord van Van der Lans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 25